Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8070 VRIJDAG 18 OCTOBER 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE JHAANDBNl Voor Haarfen f \X Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Se omstreken en franco per post 0.45 Pirgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOft ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cis.; tedere regei meer 10 Cts. Bullen het ArrondaSCfltent Haarlem van 1—5 regels 1—elke rege! meer /0.H Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatstagen k contant Redactie on Administratie: Groots Houtstraat tstsreommooaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnitenspa&rne 6. Teisfoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit bJad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat T6—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 16 OCTOBER. Schouwburg: Rotterd. Tooneelgez. 'Arsène Lupin, uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Voorbereiding tot de begrooting", in de rubriek Om Ons Heen. DE BUITEN-LEERLINGEN VAN DE HOOG ERE BURGERSCHOLEN. Het Nieuws van den Dag vestigt de aandacht op het voornemen der re- geering ten aanzien van de buiten leerlingen der hoogere burgerscholen, dat in de Memorie van Toelichting, behoorende bij de begrooting van binnenlandse tic zaken is medege deeld. De minister wil de omliggende gemeenten, wier ingezetenen ten be hoeve van hunne kinderen van de H. B. S. eener andere gemeente ge bruik maken, in de kosten dier in richting laten bijdragen, hetzij door een vooraf vast te stellen jaarlijksch bedrag, hetzij door een vergoeding per leerling. Wil een buitengemeente zulk een overeenkomst niet aangaan, dan zou er van de leerlingen uit die gemeente een hooger schoolgeld, geveer overeenkomende met het kos tende bedrag per leerling, na aftrek van het rijkssubsidie, mogen worden geheven. Dit alles is aan onze lezers bekend, wij hebben er uitvoerige mededeelin- gen over gedaan en de zaak is ook voor Haarlem en de omliggende ge meenten van groote beteekenis. Het N. v. d. D. nu vreest, dat het goedbedoelde plan in de practijk waardeloos zijn zal, wanneer name lijk dorps-gemeenteraden weigeren subsidie te geven, waardoor alleen bemiddelde ouders uit de buitenge meenten hunne kinderen dan nog op de II. B. S. zullen kunnen laten gaan en onbemiddelden, niet in staat zelf het verhoogde schoolgeld te be talen, hunne kinderen er af zullen moeten nemen. Bovendien vreest de schrijver van de nieuwe wet grooten toeloop naar de Rijks hoogere burger scholen. Denkbeeldig zijn die bezwaren niet. Het kan inderdaad gebeuren, dat de een of andere dorps-gemeenteraad, om welke reden dan ook. aan zooda nig subsidie niet beginnen wil. Geluk kig, zeggen wij, dat de rijks-hoogere burgerscholen er dan nog zijn Maar bovendien verliest o. i. de schrijver uit het oog, dat het gemeentebestuur zelf rekening kan houden met de draagkracht van onbemiddelde ouders en dat ook wel doen zal. En ten dercte zijn er in zeer bijzondere gevallen nog beurzen en andere stich tingen van philanthropischen aard. Voor onze omstreken zullen, vertrouwen wij, de bezwaren van het Nieuws van den Dag niet gelden. Van de gemeenteraden onttrok zich alleen het Beverwijksche college, dat wel vaker zonderlinge besluiten neemt. In 't algemeen leiden de opmerkin gen van den schrijver in het N. v. d.. D. tot een andere conclusie, dan die door hem getrokken wordt. Meermal len is critiek geoefend op de wonder lijke manier, waarop de Rjjks Hoo gere borgerscholen over 't land zijn gestrooid, ineer per gratie, dan per redenatie, zoodat de eene gemeente haar M. O. zelf betaalt, terwijl in de andere het Rijk daarvoor zorgt. Naar systeem in de keuze zoeken we ver geefs. Als slot van 't artikel had de 'schrijver dan ook veilig kunnen schrijven „Overduidelijk blijkt uit dit alles, dat de eenige goede en afdoende op lossing deze is, dat liet Middelbaar onderwijs overal door het Rijk wordt betaald." VrijzinnigDem. Bond. Gisterenavond, vergaderde de af deelt tig Haarlem van dezen bond. De gemeenteraadsverkiezing werd wel besproken, maar het besluit is, zooals het bestuur ons mededeelde, nog niet voor publicatie geschikt. In deze vergadering werden 21 nieu we leden aangenomen, waaronder ook mr. J. H. Thiel, die vroeger be dankt had. Baldadigheid. Gisteravond heeft de lieve jeugd weer een paar staaltjes van ergerlijke vernielzucht gogeven. Op t Begijn hof is, in de afwezigheid van de be woners, van het café van J. K. een vrij grooto spiegelruit ingegooid. Ook het gedeelte van het voormalige Lu- thersche weeshuis, dat nog niet is af gebroken, heeft veel te lijden gehad. Een twaalftal ruiten zijn vernield. 't legaat Druyvestetn. Gistea'en maakten we melding van de conclusie, genomen door den pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. Noyon, tot vernietiging van het arrest van het Hof te Amsterdam, en het daarbij bevestigde vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij de Veree- niging tot uitbreiding der verzame ling van kunst en oudheden op het Stedelijk Museum alhier niet-ontvan- kelijk was verklaard in hare vorde ring tot afgifte der haar vermaakte nalatenschap van den heer Druyve- stein, en om alsnog die vereeniging de nalatenschap tot een waarde van f 500.000, toe te wijzen. Procureur-generaal was van oor deel, dat door het Hof is uitgemaakt, dat de Vereeniging bij het openvallen der nalatenschap bestond als niet- erkende vereenigingverder wordt door niemand betwist, dat een veree niging voor de wet ook kan bestaan zonder rechtspersoonlijkheid en dat zij, niet erkend zijnde, geen burger lijke handeling kan verrichten, dus ook niet voor haar eventueele rech ten kan opkomen. De vraag is alleen of zij, kan zij zich geen aanspraken scheppen, geen eventueel haar toekomende rechten geldende maken, toch ook geen rech ten hebben kan. Het Hof zegt neen, want aan het hebben van een recht moet de ver krijging voorafgaan en voor het ver krijgen van een recht is een hande ling noodig, die juist moet worden verricht (art. 637 B. W.) Die redenee- ring achtte procureur-generaal on juist, o. a. om deze reden, dat voor het verkrijgen van een recht niet al- tiid een burgerlijke handeling noo dig is, in het bijzonder niet, zooals in dit geval, bij het verkrijgen van een recht op een erfenis de erfopvolging heeft krachten^ art. 880 B. W. "van rechtswege plaats en vereischt niet, zooals het Hof zegt, de aanvaarding, die slechts uitoefening van het recht is. Nu is het waar, dat een vereeni ging aan het verkrijgen van een recht, dat zij niet zou kunnen hand haven, weinig zou hebben, maar de wet geeft haar de gelegenheid tot handhaven in het verkrijgen van de rechtspersoonlijkheid, van welke ge legenheid de thans eischende vereeni ging dan ook gebruik heeft gemaakt, door, nu zij, rechtspersoonlijkheid verkregen hebbende, optreden kan, de erfenis op te vragen. Blijft over de vraag, of onze wet, do bevoegdheid tot het aangaan van bur gerlijke handelingen ontzeggende, die tot het hebben van een recht aan de niet-erkende vereeniging heeft ont zegd, welke vraag door het Hof be vestigend wordt beantwoord. Doch ook hiermede gang de procureur-gene raal niet met het Hof mede. Op grond van de bepaling van art. 1691 B. W\, de wet van 1855 en haar geschiedenis was mr. Noyon van oordeel, dat bui ten het bepaalde bij art. 1691 de be voegdheid tot het hebben van rechten als vaststaand, immers als integree rend deel van het wezen eener veree niging wordt erkend. De uitspraak is vastgesteld op 3 De cember. V. P. Ni Men schrijft ons: Gisteravond vergaderde de hier ge vestigde onderafd. van de Vereen, tot bev. der Pluimveehouderij enz. in Nederland, in de „Gouden Leeüw'. Op deze vergadering werd besloten in December een gewichtsconcours van konijnen te houden, en wel van Vlaamsche reuzen, jong en oud, voed ster en rammelaar, Lotharingers, jong en oud, voedster en rammelaar en van het zwaarste slachtkonijn. Dit laatste moet echter minstens 5 KG. wegen om in aanmerking te komen voor een prijs. Bij een bespreking der propaganda werd besloten, in het volgend voor jaar weder een onderlinge of natio nale tentoonstelling te houden voor kippen, konijnen, duiven enz. Het bestuur zal in onderhandeling treden met andere onderafdeelingen ter verkooping of ruiling van rasha nen, die in het bezit zijn van leden der onderafdeeling. Vervolgens werd besloten tot het coöperatief inkoopen van voerwortelen. Op het voorstel van het bestuur tot het coöperatief inkoo pen van geneesmiddelen tegen kip- penziekten werd niet ingegaan. Ten laatste werd de uitslag verkregen met de aan de leden verstrekte broedeie- ren bekend gemaakt* Cremer. Naar aanleiding van de opvoering van George de Lalaing ontving de Koninklijke letterlievende vereeniging „J. J. Cremer", van den heer Dr. W. Zuidema, te Amsterdam, het verzoek om op te voeren „Rembrandt", too- neeldicht in drie bedrijven door Dr. W. Zuidema. MISCHA ELMAN. Voor de tweede maal trad bovenge noemde violist Woensdagavond in de „Vereeniging" op ook ditmaal on begrijpelijkerwijze voor een maar ge deeltelijk gevulde zaal. Zijn program ma, geheel verschillend van het voor gaande, bestond uitConcert (H-mol) van Saint-Saëns, Sonate (G-mol) van Tartini, Prélude van Vivaldi, Mekxlie van Tschaikowsky, Menuett van Mo zart, Scottische Fantasie van Max Bruch, „Preislied" uit Meistersinger van Wagner-Wilhelmy en „I PaJpili' van Rossini-Paganiui. Opnieuw heeft de jonge virtuoos zijn auditorium in stomme bewondering gebracht door zijn geheel buitenge wone kunst. Teclmische kunststukken verrichtte hij in z'n slotnummer, zoo als ik nog nimmer hoorde dubbel- flageoletten met trillers, enz. Zeld zaam schoon was ook zijn „zingen" van Wagner's Preislied. De „Scotti sche Fantasie" van Bruch omvang rijk als een ooncert, maar overigens zeer ongelijk van muzikaal gehalte werd, dank de heerlijke voordracht, met onafgebroken aandacht aange hoord. Vreemd moet de concertgever heb ben opgekeken, toen hij, voor zijn twee laatste nummers terugkeerende, een groot deel van zijn publiek, dat de drie deeten der Fantasie voor de drie laatste nummers van liet pro gramma gehouden had, gereed zag, de concertzaal te verlaten van welk voornemen natuurlijk spoedig werd afgezien. Jammer dat nog zoovelen onder on ze muziekliefhebbers ook deze tweede en laatste gelegenheid, om op het ge bied van vioolspel iets heel bijzonders te hooren, zich hebben laten ont gaan. Door een onwillekeurig verzuim mijnerzijds komt in mijn vorig ver slag de naam van den kranigen accompagnateur den heer Louts Schnitzler niet voor. Gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik, dit verzuim te herstellen te meer nu de taak detr begeleiding dezen avond nog zwaarder was dan de vorige maal. De heer Schnitzler toonde zich ook nu, bij alle bescheiden volgzaam heid een zelfstandig-muzikaal klavier speler van groote teclmische vaardig heid. Hem komt inderdaad een zeer belangrijk aandeel toe in het reus achtig succes van dezen avond. FEESTCONCERT „KUNST DOOR OEFENING"* Bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan gaf de Mannenzangvereeni- ging „Kunst door Oefening" gister avond een Feestconcert in de groote zaal Vereeniging. Daarbij deden zich als solisten hooren mej. Kato van der Hoeven, solo-violoncelliste van het or kest van het Concertgebouw te Am sterdam en de directe mr der feestge vende vereeniging, onze bekende te norzanger de heer Carel Phlippeau respectievelijk op de piano begeleid door een niet in het tekstboekje ver meide dame en mej. Louise van Ooy alhier. Voor den aanvang der uitvoering trad de president van K. d. O. naar voren om in een korte toespraak de lotgevallen van zijn vereeniging tij dens haar 10-jarig bestaan te herden ken, hulde te breugen aan bestuurs leden en directeuren die dat bestaan hadden mogelijk gemaakt en ten slot te de eventueel in de zaal aanwezige bestuurderen van andere mannen- zangvereenigingen aan te sporen zich aan te sluiten bij den NederL Zan- gersbond. Onmiddellijk daarop be trad de president van juistgenoemden Bond, de heer H. de Roos van Am sterdam, het podium om met eenige kernachtige woorden van dank en hulde, namens den N. Zangersbond een fraaien krans te overhandigen. Een en ander natuurlijk gekruid door het instemmend applaus der aanwe zigen, die vrijwel de concertzaal vul den. Toen nam de uitvoering een aan vang en hoorden wij allereerst door het koor, met mooien, beschaafden klank, een strophe van het Wilhel mus zingen. Wat minder mooi klonk de daarop volgende vrij slappe, en bo vendien voor de tenoren nogal ver moeiende compositie „De Schoonste Ster" van A. M. de Jong. Maar over het geheel heeft het koor recht ver dienstelijk gewerkt. Het hoofdwerk: ,De Martelaars in het Colyseum" van L. de Rillé, liet in het begin vooral, w^l wat aan de intonatie te wenschen doch werd overigens met zeer goede muzikale intentie ten gehoore ge bracht. De overige koornummers wa ren N. H. Andriessen's Nimmer Nacht en Lentelied van Verhulst. De celliste toönde zich een muzikaal en zeker niet onvaardig bespeeIster van haar schoon instrument. Maar Bruch's Kol Nidrei eisch't toch een veel minder gereserveerde voordracht om een publiek warm te maken. De keuze van haar verder programma Sonate in F van Marcello, Tre Gi- ornl son che Nina, van Pergolese, en Menuet van Valensin getuigt ove rigens van goeden smaak. De heer Phlippeau droeg, op de van hem bekende muzikale wijze, eerst een aria uit de opera Joseph van Me- hul voor. In het tweede deel gaf hij Romance uit Weber's Euryanthe en Le Nil van Leroux (met violoncel-begeleiding). Beide solisten vonden een zeer warm onthaal. Den heer Phlippeau werden na zijn eerste voordracht een ktrans en een fraai bloemstuk aan geboden tot niet weinig verhoo ging van de heerschende feeststem ming. Aan de beide dames hegeleidsters een woord van lof voor hun van ta lent en toewijding getuigende bijdra gen tot het welslagen van dit feest concert. PHILIP LOOTS. Willem A" n d r i e s s en. Naar wij vernemen zal Willem An- driessen eerstdaags een klavieravond geven in de Kroon. HELLENDOORN. Do behoefte aan uitbreiding van het Volkssanatouium teHellendoorn werd reeds geruimen tijd gevoeld. Het sa natorium is oorspronkelijk gebouwd voor 54 patiënten; het aantal aanviru- gen om opneming neemt evenwel zoo geweldig toe, dat, door gehruikmar king van alle mogelijke beschikbare ruimte, dikwijls 80 en meer patiënten worden verpleegd. Op het oogenblik liggen er 88 en bo vendien is er een lijst van aanvragen, waaraan niet is kunnen worden vol daan. Onder deze omstandigheden be sloot de vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volks-Sanatoria voor borstlijdera in Nederland in hare al gemeens vergadering van 10 Mei 1908, tot uitbreiding vau het Sanatorium over te gaan door den aanbouw van een paviljoen van 48 bedden. Voor bouw en inrichting daarvan is benoo- digd een esom van 80.000 of 1700 per bed, wat zeer laag te noemen is. Door collecten en uitvoeringen is in den afgeloopen winter een som van pl.m. I 12.000 bijeengebracht. Op al lerlei wijzen is getracht dit bedrag te vermeerderen. De dames Janna Brandsma, sopraan, te Amsterdam, Henrietta Schlüter, sopraan, te Am sterdam, Marie Bies, alt te Haarlem, Nettie Evekink Busgers, alt te Amster dam, Marie Jannette Walen, pianis te, te Hilversum, hebben zich thans met den heer Hendrik C. van Oort, concertzanger, te Amsterdam veree- nigd, om door het geven van eenige concerten, het fonds, voor den houw van het paviljoen bestemd, te steu nen, een voornemen dat bij het hoofd bestuur hartelijke sympathie heeft ge vonden. De uitvoeringen zullen in het eind dezer maand plaats vinden in Haarlem, Amsterdam en Utrecht. Jubileum. Den 17en November zal de heer A. M. Nieuwland, Stations-opzichter aan het Goederenstation Leidschevaart, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Verlof Drankwet- B. en W. brengen ter kennis, dat zijn ingekomen verzoekschriften orn verlof tot het verkoopen van alcohol houdenden drank, anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van veirkoop: le. van G. Grebe, Ln het beneden voorlokaal van het perceel aan de Frankestraat no. 16; 2e. van J. Klin kenberg in het benedenlokaal van het perceel aan het Begijnhof no. 7 en 3e. van P. J. de Bijl, in het perceel aan de Schagchelstraat no. 40. Stuivers-Spaarbank v. d. afdcoling Haarlem van den Volks bond tegen Drankmisbruik. Gedurende da maand September j.I. werden ingebracht 561 posten, met een bedrag van J 884.62 1/2, en uitbe taald 48 posten met een bedrag van f 1.048.56 1/2, terwijl 19 nieuwe boek jes werden uitgegeven. MONUMENT-VAN HASSELT. In zijn atelier .Spruitenboschstraat 14, heeft de beeldhouwer Louis J. Vreugde ter bezichtiging gesteld het monument, door hem ontworpen en uitgevoerd, dat door het gezamenlijk Hollandsche Spoorpersoneel wordt plaats op het graf van wijlen den heer A. K. P. F. R. van Hasselt, in leven voorzitter van den Raad van Admi nistratie der H. IJ. S. M. Het monument wordt gevormd door een afgeknotte vierzijdige pyramide van graniet, waartegen aan de voor zijde, eveneens op een voetstuk van graniet twee levensgroote mansfigu ren zijn aangebracht. De staande gestalte is die van een krachtig jongeling. Naast hem is een figuur in zittende houding van een man in den vollen levenstijd, met de eene hand den denkerskop steunend en de andere rustend op een vliegend wiel, als symbool der H. IJ. S. M. De beide figuren verzinnebeelden: genialiteit, scheppende kracht, wils kracht en werkzaamheid. Deze vier levensuitingen, die den heer Van Has selt kenmerkten, worden nogmaals symbolisch voorgesteld op een schild, dat de staande jongelingsfiguur met de hand, waarin de levensfakkel, vasthoudt. Onderscheidenlijk zijn die zinnebeeldige teekens: duif vliegend voor de zon (genialiteit); mannen- en vrouwenhand, die met de vingertop pen elkander aanraken (scheppende kracht), opgerichte leeuw (wilskracht) en mier (werkzaamheid). Op de voorzijde van de granieten pyramide zijn in goud de woorden aangebracht: Ter nagedachtenis aan A. K. P. F. R. van Hasselt, voorzitter van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., geboren 8 Augustus 1839, overleden 10 October 1908, opgericht door het personeel der H. IJ. S. M. Op het voetstuk leest men: Louis J. Vreugde, Haarlem 1909. Het monument is een fraai stuk werk. Jammer maar, dat de kunste naar wegens weersinvloeden wij be perkt was in de keuze van zijn mate riaal voor de beide beelden. De grauwe steen leent zich uiter aard niet zoo voor het uitdrukken van zuivere lijnen, als beter daarvoor ge schikte steensoorten. Desondanks is de heer Vreugde er in geslaagd om de symbolieke gedachten ten volle tot uitbeelding te brengen. Het fier ge heven hoofd van den jongeling met de schrandere trekken, de sterk-ge- bombeerde borstkas van deze figuur, de intelligentie in den denkerskop van den man en de fraaie lichaams houdingen der heide beelden dwin gen de bewondering af voor het suc ces van den kunstenaar met dit moei lijk te bearbeiden materiaal. Een gips-model en klei-ontwerp zijn mede in het atelier opgesteld. Zaterdag en Zondag is het grafmo nument nog te bezichtigen. Tuinbouw. De October-keuring van de vaste keuringscommissie in Buitenlust te Utrecht gehouden, is uitstekend slaagd. Onder de inzendingen was er eene va nde firma Krelage, alhier, die een bijzonder mooie collectie Cactus- Dahlia's inzond, welke als de nieuw ste snufjes op dit gebied golden. Na afloop dear keuring vergaderde de commissie onder presidium van den heer A. J. van Laren, die op de vraag, waar de groote voorjaarskeu- ring zou plaats hebben, adviseerde voor Haarlem, aangezien na onder handeling met het bestuur van Bloem bollencultuur alhier mooi voorwaarde verkregen waren als: gratis een lo kaal, vrije toegang voor de leden enz. Het voorstel werd aangenomen. In de gisteravond ge houden vergadering van de Chr. zang- vereeniging Soli Deo Gloria, in het gebouw van do Haarlemsche Jongel. Vereeniging in de Margarethastraat werd tot president der vereeniging gekozen de heer Oudhof en tot 2e cretaris de heer Metselaar, terwijl als penningmeester herkozen werd de heer C. Veen. Voetbalwedstrijd. Zondag wordt op het terrein aan de Spanjaardslaan tusschen Haarlem II en H. F. C. II een voetbalwedstrijd gespoeld. De match neemt te 10 ur» een aanvang* Nuts-Spaarbank. Door het bestuur der Spaarbank vau hot departement Haarlem der Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen" zijn de rekeningen over- de eerste helft van het jaar 1909 afgeslo ten, eu is de balans op 30 Juni 1909 definitief vastgesteld. Op 1 Januari was aan de gezamen lijke deelhebbers (4368) verschuldigd ƒ923.399.95, dit bedrag vermeerderde door inbreng in 1948 posten met f 107.940.921/2, door de bijgeschreven rente A 2 3/4 met 12.414.74, doch verminderde door terugbetaling in 1374 posten met f 114.108.61 blijft sal do op 30 Juni (4401 deelhebbers 1929.647.00 1/2 Van de ingebrachte posten waren 82 van minder dan 1, 558 van 1 tot f 10, 1033 van f 10 tot f 100, 2Gi van f 100 tot 1 1000, cm) 11 van 1000 en hooger. Van de terugbetaalde posten waren er 9-48 van niet meer dan f 25, 241 van boven f 25 tot 100, 134 van boven 100 tot f 500, c-n 51 van boven f 500. Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden 100 was f 19,23, dat van hoogere f 275.51. Het gemiddelde bedrag der posten van uitbetaling van hoogstens 100 was f 24.87, dat van 100 tot 500 235.611/2, en dat van boven 500 1038.44. Een der deelhebbers is do School- spaarbank, die op twee scholen hier ter stede in werking is. Van 1 Ja- nuari tot 30 Juni werd daar aan kapi taal ingebracht 386.60, aan rente bijgeschreven 12.50 1/2, en terugbe taald aan kapitaal f 510.35 1/2 en aaD rente f 2.35. Op 30 Juni haddon 239 kinderen ts zarnen f 974.17 to vorderen. Het kaptiaal der Spaarbank be droeg op 30 Juni f 1.058.349.361/2, waarvan 122.300 was belegd in hy potheken, 12.000 in obligation ten laste der provincie Noord-Holland, 13.620 in obligation ten laste der ge meente Rotterdam, f 12.000 in leening aan don Grooten IJpolder, f 891.750 in prolongatiën, overigens f G361.921/2 aan kasgeld, f 134.44 in rekening-cou rant met Guépin v. d. Vlugt, 3 aan boekwaarde van meubelen, enz., ter wijl er f 180 nog aan coupons te in nen was. De reserve, zijnde de waarde van het kapitaal hoven heigeen aan de /deelhebbers is verschuldigd, en een bedrag van f 798.12 1/2 voor te reser veeren rente, bedraagt 127.904.23 1/2, of ruim 13 3/4 van iiet aan de deel hebbers verschuldigde. Het bestuur bestaat thans uit de he eren Mr. Th. de Haan Hugenholtz (voor zitter), A. J. Kluppel, J. A. Fontein (boekhouder), J. de Koek, J. Willems (thesaurier), U. J. K. Versfeit, J. Ra telband, F. L. van Animers, J. 13. Rutgers van der Loeff, A. F. A. van Scherpenberg, J. J. Verwijnen, Mr. A. H J. Merens (secretaris), B. Braaf, M. Lugt., S. K. Sybrandi, J. de Breuk Lzn., Mr. A. S. Miedema (kassier), Mr. L. J. van Toulon van der Koog, P. Prager, F. Cool, G. E. Otto, W. W. Hopperus Buma, J. W. Stoutjesdijk, O. D. Emrik, P. van de Water, J. W. Arriens, Mr. D. H. Andreae, J. Wen- tholt, Dr. W. Pauw, Mr. H. R. Rib- bius, H. Meinesz, J. Westerman Hol- steyn, E. W. van Someren Gréve, J. A. C. Suringar. VERGROOTING POSTKANTOOR* Reeds meermalen is er op gewezen, dat ons postkantoor te klein is. Ook de regeering erkent dit. Bij de vorige begrooting was reeds f 40.000 geraamd voor een uitbreiding. Daarvan is evenwel nog niets geko men. En nu wordt in de toelichting op do Staatsbegrooting voor 1910 meege deeld, dat de verbouwing nog moet worden uitgesteld, omdat er voor an dere werken belangrijke uitgaven noodig zijn. Het wordt dus minstens 1911, (kit aan een verbetering van ons postkan toor gedacht kan worden. RIJWIELPADEN I.ANGS DEN RIJKSWEG HAARLEM-ALKMAAR. Langs dezen Rijksweg is slechts op enkele vakken tusschen Haarlem en Velsen een voor wielrijders bruikbaar verhard pad aanwezig. Langs het ge deelte tusschen Velsen en Alkmaar ontbreekt zoodanig pad geheel. Mede in verband met den herhaal delijk door den Algemeenen Nederl. Wielrijders-Bond kenbaar gemaakten wensch naar uitbreiding van de rij wielpaden langs de Rijkswegen, ligt het in het voornemen van de regee- ring een rijwielpad hlex ter plaatse te maken, waarvoor eene uitgaaf van 10.000 noodig is. V r 1 o t in g. De uitslag van de St. Elisabeths- verloting vindt men onder de adver tentien in dit nummer.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1