Verschijn! dagelijks, behalve op Zo» $n Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Isltenlandsch Overzicht FEUILLETON Het Vergaan van de „Lady Jermyn." 27a Jaargang. No. 8071 i —tinit*ni ZATEBDAO 16 OCTOBER 1909 Q HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBS* DRIB MAANDBNl tfoor Haarlem 2 2 2 it i 138 Vooi de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 130 (Franco per post doo; Nederland 1-65 Afzonderlijke nummersi v t0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H <e omstreken en franco pet post 0.45 Uitgave dep Veoöoetecftap Eoareng Custer. Birectoa> I» PBBRIBQOfiL ADVERTENTIE Ni Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van t—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. M Reclames 30 Cent per regel B| Abonnement aanzienlijk rabat Adverisnüën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts, voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat tatercoramsnaat Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij! Zuider Bultenspa&rne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Tetephoon lnterc. 6229. DERDE BLAD. Wekeltjksch Beursoverzicbt ran Merens Tieleman. WEEKBERICHT tot 16 October 1909. Ofschoon aanvankelijk het duurde re geld een einde scheen te maken aan de optimistische stemming, welke voor Amerikaanse he waarden bestond en de opgeschroefde koersen plotse ling belangrijk deden teruggaan, gai de laatste dagen der week weder een belangrijke verbetering Voor Amerika te zien, en dit in weerwil van de ver- hoogiug van het Engelsche bankdls- conto van een vol percent. Waaraan die schijnbaar plotselinge frontveran dering té danken Is, valt van hieruit zeer moeilijk te controleeren; doch een feit blijft het, dat de voortgang, welke op Handels- en Industriegebied plaats heeft, ongestoord verdere vor deringen maakt, en dat, zoocbra de periode van duurder geld, welke om dezen tijd des jaars het financieren des oogsten medebrengt, voorbij zal zijn, dus binnen een maand circa, de haussebeweging zich ongetwijfeld perder zal ontwikkelen. Intusschen Is voorzichtigheid zoolang deze periode van duur geld voortduurt, aanbevo len. De ruw-ijzerproductie blijft nog kteeds vooruitgaan, bedroeg in September 2.385.000 ton en de vooruit- zichten der fabrieken laten zich beter aanzien dan ooit te voren. De omzet ten in Amerikaansche waarden ble ven aan onze beurs zeer beperkt. Bij lager afkomende New-Yorksche koer sen bestaat gewoonlijk wel eenige nei ging tot koopen, doch veel animo be staat er niet; men schijnt veeleer ge- peigd een afwachtende houding aan •je nemen. Voor sommige hoofdwaar wen ls zoo nu en dan nog wel eenige Kooplust merkbaar. Zoo ziet men de Bande el en Atchison Topeka, "Union Pacific, en Southern Pacific dikwijls ,y.an goede zijde uit de markt nemen. •Missouri's hadden een goede week en bereikten een koers van 45 terwijl de belangstelling, voor Southern Rails aanhoudt. Van kleinen omvang blijft de han del in Tabaksaandeelen; de stemming Jvas verdeeld, doch over het algemeen hi et ongunstig, en lijkt het, dat er jbetere tijden in aantocht zijn. De be- Jhchten over den nieuwen Sumatra- /pogst luidden trouwens beter dan in 'den aanvang liet geval was. In Olie- Waarden was de stemming niet on gunstig, voor de Indische soorten be stond nogal kooplust; vooral waren de Per lak gefavoriseerd. In Rubber-aandeelen ging niet veel torn, en dit is geen wonder, wanneer ïnen bedenkt, dat de Exploitatieresul taten der verschillende Maatschap pijen eerst na maanden wereldkundig Worden gemaakt en dus van de hou ders nog zeer veel geduld zal gevergd Worden. Geld is in overeenstemming met het buitenland wat duurder geworden, doch kon zich op 2 1/2 a 3 handha ven. COUPONS EN DIVIDENDEN WEKE- LIJKSCHE AANKONDIGING. 1 Oct. Zuid-Italiaansche Spoorweg- Mij. L. 7.5, 2.76 1/2, 1 Oct. Zuid-Italiaansche Spoorweg- Mij. Losb. Obltg. L 5000, 240.25 a) 5 Oct. 4 Dwinck-Vitebsk Spoor weg, R 125, 4.80. 5 Oct. 4 Dwinsk Vitebsk Spoor- wag Losb. Oblg., R. 125, 240. 1—14 Oct. 4 Rlga-Dwlnck Spoor weg R. 125, f 4.54. 114 Oct. 4 Riga-Dwlnck Spoor weg, Losb. Oblig. R 125, f 225. 5—18 Oc-t. 4 Orel-Vitebsk Spoor weg R. 125, 4.78. 518 Oct. 4 Orel-Vitebsk Spoor weg Losb. Oblig. R 125, 239. Cert. 4 Gecons. Hyp. Oblig. Norf. en West. RR., 400 dol!., 19.60. Cert. 4 Gecons. Hyp. Oblig. Norf. en West. RR, 200 doll., 9.80. Cert. 4 Gecons. Hyp. Oblig. Norf. en West. RR., 100 doll., 4.90. And. Cleveland, Akron en Colum bus RR. Cs. betaalbaar als volgt: voor de Cert. voor tien, vijf en een aand. rasp. 48.90, f 24.45, f 4.89. 1 Oct. Cert. 3 Fransche inschrij vingen Fr. 7.50, 3.57. Noord- Zuid-Holl. Tramweg-Maait- schappij 12. U. S. Steel Corporation Dlv. 23, 18.36. Am. Car Foundry Cy., Div. 20., 12.24. Nieuwe couponbladen verkrijgbaar op de Talons Residentie Hypotheekbank, Talons 4 Orel Grlasi Spoorweg Maatschappij '89 Serie B. Talons 4 Kursk Charkow Azow Spoor '89 Serie B. Talons 3 Russische Staatsleenlng '59. Talons 3 Riask Wlasma Spoor weg-Maatschappij. Talons 3 Moskou Sysran Spoor- weg-M aatschapp ij Talons Aand. Oost Ungar. Bank. Talons Cert. A. en B. Vereen, tot Beheer enz. v. NederL Tramweg Oblig. Talons 4 Moskou Window Ry binsk '99. Talons 4 Pandbr. Ungarische Hy potheken Bank. Talons 4 Oostenrljksche Goud- rente. Mantels 4 Pandbr. Ungar. Boden- credit Institut. UITLOTINGEN WEKELIJKSCHE AANKONDIGING. 3 Loten Rotterdam 1868. Betaal baar 3 Jan. 1910. Waterschap de Deemster. 31 De cember 1909. Waterschap de P urm ar. 81 Decem ber 10Qfl. Paleis voor Volksvlijt 1867 0 f 10. Mij. tot Expl. v. d. Erkner Kohlen- saure Werke, 2 Jan. 1910. R. K. Kerk St. Agatha te Beverwijk, dadelijk. R. K. Kerk te Vogelenzang, dade lijk. Broeders v. d. H. Johannes de Deo, te Haarlem, dadelijk. 3 1/2 Loten Lübeck 1863. Loten Bronswijk, 31 Dec. 1909. 4 Theiss-Loten 1880, 2 Januari 1910. 3 1/2 Ungar. Bodencredit-Institut 1 April 1910. Lamberg-CzernowitzJassy Spoor weg Mij., 2 Januari 1910. 2 1/2 Premiën-Obligatiën Stuhl- weissenburg Raab-Grazer Spoorweg, 3 Jan. 1910. Loten Turkije 1870, 1 Nov. 1909. SalonikaConstantinopel Spoorw.- Mij., 15 Oct. 1909. 5 Rumeensche Amortissabele Rente 1903. 1 Dec. 1909. Loten Parijs 1865, 1 Febr. 1910. 5 Loten Suez Kanaal Mij., 1868, dadelijk. AFLOSSINGEN. Rijnlandsciho Stoomtramweg Maat schappij, In. liq. Aand., betaalbaar met 60Ö. TER VERZEKERING TEGEN VER LIES BIJ UITLOTING IN OCTOBER 1909. (Blijft onveranderd). RECEPISSEN VAN DE VOLGENDE STUKKEN, enz. enz. (Blijft onveranderd). WIE WAS FERRER Nu een groot deel der beschaafde wereld belangstelt in dezen ter-dood- gebrachten Spanjaard, zijn eenige bij zonderheden over z'n leven niet mis plaatst. Franco Ferrer werd 45 jaar gelegen te Aleppo, een plaatsje nabij Barcelo na, geboren. Hij werd naar de begin selen der kerk opgevoed. Op jonge lingsjaren openbaarde zich een zucht naar ontwikkeling. Daarom toog hij naar Parijs. Eerst had hij in de stad des lichts een armoedig bestaan, maar een rijke diame schonk hem geld. Dit stelde Franco in staat naar 't vader land weer te keeren en zich daar door 't stichten van de moderne scho len aan de propaganda van zijn nieuwe beginselen te wijden. Onder z'n nieuwe vrienden was Morral, de man die drie jaar geleden den gruwelljken aanslag op 't jonge koningspaar deed. Uit Morral's pap'eren bleek, dat hij met Ferrer in nauwe betrekking stond, hetgeen de justitie aanleiding gaf, een bevel tot Inhechtenisneming tegen den leider der moderne scholen uit te vaardigen. Ongeveer een jaar bracht hij in de gevangenis door, doch werd tenslotte bij gebrek aan bewijzen van zijn medeplichtigheid aan den aan slag op vrije voeten gesteld. Toen reeds werd zijn gevangenne ming druk in de binnen- en vooral buitenlandsche pers besproken. Ook bij 't bekend worden van z'n aanhouding in 't begin van September van dit jaar werd veel over hem ge schreven. Nu hij terechtgesteld ls nog meer. IS FERRER SCHULDIG Men weet, dat hij zelf alle schuld aan de revolutionaire woelingen in Barcelona heeft ontkend. In de gevangenis heeft hij aan een zijner vrienden een brief geschreven Beste vriend 1 Eergisteren heeft de rechter van instructie, in tegenwoordigheid van mijn advocaat en mij, de lezing van mijn „dossier" beëindigd. Het bevat niets, dat mij in 't geringste zou kunnen bezwaren. De rechter heeft all en gevangenen van Iiatalonië ongeveer 3000 gevraagd, of zij mij kenden en of zij van mij geld of beve len hadden ontvangen. Geen hunner heeft die vraag in bevestigenden zin beantwoord. Men heeft voorts een pijnlijk nauwgezet onderzoek inge steld, dat moest strekken tot aandui ding van mijn beweerde leiding der beweging, zonder dat men voor deze beschuldigingen ook slechts een schijn van bewijs kon vinden. De politie heeft in mijn huis twee huiszoekingen gedaan, de eene, die op 11 'Augustus plaats had, werd door 22 personen uitgevoerd en duurde 22 uur, de .andere nam van 27 tot 29 Augustus zelfs drie dagen en 2 nach ten in beslag. Door de militaire autoriteiten werd met medewerking van een groot aan tal soldaten, een nieuwe huiszoeking bij mij gedaan. Maar ook daarbij werd niets ontdekt, dat men tegen mij kon gebruiken. De erkentenis, dat men op deze wijze het beoogde doel niet kon bereiken, bracht den rechter van Instructie er toe, zich schriftelijk tot dien heer Ugarte, den staatsprocureur van het opperste gerechtshof te Ma drid, te wenden, met het verzoek, hem aan bewijzen te helpen voor zijn bewe ring, dat ik de le'der van den op stand te Barcelona was geweest. De heer Ugarte zag zich toen genoopt, te bekennen, dat zijn bewering slechts de echo van de openbar© meentng te Barcelona wasSchandelijk, .niet waar Mijn verdediger is van mijn on schuld overtuigd en rekent daarom ook op mijn vrijspraak. Maar ik vrees dat de vijandige Btrooming, die zich in Spanje tegen mij richt, ten slotte invloed op het gerechtshof zal hebben. Terwij] ik dit schrijf, verneem ik, dat de rechter van instructie mijn verdediger eenige boekdeelen der „mo derne collectie", waarom hij, om zich goed op de hoogte te stellen, had ver- zochtj geweigerd heeft, wijl op mijn boekhandel gerechtelijk beslag is ge legd, zooals op alles, wat mij toebe*- hooi-t. Mijn hartelijken groet. Francisco Ferrer. Ook z'n verdediger houdt z'n on schuld vol. In z'n pleidooi zei kapite'n Galceron o. a. „Het proces is dus beëindigd, zon der dat ook maar eenigszins is geble ken, dat de instructie, die de bewijzen voor de schuld van den beklaagde heeft bijeengebracht, zich ook maar de geringste moeite heeft gegeven om iets te ontdekken, dat ten gunste van Ferrer kon worden uitgelegd." HOE IS DE TOESTAND IN SPANJE? Enkele Fransche journalisten in Barcelona verzekeren, dat de men- schen in Spanje niet bijzonder onder den indruk van het gebeurde zijn. Waardoor dit contrast met het bui tenland Een Spaansch minister verklaarde aan een journalist: „In de wereld en in de pers, die zich met de binnenlandsche toestanden van Spanje bezig houden, bestaan er nu twee stroomingen, die men moet on derscheiden De eene, die de revolutie van Bar celona in Juli laatstleden goedkeurt, en waarmee wij geen rekenin"- te hou den hebben; de andere die overtuigd is, dat Ferrer, een intellectueel, geen werkzaam deel nam aan die bloedige gebeurtenissen. Dit punt de medewerking van Ferrer aan de revolutie moest worden in het licht gesteld. En dat punt is bewezen, namelijk, dat hij als aanvoerder deelgenomen heeft aan feiten en oproerige daden, die met den dood worden gestraft. De beter ingelichte openbare denk wijze in Spanje beeft do straf aan vaard." Aldus de minister. D e T ij d schrijft o.a,r „Ferrer was een denker, zeggen zijn aanhangers. Maar dan toch een denker van gevaarlijk slag. Een der Spaansche ministers heeft Woensdag avond verklaard, dat, wanneer de veroordeeling en terechtstelling van Ferrer in de Kamer ter sprake zullen komen, de regeering de onweerleg bare bewijzen zal leveren, dat de den ker Ferrer niet alleen de leider, maar ook de aanstichter van de onlusten in Barcelona is geweest. Het is en blijft te betreuren, dat de regeering en de rechters te Barcelona niet onmiddel lijk deze bewijzen aan het licht heb ben gebracht. En het ls voor zooverre de buitenstaander er over kan oordee- len evenzeer te bejammeren dat aan Ferrer geen gratie van de dood straf verleend en deze laatste bijv. veranderd werd in verbanning. Doch nog eens: voor zooverre de buiten staander daarover oordeelen kan. Want al heeft de zitting van den krijgsraad de bewijzen van Ferrer's onmiddellijke schuld aan de te Barce lona gepleegde gruwelen niet open baar gemaakt, dat deze bewijzen niet bestaan is een gratis, door niets ge staafde bewering der Ferreriaansche pers. En indien, merkt het „Hbl. van Antwerpen" terecht op „Ferrer de hoofdschuldige is in de bloedige gru welen, te Barcelona voorgevallen, dan kon men hem geen genade ver leunen, wanneer men de ongelukki- gen doodschiet, die werktuigen waren in zijne, hand bij het in brand steken van kerken en kloosters, het ontgra ven en op den brandstapel leggen van nonnenlijken enandere ultspattin gen meer. Wat meer La, de vrijden kers en de socialisten hebben letter lijk de Spaansche regeering gedwon gen ongenadig te zijn." Meegedeeld wordt, dat ook IN SPANJE ONGEREGELDHEDEN zijn voorgevallen. Uit Barcelona wordt bericht, dat daar Donderdag avond een bom sprong in een straat bij de kathedraal en het bisschoppe lijke paleis en dat de eigenaar van een piano-magazijn en drie politie agenten ernstig werden gewond. De Jjevige ontploffing richtte ook eenige materieele schade aan. De gistermiddag gehouden zitting van de Cortes (Kamer) ls nog al ru moerig geweest. Eerst werden eenige interpellaties over Marokko aangekon digd. Toen volgde Calberton met de mededeeling, dat hij inlichtingen wenschte over de gebeurtenissen In Barcelona. Dat gaf al spanning.... Nu vroeg de republikein Azzatti 't woord. De voorzitter weigerde dit, waarop veel lawaai ontstond en 't den minis ter-president Maura onmogelijk was ©en decreet voor te lezen. Nog rumoeriger was 't In de ge meenteraadsvergadering van Madrid. Bij den aanvang der zitting deelde het socialistische raadslid Iglesias mede, dat hij een verklaring wilde af leggen. De waarnemende burgemeester Ma- zantini, die presideerde, trachtte dit te beletten, maar Iglesias gaf hem ten antwoord „Ik zal spreken en de zaal niet verlaten, tenzij ik door de poli tie eruit wordt gezet." De zitting werd daarop geschorst. Nadat zij heropend was vroeg Igle sias opnieuw het woord, te midden van een hevig rumoer, terwijl de bur gemeester vergeefs trachtte de rust te herstellen. Van alle kanten hoorde men uit roepen en scheldwoorden. De socialisten verlieten toen do zaal. Het republikeinsche raadslid Dlcen- ta zette toen het protest van Iglesias over do terechtstelling van Ferrer voort en verliet daarna met de andere republikeinsche raadsleden de verga dering. BETOOGINGEN IN HET BUITENLAND. Deze duren nog altijd voort,! Ook Donderdagavond was 't bi PA- rijs rumoerig, maar de politie bleef meester van 't terrein. Te Lion nam de betooging 't karak ter van een oproer aan en werden oefc de revolvers gebruikt., Te Havre: ook rumoerige betoogin gen. Te Toulou drongen de betoogers de kathedraal binnen, joegen de kerk gangers naar buiten, wieren de bid- stoelen om en bedreven allerlei balda digheden, totdat zij eindelijk door de gendarmen verdreven werden. Te Brussel hing bij een juwelier een portret van den Spaanschen koning voor de vensters. Nauwelijks was dit bemerkt, of een groot aantal personen drong den winkel binnen en trok het portret naar beneden. De eigenaar van den winkel baalde een revolver te voorschijn en dreigde te zullen schie ten, wanneer de indringers zich niet zoo snel mogelijk verwijderden. Hij werd echter ontwapend en deerlijk mishandeld. Met de blanke sabel moest de politie hem bevrijden uit do handen der woedende betoogers. Er was intusschen, zooals later bleek, voor een waarde van 1500 fres. uit den winkel gestolen. Te Florence wilde een groote menig te volks gaan betoogen voor het Spaansche consulaat. Zij geraakte on derweg in botsing met militairen en politie, met het noodlottig gevolg, dat een officier, vier soldaten en vier agenten, benevens een betooger wer den gewond. MET BUS OP REIS. NAAR ROTTERDAM. I n 1 e I d i n g Toen voor eenige jaren door den heer W. Bus, directeur van onze groo te stedelijke stoomvaart-maatschappij een jubileum gevierd werd toen heeft Haarlem's Dagblad in een uit voerig artikel over de maatschappij W. Bus ook verteld, met welke moei lijkheden de oprichter in den beginne te kampen had. Hoe onbeieekenend het Haarlemsche goederenvervoer te water toentertijd was zoodat Bus op z'n paar -booten leege tonnen en. kisten ophoopte, die met zeilen over dekt 'n grootsch lading-idée gaven. De tijden zijn wèl veranderd. Te genwoordig bezitten de vijf Haarlem sche stoombootdiensten te zamon 22 stoomers, waarvan de maatschappij Bus er vijftien in de vaart beeft. Bo vendien bezit ze nog drie motorboo ten. Met Rotterdam, Amsterdam, LeU den, Purmerend en een entatn aantal tusschengelegen plaatsen onderhou den die booten een geregeld© dagelijk- sche verbinding, en vervoeren eene groote massa diverse goederen. Neen, de methode van leego kisten en zeiion is sinds lang al in onbruik 1 't Interesseerde ons, dat goederen vervoer te water, en zoo wendden we ons tot den heer F. Pronker, directeur van de maatschappij Bus, met verzoek om de langste reis, die naar Rotter dam, eens mee te mogen maken. 3) E. W. Hornung. Zij moeten nog maar veel van dat lied genieten, zegt juffrouw Denison boos bet is bet laatste, dat zij van mij gehoord hebben. Ar- (■angeer zooveel concerten als ge wilt. k zal niet meer zingen, of het moest rx bet vooronder zijn. Ik wil wel fcingen voor de matrozen, maar niet voor kapitein Harris. Hij ia van avond beelemaal niet verschenen. Ik zal hem niet weer gelegenheid geven, inij te beleedigen. Was haai- ij delheid ten slotte ge kwetst U vergeet, zei ik, dat u niet wilde antwoorden, toen hij u aan tafel aansprak. Dat was geen wonder na d© ma- bier waarop hij tot mijnheer Ready bad gesproken, zoodat hij te zenüw- achtig was om aan tafel te komen, (te arme man Maar de kapitein voelde de open lijke beleediging. Dan had hij tegenover mij niet zulk een taal moeten gebruiken. Uw vader voelde bet ook, juffr. Denison. Ik hoor niets duidelijker dan haar zacht maar vlug antwoord Mijnheer Cole, mijn vader is vele, vele jaren geleden gestorven, hij stierf voordat Ik het kon weten. Die man trouwde alleen mijn arme moe der. Hij is het eens met kapitein Harris tegen mij geen vader zou dat doen. Kijk hen daar nu samen loopen 1 En u gaat er ook bij na tuurlijk I Ik heb geen geduld voor één uwer uitgezonderd de arme mijn heer Ready. Maar u gaat toch niet heen Zeker. Ik heb genoeg van u al ten I En zij was weg met tranen van booslieid in de oogen, waarover ik mij 'n verwijt maakte, terwijl ik den anderen kant van beft achterdek op en neer liep en later nog zoo vaak! Zoo vaak én met zooveel onverholen bitterheid. De heer Santos ©n de kapitein ston den aan loefzijde met elkaar in ge sprek. Ik verbeeldde mij, dat de arme, oude Harris mij met achter docht aankeek, en ik wenschte nu, dat hij er meer reden voor bad ge had. De Portugees echter begroette mij met zijn gewone hoffelijkheid, en ik dacht, dat er een ernstige flikke ring in zijn zeker oog lag. Is u ook al in ongenade, vriend Gole vroeg hij, in zijn allesbehal ve volmaakt EngeLsch. Min of meer, zei ik berouw vol. Hij haalde zijn schouders op, op diie eigenaardige manier, waarbij bij na alleen de rug In beweging komt een gebaar, waartoe Engelsche schouders niet in staat zijn. Zij is grillig en eigenzinnig, zei hij in zijn eigenaardigen tongval. Het d'Oet mij veel leed te zien, dat zij niets op haar moeder lijkt I Hij zuchtte. Hij was altijd bezig een sigaret te rooken, en een andere te rollen; toen hij de nieuwe aanstak, viel het licht op een vreemde speld, die hij droeg, een in mozaïek inge legde speld. En het hinderde mij te denken, dat zoo'n lief meisje als Eva Denison zoo onaangenaam sprak over zoo'n goed man als haar stiefvader, eenvoudig omdat hij het durfde wa gen te sympath iseeren met zoo'n ru wen zeebonk als kapitein Harris. Ik ging echter naar mijn hut. en ik kan niet zeggen, dat de zaak mij wak- loer hield. Ik sliep gelukkig in. HOOFDSTUK II. De geheimzinnige lading. Word wakker. Cole 1 Hét schip stAart lil brand 1 Het was de holklinkende stem van Ready, die echter even bedaard klonk aLsof hij mij vertelde, dat ik laat zou komen voor het ontbijt. Ik kwam verschrikt overeind en zocht hem wild in de duisternis. Je maakt gekheid, was mijn eerste gedachte en waren mijn eer ste woorden want nu was hij bezig mijn kaars aan te steken en daarna de lucifer uit te blazen, met een zorg, die op zichzelf een tegenstrijdigheid scheen. Ik wou, dat het waar was, antwoordde hij. Luister maar eens goed. Hij wees naar de zoldering van mijn hutzij kraakte en trildeen plotseling drong het gevaar van den toestand tot mij door. Men raakt gewoon aan allerlei ge luiden op zee, maar tot op heden gaat het mijn verstand nog te boven, hoe ik een o ogenblik geslapen had bij het kolossale rumoer boven mijn hoofd. Zeelaarzen stampten bloote voeten plasten mannen vloekten vrouwen gilden angstkreten overstemden de bevelen. Hebben wij nog den 'tijd om hier te blijven vroeg Lk, terwijl ik mijn kleeren voor den dog haalde. Lang genoeg om u goed aan te kleeden. Bedaard maar, oude jon gen I Het ls nog maar pas ontdekt zij zullen het misschien wel onder de •Jcnie krijgen. De paniek ls od 1 oozen- blik het ergste, en daar zijn wij bui ten. Maar waar was Eva Denison Ademloos deed ik die vraag zijn antwoord was geruststellend. Juffr. Denison was met haar stiefvader op het achterdek. En allebei even koel als kom kommers, voegde Ready er bij. Zij konden niet koeler zijn dan deze jonge man, wien d© dood in zijne schitterende en ingezonken oogen stond te lezen. Hij was het type van den man, wiens lichaam alleen nog uit spieren bestaathet eene jaar een athleet, het volgend jaar dood maar tot op dit oogenblik was de athleet niets dan een niet te gelooven tradi tie geweest. Den vorlgen middag had ik nog gezien, hoe hij op zijn slappe knieën stond te beven bij de ruwe woorden van den kapitein. Nu te middernacht den juister tijd op mijn horloge was het alsof zijn verschrompelde leden zich in kleeren hadden uitgezethij scheen ternauwernood zijn eigen blozend ge laat te kennen, toen hij het in mijn spiegel voor zich zag. -— Wel, welzei hij, dit heeft mij de koorts op het lijf gejaagd ik weet niet, dat ik mij ooit tot meer in staat heb gevoeld. Als zij het vuur maar onder de knie krijgen 1 Ik heb er de geheele reis over nog niet zoo goed uitgezien. En hij bewonderde zichzelf, terwiil ik mij in vliegende haast aankleedde; een knappe, jonge kerel, heelemaal niet de geboren egoïst, alleen maar door de doctoren ten doode opge schreven ep met een bedroefd beetje geld op zafc. Het gaf iemand weer zelfvertrouwen, hem te hooren spre ken. Maar het volgend oogenblik vergat hij zichzelf, en bracht mij met een jongensachtige haast door den salon, die werkelijk mijn achterdocht opwekte, terwijl ik meeholde. Wij waren vlak bij de Aequator.- Ik' herinnerde mij de heenreis en ver wachtte tot op het laatste oogenblik, dat mij een of andere poets gebakken zou worden. Eerst toen wij op het propvolle halfdek kwamen, en mijn eigen oogen, verlangend om te blijven leven, angst voor den dood lazen in de verschrikte oogen van anderen, eerst toen werd Ik door diezelfde ge voelens bezield, zoodat het mij toe scheen, alsof mijn aderen zich tege lijk met vuur en ijs vulden. Om de anderen recht te laten we dervaren, geloof ik, dat de eerste wilde paniek toen al wat tot bedaren kwam ten minste er heerschte een toestand van reaotie over de manne lijke passagiers van de tweede klasse an uil het vooronder. /Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9