Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Rubriek voor Vragen koning Alfonso en minister-president Maura van ©on poging tot bemiddeling .niet gediend waren, ZAL DE REGEERING NADERE IN LICHTINGEN GEVEN Eon der Spaansche minister» hoeft .verklaard, dat, wanneer de veroor deel ing en terechtstelling van Ferrer In de Kamer ter sprake zullen komen, jde regeering dan de onweerlegbare be wijzen zou leveren, dat Ferrer niet alleen de leider, maar ook de aanstich ter van de onlusten te Barcelona is (geweest* ,NOG MEER TERECHTSTEL LINGEN De „Presse Associés" meldt, dat te Barcelona ook drie Franschen, dio zich niet goed in het Spaansch kon den uitdrukken, na een kort verhoor op last van den krijgsraad dood zijn geschoten. ,NOG EEN AANVAL OP COOK'S WAARHEIDSLIEFDE. De gids Barrille, die Cook vergezel de op diens tocht in Alaska, waar Cook, naar hij beweerde, den Mount Mc Kiniey had bestegen, heeft onder eede de verklaring afgelegd, dat het hoog3te punt, dat Cook bereikt had, minstens veertien mijlen van den top Was verwijderd, en niet hooger was testegen dan 10,000 voel Ook ver- laarde de gids, dat Cook hem gelast te een deel van hun reisverhaal te weizigen, opdat dit zou overeenkomen met Cook's bewering, dat hij den top had bereikt. De photograpWe in Cook's boek, die den top van den Mount Mc K'nley moest voorstellen, was genomen op een hoogte van om streeks 7000 voet. Ook andere illustra ties waren gefingeerd. Cook's photograaf, Miller, legde on der eede een verklaring af, welke met die van Barille overeenstemt. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. In aansluiting op 't gister meege deelde omtrent het behandelde ln de vergadering dezer Kamer, kan nog gemeld worden: Ingekomen was een schrijven van B. en W., waarbij om bericht en raad gevraagd wordt op een verzoek Van E. J. E. Voigt te Amsterdam om aan hem vergunning te verleenen om op vier der drukste verkeerspunten naast de postbussen een automaat te plaateen tot verkoop van postzegels, met het daarover uitgebracht advies .van den Directeur der openbare wer ken alhier. Aan B. en W. ward o.a. geschreven: Ons aansluitende aan hetgeen door 'den Directeur der openbare werken .wordt te kennen gegeven in zijn mede overgelegd schrijven van 17 Septem ber komt het ook ons Y-oor, dat aan gezien he<t Rijk alleenverkooper der postzegels i9 de vergunning tot het plaatsen van de hier bedoelde auto maten voor dat doel vanwege het Rijk en niet door particulieren aan Burgemeester en Wethouder» moet .worden aangevraagd. Om die reden veroorloven wij ons He vrijheid tot eene afwijzende be schikking op het verzoek te advis-oe- ren, waarbij wij nog opmerken, dat yan Rijkswege behalve aan de post kantoren ook bij de dépothouders waarvan er thans een 7-tal in ver schillende deelen der gemeente zijn, gelegenheid tot het koopen van zegels en andere postformulieren bestaat. Hierop kwam opnieuw in behan deling het Rapport der Staatscoiumis- £ie benoemd tot onderzoek van de wenschelijkheid der wederinvoering Van een Rijkstoezicht op de weeg- .werktuigen. Aan den Minister werd door de Ka mer o.a. geantwoord.: „Wij kunnen ons ten voile vereeni gen met de beschouwingen vervat in de nota aan het Rapport toegevoegd door de leden Van den Bei-ge, Hagen, Hoi tem a, Olland en Van Stolk, als mede met heft daarbij aansluitende ontwerp van wet. Ook erkennen wij met de voorstellers het bezwaar, daar aan verbonden, dat de aansclialfing van de noodige geijkte gewichten voor sommigen tot betrekkelijk hooge kos ten zal aanleiding geven. Wij ver trouwen echter, dat het bij de nadere uitwerking mogelijk zal blijken ten deele daaraan te gemoet te komen, door van Rijkswege geijkte gewichten j beschikbaar te houden, en in verband daarmede, onder zekere voorwaarden ten deele vrijstelling te verleenen va«t 't voorschrift dat do houder van het ■weegwarktuig daarbij de noodige ge- Ijkte gewichten moet beschikbaar stel len. ORGELBESPELING bp Dinsdag 19 Oct., des namiddags van 1—2 uur, ln de Groote of Sint- Üavokerk alhier, door d«a heet W. Ezermau. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, HfladeL No. 2. Andantino, W. Volckmar. No. 3. Sonate No. 4, Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. C. Allegretto. d. Allegro maestoso. No. 4. Ave Maria, Fr. Liszt. SCHOTEN EN DE TUBERCULOSE BESTRIJDING. Men schrijft ons: Het te merkwaardig zoo algemeen ln Schoten de sympathie te voor het Lighaltonds. Geheele straten, huis aan huis, sluit men zich aan. In on geveer 3 weken heeft Schoten bijna 500 man hulptroepen, als begunsti gers voor het iigh&lfonda, ter ver sterking gezonden aan de Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem en omstreken in haar groe ten, moeilijken en kostbaren strijd. Het zijn vele kwartjes, doch ook halve, heel© guldens en R. D.'s, maar juist dal ate één man samengaan, Aaat zit 'm de groote fcracK. Allen, in dichte drommen, op tegen de tuberculose, daarvoor moet de te ring wijken. Men kan haar buiten het land houden, maar eerst er uit en dan nooit weer er in, neit als de cholera. De geleerde onderzoekers der longtering hebben die mogelijkheid vastgesteld, omdat d* tuberculose 1st eene besmettelijke ziekte. En als dat zoo te en kan, dan moet het ook. Hei ligt nu maar aan ons of wij door het nageslacht zullen geëerd worden als de bevrijders van den vreeselijkiften vijand der menschheid, den onver- zoenlijken onzichtbaren volksmoowlü*- naar. De Eendracht; De Coöperatieve Bakkerij De dracht heeft het dividend op 10 pet. Herkozen werden als bestuursleden de hoeren Modoo (voorzitter) en Pij pers 2e secretaris) en gekozen betitelde. Na eea tijdje vloeken en schelden hadden ze elkaar in de ba mi gegrepen en weldra was de boe zelaar van een der kemp... hennen in flarden. De man van deze laatste kwam Juist op de plaats des onheils en sjtrong voor z'n vrouw ln de bres. Toen ie t niet zijn vuist niet meer al- kon, gebruikte ie zijn klomp.: De rechtbank kon de bulten op het hoofd der getuigenis-afleggende Yzrouw nog bewonderen, Do Officier vroeg 5 boete of 5 da gen hechtenis. UITSPRAKEN. Tik N*. hotelhouder te IJmuiden, overtreding Rijkebelasting, 2 boeten van 20 of 10 dagen hechtenis voor elke boete. W. D,, koopman te Zaandam, ate varen, 15 boete of 8 dagen hechtenis. i. L^ schildersknecht te Haarlem, diefstal, 3 maanden plaatsing in een tuchtschool. N. H. en J. J. H., reap, schilder en meubelmaker te Amsterdam, diefstal, ieder 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. A. C. T., werkvrouw te Haarlem, verduistering 1 mud. gevangenisstraf. A. L, werkman te Haarlem, de 5 appèl jachtovertredlng, 7 dagen hech- heeeren Voerman en Homans (commis sarissen). VERZET TEGEN DE POLITIK Een vijftal Wijk-aan-Zeeêrs, P. S., L. G., J. v. A., C. D. en Joh. G. was door wat veel gebruiken van het edel gerstenat op den 2en Augustus in 'n vroolijke, 'n bijna te vxoolijke te nis. W. G. C., schipper te Haarlemmer meer, verduistering, 2 maanden ge vangenisstraf. B.'van B. en W. B., vischkooplieden te Schoten, strooperij, met behulp van een wagen, ieder 6 boete of 5 dagen hechtenis. J. v. d. N., tapper te Haarlem, mis handeling, 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. de B., stoker te Haarlem, eenv. beleediging, ambtenaar 8 boete of 5 dagen hechtenis. G. N., arbeider te Purmerend, ver duistering, ƒ20 boete of 12 hechtenis. stemming geraakt. Tegen het slui tingsuur hadden de heeren nog abso luut geen lust te vertrekken, men wilden nog dansen, rondjes-geven en wat dies meer zij. Dit nu was niet precies naar den zin van een drietal rijksveldwachters, J. Groen, H. v. d. Meer en K. Nauta, die dan ook, na n beetje over en weer praten, de zaak uitmaakten door S. In zijn kraag te nemen en hem het terrein af te zet ten. Als rechtgeaarde vrienden kon- den S.'s makkers sooiets niet toela- ten en eensgezind weren ze o p d» van eei. verzoekschrift var, den veldwachters afgestormd om hun hunt heer J Bongertman, leeraar in de „prooi" te ontrukken. Een formeel© gymnastiek alhier, om ten behoeve vechtpartij ontstond en de klappen, STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, naar aanlei ding van een verzoekschrift van den heer G. P. Keukers alhier, om de straat gelegen tusschen de Kamper straat en de Lange Poellaan te noe men Kamperzijstraat. zedelijk iaenech. Hoe lean Ik haar nu verwijderd krijgen? 'ANTWOORD; U moei haar de huur -opzeggen met inachtneming van den termijn dien het plaatselijk gebruik medebrengt, dus b.v. als zij por maand huurt, dan een maand te vo ren. Andera is er niets aan te doen. VRAAG; Welke rechten heeft Ie mand die dirie maanden ziek is ge weest? Is in de helft van de eene drie maanden ziek geworden en te in de andere helft der drie maanden weer In betrekking terug gekomen. Kan zij haai- volle loon eischen, of te zes weken voldoende? ANTWOORD; Zij kan eischen het loon gedurende don tijd dat zij in dienst te geweest en verder nog een korten tijd gedurende hare ziekta Hoelang dit te maakt de wet niet uit, maar moet met onderling overleg door partijen worden geregeld. VRAAG: Mijne dochter te gehuwd met een gepensionneerd© en heeft drie kinderen; maar de man heeft haar verlaten. Kan die vrouw nu geld van het pensioen eischen voor hare kinderen? ANTWOORD; Dan moet die vader van de ouderlijke macht worden ont zet omdat hij niet voor zijn kinderen zorgt en dan kan hij tot bijdragen verplicht worden. Vervoeg u bij den secretaris van den voogdijraad. die er vielen waren raak ook. Heden stond het vriend en-quintet terecht. De Officier achtte, ondanks de ge- we ld i g-ro erende v ei-halen der be klaagden, het verzet tegen de politie bewezen en eischte tegen S. 3 weken, tegen L. G., J. G. en D 1 maand en te gen A. 5 weken gevangenisstraf. MISHANDELING. 'n Buxenruzietje had zich in de Lange Hofstraat afgespeeld. De heer D. S. had als goed vader z'n dochter, die met den beklaagde P. G. V., smid» knecht, verkeert, bevolen 's avonds hall elf thuis te zijn. Maar ziet, de dochter had deze vaderlijke woorden in den wind geslagen, en de klok wees reeds kwart over elf toen het paartje er over dacht de ouderlijke woning weer op te zoeken. Toen was 't lieve leven gaande. Dochterlief word met een pak slaag ontvangen en schreeuwde om hulp. Haar beminde was volgaarne bereid die te verschaf fen en begon S. op 't hoofd te timme ren, zoodat het bloed er uit sprong. De officier meende hier met 'n zui vere familie-kwestie te doen te heb ben en eischte 8 boete .subs. 5 da gen hechtenis. DEUR INGETRAPT. Aan J. H., arbeider te Hoofdd-orp, Haarlemmermeer, werd ten laste ge legd in "n dronken bui de deur van de gelagkamer van de herborg van H. Dijkgraaf te hebben ingetrapt, klaarblijkelijk met het doel ar in te komen. Beklaagde geeft een hartroerende lezing van het geval; het regende zoo en hij was zoo nat, een kop koffie zou 'm goed doen, meende-ie. Maar op z'n klagelijk geroep en geklop was geen antwoord gevolgd. Toen was de drift hem naar het hoofd gestegen en hij had 't hem ten laste gelegde bedre ven. Maar de deur beschadigd had ie heelemaal niet, het paneel zat er ze ker in gelijmd, want het kon er zon der moeite weer ingezet worden. Ook fcad ie zichzelf bij de politie aangege ven. De officier vindt Intrappen toch wel beschadiging en eischt 4 dagen gevan genisstraf. OPSCHEPPEN. Aan Piet B., metselaar te P urm er end. wordt, ten laste gelegd op 25 Ju li R. Nomes met een stoel op zijn feoofd ta hebben geslagen. BekL ontkent niet, geeft dan als re den op, dat ie niet hebben kon dat ze zoo tegen hem „óp zatte te skèppe", iets, waar ie heelemaal niet tegen schijnt te kunnen. Nomes heeft 21.80 schade gehad en zou dat geld wel terug willen heb ben. Beklaagde voert hiertegen aan, dat ze ook hem geslagen hebben en niet zoo zachtjes. De officier vindt 't optreden van B. wel wat al te hardhandig en hel feit vrij ernstig en eischt op grond daar van 14 dagen gevangenisstraf. BURENTWIST. N o g 'n burèn-ruzie. Twee vrouwen hadden 't met elkaar te kwaad gekre gen over ,,'n kinder-quaestie, rooala een der vrouwen het twist-onderwerp gj uiuaouca tuiuciurn ucj-i uouwïo van een gymnastiekcursus, de groote zaal van den Doelen met de daarin aanwezig© toestellen beschikbaar te stellen eiken Donderdagavond van 7 3/4 tot 8 3/4 uur, tegen 10 per cur sus. Ontslag Dr. Brongersma. Verschenen is het Raadsstuk, be helzend. het verzoek van Dr. Bron- gresma, om eervol ontslag als direc teur der H. B. S. met 5-jarigen cur sus met iugang van 1 Februari 1910 of op den datum, waarop in de vervul ling der betrekking zal worden voor zien. Aangezien B. en W. gebleken is, dat door de in Aug. vastgestelde ver ordening de jaarwedde van een der huipboden ter secretarie zou dalen be neden het bedrag, waarop hij volgens de thans vervallen verordening aan spraak heeft, stellen B. en VV. voor, art. 11 dier verordening zoodanig te wijzigen, dat voor zoover de bezoldi ging der op 1 Jan. 1909 in dienst zijn de beambten nog niet bereikt heeft het bedrag, dat zij zouden genieten, wanneer reeds bij hun benoeming de ze verordening van kracht was, deze daarmee in overeenstemming zal wor den gebracht, doch dat de verhooging der jaarwedde niet meer zal bedra gen dan 1ÜU per jaar. Ambtenaren en beambten, reeds in dienst op 1 Jan. 1909, blijven de aanspraken op hooge- re jaarwedde behouden, totdat de toepassing van deze verordening voor hen voordeeliger is. Militaire Z aken. Overgave van commando. Wegens ongesteldheid van den kolonel P. A. Spaan wordt het commando over het garnizoen alhier en voor het 10e regi ment infanterie gedurende dien tijd waargenomen door den luitenant-ko lonel Jhr. J. F. van Spengler. Aan de rijlessen, die gedurende den aanstaanden winter worden gegeven te Amsterdam, zal door een 13-tal officieren van het garnizoen alhier worden deelgenomen. Goabonueerdeu Lebben Let. voorreek vragen op verscLillsnd gebied, mlta voor beantwoording vatbanr, in te *ooden bij de Redactie van Haarleiu'a Dagblad, Groote tfoniBtraat 68 Alle antwoorden worden geheel koutelooa gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, dio niet volledig naam 6ü woonplaats van deu inzender vermelden, wordt geen aaudaoktgeaobonken. VRAAG: Moet een loteling, die vrij geloot is en broed er dienst heeft, voor den Militieraad verschijnen? ANTWOORD: Niet noodig. VRAAG: Als een dienstbode den 6en Nov. in haar dienst komt, heeft me vrouw dan het recht om haar van den 6en at uit te betalen? ANTWOORD: Wij gelooven niet dat dit een punt van geschil kan uitma ken. Immers, ate het meisje vertrekt, dan gaat zij ook op den dag weg, dien het plaatselijk gebruik mede brengt en het hangt dus van het toe val of of zij b.v. op den len of den 3en vertrekt, zooals het ook van het toeval afhangt op welken dag zij in haar dienst kcant; hetgeen niet weg neemt dat het contract loopt van den len tot den len. VRAAG: Ik heb mijn voorkamer aan een juffrouw verhuurd, maar het te buiten miin weten een hoogst on SCHOTEN. RAADSVERGADERING. Gisteravond vergaderde Schoten's vroedschap, oDder presidium van den heer F. F. F. Führhop, burgemeester, ter afdoening van een korte agenda. Punt 1. Ingekomen is een verzoekschrift van eenige Inwoners der gemeente Spaarnwoude, grenzende aan de ge meente Spaarndam, om voor denzelf- den prijs als laatstgenoemde gemeen te, gaslevering van Schoten te ver krijgen. Dit verzoekschrift wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Kasopname is gedaan ten kantore van den gemeeute-ontvanger, wiens kas in orde bevonden is. Van den arts, belast met het school onderzoek, te voorts een aantal ver slagen ingekomen, betreffende 't on derzoek van den gezondheidstoestana der leerlingen. Deze verslagen bevatten veel we tenswaardigs voor de ouders, inzake beroepskeuze voor hunne kinderen. De heer COBELENS vraagt of de ouders bij dit geneeskundig onder zoek tegenwoordig mogen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat dit den ouders uitdrukkelijk gevraagd wordt, en dat de arts dit zelfs gaar ne heeft. Een schrijven van het hoofd der school is ingekomen betreffende het herhalingsonderwijs. In oud-Schoten hebben zich 12 jongens, in nieuw- Schoten 9 jongens en 3 meisjes hier voor aangemeld, terwijl er waar schijnlijk nog een vijftal zullen bijko men. 't Hoofd der school heeft een voordracht van drie onderwijzeressen opgemaakt, die door B. en W. wordt overgenomen. Ook rijst de vraag of er twee cursussen zouden moeten gege ven worden. De heer HOOY wil 't onderwijs dit maal zwaarder laten wegen dan de financiën en stelt daarom voor, twee cursussen te houden. Dit voorstel wordt met algemeen© stemmen aangenomen, op die van den heer Cobelens na. Overgegaan wordt nu tot de benoe ming van een onderwijzeres. De voordracht luidt1. mej. Kom man 2. mej. Liefrink3. mej. Van Biiderbeek. Benoemd wordt mej. Komman. Punt 2. Aan de orde is de behandeling der verordening werkloozenfonds. Het concept-reglement, opgemaakt door de werkloosheid-commissie, wordt zonder artiketegewijze in stem ming gebracht en in zijn geheel aan genomen. De heer HOOY roemt de verordening aLs zoo good mogelijk ontworpen. Wel zullen er in de practijk kleine foutjes in blijken te zitten, maar die kunnen hij eventueel voorkomen wel gewijzigd worden. De VOORZITTER bedankt hierop de Leden der commissie, voor him vrucht baren arbeid. De verordening treedt 1 Januari 1910 Ln werking. Punt 3. i Hierop brengt de Voorzitter in be handeling de verordening op de jaar wedden, belooningen, benoemingen, ontslagen enz., van ambtenaren in dienst der gemeente Schoten. De heer DE BRAAL wenscht een be paling opgenomen te zien, strekkende in buitengewone gevallen ambtenaren toestemming te kunnen geven gedu rende deu tijd van zes maanden domi cilie buiten de gemeente te kiezen. Dit aanvullings-artikel wordt door B. en W. overgenomen en daarna zonder stemming door den raad goed gekeurd. De verordening treedt 1 Januari 1910 in werking. De heer HOOY wil aan de tabel Ln artikel 5 het bedrag der minimum- en maximum-salarissen toegevoegd zien, terwijl de maximum-jaar wedde, de minimum met niet meer dan 20 zal overtreffen. De maximum-wedde zal in vier driejaariijkscho verhoogingen worden bereikt. De thans in dienst zijnde ambtenaren zuilen geacht wor den de minimum-wedde te genieten. De heeren DE BRAAL en COBE LENS steunen dit voorstel van den heer Hooy. Bij de stemming wordt 't voorstel verworpenvóór de heeren De Braai, Cobelens en Hooy. De eindstemming over de geheele verordening wordt nu tot do volgende vergadering aangehouden, evenals de stemming over de tabeL in art. 5. D© he«r DE BRAAL vindt de vacan tia van de ambtenaren, die op 14 da gen en die van d© beambten, die op 10 dagen gesteld Is, te kórt. Hij Is voor verlenging, nl. tot reap. 21 en 14 De VOORZITTER zegt, dat de arti ketegewijze behandeling afge-loopen is. Ate evenwel de raad dit artikel weer behandelen wil, kan spreker er rich wel mee vereenigen. De heer HOOY steunt H voorstel nietvoor sollicitatie, voor ziekte, overal wordt vrij voor gegeven 14 da gen te daarom ruim voldoende. H Voorstel wordt hierna verworpen. Punt 4. Geldleeningen. B. en W. stellen voor, een 41/2 leening aan te gaan van ƒ25,000, noodzakelijk voor uitga ven ln verband met de gaslevering aan de gemeente Spaarndam. Ieder jaar zal ƒ850 afgelost worden, te be ginnen met 1911. Wordt aangenomen. Voorts stellen B. en W. voor, 41/2 leening aan te gaan van ƒ16,000 voor kosten schoolbouw en aanleg vuilnisterrein. Afgelost zal jaarlijks worden minstens ƒ550, te beginnen 1911. Wordt goedgekeurd. Ten slotte bieden B. en W. een tweede suppletoire begrooting over 1910 aan, groot ƒ78,884,65. Tot de rondvraag overgaand, wenscht de heer HOOY te weten, hoe 't met de tramquaestie gesteld te. De VOORZITTER zegt., zoo spoedig mogelijk inlichtingen te zullen inwin nen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. HAARLEMMERMEER. Met het oog op Jen naderenden winter is het thans voor de veldarbei- ders nog een drukken tijd. Men tracht nog zooveel mogelijk de geleden scha de in te halen. De oogst valt echter zeer tegen. Ge halte en gewicht zullen heel wat min der zijn dan het vorige jaar. Door de arbeiders wordt een goed daggeld verdiend. DE KONINGIN-MOEDER NAAR HET BUITENLAND. H. M. de Koningin-Moeder, verge zeld van jonkvr. Van de Poll en graaf Van Limburg Stirum, vertrok" Donderdagmorgen van Soestdijk naar het buitenland. HET GESCHENK DER INDISCHE DAMES. In de Indische bladen wordt een en ander gezegd over het geschenk, dat de Indische vrouwen aan H. M. de Koningin aanboden ter gelegenheid van de geboorte der Prinses. De Ko ningin heeft ge wenscht, dat men er een weldadig doel mee dienen zou, daarna Haar groote instemming betuigd met het plan, de gelden te bestemmen voor het inrichten van een kolonie voor Melaatschen aan de Noordkust van Midden-Java. Tot en met 8 September j.L was reeds 31.931.56 ingekomen. WAARDELOOS. Sedert 1 October j.l. zijn de munt biljetten van 10 en 50 waardeloos. Herhaaldelijk heeft de minister van Financiën in de „St.-Ct." daarop ge wezen. De dagbladen hebben deze waarschuwing verscheiden keer over genomen. En toch... dezer dagen gebeurde het te Werkendam, dat iemand een munt biljet van 50 in betaling gaf, en tot de ervaring kwam, dat het biljet geen betaalmiddel meer was. De man ver klaarde er nog twee te bezitten. Lee- lijke schadepost dus. Een ander ondervond te Werken dam hetzelfde met ee nmuntbiljet van 10. DE BENOEMING VAN DEN HEER LOVINK. Naar Het Vad. verneemt, zijn door den heer Roessingh de volgende vra gen tot de Regeering gericht: lo. Is het gerucht juist, dat de di recteur-generaal van Landbouw, de heer Lovink, binnenkort zal benoemd worden voor een betrekking in Ned.- Indië? 2o. Indien dit zoo is, zijn er door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel pogingen aangewend, om dien uitnemenden hoofdambte naar, in het belang van den land bouw in Nederland, hier te behouden? Tot veler bevreemding is, zoo voegt het Haagsche blad aan deze mededee- ling toe, op bovengestelde vragen, reeds meer dan een week geleden ge steld, nog geen antwoord van de Re geering ingekomen. Naar aanleiding van dit bericht meldt het Haagsche Corr. Bureau „van zeer bevoegde zijde", dat tot dde bevreemding geen aanleiding behoeft te bestaan: Dat nog geen antwoord door den Minister is kunnen gegeven worden aan de Tweede Kamer vindt zijn oor zaak hierin, dat, zoolang eene aan gelegenheid nog aan de beslissing van Hare Majesteit de Koningin te onderworpen en de beslissing van Hare Majesteit den Minister nog niet heeft bereikt, de Minister zich tegenover de Tweede Kamer daarom trent niet kan uitlaten. CHOLERA. Uit Hans weert meldt men De beide laatste cholerapatiënten Flipse en zijn vrouw zijn genezen verklaard en na ontsmetting uit de barak ontslagen, welke nu ontruimd is. Alle personen worden echter nog enkele dagen in observatie in de oude barak gehouden. EEN BROCHURE. Naar de „N. Ct." verneemt, zal nog deze week bij de uitgevers Oosterbaan en Le Cointre, te Goes een brochure het licht zien van de hand van mr. J. A. de Wilde, te 's-Gravenhage, geti teld „Den Leider Trouw, een woord naar aanleiding van den poiitieken moordaanslag op dr. Kuyper." Noodlottig ongeluk. Bij de werkzaamheden tot hel weg ruimen van wrakken op de kust tus schen Hoek Yan Holland en Scheve- nlngen, door het korps torpediston te Briolle, te gisteren een barkas in de nabijheid van Scheveningen door ont ploffing van pikrine-zuur totaal ver- nietigd. Zes personen verloren daar- bij het leven, onder wie de eerste lui tenant J. Oostrijck, een sergeant-ma joor, oen serge antischipper, een serge ant-duiker en twee soldaten. Schelpvteschers, die op de hoogte Vian Wassenaar waren, deelen om trent het ongeluk aan boord van de barkas nog het volgende mede: De barkas zou opruimen het wrak' van de Caledonia, die ongeveer 14 jaar geleden daar te gestrand. De visschers hadden nog met manschap pen gesproken, toen zij de toestellen aanlegden. Plotseling hoorden ze een geweldigen slag en zagen zij het wa ter een huis hoog rijzen. Toen was al les stil. Stukken Van lijken zijn reeds ge vonden. Wegens de invallende duis ternis te niets meer bekend. De verongelukte officier, de eerste luitenant der artillerie J. Oostrijck, behoort tot het korps torpedisten. Hij werd 1 Augusus 1901 aangesteld tot 2e luitenant en vier jaar later tot le luitenant bevorderd. Het pikrine-zuur is een scheikundi ge stof, welke in het leger voor ont ploffingen aangewend wordt. Hier te lande wordt geen pikrine-zuur ge maakt. Gewoonlijk geschiedt de aan voer in ongepersten toestand in vaten per spoor uit Duitschland. In de ar tillerie-inrichtingen aan de Hem- brag wordt het pikrine-zuur dan ge perst, als gewoon spring-middel voor hrisant-granaten aangewend, terwijl het in oorlogstijd ook tot het vernie len van bruggen enz. dienst moet doen. Hoewel opruiming van wrakken ook wel door middel van dynamiet plaats heeft, blijkt dat het detache ment torpedisten pikrine-zuur als ont- pioffingsmateriaal aan boord had. En waar een enkele lading soms 25 K.G. bedraagt, zal de medegevoerde hoe veelheid allicht meer dan 100 KG. be dragen hebben. Bij zulke expedities is het pikrine- zuur geladen in vierkante bussen. Boven in die bussen bevindt zich een rond gaatje voor het slagkwikpijpje.: Het pikrine-zuur in gepersten toe stand is nl. alleen met behulp van slagkwik tot ontploffing te brengen, maatr is op zichzelf beslist ongevaar lijk. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat aanboord van de barkas pikrine- zuur en slagkwik behoorlijk van el kaar gescheiden zijn vervoerd. Maar waarschijnlijk is, dat het ongeval bij het gereedmaken van de ladingen heeft plaats gehad. Daarbij zou dan een lading zijn afgegaan, ten gevolge waarvan alle ladingen aan boord mee gingen met het noodlottige gevolg. Is eenmaal een lading bij het wrak te water gelaten, dan zorgt men wel voor genoegzamen afstand om schade te voorkomen. Trouwens de omvang van de ramp geeft -reden om aan te nemen, dat de noodlottige ontploffing aan boord plaats vond. De namen der andere slachtoffers zijn: Sergeant-majoor Vreugdenliil, ser geant-schipper Smit (beiden uit Den Briel), milicien Visser, sergeant Stig- ter (uit Den Helder) en stoker Luij- pen uit Rotterdam. Van laatstgenoemde is het lijk aan gespoeld en in het torpedomagazijn gerbacht. Korporaal Van Dijk te uit de boot gesprongen en gered. Uit Hoek van Holland wordt ons nog geseind: De sergeant-schipper Smith werd nog door het sleepbootje Torpedo- dienst II opgepikt en naar hier ge bracht. TWEEDE KAMER. GEBRUIK VAN TREKHONDEN. De regeering acht het gewenscht eene uniforme regeling vast te stel len ter bescherming van de trekhon den, waaromtrent thans bij een aan tal plaatselijke en ook provinciale verordeningen bepalingen zijn ge steld. Een volstrekt verbod om trek honden te gebruiken, zooals in het Btritsche rijk sedert 1855 bestaat, schijnt niet noodig en niet raadzaam. Bij een daartoe strekkend wetsont werp wordt alzoo voorgesteld te ver bieden een kar of een wagen, met één of meer honden bespannen, als ver voermiddel te gebruiken of te doen gebruiken zonder als houder van oen hondenkar of wagen te zijn inge schreven In een register, aangelegd door burg. en weth. van de gemeente waarin de houder woonplaats heeft. Hond, tuig, kar of wagen moeten te dien einde voldoen aan voorschrif ten, bij aigemeene bestuursmaatregel te stellen. De inschrijving wordt ook gewei gerd of eene reeds gedane inschrij ving wordt ingetrokken bij veroor deeling wegens niet naleving der voorschriften bij de wet of bij be stuursmaatregel gegeven. Beroep op Gedep. Staten van de weigering of doorhaling eener in schrijving, is toegelaten. Door deze aigemeene regeling wordt het hier on daar bestaand verbod tot gebruik van den hond als trekkracht, afgesneden. Voor eigenaar of gelei der, zegt de regeering, is zoodanig

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6