KEIJSER'S Schoenonmagaz-Jn, fflNO'S BLIKSEMSNELLE H0ESTGENEZ1NÖ Uit de Omstreken Binnenland Burgerlijke StsoS Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN IIET KOXINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Btldt, 20 Oct. 1909. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. ie Horta (Azoren)laagste 733.6 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 61 October iWind meest matige Zuid-Weste lijke wind. Gesteldheid van de luchtzwaar be wolkt, of betrokken, waarschijnlijk regen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. trur 763 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M.- ïberfflOtneterstand te Haarlem. Woensdag 20 October Hoogste gisteren 2 uur F. 59 Laagste hedennaoht F. 52 Hoogste heden tot 12 uur F. 58 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per -regel. ■i 82 Lange Vcerairaat EEN OPEENVOLGING VAN VERBAZINGWEKKEND! GENEZINGEN GEDURENDE II JAAR. Veno's Bliksemsnelle Hoestgenezing wordt zeer veel nagemaakt, doch NIMMER overtroffen. Elf jaar geleden gaf liet reeds meer genezingen dan elk ander geneesmiddel en thans is 't het voornaamste geneesmiddel over de geheele wereld, daar het de grootste genezende kracht bezit. Het is zuiver en vry van verdoovende bestanddeelen en daardoor zelfs by zuigel ingen onschadelyk. Het 13 het snelste in werking en het beste geneesmiddel voor acute en chronische verkoudheid of hoest, bronchitis, chronische asthma, kinkhoest, iafluenza, neus-catarrh en longaandoening. Het wordt vervaardigd door de Veno Drug Co., Manchester, Engeland, van bestand deelen welke nog nooit in Holland zyn gebruikt en samengesteld op absoluut hygiënische wyze door de beste apothekers. iVarm aanbevolen door de meeste doktoren. Prys 55 cts., 75 ct3. en Fl. 1,80 per ücsch. Verkrygbaar by J. VAN GULIK, Zijlstr. 98; Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Jansslraat £8; J. J. GöPPINGER, Gr. Houtstraat 3!7a; H. SANT te IJmuiden. Bij de «voornaamste Drogisten in Nederland, .waair niet verkrijgbaar direct per post van de VENO DRUG Co., N. Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ont vangst van postwissel met 10 cents verhooging. nenberg den doek weg, die het hulde blijk bedekte. Het thans zichtbaar geworden hul deblijk bestaat uit een bronzen beeld op een Grieksch marmeren zuil van ruim 1 meter hoogte, met draaibaar bovenstuk. Het beeld, uitmuntend door prachtige houding, stelt voor een zaaier, een stoeren landman, een toonbeeld van kracht, die met wijd ge baar zaad om zich strooit; zoo hoeft ook de heer Sneltjes zijn denkbeelden gezaaid in den Raad, die ontkiemd zijn, en waarvan de vruchten werden geplukt door Haarlem's burgerij. Het beeld, ter hoogte van 65 c.M., is ver vaardigd naar den bekenden zaaier (Le Sèmeur) van den Franschen beeld houwer H. Gaiiquieaan de achterzij de is aangebracht een koperen plaat je, waarop slaat f 1884-1909. Aan J. J. Sneitjes, van Haarlem's Burgerij. Daarna bood de heer Van Slyriim een fraai gecalligraleerde lijst aan, behelzende de namen der deelnemers. De lijst is een keurig stuk calligrafeer- werk van do hand van den heer G. A. Luitingh. De handteekeningen zuilen later in oen album verzameld worden. Daarna richtte de heer Van Styrum zich weer tot den heer Sneltjes „We Vleien ons, dat u dit geschenk van Haarlem's burgerij wel zult willen aanvaarden. Gij hebt nooit u critiek gespaard, maar toch hebt ge ook bloemen rond u weten te strooien. Daarom bieden wij u ook dit bloem stuk aan." (Applaus). Dit fraaie bloemstuk was afkomstig uit de bloemisterij van den heer Dau- dey. Daarna richtte de heer Van Styrum zich voor de laatste maal tot den ju bilaris met de woordenMoge liet u gegeven zijn, lang nog als Raadslid te fungeeren, met de stiptheid, en cor rectheid, die u steeds kenmerkte, te vens met de hoffelijkheid, die u in acht nam, om niemand door uw woorden te kwetsen. Maar als de tijd gekomen is, waar op gij meent, dat het uur van afscheid gekomen is, dan zal ieder van u moe ten zeggen Gij hebt gewerkt zoolang het dag is. Niemand zal van u kunnen beweren, dat ge niet gehouden hebt den eed, nu vóór 25 jaren geleden in den Raad afgelegd„Ik zweer, dat ik de belangen van de gemeente Haar lem zal voorstaan en bevorderen I" (Applaus). De heer Sneltjes dankte, onder den indruk van het oogenblik yoor de huldebe tooging. Spreker wist eigenlijk niet wat to zeggon, Niet dat de huldebetooging hem zoo geheel verraste, maar toch door den indruk Yan het oogenblik. Spreker dankte voor de schoone bloe men, die hem herinnerde aan de woorden Ais een bloem is 01x3 kort stondig leven. Ook voor het beeld van den zaaier dankte spr. Zoo was spr. zijn geheele leven geweest, maai- ook voor zijn eigen gezin en zichzelf had epr. gezaaid. Spr. denkt echter ook aan zijn vriend Stolp, dia hij noode mist. Nadat de heer Sneltjes geëindigd heeft, wordt hij van verschillende zij den gecomplimenteerd. EEN INFORMATIE-BUREAU VOOR IN DISCHG ASTEN. De heer W. J. Krijgsman schrijft ons Meer en meer wordt Haarlem de plaats, waar Indische verlofgangers hun verloftijd doorbrengen, gepen- slonncerde Indische ambtenaren zich metterwoon vestigen en waarheen kinderen uit Indië worden gezonden voor hunne opvoeding. Daardoor Ls hier behoefte ontstaan aan oen kantoor, waar de belangheb benden do noodige inlichtingen kun nen verkrijgen en waar hun verder met raad en daad hulp wordt ver leend. Ik iieb gemeend in die behoefte to voorzien door het oprichten van een „Informatie-bureau voor ludischgas- ten". Hot doel van het Bureau is 0. a. Het bezorgen van een goed tehuis aan kinderen uit Indië, die voor stu die in Noderland moeten zijn liet houden van toezicht op die kin deren en hun tehuis door geregeld bezoek, waarvau op vaste tijden aan ouders of voogden wordt gerappor teerd Het. verscliaffen van goede adres sen, bij aankomst uit Indië. liet vorleenen van hulp bij de keuze van oen inrichting van onderwijs voor de kinderen, enz. Door de ondervinding gedurende mijn driejarig verblijf te Haarlem op gedaan, kan ik, als gepensionneerd U.-I. ambtenaar, deze gemeente in allo opzichten aanbevelen als een uitnemend verblijf voor Indischgas- ten en hun kinderen. DE UITBREIDING VAN DE HAAR- LEMSCHE RECHTBANK. Door de arrondissements-rechtbank alhier is, ter vervulling eener rech- terspluats in dat college, opgemaakt de navolgende alfabetische lijst van aanbeveling: mr. II. van Loghem de Josselin de Jong mr. II. Pelinck mr. J. van Gelein Vitringa, alien rechter, ondersch. in de arrondisse ments-rechtbank le Dordrecht, Win schoten en Tiel. Directeur-generaal van den Landbouw. Het U. D. verklaart goede rede nen te hebben om staande le houden, dat do lieer Krelage behoort tot dege nen, die voor het directeur-generaal schap zoer ernstig in aanmerking ko men. Ook al is or dan met hem niet over gesproken. Candidaat Iloogleeraar. Dr. II. A. van Bakel, predikant al hier, is door het college van curato ren ula eerste candidaat geplaatst op de nominatie voor het lioogleeraar- schap van het Evangelisch Luthersch Seminarium te Amsterdam, ter ver vanging van prof. dr. A. I. H. W. Brandt, aan wlen eervol ontslag ls verleend. Tooneolverslag. Wegens plaatsgebrek moet het too neolverslag over de afscheidsvoorstel- ling van Louis Bouwmeester tot ons volgend nummer uitgesteld worden. Volstaan we heden met de mededee- ling, dat Bouwmeester hartelijk is toegejuicht. Onder de aangeboden bloemstukken was een krans van „J. J. Cremer". BENNEBROEK. De gemeentebegrooting 1910, den Raad aangeboden, sluit in ontvangst en uitgaaf met een eindcijfer van 13.586.91, waaronder een post van onvoorziene uitgaven groot 713.52. De kring voor de kostelooze bestel ling van telegrammen is alhier vast gesteld als volgtNoordwaarts tot de Prinsenlaan, met inbegrip van den stal van Dennenheuvel, Westwaarts tot station Vogelenzang, Zuidwaarts j tot de Bethlehernslaan, Oostwaarts tot „Past op de Kleintjes" en den Benncbrookschenweg In de Haarlem mermeer. DE GLIP. Hedennacht hebben dief of dieven een bezoek gebracht aan de aardap- pelenkuil van E. Vas Visser op Eiken- 1 ode en aldaar een hoeveelheid aard appelen ontvreemd. De politie doet on derzoek. HILLEGOM. In de gemeenten Ilillegom, Llsse en Sassenheim worden pogingen aange wend, om, zoo mogelijk, te komen tot oprichting van een coöperatieve wa terleiding. HAARLEMMERMEER. De heer Mr. Grommelln, kanton rechter te Haarlemmermeer, zal het volgende jaar zijn ambt neerleggen. HALFWEG. Tot onderwijzer aan de Christelijke school alhier is uit 15 sollicitanten benoemd de lieer Terpstra, te St. Ja- cobi Parocliie. VELSEN. Inzake het niet-toelalen van drie horkozen gemeenteraadsleden, met welke mot-toelating Ged, Staten zich niet konden vereenigai, wat den raad aanleiding gaf in hooger beroep te gaan bij do Kroon, is thans van den Raad van State het verzoek bij den gemeenteraad ingekomen om nadere toelichting te geven op de memoriën en bewijsstukken Ier dier zake Inge diend. IJMUIDEN. DE STAKING VAN HET STOOM- TRAWLERPERSONEEL. Gisterenmiddag vertrokken weder om twee stoomtrawlers („Otono" en „Camelia") naar de visschorij, deels met de oude bemanning eii deels met nieuwe werkwilligen bemand. Ten kantore van de Zeevisscherij „Doggersbank" hielden de roeders gisterenmiddag eene vergadering, waarin besloten werd opnieuw een manifest aan de stakende zeelieden uit te geven van den volgenden in houd Zeelieden ter trawlvisscherij. Wij achten het noodig, ernstig on der uwe aandacht te brengen, zoo ge ongeneigd blijft aan het werk te gaan, dat wij reeds voor eenige dagen be sloten, na met acht uwer afgevaar digden te hebben vergaderd, op de volgende wijze aan liet grootste ge deelte uwer wenschen tegemoet te ko men le. Des Zondags wordt niet meer ter visscherij uitgevaren. 2e. Wij verklaarden ons bereid, en blijven dit doen, in het vervolg het toezicht op uwe voeding op ons te nemen. 3e. Tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken, ontstaan in do uit oefening van uw bedrijf, blijft ge, op de wijze zooals dit vroeger bij uwe maatschappij gebruikelijk was, ver zekerd. 4e. De bemanningen der stoom trawlers zullen, in het vervolg, gedu rende den winter* bestaan uit schip per, stuurman, vier matrozen, 1ste machinist, 2e machinist, stoker en een bevaren kok van f 40 's maands, gedurende den zomer uit dezelfde per sonen op één matroos na. Bij die ree- derijen, die zulks wenschen, zal als 4e man een lichtmatroos van voldoen den leeftijd en bekwaamheid kunnen worden aangenomen. 5e. Het uitbetalen uwer gages zal in het vervolg geschieden door een schip per ten kantore van de betrokken ree- derijen, of in een daartoe nader aan te wijzen lokaal. 6e. Aan iederen schepeling, die zulks verlangt zal wekelijks 10 gulden van zijn verdiende loon worden uitbe taald. 7e. Behoudens in gevallen van rei zen van vier dagen of minder, wordt na iedere reis minstens 24 uur vrijaf gegeven. De gages en verdere belooningen of emolumenten blijven voor Iedere reader ij als tot dusverre gehand haafd. Mannen Wij herhalen hiermede slechts datgene, wat door welwillen de tusschenkomst van ds. Creutzberg op den voormiddag van Vrijdag 15 October j.l. aan uwe afgevaardigden werd medegedeeld. Gij ziet, dat aan verscheidene uwer wenschen, reeds lang voordat deze betreurenswaardi ge beweging werd op touw gezet, was tegemoet gekomen. Gij ziet thans ook, dat waar het om de inwilliging van billijke wenschen gaat, go op de volle medewerking van uwe patroons kunt rekenen. Toon thans van uwe zijde, dat gij dit naar waarde weet te schatten; ga niet voort uzelf en de uwen ongelukkig te ma ken, de welvaart van deze plaats te bedreigen. Ge leunt, met in deze hou ding te volharden, niets meer berei ken. Hervat het werk I DE GEZAMENLIJKE REEDERS. Onze corxesp. schrijft: Dezen morgen waren er 10 Holland- sche trawlers aan de markt. Enkele keerden weder naar zee terug. Do nieuwe proclamatie van de ree dors is bij de stakers zeer koel ontvangen. Men meent, dat deze nog minder biedt, dan de eerste. Moge de voorwaarde, over het tij dens de slaking in dienst genomen personeel niet herhaald zijn, omürent de vierde man belooft de nieuwe pro clamatie minder. .Vanmorgen vergaderen de stakers. De openluchtvergadering sluit op moeilijkheden voor een geschikt ter rein. Het bericht, dat gisteren een Engel- sche trawler aan de markt was, be rust op een misverstand.: Storm* Van een groot aantal binnenko mende stoomschepen wordt gerap porteerd, dat ze bij den jongsten storm gedeelten van de deklasten hebben verspeeld, terwijl van vis- schersvaartuigen wordt bericht, dat vele netten verloren gingen. ZANDVOORT. In een ons toegezonden schrijven woTdt critiek. geoefend op een bericht in een onzer vorige nummers, betref fende een proeftocht met de redding boot en proefnemingen met vuurpijl- toestel en reddingbroek. Inzender is n.l. van oordeel, dat onze corr. had moeten vermelden, dat de proefne ming met de beide laatstgenoemde toe stellen een mislukking was* Onze corr. schreef alleen „even eens werden proeven genomen met het vuurpijl toestel". Wij hebben nu nader inlichtingen gevraagd en kun nen daarover het volgende meedeelen: De eerste vuurpijl ging goed af, maar veranderde op een afstand van 50 of 60 meters plotseling van rich ting, vloog naar den duinkant, stiet daar tegen een huis en kwam toen te- rug, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Waaraan die richting- verandering is toe te schrijven, kan niemand zeggen, ook de deskundigen niet, die vermoeden, dat een plotse linge valwind er aanleiding toe gege ven heeft. De tweede vuurpijl deed haar plicht naar behooren, zoodat hoogstens van een gedeeltelijke mislukking der proefneming kan worden gesproken. Wij voegen daaraan toe, dat bij een volgenden keer niet meer in de lengte van het strand, maar naar zee zal worden geschoten, waardoor ge vaar geheel uitgesloten zijn zal. Bij deze gelegenheid vernamen wij nog van de mogelijkheid, dat ingeval van schipbreuk het vuurpijltoestel niet eens in staat zal wezen, om goe de diensten te bewijzen, omdat het touw dat overgeschoten wordt, maar 400 M. ongeveer lang kan zijn en de drie banken vóór het strand, bone vens de sterke strooming een schip zullen beletten tot dien afstand te na deren. Omtrent de reddingbroek schrijft inzender, dat die geheel en al onwil lig was, er was geen beweging in te krijgen. Dit is juistde reddingbroek, die langs bet touw naar 't schip moet worden gehaald, verkoos zich niet in beweging te zetten. Deze fout moot waarschijnlijk aan gebrek aan oefe ning worden toegeschreven. Het ge neesmiddel meer oefenen, ligt dus voor do band. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De Kamer besloot het ontwerp tot rexhooging van den accijns op jene ver eerst na 't algemeene debat over de Staalsbegrooting te behandelen. ONGELUKKEN. Van West-Terschelling wordt go- meld: Een der twee lijken, den 9en en 16en Aug. te Ameland aangespoeld, is dooi de naastbestaanden herkend als dat van Tennis Brouwer, roeier der red dingboot te West-Terschelling, veron gelukt bij de stranding der „Fernan da" in November 1908. MUNTBILJETTEN. Niettegenstaande het publiek in de „Staatscourant" en door middel van aanplakbiljetten in alle gemeenten des lands opmerkzaam is gemaakt, dat de muntbiljetten, die reeds sinds 1904 geen betaalmiddel meer waren, na 1 October 1909 niet meer zouden kunnen worden ingewisseld (een maatregel welke wenschelijk schijnt voor de orde in 't behoor van 's lands financiën) schijnen toch enkele perso nen dien datum te hebben laten voor bijgaan zonder hun muntbiljetten in te wisselen. Aan het departement van financiën wordt overwogen, op welke wijze de schade welke deze personen door hun onachtzaamheid zouden lijden hun alsnog kan worden vergoed. Het ver dient dus voor hen die in het geval verkeeren, aanbeveling daarvan me- dedoellng te doen aan het departe ment van financiën met opgave van bedrag, serieletter en nummer van hun biljetten. Ten overvloede zij er aan herinnerd dat het slechts de muntbiljetten van 50 en 10 geldt welke vóór 1904 zijn uitgegeven (niet de blauwe bankbiljetten van 10 wel ke de Nederlandsche Bank sinds Oc tober 1904 uitgeeft). LANGE RITTEN ZONDER STOPPEN Aan de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij worden thans afgele verd de bij de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmate- rieel te Amsterdam bestelde tien loco motieven met groote tenders. De loco- motleven zijn van hetzelfde type met oververhitten stoom als sedert ruim twee jaar met goed gevolg de zwaar dere sneltreinen vervoeren. De lenders zijn van een andere constructie. Om lange ritten te kunnen afLeggen zon der voor waternemen op een tus- schenstation te behoeven te stoppen, is de waterruimte aanmerkelijk ver groot. Bij dezer dagen gehouden proefrit ten heeft zulk een locomotief met groo- ten tender een trein van 9 vierassige voertuigen van Amsterdam naar Bentheim (182 K.M.) gereden zonder eenige stopping onderweg. De snel heid bedroeg 8085 K.M. per uur. Dit geschiedde bij ongunstig weder. Bij mooi weer had zonder bezwaar de trein uit 11 voertuigen van de langste soort kunnen zijn samengesteld. Dit traject van 182 K.M. is het langste dat voor onafgebroken rit in aanmerking komt. TEGEN ACCIJNSVERHOOGING. Het hoofdbestuur van de Nederland sche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft, on der verwijzing naar het adres d.d. 28 November 1908 aan de Tweede Kamer gezonden, andermaal aan de Tweede Kamer het verzoek gericht, op de mo tieven in genoemd adres ontwikkeld, het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd te wil len verwerpen met zoodanige meer derheid, dat in de toekomst elke re geering er van af ziet, ondanks het herhaalde votum der volksvertegen woordiging in deze richting, verster king van 's rijks financiën te zoeken. Nader zal worden overwogen, in dien het wetsontwerp mocht worden aangenomen, of niet hetzij zelfstan dig, hetzij in vereeniging met andere organisaties een krachtige actie kan worden ondernomen voor een jenever boycot, GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der Ge meente Haarlem op Woensdag 20 Oc tober 1909, des middags te half 2 In de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: Jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, burgemeester. Afwezig de heeren Winkler, Van Rossum en Dr. Timmer. Er is één vacature. De VOORZITTER zegt zeker op al ler instemming te mogen rekenen, wanneer hij thans den nestor van den Raad huldigt bij zijn 25-jorig Raads lidmaatschap. Dit oogenblik zal vele herinneringen bij den heer Sneltjes oproepen, aan personen., die hij gaar ne om zich heen zag, die hij nu mist. Spreker huldigt hem als een cons ciëntieus Raadslid. De heer Sneltjes zal zeker ook dank gevoelen, dat het •hom is gegeven geweest, zoolang ge spaard te blijven. Hem is altijd het vertrouwen van de kiezers gebleven, omdat men wist dat de heer Snel Ij es iemand was, die nooit op eigen be lang lette. Door zijn werken ook, 't is vanmorgen reeds welsprekend ge zegd, is de bloei der gemeente bevor derd. Wat de heer Sneltjes deed in hot belang der gemeente, zal spreker niet allemaal opsommen. Dat zou hem te ver voeren. Hij zegt alleen den jubilaris dank voor zijn werkzaam heid in den Raad en in de commis sies. Spreker hoopt, dat het hem langen tijd nog mafe gegeven zijn, als Raads lid to fungeeren. En als de heer Sneltjes het oogenblik gekomen acht, dat hij zich uit het openbare leven moet terugtrekken, dan zal hij met volle tevredenheid op zijn loopbaan mogen terugzien. (Applaus). Do heer SNELTJES dankt den Voorzitter voor zijn woorden en de loden voor hun applaus. PUNT L Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Bij do mededeelingen vraagt de heer RINKEMA om spoedige aan de orde stelling van het verzoek van den heer Oostenbroek Inzake een bouw plan. De VOORZITTER zegt spoedige aan de orde stelling toe. Do VOORZITTER deelt mee, dat ingekomen is een rapport van den Commissaris van Politie inzake de gebeurtenissen in de Groote Hout straat. Dit stuk zal ter visie voor de Raads leden gelegd worden. Er blijkt uit, dat de toestand sedert 15 September, het tijdstip van het vorige rapport, in de vorige zitting medegedeeld, niet is veranderd. De stoornis in de Houtstraat levert geen feit op voor een strafvervolging. Do versterking der politie in de Groote Houtstraat acht de Commissaris niet noodig. Een voorstel lot wijziging van de Politicverordening, om de stoornis in de Houtstraat te beletten, is in han den van de Rechtsgeleerde Commis sie gesteld om advies. Spreker deelt nog mede, dat 17 agenten het politio-diplama hebben behaald. Daaruit blijkt, dat wel gelet wordt op de verhooging van het in tellectueels peil der agenten. De heer TIMMER komt ter verga dering. Ingekomen is een verzoekschrift van de heeren W. J. B. van Liemt 0. a., om in 1910 ook in de Anegang cleetrische straatverlichting te doen aanbrengen, idem van de Maatschap pij tot Exploitatie van Staalwater- bronnen, om vergunning to vorlee nen tot het oprichten van getimmer ten in den tuin van het Brongebouw van Mei tot Augustus 1910, ten be hoeve van een door den Nederland- schen Fotografen Kunstkring te hou den tentoonstelling. Ingekomen is verder een verzoek schrift van P. T. Jansen e. a., om verbetering van de bestrating der Lange Molenstraat. Aan B. en W. wordt dit verzoek in handen gesteld ter afdoening, met machtiging om adressanten mede te deelcn, dat het in het voornemen ligt om na den afloop van de uit te voeren bestrafingswerken, de groote oneffen heden door bestrating van de Lange Molenstraat te yerwij deren. Dr. Brongersma verzoekt eervol ontslag als directeur der IT. B. S. met 5-jairigen cursus met ingang van 1 Februari 1910 of op den datum, waar op in de vervulling der betrekking zal worden voorzien. Het ontslag wordt verleend. De heer J. G. Michielse, hoofdop zichter over de Bouwpolitie, ziet zich gonoodzaakt, hoewel noode, met 1 Ja nuari eervol ontslag te vragen wegens 't verstrijken van zijn 65e levensjaar. Do heer Michielse heeft 29 dienstja ren en is thans 66 jaar oud. Het ontslag wordt verleend. De heer J. de Koek, hoofd der open bare school voor gewoon 1. o. 110. 3, verzoekt eervol ontslag uit zijn be trekking met 1 April 1910. Het ontslag wordt verleend. Aan deze drie ambtenaren zal een dankbetuiging voor betoonde diensten worden gezonden. De heer H. Teerink', onderwijzer aan de m. u. 1. o.-school no. 1 ver zoekt met 16 December eervol ontslag wegens benoeming tot leeraar in het Engelsch aan H. B. S. en Gymnasium te Tiel. Aldus wordt besloten. Mej. J. A'. Ia Bastide verzoekt we gens huwelijk eervol ontslag als on derwijzeres aan de m. u. 1. 0. school no. 2 met ingang van 1 Januari. Wordt verleend. PUNT 2. B. en W. stellen voor 270 beschik baar te stellen voor herstelling van het rijtuig voor vervoer van lijders aan niet-besmettelijke ziekten. Aldus wordt besloten. PUNT 3. Naar aanleiding van het Raadsbe sluit, om aan de Burger-avondschool geen leerlingen meer toe te laten, die eene andere inrichting van onderwijs bezoeken, heeft er een conferentie plaat# gehad tusschen den wethouder van onderwijs en enkele leden van de Commissie van toezicht op het M. O. oenerzijds en den inspecteur van het M. O., enkele leden van het bestuur van de Vereeniging „De Ambachts school" en den directeur dor Am bachtsschool anderzijds.- De directeur der Burgeravondschool was door ziekte verhinderd, die bij eenkomst bij te wonen. Het gevolg van deze samenspreking is geweest, dat besloten werd om het aantal uren, dat thans aan de Am bachtsschool aan het theoretisch on derwijs wordt bestoed, zoo te vermeer deren, dat de leerlingen, die de school gedurende den 3-jarigen cursus be zocht hebben, op grond van hun ge tuigschrift toegelaten kunnen worden tot de 4e klasse der Burgeravond school. In verband met dit besluit moet door verbouwing aan de Ambachtsschool een tweede lokaal voor theoretisch on derwijs worden verkregen en inge richt. Voorts moet een leeraar in de net tuur- en werktuigkundige vakken aan gesteld en de noodige modellen en werktuigen aangeschaft worden. Daar de daarvoor benoodigde gel den niet uit de gewone jaarlijksche inkomsten kunnen bestreden worden on zij het onmiddellijk gevolg zijn van de door den Raad vastgestelde nieuwe regeling van het vakonderwijs, ver zoekt het bestuur der Ambachtsschool te mogen ontvangen voor kosten van verbouwing en In richting in eens een som van 1000, en voor de aanstelling van een leeraar eene blijvende jaarlijksche subsidie- verhooging van ƒ500. B. en W. stellen voor, de som van ƒ1000 beschikbaar te stellen. Omtrent de subsidie-verhooging zullen zij een nader voorstel doen. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. De onderwijzer J. W. van den Boo- gaardt is bij ontstentenis van een plaatsvervangend hoofd aan school no. 11, gedurende de ziekte van liet hoofd dier school 3 maanden belast geweest met administratieve werk zaamheden aan die school. B. en W. stellen voor hem daarom een gratificatie van 50 toe te ken nen. Aldus wordt besloten. PUNT 5. Aangezien B. en W. gebleken is, dat door do in Aug. vastgestelde ver ordening de jaarwedde van een der hulpbodeu ter secretarie zou dalen be neden het bedrag, waarop hij volgens de thans vervallen verordening aan spraak heeft, stellen B. en W. voor, art. 11 dier verordening zoodanig te w;ijzigen, dat voor zoover de bezoldi ging der op 1 Jan. 1909 in dienst zijn- do beambten nog niet bereikt heeft het bedrag, dat zij zouden genieten, wanneer reeds bij hun benoeming de ze verordening van kracht was, deze daarmee in overeenstemming zal wor den gebracht, doch dat de verhooging der jaarwedde niet meer zal bedra gen dan 100 per jaar. Ambtenaren en beambten, reeds in dienst op 1 Jan* 1909, blijven de aanspraken op hooge- re jaarwedde behouden, totdat de toepassing van deze verordening voor hen voordeeliger is. Aldus wordt besloten. Daarna gaat de Raad over in ge heime zitting. HAARLEM. ONDERTROUWD: 20 Oct.: P. V is en W. Muis. 19 Oct. H. W. Scalongnc en F. P.. Kuipers; 20 Oct. A. F. Slebos on M. v.: d. Meij; M. Hellingman en W .Barge man; II. P .Mathot en M. E. v. Mook; G. Oostwal en P. M. Hunting; W. Mol en A. Visser; A. H. v. d. Meij do Bie en H. A. v. d. Putte; C. Kooij en C.i Lenaarts, J. G. Groen en W. Honing; A. F. Balkenende en H. C. Dekker; P. Keesman en M. M. de Bell. GETROUWD: G .J. ten Dam en G. In 't Veld; L J. F. Zweers en A. J. de Geus; H. v Lobuizen en A. Bekius, P. Nies en E» B. v. d. Landen; P. v. Koersel en C* S. K. de Witte; J. J. Boutellier en IL W. van Orden. BEVALLEN: 19 Oct.: H. W. Kooij—Sleeman d. 20 A. M. RaarLuiten z. 18 L. Pleijsant- Klok z. 20 J. M. P. v. d. Bogaard- de Graaf d. M. F. Kales— Oosterbaan d. 19 H. J. H. Mazee—Harmsen z. G* M. StevenhaagenHogeveen d. OVERLEDEN: 19 Oct. J. v. d. Zwaag, 39 jaar. Scf- phiastraat, H. D. E. Lommelaars— Lamoraal Wichers 33 jaar, Duven- voordeslraat; J. Uijtendaal, 43 jaar, Kamperlaan. imsterdamscbs Beurs. Openingskoersen van 20 Oct. 1909, CABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 an 8. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT: 2 1/2 Certific. N.W.S. 77 7/16, Rus sen 93 1/8, Z. AMERIK. STAATSFONDSEN: C* Peru 9 5/16, Pref. Peru 36 1/4. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 104, Deli Mij. 476, Mcdan 265 1/2, Nieuwe Asahan 81, Rotterdam Deli 375, Senembah 457. PETROLEUM-AANDEELEN: Koninklijke Petr. 451. MIJNAANDEELEN: Great Cobcur 129, Gew. Cultuur 179. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende stiL Atchison Topeka 119 3/1, Denver 48, Erie 337/8, Kansas 441/4, 701/2, Missouri 47 7/8, Rock Island 391/2, Southern Rails 32, Southern Pacific 128 1/2, Union Pacific 202, Wa bash 20 3/8, Steel 89 1/4, Carren 70, C. Marine's 71/8, 22 7/8. Marktnïemvs Op de heden alhier gehouden -vee markt waren aangevoerd en verkocht* Koeien 3 stuks, 90225. Stieren 2 stuks.- Vaarzen 2stuks 95100. N. Kalveren 19 stuks, 7—14. Schapen 26 stuks aangevoerd, 13 stuks verkocht, 14—22. Gemengd Nieuws JAN HOFMEYER. Een telegram uit Kaapstad meldt, dat da dood van Jan Hofmeyr een' schok door Zuid-Afrika veroorzaakt. Sir Lewis MichelJ, die in Jameson'fl kabinet heeft, gezeten, zeiHet doet er niet toe of hij Holiandsch of En gelsch was. we hebben een groot

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2