Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstrekeo binneitlssÈ Letteren en Koost Rechtszaken Kort Nieuws. INGEZONDEN Burgerlijke Stand sen. i)e vsmooglngen voor Afófcison Topeka's, Unions, Southern Pacific, Cheoepeaikes en Steels toonden sulks vooral* Zooals bekend lagen er voor namelijk dividendgeruchten aan ten grondslag. Wat de eerstgenoemde ehares-soort aangaat, sou eene hoo- gere uitkeering geene bijzonderheid zijn. Zoo weinig ophef er gemaakt is van de ontvangsten der Atchison, zoo uitermate gunstig zijn zij toch. Het surplus na betaling der vaste lasten bedraagt weder evenveel als ia het ■boekjaar 19067, uamelijk bijna 21 millioen dollars. Na uilkeerlng van (het dividend op de preferente shares vertegenwoordigt het ddn overblijven de bijna 15 pCt. van het gewone aan deelenkapitaal. Chesepe&kes trokken wederom de aandacht op de bekende contröle-ge ruchten, de .maatschappij zou nu de contröle over de Chicage Cincinati St, Louis hebben er kregen, welke Invloed zeer zeker van belang kan zijn. Over de geanimeerde stemming voor Steels behoeven wij zeker wel niet te spreken, de wilde geruchten, die ar betreffende dJvidendvehooging, ontvangstvermeerdering etc. loopen, zijn van te algemaene bekendheid het is jammer, dat het k-oersniveau zoo hoog is, er is nu kans,, dat, als eene ruimere uitkeering een feit wordt, er reactie plaats grijpt Niet temin, gaat men de berichten uit de Amerikaansehe industrie na, dan is verdere koersverhooging niet buiten gesloten. Richtte men in de afgeloo- pen week op de koersbeweging van andere dan bovengenoemde shares hot oog, dan moest uien tot de gevolg trekking komen, dat de vaste stem ming toch niet zoo krachtig was als enkele verheffingen wel deden geloo- ven. De lager genoteerde shares maakten alweder geen voortgang en doen dat sinds eenige weken al niet. Dal is wel een verschijnsel, om tot groote voorzichtigheid te stommen. In de Amerikaansehe afdeeiing aan bnze beurs bleef men ook, niettegen staande er uitbreiding der omzetten plaats had, toch gereserveerd er werd gekocht, doch mondjesmaat, en spoedig winst genomen. Ons publiek was het best te spreken voor enkele industrials, waaronder Southern Iron Steels, de gewone aandeelen maak ten 1 pCt. avahs men verwacht voor deze en de preferente shares binnen kort betere prijzen. Gold op prolongatie 2 3/4 pCt. on geveer. Mtiwe Couponbladen verkrijgbaar op de: Talons Residentie Hypotheekbank. Talons 4 Orel Griasi Spoorweg Maatschappij '89 Serie B. Talons 4 Kursk Charkow Azow- Spoor '89 Serie B. Talons 3 Russische Staatsieb ed ng '59. Talons 3 en 3 1/2 Gel. Pruisi sche Staatsleening. Talons 3 Riask Wiasma Spoor weg Maatschappij. Talons 3 Moskow Sysran Spoor- Talons AancL^Oost Ungar. Bank. Talons Cert. A. B. Vereen, tot Be heer enz. V. Nederl. Tramweg Oblig. Talons 4 Mosinow Window Ry binsk '99. Talons 4 Pandbr. Ung. Hypothe ken Bank. Talons 4 Oostenrijksche Goud rente. Mantels 4 Pandbr. Ungar. Boden- crediit Institut. Recepissen van do volgende «tukken zijn te verwisselen tegen Definitieve Obiigatiên. 5 Geg. Goudlng. Rio de Janeiro '09 (Fed. Distr.) Aand. Chicago Lumeer Coal Cy. Aand. Mijnbouw Maatschappij Se- pingan. Coupons en Dividenden Wekelijksche aankondiging. 1 Oct. 3 Russ. Goudleening 1898 Rm. 125, met Fl. 1.79 1/2. 1 Oct. 4 Prior. Lng., Moskou- Window-Rybinsk '97, M. 500, f 5.92 1/2 1 Oct. 4 Prior Lng., idem '98, M. 500, met f 5.9L 1 Oct. 4 Prior Lng. Moskou-Ja- rosI.-Archl. '97, met f 5.92 1/2. 1 Oct. 4 Prior. Lgn., Moskou— KiewWoronesh M. 500, met f 5.92J. 1 Oct. 4 Prior. Lng. Rjasan— Uralsk '98, met f 5.90. 1 Oct. 4 Wladikowkas Sp. Mij., '96/7, M. 500, met J 5.92 1/2 1 Oct. 4 Prior Lgn.,, idem, '98 M. 500, met 5.90. 1 Oct. 4 Oblig. Lgn. idem, '94, R. 125, met f 4.78. 1 Oot. 4§ Goudleening Republiek Chili '06, k.w.k.d. 1 Oct. 4 Orel Griasi Spoorweg '89 M. 500, met f 5.93. 1 Oct. 4 Kursk—Charkow-Azow '89, M. 500, met f 5.93. 1 Oct 4 Stad Moskow S. 25, '89- 1900, R. 2. met 2.43. 1 Oct. 4 Handelsvg. Amsterdam '05-09, No. 8, met 20. 1 Oct 4 Vriesseveom '99, No. 20, met f 20. 1 Oct. Aand. Centrale Guano fa briek R'dam. div. '0809, No. 3, met 25. 1 Oct. 2£ Ned. Ind. Spoorweg.- Mij. '96, No. 27, met f 12.50. 1 Oct 5 Conv. Oblig. Alg. Ncd. Ind. Electr. Mij., met 25. 1 Oct Cert Ver. Bez. Conv. Amorik. Oblig., 1 doll., met f 2.47 1/2. a) f 1.315.CDS ih I3Ö8, betaalde over de 1 Oct 4 Nederl. Ind. Handels bank No. 57, met f 20. 1 Oct 4 1^% WestersulkerraffLna- derij No. 16, 22.50. 1 Oct 5 Nederl. Ind. Houtaank. Mij., No. 29, met f 25. 1 Oct 4 Gem. Cred. Obl. Peet. Ung. Conn Bk. Serie II K 200, met 2.01 1/2 a) 1 Oct 3 1/2 idem. Keulen Mind. Pr. Lng., K 200, met f 2.01 1/2 a) 1 Oct 4 1/2 Bamwoll Spinnexe! „Gronau", M 22.50, met f 13.33. 1 Oct. 4 Russ. Zuid Oost Spoor *89, M. 500, met 5.93. 1 Oct. N. Y. New Haven Hartford Cy., met f 4.75. a) 1 Oct. 5 Rio de Janeiro '04, Sh. 10, met 6.04. a) l Oei, 5 AR. Lng. Met Bt. Ts- maulipas '03, Md. 100, met f 123.10 a) 1 Oct 4 Geg. Alg. Hyp. ObL N&- Uom RIL of Mexico, 1000 dolL, met 49.60. 1 Oct 4 1/2 Brazilië Lng, *88, Sh. 5, mot J 3.02. a) 1 Oct 5 Brazilië Fund. Loan., ah. 5, met 3.02 a) 1 Oct 5 Afl. Binn. Schuld Mexi co, 100 doll., met f 3.07 1/2. a) 1 Oct 5 Afl. Geg. Schuld Met St Vera Cruz, 100 dollar, f 1,531/2 a 2 Oct. 4 Norfolk Western Gert 400 dollar B. 19.60. 1 Oct Cert Southern Pacific f 36.84. 1 Oct Zuid-Italiaanscho Spoor L. 7.50 f 2.761/2 a. a Behoudens wijziging. Coupures naar verhouding.- Uitloting wokelljksoho aankondiging. Gemeenten Ede 74, S1/2 Sittard '05, Ter neuzen, „'01. Oblig. Doe trina Amicitia. Oblig. Stoomtram Mij. BoschHel mond. 41/2 Centrale Guano-fabrieken be taalbaar 2 Jan. 1910. 4 Stockhoimer Hyp.-Vers. '06, ba taaibaar 2 Jan. 1910. 5 Loten Suez Kanaal '68, betaal baar 1 Oct 1909. Loten Milaan '66 .betaalbaar 16 Dec. 1909. 3 Oblig. Victor Emmanuel Spoor weg-Mij. S.tr. 12 Augs., betaalbaar 1 Oct 1909. 5 WesLSiciliaansche 'Sp. Mij. 1 Ein. betaalbaar 1 Oct 1900. 4 Russ. Staatslng. '02, betaalbaar 1 Jan. 1910. 6% Tabak Bulgarije XB, S.tr. 14 Augs. 1 Jan. 1910. Rotterdamsche Hyp. Bank, betaalb. 1 Nov. 1909. 41/2 Tabak Portugal, betaalbaar 1 Oct 1909. 5 Afl. Lng. Mexico St. Tamaulipaa *03, betaalbaar 1 Oct. 1909. 5 x\fL Lng. Mexico St. Vera Cruz *02, betaalbaar 1—15 Oct. 1909. 5 Binnenl. Mexioo '05, betaalbaar 1 Oct. 1909. Ter verzekering tegen verlies bi] uitioting in Oetober '08. 4 Enschedé 1903 1000). 5 Hillegomsche Bloembollenkwee- keiij en Handel. 5 Limburgsche Steenkolenmijnen (Mij. t. Expl. v.) Ie Hypoth. Lng. 4 Oblig. Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 19011908 1903 1907. Ueaboaneerden hebben het voorrecht vragen op versohillend gebied, nilta voor beantwoording vatbaar, in te «enden bij de Redactie vau Haarlein'a Dagblad, Grooto Üoutelraat 63 Alle antwoorden worden geheel koetelooe .gegeven en, voor zooveel mogelijk 1b, den dag na de inzendiug. Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats vau den Inzender vermelden, wordt geen aandaohtgeaclionken. VRAAG: Mijne dochter, die dienst bode is, heeft zich met 1 Nov. in eene andere betrekking verhuurd, maar krijgt nu bericht van die inevtrouw, dat ze haar niet noodig heeft. Heeft die mevrouw daar recht op? Haar godspenning mag zij behouden. ANTWOORD: Natuurlijk mag me vrouw dat niet doen en als er werke lijk schade door geleden werd, dan zou de dienstbode ook vergoeding van die schade kunnen eischen. Kan zij met 1 Nov. nog elders klaar komen, wat toch zeer waarschijnlijk is, dan heeft zij, door het behouden van den godspenning geen nadeel, maar ee- nig voordeel en is het verstandiger om de zaak verder te laten rusten. VRAAG: Ik heb reeds vier jaar een stuk weiland bij monde in huur en betaal par jaar. Met Juni heb ik aan zegging gehad dat met Kerstmis het land ontruimd moet warden. Had dit niet een jaar te voren moeten ge schieden? ANTWOORD: In dit geval is het plaatselijk gebruik beslissend, vol gens hetwelk naar wij meenen, met een half jaar kan warden volstaan. VRAAG: Heeft men recht eene dienstbode, die mot Novembar ver trekt, op den len November te laten vertrekken of moet men haar 31 Oct. laten gaan, in dit geval (1909) op een Zondng vallende? ANTWOORD: Het plaatselijk ge bruik hrengt mede dat, met Novem ber, de dienstbode oerst op den der den der maand haar dienst verlaat- Van vertrek op den 31 en kan ln ie der geval geen sprake wezen. VRAAG. Tot wien moet ik mij wen den om een plaats als polilie-aeent te krijgen Moeten de solLicitatiën op ze- gei zijn? ANTWOORD. Deze inlichtingen kunt u aan hot bureau van politie krijgen. VRAAG. Ik hrb ^on lot van de ten- hjüiïsleïJing van Huisindustrie te Am sterdam. Wanneer heeft de trekking plaats ANTWOORD. De trekking is reeds geschied de lijsten kunt u krijgen aan liet gebouw ,,Velox" en aau de kiosken ta Amsterdam. VRAAG. Ik ben 15 Augustus als los se knecht aangenomen en heb geen nrboidsconlract. Wanneer ik nu on- eenigheden krijg, kan ik dan 's avonds vertrekken of moot ik vooruit opzeg gen ANTWOORD. Al Is er geen contract gemaakt, toch behoort u zich te hou den aan de bepalingen van de wot op het arbeidscontract, die o. a. een be- hoorl ijkon opzeggingstermijn voor schrijven. Ook het fatsoen schrijft voor 14 dagen vooruit te waarschuwen. VRAAG. Waar is ln Amsterdam ge legenheid tot opleiding voor machi nist? ANTWOORD. In Amsterdam is een TecKnfecEë Scfioot foót Machinisten wend u tot den directeur om inlich tingen* VRAAG. Wat wordt verefeeht Voor een benoeming tot opzichter bij het stoomwezen ANTWOORD. Wij weten t niet Misschien kan een onzer lezers ons Inlichten, of wend u tot den hoofdin genieur voor het stoomwezen, 7e dis trict, Juliana van Stolbergplein, Den Haag. UMUIDENw Rijksveldwacht* Verplaatst met 2 Nov. de rijksveld wachters L .Borst (hrigadier-titulair) van Dodewaard naar Umuiden; A. Dijkhorst van IJmuiden naar Dodo- waard. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN k 30 Cts. per regeL EMSER-PASTILLES tegen hoest en verkoudheid Prij» per doos 50 cent. NIET NAAR HAMBURG. Blijkens van den consul-generaal te Hamburg ontvangen inlichtingen, z n in de laatste maanden tal van Nederlanders naar Hamburg, Altona en Harburg gekomen, om werk te zoeken, zonder dat zij voorzien waren van voldoende geldmiddelen of een bewijs van Nederlanderschap. Dien tengevolge kwamen zij vaak, na ge durende eenige dagen tevergeefs naar werk gezocht te hebben, de tu®- schenkomt van het consulaat-gene raal inroepen, om op staatsbosten naair Nederland te kunnen terugkee- ren. Ten einde belangstellenden teleur stellingen te besparen, vestigt de mi nister van Buïtenlandsche Zaken er de aandacht op, dat als gevolg van de slapte, die nog steeds in het Duit- sche zakenleven hearscht, het moei lijk is om aan den wal werk te vin den- Bovendien is voor velen het ge mis van een bewijs van Nederlander schap oorzaak, dat zij niet geplaatst worden. De minister van Buitenlandsche Za^ ken ontraadt derhalve een ieder, die in Duitschland werk wil gaan zoe ken, om zonder voldoende geldmid delen of bewijs van Nederlanderschap daarheen te vertrekken* BRANDSTICHTING? Doo«r de marechaussees te Amby werd aldaar gearresteerd zekere W., wiens woning in den nacht van Dins dag op Woensdag gedeeltelijk af brandde. W. wordt verdacht zijne woning in brand te hebben gestoken. Zijn zevenjarig zoontje zou de verra der geweest zijn. ONJUIST* Op de meest stellige wijze kan de Avp. tegenspreken het bericht van De Tel., dftt nsr. J. D. Veegens directeur- generaal van den landbouw zou wor den. VALSCH BANKBILJET. Bij de politie te Zaandam is een valsch bankbiljet van 25 gulden gede poneerd, dat bij hot agentschap der Nederlandsche Bank aldaar, ter beta ling werd aangeboden, waar de valschheid werd geconstateerd. WIJZIGING LEERPLICHTWET. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers heeft in een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken het verkeerde betoogd van het aan vangen met het eigenlijke lager on derwijs beneden den zesjarigen leef tijd. Volgens den Bond moet met het lager onderwijs niet ear worden aan gevangen dan nadat de kinderen in een goede inrichting van voorberei dend onderwijs lichamelijk en gees telijk genoeg ontwikkeld zijn om ge regeld en stelselmatig de leerstof dear lagers School 16 ïunnaa opnemen, en verwerken* Daarom venoekt de Bond aan den minister dringend wetswijzigingen te willen voorstellen, waarbij bepaald wordt: lo. dat de schooljaren voor het vol eindigde zesde levensjaar niet ln aan merking komen voor de vervulling van aantal leerjaren, door de Leer plichtwet gcëischl, 2a dat Gedeputeerde Staten, zoowel de bepalingen door gemeentebesturen te maken, omtrent leeftijd van toela ting op de openbare, als die weiko zul len gelden voor de bijzondere lagere scholen met hun goedkeuring zullen moeten bekrachtigen, met de aanwij zing, dat die bedoelde leeftijd In do- zelfde gemeente voor alle scholen ge lijkgesteld wordt. OM DE VOGELS. Jac. P. Thijsse schrijft in „De Le vende Natuur": „De Regearing laat aan den vuur toren den Brandatris op Terschelling rekken aanbrengen, om aan de vo gels, die op treknachten bij duizen den rondom den toren vliegen, rust plaatsen te verschaffen. Naar wij mee nen, is dit de eerste poging, die ge daan wordt om den moordenden in vloed, die de groote kustlichten op de vogelwereld uitoefenen, eenigszins te temperen. Met groote belangstel ling wachten wij het resultaat van deze proefneming al."- 9-URENDAG VOOR GEMEENTE WERKLIEDEN. Vanwege de afd. Amsterdam van den Nederl. Federatieven Bond van Gemeente-werklieden zullen Maandag a.s. 50.000 manifesten onder de inge zetenen van Amsterdam worden ver- spreid^ dit manifest zal, behalve het geheele adres met toelichting, heb verzonden heeft, een beroep op de welk deze vereeniging aan den Raad publieke opinie bevatten. OPZIENBAREND l Het hoofd der gemeente Avereest heeft een schrijven gericht aan de openbare onderwijzers in zijn ressort, waarin hij hun een wenk geeft, niet aan politiek te doen en geen kiezers lijsten te teekenen. Dit laatste was on langs gebeurd en dat vond Z.E. Acht bare niet goed I (Tel.) BESTRIJDING DER PORNOGRAFIE Te Amsterdam heeft zich gevormd een „plaatselijk comité tot bestrijding der pornografie", waarin verscheide ne Amsterdammers van naam zitting hebben genomen. Het comité stelt zich ten doel, zoo meldt de Stand., de openbare mee ning te bewerken en de pers, opdat het besef van het groot gevaar der onzedelijke literatuur en voorstellin gen en van den plicht van ieder bur ger om de verbreiding daarvan naar vermogen tegen te gaan, dieper tot het volksgeweten doordringe. Het zal onderzoekingen instellen naar den aard en omvang van het genoemde kwaad, wil Invloed oefenen op boek verkoopera, kiosk-ondernemingen, enz. opdat de verkoop van onzedelij ke geschriften worde voorkomen of gestaakt, en zal zooveel mogelijk be vorderen de invoering van deugdelij ke wetten en een krachtige toepas sing daarvan. Door en uit het comité werden tot leden van het uitvoerend comité ge kozen de hoeren mr. V. H. Rutgers, voorzitter; tnr. H. Bijleveld Jr., se cretaris; G. Veithuijsen Jr., 2e secre taris; A. Kropveld Jr., penningmees ter; J. C. van Rietschoten en mr. L. J. W. Smit MASKERADEFEESTEN. Als hoofdpersoon bij de Leidsche maskerade in 1910 zal optreden de heer W. F. Tromp Meesters. MODERN GEMEENTEBEIIEER Onder redactie van onzen stadge noot, den heer Jan Gerritsz, 1 eeraar in Staatswetenschappen aan de H. B S. te Amsterdam, is het eerst» deel van een belangrijk boek verschenen, onder den naam Modern ge- meentebeheer. Ais medewer kers staan genoemd Mr. D. Iludig Jr., directeur van bat Centraal Bureau voce Social9 Adviezen U Amsterdam, G. A. Ootmar, arts alhier, H. W. J. A. Schook, hoofd eener school te Am sterdam en Mr. 3. J R. de Monchy, advocaat te Rotterdam. Wat dit werk bedoelt te gevvn blijkt reeds bij een vluchtig doorbladeren, namelijk een overzicht van wat op 't stuk ven geinoentcbeltear ln d« ieat- gte jaren is gedaan. Niet ten onrechte wijst het prospectus op de veelheid en de ingewikkeldheid van de vraagstuk ken, die zich op liet terrein van het gemeentelijk beheer voordoen. In •.ijdschrifteu vindt men daarover veel, maar toch niet in zoodanigen vorm, dat het altijd voor opalaan gereed Ss. Welnu, aan dat laatste vereischte wil heit pos verschenen werk van de heeren Gerritsz c.s. voldoen. Het eerste deel bevat vijf hoofdstuk ken onderwijs, volksontwikkeling, volksgezondheid, middenstand en hei arbeidersvraagstuk. Aan onderwijs is begrijpelijkerwijs de grootste plaats ingeruimd, het hoofdstuk „middenstand" tot enkele bladzijden beperkt gebleven. Op dit oogenblik is het, dunkt mn. de tijd niet om de uitgave aan al te scherpe critiek te onderwerpen. Anders zou o. m. gevraagd kunnen worden, of de illustraties niet wat toevallig zijn en of niet in een werk over gemeente- beheer hoofdstukken hadden moeten zijn gewijd aan uitlegging van ste den en aan bestrating. Wij veronderstellen evenwel, dat dit later zal woorden aangevuld, want de bedoeling zal wel zijn, om dé paar jaar een nieuwe uitgave te doen ver schijnen. Boeken als deze verouderen eneL Bil de volgende editie zal zeker de zonderlinge champagne-advertentie, die met gemeentebeheer toch geen verband houdt, niet meer op den omslag voorkomen* BEDREIGING MET DEN DOOD. Voor de rechtbank te Heerenveen stonden terecht de jongelingen A. M. en J. V. te Onna, die in den nacht van 2 op 3 September B. Schoppen aldaar uit zijn bed klopten. Deze stond op en wapende zich al dadelijk met een hooivork om op olie dingen voorbe reid te zijn. Buiten gekomen zog hij de beide personen, ieder met een groot mes in de hand, die hem dreig den dood te steken en op hem afkwa men. Schoppen gaf een der personen oen klap met de vork; toen kwam op zijn geroep hulp opdagen. De beide personen vluchtten. Schoppen toe roepende, dat ze nog wel eens terug zouden komen. Het O. M. requircerde tegen iedeer Omaanden gevangenisstraf. GESCHRIFT VAN STRAFBAREN AARD. In de zaak van den heer A. H. Hol- diert Hzn., destijds directeur van „De Echo", beschuldigd van het in 1907 opnemen in zijn dagblad van een ge schrift van strafbaren aard, betref fende den anarchist L L Samson, werd door de 4msterdamsche recht bank uitspraak gedaan. Het O. M. had f 100 boete tegen den heer H. geëischt, doch de rechtbank verklaarde thans het O. M. niet ont vankelijk in zijn eisch, en dientenge volge tevens Samson niet in diens ci viele vordering. Te Bouchet in het Fransche departe ment Seine-et-Oise, is er een ontplof fing geweest in de staatskruitfabriek, on wel in het gebouw waar het rook- looze kruit no. B wordt vervaardigd, hetzelfde kruit, dat al zooveel onge lukken op oorlogsschepen heeft ver oorzaakt. Een m an werd er bij de ont ploffing gedood en vijf werden ge wond. Te Weiteren bij Gent is een 24-jarig meisje, toen zij deze week 's avonds van een bezoek te Gent huiswaarts keerde, door een kerel overvallon, op niet te beschrijven wijze mishandeld en daarna door messteken vermoord. In een kolenmijn te Lady smith, op Vancouver, is een ontploffing geweest, gevolgd door een brand. Dertig mijn werkers worden er in de mijn door overvallen. Men had al veertien lijken bovengebracht. De Petorsburgsche correspondent van de Times seint nu weer De berichten in buitenlandscho bla den over de gezondheid van de keizer in zijn onjuist. Zij is iets beter, en de Tsaar gaat nu naar Italië. Hij reist over land. Wanneer, is onbekend, maar vermoedelijk spoedig na het vertrek van het Turksche afgezant schap. Dr. Cook, do Noordpool-reiziger, is verkouden. Dat is hem, zegt hij, in de Poolstreek nooit overkomen. Van ingebonden stukken, geplaatBt ol niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet ternggegeve Voor den inhond dezer rnbriek stelt de uedactie zich niet aansprakelijk. HET BRONGEBOUW EN ZIJN BUREN. Sedert eenigen lijd wisten we al, dat door de omwonenden een request aan den Gemeenteraad zou gezonden worden, waarin zij den Raad zouden verzoeken, geen toestemming meer te verleenen om getimmerten in 't park van het Brongebouw ie mogen plaat sen, waardoor een einde kou gemaakt warden, in 't Brongebouw feesten te organiseeren als dat van Oud-Haar lem in den afgeloopen zomer. Ja, wij wisten zelfs dat, wanneer de Raad daarop afwijzend zou beschikken, door hen der gemeente een proces zou worden aangedaan, om te bewij zen, dat de Raad door concessie te verleenen aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staaiwaterbronnen, reeds oen fout had begaan. 't Was ons dus niets vreemd, dezer dogen in Haarlem's Dagblad te lezen, dat dit request door de omwonenden was verzonden. Maar wat nu te zeggen van een request met zulke slappe argumen ten Aangenomen mag worden, dat wanneer men tot een daad overgaat als de omwonenden van i',!t Bronge bouw, die bij gunstigen afloop voor hen, de exploitanten een gavoeligen knak kan geven, meer gegronde be zwaren dienen te worden aange voerd. De argumenten in hun request echter zijn slap en geven blijk te zijn opgesomd door menschen met verba zend prikkelbare humeuren, die het kleinste geluidje een rilling over den rug doet gaan en in hun rust door levensteekenen van anderen niet in 't minst wenschen gestoord te wor den Het zou misbruik maken zijn van de gastvrijlieid der Redactie, om elk ar gument hier afzonderlijk te gaan ont zenuwen enkele werden er reeds door den heer Peereboom in zijn artikel „Om Ons Heen" behandeld en de rest staat niet veel vaster. Zoo b.v. het niet kunnen voeren der correspon dentie en het niet kunnen hebben van logeergasten. Zoudt u denken, dat de correspondentie van menschen, die stil leven of hunne zaken buitenshuis heliben, zóó belangrijk is, dat die niet kan geschieden met in de verte de tonen van muziek En het niet kun nen hebben van logeergasten. Waar blijven dan de overige maanden van d!en zomer? Neen, dat zijn allemaal maar artikelen, die de lijst moeten aanvullen. Maar waartegen wij het hardnekkigst protesteeren is tegen de beschuldiging, dat wij niettegenstaan- i16} vöri-fc0d' toc^ kermisveruiake- ujkheden er in hebben gebracht. Dit is van a tot z een onwaarheid. Alvo rens de vergunning te verkrijgen, heb- ben we eerst moeten opgeven, welke Inrichtingen op het terrein zouden komen en hebben natuurlijk Consael daarbij niet verzwegen. Dit zou dus de eenige inrichting zijn, dio als „ker- misvermakelijkheid" zou bestempeld kunnen worden. De bewoners van de Groote HouLst-raat hebhen dan gedu rende den zomer langer van zoo'n ,kerm is vermak el i j kheïd" kunnen pro- fiteeren. Het eigenaardigste is echter nog, dat verschillende omwonenden meermalen het Oud-IIaarlemsche Marktplein hebben bezocht en dan zeker niet vergaten, om ook van da „kermisvermakelijkheid Consael" te profiteeren. Hei ergste nog van alles hindert ons do toon, waarop het request werd geschreven. Voor oningewijden, die Oud-Haarlem niet hebben bezocht, zou het bij doorlezing van dat request moeten schijnen, alsof daar de groot ste bacchanaliën en ruwste vermake lijkheden hadden plaats gehad. Ge lukkig zullen de duizende bezoekers waaronder uit de eerste kringen een ander oordeel hebben over de ge paste en vroolijke manier, waarop dien tijd is feestgevierd. Voor wie den toon van het request ook minder aangenaam zal zijn, is voor ZijnEdelAchtb. den Burgemees ter en voor de heeren van het Eere- Comité. 't Moet voor hen, dunkt ons, een Idéé hebben, alsof ze hunne na men aan een minderwaardige zaak geleend hebben. Ook die heeren zul len wel andere gedachten over de zaak hebben dan requestranten, en Z.Ed.Achtb. de Burgemeester zal als hoofd der politie voldoende zijn inge licht door den commissaris, op welke wijze hier de feesten zijn afgeloopen. Tegenover de bezwaren van adres santen staan de voordeelen, die en kele andere omwonenden en de ne ringdoenden van het Houtplein van dergelijke feesten hebben. Zoo is ons ter oore gekom. n, hit door hen een tegenadres aan dc-u i-: i zal gezon den worden, om de dj ree: .e van het Brongebouw wél toe te staan feesten in den tuin te laten organiseeren Ook hier blijkt dus alweer, dat elke medaille haar keerzijde heeft. En wanneer die bewoners van het Hout plein, die door hunne zaken er belang bij hebben, dat het Brongebouw op deze wijze wordt geëxploiteerd, hun adres met handteekeningen zouden willen aanvullen, dan zijn er nog heel wat zaken in de stad, die bij hot voortbestaan van het Brongebouw veel belang hebben, ongerekend nog dat er aan velen gedurende dien tijd de gelegenheid is verschaft een flink loon te verdienen. Verder op de quaestie ingaan zullen we maar niet. Men zou ons toch niet var. partijdigheid kunnen vrijspreken, daarom zullen we 't hierbij maar la ten Ons hoofddoel van dit artikel was te protesteeren tegen de beschuldiging inzake de kermisvermakelijkheden en den toon, waarin het request van dei Frederikpark-bewoners is vervat. Hoe 't ook zij, we kunnen natuur lijk niet anders, dan het besluit van den Raad kalm afwachten, doch wo zijn er van overtuigd, dat de Raad zeker rekening zal houden met het feit, dat het Brongebouw in de laat ste jaren eene belangrijke plaats in de samenleving van Haarlem heeft ingenomen. DE DIRECTIE VAN HET BRON GEBOUW. WAARSCHUWING AAN OUDERS EN JONGE MEISJES. Binnen enkele weken staat Nov* voor de deur, en we weten wat dalt zegt in de wereld dergenen, die haar brood moeten verdienen. Hoe menig jong meisje gaat dit jaair voor het eerst buiten haar ouderlijk huis aan den arbeid hoe menige maakt plannen van verandering, en naar ze vast overtuigd is van verbetering., Onders en jonge meisjes! eer ge er toe overgaat uw dochters of uzelven In een betrekking te verbinden, be denkt al wat dat zeggen wil. Hoofd zaak is toch niet of ge meer of min der geld zult verdienen. Vraagt toch vooruit waar ge komt, in welke omgeving uw kind verder zal ontwik kelen. Ge weet het mogelijk niet, aan hoe groote zedelijke gevaren de jonge meisjes bloot staan, vooral in de groote steden. Allerlei genoegens zijn daar om ze te lokken op wegen, dio voor haar gevaar opleveren. Tracht ook vooruit na te gaan of uw kind in haar betrekking een goed thuis zal vinden, en belangstellenden, die zich ook om haar geestelijk welzijn bekom meren, die haar zullen wijzen op ge oorloofde genoegens. Weet gij niet hoe die gewenschte in lichtingen te verkrijgen, weet dan, dat ondergeteekenden, leden der Ver eeniging ter behartiging van de be langen der jonge meisjes ten allen tij de bereid zijn u die inlichtingen te verschaffen. Voor Haarlem en Omstreken: Jkvr. L. J. QUARLES v. UFFORD, Gr. Houtstr. 115. Mevr. HAVELAAR, Zijlsingel 2. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD A. L. Kroes en A. Horchner. L. W Kramer en M. Groscurt. P. 1L Thijssen en J. M. Aarts. J- Homan en M. Boenogeest. A. Jansen en A. de Gier. GETROUWD J. M. v. d. Pol en E. M. Houtkooper» C. Jansen en C. Ligthart. J. van Eyk en H. C. Schaap. T. Zelden- thuis en G. Pecht. BEVALLEN A. Resteren, geb. Beijl, d. N. v. d. Spek, geb. De Rijk, z. J. Rebel, géb. Nelemans, z. A. v. d. Flier, geb. v. d. Heuvel, d. G. Polderman, geb. Holstyn, d. W. v. d. Veldt, geb. v. d. Putten, z. H. Uithoven, geb. De Rijk, z. J. Viven, geb. Klaassen,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10