M alle gevallen Stadsnieuws atï TüÖJNfcfcL Uit de Omstreken SCOTT'S Emulsion Binnenland Koloniën «Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijder Pers-Overzicht Stoomvaartberichten S'P.'feLISABETHS- TENTOONSTELLING. (Jistermlddag werd. te half twee door dei} eony. heer pastoor P. A. F. Roy akkers <Je Jaarlljksche tentoonstel ling, van do St, Elisabeth's veroenl- ging, In 't gebouw aou de Jansstraat 49, geopend. In *n korte kernaohtlge toespraak werd nog eens de geschiedenis van de vereeniging herdacht en gewezen op 't groote nut, dat er elk jaar in groo- fcer mate van uitgaat, Ten slotte sprak de heer Royakkers den wensch uit, dat do tentoonstelling en daarmee ook natuurlijk het aantal loten, zich van Jaar tot jaar zou mogen uitbreiden. Het tentoongestelde zelf bestaat uit ■peolgoed, boeken, huishoudelijke ar tikelen enz., en is smaakvol op lange tafels gerangschikt, 's Middags en ook 's avonds vooral liet het niet na de leiendigo belangstelling fa trek ken en roenig lot werd genomen. Voor de kinderen was 't In 't boven- ïaaitje een neerlljkheid. Daar was de heer Th. F. Schramfc- ce, leest-arraugour uit Rotterdam, mei *ijo poppenkast. Elk half uur werd daar 'n geschiedenis afgespeeld, voer *a auditorium, dat uit rijen blijde kindergedichtjes bestond, 't Was wer kelijk een lust om te zien hoe de klei nen genoten van de geschiedenis van „Sneeuwwitje" of de huiselijke Mi eenigheden van Jan Klaassen. En over den heer Schram ad e was maar éen roephij droeg dan ook alleron derhoudendst voor. In do pauzes liet 'n phonograaf z n lustige deuntjes hooren, waarbij een honderdtal kindervoetjes lustig de maat sloegen De St Elisabeth's vereenigmg heeft dit jaar weer 'n welgeslaagd tentoon- stellingsfeest gevierd. Goochelen in de Bron. Zaterdagmiddag hebben we een kijk je genomen bij de heeren Prof. Dun-, can Wilson en Prof. Rinaldini, illu sionisten en prestidiggitataurs, zooals. ze op 't programma vermeld staan in goed Hoilandsch goochelaars. De toe rendie ze laten zien, zijn inderdaad verbluffend, flauw worden ze alleen al* men het geheim ervan kent. Maar Prof. Rinaldini is ook degen slikker, en 't is werkelijk om er angst- irillmgen van te krijgen, wanneer men ziet, hoe de blanke wapenen, van 60 c.M. en langer, tot het gevest in *8 heeren Rinallini's kee'aat. verdwij- leu. Kunstig ia vooral t u».<ai uansen van een krant op den neus, onderwijl op twee mondharmonica's spelend. De weinige bezoekers hebben een a an ge- na men middag gehad, voorui ook ge noten van de zeer goede muziek. „DE REÖDER" DOOR DE „KONINKLIJKE". „De Redder" is een zedenspel, een Duitsch zedenspel. De auteur, Felix Philippi, wensch- te ons over eenige zeden iets mede te deelen. Maar hij bad er ook lets over op te merken, ze af te keuren, ze als een slecht voorbeeld aan zijn tijdgenoo- ten te laten zien. Hij had te leormeesteren. Daarom is 't ook een tendenzstuk, waar de tendenz zelfs heel dik op ligt. Nu, wat hij ons over de zeden in sommige Duitscho kringen meedeelt, is dan ook allesbehalve liefelijk. En om 't door hem gewilde effect beter te bereiken, stelt hij in zijn stuk de ouderwetsche degelijkheid tegenover de moderne wuftheid. Die ouderwetsche degelijkheid wordt vertegenwoordigd door den koopman Oddendahl en zijn oudste dochter Agnes, die gelukkig en in eenvoud op het land getrouwd is en het gezonde element in het stuk uit maakt. Maar van do rest van dit Beriijn- sche huifrtiouden deugt niet veel. De oude Oddendahl staat aan het hoofd van een koopmanshuis, dat wijd en zijd beroemd ls om zijn ouder wetsche soliditeit; het is nog een toon beeld van patricische Voornaamheid en degelijkheid. De overige leden van het gezin deugden echter niet veel. Zijn vrouw is een mol mensch, dat altijd beweert ziek te zijn, naar bad plaatsen reist, zich met haar huis houden niet bemoeit, en zich aan de opvoeding van haar kinderen niets laat gelegen liggen. Zoonlief is dan ook tot een nietsnut opgegroeid, die paard rijdt, „leeft" en op zijn 24e jaar al blasé en op is. En Beate, de Jongste dochter, een mooi, aantrek kelijk meisje, is op kostschool ge weest, door vreemden opgevoed, of liever niet opgevoed, en nu geheel verwilderd. Zij doet nu dingen, die de menschen excentriek noemen, maar die eerder pervers te noemen zijn; zij kleedt zich extravagant, leest slechte boeken, zoekt emoties op bet randje van het gewaagde, jaagt naar avon turen. Daardoor wordt zij Indirect, door «en samenloop van omstandigheden, ocvzaak van den val van baars va ders koopmanshuis. Aan wien de schuld? In het stuk wordt er een hoorn over opgezet; de wijze Agnes weet er heel wat van te vertellen; zij geeft de schuld aan de maatschappij en nog zoo wat... We gelooven best, dat er in Berlijn en in andere groote steden zulke toe standen, zulke meisjes en zulke ver keerdheden voorkomen. En we begrij pen ook wel, dat Fellx Fillppl zijn menschen en de toestand zoo heeft uitgekozen en precies zoo heeft laten handelen, dat xiju rekensommetje uitkomt. 't Belangrijkste van „De Redder" was voor ons dan ook de figuur van Beate, waarin Fillppl een wel bijzon- <TeY type van èerf Modern vrouwen- soort gecreëerd heeft. En Emma Mo rel heeft da rol mooi gespeeld; het lidhtzlnnige, perverse en speelsche In deze figuur het duivelsche bijna heeft zij knap weergegeven; dat was mooi werk. Alleen haar eostuum als duiveltje en haar dans In het tweede bedrijf mislukten stumperig; die dans was flauw gehuppel en gezwaai. Jan C. do Vos gaf een acceptabelen Oddendahl en Meunier een niet slech ten bankdlrecteur-vlveur Steinhartör. Maar vermelding verdient zeer zeker ook mevr. De Vvs-Poolman voor haa-r ferm, sympathiek spel als de verstan dige Agnes; de dictie en hare impul sieve gevoelsgebaren waren zeer goed Over 't algemeen was deze voorstel ling van de „Koninklijke", die ons de laatste jaren niet verwend had en be paald achteruitging, als geheel geno men wel goed. Maar alleen nog lets. Do régisseurs van de moderne stukken laten tegen woordig divans of rustbanken met lappen er over op het tooneel zetten. Maar hebben zij er wel eens over ge dacht, hoe leelijk het staat daar man nen met hun lange onhandige beenen op le laten liggen? FRANS NETSCHER. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 14 October e. k., des na middags 2 uur. 1. Benoeming van een tijdelijken wethouder. H. Ingekomen stukken. 8. Vaststelling van het suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag, en van <te kohieren schoolgeld en reinigings belasting 3de kwartaal. 4. Aankoop van grond voor raad- hulsbouw. 5. Reclame's Hoofdelijken Omslag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. is Scott's Emulsion beter dan de ruwe lever traan. Scott's Emulsion is d Air om beter, omdat zy gemakhelyker verteert en dientengevolge een sneller en krachtiger uitwerking heeft Bovendien Is ry beter omdat, terwyl levertraan wegens zyn walgelyken smaak voor velen weerzinwekkend is, elkeen gaarne f inneemt. De echte Scott's Emul sion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk fde Visscher met de Viscb) op elke verpakking voorkomt. Geen andere Emulsie heeft pre cies dezelfde weldadige uitwerking als Scott's. By alle ApotheKere en Drogisten, VERZEKERINGS-MAATSCHAP- PIJEN EN ZIEKENFONDSEN. Op aanstichting van de Amsterdam- sche Vereenlging „Verzekeringsbe- lang", werd te Amsterdam een verga dering gehouden, welke ten doel had het constitueeren van een Nederland- schen Bond van Vereenigingen van vertegenwoordigers van verzekerings maatschappijen en ziekenfondsen. Vertegenwoordigd waren vereeni- gingen uit Haarlemmermeer, Amster dam, Rotterdam, Haarlem, Den Haag, Gouda, Leiden en Zaandam. Twee af gevaardigden, die van Rotterdam en Haarlem, verklaarden wel aan de be sprekingen te willen deelnemen, doch dat hun mandaat niet zoover strekte om tot toetreding te besluiten. De overige afgevaardigden verklaar den, dat hun vereeniging of tot toetre ding besloten had óf hun vrij mandaat gegeven had. Vereenigingen uit Venlo en 's-Bosch berichtten niet tegenwoor dig te kunnen zijn. ZIGEUNERS IN DEN HAAG. Een aantal vreemdelingen in eigen aardige schilderachtige kkederdracht trok Zaterdag te 's-Gravenhage zeer de aandacht. Het waren Serviërs en Hongaren, zoogenaamde zigeuners, die met vrouwen en kinderen, te za- rnen 35 menschen, door Europa trek ken, onderweg hun handwerk, het ketellappen uitoefenende. Daar- zij van behoorlijke passen en legitimatie papieren voorzien waren en ruim schoots geld bij zich hadden, konden zij ongehinderd de Belgische grens overtrekken ons land in. Van de grens tot Den Haag waren zij verge zeld. geworden door marechaussee, door wier bemiddeling de Haagsche door-wier-been id deling bij de Haag- poliiio voor onderdak van den troep zorgde. GEEN CHOLERA. Van den directeur der Rijksserum- inrichting te Rotterdam werd te Zut- phen een telegram ontvangen, mel dende, dat in de faeces van den cho- lerarlijder aldaar, geen cholerarbacil- len zijn aangetroffen. EEN VELDWACHTER...* Te Budel werd do gemeente-veld wachter V., terwijl hij bezig was met Jagen zonder vergunning, met twee jachthonden en oen dubbel-loops- jachtgoweer, door den brigadier der Rijksveldwacht te Weert bekeurd.- VIERMAAL OP ééN DAG GETROUWD, fti een gemeente nabij Alkmaar lö dit wonderlijk feit gebeurd. Een paar tje zou Donderdag In den echt ver bonden worden. De gemeente-secreta ris, kort geleden nog onderwijzer, die ook benoemd was tot ambtenaar van den burgerlijken stand, maar nog niet als zoodanig beéedlgd, trouwde het paar en gaf een huwelijkaacte af. In de R.-K. kerk werd daarna het huwe lijk voltrokken. Eenige uren later verom de burge meester het gebeurde. Wetend, dat de bufgerUJke Huwelijksvoltrekking 'on wettig was en het gewenscht achtend ter voorkoming van onaangename ge volgen, dat de jongelui nog eens wer den over getrouwd, liet hen met de getuigen nog eens ter secretarie ko men, om het hutvelijk thans wettig te voltrekken. Daarop heeft de R.-K. geestelijke het huwelijk nogmaals kerkelijk vol trokken. („A. CL")., VERVROEGDE WINKEL SLUITING. Door de Zaanlandsche Handelsver- eeniging is onder de Zaandamsohe winkeliers een onderzoek ingesteld naar de wenschelijkheid van ver vroegde winkelsluiting, hetzij met of zonder inmenging van overheids wege Van de 600 vragenlijsten, die voor dit doel werden rondgezonden, wer den 182 stuks ingevuld terug ontvan gen. Van de 182 waren er ingevuld als absoluut tegen vervroegde sluiting 36 het getal voorstanders bedroeg derhalve 146. Hiervan verklaarden zich voor par ticulier initiatief 29bij voorkeur particulier initiatief 57, en voor wet telijke sluiting 60 winkeliers. BEPERKING ZONDAGSARBEID. Het hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Dienstbodenbond heeft een breed gemotiveerd adres ge zonden aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en handel, met ver zoek om ook personen die huiselijke diensten verrichten, op te nemen in de voorgenomen wettelijke regeling in zake den Zondagsarbeid. UITBREIDING RECHTERLIJKE COLLEGES. De Minister van Justitie brengt ter kennis dat, naar aanleiding van de wet van 27 September 1909 zullen worden benoemd: bij de Arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, 1 vice-president, l rechter, 1 substituut-officier van jus titie, 1 substistuut-griffier; bij de Arrondissements-rechtbank te Rotten dam; 1 vice-president, 2 rechters, l substituut-officier van Justitie, 1 sub stituut-gjdfficr; bij de Arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam: 1 vi ce-president, 2 rechters, 1 substituut officier van Justitie, 4 substituut griffiers. Sollicitanten voor een of meer bovengenoemde betrekkingen wordè' uitgenoodigd hun verzoekschriften, voor Iedere betrekking afzonderlijk, zoo spoedig mogelijk aan H. M. de Koningin In te zenden. DIEFSTAL IN EN UITBRAAK UIT EEN POLITIEBUREAU. Donderdagnaroiddag na afloop der paardenmarkt te Osch werd, vertelt de ,,'s-IIert.", op het politiebureau door middel van een valschen sleute) een kistje geopend en daaruit het marktgeld, zijnde 48.65, ontvreemd. En in do „L. K." lezen wij Donderdagnamiddag is te Roer mond uit een der cellen van het poli tiebureau, door uitklimming ont- vlucht en een acrobaat, zich noemen de Muller, die in het Algemeen Poli tieblad gesignaleerd stond als ver dacht van diefstal van rijwielen op verschillende plaatsen in ons land ge pleegd. De acrobaat beeft de ijzeren tralies voor het bovenlicht verbogen, er uitgewipt en is door overklimmiug aan de Veldstruat in het café v. A. te rechtgekomen, alwaar een dochter des huizes verschrikt op de straat vluchtte en om hulp riep. De acrobaat loerde even om de deur, en de kans schoon ziende, holde hij de straat op, direct gevolgd door een troep kinde ren alsook door de politie. Het heer schap deed zijn vak eer aan, want hij ontkwam, ofschoon hij dadelijk door de politie per rijwiel werd nagezet. VERBRAND. Voor enkele dagen viel te Oirschot een oude vrouw, alleen thuis zijnde, in het turfvuur. Na eenigen tijd kwam de zoon thuis en vond zijn arme moeder in den al- lerellendigsten toestand. De vrouw had zich niet meer kunnen oprichten en zat nog geheel met brandwonden overdekt, in het gloeiende vuur. Toen de zoon haar uit het vuur wegnam, vielen de kleeren in stukken haai' van het lichaam. Geheel het lichaam zag bruin en zwart van de brandwonden. Thans is de ongelukkige, na enkele dagen van vreeselijk lijden, overle den. RÏJWIELDIEF. Te Deventer is een 22-jarige smids knecht, uit Haarlem, aangehouden, die te Zwolle een rijwiel had gestolen en hei in eerstgenoemde plaats wilde verkoopen. Ook moet hij de vorige week te Hoorn een rijwiel hebben ge stolen, dat hij te Amsterdam te gelde maakte* OP REIS. Uit zeer betrouwbare bron Ver neemt „De Locomotief", dat mejuf frouw Westmeyer en de heer Leh man n zich te Triest per Oostenrijk- schen Lloyd hebben ingescheept naar China en Japan. MOORD TE TANGERANG.. Uit Don Haag wordt gemeld: Het bericht van den moord op den assistent-resident van Tangerang, bij Batavia, is thans langs ofiicieelen weg ontvangen en bevestigd. HET INDISCH TOONEEL. Naar de „Dell CL" verneemt, gaat het echtpaar Chrispijn het gezelschap van den heer Kimrael verlaten. Het contract ls op verzoek van den heer Chrispijn ontbonden. Er bestaan nu plannen dm een nieuw tooneelgelschap op te richten met Medan als standplaats. Eenige kunstvrienden zijn hierover met den heer Chrispijn in onderhandeling. COOK's POOLREIS, In het elfde hoofdstuk van rijn reisverhaal deelt de poolreiziger ons zijn ervaringen mede tot op 13 April. Over de door hem gedane waarnemin gen spreekt hij echter niet, hij be waart deze nl. voor het uitgebreide technische reisverhaal, dat later zal verschijnen maar wel vertelt hij treffende bijzonderheden over de doorstane ontberingen. In 24 dagen hadden de reizigers een afstand van 300 mijl over de poolzee afgelegd. Nog 130 mijlen en het eind doel was bereikt. Er waren nog juist voldoende levensmiddelen, maar de een of andere onverwachte tegenslag, een lang aanhoudende storm, een te groote sneeuwval, al te bewegelijk ijs, kon den laatsten tocht toch nog doen mislukken. Zij begaven zich dan weder op weg over de oneindig schijnende ijsvelden, onder de stralen van de zon voort durend zwaar gekweld door hevige dorst. En al bevonden zij zich te mid den van een onmetelijke hoeveelheid bevroren water, zij moesten met bet drinkwater zuinig omgaan, daar het smelten van het ijs buitengewoon veel tijd eischte en de reizigers weinig tijd te verliezen hadden. Zij trokken twee dagen lang voort over het uitgestrekte ijsveld, zonder te kunnen uitmaken, of zij zich op zee- of landijs bevonden, maar hun spoed werd belemmerd door den toe stand van het ijs, dat overdekt was met korsten van sneeuw en te hard, dan dat zij hunne sneeuwschoenen konden gebruiken. Zwaar drukte op hen de eentonigheid van de ijswe- reld, hunne oogen waren als verstijfd, hunne oogen waren als verstijfd, hun reest als verstompt. Bitter kwelde de honger en het stillen was geen genoe gen meer, het was als 't ware slechts een vullen van de menschelijke ma chine met nieuwe brandstof. „Woorden noch teekeningen", zegt Cook, zijn In staat ons een indruk te geven vnn de waanzinnig makende eentonigheid van het Poollicht, ge paard aan de scherpte van den wind, de haast niet te verdragen koude en de vermoeienis van het uitgeputte lichaam! Cook zelf kon zich staande houden door de eerzucht die hem dreef naar het einddoel van zijn streven, voor zijn Eskimo's echter bestond deze prikkel niet. Toch hielden zij bet lang vol. Maar in den ochtend van den 13en April had de eene Eskimo, Ahwela, alle wilskracht verloren, hij zette zich in zijn slede en terwijl de tranen hem over de wangen biggel den, fluisterde hij: Unne sinig pa oea- honic iodorica. (Het is onmogeijlk verder te gaan, het is maar beter, dat wij sterven). VOETBAL. H. F. C.—AJAX, 2—1. Het mooie weer had veel voetbal liefhebbers naar de Spanjaardslaan gelokt meer, dan we voor den wed strijd H. F. C.Ajax verwacht had den. Elk wist Immers, dat het blauw wit over het rood-zwart moest triomfeeren, zoodat 't een weinig in teressante partij zou worden. Deze verwachting is niet geheel uit gekomen. De Leidenaars gaven niets toe, hebben tot het laatste moment den strijd flink volgehouden en zoo doende gezorgd voor een spannenden wedstrijd. Daarvoor zullen de toeschouwers hen dankbaar zijn. Ajax verscheen met Van Zanten, 1 Korff, Brusse, Gantvoort, Brutell, Van Wettum, Nouhuys, Naarsens, Gunning, Knap pert en Diep Voor de gasten een flink elftal; hun verdediging was immers compleet. H. F. C. verscheen met Seignette, v. d. Loeff, Francken, Ten Cate, Clifford. La Basttde, Van Gogh, Kater, Schalkwijk, Kimmijser, Van Lennep. Even over twee liet Kappenburg, die de fluit bespeelde, beginnen. Al da-delijk was te zien, dat de Haar lemmers, wat de voorhoede betreft, overwegend sterker waren. Maar de verdediging van Ajax was goed op dreef. De pittige aanvallen van de H. F. C.'ers werden herhaaldelijk op erven forsche manier afgeslagen. In de middenlinie schitterden Brutell en Gantvoort, en de backs waren „ook niet voor de poes". Tenslotte Van Zanten. Dat is een doelverdediger waar men op aan kan Geen wonder hij is eiken wedstrijd in de gele genheid om zich te oefenen I Bij een zwakke club komt het immers altijd op do verdediging en den keeper aan I Van Zanten gaf keurig spel. Hij is geen man, die op het publiek werkt, allee gaat zoo kalm, zoo zonder eenige gemaaktheid. En wat heeft hij er veel uitgehou den. Geregeld zweefden de witgekiel- de Haarlemmers om zijn doel en moest hij handelend optreden. De middenlinie van H. F. C. was enorm, vooral Van Gogh schitterde. Zoo werd onze voorhoede flink ge voed en ook deze-vijf kweten zich op uitnemende wijze van hun taak. Het opbrengen van den bal was keurig. Maar.... als het leder vlak voor doel was, dan kwamen da Ajax-backs en werd het samenspel der H. F. C.'ers gebroken. Zoodoende was het voor doel meermalen mis. Herhaaldelijk werden mooie, zelfs prachtkansen on benut gelaten. Dat was jammer. Toch werden er heel wat schoten op de Leidsche veste gelost. Van Zanten stond pal en wist steeds op uitnemen de wijze een „niet thuis" te geven. Acht minuten voor half time bezweek hij evenwel voor het zooveelste schot van Francken. H. F. C.'s eersteling was er Groot gejuich onder de vele supportei's I De voorhoede van Ajax was niet veel. Een enkelen keer werd eens een stuip-aanval gedaan, maar daar bleef het bij. De Haarlemsche backs hadden dan ook niet veel te doen en Van Lennep was zoo wat op non- actief gesteld. De rust kwam met 1—0 voor II. F. C. Na do hervatting werd de zaak op geheel denzelfden voet voortgezet en bleef de spanning er in. De Haarlemsche voorhoede was niet gelukkig, want herhaaldelijk werd óf net over, öf net naast gescho ten. En de goede ballen werden or nog door Van Zanten uitgehouden. H. F. C. had bijna geheel het spel in handen en het is wel eigenaardig, dat (le score zoo laag bleef. Eerst na 25 minuten wisten de blauw-witten hun leiding te vergroo- ten, weer dank zij Francken, die een mooie kei gaf, die zelfs voor Van Zanten te mooi was. Het bleef niet lang 2—0. Nog geen twee minuten later, of Ajax maakte een tegenpuntje. t Was een heel on verwachte aanval, die Knappert voor het doel doorzette en zoo met een goal bekroonde. Nu kwam er nog meer spanning in. De Leidsche voorhoede smaakte dit voorproefje heel goed en alle krach ten werden ingespannen voor een ge- lijk-makend punt. De omstanders moedigden de H. F. C.'ers aan, om nog een puntje te ma ken. Maar, al werkten ze nóg zoo hard, 't gelukte niet. H. F. C. won dus welverdiend met 21. Deze nederlaag ls voor Ajax geen schande, ze is eervol. Toch jammer, dat zoo'n goed stel verdedigers in een club moet spelen met zulke zwakke broeders in de voorhoede. Het H. F. C.-elftal maakte een goe den indruk. Over den keeper en ach terhoede-spelers is niet veel te zeggen, want die hebben nu al zeer weinig te doen gehad. De middenlinie is in prachtvorm. Ook de voorhoede is I, de aanval is vlug en pittig, aJ- er moet nog een beetje meer sa mengespeeld worden voor het doel en het schieten moet ook nog een beetje zuiverder worden. Dan belooft de combinatie veel. II. V. V.—HAARLEM, 2—0. Schijnbaar is mijn voorspelling van Zaterdag verliezen van Haarlem op dezelfde manier als tegen D. F. C. uitgekomen. Schijnbaar maar in werkelijkheid niet. Toen lk een H. V. V.-victorie voor spelde, was ik in de meening, dat het Haagsche "elftal béter dan dat van Haarlem was en het tegenoverge stelde is m. i. waar. Bij deze match in Den Haag hadden de winners alle geluk aan bunne zijde, hun geheele combinatie, hun geheele spel in hst veld stond achter bij het Haarlem sche. Maar laat ik de geschiedenis even geregeld memoreeren. Om kwart over twee stond Haar lem (zonder Healey) tegenover H. V. V. (met remplacanten voor Deetje Kessler en Van Leyden) in het veld. Den eerste zien we tusschen het pu bliek wandelen naast me vertelt iemand, dat Dée (wat spreekt de man dat „Dée" heerlijk Haegsch uit) niet meer spelen mag. H. V. V. De Groot, Heyning, Heyting, Pop, Mundt (capt.), Sunler, Breuning, Lutjens, Feith, Kessler Sr., La Chapelle. Haarlem Filipse, Jut Haak, Wilhelm, Verwey, Leslie Miller, Alb. Haak, Bouwmeester, Veen, De Wolff, Serné. Utermark (capt.) Haarlem begint ouder gewoonte met een flink gangetje, dat dezen keer bijzonder lang duurt. Het sa menspel is werkelijk uitstekend, en H. V. V. moet direct met volle kracht aan het verdedigen. Jur Haak speelt verdienstelijk, de rechtervleugel bij zonder goed, ettelijke voorzetten ko men voor het doel maar ze worden niet benut. En De Groot heeft in de eerste twintig minuten niets te stop pen dan een mooi schot van Bouw meester en een dito van Leslie Miller. Maar alle voorzetten, werkelijk alle, worden door Heyning of Heyting als vrije ballen gemakkelijk verwerkt, zoodat liaarlern, dat overigens een beslist superieur spel speelde, niet scoren kon. En dat komt door het gemis van een goeden midden-voor. Het is volstrekt mijn bedoeling niet om Wilhelm, een jongen speler, die met animo speelt, niet als zoovele an deren bang is en sommige heel goede dingen doet hier „af te gaan kam men", volstrekt niet maar voor middenvoor in het eerste elftal heeft hij de capaciteiten niet. Zonder twijfel is een centre-forward z'n benaming zegt het al duideb'k de belangrijkste taak in een voor hoede. Hij moet het middelpunt, het uitgangspunt van de combinatie zijn, hij moet een flinke dosis zelfvertrou wen bezitten, en op het critieke mo ment zijn kalmte weten te bewaren. En die goede eigenschappen heeft Haarlem's tegenwoordige middenvoor beslist niet, hij is niet zooals hij 't zijn moest, de leider van de voor hoede. Waardoor is de H. F. C.-Yoorhoede werkelijk zoo goed hoewel voor 3/5 zeker uit niet meer dan matige spelers bestaande 't Komt door Mannus Francken, die niet door z'n woord door z'n daad, z'n heele spel en kunnend optreden, de ande ren goed doet spelen. Wat zou een H. F. C.-voorhoede zonder Francken zijn Daarom geloof ik dat Haarlem's voorhoede, waarin overigens meer ta lenten dan in de II. F. C.-dito schui len wel beter is te maken. Dat zou ik tot het eind van mijn verslag wil len bowaren, en nu de historie ver volgen. Om dan maar met de deur in huis to vallen H. V. V. doet na ruim een Hall uur spelens haar eei> sten goeden uitval en Tonny Kess ler scoort onhoudbaar uit een goeden voorzet van Hans Breuning. (1—0). Tot de rust gebeurde er toen niet veel bijzonders meer. Het spel na half time lijkt sprekend op dat er vóór. Alleen is H. V. V. nu in het veld wat beter. De backs spe len schitterend, de middenlinie matig (Mundt bijzonder slecht zelfs) en do voorhoede behalve La Chapelle vrij goed. Feith maakte er met een on- houdbaren pil na 10 minuten 2—0 van. Overigens bleef Haarlem de sterkste in 't veld, voortdurend om haar mooi combineeren, het mooie individucele spel van Albert Haak, van Patrick Miller, van Sim Veen toe gejuicht door het publiek maar in de onmogelijkheid om te scoren. Jan van den Berg zat zich te ver bijten aan 't lijntje, de Haarlemsche supporters dito. Ik zal maar niet veel meer vertellen van het laatste half uur, waarin H. V. V. de Haarlemsche achterhoede niet meer kon passeeren, en Haarlem nog niet scoorde. Time 2—0. Van de Haarlem-spe lers wil ik als altijd de achterhoede Haak en Veen in 't bijzonder me moreeren. Utermark kreeg niet veel werk. In de voorhoede Verwey uitstekend, z'n spel voldeed ons nog nooit zoo goed Patrick Miller goed. Ten slotte zou 'k captain Utermark de volgende voorhoede willen advisee- ren Bijieveld, Jur Haak, Bouwmees ter. Verwey, Patrick Miller van links naar rechts gerekend. RIDDERORDEN EN VERKIEZINGS- GELD. Do N. R. CL schrijft: Wij hebben indertijd (blad van 1 Juli), toen allerwege besproken werd, hoe in de duistere geschiedenis van het aan den heer R. Lehmann ver leende kruis van de orde van Oranje Nassau langs officieelen weg licht kon worden verkregen, te kennen ge geven, dat o. i. door het stellen van enkele eenvoudige vragen aan de re geering omtrent verschillende be langrijke punten zekerheid kon wor den verworven. Daaronder behoorde ook deze, of dé aandacht op den Griekschen consul te Amsterdam gevestigd was langs den officieelen weg, die van bulten af naar het departement van binnen- landsche zaken leidt, dan wel of het initiatief tot de decoreering uit het departement van binnenlandsche za ken was voortgekomen. En in dit laatste geval, of dan over den heer Lehmann informaties ingewonnen waren op de gebruikelijke wijze, via den commissaris der Koningin en den burgemeester van Amsterdam. Blijkbaar in aansluiting op diö door ons aangegeven vragen deelt thans Zelandia mede, „uit zeer ver trouwbare bron" te hebben vernomen, dat „destijds de voordracht tot toe kenning eener ridderorde aan den heer Lehmann om advies geweest (is) bij den burgemeester van Amsterdam en den commissaris der Koningin in Noordbolland." Indien de door het R. K. blaadje aangeboorde bron inderdaad betrouw baar is, zou dus moeten worden aan genomen, dat de ridderorde niet op geheel informeele wijze is toegekend. Overigens marken wij op, dat de door ons gestelde vragen hiermede nog slechts voor een zeer klein on derdeel zijn opgelost. Hebben de al dus ingewonnen informaties en de adviezen, welke daaraan zonder twij fel zijn toegevoegd geworden, de in drukken, welke op het departement heerschten, dat R. Lehmann voor de coreering in aanmerking moest wor den gebracht, bevestigd? En zoo ja, onvoorwaardelijk bevestigd? Daarop kwam het bovenal aan, en die vrar gen beantwoordt de bron van Zelan dia niet. Ieder weet schreven wij in Juli verder dat het voor een man, die op lintjes belust is, in ons land een voortdurend verdriet is, zoolang niet het ridderkruis van den Nederland schen Leeuw zijn borst siert. Wij meenden aanleiding te hebben tot het vermoeden, dat er dit jaar pogingen waren gedaan om deze leemte op R. Lehmann's borst aangevuld te krij gen. Waren die pogingen met eenig aanvankelijk succes bekroond? Hoe ver was de voorbereiding dezer rid dering gevorderd? vroegen wij daarom; aan welke vragen zich dan opnieuw vragen omtrent het Inwin nen van adviezen als boven ter spra^ ke kwamen, en hunne strekking, ge makkelijk lieten vastknoopen. Over al deze cardinale vragen heeft Zelandia's bron zich, naar 't schijnt, niet uitgelaten. Wij meenen nog steeds, dat door de uitoefening van het vragenrecht veel licht kon wor den verkregen, dat ons tot nu toe ont houden werd. Het st. Kawi, van Java naar Rotter dam, passeerde 8 Oct. Kaap del ArmL Het st. Ternate, van Rotterdam n- Java, passeerde 8 Oct. Gibraltar. Ilct st. Besoeki, van Java naar Rot terdam, vertrok 8 Oct van Padang. Het st. Rindjani, van Rotterdam n. Java, vertrok 9 Oct. van Colombo. Het st. Prins Willem I, van Para maribo naar Amsterdam, vertrok 9 Oct. des voormiddags 6 uur va* Havre. Het st. Prins Willem II, van Am sterdam naar Paramaribo, vertrok 8 Oct. van Funchal. Het st. Prins Willem IV vertrok 8 Oct. van New-York naai' West-Indië Het st. Rijndam vertrok 9 Oct. van Rotterdam naar New-York. Het st. Soestdijk vertrok 9 OcL van Rotterdam naar Philadelphia.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6