Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AüËNDA Stadsnieuws 27 e Jaargang. No. 8058 ZATEBDAG 2 OOTOBEB 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRBB liAAHDBMl Voor Haarlem 138 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland.,„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M „de omstreken en franco per post 0.45 Uigave der Vennootschap Loareas Coster. Directe#? L PEEREEÖ03» AD VERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Duiten het Arrond'TTCfl'-Ct Haarlem van 1—5 regels L—, elke regel meer a tü Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie es Administratie; Groote Houtstraat Vbsorsomnmnaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea de; Administratis724. Drukkerij! Zolder Bnitenspaarne S. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiün en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Meermalen komt het voor, dat ons een 3 S» - JSL cl. -SST Sï -fc M. 4 voor 3 maal (tweemaal betalen) wordt opgegeven en dat men enkele uren na de eerste plaatsing komt vragen, om de advertentie niet meer te plaatsen, OMDAT HET DOEL DAARVAN REEDS BEREIKT IS. j3at is een gevolg van onze zeer groote en nog altijd stijgende oplage. Dl 1 NUMMER BES1AAI UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 3 OCTOBER. Do Kroon: Buil les Theater, 8 uur. Schouwburg: Vereenigde Amst. Tooneelisten: Volksvoorstelling, 8 u. Soc. Vereeniging: Het Ned. Variété- en Operetten Ensemble van Amster dam: Voorstelling, 8 uur. Brongebouw: Opetra- en Operette- aoncert, 8 uur. Teylers Museum: Goopend 14 uur. KI. Vereeniging: Specialiteitenvoor- «telling, 7 1/2 uur. Bloemendaal: Matinée Crescendo, op het terras v/h. Hotel Duin en Daal, 2 uur., MAANDAG 4 OCTOBER. De Kroon: Lierenavond Messchaert- Röntgen-Steenman, 8 uur. WekelUksch Beursc/arziciit van Msrens Tielemaa. WEEKBERICHT TOT 1 OCTOBER 1909. Hot is nu bijna twee jaar geleden, dat de paniek op do geld- en fondsen- markten zoowel in Amerika als in Európa op zijn felst woedde sedert dien trad een ongekende verbetering 'in, zooals gewoonlijk na tijden van depressie plaats heeftgeld werd weder zeer overvloedig «in men schijnt nu eenvoudig niet meer aan mogelijk aantrekken der geldkoersen te willen geiooven, ofschoon elke statistiek uit wijst, dat deze gebeurtenis niet ver af kan zijn. De katoenoogst in de Ver eenigde Staten is zóó tegengevallen, dat men gerust van een mislukking kan spreken. In ieder geval is die oogst in geen jaren zoo klein geweest als dit jaar. en de uitvoer steeds van overwegend belang voor de han delsbalans der Vereenigde Staten zal heel wat minder dan gewoonlijk bedragen. Dit feit is voor de beurs een niet gering te schatten factor, waarmede vooralsnog geen voldoende rekening gehouden wordtvoor de farmei's Is de mislukking van een enkelen oogst niet van zoo'n groot gewicht, aange- *zien daardoor de prijzen aanmerkelijk stijgen, doch voor de ontvangsten dér Spoorwegen is de mislukte oogst zeer zeker van groot belang. De berichten omtrent de staal- en ijzer markt bleven steeds gunstig lui den en de bestellingen namen weer zoodanig toe, dat opnieuw geruchten omtrent een spoedige verhooging van het dividend der aandeelen Steel Corporation de rondte deden. Op den laalsten Dinsdag van Octo ber a.s. zal de beslissing aangaande de veirhooging vallen en wij hopen, dat de meest willige menschen gelijk zullen krijgen. Zulks niet omdat een verhooging tot 5 een verdere aan leiding zou zijn tot levendiger zaken .in Amerikaanscho waarden, doch teenvoudig om de paar volgelingen der „boom" tenminste voorloppig voor werliezen te vrijwaren. lntusschen mag het belangwekkend genoemd worden eens na te gaan, pwelke waarde op diverse tijdstippen aan het aandeelenkapitaal der Steel Corporation werd toegekend waarde d. uitat, dl. 508.302.500 comm. prijs Mei 1904 8 3/8 doll. 43.20i.200 October 1907 21 7/8 doll. 111.826.000 Februari 1909 41 1/4 doll. 209.405.000 16 Sept. 1909 84 doll. 426.974.100 dm daaruit te concludeeren, met wel ke bedoelingen thans aan iedereen, ,die het hooren wil, een koers van 100 voor Steels eer het jaar koud is, (Voorspeld wordt. Onder de waarden, die slechts wei nig of niets van de algerrfeene rijzing jn de laatste maanden geprofiteerd hebben, behooren ook de gewone aan- tieelen der Missouri Kansas Texas. Toch staat deze Maatschappij er niet ,>e slecht voor en beginnen de ont vangsten weder geregeld vooruit te gaan. Evenals de overige Zuidelijke 11J- hen, heeft ook deze Maatschappij peel wat te lijden van de onwettige aanmatiging van de Interstate Com merce Commission en de hoosre be lastingen, en zij zal er dus in de eer ste plaats van profiteeren, indien de instelling van een Interstate Commer ce Gerechtshof hier eens een einde aan maakt. En deze bescherming is wel noodig, als men nagaat, dat de van hoogerhand opgelegde vrachtver lagingen der Maatschappij een schade van 340.000 doll, 's jaars bezorgen, ■behalve de verdere belastingverhoo- gingen. lntusschen schijnt het, dat de markt voortdurend in handen blijft van manipulanten, die zeker wel re den zullen hebben, om de markt we der op te drijven doch die ten slotte hunne tot hooge koersen gekochte shares aan het publiek zullen moeten van do hand doen. Voor een apstige instorting bestaat o. i. voorloopig geen gevaartoch zal men goed doen, zich, bij het eventueel aan gaan van engagementen in de Atmeri- kaansche markt, van de soliditeit van de te koopen waarden op de hoogte te stellen. Men bedenke evenwel, dat de marktpositie bij verdere rijzing niet krachtiger wordt, zoodat minder gun stige omstandigheden onmiddellijk hun ongunstigen invloed zullen doen gevoelen. Voor Southern Iron Steelshares bestond gedurende de laatste dogen meer belangstelling, waarschijnlijk in verband met het eerstdaags in wer king stellen der fabrieken. Te New- York blijft men omtrent deze waarden bijzonder gunstig gestemd. In verband met het duurdier worden van hot geld, werden Nederlandscho Staatsfondsen tot lager koersen aan geboden. De Ingediende begrooting maakte ook een ongunstigen indruk. Ook thans moet er weder voor een te kort van 12 millioen gezorgd worden. Er worden om dit tekort te dekken, nieuwe belastingverhoogingen vast gesteld, zooals verhooging der suc cessiebelasting, enz. Russen konden de verhoogde koer sen der vorige week niet geheel be houden en dit is geen wonder na de officieele mededeeling, dat er binnen kort (5 October) weder 60 millioen mark 4 1/2 Oblig. der Moskow- Kiew-Woroneshspoor zullen worden uitgegeven. Indische Cultuurwaarden bleven over het algemeen vast gestemd slechts Aand. Handelsverg. Amster dam moesten een gedeelte van liet verleden week behaalde avans weder prijsgeven. Indische Rubber Maatschappijen waren hooger gezocht, vooral voor de nieuwe Amsterdam Java Rubber Cul tuur. Ook voor aandeelen Suikercul tuur blijft goede kooplust bestaan voor geduldige houders achten wij deze aandeelen op huidige koersen nog goed gekocht. De winst uit den plaats gehad hebbenden verkoop van Suikeroogst bedroeg pLm. 100.000 dan geraamd was; dit beteekent i hooger dividend van 3 Indische Tabakswaarden over het algemeen wat beter gestemd en per saldo hooger. De behaalde prijzen bij de inschrijving overtroffen, zoo als gewoonlijk, de taxaties. Indische Oliewaarden sloten allen iels beter. Aandeelen Perlak noteer den na de inschrijving der nieuwe aandeelen wederom hooger. Voor de overige soorten bleef de stemming ook tamelijk vast. Aandeelen Cokes Oven Maatschap- f)ij konden zich van do ernstige da- ing der vorige week, welke begin de zer week werd voortgezet, weder wat herstellen toch is het verlies oog zeer belangrijk. Een dergelijk handig manipuleer.en moest aan onze beurs tot de onmogelijkheden behooren. Geld was veel duurder en noteerde heden 2 5/8 OmOnsHeen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel .Het Werkliedenreglement" In de iTibriek Om Ons Heen. Journalistiek. Tot redacteur aan de „Opr. Haarl. Ct." is met ingang van 15 dezer, be noemd de heer W. A. Reuther, cor respondent voor eenige bladen, te Parijs* D o u eh e b a d e n. In het Douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1000 baden, in dat aan d^n Koudenhorn 695. Hst resultaat van da Houtstraat- interpellatie. De door den heer Sneltjes in den Raad gehouden interpellatie over de ongeregeldheden in de Groote Hout straat schijnt inderdaad vruchtbare resultaten te hebben- Donderdagavond stonden eenige heeren op het trottoir in de Groote Houtstraat te praten, toen een politie agent hen aansprak „Heeren", zei hij, „neemt u me niet kwalijk, maar 'k mag geen onderscheid maken. Wilt u alsjeblieft doorloopen I" Het tactvol optreden van den poli- tie-man werd zeer geroemd. Blijkbaar is dus aan de agenter last verstrekt stilstaande groepjes tot doorloopen aan te manen, evenals dat te Amsterdam in de drukke straten geschiedt, gelijk Woensdag een der Raadsleden opmerkte. Burgemeester Boreel maakte Vrij dagavond een wandeling door do Groote Houtstraat. Naar men weet is de Vrijdagavond altijd een der stil ste avonden, in zoover was het dus niet het geschiktste tijdstip, om den burgemeester een indruk te geven van den toestand. ONGEVRAAGD ONTSLAG AAN EEN BIJZONDERE SCHOOL. De Commissie van beroep voor de groep Haarlem en Omstreken, inge steld volgens de bepalingen van do wet op het lager onderwijs, bij welke commissie onderwijzers aan bijzon dere lagere scholen, wien door hun schoolbestuur een ongevraagd ont slag is verleend, in beroep kunnen komen, zal eerlang zulk een onder- wijsgeschil te behandelen hebben. De kwestie is de volgende: De ker- keraad van de Ned. Herv. gemeente van een der dorpen in de omgeving, onder welks bestuur de daar gei tigde christ school staat; besloot tot opheffing dezer school en in plaats daarvan te stichten een Christ. school voor uitgebr. lager onderwijs. Tevens werd aan het hoofd der bestaande school, die zijn betrekking ongeveer 17 jaren aan de school waarnam, ongevraagd ontslag gegeven, op grond van de opheffing dezer onder wijsinrichting. Hem werd evenwel de betrekking van onderwijzer aan de nieuwe m. u. L o. school aangeboden zonder ver mindering van salaris. Het schoolhoofd heeft daarmee ech ter geen genoegen genomen en ge bruik gemaakt van het recht door de wet verleend, door van het gegeven ontslag in beroep te gaan bij de Com missie van beroep. Inmiddels is echter reeds een hoofd voor de nieuwe m. u. 1. o. school be noemd. Het inroepen van de tusschenkomst dezer commissies behoort betrekkelijk tot de zeldzaamheden. Sedert de invoering van do wijzi ging der 1. o. wet, 1 Januari 1906, ge schiedde dit in hot geheele land slechts twee malen. Annie Besant. Naar wij vernemen komt Mrs. Annie Besant van 23 tot- 27 October in ons land. Op Zondag den 24sten zal zij des namiddags in 't Brongebouw een voor dracht houden voor de leden der Theosofische Vereeniging en des avonds een openbare lezing. rA 1 g. Ned. Werk l.-Verbond. Het bestuur van de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Werkl. Verb, roept diegenen, die genegen zijn om toe te treden tot een neutrale organisatie op tot het bijwonen van een vergade ring van werklieden der Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. Tegen het stukwerk. Onder de werklieden van de Cen trale Werkplaats van de H. IJ. S. M. circuleeren lijsten tot het verzamelen van handteekeningen, betreffende de afschaffing van stukwerk. De lijsten worden druk geteekend. OPERA. Het Haarlemsche opera-seizoen ls weer geopend dus zijn we gister avond met trisschen moed aan het „Fausten" geslagen. Deze jongste Faust onderscheidde zich van vorige Fausten voornamelijk door een nieuwe bezetting van do ti telrol. Daarin trad dezen keer op de heer Rudolf van Schalk, een bier ter stede niet onbekend tenorzanger. Zijn opvatting en weergave van dit karak ter moge nu wat... laat ik maar zeg gen: phlegmatiek geweest zijn, als zanger heeft hij ongetwijfeld aan hoo ge verwachtingen voldaan. Mijn ver wachting heeft hij zelfs verre over troffen. En toch ontbreekt het mij al lerminst aan waardeering voor 'e hee ren v. Schaïk's talenten. Maar de Faustpartïj eischt veel. Veel aan uit houdingsvermogen en veel aan stem- omvang. En de kracht en de glans van deze tenorstem ligt voornamelijk in de hoogere tonne. Daarom verras te het mij dat hij de partij in haar ge- heelen omvang zoo bevredigend ver mocht weer te geven. Mij dunkt, de N. V. „De Nederl. Opera en Operette van het Rembrandt Theater te Amsterdam" heeft in de zen jongen kunstenaar een zeer bruikbare kracht gevonden. Van de beide andere hoofdrollen, in de ge wone bezetting door Orolio en mevr. Engelen-Sewing, behoef ik niets te zeggen, maar wel dient van deze FausVreproductie te worden aange- teekend, dat de Valentijn-partij door den heer Paul Pul met mooi warm ge luid, maar voor den verheelden kxijgs man wat onwaarschijnlijk vibrato werd gezongen; dat de Siebebroi in mej. Annie Ltgthort oen heel verdien stelijke, de Martha in mevr. B. Mar thijse een voldoende vertolkster vond. De koren waren wat bezetting en voordracht aangaat heel, heel middelmatig, het (Stedelijk) orkest goed, en de muzikale leiding van den heer J. Mart. S. Heuckenxoth hooge- lijk lofwaardig. De zaal was op de zij-balcons na geheel bezet en het applaus meer malen zeer levendig. PHILIP LOOTS. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Gedurende da maand September werd het Museum voor Kunstnijver heid te Haatrlem bezocht door 761 be zoekers; uit de aan het Museum ver bonden boekerij werden 252 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd op 1 September geopend met 122 leerlin gen, die de verschillende dagcursus- sen bezoeken, terwijl op 5 October dc avondcursus zal beginnen. Door den directeur van genoemde School werden pogingen in het werk gesteld, om ten behoeve der leerlin gen van het laatste studiejaar de klasse voor de metaalbewerking met eene afdeeling voor het eraailleeren uit te breiden, vermoedelijk zal deze klasse weldra kunnen worden inge richt en zal daardoor de gelegenheid geboden worden, dezen tak van Nij verheid, die hier te lande nog zeer weinig beoefend wordt, in ruimer kring te doen kennen. De tentoonstelling der afbeeldingen van Egyptisch beeldhouwwerk en de reproductie van het bekende basreliëf voorstellende de kroning van vorst Seti I door do goden Horas en Set, zullen Zondag a.s. voor het laatst nog tentoongesteld blijven. Zondag is de toegang kosteloos. Predikant Ned Herv* Ge meente. Gisteravond had de verkiezing plaals voor een predikant in de vaca- ture-Ds. Swaan. Er werden 93 geldige stemmen uit gebracht, zoodat de meerderheid 48 bedroeg. Do stemmen v.aren als volgt ver deeld Ds. H. W. Creutzberg te IJmui- den 10 stemmen. Dr. A. H. de Hartog te Heemstede Si stemmen. Ds. G. W. C. Vunderink te Amersfoort 49 stem men. Dg. Vunderink is dus beroepen. Ongevallenwet Tot lid-werkgever der plaatselijke commissie ingevolge art. 86 der Onge vallenwet, is benoemd de heer J. F. Ilulswit, inplaats van den heer Chr. F. v. d. Pol. dlo als zoodanig bedankt beeft. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Gisteravond demonstreerde Dr. H. M. J. Boshouwers in een bovenzaaltje van de Huishoud- en Industrieschool een aantal toepassingen van eerste hulpverleeningen. Dit werd op zeer onderhoudende wijze gedaan en het vijftigtal toeschouwers, waaronder eenige doktoren en verscheidene pleegzusters, volgden met groote be langstelling de door zes leerlingen van den verbandcursus aanschouwe lijk voorgestelde lichte verbandleggin- gen. Dr. Boshouwers deed uitkomen, hoe met behulp van zeer eenvoudige huis houdelijke middelen een voorloopig doeltreffend liulpvcband kan worden gelegd, waardoor met weinig- moeite ernstige gevolgen kunnen voorkomen worden eerste hulp berust op een verzameling van kleinigheden zijn die goed toegepast, dan kan met een gerust hart de komst van den dokter worden afgewacht. Een van de eerste eischen bij eerste hulp is zindelijkheid. De helper(ster) moet hebben schoone handen en Bchoon materiaal. Ook moet niet te veel aan de kwetsuur gedaan worden, maar nadat een voorloopig verband gelegd, is moet spoedig een dokter ge haald worden. Achtereenvolgens werden zeven ver schillende gevallen behandeld, ver duidelijkt met behulp van een anato mische plaat. Op het oog scheen de handeling allereenvoudigst, doch het is van het grootste belang te weten, hoè gehandeld moet worden, endaar- voor dient de cursus. Als een bewijs welk eenvoudig ma teriaal gebruikt kan worden, werd bij het aanleggen van een spalkverband bij een gebroken onderarm gebruikt een pollepel pn een liniaal. Ten slotte vertoonde spreker twee stukjes goed, waarvan''t "Sëhe ge drenkt was in een oplossing van zwa velzure ammoniak, waardoor het de eigenschap verkreeg onontvlambaar te worden; hoven een lucifer gehou den smeulde 't slechts, terwijl het niet gedrenkte stukje direct ontvlam de. Het kan dus zijn nut hebben, om deze oplossing aan to wenden bij kleedingstukken, die licht ontbrand baar zijn. Het goed lijdt er volstrekt niet van, de kleur blijft dezelfde, en zwavelzuur ammoniak is zeer goed- koop. Dr. Boshouwers had met zijn voor dracht veel succes, en zal ongetwij feld er toe bijgedragen hebben, om belangstelling te wekken voor eerste hulp hij ongelukken. Een eigenaardig bezoek. Gisteravond had een relletje plaats in de Barteljorisstraat. Een zekere v. W. kwam in aangeschoten toestand den openstaanden winkel van do fir ma Busé binnenvallen, iets wat hij meermalen doet; vroeger heeft v. W. nog al eens zaken gehad met B. en dit schijnt de oorzaak te zijn, dat de man dien winkel do eer aandoet van zijn bezoek. Juffrouw B. zag geen kans den onwelkomen gast, die evenwel geen kwaad in den zin had, maar lou ter uit oude connectie den winkel binnen kwam, te verwijderen. Vóór de winkeldeur verzamelde zich een mas sa menschen, die 't geval aanzagen. Daar koopers den winkel niet in durf den, liet juffr. B. ten einde raad de politie waarschuwen. Toen deze na derde, kroop v. W. achter een uitstal kast, wat weinig baatte; de politie nam hem mee. Onderwijsnieuws. In de jongste vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap werd tot bestuurslid gekozen de lieer L. Broekhuijzen, hoofd der school voor zwakzinnigen. In de daarop volgende bestuursvergadering is deze benoemd tot voorzitter. Onze gewezen stadgenoot, de heer J. Westenberg, laatst hoofd der school te Lisserbroek en thans te En schedé, staat no. 1 op een voordracht voor leeraar aan de Burgeravond school aldaar. Teekeningon tento ongesteld. Bij den heer F. II. Smit, Groote Houtstraat, zijn geëxposeerd een aan tal teekeningen van den heer J. Fran sen, alhier. Men moet er maar eens een kijkje nemen. De bekende schilder Van Looij laat zich inet waardeering over het werk van den heer Fransen uit. Benoemd Mej. E. C. Lcnsink, onderwijzeres aan de Christ. school voor den Wer kenden Stand, is benoemd tot onder wijzeres aan een Christ. school voor m. u. 1. o. te Arnhem. Pr o v. Staten. De Prov. Staten van Noord-Holland zijn tegen Dinsdag 7 December ter niv- 'laarsvergadering bijeengeroepen. BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN. Hedenmorgen te 10 uur vergaderde bovenstaande boud onder presidium van den heer K. P. C. do Bazel, in Café Brinkutann. Het vergaderzaaltje was versierd met verschillende ontwerpen van den architect A. W. Weissman. die niet nalieten de belangstelling te trekken. Vooral weeshuis- en crematorium- ontwerpen waren rijk vertegenwoor digd. Hiervoor wordt den hoer Weissman door den voorzitter dank gebracht. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer J. Th. J. Cuy- pers, deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen een schrijven van den Ne- derlandschen Loodgieters- en Fitters- bond, waarin de bond zich beklaagt, dat de architecten zich verschillonde werktuigen, buiten de loodgieters ou fitters om, aanschaffen, zoodat de betrokkenen alleen voor de herstel ling in aanmerking komen. Op dit schrijven zal de Bond ant woorden, dat hij zich in deze geen partij kan stellen. Enkele architecten, waaronder de heer IL Berlage, hebben bericht ge zonden, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Voorts is ingekomen een schrijven van den Boud van Technici, ten doel hebbende een collectief arbeidscon tract te sluiten met den Architectcn- bond. De heer Houtzagers wil, vóór tot verschillende stappen wordt ovt rge- gaan, een conferentie met soortgelijke Nederlandsche bonden, want deze zaak is zeer belangrijk. De voorzitter beaamt dit en voogt er nog bij, dat van de 750 leden, die de Bond van Technici telt, ongeveer do helft in do bouwkundige vakken werkzaam zijn. Ten slotte wordt na uitvoerige dis- ,C|ifssio het voorstel van den heer Hout zagers verworpen, met drie stommen vóór. Evenzoo wordt een voorstel van den heer v. Nieukerkeu verworpen, ten doel liebbende zich geheel van samenwerking te onthouden alleen vóór de stem van den voorsteller. Aangenomen wordt ten slotte een voorstel van den voorzitter, om eerst met de Maatschappij van Bouwkunst te onderhandelen, die reeds een ver zoek in dien geest deed, en een for mule vast te stellen, waarna onder-' handelingen met den Bond van Tech-1 nici kunneu worden gevoerd, voordat tot een contract wordt overgegaan. Hierna komt de regeling voor het uitschrijven van nationale prijsvra gen aan de orde. De door den secretaris voorgestelde regeling wordt, op voorstel van den heer Frowein, na uitvoerige bespre kingen, tot de volgende vergadering- aangehouden. Een buitengewone vergadering zal hiervoor binnen korten tijd gehouden worden. Daarna spreekt de voorzitter ren welkomstwoord uit tot den heer Van Dongen, uit Breda, die heden voor het eerst als lid van den Bond de vergadering bijwoont. Thans komen de administratieve bepalingen, afd. IV, in den onlangs verschenen tweeden druk der A. V. door prof. J. A. v. d. Kloes, aan do orde. De voorzitter zegt, dat de heer v. d. Kloes deze bepalingen na advies van den Aannemersbohd heeft vastgesteld. Evenwel beveelt hij de uiterste voor zichtigheid met deze bepalingen aan, voora! na een opmerking van den heer Weissman, die niet begrijpen kan, dat een hoogleeraar in de bouw kunst in 't zog der aannemers vaart. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Hedenmiddag wordt „Duin- en Kruidberg" bezocht, onder leiding van den architect, J. J. van Nieuker keu. DE NIEUWE NOORD-ZUID-IIOL- LANDSCHE TRAMMAAT SCHAPPIJ. Met ingang van 1 October is <le tram Haarlem—Alkmaar overgegaan in handen van de nieuw-gestichte Noord-Zuid Hoilandsche Tram-Maat schappij. In verband daarmee is de heer Van den Berg, plaatselijk-directour te Vel- sen van zijn betrekking ontheven en vervangen door den heer M. W. Bos nia, werkzaam bij de maatschappij ta Hillegom. Hij is belast met de functie van chef van den uitvoerenden dienst. Mej. A. van Huizen, tc Velsen werk zaam, is overgeplaatst naar Hillegom. Overigens zijn gee* veranderingen in het personeel gekomen. Een eigen gebouw. Door de afd. Haarlem van don Chr. Nat. Geh. Onth. Bond ls het por«, ceel aan de Oude Groenmarkt, waar» in voorheen de ateliers van de firma Van Frieeland gevestigd waren, aan- gekocht. In het gebouw zullen een tweetal ruime vergaderzalen gebouwd worden, benevens een bestuurskamer.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1