Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 87e Jaargang. No. 8001 DINSDAG 6 OCTOBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRBB JHAANDBNl Voor Haarlem I f 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap bonrens Custer. Directeur j. PEEREBööfii ADVERTENT IÊNJ Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mcw 10 Ct3. Buiten het ArrondfsSSflient Haarlem van 1—5 regels /iwelke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat fatercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znlder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Om Ons Heen. In hot Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „J ongenspolitio", in do rubriek Om Ons Heen. KORPS VAN DE KON. NEDERL. WEERBAARHEIDS-VEREENIGING, Afdeeling HAARLEM.. Evenals vorige jaren werd ook dit Jaar door bovengenoemd korps in de legerplaats bij Laren gedurende drie weken het kamp betrokken, onder commando van den reserve eersten luitenant J. W. Klein, van het 7e reg. Inf., te Haarlem woonachtig, welke hiertoe door Zijne Excellentie den Mi nister van Oorlog was aangewezen. Het kamp, dat door den generaal Neeteson, inspecteur der infanterie, welke zijne hooge tevredenheid be tuigde over de geoefendheid van het korps, bezocht werd, kan niet an ders dan een groot succes voor de leiders en in het bijzonder voor den commandant genoemd worden. Van de afdeeling Haarlem nam aan het kamp deel een detachement ter sterkte van een le Luitenant, twee onderofficieren en twintig korporaals en manschappen. Nu zijn in de verschillende afdee- liugen de oefeningen begonnen en is tevens een aanvang gemaakt met de kaderopleiding. Met het oog op de belangrijke voor rechten, die de kaderleden van het korps bij hunne indiensttreding ge nieten, wordt aan die opleiding zeeir veel zorg besteed. Dit jaar hebben zeven korporaals na een week voor proef onder de wa penen te zijn geweest hun rang kun nen behouden, terwijl vier van hen binnen veertien dagen met gunstig gevolg het examen voor den rang van sergeant aflegden. In de afdeeling Haarlem is die opleiding toevertrouwd aan den sergeant-majoor-instructeur J. W. H. Budel van het 10de reg. Inf., hiervoor door den commandeeirende officier der infanterie, alhier in gar nizoen ter beschikking bij het korps aangesteld. Men kan nu des Zater dags de K. N. W. V.'ers weor op den Doelen zien samenkomen om zich daar te oefenen. Voor de rust, welke om 3.20 nam. begint worden de oe feningen in de soldatenschool en de voorbereidende schietoefeningen door- loopen, terwijl na de rust theoretisch onderricht wordt gegeven. Ondertus- schen wordt in de Gymnastiekzaal met marga geschoten. 's Avonds wordt er van 7—8.30 nam. In de schermzaal der infanterie gele gen aan de Bakenessergracht, onder- richt gegeven in de Gymnastiek en het schermen. Eens per maand wordt Zondags uitgerukt voor het houden van eene velddienstoefening. De dienst in de afdeeling is zooveel mogelijk op gelij ke wijze als die der infanterie gere geld. Een korporaal van de week met twéé corvceërs zorgen dat alles voor de oefeningen aanwezig is, dat de .verdere corveeën worden verricht en dat kader en manschappen de weke- lijksche ordera ontvangen. M ie belangstelt in de weetrbaar- heidsbeweging neme eens een kijkje op de oefeningen, om zich te overtui gen van den arbeid, die door het korps wordt verricht. Hij zal steeds' welkom zijn en bemerken dat er te midden van orde en tucht ook een goed kameraadschappelijke korps geest heesrscht tusschen kader en man schappen. Aanbesteding. Woensdag 27 October 1909, om twee uur, wordt in Den Haag ten behoeve van de Posterijen en Telegrafie aan besteed het herstellen en verbeteren van een teloplioonlijn langs den spoorweg Haarlem—Velsen—IJmul- den en het bijspannen van draden, piet bijkomende werkzaamheden. Op de voordracht. Voorgedragen is voor de benoeming lot leeraar in het Engeisch aan de H. S", te ^eer Tee-rink to Haarlemtot idem aan het Gymna sium de heeren H. Teerink te Haar lem en H. J. vod den Noorda te Schie dam. EERSTE SéANCE-STEENMAN. De namen MesschaertRöntgen hebben voor ons concertpubliek nog niets van hun oude tooverkracht ver loren. Dit bleek gisteravond weer, toen de geheel gevulde „Kroon"-zaal in ademlooze aandacht de voordrach ten der beide kunstenaars volgde en hen herhaaldelijk met groote harte lijkheid en warme geestdrift toejuich te. Waar dan ook dit kunstenaarspaar optreodt hetzij het zich het introdu- ceeren van belanglijke noviteiten, of wel het doen herleven van goede oude herinneringen tot taak stelt altijd wordt er gegeven wat men „kunst van goeden huize" noemt, en altijd op nieuw treft de voordracht door tech nische volmaaktheid en houdt onafge broken geboeid door fijnheid van geest, pracht Yan karakter en volheid van gevoel. In elk gezongen lied al is het ook zoo bekend als Brahms' „Mainacht" of zoo afgezaagd als Schubert's „Neu- gierige" (en juist deze beide voor drachten zullen voor het meerendeel der toehoorders tot het schoonste van den avond behoord hebben) openba ren zich ons bij deze interpretatie nog onopgemerkte fijne trekjes en nieuwe lichtpuntjes en de minder bekende hier b. v. de liederen „Bei Dir sind meine Gedanken", „Nicht mehr zu dir zu gehen", „Waldeinsamkeit" en „Am jüngsten Tag ich auferstah" van Brahms krijgen hij deze mees- tervertolking een kracht en klaarheid van uitdrukking, die ze ons voor goed onvergetelijk maakt. Ik zal niet wa gen te beslissen nan wien van beide kunstenaars wij daarvoor den mees ten dank schuldig zijn aan Mes schaert, die in zijn volmaakt be- heerscht orgaan den trouwen, altijd, vaardigen tolk vindt van elke, ook de allerfijnste gevoelsnuance, of aan Röntgen, wiens onbezield instrument alles "schijnt tc kunnen zeggen, wat voor de levende menschenstem onuit sprekelijk is. Dit is zekerzonder een zoo muzikale, klankschoone en karak tervolle begeleiding als die van Rönt gen zouden wij Messchaert's kunst maar half genieten. Daarom de twee kunstbroeders, voor wat zij te zamen geven, ook te zamen gehuldigd. Mo gen wij nog dikwijls in de gelegen heid zijn dat te doen 1 De taak van den heer Röntgen be paalde zich niet tot de begeleiding der liederen. Want buitendien trad hij in den loop van den avond als solist op met de Sonate op. 26 (As-dur) van Beethoven. Ofschoon mij z'n opvatting van dit werk vooral in het Scherzo en het slot-AUegro wat al te. persoonlijk leek, schonk ook hier zijn meesterlijk klavierspel veel genot. De variaties o. a. werden al bijzonder mooi gespoeld. En ten slotte h.ad hij zich nog belast met het begeleiden van twee door den heer Joh. Steen man voorgedragen vioolnummers Sonate in G-dur van Tartini en Ada gio van het le. Concert van Haydn. De heer Steenman, die zich met dit be scheiden aandeel in het programma had vergenoegd, vond voor zijn wel verzorgd spoi groote belangstelling en warme waardeering. Vooral na het talentvol gespeelde Adagio zwaar van polyphonie werd hij hartelijk toegejuicht. Dit zal hem natuulijk veel voldoening hebben gegeven; maar toch geloof ik, dat onze even beschei den als verdienstelijke stadgenoot nog grootèr voldoening vindt in het feit, aan zoovelen een zoo genotrijken avond te hebben bezorgd. PHILIP LOOTS. De Poortstraat.: Thans iwederom van de Amstea' damsche vaart af een nieuwe verbin dingsweg met de Zuidpolderstraat tot stand gekomen. Was voor eenigen tijd de Poortstraat een doodloopend slopje, dat door al het daar neerge worpen vuil een allesbehalven aan genomen aanblik opleverde, hiervoor is thans een fraaie straat in plaats gekomen, voorzien van trot toirs, zoodat daar in een groote be hoefte is voorzien. ORGELBESPELING op Donderdag 7 Oct. 1909, des na middags van 23 uur, in de Giroote- of Sint Bavokerk alhier, door den heer W. Ezerman. No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Ch or al-Fantasie No. 1, Fr. Lux. No. 3. Sonato No. 1, J. Lemmens* a. Allegro moderato. b. Adagio.- c. Marche pontificale* d. Fuga. No. 4. a. Canzonetta, Max Reger* b. Ave Maria, idem* TEEKENINGEN „FRANSE". Dikwerf, en op verscheidene wijzen, bieden de vitrines van het bekende lijst -en spiegelmagazijn F. II. Smit, Groote Houtstraat 69, fraaie zaken op het gebied der beeldende kunst, en zoo is daar thans een verzameling teekeningen, in inkt en crayon, ge ëtaleerd, die niet zal nalaten de aan dacht der voorbijgangers te trekken. Met deze collectie wil onze jonge standgenoot, de heer Jan Franse, een beeld geven van de wijze waarop, in het laatste jaar, de tcekenstift door hem is bestuurd geworden. Reeds dadelijk wekken wij hier be langstellenden op van het geëxpo seerde kennis te nemen. De heer Franse is, naar wij infor meerden, een zoon van den bekenden beeldhouwer (1895 j-die, ter Amster dam, Concertgebouw, Aquarium en Suasso Museum, ruim met figu'raal en onamentiek werk versierde en die ook verschillend beeldwerk aan Tey- ler's Museum, alhier ten uitvoer bracht. Met zoodanige gesteldheid kan het niet verwondering baren, dat het ar tistieke bloed den jonkman zijn oor spronkelijke bestemming, het school onderwijs deed verlaten, om zich meer speciaal aan de teekenkunst te wijden, eerst enkele jaren op het ate lier van den kunstschilder Frans Loots te Ilaarle-m, daarna, door be langstellend intemédialr, op de Rijks- Academie te Amsterdam. Van het tentoongestelde werk bij den heer Smit brengen wij voornamelijk naar voren, wat ons daarbij bet meest sympathiek is en dat zijn de naar het leven geteekende studiekoppen, meest in krijt. De liefdevolle, uitvoerige behande ling, het goede modelé en de typee ring, die het caricaturale weet te ver mijden, treft ons bijzonder in dit werk. Men gevoelt als 't ware bij deze portretten de gelijkenis; de studies naar den „man met den baard', le veren in hun viertal, hierbij een soort bewijs. Naast het besprokene vermelden we nog enkele illustratieve teekenin gen, vooral die, waar Frederik van Eeden's werken, onderwerp en situa tie gaven. In de gevoelige concepties is van 't fantasie- en sprookjesrijke uitgedrukt. Het verdere geëxposeerde bestaat uit illustraties van anderen aard (en enkele dierstudies); er zijn daar bij die beter waren achterwege gelaten. Had een andere plaatsing dei' por tretkoppen, het voornaamste werk toch deze nog niet gunstiger kun nen doen uitkomen? De heer Franse zij zeer geluk ge- wenscht met het mooi en aanmoedi gend schrijven dat de kunstenaar Jacques van Looy hem heeft ter hand gesteld. G. KERKHOFF. RIJDEN IN HET BLOEMENDAAL- SCHE BOSCH. Hoewel er indertijd al eens op ge wezen is, dat het verboden Is om hui ten de hardgemaakte rijwegen in het Bloemendaalsche bosch op een rij wiel te rijden, gaat er toch bijna geen week voorbij, dat niet verschillende personen door het kantongerecht al hier warden veroordeeld wegens over treding van genoemd verbod. Men meene niet, dat hier een plaatselijke verordening toegepast moet worden of het motor- en rijwiel reglement en dat daarom van over heidswege borden moeten worden ge plaatst. Het Bloemendaalsche bosch toch is particulier eigendom en de ei genaresse kan ingevolge artikel 461 Wetboek van Strafrecht niet alleen het loopen, maar ook het rijden over haar eigendom verbieden. Op ver schillende plaatsen in het bosch ziet men dan ook van harentwege ge plaatste borden staan, waarop boven genoemd verbod duidelijk leesbaar staat aangegeven. Men zij dus gewaarschuwdI Concert. De Muziekvereoniging „Lourens Jansz. Coster, directeur de heer Kerk- hoff, zal deze maand een concert ge ven in de Sociëteit „Vereeniging" met medewerking van het gem. dubbel kwartet, eveneens onder leiding van den heer Kerkhoff* LANGS DB STRAAT. EEN KLANT VOOR DE GEVANGENIS. Vanmorgen om half elf kwam een man de hooge stoep van 't Paleis van Justitie opgeioopen neen, lo o pon dééd hij niet, meer kruipen, alsof hij den Mont Blanc moest beklimmen. Geen wonder, want de klimmer had al eenige glaasjes klare of brandewijn met suiker naar binnen gewerkt Eindelijk was de man boven. Na even uitgeblazen te hebben, waggelde hij 't kamertje der veldwachters bin nen. Heeren, ik kom om te zitten. De man had een vonnisje van den kantonrechter gekregen en moest een zestal dagen logeeren in de gevange nis aan 't Spaarne. Hij vond 't nu eeu mooie gelegenheid om aan dezen plicht te voldoen, 't Was immers guur en regenachtig weer, zoodat hij onder de „parapluie" uitstekend kon schui len. Veldwachter nee, baasje, dat gaat niet. Je bent half dronken en zulke menschen kunnen ze daar niet gebrui ken. Ga maar naar huis en als je weer nuchter bent, mag je terugko men. Beschonkeno 't Is wat moois. Ik moet zitten en ga niet weg. Breng me nou sivoeplee gauw naar de nor... VeldwachterNee, 't gebeurt niet. Beschonkene Hu... hu.... 't is een mooie boel...... Veldwachter En ruk nou maar op, er is toch niets aan te doen Met eenig geweld werd de sollicitant weer uit het Paleis geduwd. Eerst bleef de man mopperend op de stoep staan en.... ging toen liggen. Misschien liad-ie wel slaap.... 't Was juist civiele zitting en dan komen alle advocaten om hun zaken te behartigen. Zoo'n levend standbeeld op de stoep is er dus misplaatst. Verkerk, de concierge van 't rechts- gebouw kwam er nu aan le pas. Als je niet maakt, dat je weg komt, dan telefoneer ik om de po litie. Beschonkene Je doe maar...- Ringeiing ging 't belletje. Vijf minuten later stevenden twee politie-dienaren naar de Jansstraat, de een het grootste exemplaar, dat we hier hebben. Hij pakte den beschonke ne aan z'n broeksband en droeg hom onder den arm de stoep of precies als wij gewone menschen een hand koffertje dragen. De man wilde wel wat tegen sparte len, maar zag 't onmogelijke in en ging toen loopond mee naar de Smee- straat Daar mag hij nu uitslapen en wordt dan naar de gevangenis getranspor teerd- Met volle bewustzijn zal hij dan z'n straf ondergaan. KEES. PROF. A. J. P. VAN DEN BROEK. Maandagurddag aanvaardde dr. A. J P. van den Broek, benoemd hoog leeraar in de ontleedkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zijn ambt met het houden oener redevoering, welke tot titel droeg„Over korrela- lies in het dierlijke organisme". Spreker ving aan met te wijzen op de groote vorderingen, die de biologi sche wetenschap in de laatste halve eeuw heeft gemaakt. Onder den in vloed van de natuur-philosophische werken van Darwin en van Haeckel, gestuurd door den macht'gen geest van Gessenbaur is de kennis omtrent den bouw van het dierlijk organisme veel vermeerderd, is een inzicht ver kregen in den samenhang der dieren onderling. Door de vergelijkende em bryologie is dit inzicht zeer verruimd. Naast de descriptieve heeft zich een aantal causale onderzoekingsmetho den ontwikkeld, die de wetten trach ten op te sporen volgens welke het or ganisme zich ontwikkeld en opge bouwd heeft. In navolging van Roux is een school van onderzoekers opge treden die door middel van het expe riment trachten de wetten vast te stellen, door welke de bouw van het organisme beheerscht wordt. Die me thoden van onderzoek, in de eerste plaats het experiment, hebben tevens de kennis omtrent een aantal biologi sche verschijnselen verruimd. Een dezer verschijnselen, dat der korrelatie, werd door spreker uitvoe rig behandeld. In arrest gesteld. Gisteren hoeft zich vrijwillig bij de politie alhier aangemeld zekere Ter W., die in do maand Mei van dit jaar voor mevrouw E„ op het Staten Bol werk, geld had ontvangen bij Eigen Hulp, waarmede hij zich uit de voe ten had gemaakt. Hij was thans ten j einde raad, zonder huisvesting, zon der werk en zonder geld. De man heeft reeds meermalen gevangenis straf onderaan. Pensioen verleend. Bij Koninklijk besluit is aan dr. P. G. Buekers, leeraar aan do Burger avondschool te Haarlem, een pensi oen verleend, groot 158, en aan me juffrouw M. E. Petri, onderwijzeres aan de bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen alhier, een pensioen van J 153. Bakkersnacht a rbcid. In de dezer dagen gehouden verga dering der Haarlemsche bakkerspa- troonsvereeniging werd op voorstel van den heer II. Ftrancken Jr. een motie aangenomen, waarin de afdee ling verklaart te volharden bij het besluit den 23en Juni 1.1. genomen, waarbij zij zich tegen de wet tot af schaffing van nachtarbeid verklaar de. Proces tegen de ge mee nte. Naar men weet heeft de heer Van Wickevoort Crommelin, te Heemste de, tegen de gemeente Haarlem een civiel geding aanhangig gemaakt be- t treffende schadevergoeding. De be handeling der zaak werd in do heden gehouden zitting vier weken uitge steld, omdat Ged. Stalen het raads besluit van Haarlem, om zich in rechten te verweren, nog niet hebben goedgekeurd. Voor den eischer treedt op Mr. Willekes Maodonald en voor de ge meente Mr. Dr. Vis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. AERDENHOUT. Onze corr. schrijft Niettegenstaande liet ongunstige weer van Zondagmiddag waren veel wandelaars uit Haarlem en omgeving alhier opgekomen, waardoor de elec- trische tram met haar gewone dien sten niet in staat was al de passagiers geregeld op te nemen, zoodat menige reiziger teleurgesteld een volgende tram afwachtte om, zoo ook deze niet tc vol was, een plaatsje te veroveren enkelen werden ongeduldig en lieten zich per rijtuig naar de plaats hun ner bestemming brengen. Tot zoover onze corr. Meermalen was ons een dergelijk bericht ter oore gekomen, zoodat we thans eens ten kantore van de E. S. M.-direcLie geïnformeerd hebben, In hoeverre deze berichten juist waren, en of er geen maatregelen in voorbe reiding zijn om aan deze klachten een einde te maken. Wat we vernamen was voor de reizigers nu niet al te bemoedigend. Ons werd n.l. medegedeeld, dat het onmogelijk is, nog meer diensten in te lasschende tegenwoordige winter- dienst is de zomerdienst van eenige jaren geleden, een groote verbetering alzoo. Op feestdagen en Zondagen, waarop groote drukte te verwachten is, loopen steeds extra-treinen, op ge wone dagen volgen de trams eikaar om de 20 minuten op. De wachthuis jes te Aerdenhout en te Bentveld bie den bij slecht weer den reizigers een schuilplaats. Zoo oppervlakkig zou men zeggen wat wil men meer? Toch zou een wijziging zeer wen- schelijk zijn. Het moet toch niet voor komen, dat wandelaars, die naar huis moeten 20 minuten en langer In het wachthuisje moeten blijven, zonder veel hoop, dat de volgende tram hen op zal nemen. En het is niet dat deze vertraging een enkele maal voorkomt, bijna iederen Zondag moeten reizigers en wandelaars worden teleurgesteld. Misschien is het nu wel moeilijk iederen Zondag extra-diensten van Zandvoort naar Haarlem te laten loopen, maar zou er niet een aparte letour-dionst Haarlem-Bentveld kun nen ingesteld worden Velen zouden er bij gebaat zijn en het aantal wan delaars in die omstreken zou zeker be langrijk toenemen, wanneer zij zeker wisten, dat zij 's middags weer zonder oponthoud naar huis kouden gaan. Wil de directie er zich eens op be denken HILLEGOM. Voor het maken van een vaste brug in het jaagpad langs de llaarlemmer- Lrekvaart alhier met bijkomende wer ken, onder beheer van den ingenieur J. Hoogenboom te Leiden, werd het laagst ingeschreven door den heer J. Potman te Haarlemmermeer voor 3579. HAARLEMMERMEER'. Bij den winkelier v. d. L., aan den Kaag, binnen deze gemeente, werd door zekeren v. I. een gulden in be taling gegeven, die later bleek v&lsch te ziin. Dezelfde Dersoon deed dit eenige oogenblikken later ook no® bij een ander persoon. Van I. werd door beide benadeeld© personen achtervolgd, welke hem aantroffen in een café, waar zij hem bewaakten, na inmiddels de politie te hebben gewaarschuwd. Bij fouil leering werd evenwel geen valsch geld meer op hein bevonden. Een vrouw, met wie hij samen woonde, in de aangrenzende gemeen te Alkemade, werd daarna door de politie bij den burgemeester van ge noemde gemeente ontboden, doch bij haar werd ook niets gevonden. Daar zij evenwel te voren even gelegenheid had gekregen, zich op zekere plaats te begeven, werd deze plaats onder zocht en vond men achttien valscho guldens, benovens eenig valsch klein geld. Beide personen zijn voorloopig aan gehouden. Van 1. heeft voor een dergelijk mis drijf reeds acht jaar gevangenisstraf ondergaan. De geldstukken zijn zeer prachtig nagemaakt en niet spoedig van de echte te onderscheiden. Te Lisserbroek, in deze gemeente, zal Donderdag 7 October weder hot jaarlijksche vogelschieten plaats vin den. Deze vermakelijkheid trekt jaarlijks veel bekwame schutters uit de omgeving bijeen en ook dit jaar hoopt men, door een kleine attractie er aan te verbinden, dat het een ware schuttersfeestdag zal zijn. De dader van de rïjwielverduisto- ring bij den rijwielhandelaar B. heeft zichzelf aangemeld bij de politie te Amsterdam liet blijkt een zwervend persoon te zijn, die zich meermalen aan dergelijke misdrijven heeft schul dig gemaakt. Na verhoord te zijn is hij ter be schikking van de justitie naar Haar lem overgebracht. LEIMUIDEN. Met ingang van 6 October 1909 is ts Leimuiden een hulptelephoonkantoor voor algemeen verkeer opengesteld. VELSEN. Op de tweedaagse he international© hondententoonstelling van de Neder- landsche St. Bernhardclub te Alk maar, behaalde de heer S. Heuvel uit Velseroord met zijn meerspan den lsten, zijn reu César den 3den en zijn teef Tiras eveneens een 3den prijs. ONTSPOORD. Maandagmorgen is aan de noordzij de van het Kanaal nabij Velsen, door te vroegtijdig omzetten van een wis sel de laatste wagen van de stoom tram Haarlem—Alkmaar ontspoord. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 14 October naar het buitenland. H. M. zal een kort oponthoud hebben bij den prins en de prinses Von Er bach, te Koenigdaarna zal H. M. eenigen tijd ra noordelijk Italië doorbrengen. Na de reis en vóór haar terugkeer naar Den Haag zal H. M. nog korten tijd op Het Loo verblijven. VRIENDENDINER. Aan het vriendendiner, aan den nieuwbenoemden gouverneur-gene raal en mevrouw Idenburg gisteren avond in het Hotel Den Ouden Doelen te 's-Gravenhage aangeboden, word door de volgende heeren, meerendecls ministers en leden van beide Kamers, deelgenomen G. A. A. Middélberg, dr. J. G. Scheurer, prof. dr. J. Wol- tjer, A. Brummelkamp, Minister Talma, dr. Kuyper, minister De Waal Malefijt, W. Hovy, S. van Velzen, ba ron v. d. Borch van Verwolde, jhr. H. W. van Asoh van Wijck, mr. H. A. van der Volde, jhr. mr. H. B. van Asch van Wijck, dr. H. Franssen, C. M. E. van Löben Seis, prof. dr. F. L. Rutgers, minister Jhr. De Marees van Swinderen, minister Heemskerk, vi- ce-admiraal Ellis, baron Van Wasse naar van Rosande, baron S. van Heemstra, Duymaer van Twist, zoo mede door mevrouw Hovy en mejuffr. Kuyper* TWEEDE KAMER. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Iu verband met de gewijzigde voor- nemens omtrent de bezoldigingen van directeuren en commiezen bij don post- en telegraafdienst, is eene ver hooging voorgesteld van 11.143.781. Per jaar wordt hiervoor vereischt f 180.996, waarvan voor 1909 slechts 1/12 wordt aangevraagd. DE HEER LOVINK. Het Haagsche correspondentiebu reau meldt het volgende: In verhaald met mededeelingen, in de pers voor komende, alsof het te verwachten ver trek van den directeur-generaal van

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1