Uit de Omstreken Binnenland Koloniën EMSER- WATER Sportpraatje Spert en Wedstrijden Pers-ÖverzicM Gemengd Nieuws Rechtszaken tetteren en Knnst Het gezamenlijk aantal bladen en tijdschriften in Esperanto verschij nend is thans reeds ver boven de hon derd, dat van Esper auto-Veneeni gin- "tteü ruim vijftien honderd. J. H. W. HABERMEHL. VELSEN. De kosten van het pontveeor hebben föver 1908 bedragen! Personeel f 13377.58 8teenkolen 20318.55 Machinekamer- en andere Verbrulksbenoodigdheden 2121.89 Onderhoud v. vaartuigen en machines 11918.28$ Onderhoud y. aanleg- plaatsen. 510.03 Verlichting toegangs- 971.79 u 1427.55 IJsoprulming t 50640.67$ UMUIDEH. UIT DE STAATSBEQROOTINQ VOOR 1910. 'Aankoop van een perceel. Ten behoeve van aankoop van hét peroeel sectie I, na 1100, gelegen ten iuiden van het Noordzeekanaal tus- fechen het Kanaal en den Straatweg Ijmuiden—Velsen, giroot 521 o.A., thans behoonende aan de Haartem- ache Hypotheekbank, Ls uitgetrokken een bedrag van f 22600. De Staat aftelt zich voor, genoemd perceel dienstbaar te maken aan di- rectieverblijven tem behoeve van den tVateretaatadienst. VischhaL- Voor het inrichten van een der kel ders in de vlschhal tot koelkamar. Waardoor in een behoefte wordt voor zien, is uitgetrokken een bedrag .van 6000, waarmee een koelruimte kan verkregen worden van ongeveer 70 kubieke meter inhoud, Visschershaven. Voor de verlenging van den steiger van gewapend beton, waarvan de kosten zijn begroot op f 190.000 en reeds 45000 op de loopende begroo ting is uitgetrokken, is aangevraagd voor die van 1910, de som van 120.000 Zand opruiming. Een post van 2500 dient ter vol doening van den lsten termijn van ten 15-jarlg contract met de Amstecr- damsc-he B allast-maatsohappij) die aangenomen heeft in dat tijdvak een hoeveelheid van 2.860.000 kub. M. zand op te ruimen tegen 1 1/2 ot. per kub. M. van terreinen, gelegen in de nabijheid van de visschershaven, met het doel om die terreinen geschikt te maken voor de uitgifte In erfpacht ten behoeve van visscherij-lmrichtin- gen en ook voor eventueels uitbrei ding dar havenwerken. In den Loop van 1910 zal aanbesteed worden een 20 tons kraan, waarvoor slechts de helft van 't 'gevorderde be drag kon worden uitgetrokken; het restant komt op de begrooting 1911. KONINGIN EMMA, De Koningin-Moeder is tot bezoek van de grafelijke familie van Erbach- Schönberg te Höchst aangekomen. TWEEDE KAMER. Twee afdeelingen der Tweede Ka mer waren gister nog voor de Staats- begrooting vergaderd. Na de openbare vergadering, waar toe de Kamer in de volgende week tot omstreeks het einde dezer maand bij eenkomt, zou de Kamer tot 9 Novem ber op reces uiteengaan. OPLEIDING VOOR DEN OFFICIERSRANG, ENZ. Op het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 2-1 Juli 1890, tot rege ling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de op leiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken, heeft de Commissie van Rapporteurs een amendement voorge steld, strekkende om den aangegeven leeftijd van 21 jaren te verhoogen tot 22 jaren voor hen, die zich in het Jaar 1910 aanmelden om tot de K. M. Aca demie te worden toegelaten. NOG OP REIS. Ilct nieuw gekozen lid dér Tweede Kamer voor Breukelen, nir. Monté Ver Loren, bevindt zich reeds eenige weken in het buitenland. RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen ivoor September wijst eene vermeerde ring Yan f 667.000 boven het voor gaande jaar aan en dientengevolge ls het acorea voocr do eerste negen maanden van het jaar tot bijna vier millioen geklommen. De vooruitgang in September is ditmaal voor het grootste gedeelte te danken aan de direote belastingen, waarvan niet met zekerheid is na te gaan of de voor-uitgang een gevolg is van vermeerderde opbrengst der be lastingen, dan wei een sneller inko men van de verschuldigde bedragen. WERK OVER DEN ATJEII-OORLOG Naar de „N. R. Ci." verneemt heeft de Minister van Koloniën besloten tot bet doen samenstellen van een op of- ficieele bescheiden berustend werk op krijgshistorisch gebied, namelijk over den Atjeh-oorlog. Een hier te lande 'mot verlof vertoevend officier van het Nederlandsch-Indische leger, die zijn tporon op dit gebied reeds heeft ver diend, is aangezocht zich met dit werk te willen belasten. Noodlottig ongeluï. Over 't ongeluk bij Katwijk schrijft een verslaggever der Tel.» Om het wrak te doen springen was Donderdagmorgen vroeg de barkas uit gestoomd met een vlei. Bij het wrak gekomen bleven de sleepboot on de vlet op een afstand. In de vlet zat de korporaal Van Dijk met twee manschappen. De barkas had tot taak, twee ladingen plkrine-zuur te brengen onder het wrak Daartoe be gaf zich een der mansohappen, een duiker, te water, om de twee ladin gen op de bestemde plaats te bren gen Aan boord van de barkas bleef toen nog aanwezig een hoeveelheid plkrine-zuur van ongeveer 80 kilo gram. Zooals gezegd bleef de korpo raal Van Dijk met twee kanonniers in de vlet achter. Dit is hun redding geweest, want waren ze ook boord van de barkas gebleven, ze zou den ook thans hebben gerust ln de golven, waar hun kameraden een zoo droeven dood in vonden. Terwijl de drie menschen In de vlet zaten, ge beurde er plotseling iets verschrikke lijks. Het was of ze heel even hun be wustzijn verloren. Ze hoorden ontzettend-en slag, een seconde. Ze zagen de golven van de zee op de plaats waar de barkas lag, plotseling tientallen meters boog opschieten, witr-schuimend. Toen werd hun vlet in de -hoogte geslingerd, maar sloeg -gelukkig niet om. Wat deed op het zelfde oogenbllk korporaal Van Dijk? Hij zag, zoo verklaarde hij stukken ijzer van de barkas hoog opvliegen, ver weggeslingerd, naar alle kanten en een ondeelbaar oogenbllk zijn te genwoordigheid van geest behou dend, sprong hij uit de vlet om zich te redden. De anders twee man schappen, verbijsterd van schrik, bleven in de vlet zitten, die een oonde later weer rustig op de golven lag.. Toen was de zee stil, toen den de haren weer met de laatste zonnestralen, toen waren vele men- schenlevens vernietigd. Van de man schappen met hun officier, Yan de barkas was niets meer te zien. Kor poraal Van Dijk, die uit de vlet was gesprongen, behield zijn bewustzijn en zwom, toen 't ongeval was afge- loopen en hij zijn mansohappen on gedeerd zag, onmiddellijk weer terug. Hij klom in de vlet en riep: „Jongens, menschen zoeken, menschen zoeken! Spoedig zagen ze een lichaam drij ven. Het was hun kameraad, de ka nonnier Van Luypen uit Rotterdam. Zij haalden hem aan boord. Hij leef de nog, hij sloeg de oogen op, het vreeselijke flitste blijkbaar even door zijn hoofd en hij stamelde nog fluis terend: „Wat is er gebeurd?" Toen stierf hij onder diepe ontroering van zijn vrienden. Van de andere perso nen was geen spoor meer te ontdek ken, hoe ook gezocht werd en de manschappen gingen hot treurig nieuws rapporteeren. Zij zijn nog diep onder den indruk. De korporaal Van Dijk verklaart, hoe hij even voor het ongeluk nog de stem van luitenant Oostrijck forsch over zee hoorde klinken, roepend: „Klaar, jongens?" Toen is het ge beurd. De verongelukte officier was nog oen jonge man, slechts 28 jaar oud en stond bij zijn superieuren zeer goed aangeschreven. Van deskundige zijde deelde men mede, dat voor het werk, waan-oor de verongelukte barkas was aange wezen, het opruimen yqji wrakken, niet de marine-, doch de zoogenaam de landtorpedodlenst wordt gebezigd. Die afdeeling onzer kustverdediging is ook belast met het maken van ver sperringen en het strooien van mij nen in de zeegaten. Een barkas, als de verongelukte, ls een groot model sloep, die door torpedobootje naar de plaats wordt gesleept, waar een of ander werk moet'worden verricht. In soo'n sloep worden de voorwerpen meegevoerd, waarmee moet worden gewerkt: dui kertoestel, en bussen met ontplofbare stoffen. Nadat met het duikertoesteï de bussen met springstoffen zijn bracht op de plaatsen, waar men het wrak wil opblazen, komen de men- eohen, die de bussen onder water hebben gesteld, naar boven. De ontstekingstoestellen, die door een geleiding aan de bussen zijn ver bonden. worden aangezet. Daarop aangebrachte tijdmeters wijzen aan, wanneer het ontploffingsmoment na dert. Die apparaten weigeren zelden. In dit geval schijnt er evenwel iets aan de registreerlng te hebben geha perd. Want aanmerkelijk vroeger dan de bemanning der barkas, waartoe de eveneens verongelukte stoker niet behoorde, doch die, zooals veel gebeurt bij dergelijke karweien, de barkasbemanning een handje hielp, kon vermoeden, zijn de gela den bussen ontploft, zoodat de sloep met haar bemanning zich nog niet had kunnen verwijderen en een vree- selijk ongeluk gebeurde, dat aaneen zestal menschen het leven kostte. De Hbld.-corresp. te Leiden schrijft: Wij hebben ons Vrijdagmorgen per auto naar den Wassenaorschen Slag begeven, waar ongeveer 200 M. van den voet van het strand de ramp ls gebeurd, Het was eenzaam aan het strand; een enkele schelpenvisecher zwierf er rond, doch wist weinig te vertellon. De barkas, die op het wrak is ge~ loopen, is voor een klein deel zicht baar. Bij laag water «al zij voor de helft zichtbaar zijn. De schelpenvls- schers hadden er eerst geen «rg in, omdat men èl arte dagen bézrg was met het opruimen van het wrak' en telkens ontploffingen werden hoord. Doch ditmaal was de slag al zeer zwaar en ze zagen ook planken en voorworpen om hoog gaan. Toen later de sleepboot, die er niet ver af lag, begon te fluiten, kregen zij de overtuiging dat er een ongeluk gebeurd was. Aan de barkas was een vlet verbonden die gespaard bleef. De gairnalenvlsscher Jacob Jonker lag met zijn viscbtulg er ongeveer 200 meter af. Hij heeft het geheele geval gezien. De duiker had juist het ontplof fingstoestel in het wrak gebracht, vier manschappen stonden aan de windas, de officier stond bij hen. Hierna volgde de ontploffing en hij zag het water omhoog spuiten met een wolk van rook. Toen de wolk was voorbijgedreven, zag hij van de tien personen nog vier in de vlet, die aan de barkas was verbonden, wegvaren in de richting van de sleepboot. La- ter kwamen zij terug en zochten blijk baar naar de lijken, doch zij vonden niets. Zij waren zeer ontsteld. Ook Mulder heeft den avond gezocht, evenals de politie uit Katwijk en Wassenaar. Behalve het aangespoelde lijk werd gevonden een zuidwester, een broek, een kistje met gereedschappen, een kluwen koper draad enz. enz. De sleepboot vertrok naar Scheve- ningen. Het lijk van den sergeant- majoor Vxeugdenhil ls ln het lijken huis te Wassenaar. Vrijdagmorgen werd het aanwezige pikrinezuur uit het magazijn op een torpedo blazer overgebracht en zou deze naar den Brlel vertrekken. De Minister van Oorlog heeft aan den commandant van het fort aan den Hoek van Holland opgedragen aan de familie-betrekkingen van de verongelukten bij de ontploffing op de torpedobairkas in de Noordzee 's- ministera diepgevoelde deelneming te betuigen met het treurig verlies. DE GOUVERNEUR-GENERAAL. Het vertrek van den nieuwbenoem- den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indlë, den heer Idenburg, en van Mevrouw Idenburg, ter aanvaarding van hun reis naar Batavia, is be paald op Woensdag 20 October met den Parijschen trein van 9 u. 86 min. Hollandsche Spoor uit Den Haag. EEN MENSCHENREDDER. Te Brielle vierde de heer B. 't Hart, zijn 25-jarig jubilee als schipper van de reddingboot van de Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij. Geduren de dien tijd ontbrak het hem niet aan bewijzen van belangstelling, voor wat Lij deed voor de redding van schip breukelingen. Zoo ontving hij van de NecLerlandsche regeering een bronzen medaille met getuigschrift voor het redden van de opvarenden van de Littlebeck en in 1886 een zilveren me daille van Frankrijk voor de hulp aan de bark „Olivier Madelaine". 39 menschen worden in dien tijd door zijn hulp gered, STATEN .VAN UTRECHT, In de buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Utrecht werd tot lid van Gedeputeerde Staten (va- cature-J. H. de Waal Malefijt) geko zen mr. M. W. S. A. Bilderdljk (anti- rev.) met 29 stemmen, terwijl worden uitgebracht 9 op baron Tuyll van Se- rooskerken van Zuylen (lib.)en één op den heer Van Andel (antlrev.) en één blanco. N. R. Cf. De hoofdredacteur der „N. R. Gt.", dr. J. Zaaijer Az.. is voornemens op het eind van dit jaar zijn betrekking neer te leggen. Tot zijn opvolger, te gen 1 Januari 1910, is benoemd mr. G. G. van der Hoeven, lid yan de re dactie dier courant. TREURIG, De machinist der roomboterfabriek to Havelte, J. Elzinga, kof een oo- gen3chijnlijk klein ongeluk, dat ech ter voor hem en zijn gezin een ware ramp ls. Bezig met soldeer en, kreeg hij ee- nig zoutzuur in hét oog, waardoor de flinke, Jonge, oppassende man vrij zeker voor zijn geheele leven blind zal zijn. Voor bijna een jaar verloor hij het licht uit hot andere oog, door dien hij er een stukje Ijzer in kreeg. TWEE KINDEREN VERBRAND. Te Nieuw-Bulnen zijn tijdens de af wezigheid van het echtpaar Wanders twee kinderen in de wieg bijna geheel verbrand, BOND VAN VRIJE LIBERALEN. De Bond van Vrije Liberalen houdt Zaterdag 30 dezer te Utrecht een bud- tongew. alg. vergadering, geheel van huishoudolijken aard, voornamelijk ter behandeling van een statutenwij ziging. vöifflng medewerkt, de «Sekte «lch niet elders dan te Tandjong Prlok en de kota zal vertoonen. In het stadsverband Is gisteravond nog één lijder gestorven, zoodat er gisteravond nog 6 lijders werden be handeld twee dezer lijden werkelijk aan geconstateerde choleravier vertoonen verschijnselen, die veel aan die ziekte doen denken, en zij blijven daar nog voorloopig in observatie. In den loop van dezen morgen werden met geregelde tusschenpoozen 5 per sonen binnen gebracht. Thans doet zich echter het geval voor, dat Inlan ders of Chineezen. die ook maar het minste of geringste In den buik voe len. denken aan cholera te lijden en zich onmiddellijk naar het stadsver band laten brengen. Daar worden ze dan weer bang voor geneeskundige behandeling en beweren volkamen ge zond te zijn. In de kampongs der benedenstad komen voorts verscheidene gevallen voor, meestal met doodelijken afloop; zekerheid of men hier met werkelijke cholera heeft te doen, bestaat echter niet, hoewel de desinfectie-brigade toch do woningen dezer overledenen ontsmet. Deze brigade is dan ook vrij wel den ganschen dag in actie en men is reeds bezig met een leider te zoeken voor een tweede brigade, welke ten spoedigst ln dienst gesteld zal wor den. Controle op het aantal sterfgeval len in de kampongs en benedenstad is zeer bezwaarlijk toch dient die er te wezen, want de neiging bij inlan ders en Ghineezen, om gevallen ach ter te houden, mag verondersteld worden groot te zijn. Die controle is echter zee rrnoeilijk te oefenen. De politie zendt nu spionnen de kam pongs in, om over de verzwegen ge vallen te rapporteeren. Te Tandjong Priok komen nog vele gevallen voor. Op den weg derwaarts bleven hedenmorgen twee koelies na hevig lijden dood. Zij werden spoedig begraven door de onmiddellijk ver wittigde politie. De dirigeerende officiiar van gezond heid te Batavia, dr. D. L. Stlbbe, ziet, naar een door ons van hem ontvangen schrijven, den toestand te Tandjong Prlok niet bijzonder gunstig in. rAan de „Sumatra Post" wordt dato September uit Batavia geseind De cholera is steeds toenemend. De resident van Djambi seinde, dat de éholera van 25 Juni tot 10 September 2200 slachtoffers maakte, en dat ruim 1/4 van de bevolking der residentie door" die ziekte was aangetast. Bij deze verontrustende mededee- ling moet men bedenken, dat Djambi betrekkelijk schaars bevolkt ls. De be volking woont er voornamelijk aan de rivieren, wat misschien de snelle uitbreiding der ziekte verklaard, zegt de „Sumatra Post". De cholera te Batavia breidt zich nog steeds uit. Er zijn weer 17 doo- den bijgekomen. Het totaal aantal dooden bedraagt nu reeds 143, alleen te Priok. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per tregel. CHOLERA. De „Java-Bode" van 10 September schrijft De laatste door ons Ingewonnen be richten omtrent de hier en daar voor komende gevallen van cholera kun nen niet bepaald bemoedigend wor den geadhti Als zeker kon echter wor den- aangenomen, dat da gevallen zich tot dusver hebben beperkt tot de benedenstad en Tandjong Prlok op Weltevreden hebben zich, na het met stelligheid geconstateerde geval op Zondag j.l.geen verdere cholera gevallen voorgedaan. In de kazernes worden de meest mogelijke hygiëni sche maatregelen genomen, en do autoriteiten honen, dat indien de be- Veronachtzaamt nimmer Aambeien. Onder de noodlottige gevolgen van hét veronachtzamen van eenvoudige gevallen van aambeien noemen wij bloedende aambeien, die uw levens bloed afvoeren en de oorzaak zijn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uitstekende aambeien, een der meest pijnlijke kwalen, die het menschdom kent, verzworen aam beien, de hardnekkigste vorm, die zich voor kan doen, de ongenees lijke fistel en verstopping van het afvoerkanaal der ingewanden, het geen gewoonlijk in eenige uren nood lottig eindigt Vele mannen en vrouwen, die aan aambeien lijden, verdragen deze zoo goed als zij kunnen, omdat zij van nature teergevoelig zijn en eT tegen op zien om een behandeling te on dergaan. Derhalve verwaarloozen zij hun kwaal, totdat deze een hoogte be reikt, waarop de pijn letterlijk on dragelijk wordt en een operatie het eenige redmiddel Ls ter voorkoming van verdere ontwikkeling, die alles zins gevaarlijk zou zijn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige gevallen van aambeien en zonder dat gij er ©enigen last van zult hebben bij uw dagelijksche bezig heden. Zij Is wonderlijk verzachtend en heelend; reeds de eerste aanwen ding geeft een ongekend gevoel van opluchting en rust aan de aangedane deelen. Een geduldige verdere behan deling met de zalf zal ongetwijfeld be loond warden door een volkomen ge nezing. Let er op, dat gij do echte Fos ter's Zalf krijgt.. Zij ls te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göp- plnger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 88. Toezending geschiedt franoo na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Prijs per '/i kruik 26 cent. Haarlem—H. F. G. Gom pe titie-Overzicht. Morgen HaarlemH. F. 'C. f „Wat clenk jij er van dat is de gewone vraag, die deze week weer aan de orde van den dag is geweest. Is de gevraagde een H. F. C.'er hij geeft Haarlem de kans.... en omge keerd. Maar och, ze denken 't tegen overgestelde. en zijn er allen in nun hart zeker van, dat hun club wint Als wij de zaak zoo eens van ons extra-onpart ij dl g persstandpunt be kijken, dan wordt voorspellen voor ons moeilijk ia, eigenlijk onmoge lijk. De berekening Haarlem sterke achterhoede, H. F. C. ©terke voor hoede brengt Je niets varder en Fortuna, die gewoonlijk veel schuld aan de uitslagen van 'onzë plaatse lijke matches neeft, schopt de heele berekening in de war. Naar ons idéé zal ze ditmaal de zaak vrijwel beslis sen .'n Gemiste penalty, of een kee- persfout in 't begin ze kunnen van groeten invloed zijn op het optreden van de vele jonge spelers in de beide Haarloinsche elftallen. Een beschouwing van de önderdee- Ien van de twee elftallen brengt de volgende afwisselende krachtsverhou ding Keeper: H, F. G. matig. Haar lem uitstekend. Backs: H. F. C. vrij goed. Haarlem uitstekend. M i d d e n 11 n i e II. F. C. goed. Haarlem beter. Voorhoede: H. F. C. uitste kend. Haarlem matig. Beide teams zijn dit jaar, geloof ik, nogal constant, zoodat voel afwijking hiervan niet waarschijnlijk is. Zeker is het, dat de kracht van H. F. C. in Mannus Francken en Van Gogh zit; die rechtervleugel zal tegen Haak niet veel kunnen uitrichten. In de Haarlem-voorhoede is de rechtervleugel Verwey— Leslie Miller het sterkste punt als de laatste tenminste niet te veel schiet, zooals dikwijls. Hiermede eindigen we onze be schouwingen over de twee elftallen ongetwijfeld zal een massa publiek van een spannende match op 't Scho- tensche veld kunnen genieten. Verrassend waren de uitslagen van verleden Zondag totaal niet noch in 't Westen, nooh in het Oosten. Al leen liet uitstekende figuur, dat Haar lem tegen IT. V. V. en H. B. S. tegen Quick maakte, dient even gememo reerd ie worden. Overigens won Velocitas logisch van Hercules (4—1), II. F. C. dito, maar schraaltjes, van Ajax (21) en speelden Sparta en D. F. C. een niet onverwacht gelijk spel. De ex-Haar- Lemspelex Jacobi kwam voor 't eerst voor Sparta uit Boerdam schijnt tij delijk zijn congé te hebben en moet wachten tot Konert weg is om d'r weer in te komen. Het eerste klasse programma voor morgen is wel aardig, hoewel Hercules—H. B. S. en Ajax—Velocitas nu niet juist veel spanning zullen ge ven, en zonder veel bijzonders door H. B. S. en Velocitas gewonnen wor den. Interessanter zijn Sparta—H. V. V. Quick-D. F. C. 't Zal er in beide gevallen spannen, naar we meenen (tenminste als ze zoo ongeveer compleet verschijnen) zul len de thuisclubs de baas blijven. (Dat ls waar ook. we hebben nog vergeten even te conslateeren, dat scheidsrechter II. J. Willing, o. i. de aangewezen man voor elke Haarlem- H. F. C.-matoh, Zondag te Schoten zal fluiten). Het Oostelijk programma luidt U. D.—P. W. 't Zesde-G. V. C. VitesseQuick (N.), en 't is onze verwachting, dat P. W., 't Zesde en Vitesse overwinnaars zul len worden. In de Westelijke tweede klasse af deelingen weinig bijzonders. Het programma 2e kl. 'A': E. D. O.—A. F. C. D. V. V.—V. U. C. Ajax A.—V. O. C. ConcordiaD. V. S. 2e kl. B. i KampongR. A. P. Alcmaria VictrixAdelborsten. Allen WeerbaarU. V. V. VolhardingV. V. A. Reserve eerste klasse H. F. C. II—Haarlem II. H. B. S. II—Hercules II. V. O. C. 71—Ajax II. H. V. V. II—Sparta II. De ontmoeting H. F. C. II—Haar lem II wordt om half elf 's morgens aan de Spanjaardslaan gespeeld o. i. zal Haarlem II, dat sterker voor hoede bezit merkwaardig contrast met de voorhoedes van de eerste elf tallen in hunne omgekeerde verhou ding een kalme overwinning be halen. SPARTA. W. Boerdam Jr. verzoekt mede te deelen, dat hij, als gevolg van een verschil van meening tusschen hem en het bestuur van Sparta. Besloten heeft niet meer voor het eerste elftaL van genoemde vereeniging te spelen. Teschmacher zal wegens vertrek ook niet meer uitkomen en F. Konert speelt om dozelfde reden Zondag a.s. zijn laats ten wedstrijd. DE ZAAK Dr. KUYPER. De Haagsche briefschrijver van de „N. Gr. Ct." schrijft in zijn jongste kroniek Zwijgen is goud.... Mij is verzekerd, dat ei' over deze aangelegenheid een vertrouwelijke bespreking heeft plaats gehad tusschen de hoofdman nen van rechts. Men moet tot de con clusie zijn gekomen, dat dr. Kuyper's gedragslijn in de LohmannWest- rneij ér-historie nooit ls goed te pra ten en te verdedigen, en dat het dus, om hem en mèt hem de geheele rech terzijde niet te oompromitteeren, het beste zal zijn de zaak te smoren, debat te ontgaan cn zooveel mogelijk te be letten, dat de linkerzijde er in slaagt, openlijk tot in de bijzonderheden te kunnen afdalen. Voor zooveel noodig aan dr. Kuyper moet het zwijgen zijn opgelegd zou de heer Lohman het kwaad bezweren. De vrienden (de heeren Lohman, Kuyper, Loeff) hebben in de rappor teurs-commissie over Hoofdstuk I de meerderheid. Zij kunnen dus, tegen over de heeren Drucker en Borgeslus, het daarheen leiden, dat het lastige jeval slechts heel ter loops in de stuk- ren wordt aangestipt, zonder namen althans zonder dien van den heer Lehman en juffrouw Mathilde en dan kan door de meerderheid der commissie verder worden verklaard, dat het gesprokene crootendeols ge dragingen in het privaat leven van een niet door de Kamer ter verant woording te roepen persoon raakt, zoodat deswege niet ln bijzonderhe den dient te worden getreden. En dat standpunt zal dan bij een eventueel© opertare bespreking, nader door den heer Lohman verdedigd worden en de rechts cho meerderheid zal elke po ging, oiti de zaak coram publico te doen behandelen, door eenvoudige bê* fcchouwing van een kritiek op de fei ten, of zelfs door een voorstel tot in-< stelling eener parlementaire enquête onderdrukken. Nu er van verdediging of rechtvaardiging geen sprak*)' schijnt te kunnen zim, zal men tot de doofpottaktkik zijn toevlucht nemen. ZEVENDUIZEND MENSCHEN Obfc GEKOMEN. Betrouwbare berichten omtrent deB omvang van de ramp, die Florida erf Cuba heeft getroffen, zijn nog nief ontvangen. Maar uft de nadere tele grammen mag wel worden opge maakt, dat de eerste berichten niet overdreven zijn geweest. De verbin ding met de geteisterde streken la vrijwel verbroken, behalve langs den weg der dra&dlooze telegraphie. Het aantal slachtoffers kan nog niet bij benadering Worden opgegeven. Giste ren vermeldden wij 't cijfer van 1200, maai' nu wordt er reeds gesproken van 7000 slachtoffers. Honderden menschen zijn dakloos. Te Key-West worden zij ondergebracht iD de nog staande gebleven gebouwen, terwijl de stedelijke overheid rantsoenen le vensmiddelen doet uitdeelen. Iloe groot de verwoestingen zijn en boa groot de ellende is in het geteisterde kustgebied van Florida ligt nog in het duister. SCHEEPSRAMP. De stoomboot „Antilies", van de Southern Pacific lijn is bij de Balia- ma-banken aan den grond geraakL Vermoedelijk is liet vaartuig door den orkaan uit den koers gedreven. Het had 125 passagiers, meest eerste klas se-passagiers aan boord, die echter, volgens de laatste berichten, allen ge red zijn en aan de zufdkust van Flo rida aan wal gezet. Of het schip zelf nog geborgen kan' worden, is nog niet bekend. Sleep- booten zijn uitgezonden om hulp tel bieden. DE BOMMENAANSLAGEN. De Imparcial bevat een opgaaf van de bommenaanslag'en, welke den laatsten tijd in Barcelona hebben plaats gehad. Van 7 Mei tot en met 2 Juli spron gen er in het geheel negen helsche machines. Den 21sten Augustus begon het op nieuw; op 22, 28 en 29 Augustus volg den andere ontploffingen: de laatste hadden plaats 13, 17 en 28 September., Dit zijn de „officieel©" aanslagen; de bevolking echter verzekert, dat er nog veel meer geweest zijn. POOLONDERZOEK. In een voordracht voor de Noor- weegsche luchtvaartvereeniging sprak professor Hergesell over de voorgeno men luchtvaart-expeditie voor pool- onderzoek met Zeppelin's bestuurbare ballons. Die expeditie zal eerst moge lijk zijn als het luchtschip bij een actie-radius van 2500 K.M. de moge lijkheid heeft drie tot vier dagen in de lucht te blijven. Het vertrek naar Spitsbergen is tegen 1912 beraamd. Crossbay zal bet centraalstation worden. De expeditie zal twee lucht schepen medenemen, die door tele- funken-toestellen met elkaar in be trekking kunnen blijven. Voor weten schappelijk poolonderzoek zullen in den eersten zomer twee luchtreizen worden ondernomen. POSTDIEFSTALLEN, De 4e kamer der Amsterdamsche rechtbank deed uitspraak in de zaak van den 27-jarigen gehuwden brieven besteller, die terechtgestaan heeft ter zake van het zich al3 ambtenaar loe- eigenen van suikergoed dertien bruidsuikers uit een postpakket, in den nacht van 27 op 28 April gepleegd, in de lionten loods voor den postpak kettendienst, in het Centraal Station te Amsterdam, terwijl hij waakdienst had. Het O. M. had ter terechtzitting tegen den beklaagde wegens diefstal één Jaar en drie maanden gevangenis straf geëlscht met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming, welke door de Rechtbank werd uitgesproken. De rechtbank verklaarde bekl. schul dig aan den primair ten laste geleg den diefstal en veroordeelde hem tot twee jaren gevangenisstraf. BOTERWET-OVERTREDING. Het O .M. bij de 5e Kamer der Rechtbank te Amsterdam eïschte he den bevestiging van twee vonnissen: van den kantonrechter te Amster dam, waarbij J. A. Fortuin werd ver oordeeld tot twee maal 4 maanden hechtenis met last tot openbaarma king van het vonnis wegens het op den 'Amsteldijk doen vervoeren van' boter, vetbestanddcelen bevattende, niet van melk afkomstig, en niét voor zien van de aanduiding „margarine"- Het O. M. noemde den beklaagde een bekende botervervalscher en boter-, knoeier en. achtte een strenge straf noodzakelijk. BEDREIGING MET DEN DOOD, De rechtbank te Heexenveen veroor deelde gisteren A. M. en J. V, te On na, die in den nacht van 2 op 3 Sep tember H. Schoppen aldaar uit zijn bed klopten en met don dood dreig den, ieder tot 9 maanden gevangenis straf. HET NED. IND. TOONEEL. Volgens de met de laatste mail ontrv vangen Indische Bladen Ls er spralte van een reconstructie van het toou neelgezelschap Kimmel-Chrispijn. Dé heer Spoor zou de administratie veja' het gezelschap op zich nemen, dé heer Kimme lals acteur daaraan ver bonden worden en de heer Chrlspijtf behoudt tijdelijk, tegen geringer sa laris, zijn post.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6