Onze Lachhoek fer is (Je hand aan jelegd, ze BofiïeC reeds op maar afgewerkt kan ze pas worden, zoo de eerste T)ij de Ka- .ïner is. In niets ls hieruit alzoo af te leiden, Kliat ze in deze vierjarige periode haar beslag niet zal kunnen Krijgen. Wat twijfel deed rijz-en, lag alleen In het gemengd karakter der ope ningsrede. Het was geen nede uit één tetuk, door een leidende gedachte ge dragen. Er lag in dooreengemengd wat het kabinet dit jaar, en wat liet in de vierjarige periode hoopt tot Bland te brengen. Van daar dat de Invaliditeits'verze kering, waarvan het niet zeker is, of Ze dit jaar nog in staat van wijzen ikomt, moest worden aangekondigd in een uitdrukking, die niet voor dit •Jaar bond. Hieruit nu heeft men afge leid. dat ze dus niet bond voor de M er jarige periode. Van daar de gewekte ongerustheid. Een ongerustheid, waarvoor geen grond bestond, en die reeds bij de schriftelijke behandeling van de be grooting, naar we vertrouwen dur- Ven, geheel zal verdwijnen. De Dr. KUYPER-ZAAK. Iemand schrijft ln de „Tel." De beloofde verantwoording door ttr. Abraham Kuyper blijft nog altijd achterwege. En geen wonder I „Het Volk" heeft beweerd, dat het nog eeni- f:e onthullingen ln petto heeft. Zoo- :ing dit dagblad die onthullingen niet heeft openbaar gemaakt, kan dr. Kuy per blijven beweren, „dat nog niet al de stukken voor hem liggen". Moge ook „Het Volk" van plan zijn met zijn reservetroepen de verant woording van den ex-premier te ver slaan. en dit de reden zijn, waarom het ze buiten gevecht houdt, zoo moge toch de redactie van dat blad beden ken, dat zij het laatste voorwendsel Is. waarachter de aangeklaagde zich verschuilen kan. Op „Het Volk" rust derhalve de Verplichting den doctor naar het open veld te drijven, om daar te verdedigen zijn eer, de eer van onze volksverte genwoordiging, de eer van ons volk zelf. DE VOORZICHTIGE VERLIEFDE. Hij. Juffrouw, lk zou niet gaarne 'een blauwtje loopen en daarom wou ik u onderhands wel eens polsen, of u wederliefde voor mij zou kunnen gevoelen.... Piet, als je vader 100 appelen heeft en er 14 weg moet smijten, omdat ze rot zijn, hoeveel kan hij er dan maar vorkoopen Alle honderd, meester, want die 14 kan vader er gemakkelijk tusschen stoppen. ZELFKENNIS. President. Ter nauwernood hebt gij het tuchthuis verlaten, of weder om moet het Hof u tot tien jaren ver- oondeelen ik hoop, dat gij eindelijk uw leven zult beteren. Beschuldigde. Voor zoover ik mij zeiven ken, meneer, kon lk u weinig hoop geven. Jongen (op straat bedelend) i Oen, meneertje I Een Kleinigheidje aJs het u belieft. Heer Hob Je dan geen ouders tneer Jongen i Nee, meneer 1 Heer Ook geen broers en zus ters Jongen Ook niet, meneertje! Ik ben mijn eenige broer I ONSCHULDIG VERDACHT. Mevrouw. Hier is een aangebro ken flesch wijn. Heb jij dat gedaan, J ohan Huisknecht. Neen, mevrouw, want dan zou ze leeg zijn. GELUKKIGE AFLEIDING. Kellxter (tot hotelboekhouder) Wat heeft de hoofdonderwijzer, die zoo even vertrokken ls, over mij ln het klachtenboek geschreven Boekhouder. Hij is zoover niet ge komen. Toen hij de vroegere klachten doorlas, is hij begonnen de taalfou ten daarin te verbeteren, en nog voor hij daarmee klaar was, moest hij naar den trein. Aan het loket van een spoorweg station informeerde een veeboer, die een kudde varkens wilde laten ver voeren, wat hij per stuk moest beta len. De beambte zei hem den prijs, doch die leek den man wat hoog. Toen hij zag, dat hier niet viel af te dingen, kwam hij eindelijk schuchter voor den dag met de vraag Maar voor mijn biggetjes kan ik toch zeker wel kinderkaarten krij gen EEN GELUK BIJ *N ONGELUK. Als ik na ga, wat de pacht mij kost en hoeveel kostbare tijd daardoor verionen gaat-, dan komt elke haas, d:e ik schiet, me minstens op 100 a 150 gulden te staan. Gelukkig dan, dat Je er bijna nooit een schiet Wilt gij mij uw vader noemen Jan Rippelmeyer. Dat meen ik nietWil ik u mija zoon noemen Ik wist niet, dat gij een. zoon tiadt. Begrijp me welNoem mij uw schoonvader. Maar ik ben niest - getrouwd. Nu juist, daarom wil ik u mijn «lYssonzoon noeqj<én. Wie is aan uw schoonzoon? Kortom wil je mijne dochter trouwen Had dat maar dadelijk ge vraagd i TEGENSTRIJDIG. Vraag Wat is het toppunt van tegenstrijdigheid Antwoord. Als een oonfiseur-gla- cier zijn ijs warm aanbeveelt. Vader (die op zich genomen heeft, een oogje te zullen houden op zijn kaoeigraag zoontje, doch hem bij het lezen van zijn krant uit het oog heeft verloren). Hé, je maakt je toch niet ruil Zoontje (dat tijdens de onoplettend heid van zijn vader kans heeft gezien, in de modder te vallen en nu listig bezig is, de klonten van zijn broekje te verwijderen). Pioen, pa, ik maak jne juist schoon. Leger en Vloot Kaar de Residentiebode verneemt, kan spoedig de benoeming van den di visie-generaal De Meester tot comman dant van het veldleger worden ver wacht. Tot chef van den generalen-slaf zal de oud-minister van oorlog, Sabron, weiden benoemd. Deze betrekking werd door hem bekleed voor dat hij minister wer<L Do gezondheidstoe stand van den tegenwoordigen titula ris, generaal Thiange is vrij zorgelijk. GEPENSIONNEERDE ONDER OFFICIEREN EN MINDEREN VAN HET NED. LEGER. Uit het jaarverslag dezer Vereenl- ging blijkt, dat bovengenoemde var- eeniging aan het einde van het boek jaar op 28 Februari bestond uit 13 afdeelingen en 17 correspondent schappen. Het aantal leden bedroeg 114 oud-Onderofficieren, 16 korpo raals en 118 minderen. Aan bijslag op het pensioen werd verstrekt aan oud-Onderofficieren, korporaals en minderen gedurende 1 afgeloopen boekjaar 13628.50, aan weduwen 9820. De Inkomsten bedroegen f 26392.82^, de uitgaven f 24447.58, zoodat aan batig saldo aanwezig was 1945.24$. EEN ONDERZEEBOOT VOOR INDIë Door den minister van Koloniën wordt voorgesteld, om yoot Nederl.- Indië een torpedoboot aan te schaf fen, als de onderzeeboot No. 1 en daarvoor als eersten termijn op de begrooting voor 1910 een bedrag van 50.000 uit te trekken. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. een verzoekschrift van bet be stuur der Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, om ten behoeve van die tentoonstelling een subsidie van f 500 te verleenen 2o. een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem in zake vermindering van het tarief voor de levering van electrischen stroom 3o. een verzoekschrift van het be stuur der Haariemscbe Handelsvere niging, houdende instemming-betui ging met voormeld schrijven. 4o. een verzoekschrift van C. D. Caa- len, om afwijking toe te staan van het bepaalde bij art. 7, la, der Bouw verordening voor den bouw van eon werk- en bergplaats op een terrein aan de Reguliersstraat 5o. een verzoekschrift van J. G. Broekhuyzen e. a., eigenaars of be woners van huizen aan het Oostelijk einde van de Parklaan, om de opslag plaats aldaar te verwijderen en den toestand, waarin dat gedeelte ver keert, te verbeteren b. dat zijn Ingekomen lo. een schrijven van de ambtena- ren ten kantore van den gemeente ontvanger, houdende dankbetuiging voor de te hunnen opzichte vastge stelde salarisverordening 2o. een schrijven van het Hoofdbe stuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, houdende dankbetuiging voor het besluit tot deelname in het waarborgkapitaal voor de in 1910 te houden Nationale Bloemententoonstelling 3o. een verzoekschrift van Dr. H. Brongersma, om hem met ingang van 1 Februari 1910 eervol ontslag te ver leenen als directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus 4o. een verzoekschrift van mej. M. A. Vrijer, onderwijzeres aan school nr. 11, om haar over te plaatsen naar de Opleidingsschool voor jongens en meisjes (Te behandelen bij punt 29 van den op r oepingsbr ief 5o. amendementen van den heer W. A. J. van de Kamp e. a. op het werk liedenreglement (Te behandelen bij punt 24 van den oproepingsbrief). 6o. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Christel Ij ken Bond van Gemeentewerklieden en van de afd. Haarlem van den NederLand- schen R.-Kath. Bond van Gemeente werklieden, betreffende het ontwerp- werkliedenreglemenl (Te behandelen bij punt 24 van den oproepingsbrief). 7o. eon motie van de Vereeniging van Industrieelen enz., in zake de concessie voor ëlectrische tramlijnen aan de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij (Te behandelen bij punt 15 van den oproepingsbrief). So. een voorstel van B. en W. tot de Instelling van de betrekking van di recteur van het Stedelijk Museum op eene jaarwedde van 1000 c. dat op 3 September j.l. zijn opge nomen de boeken en kas van het pen sioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren Alles werd in orde bevonden, terwijl het saldo in kas 742.18 1/2 bedroeg. d. dat door B. en W. aan H. Swier Wzn. eervol ontslag is verleend als werkman bij de gemeente-reiniging, en dat door hen is benoemd tot be waarder aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs no. 1, J. H Wijkhuizen, en tot brandspuitmaker J. J. Kloos e. dat door B. en W. aan den eervol ontslagen werkman bij de gemeenle- reiniging, H. Swier Wzn., een pen sioen is verleend van f 385 per jaar f. dat C. B. A. Proper heeft bericht, de benoeming tot 1 eeraar aan de II. B. S. mei 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-jari gen cursus aan te nemen g. dat voor de leden ter lezing zijn nedergelegd het jaarverslag en de re kening en verantwoording van het Ge meentefonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid h. dat de heeren F. B. Baron van Lijnden, L. Middelkoop, A. Rlnkem'a, J. L. K L Breda Kleynenberg en A. van Rossum hebben bericht, do benoe mingen tot het lidmaatschap van ver schillende com missiën bij raadsbe sluit van 7 Soptomber J.l. no. 28 en 35 te aanvaarden l. dat B. en W. niet van oordeel zijn, dat door den aanleg en de ex ploitatie van de tramlijn der Electr. Spoorweg-Maatschappij over de Lan ge brug hol vorkeer ln zoodanige ma te wordt belemmerd of dat aan de brug of aan de landhoofdon door be lasting zoodanige schade wordt toe gebracht, dut do bouw van een nieu we brug naar hunne meening nood zakelijk is, en dat zij alzoo geen ter men hebben gevonden om tot die Maatschappij eeno aanschrijving te richten als bedoeld sub II litt. B. van het raadsbesluit d.<L 20 April 1904 no. 11 j. dat voor een aantal leerlingen uit do gemeente Schoten, die geplaatst waren in de school aan de Schoter- straat, met 1 October a. s. op die school geen plaats meer zal zijn, dat B. en W. op een desbetreffend ver zoek Yan het gemeentebestuur van Schoten een lokaal in de hulp9chool aan de Papentorenve6t beschikbaar hebben gesteld, in bet vertrouwen, daar daartegen bij den Raad geen be zwaar zal bestaan k. dat zijn ingekomen lo. een schrijven van den Minister van Binneniandsche Zaken, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 18 Augustus j.l. nr. 16, tot benoe ming van W. van den Berg tot lijde lijk leeraar afin het Gymnasium 2o. een schrijven van denzelfde houdende goedkeuring van het raads besluit van 18 Aug. J.l. nr. 17 lot de finitieve benoeming van H. M. Janett tot leeraar aan de H. B. S. met 5-jari gen cursus 3o. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 18 Aug. j.l. nr. 27 tot aanvaarding van grond in de tweede Vooruitgangstraat en in het verlengde van de Van der Hulst straat 4o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 14 Juli j.l. nr. 8 tot nadere regeling van het lager on derwijs 5o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 18 Aug. j.l. nr. 15 tot verkoop van grond aan C. Grootes; 6o. eon schrijvon van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 7 Sept. J.l. nr. 18 tot overdracht van rechten op een perceel weg onder Noordwijkerhout 7o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 7 Sept. J.l. nr. 19 tot verhuring van twee gedeelten berm aan don Spaaradainschen weg. PUNT 2. B. en VV. stollen voor op aanvrage eervol ontslag te verleenen aan VV. van den Bosch, opzichter der algemee ne begraafplaats, tegen 1 Jan. a. s. Wordt verleend. PUNT 3. B. en W. stellen voor het perceel SDaarnwouderstraat 150 aan te koo- pen voor f 4000, omdat dan alle per- ceelen. welke verbetering van den toegang van de Amsterdamsche Poort tot de Lange Heerenvest in den weg stonden, eigendom der gemeente zullen zijn. B. en W. vragen hiervoor een cre- diet van f 4200 en machtiging om het perceel na aankoop af te breken. Aldus wordt besloten. PUNT 4. B. en W. stellen den Raad voor zich te verweren tegen den eisch van den heer A. H. van Wickevoort Croinme- lin. te Heemstede, om schadevergoe ding voor de schade, geleden tenge volge van het struikelen van zijn paaid op 5 October. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. B. en VV. advlseeren wat betreft hot reeds eerder behandelde adres van F. H. de Koning, vertegenwoordiger van de Imperial Continental Gas Associa tion, te restitueeren een som van f 96,70 ovor de jaren 1904 tot en met 1908, door genoemde maatschappij aan grondbelasting betaald. Aldus wordt besloten. PUNT 6. Ingekomen Is een verzoekschrift van het Moderamen van „Haarlems Drankweer-comité', vertegenwoordi gend de zeven volgende vereenigin- gen: de afd. Haarlem der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende dranken, de afd. Haarlem van de Nationale Geheelont- houdersvereeniging, de afd. Haarlem van het Kruisverbond, de afd. Haar lem van de Nederlandsehe Christen- Geheelonthouders-Bond, de afdeeling Haarlem van de Gereformeerde Ver eeniging voor Drankbestrijding, de afd. Haarlem van de Nederlandsehe Onderwijzers Propagandaclub (voor drankbestrijding) en het Geheel-Ont houders Zangkoor „Kunst Adelt' om de verleden jaar verleende subsidie van f 250 voor het jaar 1908—1909 op nieuw voor 1910 te mogen ontvangen, waarbij het Moderamen voor toelich ting naar do Memorie van toedich ting, gevoegd bij het adres van het vorige jaar, verwijst. Wordt goedgekeurd. PUNT 7. B. en W. vragen de begrooting 1909 met een post van f 1160 te ver- hoogen om 80 schoolbanken, die be- noodigd waren voor de met 1 April geopende Buitengewone school voor L. O. Aldus wordt besloten. PUNT 8. B. en W. merken op, dat votór 'de nieuwe H. B. S. met 3-J. cursus en de daaraan verbonden Handelsschool met E-J. cursus op de Gemeentebe- grrooting, dienst 1909, geen geldon zijn beschikbaar gesteld, terwijl het be drag, op deze begrooting uitgetrok ken voor de H. B. 8. met 5-J. cursus niet voldoende was, aangezien be halve de overplaatsing van leeraren naar de nieuwe school ook eenige nieuwe leeraren benoemd moesten worden. Aan jaarwedden voor deze leeraren zal 3500, aan leermiddelen en administratie 6500 worden ge vorderd, waar tegenover een toene ming van schoolgelden van f 9500 zal staan, zoodat B. en W. verzoeken om alsnog op dezen post 10050 beschik baar te stellen. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. De Avondschool voor Handels onderwijs is 7 September geopend met 189 leerlingen. Aan jaarwedden personeel zal dit jaar benoodigd zijn f 2850 en f 900 voor leermiddelen. Van den post voor de aanvullingsklasse van de Burgeravondschool blijft nu echter f 2135 over. terwijl de school gelden 580 meer zullen bedragen. B. en W. stellen voor den post van I 3750 nog te brengen op de begroo- tüia van 1909. Aldus wordt besloten. PUNT 14. Ingevolge een opmerking van den Minister van Binnen. Zaken stellen B. en W. voor, iu de overgangsbepa lingen van de reglementen op de H. B. S. en die voor meisjes, beide be treffende den 5-jarigen cursus, op te nemen, dat de vergoeding voor tijde lijke lesuren van Iceraren(essen), die reeds vóór 1 Mei 1.1. in Gemeente dienst waren 2.50 bedraagt Aldus wordt besloten. PUNT 16. B. en W. stellen voor, het verzoek van de Holl. Electr. Spoorw. Maatsch. tot het hebben van drie uitgangen naar den openbaren weg onder Haar- lemmerliede en Spaarnwoude in te willigen en de daarvoor benoodigde gedeelten van den berm van genoem den weg op diverse voorwaarden aan verzoekster te verhuren. Aldus wordt besloten. PUNT 17. B. en W. stellen voor om aan den hear G. A. Ootmar een stuk grond, groot 62.6 vrk. M. tegen f 18.78 jaarlijks te verhuren, aan G. Meppe- link een stukje grond groot 16 vierk. M. tegen 15 per vierk. M. te ver- koopeu, en bovendien aan G. Meppe- link en G. A. Ootmar een stukje grond, groot 4 vierk. M. a 15 per vierk. M. te verkoopen, welke perceo- len grond alle behooren tot een strook grond, gelegen aan den Scho tersingel vóór hun aldaar gebouwde huizen. B. en W. deelen verder mee, dat in dien hiertoe besloten wordt een stuk grond tusschen dit terrein en de ter reinen der H. IJ. S. M. overblijft, zij stellen voor een gedeelte hiervan te benutten voor plantsoen, de be planting zal dan zoodanig geschie den, dat het seinhuis op de spoor baan oan het gezicht wordt onttrok ken. De ylak langs den spoordijk lig gende strook grond kan als toegang naar de terreinen der H. IJ. S. M. dienen; zij stellen voor dien desge- wenscht aan de Maatschappij te verkoopen. Wordt goedgekeurd. PUNT 18. B. on W. adviseeren, aan J. C. E. L. Schónhuth alhier op diens verzoek een gedeelte grond aan de Juliana- straai voor f 16 per vierk. M. in koop af te staan. Aldus wordt besloten. PUNT 19. Ingekomen ls een verzoekschrift van P. van Gelder alhier, om hem voor f 6 per vierk. M. een gedeelte grond aan de Van Zompelstraat naast de hulpschool te verkoopen. Daar tegen heit door verzoeker inge diend plan voor de op bedoelden grond te bouwen woning bij B. en W. geen bedenkingen bestaan, stellen zij voor, het verzoek in te willigen. Wordt goedgekeurd. PUNT 20. De firma Gonnerman en Co. ver zoekt haar 15 vierk. M. grond aan het Spaarne, bij de terreinen van „Het Spaarne" in huur te willen afstaan voor een huurprijs van f 0.30 per vierk. M. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. PUNT 21. Ingekomen is een adres van Frans Perquin e. a, met verzoek om de brug tegenover de Leidschestraat te verlagen, of de opritten te verbeteren, aangezien ieder die deze brug met be laden wagens moet passeeren, hinder en dikwijls schade ondervindt. B. en W. ontraden de verlaging der brug, dat belemmerend zou werken op het scheepvaartverkeer. Bij het veranderen van de bestra ting van de Leidschestraat zal worden getracht de helling van den bedoel den oprit zooveel mogelijk te verbete reu. De heer LASSCHUIT wil een nog flauwer helling. Dat kan best naar zijn meerling. De heer DE BREUK weet niet, of de heer Dumont over dat punt ge dacht heeft. Hij wil er echter wel over spreken, doch vreest, dat er wei nig aan te doen is. De heer THIJSSEN markt op, dat t wel zoo kan, dat er hoogere stra ten worden gemaakt en men met trapjes naar de huizen gaat. Dat ge beurd e ook op den Kleinen Houtweg, toen spreker daar woonde. Voor de paarden, die daar vrachten moeten trekken Is ïat wel zeer gewo nacht. De heer DE BREUK zegt, dat hier de openbare weg in gedrang korni, op den Kleinen Houtweg alleen de stoe pen. De oorzaak van de moeilijkhe den ls echter, dat men de vrachtkar ren te zwaar maakt. Lichter geladen wagens ondervinden geen last.. Het zal zoover nog komen, dat men bepa lingen voor het maximum gewicht der ladingen zal gaan maken. PUNT 22. De hoer C. D. Caalen, Schoter- weg 13, verzoekt bouwvergunning voor een houten werkplaats met pan nen gedekt op het perceel kad. G 121 eerste ged., daarbij verzoekend af wijking van art 7 b der Bouwveror dening. B. en W. stellen voor dit toe te staan Wordt goedgekeurd. PUNT 23. B. en W. stellen voor te voldoen aan een verzoek van J. Miezérus, om drie uitgangen te incgen hebben van 2 M. en één van 1 M. voor 7 te bou wen perceelen op het perceel Heem stede, kad. D 188, tegen een recogni tie van f 7. Wordt goedgekeurd. PUNT 24. De Commissie uit den Raad ter her ziening van het Werkliedeoreglement stelt een nieuw ontwerp voor. De hoeren Van de Kamp, De Braai, Rinkenia en Breda Kleijnenberg stel len de volgende amendementen voor: 1. In art. 30 en volgende artikelen ln plaats van „de Commissie van Ad vies' te lezen „het Scheidsgerecht". 2. In art 34 in plaats van de twee laatste alinea's te lezen: „Het Scheidsgerecht oordeelt niet, dat na den werkman en diens Hoofd ambtenaar te hebben gehoord, al thans te hebben opgeroepen. Het is bevoegd ook andere personen te hoo- 'ren. Personen, in Gemeentedienst staande, zijn verplicht op eeue oproe ping van het Scheidsgerecht te ver schijnen en alle verlangde inlichtin gen te verstrekken." „Het Scheidsgerecht beslist, of de werkman al dan niet zal worden ge straft, en zoo ja, welke maximum straf hem kan worden opgelegd. Het deelte zijne gemotiveerde beslissing onmiddellijk aan B. en W. en aan den betrokken werkman mede. „Na die beslissing en met inachtne ming er van, of, indien de werkman geen tusschenkomst van het Scheids gerecht heeft verlangd, na het ver strijken van den in het tweede lid ge noemden termijn, wordt door Burge meester en Wethouders uitspraak ge daan." De afd. Haarlem van den Chr. Bond voor Gemeente-werklieden en de on- dorafd. Gemeente werklieden van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem verzoeken den Raad mee te werken in den geest van het coneept-Werklieden- regJernent, doch dringen nogmaals er op aan, dat de organisatie ook voor behandeling van persoonlijke zaken door de hoofdambtenaren erkend wor de dat in overeenstemming met den door de Commissie voorgesteiden ar beidsduur deze niet langer zij dan elf uur per dag dat er mgesteid wor de een scheidsgerecht, waai- is voor gesteld een Commissie vau advies. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer KLEIJNENBERG herinnert er aan, hoe men bij de instelling der Raadscommissie gesmeesmuild heeft over de samenstelling, omdat men dacht, dat van een commissie van personen vau zoo uiteenloopende richting, geen goed werk te verwach ten is. Spr. achtte die samenstelling echter zeer gelukkig. En het werk, dat zij heeft gedaan, is een zeer te prijzen arbeid, waarop de Commissie trotsch kan zijn. Dit ontwerp heeft spr. zeer aange naam aangedaan, voornamelijk, om dat daarin uitgesproken ligt, dat werklieden en ambtenaren over een kam worden geschoren. Ook de af schaffing van het boetestelsel looft spr. zeer. Spr. juicht het overal toe, waar in een onderneming het boete stelsel kan worden afgeschaft Spreker schetst het gevaar, dat kan ontstaan door invoering van een reglement èn voor bedrijf èn voor den werkman. Tot oen vloek kan die in voering worden, wanneer de werk man, zich vastklampend aan het re glement, alleen zijn rechten wil. Wanneer echter do werklieden het goede willen, dan zal dit arbeidsre glement worden een zegen voor den arbeider, een zegen voor de gemeente Haarlem. De heer LASSCHUIT vraagt, in verband met pensioenuitkeeringen om een waarborgfonds. Hij sluit zich voorts bij de hulde van den hoer Kleijnenberg aan. De heer DE BREUK zegt, dat elk jaar een som wordt uitgetrokken voor het pensioenfonds. De heer LASSCHUIT meent de pen sioenen voor de werklieden zelf, niet die voor de weduwen en weezen. De heer THIEL merkt op, dat in de pensioenregeling niets door dit regle ment wordt veranderd. Over een ei gen fonds zal nader gesproken wor den. BEHANDELING DER ARTIKELEN. Ar t 8. Da heer VAN DE KAMP zegt, dat de werklieden uit dit art. lezen, dat zij gedwongen kunnen worden tot onderkruipersdiensten. De heer THIEL merkt op, dat de hoofdambtenaar alleen ander werk bij denzelfden tak van dienst kan ge lasten. Bij een anderen tak Yan dienst moeten B. en W. bevel daartoe geven. Nooit kunnen iü gedwongen worden tot arbeid bij werken niet tot 'de ge meentewerken behoorend. Het artikel wordt aangenomen. Art 9. De heer DE BRAAL zich aanslui tend bij do stiraks gesproken woorden van hulde, zegt dat dit reglement zich inderdaad aansluit bij den be- staanden toestand. In dit art. wordt de werkliedenvorooniging erkend. Maar spr. wenscht nog een schrede verder te gaan, door te be palen, dat die vereeniging niet alleen de algemeene belangen van den arbeider, maar ook de bijzon der belangen zal kunnen voordragen, daar sommige arbeiders niet be kwaam zijn voor zich zelf op te bra den. De heer THIEL, sprekend namens de commissie, merkt op, dat de com missie het niet goed vond, dat de hoofdambtenaar verplicht werd, bij elke kleine zaak de werklieden veree niging te hooren. Dat is niet in 1 voordeel van het instituut van het werkliedenregle- menL Stel bv. dat een werkman 26 ets. meent te moeten verdienen, ln plaats 25 cis., dan is dat een zuivere persoonlijke zaak. De heer DE BRAAL is het in dit loon-geval wel eens met den heei Thiel. Maar het kan voorkomen, dat een arbeider straf oploopt, en het is dan wenschelijk, -lat de vereeniging zijn belangen bepleit De heer KLEIJNENBERG ls het ln deze niet met den heer De Braai eens. De band tusschen patroon en arbeider mag niet verbroken worden. De beer Do Braai moest er zelfs toe medewerken, om het onnoodig te ma ken Ln de toekomst, dat de vereeni ging optreedt. Dat wordt in de hond gewerkt door den band tusschen pa troon en werkman te versterken. Do heer THIEL merkt op, dat art. i niet de straffen regelt. Do opmerking van den heer De Braai is hier dus niet op zijn plaats. De heer DE BRAAL noemt het denkbeeld van den heer Kleijnenberg, dat deze democratisch achtte, anar chistisch. want ieder moet dan maar individueel met zijn patroon spro ken. Do heer SCHRAM vreest, dat de sukkel, die zich niet aan zijn patroon begrijpelijk kan maken, zich ook niet aan ue bestuursleden zijner vereeni ging verstaanbaar zal maken. Het amendement De Braai word* verworpen. Vóór de heeren De Braai en Middelkoop. Het artikel wordt aangenomen. Art. 15. De heer LASSCHUIT vraagt, of met wekelijkschen werktijd wordt be doeld 52 weken van 60 uren. De heer THIEL antwoordt, dat dit inderdaad bedoeld wordt. De hoer VAN DE KAMP merkt op, dat er wol eens over geklaagd wore' dat de plnntsoenarbeiders er maar d^ kantjes afloopen. Spreker heeft echter een staatje over de maanden Mei, Juni. Juli en Augustus. Daaruit blijkt, dat er werklieden waren, die dien tijd 91 1/2 uur en nog langer per week werkten. Zou men hen niet kunnen ontlasten van don politiedienst Do VOORZITTER zal do zaak on derzoeken. Het artikel wordt aangenomen Art. 30. SCHEIDSGERECHT. Do heer KLEIJNENBERG, zijn amendement verdedigend, is e8nigs zins bevreesd, deze zaak aan te vat ten. omdat liet schijnt, of hij de Com missie op juridisch gebied wil togeo- treden. Spreker deelt mee. dat o. a. te Maas tricht, Enschedé, Zutfen, Alkmaar en Gouda eeu scheidsgerecht bestaat in den uitgebreidsten vorm. Amster dam en Den Haag hebben een Com missie als men hier wil. Zwolle, Lei den en Deventer hebben eon Commis sie van beroep. Spreker bepleit het scheidsgerecht hoven eeu Commissie met eeu ande ren naam. Een scheidsgerecht kent do arbeider, daarin stolt hij vertrou wen. Wat de Commissie hier betreft, ls het een zuivere quaeslie van admi nistratieve rechtspraak Zijnentwege kon mem de Commissie anders noe men maar, daar dit reglement het beste is. dat spreker vond in het ge- heele land, zou hij gaarne royaal hot woord „Scheidsgerecht" opnemen. Do heer DE BRAAL pleit eveneens voor een scheidsgerecht, waardoor bil het recht dor werklieden gewaarborgd acht. Daar men bun niet hel recht van staking toekent, moet men hun dit scheidsgerecht toekennen. De lieer MODOO xneenl, dat er al leen naamsverschil bestaat. De zaak komt op hetzelfde neer. Commissie van Advies en Scheidsgerecht u hier eigenlijk hetzelfde. Maar de arbeiders zullen dot ook wel begrijpen cn niet zoo hangen aan een woord. Het «ijn geen halve idioton, gelijk men ze gaat voorstellen. D. en W. hebben bij beide eindbeslissing. De hear THIEL schudt van neen. Do heer MODOO zegt, dat dan zijn betoog niet juist la. Do heer DE BREUK meent even eens. dat Commissie van Advies en Scheidsgerecht heel verschillende za ken zijn. De hoer KLEIJNENBERG zegt, dat de werklieden Inderdaad dikwijls de zaken niet kunnen begrijpen. Een der mooiste dingen, die van de tafel van B. en VV. zijn gekomen, waren de kernen. Dl# zijn gebroken en mis lukt. omdat de werklieden niet be grepen, waarvoor m dienden. Die karnen hadden beter kunnen werken, dan het beet© scheidsgerecht. De heer VAN DEN BERG, wijzen de op art. 3-1. ziet ook verschil tus schen Commissie van Advies en Scheidsgerecht. De hoor SPOOR is tegen 't scheids gerecht van den heer Klefjnenberg. Dat is de werklieden voor den gek houden. Een Commissie van Advies wil men gaan nocrrwoi Scheidsge recht. wat liet niet is- Daaraan doet süreker niet moe. Art. 34. De amendementen warden inge trokken.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7