Stadsnieuws Uit de Omstreken Ëinasalaad naa- sa buitenland. Maar wij koeste ren de vorwachting, dot olie welden- kenden overtuigd rullen «ijn, dat hot groots werk, door hel Spaansche gou- ornement aangevangen, van groot Internationaal nut is." SPANJE BN T BUITENLAND. De Fransche minister van buiten- landeche xaken Pichon verklaarde in den Senaat ten aanzien van een in terpellatie over Spanje, dat de reces- ring ie Intexpellatie niet kan toe staan. „Hat past ons niet, ons te mengen in de staatkunde van vreemde regee ringen wij zijn met Spanje verbon den door hartelijke vriendschap, en tentes en overeenkomsten, wij zullen die ententes en die vriendschap blij ven aanhouden." De Senaat verdaagde daarop de be handeling der interpellatie voor..— ombepaalden tijd I In de Hongaarsche Kamer vroeg ook een algevaardigde te mogen in- terpelleereu over de Ferrer-zaak. Ook hier weigerde de regeering dit toe te etaan. De arbeiderspartij in het Engelsche Lagerhuis heelt tot den minister van buitenlaudsche zaken de vraag ge richt, of de Britsche regeering pogin gen in het werk heeft gesteld, om te voorkomen, dat Ferrer zou worden doodgeschoten, zonder dat over hem een vonnis was uitgesproken door een civiele rechtbank. De minister antwoordde, dat de re geering niet kan afwijken van haren stelregel, om niet tusschenbeide te treden, of geen oordeel uit te spreken over zaken, het binnenlandsch be stuur van andere Europeesche rijken betreffend, wanneer geen Britsche onderdanen daarin betrokken zijn, of uit verdragen voortvloeiende rechte® worden verkort. De socialist Grayson stelde toen voor. het Huis te verdagen, wegens het, volgens zijn opvatting, onvol doende antwoord van den minister, en afkeuring te kennen te geven over het feit, dat de regeering niet tus schenbeide wil treden ten behoeve van de gevangenen, die thans in Spaan- sche gevangenissen opgesloten zijn, ten einde de behandeling hunner zaak voor een civiele rechtbank te verze keren. Deze motie moest gesteund worden door 40 leden, daar zii echter slechts bi; 13 leden steun vond, moest zij ver vallen. Grayson riep toen verontwaardigd uit„Lafaards, schaamit u 1" In de Belgische Kamer is ook de Ferrer-zaak ter sprake gebracht. Ook hier waren de socialisten aan het woord. Demblon kenschetste de terechtstel ling van Ferrer als eon moord. Ook de heer Vandervelde besprak de „af grijselijke misdaad" en vermeldde tevens, ,dat thans 1200 personen in Montjuich in Spanje gevangen zitten. „Laat ons wat meer doen voor het leven van die mannen, dan voor dat van hem die geen woord Yan mede-' doogen vond." De minister van buitanlandsche za ken protesteerde. Pepin riep uit: „Weg met den ko ning van Spanjel" Vandervelde noemde het Spaansche ministerie een regeering van moor denaars. Een interpellatie iver de Ferrar- zaak is evenwel geweigerd. De Fransche Kamer besloot, Vrij dag over te gaan tot behandeling van de interpellatie der socialisten over de wijze, waarop het politietoezicht door Spanje worat uitgeoefend in de Oostelijke Pyreneeën en over den oor log in Marokko. NIEUWE VERVOLGINGEN. De republikeinsche senator Sol y Ortega, die te Biarritz vertoefde, is naar Madrid vertrokken, toen hij vernam, dat de kapitein-generaal van Cat.-» nië den Senaat had verzocht, hem te mogen vervolgen. Sol y Ortega zou aangespoord heb ben tot brandstichting. Eeu corres pondent van do „Temps" heeft hem gevraagd, of hij niet bang was, als de Senaat het verzoek inwilligde, be recht to worde», door den krijgs raad. Hij antwoordde „Er korne van wat wilik ben zestig jaar oud, heb vrouw noch kin deren, en voel mij sterk door mijn onschuld DE OORLOG IN MAROKKO. Er is weer gevochten. De kruiser Carlos Quinto en de torpedojager Osado beschoten de dorpen, liggende tusschen de kapen Negri en Aldane. Negentien Spanjaarden en ongeveer 300 Mooren werden buiten gevecht gesteld. DE TSAAR NAAR ITALIë. De Tsaar is gister op reis gegaan naar Italië, om daar het reeds lang aangekondigde bezoek aan koning Emmanuel te brengen. AANSLAGEN IN ZWEDEN. Do bekende Zwoedscho chemist dr. Martin Akenberg is te Louden in slaat van beschuldiging gesteld we gens poging tot moord in Z-.veden, en in verzekerde bewaring gebracht. Men vermoedt, dat hij den 9den Octo ber per post bommen naar Zweden heeft gezonden. T DEENSCHE MINISTERIE. De tegenstanders van den Deen- sclien minister Christonsen hebben h'rn doei toch ten slotte bereiktde minister hoeft namelijk zijn ontslag aangeboden. De koning heeft het aan genomen en den minister-president graaf Holstein interimair belasi mot de portefeuille van landsverdediging. ENGELAND EN ZUID-AFRIKA. De koning van Engeland zond aan mevr. Hofmeyr een telegram van rouwbeklag, waarin hij wee» op het verlies, dat Zuid-Afrika heeft geleden on op de voorname plaats, die Hof meyr innam in list openbare leven van do Kaapkolonie. LAMBROSO OVERLEDEN. De bekende geleende op strafrech terlijk gebied Lombroso ts te Turijn bverheden. DB PLANTSOENARBEIDER8. Gister vermeldden we het adres door de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Gemeentewerklieden aan don Raad in zake den langen werk tijd van Plantsoenorbeldore ln dexe gemente, gezonden. Aan de memorie van toelichting ontleenen we thans nog het volgende: „De plantsoenairbeiders staan zeer ten achter wat werktijd betreft bij andere gemcente-dienairen. Tan eerste wel wat rustpoozen be treft: een agent van politie wordt 1/2 uur rust. toegestaan na 1 1/2 uur dienst. De plantsoen-arbeider^ die politie dienst verrichten in de plantsoenen moeten zonder rusten van 's morgens 7 1/2 tot 'e middags 1 1/2 ure b.v. on afgebroken dienst doen zelfs in deo winter bij welke koude of met welk nat weder ook. Ook de werktijd is abnormaal lang. In het indertijd namens onze af dee ling verzonden adres blijkt, dat de werkweek 90 1/2 uur bedraagt. Deze werktijd komt niet overeen met een voorgeschreven 10-urigen werkdag. Bovendien mag niet worden verge ten, dat de werklieden verplicht zijn ln hun schafttijd van alle overtre dingen die zij zien, proces-verbaal op te maken. In letterlijken zin werken zij zelfs Ln den schafttijd door, hoewel voor die uren niets wordt betaald. Door alle plantsoen-arbeiders werd eon proef tot verbetering met vreugde begroet. Deze proef heeft 6 weken ge duurd. In die proef is het zoo geregeld, dat een plantsoen-arbeider, die tot des avonds 10 uutr surveillancedienst heeft te verrichten, in demmorgen van dien dag dan niet te half zes, maar te half zeven uur moet beginnen. Vroeger moest ook in dat morgenuur dienst gedaan worden. Toen ward echter aan eiken werkman vóór den surveil lance-dienst van half 8 tot 10 's avonds gelegenheid gegeven zich tusschen 6 en half acht ure te gaan reinigen, verkleeden en brood te eten. Nu met de proef moeten de werk lieden zich ook wel gaan wasschen, reinigen, verkleeden (het unlformpak aantrekken), heen en weer van heit werk naar hun woning welke voor ve len zoo ver verwijderd ligt, dat .zij in die 1 1/2 uur, haast geen tijd hebben om een stukje brood te eten, maair deze 1 1/2 uur heet nu „rusttijd" en daarvoor wordt geen loon uitbetaald. Door deze eigenaardige regeling zou het weekloon van den plantsoen arbeider de eone week f 1.50 en de an dore week 1 minder worden. Geenszins mag eenlge verminde ring van het groot aantal werkuren op het weekgeld Je worden verhaald. Met hernieuwden aandrang ver zoekt adiressante den normalen werktijd te willen stellen op 10 uutr en daarbij voor te schrijven, dat na dien werktijd een rusttijd zal moe ten worden genoten van 10 uur; even zoo te willen voorschrijven, een trust- indeellng, zooals bij de politie in ge bruik is van 1/2 uur rust na 1 1/2 uur dienst. Bovendien verzoeken adressanten om een lokaal waar voedsel en drin ken worden opgeborgen; en dit in schafttijd kan worden gebruikt. In don winter vooral zou het geen weelde wezen, als zoo'n lokaal ver warmd werd en zoo noodig kleederen konden worden gedroogd. Dan dringt adressante aan op een weekloon van f 15 voor werklieden, die voor dag-, nacht- en Zondags dienst zijn Ingeschreven. Voor werk lieden die vroeg en laat en ook Zon dags aldoor ln de weer zijn, mag dit ais een billijk verlangen warden aan gemerkt, zegt adressante. Wenschelijk komt het den betrok ken werklieden voor, dat nog meer der toezicht tot beteugeling van bal dadigheid, enz., wordt uitgeoefend; maar van de werklieden is wel het uiterste wat werktijd aangaat, ver langd geworden, een twee-ploegen dienst zou daarom èn den werklie den èn de bewaking zelve zeer ten goede komen. Annie Besant. Zondag a.s. zal, zooals wij reeds meldden, de bekende theosoflslc, me vrouw .Annie Brisant te dezer stede eon lozing houden. Mevrouw Annie Besant dan, werd den lsteïi October 1847 to Louden ge boren, maai- van hart is zij een vol- blood Icrsciio, en voor drievierden stamt zij ook uit dat land. Haar va der was ecu geleerde, uitnemend kias- sicus en wiskundige, grondig beiezen in de wijsbegeerte en daarbij dichter. Hij stierf toen zijn dochtertje vijf jaar oud was. In haar Jeugd toonde mevrouw Besant een sterke neiging tot fanta sie, mystiek en droomerij. Het ver- driette haai- reeds toen zoo teleurstel lend iaat geboren te zijn, in een tijd, waarin, naar zij meende, geen hel dendaden meer te doen waren'. Haar moeder was na den dood van haar man in benarde omstandigheden ach tergebleven, en om haar dochter een passende opvoeding te geven, nam zij het aanbod van Miss Marryat, de zuster van kapitein Marryat, aan, die genegenheid voor het meisje had op gevat en aanbood haar op te voeden. Hier bloef zij tot haar zeventiende jaar ongeveer en een gedeelte van dien tijd hracht zij door in Duitsch- land en Frankrijk. De theologie werd haar lievelingsstudie. Tegelijkertijd kwam zij in de wereld, op bals en par. tijen, speelde croquet en schoot met den boog als de beste. In 1866 maakte zij kennis met den predikant Frank Besant. met wien zii êenlgè" Jaren rater trouwde. Dit huwe lijk bleek een overijlde stap geweest te zijnbeide karaktera pasten niet bil elkaar daarom werd in 1878 een scheiding uitgesproken. Nadat haar moeder gestorven was, kwam rij in kennis met den bekenden Charles Bradlaugh, die groot en in vloed op haar uitoefende. Nadat Bradlaugh in hei Parlement ozen was, wijdde zii een vijf tien jaren aan de politiek. Sedert heeft mevrouw Besant, in verband met theosofische zienswijzen, haar mee- ningen aangaande een en ander sterk gewijzigd. In de laatste jaren waren vooral psychologie, hypnose en spiritisme de onderwerpen van haar studie. In 1889 leidde dit tot haar lidmaatschap van de theosofische vereeniging. In Australië, Azië en Amerika heeft zij gewerkt, in bijna alle landen heeft zij propaganda voor de theosofie ge maakt. Sedert 1907 is zij presidente der Yeree edging. Vrije- en Ord e-o e f e n i n g en. Haarlem, 19 October. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke can didates .Geslaagd de dames H. C. Kant en A. E. C. P. Borst, te Amster dam, C. J. Hey boer te Haarlem, E. Veldmeyer te Hoorn, S. W. Göbel te Buiksloot, en J. M. van Keulen, te Alkmaar. De heeren H. A. Brinkman en G. W. van Brink te Haarlem, H. S. Lansen te Amsterdam, P. J. Vlas veld te Apeldoorn, en D. C. C. Ver schoor to Hilversum. Gerard Zalsman. De Londensche berichtgever van het „Hbld." meldt De Haarlemsche zanger Gerard Zalsman heeft blijkbaar, toen hij in het voorjaar te Birmingham zong, het Engelsche publiek zeer voldaan Al thans ik verneem, da/t hij daar 4 No vember e.k. opnieuw zal optreden en op een concert van Max Mossel liede ren van Brahms en Wolf ten gehoore zal brengen. BIJVERDIENSTE Dezer dagen kwam in ons blad een advertentie voor van Robert Gruss uit Keulen, waarin deze „hoog© ver dienste" belooft aan ledereen, die schrijfwerk thuis wil verrichten. Een onzer lezers, die daarop schreef, ontving in antwoord een brief, waarin hem meegedeeld werd, dat hem het eerste gedeelte van een lijst van adressen zou toegezonden worden, wanneer hij vooraf een be drag van 1.30 aan den steller der advertentie opzond. De gegadigde won evenwel Inlich tingen in bij den „Polizei-prasident" te Keulen, die hem antwoordde, dat Robert Gruss geen opdracht gaf voor het schrijven van adressen, maar al leen lijsten verschaft met adressen van personen, die bijverdienste zoe ken. Daar deze politle-ambtenaar verder niets meedeelde, hebben we ons tot Robert Gruss zelf gewend met het ver zoek o«m inlichtingen. Deze zond ons eenige papieren toe, waaruit we het volgende meedeel en tea- voorlichting onzer lezers, die nog op het aanbod ln de advertentie wil len ingaan. Robert Gruss stelt zich voor, dat men op de volgende manier zes gul den en meer kan verdienen met elke 1000 adressen, die men van hem betrekt. In elke courant, aldus zegt hij, vindt men advertenties van fabri kanten, groothandelaars, enzoovoort, die agenten, vertegenwoordigers enzoovoort voor hun fabriek of handelshuls zoeken. Degeen nu, die ln het bezit is van een adreslijst van Robert Gruss, kan den adverteeren- den fabrikant of handelsman zijn adressen te koop aanhieden. Men fungeert dan feitelijk als tusschenper- soon tusschen den steller der adver tentie en de gegadigden, zonder dat deze laatsten op de advertentie be hoeven te schrijven. Voor 100 adressen, betaalt men bij Robert Gruss 75 ets.; voor 500 adres sen f 3 enz. Men kan dan de adressen verkoo- pen voor 1.35 per 100; f 6 per 500 enz. Robert Gruss levert dan nog de be drukte briefkaarten, die men aan ad verteer end e handelslieden enz. zen den kan. Deze kosten 45 ets. de 100. Rij den in 't Bloemend aal- sche Bosch. De Hooge Raad vernietigde wegens onvoldoende motiveering het vonnis van den kantonrechter te Haarlem, waarbij J. W. H. L., te Apeldoorn, was veroordeeld lot ƒ2 boete, wegens het rijden op verboden paden in het Bloemendaalsche Bosch en verwees de zaak naar de rechtbank te Haar lem. VELSEN. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Veisen op Dinsdag 26 October 1909, nam. één uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling rekening 1907 en be grooting 1909 van het R. K. Armbe stuur. 8. Vaststelling rekeningen armbe sturen 1908. 4. Vaststelling der begrootingen voor 1910: a. van de gemeente met bijlagen, b. van de armbesturen, c. van de gecontracteerde wegen. 5. Opheffing onbewoonbaarverkla ring perceel J. H. Baaten. 6. Eervol ontslag onderwijzeres. 7. Regeling ziekteverlof en pensioen grondslag ambtenaren. 8. Buitengewone hulp MJ volks telling,. 9. Benoeming van: een onderwijzer voo"r bel Sorhaltngs onderwijs, te Veleeroond; sen 1 eeraar fa 9ë NedarlaniJsche taal aan de burgeravondschool; een lid der commissie tot waring van schoolverzuim te Velseroord; 10. Reclames hoofdelijke omslag. De recordrels Tas de „Hvalen". (Van onzen Zwocdschcn correspondent). Zweden's nieuwste onderzcescho boot „Hvalen" werd gebouwd op de Fiat San Giorgios werf te Spezzia in Italië, en haar reis van Spezzia ora Spanje door het Engelsche Kanaal, de Noordzee, het kanaal van Kiel en de Oostzee naar Stockholm mag een knap stuk werk, een waar record, ge acht worden. De chef der Flat-werken te Spezzia, kapitein G. Resell', die juist in Stockholm verblijf hield, ver klaarde een dag of twee geleden, dat zulk een reis nog nooit te voren on dernomen was. Deze reis, zeide hij, zal in hooge mate bijdragen tot de er kenning, dat de onderzee-boot thans een hooge trsp van voimaaktheid be reikt heeft. Kapitein Magausson was in dienst bij de onderzee-afdeeling. De Italiaansche kapitein was omtrent kapt. Maguusson en zijn volk, be staande uit een luitenant en 15 minde ren, van meeding, dat zij den hoog- sten prijs voor deze verrichting ver diend hadden hij zeide„Ik kan nog verder gaan en zeggen, da.. zij een even groote of nog grooter prijs ver diend hebben als de werf zelf. Dat de bemanning met boot en motor ln zulk een korten tijd leerde omgaan en zich op zulk een reis waagde, bewijst de eenvouduge constructie van vaartuig en motor, maar niet minder het ver stand en de slimheid der bemanning.'" De „Hvalen" verliet Spezzia op den 30sten Juli. Gedurende een hevigen storm slingerde de boot van kaap Tortosa af zóó hevig, dat de zuurstof uit de accumulatoren ontsnapte. Maar de reis kon zonder moeilijkheid tot do hoogte van Cartbagena vervolgd wor den. Deze stad, aan de Oostkust van Spanje, was de eerste haven, die gedu rende de reis werd aangedaan. Het schip kwani daar op den avond van den 2en Augustus en de motor in 't middenschip had toen gedurende 72 uren ononderbroken gewerkt. De doorloopen afstand bedroeg 790 minu ten, waarvan er 690 met een motor en 100 met twee motoren afgelegd waren. De snelheid bedroeg 10 knoopen. Onderweg was een vau de zuigar- ventiels gebarsten, maar reserve-ven- tieis waren bij de hand en het gebro ken kon direct vervangen worden. Op zulke gebeurlijkheden was men voorbereid. De reis naar Cartbagena was evenwel zeer inspannend voor de bemanning geweest, voornamelijk om dat de beperkte ruimte aan boord niet veeJ gemakken overliet. De comman dant besloot daarom de bemanning te veroorloven te Gibraltar uit te laten rusten. Het vertrek van Carthagena had den 5en Augustus plaats. In den nacht van den negenden Augustus werd de „Hvalen" door een storm overvallen en genoodzaakt naar Malaga te gaan. Door het slingeren van het vaartuig verplaatste de flesschenbatterij zich en tengevolge vujj kortsluiting brak. tweemaal brand aan boord uit. Gedurende het verblijf te Gibraltar, waar hei vaartuig den 9en Augustus aankwam, kreeg de bemanning gele genheid tot rusten. Daar de batterijen in orde moesten gebracht worden en de verbrande draden hersteld enz., duurde het oponthoud daar, langer dan men eerst verwacht had. Op den 15en Augustus stak de „Hvalen" evenwel opnieuw in zee, altijd langs de kust varend mei een snelheid van meer dan 12 knoopen. Ter hoogte van Cadiz verduurde 't vaartuig een storm op bewonderenswaardige wijze. Hier evenwei gebeurde het, dat de as, die de beweging van hei vliegwiel opeen dwarsas overbrengt, brak. Den 14en Augustus liet men 't anker vallen te Lissabon, waar een nieuwe as werd vervaardigd, iets, dat zes dagen in beslag nam. Den 20sten verliet de boot I.issabon, maar de reis langs de Portugeesche kust was zeer moeilijk en verscheidene keeren moest gean kerd worden. Oporto werd op 25 Augustus en Vigo een dag later be reikt, waarna de „Hvalen" aan de an dere zijde van Kaap Finisterre anker de, den 28sten zich weer in beweging stelde en op den avond van denzelfden da? te Ferrol aankwam. Tijdens een storm waren namelijk <üa twee hori zontale roeren bij de kromming afge broken en over boord geslagen, even als de beschermpiaten van het anker. De „Hvalen" kwam 10 September te Portsmouth aan. De officier en van de Engelsche onderzee-flottilje daar, stelden veel belang in de reis en den bouw van het vaartuig en gaven ten slotte als hun meening te kennen, dat geen enkel van hun onderzeesche v aartuigen, ai had het ook driemaal den tonneninhoud van de „Hvalen", zulk een reis zou kunnen volbrengen. Den 22sten September kwam de „Hvalen" te IJmuiden in Holland aan met een klein gebrek aan een der roe ren, dat niet langer goed werkte. Na dat dit roer hersteld was, vervolgde de „Hvalen" haar reis door 't Kanaal van Kiel, waar haar vermetele en succesvolle reis groote belangstelling gaande maakte. In de Oostzee moest aan zware gol ven het hoofd geboden worden, maar de „Hvalen" kwam er goed doorbeen en arriveerde den vierden October te Stockholm. De „Hvalen" heeft een lengte van ongeveer veertig meters en haar breedte bedraagt ongeveer vier me ters. Haar snelheid bedraagt 12 tot 14 knoopen aan de oppervlakte en zeven knoopen onder zee. Volgens gemaakte berekeningen is het vaartuig in staat binnen 5 minuten in de diepte af te dalen, ingesloten het in werking stel len van de onderzee-machines, en het heeft daarbij nog 't groote voordeel in staat te zijn loodrecht naar bene den te kunnen duiken, zonder zich vooruit te bewegen. De „Hvalen" moet volkomen waar dig geacht worden nog langer reizen te kunnen ondernemen dan de hier boven beschrevene, evenwel met do veronderstelling, dat zij eeu haven kan blnneulpopen na een k<?rton af stand gevaren Ie hebben en stilhou den om de bemanning gelegenheid tot uitrusten te geven, want, wat geriefe lijkheden betreft, heeft zoo'n schip bij na aan alles gebrek, wat den dienst aan boord zeer vermoeiend maakt EEN AVONTUUR VAN ONZE KONINGIN. In de Duitsche bladen leest men heft volgende verhaal over onze Koningin. Hoewel het duidelijk is, dat het van a tot z verzonnen is, is het toch wel lezenswaard. Een hoogst amusant avontuur heeft Koningin Wilhelmina voor c-enigo dagen ueleefd. Do jonge Koningin, die zich nu weer geheel hersteld heeft, neemt ook haai' werkzaamheid in inaatscbappelijken zin weder op, en bezoekt met de grootste belangstelling de keukens, de eetgelegenheden van haar residentie. De Hollanders bewe ren, dat ilhelmina's aantrekkelijk heid sedert de dagen van haar moe derschap ook grooter is geworden, en dat haar vriendelijkheid en innige deelneming, waarvan reeds vroeger de geheele wereld verrukt was, nog aanzienlijk is toegenomen. Zoo ging de Koningin eenige dagen geleden door de volkskeuken te Am sterdam, en een hofdame leidde de Regentes door de verschillende zalen en ten laatste ook in de keuken. Het had moeite gekost, op straat al de nieuwsgierigen, die ile Koningin hoe dan ook zien wilden, terug te houden. Men was tevreden, toen de jonge Ko ningin eindelijk in het gebouw aan gekomen was. Niets vermoedend ging zij door de zalen, en als zij in de keuken kwam, proefde zij de spijzen, en vond ze uitstekend. Het gelaat van de oude keukenmeid straalde van vreugde. Eindelijk vroeg Wilhelmina: „Waar bewaart u eigenlijk de voor raden voor al die kokerij „Hier, Majesteit", antwoordde de hofdame en opende de deur van een breede keukenkast. Op hetzelfde oogenblik kionk van de lippen der hofdame en van de keu kenmeid een luide gil, terwijl do Ko ningin in een hartelijk gelach uit brak. In de keukenkast stond name lijk een man. De koukenmeid werd beschuldigd, dat zij in weerwil van haar rijperen leeftijd zich nog mot minnarijen op hield, doch zij ontkende met veront waardiging. Zij verzekerde, dat zij den man nog nooit in haar leven ge zien had. En zoo was het. De man was de berichtgever van een groot Amsterdamsch blad, die, om de nieuwsgierigheid van zijn lezers ein delijk to kunnen bevredigen, voor geen liet terugweek, en in een onbe waakt oogenblik in de keukenkast ge glipt was, om op deze wijze te kunnen constateeren, hoe de Koningin er uit zag, en zich zelf nog eens persoonlijk van haar vriendelijkheid te kunnen overtuigen. Onder vele verontschuldigingen wil de de verslaggever de volkskeuken verlaten, doch Wilhelmina reikte hem haai- hand en zeide „Neen, neen. gaat u maar mee wanneer u zooveel moeite en angst uitgestaan hebt, om mij even te kun nen zien, dan zult u dat genoegen ook langer hebben." En als do schrijver verklaarde, dat het de wensch van het volk was, de jonge Koningin en gelukkige Moeder zeer dikwijls van aangezicht tot aan gezicht te mogen zien, zeide Wilhel mina „Het is maai- goed, dat het van daag zulk mooi weer is, daa zullen wij het rijtuig dadelijk laten open zetten." PRINSES JULIANA. Do Koningin heeft benoemd tot da me du Palais Honoraire, belast met de opvoeding van Prinses Juliana der Nederlanden, Jonkvrouwe L. P. van de PolL DE TWEEDE KAMER heeft gisteren zonder stemming aan genomen het wetsontwerp houdende absinth-verbod. Te voren was, op dezelfde maaier, goedgekeurd het wetsontwerp ter be strijding van de kosten der nieuwe soldijregeling. Die regeling vond even wel geen onverdeelde Instemming, zelfs bij degenen die het beginsel: belooning naar bekwaamheid en niet naar anciënniteit, aanvaardden, doch bijvoorbeeld bedenking opperden te gen ongelijke behandeling van ver schillende categorieën onderofficie ren. Lotsverbetering voor enkele dier categorieën bepleitte de heer Thom son, die overigens de gansche rege ling niet fraai vond en liever te vo ren een oplossing van het kader- vraagstuk had zien tot stand komen. Met hem betoogde de heer Ter Laan, dat meear aandacht had behooren ge schonken te zijn aan de wenschen van den bond „Ons Belang", wat de heer Duymaer van Twist niet toegaf. Minister Cool verdedigde vooral het beginsel der wet, belooning naar be kwaamheid, opmerkende dat daar door niemands belangen geschaad worden. Hooger aanvangstractement voor jonge onderofficieren achtte hij on- noodig. Lotsverbetering voor fortifi catie-opzichters en mil. apothekersbe dienden (adj.-ondroff.) zou de Min. overwegen evenals de wenschen van den Bond, al betwijfelde hij of hij het ledereen naar den zin zou kunnen maken. Wat de kadervorming betrof, meende de Min. dat in ons leger het beroepskader niet kon worden ge mist. De Kamer vergadert heden weder te 11 uur en beslist dan het eerst over. een voorstel-Paiijn om het drankac cijns-ontwerp aan te houden tot bij de bespreking der financiën in het alge meen, dus bij de bogrooting. GOUVERNEUR NUYENS. Bij het dep. van koloniën is het te legrafisch bericht ontvangen, dat de gouverneur-generaal van CuxaQao, rar. Th. L A. Nuyens, op 16 dezer het bestuur van die kolonie heeft aan vaard. TERUG VAN DE HUDSON— FULTGN-FEESTEN. Onze regeer in gsver tegen woordigeff bij deze feesten in Amerika, de oud- minister J. T. Cremer te Santpoort, le in ons land teruggekeerd. Een Telegroaf-verslaggever had een onderhoud met hem. De heer Cremer was vol lof over de hartelijke ontvangst in Amerika en legde vooral den nadruk op het feit, dat Nederland zoo'n belangrijk aan deel is toegekend bij desa feesten. „Ja, vooral die ontvangst in het Opernhaus", zei de heer Cremer met een glimlach van voldoening, „was voor ons, Nederlandsche gasten, een prachtmoment! Alles in het fraaie ge bouw", vervolgde onze vriendelijke zegsman, „was met de xood-wit-blau- we kleuren versierd. En achter ons, op liet iooneel, stond een vaandrig met de Hoiiandsche vlag. Toen heb ik er op gewezen, dat het onze republiek der Vereenigde Neder landen was, zelf in 't bezit van het roemrucht verleden van een onafhan- kelijkheidskrijg, die het eerst de vlag der zich onafhankelijk geotreden groote Noord-Amerikaansche repu bliek, van het fort Oranje af, op St. Eustatius, had gesalueerd. De vlag van 't vrije Amerika, ver volgde ik, werd voor het eerst gesa lueerd door de vlag, die bij deze feest viering uwe vla® is!"... De president van het feestcomité, de waardige, charmante grijsaard, ge neraal Woodford, kwam daarop naar mij toe, drukte raJJ de hand. Op hetzelfde oogenblik boog de vaan drig, op den achtergrond, met het rood-wit-blauwe dundoek en ontlokte daardoor een enthousiaste manifesta tie, die niet te beschrijven is. Dat was voor ons kleine volk," vul de de heer Cremer met warmte aan, eén heerlijk oogenblik. Ook toen do burgemeester Van Leeuwen," ging de heer Cremer voort „de hulde van oud-Amsterdam aan Nieuw-Amsterdam overbracht, was de geestdrift enorm. Zoowel op de speech van den heer Van Leeuwen als op de mijne volgde het spelen onzer nationale liederen, iets wat na de redevoeringen der vertegenwoordigers der andere lan den niet het geval was. Begrijp mij goed", zei de heer Cre mer, „het ligt allerminst in mijn be doeling, te beweren, dat het nalaten er van gebrek aan attentie tegenover de andere landen beteeken de, maar wel het doen uitkomen van het feit, dat deze feestviering ook onze feest viering was. Zóó was het ook ln de stad. Het viel onze delegatie zoo ver volgde de heer Cremer op, hoe be mind onze Koningin ook in Amerika ls. Toen ik m'n speech begon en mode- deelde, dat H. M. de Koningin Wil helmina mij opdracht gaf, daverde da zaal van toejuichingen. Aan het militaire etablissement te West Point, waar eenige Amerikanen mij enkele dagen later over de offici- eele receptie spraken, zeiden zij, dait velen de tranen in de oogen stonden bij de ovatie, toen aan H. M. gebrachte Zij is zeker," besloot do heer Cremer dit gedeelte van het gesprek, „de meest populaire vorstelijke persoon ter wereld." Een Hbld.-verslaggever heeft een onderhoud gehad mot mr. Van Leeu wen. Wat is nu uw totaal-indruk vroe gen wij burgemeester Van Leeuv/en. „De totaal-indruk, dien ik ontvan gen heb is in het algemeen eeno van buitengewone hartelijkheid en een bijzondere mate van gastvrijheid je gens ons Hollanders m elk opzicht be- toond. Want naast de officieele personen beijverden zich ook andere Amerika nen, met wie wij in aanraking kwa men, om ons het verblijf in de nieuwa wereld te veraangenamen en ons een goeden indruk van hun land mee te geven. Wel duidelijk bleek uit alles, ja zeef opvallend was het zelfs, hoe sympa thiek Amerika voor Holland gestemd is." Het doel van Nederland's dee Ine. ming aan de Hudson-Fultonfcesteil om, zooals de Commissie >n haar op roep zeidede esre van ons verleden hoog te houden en onze vriendschap pelijke verhouding met den machtig- 6ten Staat.van Amerika, ook mot het oog op onzen Archipel, door een blijk van internationale sympathie te bevestigen" mag dan wel bereikt, en onze internationale positie versterkt geacht worden zoo vroeg de vel^ slaggever. „Beslist", gaf Mr. Van Leeuwen ten antwoord. „Zeker geloof ik, dat. d* banden tusschen ons en de macht1 ge 'republiek der Vereenigde Staten, zeer versterkt zijn. Ja, zelfs heeft zich bi| mij de indruk gevestigd, dat even- tueeie belagers van onze onafhanke lijkheid, of koloniaal bezit, te rekenen zouden hebben met het voor ons en onze vrijheid zoo oprecht en warm voelend volk van Noord-Amerika. Alle Nederlandse he gasten roemen om strijd de grootsche ontvangst. Evenwei, de opvallende welwillend heid de duidelijk in zóó velerlei uitin gen en daden uitgesproken sympathie* en, waarmee zooveel Amerikanen van positie de Hollanders tegemoet kwa men, zich bereid betoonden ens van dienst te zijn. zegt vesl meer. Ais conclusie mag ik wel zeggen* dat onze deelneming aan de feesten op zéér hoogen prijs is gesteld, en dat de Hudson-Fulton-GecüichteiiLsviering voor ons land uitbelangen-oogpunt, waar het onzen handel met en onaé verhouding tot de Vereenigde Staten betreft, en ook met het oog op onzd pocitie, van groote heteekenls gewor den is. Afgescheiden dan nog van directe voordeelen. die veelvuldiger bezoek

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6