Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Kerk en School Rechtszaken Sport eo Wedstrydea Pers-Overzicht Koloniën Stoomvaartberichteu HET HOOGBR» EN LAGERHUIS IN ENGELAND. Na 41 zittingen aal hot lagerhuis pi met de behandeling der begrooting „in committee" eindigen. De minster deelde mee, dat na de derde lezing van het wetsontwerp op ontginning van onbebouwde gronden besloten is, dat het Huis verdaagd Bon worden tot 18 October, en dat de „report etage" van het begrootings- ontwerp op den 19den zou beginnen. Dew behandeling zal vermoedelijk minstens een week duren en er be staat dus weinig kans, dat de zitting Voor het midden van November zal Worden gesloten. En dan *t Hoogerhuls Verzekerd wordt, dat het bezoek van minister Asquith aan den Koning in verband stond met bijzonderheden Omtrent de schikking, tot welke in beginsel eenige weken geleden werd besloten. Verondersteld wordt, dat die voorgenomen schikking aanleiding heeft gegeven tot de vertrouwelijke roe&edeeling van eenige ministers, dat het Hoogerhuis ten slotte do be- grootmg zal aannemen. Algemeen echter is men van oordeel, dat wat het Hoogerhuls ook zaJ doen, een al- Semeene verkiezing bijna onvermij de- jk zal zijn. Lord Lansdowne, de leider der op positie in het Hoogerhuis, is ook door der. Koning ontboden. UIT DE HONGAARSCHE KAMER. Deze heeft, bij de ministerieels mi sère, besloten jjiet opnieuw de voor stellen tot verdaging te aanvaarden, maar al9 protest tegen de pogingen, om de oplossing der crisis op sleep touw te houden, de zittingen voort te zetten. De Kamer heeft door het be sluit, in de eerste dagen slechts de niet-politieke voorstellen te behande len een soort waarschuwing gegeven aan de regeering. Het Huis zal negen dagen bestemmen voor de behande ling van de aanhangige voorstellen, ba de hoop, dat een oplossing van de crisis dan zal zijn gevonden. „Over negen dagen", zeide de pre sident Justh, „zullen wij verder zien; maar ik voor mijn persoon kan in geen verdaging of verschuiying toe stemmen. Er moet eindelijk orde ko men alles heeft zijn grenzen." Wie zal die orde brengen iN HOF-QUAEbiiE. De keizer van Oostenrijk heeft aan -vorstin Sophie v. Hohenberg, de echt- 'genoote van den troonsopvolger Frans Ferdinand, den tilei van hertogin ge schonken. Deze verhooging in rang is in hoofdzaak geschied, om haar bij het aanstaande bezoek van aartsher tog Franz Ferdinand en zijn gemalin aan het Hof te Berlijn de haar toeko mende plaats te verzekeren. In het Oostenrijksche hofceremoni eel brengt de verhooging geen wljzi- £ing, daar de hertogin toch reede een oogen rang aan dal Hof innam. En nu zij tevens het praedicaat „hoog heid" heeft gekregen, ia het onder scheid tusschen de gewezen gravin en de leden der keizerlijke familie zoo goed als geheel uitgewischt. Toch is het n-og een moeilijke quaes- tie. De echtverbintenis met „slechts een gravin", die de aartshertog in 1900, ondanks alle invloeden van hof- en politieke kringen sloot, heeft al Vee! te doen gemaakt in Oostenrijk. Al behoort de gravin tot den ouden Boheemschen adel, volgens de bepa lingen van de huis wet der Habsbur- ger3 kon zij slechts in in organ ati- schen echt met den toekomstigen kei zer verbonden worden, nadat deze de plechtige verklaring had afgelegd, dat zijn kinderen nooit aanspraak zouden hebben op de troonsopvolging in Oostenrijk. Do kinderen van den aartshertog troonopvolger zijn nu wel in Oosten rijk, maar niet in Hongarije van de regeering uitgesloten. En de hertogin van Hohenberg heeft er recht op, hoe wel zij geen keizerin van Oostenrijk worden kan, bij de troonsbestijging van haar gemaal als „Koningin van Hongarije" te worden erkend. Misschien wijst de nieuwe onder scheiding op een mogelijk volgende intrekking van de Oustenrijksche uit zonderingsbepalingen. Daardoor zou den in de toekomst zeker vele moei lijkheden voorkomen worden. SAMENZWERING IN MONTENEGRO. Volgens berichten uit Cettinje du ren de inhechtenisnemingen, naar aanleiding van de ontdekte samen zwering nog steeds voort en zitten reeds meer dan 100 verdachten achter «lot en grendel. DE IEEEG'RGESTELDE SERYTëRS. De verjaardag van de annexatie iran Bosnië en Herzegowina (5 Octo ber) werd te Belgrado ais een dag van nationalen rouw beschouwd. Na een op het Michaelplein gehouden pro test-meeting werd een optocht door de stad gehouden, gedurende weikon alle zaken gesloten bleven. DE STAKING IN ZWEDEN. Voigens.de laatst verschenen op gave waren op 1 October in Zweden nog 63.000 arbeiders in, staking. VERDACHTE LOTERIJTJES. Wellicht zijn er onder onze lezers, die loten hebben gekocht van De On derlinge Werkverschaffing „de Nij verheid", ten bate voor werklooze werklieden en invalidenkantoor Nicolaas Beetsstruat 14. Een onder zoek door ons ingesteld aan bovenge noemd adres naar aanleiding van een ingekomen klacht, heeft aan 't licht f©bracht, dat in genoemd perceel het antoor niet gevestigd is, we] vóór 11/2 jaar gevestigd is geweest. Dage lijks vervoegen zich bij de tegenwoor dige bewoonster, juffr. v. d. Aardweg, een aantal prijstrekkers, waaronder er zijn, die uit Zandvoort overkomen, om de prijzen, die op de loten zon der ni eten moeten vallen, af to ihalen. Wanneer juffr. v. d. A. vertelt, da', daar geen kantoor of magazijn ge vestigd is, dan kijken ze haar wan trouwend aan, en gaan ten slotte nij dig en teleurgesteld heen. Een maand of 8 geleden werden do- delfde soort loten in omloop gebracht en toen bleven de klachten ook niet hft. Wij raden onzen lezers aan, bij liet koop en van een lot toe te zie^ g£i <SAt overeenkomst vertoont met het door ons beschrevene. Ook in IJmui- den. Heemstede, Bloemendaa], enz. worden ze aan den man gebracht. Vroeger hebben we dezen raad ook al eens gegeven, maar 't schijnt niet te hebben geholpen. Menschen, koopt toch geen loten in loterijtjee, waarbij geenerlei waarborg wordt gegeven, dan een naam, dien niemand kent I Middelbaar O n d e r w ijs. B. en W. van Utrecht stellen den Raad voor, te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de H. B. S. met 3-j. c. voor jongens en daaraan verbonden Handelsschool al daar den heer F. W. Niemann te Haarlem, zulks ter voorziening in de lessen van den leeraar in de Neder landse^ taai, den heer I. Brevée, aan die school, aan wlen verlof ia verleend wegens ziekte. Qeaboaneerden hebben bet voorreobt rragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te Eeaden by de Bedactle van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel koateloof gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag ua de inzending Aanvragen, die niet volledig naam ei woonplaats van den inzender vermeld o\ wordt geen aandaohtgescbouken. VRAAG. Ik heb 56 dagen In den Haag gewoond. Ik was daar zotbaas en had de huur vrij, ben ik nu toch verplicht om personeels belasting te betalen of moet die door den huur der betaald worden? Ik heb nl. van de week een belastingbrief thuis ge kregen. ANTWOORD. Ja, de gebruiker van een perceelsgedeelte Is zelf belastbaar voor dat gedeelte. VRAAG. Ik ben in de personeele be lasting aangeslagen voor 7.41 en heb daarvan de helft betaald. Nu ben ik sinds Mei verhuisd naar een perceel, dat f 1.75 per week huur doet en dus niet belastbaar is. Ben lk nu verplicht de andere helft te betalen ANTWOORD. Ja. VRAAG, lk moet bewijzen van bloed verwantschap hebben om in zekere erfenis op te komen. Waar kan ik die bekomen ANTWOORD. Vermoedelijk zult gij geboorte-akten en overlijdens-akten noodig hebben, waaruit valt op te makeu, dat gij en de overledene een gemeenschappelijken stamvader hebt gehad. Ga daarover den notaris eens raadplegen, die de oproeping plaatste, want zonder kennis van de zaak te hebben kan men u niet volledig inlich ten. VRAAG. Binnen hoeveel tijd moet men aan zulk een oproejring vol doen ANTWOORD. Een bepa:4de tijd staat daar niet voor maar cte meest mogelijke spoed is altijd gewenscht. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen wie do fabrikant der Cule-sigaretten is? ANTWOORD: Importeur voor Ne derland ls de heer H. S warton.w te Delft. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om aan de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij geplaatst te worden Is daarvoor nog eenige taal kennis noodig ANTWOORD. Bij den heer De Korte, centraal bureau der HaarLem- sche telefoon, Smedestraat, boven het politiebureau. VRAAG. Wij zijn met z'n vijven broers. A. heeft gediend, B. is aange- Ioot, doch had vrijstelling wegens broederdienst van A. C. is eveneens aangeloot en heeft gediend. Heeft nu D die ook aangeloot is, vrijstelling van dienst? ANTWOORD. D. wordt vrijge steld wegens broederdienst. HAARLEMMERMEER. Een dame, die per rijwiel langs den Venneperweg reed, werd door een opgeschoten jongen met een hoeveel heid nat kroosvuil opzettelijk tegen haar japon en mantel geworpen, waardoor deze kleedingstukken zeer verontreinigd werden. Juist kwam de echtgenoot vau de dame aanrijden, die den jongen een kastijding voor zijn ergerlijke baldadigheid wilde toedienen. Hierin werd hij echter ver hinderd door omwonende personen, die partij voor den jongen trokken en hem gelegenheid gaven te ontvluch ten. liet scheelde niet veel, of ze zouden werkelijk bedoelden heer nog een pak slaag gegeven hebben, die, dit bemer kende, zich wijselijk verwijderde. IJMUIDEN. Tot buitengewoon lid van den Raad van Scheepvaart is benoemd als ree- des: van de zeevisscherij de heer J. G. T. Broekmeijer en tot plaatsvervan gend lid voor de buitengewone leden als schipper van de zeevisscherij, de heer J. Prins, walschipper bij de hee- ren Bakker en Dijkeen, alhier^ TWEEDE KAMER. Gister is het begrootlngs-onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer begonnen.- Do algemeeno beschouwingen zijn nog niet geëindigd. Hot plan is in het laatst dezer maand tot half November uiteen to gaan. DE FRAUDE AAN DE RIJKS- POSTSPAARBANK. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct: Deze week is het gerechtelijk onder zoek van de fraude aan de Rijkspost spaarbank begonnen. Gebleken ls daarbij dat nog op verschillende an dere stukken handteekeningen zijn geplaatst», welke vermoedelijk volsch zijn. Maaï het ls nog niet uitgemaakt of de verdachte adjunct-commies ook hieraan schuldig ie. DE PAPENDRECIITSCHE ZAAK. Naar de „Dordt. Ct". verneemt, zal het proces-Gars til agen vermoedelijk den I8en November a.s. behandeld warden voor het gerechtshof te Arn hem. GEMEENTERAADSVERKIEZING IN DEN HAAG. 'a-Gravenhage. Naai' de N. Ct. ver neemt, heeft do hear Joh. Janse Bzn., wegens gezondheidsredenen ontslag genomen als lid van den gemeente raad. PROV. STATEN DRENTE. Wegens de benoeming van mr. E. Pelinck, rechter in de rechtbank te Assen, tot vice-president van dat col lege, moet de benoemde aftreden als lid der Eerste Kamer. Voor de ver vulling dezer vacature moet een bui tengewone vergadering der Prov. Staten worden gehouden, daar de ge wone najaarszitting eerst op 14 De cember geopend wordt. STROOPER EN JACHTOPZIENER. Maandagavond tegen negen uur hoorde de jachtopziener G. J. van den Berg, te Meu-Lunteren, gemeente Ede een schot vallen, zoodat het voor de hand lag, dat nachtelijke stroopers zich in het jachtveld bevonden. Bijge staan door zijn twee broeders, begaf de beambte zich in de aangewezen richting en wekira bemerkten zij een paar personen, voorzien van lichtbak en geweer. Aanstonds werden deze personen achtervolgd, doch toen zij bijna Ingehaald waren, draaide de man met het geweer zich om en loste j op 4 A 5 Meter afstands een schot op zijn achtervolgers, zonder hen even wel te raken. Toen slechts enkele oo- genblikken later de jachtopziener den stroop er wilde grijpen, sloeg deze den beambte met het geweer zoo he vig op het hoofd, dat hierdoor een wond van 5 c.M. lengte ontstond, waaruit het bloed in groote hoeveel-' heden gutste. Toch had de jachtop-j ziener nog de tegenwoordigheid van' geest den strooper aan te grijpen en tegen den grond te werpen. Enkele! ogenblikken later werd liij echter bewusteloos. Gelukkig echter waren j toen ook zijn broers toegesneld, die,! met behulp van een lucifer, den vea^-j zetpleger herkenden. Het bleek te zijnl een berucht persoon, die reeds vele straffen ondergaan heeft. Intusschenj was de persoon met den lichtbak in de duisternis verdwenen. Thans werd voor den nog bewusteloozen jachtop ziener zoo spoedig mogelijk genees kundige hulp ingeroepen, en gerui- men tijd had de geneeskundige noo dig om de hoofdwonde, die tot op het been toe bleek doorgedrongen te zij'n, te verbinden. Ware de jachtopziener alleen ge weest, dan had hij misschien er het leven niet afgebracht. MEVROUW VAN MARKEN. Te Delft is in den ouderdom van 63 jaren overleden Agneta Wiihelmina Johanna Matthes, weduwe van den heer Jooob Cornells van Mairken, den in Januari 1906 overleden grootin dustrieel. Agneta Matthes ging geheel op in Van Marken'e arbeid; met zijne denk beelden sympathiseerde zij niet al leen, maar het was haai' een lust en behoefte aan do uitvoering er van me de werken. Vóór hun huwelijk op 7 October 1869 gewaagde hare brie ven aan den jongen technoloog reeds van hare warme belangstelling in zijn sociale idealen en deze belang stelling steeg met de jaren. (Hbld.) DE MOORD TE BLEIJERHEIDE. Nader meldt men aan de „L. K." omtrent den moord te Bleijerheide Ten derden male werd in dit jaar onze gemeente in beroering gebracht door een droevig rnoordbericht en nog is het vonnis uver de eene wandaad ni A uitgesproken, of een nieuwe mis daad brengt schrik en afgrijzen onder de bevolking. Tweemaal reeds vielen huisvaders onder het moordend staal, thans valt een veelbelovende jonge man, in den vollen bloei zijner jaren, ten offer aan de woeste brooddronkenheid van een man, die behoort tot het uitvaagsel van die vreemde elementen, die in de mijnstreek schrik en beving verwek ken, omdat zij ten menschenleven niet achten. Een aanmaning tot stilte, eene rechtvaardige gebruikmaking van huisrecht, een „niets", is somtijds oorzaak van ien moordend schot of een dood el ij ken steek. Zoo ook weer b'j deze gelegenheid. Zaterdagavond vierden eenige jon gelui ten herberge van den heer Vaes sen, te Bleijerheide, een klein af- scheidsfuifje van e^n vriend, die in Duitschlnnd zijn .dienstplicht moest gaan uitoefenen. Zekere Meuche, een woeste gezel, te Spekholzerheide, waar hij vroeger woonachtig was, ah een echte vech tersbaas berucht, schijnt het café te ziin binnengekomen en daar ook eenl- gen tijd te hebben vertoefd of er nu tusschen den verslagene en den dader eenige woorden zijn gevallen, of dat Meuche een zekere wrok tegenover de familie Vaessen had, is niet met ze kerheid te zeggen. In elk geval heeft Meuche, buiten gekomen, herhaaldelijk de vensters in het café Vaessen met do vuist be werkt en ten slotte een ruit stukgesla gen. Daarop is de zoon van den herber- Ser naar buiten gekomen, alwaar hij rstond met een schot werd ontvan. gen, dat hem op slag schijnt te heb ben gedood. Nog heeft de dader een tweede echot gedaan, hetwelk een ooggetuige slechts lichtelijk heeft ge raakt, Hierop heeft Meuche de vlucht 1 genomen en' hèeft gemeend te Pannes- heide op de electrische tram te kun nen stappen en zoo te ontkomen, doch eenige Duitsche grensbeambten 1< den terstond de hand op hem en hi_ ben hem te Kohlscheidt in verzekerde bewaring gesteld. Intusschen had zich voor liet huis van den verslagene een groote massa inwoners van Bleijerheide verzameld, die aan hun verontwaardiging over deze afschu welijke daad, waardoor een jonkman in den bloei zijner jaren aan ziine ouders werd entrukt, onverholen lucht gaven. Over de uitlevering van den moor denaar wordt reeds met de Duitsche regeering onderhandeld. DOOR EEN LUIK GEVALLEN. De dienstbode van den pastoor te Hoorn, viel in de pastorie door een zolderluik naar beneden. Hevig bloe dend en zwaar gekwetst werd zij op genomen en naar het Ziekenhuis ver voerd. Men vreest voor haar leven.' AUTO VERBRAND. De steenfabrikant Van (ter Eist be gaf zich met zijn automobiel van Zalt-Bommel naar Hurwenen. Toen er onderweg een defect aan de ma chine ontstond en de heer Van der Eist daarnaar een onderzoek instelde, geraakte de auto in brand, en ver brandde geheel. De auto was verze kerd. KERKELIJK PROFESSORAAT TE GRONINGEN. De Commissie van Voordracht heeft bij de Synode der Ned. Herv. kerk het volgende (alphabetisch gerang schikte) drietal ingediend ter aanbe veling voor het professoraat te Gro ningen in de plaats van dr. A. J. Th. Jonker, dir. J. B. Slotemaker de Brui ne, te Utrecht; dr. P. J. Kromsigt te Amsterdam; dr. A. van Veldhuizen te Rotterdam. DOODSLAG. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gegeven in de navol gende strafzaak W. A. Scheepers, 28 jaar oud, mon teur te Schaesberg, thans gedetineerd beklaagd van in den avond van 22 Februari j.l. te Kerkrade L. J. Koeken herbergier aldaar van het leven te hebben beroofd, door een schot uit een met scherp geladen revolver naar aanleiding waarvan de rechtbank te Maastricht, bij vonnis van 18 Augus tus j.l. hem wegens doodslag veroor deelde tot 10 jaren gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Het O. M. requireerde bevestiging van het beroepen vonnis. Het ge rechtshof wees dezen eis oh toe. EEDSWEIGERING. Eenigen tijd geleden stonden voor de rechtbank te Medemblik eenige personen terecht, ter zake, dat zij In de woning van den ex dienstweiger aar Mammen, tijdens diens afwezig heid danig hebben huisgehouden. De heer Mammen, als getuige gedag vaard, weigerde den eed af te leggen, en zal nu de volgende week te dier zake voor de rechtbank te Medemblik terecht staan. OMKOOPING. Beklaagd© Van K. werd veroor deeld dooi- de rechtbank van Maas tricht, wegens cmkooping bij verkie zingen tot drie dagen, conform den eiach. EEDSWEIGERING. Wie de rubriek rechtszaken volgt, kent (zoo schrijft het „Hbld.") den naam van C. Kriller en weet, dat hij het was, die de nieuwe opleving van den strijd tegen den eedsdwang ver oorzaakte. Kriller, een man van 81-jarigen leeftijd, schilder van beroep en te Haarlem woonachtig, heeft reeds heel wat doorgemaakt. Hij werd wegens dienstweigering tot drie en zes maan den gevangenisstraf veroordeeld en vervolgens uit den militairen dienst verwijderd. Deel uitmakende van het Landelijk Comité van de Internatio nale Anü-Militairistische Vereeniging zat hij in de redactie-commissie voor den Soldaten-almanak voor 1909, en toen nu op 17 Juni LI. de voorzitter van het Landelijk Comité, J. W. Smit, voor de 4de kamer der Amsterdam- sche Rechtbank terecht moest staan ter zake van opruiing in den Solda ten-almanak gepleegd, behoorde Kril ler tot de getuigen. Alle getuigen legden, zij het soms onder protest, den eed af, alleen Kril ler weigerde beslist te zweren, zeg gende „Wanneer ik zweer bij een God, waarin ik niet geloof, dan maak ik mij schuldig aan een leugen. Ik wr'. mijn geweten niet bezwaren." En daar hij bij dis opvatting bleef, niettegenstaande de president deed uitkomen, dat de wet uitdrukkelijk den eed voorschrijft voor niet-Doops- gezinden, vroeg het O. M., mr. Be- sin*, Kriller's in gijzeling stelling. De Rechtbank wees die vordering toe en schorste de zaak tot 24 Juni. Kriller werd toen wederom voorge leid, om getuigen Ls der waarheid te geven, doch ook nu weigerde hij be slist den eed af te leggen. Het O. M. zag daarop van het verhoor van Kril ler af, de Rechtbank gelastte zijn in vrijheidstell'ng en de zaak tegen Smit werd voortgezet. Voor Kriller was de zaak hiermede niet uit. Woensdagmiddag stond hij voor de 5de kamer der Amsterdam- sche Rechtbank terecht beklaagd van eedsweigering. Hem was ten laste gelegd, dat hij heeft „geweigerd en nagelaten om als getuige onder het opsteken van de beide voorste vingers der rechterhand en liet uitspreken der woorden :„Zoo waarlijk helpo mij God Almachtig" den eed af te leggen van geheele waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen, zulks hoe wel hij niet behoorde tot eenig kerk genootschap, welks regelen het afleg gen van een eed, of van een eed in dien vorm verboden". Nadat o. a, voorlezing was gedaan vau het proces-verbaal van de zitting der Rechtbank, waarop de eedsweige ring plaats had, werd beklaagde door den president mr. Wilsen gevraagd of hij bereid ?ou z'Jn geweeet verkiarmg te geven ais nem gevraagd was een belofte af te leggen. Beklaagde antwoordde bevestigend, en zeide alleen geweigerd te hebben den eed af te leggen, omdat hij niet aan een God gelooft en zijn geweten niet wilde bezwaren door een verkla ring te geven onder aarsroeping van een God, aan wien bij niet gelooft. Getuigen werden in deze zaak niet gehoord. Het O. M., waargenomen door mr. Besier, eischte een week gevangenis straf tegen den beklaagde. Kriller verdedigde zich uitvoerig. Hij eindigde: „Ik hoop, dat mijn zaak tot in hoogste instantie zal worden behandeld 1" De rechtbank zal 20 dezer uitspraak doen. VOETBAL. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. De enkele uitslagen, die wij Maan dagavond nog niet vermelden kon den, zijn Dinsdag door een misver stand niet geplaatst. Die zijn: le klasse: Z. V. V.—Kinheim 2—1. 2o klasse: E. D. O. III—Union, 0-4). 3e klasse A: E. D. O. IV—Union II, 3-0. De heer C. S. te Z. schrijft ons, dat we een onjuist bericht betreffende den uitslag Z. V. V.Kinheim plaat sten. We maken hem er hieu-bij attent op, dat die uitslag hierboven voor 't eerst in H.'s D. staat... en juist. liet EL V. B.-programma voor Zondag a.s. is als volgt samenge steld: le klasse: E. D. O. IIHeemstede, 2 uur. Haarlem III— Haarlem lila, 10 u. KinheimH. F. C. III, 10 uur. Klein HaarlemHercules, 2 uur. 2e klasse: H. F. C. IV—Victrix 10 uur. Union—V. V. Concordia, 2 uur. VelsenKlein Haarlem II, 2 uur. V. V. Hercules II—Haarlem IV, 10 uur. Se Klasse A: H. V. V. II—E. D. O. IV, 10 uurj Union II—H. F. C. V, 10 uur. B. V. V. Bloemendaal HF. C. Achilles, 2 uur. 3e klasse B: Haarlem Va—H.F. C. VI, 10 u. Klein Haarlem IIIPrinses Juliana, 10 uur. LUCHTVAABT. Brussel—Antwerpen. In 1910 zal een wedstrijd van bestuurbare ballons hebben tusschen Brussel en Antwerpen. Dr. KUYPER. Naar aanleiding van het artikel van mr. Troelstm over de houding, door de Tweede Kamer tegenover de zaak-Kuyper aan te nemen, schrijft De Tijd: Of werkelijk de Kamer in dit geval het noodig zal achten van het haar toekomend, doch slechts zelden gebe zigd recht van enquête gebruik te maken, durven wij betwijfelen. Dat van mr. Troelsfcra of een ander der socialisten dergelijk voorstel zal uit gaan best mogelijk! Dat de meer derheid der Kamer dergelijk voor stel, van diens zijde komende, zal aannemen dunkt ons onwaarschijn lijk. Immers, bij zijn zeer uitvoerige uiteenzetting der zaak wordt door mr. Troelstra één punt, in dezen niet zonder beteekenis, voorbij gezien. Het is dit: reeds maanden geleden werd ook door „Het Volk" bekend ge maakt, dat nog verschillende bezwa rende bewijsstukken tegen dr. Kuy- per bestonden, die zijn beschuldigers voorloopig nog in petto hielden. Dr. Kuyper zijnerzijds heeft daar op verklaard, met de door hem be loofde ophelderingen en verdediging te zullen wachten tot zijn beschuldi gers eerst hunne aanklacht volledig tegen hem zouden hebben ingediend. Onredelijk schtijnt dit niet. Wij zouden daarom zeggen, laat mr. Troelstra, den machtigen in vloed, over welken hij in dezen be schikt, aanwenden, om een volledige publiceering van het materiaal der aanklacht te verkrijgen. Daarna zal het woord zijn aan dr. Kuyper. De door hem gegeven belofte vóór zij'n vertrek naar hét buitenland staat er borg voor, dat hij zich niet aan de in zijne eigen oogen, zoowel als in de onze, noodzakelijke opheldering en verdediging zal onttrekken. Daardoor zullen tevens middelen als het instellen eener enquête, enz. geheel overbodig worden gemaakt en zullen de politieke vrienden en bond- genóoten van dr. Kuyper het recht verkrijgen, dergelijke middelen, in dien zij van socialistische of liberale zijde in de Kamer werden voorge steld, met gerust geweten af te wij' zen. Aan de beschuldiging derhalve eerst hét woord; daarna aan dr. Kuyper. Geven de aanklagers aan de uit- noodiging tot het indienen van hun geheele aanklacht geen gehoor, dan behoort o. i. dr. Kuyper toch niet te zwijgen. Er zijn feiten, door hem als waar erkend, die noodzakelijk ophel dering vereischen. Doch dan ook zal hij zich niets verder hebben aan te trekken van later, nadat hij gespro ken heeft, tegen hem uitgebrachte be schuldigingen. Immers, het zou dan overduidelijk aan het licht zijn geko men, dat niet het rein houden van ons publiek en staatkundig leven, maas het ..afmaken" van een maohti- gen staatkundigen tegenstander de ware oorzaak ls geweest van het ge heele kabaal. De Rechterzijde met haar in beide Kaniers oppermachtige meerderheid heeft in deze onaangename zaak een wellicht moeilijken, doch ernstige» en heiligen plicht te vervullen; zij heeft cenerzijds er tegen te waken, dat niet een groot politiek man door intrigues en door laster van de hem toekomende plaats op het Staatstoo- neel worde verdrongen, doch van den anderen kant te toonen, dai de strijd voor zedelijkheid, ook in het Staats bestuur, bij haar geen ijdele leuze is en dat bij haar, volstrekt en onvoor waardelijk, beginselen hooger en meer gelden dan personen. DE KASDIEFSTAL TE KOETA-RADJA. De Dcli Ct. bevat de volgende tele grammen uit Padang: Dato 7 September. Heden begon de behandeling dor rechtzaak van Dua- len. De vermoedelijke duur wordt 2 maanden geacht. De beklaagde ont kent alles weshalye het hooren van 85 getuigen noodzakelijk werd geacht,; hij wenscht geen verdediger. Dato 8 September. Daarnaar ge vraagd verklaarde van Daalen, dat hij volhardt bij hetgeen hij gisteren zeide. Heden werd gehoord getuige Burgemeestre, gewezen ontvanger te Koota-Radja, die breedvoerig mee deelt de wijze van ontdekking van den diefstal. Bekl. heeft op deze verklaring geen aanmerking. Dato 9 September. Van Daalen ont kent alle schuld en verzoekt geheime behandeling zijner zaak, wat de Raad van Justitie, na in raadkamer te zijn gegaan, afwijst. Het verhoor stokt telkens door de recalcitrante houding van beklaagde, die na veel moeite be kent tweemaal ƒ5000 naar Penang to hebben gezonden, afkomstig van een syndicaat, hetgeen hij een handelsge heim noemde. De beklaagde ontkent voortdurend. DE RAMP TE LOEMADJANG. Van den resident van Pasoeroean is onder dagteekening van 1 Sept. het volgend telegraphisch bericht ont» vangen: Omtrent de ramp bij Loemadjang, voor zoover over gegevens kan wor den beschikt wordt nader medege deeld dat de omgeving van de hoofd plaats Loemadjang het zwaarst ge teisterd is tengevolge van de band jirs. Het aantal verloren menschen- levens is wellicht 500, het aantal te loor gegane huizen, vee en voedings middelen is aanzienlijk, vier perma nente bruggen ter hoofdplaats zijn o.a. weggeslagen. Onder de bevolking heerscht nog steeds een niet te bezweren paniek, velen vluchten van hier. De Europee- sche en inlandsche school is bij af wezen van leerlingen gesloten. Het baanvak van den spoorweg Loe madjangPasirian is door een band jir grootendeels verwoest, alle brug gen, uitgezonderd die over de Besoek- sat en Moedjoer zijn weggeslagen. De dienst is gestaakt, vermoedelijk voor een half jaar. De adsistent-resident is met den pa- tih naai* Tempeh in Pasirian getogen om den toestand te overzien en de noodige maatregelen te nemen. Van die plaatsen uit werd niets na ders bekend; alleen dat het aantal dooden grooter moet zijn dan 'reeds geconstateerd werd. De Europeanen, wonende aan de Oostzijde der kota, die in den ramp spoed igen nacht in levensgevaar ver keerden en veel materieele schade hebben geleden, zijn de h.h. Antho- nijs, Krol en Merhart en familie. De rijke petinggi van Tompokersan, die 10.000 armer werd, is krankzinnig geworden. De berichten omtrent de geweldige schade aan de lijn Loemadjang-Pasi- rian blijken gelukkig erg overdreven.! Het stoomschip Kawi, van Java naai- Rotterdam, vertrok 5 Oct. van Port Saii. Het stoomschip Malang, van Rot terdam naar Java, vertrok 4 Oct. van Suez. Het stoomschip Tantalus, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 3 Oct. Perim. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, passeerde 4 Octo ber Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 5 Oct. te Sabang. Het stoomschip Kleist, van Rotter dam naar Japan, vertrok 3 Oct. van Algiers. Het stoomschip Amsteldijk, van Bob timore naar Rotterdam, vertrok 4 October, des namiddags, van Newport News. Het stoomschip Koningin Wiihel mina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Oct. to Port Said. Het stoomschip Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Sept. van Colombo. Het stoomschip Prins Willem IV. arriveerde 4 October van West-Indië te New-York. Het stoomschip Frisia, van Xmster- dam naar Brazilië en Buenos Ayres, vertrok 4 Oct. van Vigo. Het stoomschip Rijnland, van Bue nos Ayres naai- Amsterdam, arriveer de 4 Oct. te Santos. Het stoomschip Zaanland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, passeer de 5 Oct. St. Vincent K. V. Het stoomschip Potsdam vertrok 5 October van New-York naar Rotter dam. Het stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 5 Qpb- van Southampton. Hét stoomschip Besoekl vertrok 4) Oct. van Batavia near Rotterdam.:

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6