Gemengd Nieuws Koloniën Sport ea Wedstrijilefö Leger ea Vloot Uit de Krbefderswereïd Letteren en Kunst Neemt U N FersU verzicht Burgerfilke Stand Onze Laehhoek van Amerikanen aan ona land tongo- ge van do grootere bekendheid bren gen zaL" Dinsdagavond zijn do heer en me vrouw Van Leeuwen in Amsterdam te ruggekeerd. Op weg naar him rijtuig troffen zij vele belangstellende ge- meentenarou te samen geloopen, die don Burgemeester vriendelijk groot ten. Den Jongsten zoon van den Burge meester haddon zijn medestudenten een aardig© verrassing bereid, door hom in grooten getal© met een coach te komen afhalen. GEVAARLIJKE SCHIETERS. Een paar Duitschors, werkzaam bij do., bouw aan de gasfabriek te Apel doorn. kregen het Maandagavond, den eersten kermisdag, to kwaad met eenige werklieden. Door deze laat- 6teil achtervolgd, loste een hunner ©en revolverschot, waardoor ©en 16- jarige knaap door hagelkorrels in hot gezicht werd verwond- Later loste do- zelfde Duitscher nog een viertal scho ten op de hom achtervolgende mare chaussee. Hij wist echter aan hunne handen te ontkomen en Is tot nu toe niet opgespoord. EEN NIEUWE TRAMLIJN IN AMSTERDAM. Vóér de zomer weer in het land komt, ie Amsterdam ln het bezit van zijn lijp 14, die do directe tramver binding* tusschen het „Staatslieden- kwartier", do wijk buiten de Haar lemmer poortbuurt, en den Dam tot stand zal brengen. MIDDENSTANDS-TENTOON STELLING. In de vergadering, welke door het dagelijksch bestuur van het uitvoe rend comité werd gehouden, werd met algemeen© stommen besloten, de trekking voor de verloting to doen Elaats bobben op Dinsdag 30 Novem- er e.k., ten overstaan der notarissen H. Werthelm en Stumphius ln „Eens gezindheid" te Amsterdam. GOUVERNEUR-GENERAAL IDENBURG. Wegens een lichte ongesteldheid is hot vertrek van den Gouverneur-Gene raal Idenburg eenige dagen uitge steld BELASTING IN DEN HAAG. Maandagmiddag was in don Haag- schen gemeenteraad aan de orde do artikelsgewijs» behandeling van do inkomstenbelasting, tot het invoeren waarvan ln de vorige vergadering werd besloten. Aangenomen werden twee moties van mr. v. Raalte: De raad wenscbt een stelsel van progressie in de verordening opgeno men te zien, waarbij van de toene mingen op het tarief en voor die toe nemingen stijgend percentage wordt bepaald. De raad wensoht een stelsel ln de verordening opgenomen to zien waar bij een verschil wordt gemaakt tus schen inkomsten uit vermogen niet uit vermogen en noodigen B. en W. uit, het ontwerp ln dien zin om te werken. MOORDAANSLAG. In de Rielsche heide bij Tilburg heeft een wilds trooper J. v. Oreouw een aanslag op het leven van den rijksveldwachter Machi eisen pleegd. Toen eenige wilds troopers door de rijksveldwaohters zich betrapt zag schoot van O. op korten afstand zijn geweer of op M. Gelukkig vlogen de hagelkorrels langs zijn lichaam. De dader, wonende te Tilburg, Is Maandagmorgen aldaair gearresteerd. EEN AUTOMOBIEL OP HOL! Op den Overtoom te Amsterdam Is Maandagavond omstreeks zeven uur een automobiel op hol gegaan dat wil zeggen, zonder bestuurder verder gereden en eeirst tot staan gekomen door een botsing tegen een huis. Aan leiding tot dit „op hol slaan" was hot volgend a Twee auto's van de maatschappij A tax reden elkaar tegemoet over do tramrails. De chauffeurs dezer auto's bebbeu de gewoonte, elkaar met de hand te groeten, hetgeen ook nu ge beurde. Daardoor raakte een der chauffeurs het stuur kwijt, zoodat rijtuigen, die in volle vaart waren, to gen elkaar aanvlogen. Een der bestuurders, die door den geweldigen schok van den bok af sloeg, had natuurlijk geen tijd om den handel over te halen, waardoor de atax voortholde en ln de Anna Vondelstraat tot staan kwam, door- dut hij tegen een huis aansloeg. Voor dat het voertuig echter tot staan kwam, werden twee meisjes aangere den, die in de apotheek vam den heer Roldanus worden binnengebracht. Het jongste kindje, drie jaar oud, vas ongedeerd, doch het oudste meis je, een elfjarig dochtertje van den heer H. Blees uit de lste Helmers- 8traat, had een arm gebroken en in wendige kwetsuren gekregen. Dit kindje is aan de gevolgen van de aanrijding overleden. De materieele schade, door het on geluk veroorzaakt, is vrij groot. De aangereden atax Is aan de achterzij de erg gehavend, terwijl het rijtuig dat op hol sloeg, aan den voorkant vernield werd. DOOR DE DRIFT. Een huurder van een huis aan den Gruttersdijk. te Utrecht, ging de huur Opzeggen bij zijn huisbaas in de No- toboomlaan, die daar allesbehalve mede ingenomen was. Een kleine woordenwisseling ont stond, waarin zich de broeder van flen huiseigenaar mengde. Deze wond zich daarbij zoozeer op, dat hij een beroerte kreeg, die enkele oogenblik- ken later door don dood gevolgd Werd ZIONISTENBOND. Onder voorzitterschap van don heer mr. S. Franzie Beresteyn werd te Utrecht de 10de j aarlij ksche algemt ne vergadering van den Nederlancl- schen Zionistenhond gehouden. In het jaarverslag, uitgebracht door den Bondssecrotaris, de heer D. Co- hen te Deventer, wordt melding ge maakt van den langzamen, maar keren vooruitgang van het ledental, dat thans 1043 bedraagt tegenover ten vorigen jare. Er warden S nieuwe afdeelingen opgericht. Nadat verschillende verslagen wa ren goedgekeurd, werden algemeene beschouwingen gehouden over do al gemeene beweging en den Balesüna- arbeid. Tot hoofdredacteur van het Orgaan werd benoemd de heer B. P. Gom- perts te Amsterdam en tot Bondsse- cretaris de heer N. de Lieme te Den Haag. Aan den af tredenden Bonds- secretaris, den heer D. Cohen, werd warme hulde gebracht. Tot Bondsbe- stuurslld werd verder gekozen de heer mr. A. van Raalte te Dordrecht. Groningen werd, in tegenstelling met Amsterdam, waartoe men a vankei ijk het voornemen had, als plaats voor de volgende algemeene vergadering aangewezen. ACHTERLIJKE KINDEREN. De Vereeniging van Onderwijzers en artsen werkzaam aan inrichtingen van onderwijs aan achterlijke en ze nuwzwakte kindere nhield een alge meene vergadering te Utrecht. Na eenige mededeelingen van het Be stuur werden 5 bestuursvoorstellen door de vergadering aangenomen. 1. Een centrale commissie ln te stellen voor het oprichten van een zondhei dskolonlehuis ten behoeve van achterlijke kinderen. 2. Stappen te doen ter verkrijging van leerplicht voor scholen vocnr ach terlijken. 3. Voor een jaar lid te worden van den Bond ter behartiging der belan gen van het kind. 4. Een afgevaardigde te zenden naar de vergadering, bijeengeroepen door de heeron Mouton c.s. (Congres moreele opvoeding). 5. Statuten en huishoudelijk regio- ment zoo te wijzigen dat oprichten van afdeelingen mogelijk zij., DIE HET 'T BESTE WETEN KUNNEN Vrouwen van post- en telegraafbe- ambten te Amsterdam hebben tot don minister van waterstaat een adres ge richt, waarin zij verzoeken, dat de loonon van de lagere beambten bij do posterijen en telegrafie woerden ver hoogd. In het adres is een huishoud- staatje opgenomen. Als dat niet helpt, helpt niemen dal. GOEDE VERZORGINGI Te Lambeth heeft een vrouw te recht gestaan, die door advertenties te plaatsen en op advertenties te schrijven, kleine kinderen aan haar zorg toevertrouwd kreeg, maar die kind \ren, buiten voorkennis van wie ze haar toevertrouwden, weer uitbe steedde. Haar winst was het verschil tusschen hetgeen zij voor de opvoe ding ontving en hetgeen zij daarvoor gaf aan de huisgezinnen uit den geringen stand waarin zij de kin deren plaatste. De rechter strafte haar met een jaar gevangenisstraf met dwangarbeid. DE DUITSCHE PRINSES. Maandag is prinses Victoria Louise, de eenige dochter van don Duitschen keizer, kerkelijk aangenomen, in een kleinen kring van vorstelijke bloed verwanten en ln tegenwoordigheid van haar onderwijzers en onderwijze ressen. Voor enkele weken was prin ses Victoria haar 18de levensjaar in getreden. Die kerkelijke plechtigheid wordt in het Huis Hohenzolleru volgens be paalde bijzondere tradities voltrok ken. De prins of prinses moet een soort godsdienstig examen afleggen, dat besloten wordt met het voorlezen van een zelf geschreven geloofsbelij denis, die in het Koninklijk Huis archief wordt opgenomen en daardoor voor komende geslachten wordt be waard. In sommige opzichten kan men die geloofsbelijdenis ook als een politiek document beschouwen. Steeds wordt daarin de verzekering gegeven, dat de prins of prinses zich bewust is van do plichten, die geboorte en posi tie hem of haar opleggen. Prinses Victoria Louise, als eenige dochter, na zes zonen geboren, was van haar eerste levensdagen af voor de ouders een zeer geliefd kind. Per sonen, uit haar omgeving en dio haar kennen verklaren, dat zij na tuurlijk en bescheiden, opgewekt en vroolijk, leerzaam en vlug 13. Hoewel het gewoonte is aan het hof, dat een prinses na haar kerke lijke aanneming, waardoor zij van bakvischje tot jonge dame wordt ge promoveerd. een eigen hofhouding krijgt, met hofdames en bedienden, rijtuigen en paarden, met haar naam cijfer op de portieren, enz. hebben de keizer en de keizerin besloten, dat in de leefwijze van prinses Victoria voorloopig nog gcon verandering zal komen, dat de gouvernante, evenals tot nog toe, met de Engelscho en Fr arische leermeesteressen, voor de prinses zal zorgen. Maar het hofleven zal nieuwen glans krijgen nu do Keizer een doch ter heeft die uitgaat, in do wereld komt, zocdat de bals aan het hof niet meer door een hofdame aan den arm van den voordanser zullen behoeven te worden geopend. De inzegening bad plaats op den geboortedag van wijlen Keizer Frie- drich. in de Friedenskirche, door dr. Dry ander, den hofprediker. Na de toespraak van den predikant over Lucas 10 42, las de prinses, met het gezicht naar do gemeente, duidelijk on met gevoel haar geloofsbelijdenis voor, op grond van Johannes 6 68 en 69. Na de plechtigheid werd door de keizerlijke familie aan het Avond maal deelgenomen. DE CHOLERA TE BATAVIA. Batavia is als havenstad besmet verklaard. Nog altijd kwamen gevallen met doodehjken afloop voor, thans ook te Weltevreden. Sedert den 19en Sopt. zijn te Bata via 7 choleralijdera overleden, ln ba- handeling waren 14 patiënten den 2üen Sept. 1.1. De choleradienst te Batavia ver- dient, volgens het Bat Nbld., alle lof en erkentelijkheid, maar heeft door- j loopend strijd te voeren tegen het ge-1 brek aan personeel. Op de conferentie den 17den September tusschen den as sistent-resident, dr. Stibbe, den chef van de organisatie ter bestrijding van de cholera, dr. Ouwehand, chef van het stadsverband en dr. Rogge, chef van het hospitaal te Priok, ge houden, werd besloten de ziekte te Tandjong Priok en te Batavia epide misch te verklaren. Het gebrek aan personeel zoowel vooir het toezicht op de inkomend» prauwen aan den Klei nen Boom en te Antjol, als voor het hulpverleenen bij ziektegevai'en, was volgens het Bat. Nbld. zoo groot, dat er een beroep gedaan is op het pu- bliek om zich zooveel mogelijk zelf te i helpen. Er zijn orders uitgevaardigd op het vervoer van zieken en op den verkoop van waren die schadelijk zijn voor de gezondheid. Dokter Rogge ging met heldhaftige menschlievend- heid persoonlijk de zieke inlanders in hun woningen op zoeken en ze over reden om zich in het hospitaal te doen behandelen. In het Stadsverband was het perso neel dag en nacht in touw. Er zijn vrije koelies tot een loon van 1 daags aangenomen, maar weinigen boden zich aan. Ook dwangarbeiders, die zich vrijwillig aanmeldden, zijn togen belooning gebruikt voor zie kentransport en ontsmefctingsarbeid. LUCHTVAART. EEN ONGELUK TE JAVISY. De aviateur Blanck is te Javisy met een monoplan Blériot ten gevolge van een verkeerde manoeuvre op een tri bune met toeschouwers geland. Eén vrouw en drie of vier mannen werden ernstig gewond. Blériot volbracht to Boedapest In tegenwoordigheid van 300.000 toe schouwers mot succes drie vluchten van zeven minuten elk. KAPITEIN TER ZEE J. J. HISSING. Na een langdurige ongesteldheid, uit hoofde van welke hij inet 1 No vember den zeedienst zou verlaten, overleed te 's-Gravenhage de kapitein ter-zee J. J. Hissing, In 1857 to Heldor geboren, dus op 52-Jarigon leeftijd. Het H vernietigde hot vonnis we gens eei vormgebrek en, opnieuw rechtdoe 'de, verklaarde het beklaag de schuldig aan de ten laste gelegd© verduiste -ing eu veroordeeld© hem tol een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren en 6 maanden, daarbij m aanmerking nemende den duur der ondergane preventieve hechtenis. ONEERLIJKE VINDSTER. Mej. C. Ph. P. Fadde!, te Hilver sum, bracht haar tante naar den trein. Reeds was de trein vertrokken, toon zij haar grijsleeren taschje mis te, waarin een enveloppe met effecten was. Beklaagd dit taschje met inhoud gevonden maar niet aan de eigenares teruggegeven, maar verduisterd te hebben, stond een 43-jarige kamerver- huurster voor de 4e kamer der Am- sterdauische rechtbank terecht De vrouw verklaarde, dat zij het taschje op het perron te Hilversum vond liggen. Haar echtgenoot, een ge- pension eerde van het O. I. leger, zei- de haar dat zij het taschje niet mocht behouden, maar er werk van moest maken, dat het aan de eigenares te ruggegeven werd. Maar in plaats van dien raad op te volgen, opende zij den brief en stelde zij zich in verbinding mot een bode op Amsterdam, dien zij vijftien coupons tot een bedrag van f 230.50 bij kassiers liet verzilveren, hem wijs makende dat zij in opdracht van een dame, die bij baar In pen sion kwam, handelde, en hem met ruim f 10 voor zijn moeite beloonende. De bode gaf bij het verzilveren zijn naam op en zoodoende was de vrouw spoedig opgespoord. Het O M. eischte 9 maanden ge vangenisstraf wegens verduistering. Bekl. stelde in het vooruitzicht, dat zij tot schadeloosstelling van de be nadeelde, aan deze f 25 per maand zou terugbetalen. Uitspraak 2 November a.s. EENE INTERESSANTE PROEF AAN DE HAAGSCHE ARBEIDSBEURS. Er wordt wel eens van werkgevers zijde tegen de Arbeidsbeurs aange voerd, dat geschikte arbeidskrachten zich beter laten uitkiezen uit een aan tal, dat zich tegelijkertijd komt aan bieden, dan uit de weinigen, die de! Arbeidsbeurs den werkgever toezendt. Om hieraan tegemoet to komen, heeft i de Haagsche Arbeidsbeurs bij wijze, van proef bepaalde uren vastgesteld, waarop de werkgevers en arbeiders uit zekere vakken woirden uitgenoo- digd zich bij voorkeur tot de beurs te wenden en waarop zij gelegenheid hebben rechtstreeks met elkander te onderhandelen in een der wachtka mers. Een t immer ruanapa troon weet nu b.v. dat hij 's ocht ends tusschen 8 en 9 uur de meeste kans hoeft een knecht te vinden. Op die uren is er dus ar beidsbeurs in don eigenlijken zin des woords. Ook builen die uren staat de beurs natuurlijk voor die vakkon evenals voor alle and eve open. Do vakken en de daarvoor vastge stelde uren zijn: Wachtkamer voor vaklieden. lede ren voormiddag: voor timmerlieden en metselaars 89 uur, voor machi nisten, bankwerkers, machine-bank werkers, smedon 10—11 uur; voor be hangers, stoffeerders, schilders, lood- warkera, fitters 910; voor steenhou wers en straatmakers 11—12 uur. Wachtkamer voor niet-vaklieden. lederen voormiddag, voor steenbik kers, grondwerkers, opperlieden 8—9 uur; voor dakwerkers en voegers 9— 10 uur. (Soc. W.bl.) Rechtszaken DE ZAAK-STOKVIS. Het Gerechtshof te Amsterdam deed in hoogar beroep uitspraak in de zaak tegen Nathan Barend Stokvis, gebo ren te Amsterdam 19 Juni 1876, com- mifisionnair in diamanten, die door de 5de kamer der Amstordamsche Rechtbank den 23ston Juni van dit jaar werd veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, Ier zake van ver duistering, gepleegd door hem, die hot goed uit hoofde van zijn beroep onder zioh heeft. MISBRUIKEN BIJ DE NEDERLAND- SCKE STAATSLOTERIJ. Van de hand dos heeren H. G. Scholte, ie Bloemendaal, secretaris van dien Nederlandsohen Staatslotorij- Spelersbond, is eene brochure ver schenen, getiteld „Misbruiken bij de Nederlan-dsche Staatsloterij ont huld en hoe ze bestreden kunnen worden." Do schrijver begint mot een stukje loterijen-geschiedenis cp te halen, en herinnert er aan, dat ue regeeringen, omdat zij meer geld noodig hadden, de loterij als staatsmonopolie in be slag namen en deelnoming aan bul- tenlaudsche loterijen verboden. Hier in Holland mag goen loterij, onder welken vorm ook, moer plaats heb ben dan na bekomen machtiging van overheidswege. „Zal mon nu de Staatsloterij onder de te verwerpen hazardspelen moeten rangschikken vraagt de schrijver. Op verschillende motieven ontkent hij dit, en wijst er op, dat zeer veie deelnemers in de Staatsloterij zich In clubj.es meestal 20 man sterk aaneengesloten hebben (waar zij een weekoontributie van pl.m. 0.10 be talen en door hun lidmaatschap een kansvermeerdermg op geluk van 1 30 krijgen). „De vruchten dier tot stand geko men vereenigingen zijn talrijk. Ver schillende muziek-, zang-, tooneel-, vak- en zooveel andere vereenigingen meer, hebben juist haar ontstaan to danken aan do oprichting eener lote- rijvereenlging. Zeor goede schaak clubs zijn ook uit haar geboren". De heer Scholte komt tot de con clusie, dat het zedelijk peil der in de Staatsloterij spelenden niet vermin derde, maar er juist door verhoogd werd. Schrijver geeft dan een vluchtig overzicht van hedroevenswaardige feiten, betreffende thans heerschende loterijspeculaties. De loterij-vereeni- gingen hebben den bij sommige col lecteurs en debitanten bestaanden woeker aan 't licht gebracht. Volgen eenige voorbeelden van de wijzen, waarop deze speculaties wor den uitgevoerd. Even willeD we dit aanhalen „Ook was er een staatsloten-huur der opgespoord. De bevoorrechte nad by X., couecteur der Staatsloterij te... 1/1 lot mogen huren, en wel voor de vier eerste klassen 4 20, huur per klas, om het alsdan weder in eigen dom te geven aan den bewusten col lecteur, dio het dan weder öf in rijn geheel, öf in gedeelten, 4 f 70 van de hand deed, en ontving daarvoor f 80 plus f 70, iaf 150. De schrijver zegt, dat het bij derge lijke woeker-methodes niet te verwon- doron was, dat er geroepen werd ten strijde togen den verpestenden woeker cn dat daartoe toen de Nationale Nederlandsche Staatsïote- rijspelersbond is gevestigd. In 'n aanhangsel, aan de brochure toegevoegd, wordt dit doel van den Bond meer in bijzonderheden uiteen gezet. PRIJSVRAGEN. Dr. L. Livingstone Seaman, heeft ter gelegenheid van het geneeskundig congres te Budapest een prijs uitge loofd van 1250 voor het beste werk over de verbetering van den gezond heidsdienst in den oorlog. De prijs zal worden toegewezen op het vol gende congres, t» Londen in 1913. Ook het Duitsche centraal-comité voor kankeronderzoek heeft prijzen uitgeloofd van 1000, 500 en 300 Mk. voor een zoo kort, maar zoo volledig mogelijk werkje over de klinisch» diagnose van beginnend carcinoom. Het moet geschikt zijn om ais vlug schrift onder de artsen te worden verdeeld. Henrl de Vries speelt thans in hot Criterium-theater te Londen een blij spel van Bernard Dickson, waarin hij zes rollen vervult. De bekende beeldende kunstenaar Th. Molkenboer vertrekt dezetr dagen op een rondreis door Noord-Amerika, "am rich waarschijnlijk later In dat land metterwoon te vestigen. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: Inhoud van no. 42 van Eigen Haard. Klaasje, door F. A. van den Heuvel. Bij Dr. Jan Veth's portret van prof. dr. H. Kern, door P. D. Chantepie do la Saussaye. De koninklijke waterle lie, door J. K. B. Willem E. Roe- lofs Jr., door Aty Brunt. Van mut sen, kornetten eu hoofdijzers, door H. J C. H., IL Amsterdam... vroeg! dcor J. A. Doesburg Lannooy. Feuil leton: Do terugkomst van Bertalan, van Franz Hereweg. Bijvoegsel: De Burgomaster of Am sterdam. Verfraaiing der Nieuwe Kark. Prof. A. J. P. van den Broek. Prof .dr. J. van Leeuwen Jzn., Mr. Dr. W. H. Nolens. A. Duperc, A. L. van Hasselt, alles met afbeeldingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regel. Alleen de nieren kunnen het bloed filtreeren. Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om ge filtreerd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar bela den met vergiftige onzuiverheden wanneer het de nieren verlaat, is het t zuiverste bloed van het geheel e lichaam. Doch wanneer de nieren niet be hoorlijk werken, wordt uw geheele gestel lar gzamerhand vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven vergiften verspreiden ziekte en ver derf door het geheele lichaam. Gij gaat u zwak, prikkélbaar ea af gemat gevoelen. Uw slaap wordt ver stoord en is onrustig, en somtijds hebt gij een gevoel of de rug u zou bre ken, wanneer gij u in het bed om keert. 's Morgens svaat gij op met een el lendig gevoel in uw rug en met pijn in de lendenen. Uw oogen zijn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine hoeft oen onna tuurlijke kleur en komt in zeer groote of z .er kleine hoeveelheden. Bij voch tig weer zijn uw ledematen stram en rheumatisch. Wanneer gij uw nieren verwaar loost, zullen rij hun geschiktheid om het bloed te filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwa- leu, niersteen, waterzucht, heup- jicht, chronische rheumatlek, en ver woesting der nieren. .\11 een een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de niarem en blaas. Zij horstellen en hee len de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het filtree ren van het bloed en het afvoeren van de vloeibare onzuiverheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aan de handteeke- ning van James Foster op de doos, zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K, van Eden, Spaar- ne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaah jd 1 Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. DE BROCHURE VAN Mr. J. A. DE WILDE. Het Christelijk weekblad voor 'sGra- venhage „Haagsche Stommen" schrijft o. a. Niet gaarne zouden we willen, dat wat door ons geschreven werd, wordt of zal worden over dr. Kuyper, ver keerd werd uitgelegd. Daarom zij er 'uier de nadruk op gelegd, dat al ons schrijven slechts één doel heeftde tegenpartij te verzekeren, dat ons Christenvolk dr. Kuyper trouw blijft Is er niets waar van al wat uien van dr. Kuyper verteltwij blijven hem trouw I Is alles waar wat men gelieft te beweren wij blijven dr. Kuyper trouw I Immers, ais het ergste waar was, wat men vertelt, des neen, dan nog was er hoegenaamd geen motief en had niemand het recht, dr. Kuy per, don van God gegeven leider, ver vallen te verklaren van zijn leider schap van partij en coalitie. Zelfs dan niet als datgene waar was, dat voor het christelijk besef wel het ergste mag geacht worden, als dr. Kuyper namelijk een slecht leven had geleid De vrijzinnigheid kan dan ook haar lastercampagne wel staken ons Christenvolk blijft dr. Kuyper trouw 1 Zoo ooit, dan geldt het thans voor partij en coalitie, trouw den van God gegeven leider volgen, door diït en dun 1 Naar. aanleiding van dit stukje schrijft „Het Vad." Door dik en dun I Waartoe dan verder nog discussie over goed of kwaad, zedenbederf of geoorloofde protectie, ingetogenheid en omgang met menscben van verdacht allooi, de eere God3 in het Staatsrecht, en het verkoopon van Koninklijke onder scheidingen aartoe dit alles. Indien het toch van geen belang wordt geacht, of het waa- is of niet, of dr. Kuyper schul dig is of niet Hij ia de ven God gegeven leider, die boven de menscholijke wet staat. Er rit in dio blinde aanhankelijk heid iets, dat beneden do menschel ij ke waarde staat Maar ook Iets, waarvan wij do vrij. zinnigeu een klein korreltje zouden toewenschen. Een klein, klein welni* Jevooral niet te veel 1 „Het Huisgezin" laait rioh aklue uit» Wij weten niet, van wien mr. De .Tide opdracht ontving, om nament _e anti-revolutionnaine partij te ver klaren, dat deze dr. Kuyper trouw zou blijven, niet als hij een min oi meer verschoonbare, zelfs een laak bare onvoorzichtigheid had begaan, maar ook als hij eigen eer en die van don anti-revolutionnairen naam had vergooid. Doch namens de coalitie heeft mr. -O Wilde In ieder geval geen epre- kensrecht. En indien hij van de feitelijke toe* standen iets beter op de hoogte woe. kon hij weten, dat de coalitie uit drie partijen bestaat, dio elk haar eigen leiding hebben, maar geen gezamen- lijken leider erkennen. Zoo min als de heer Lohman of de heer Loeff is dr Kuyper do leider dor coalitie. Maar war» hij dit wol, dan nog zou het onredelijk zijn, van de coalitie eon „door dik en dun volgen" te vor deren Een kudde volgt door dik en dun, redelijke wezens doen hot niet De Nederlander" neemt het stukje over en schrijft er onder „Een ieder die dit leest, zal moeten toegeven", zegt De Nieuwe Courant, „dat hierin de Rede het tegenover de Openbaring volkomen heeft afge legd." Het doet ons leed voor De Nieuwe Courant, dat zij zich door bovei> staand artikeltje tot zoo grove spot ternij heeft laten verleiden. Men coro- mentariëert zulke dingen niet, mon drukt ze eenvoudig over. De toepas sing kan men aan den verstandigen lezer gerust overlaten. „De Rotterdammer" noemt hot stuk je betreurenswaardig en beleedigend voor dr. Kuyper. RECHTSZEKERHEID. In de mededeelingen van bet Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft „Do Standaard" gelezen, dat dit Jaar circa 50 van do strafvonnissen in eersten aanlog door boogere rechts spraak zijn vernietigd en in burger lijke zaken ongeveer 45 Naar aan leiding van deze feiten schrijft zij Hot zou de moeite looueu. opzette lijk na to gaan, waaraan die zoo sterke veroordeeling van de vonnissen in eersten aanleg Is toe te schrijven. Ligt dit aan de gebrekkige rechtsken nis van den eersten rechter, of wel speelt hier verschil van juridisch© op vatting een rol Maar waaraan ook toe Ie schrijven, het feit zelf verhoogt hot zekerheids gevoel, dat elke rechtsspraak moet in boezemen, zeker nieten wat ook niet vergeten worde, hot vermeerdert op ongelooflijke wijze de opeenhoo- ping van arbeid bij de rechters, die in cassatie of beroep uitspraak heb ben te doen. VooraJ bij de rechtszeker heid, die de kantonrechters als juge» do paix bieden, hoeft ons volk een zoo ernstig belang. SCHOTEN. GETROUWD N. M. E. Willemse en D Bosma. S. A. Oosterhout en S. Quak. BEVALLEN H. E. van Noordt, geb. Ockeloen, d. M. C. A. André, geb. Berghegger, M. Cornet, geb. Krijne, z. J. F. van Duivenbodo, geb. Geels, z. OVERLEDEN H. van Zonneveld, 63 j. ADVERTENTIE. Portemonnaie met veertig gul den verloren. Den vinder wordt drin gend verzocht, als hij het bedrag niet wil taruggeven, althans in het open baar te verklaren, dat ik het geld niet verkwist heb, zooals mijn vrouw beweert. JANUS BIBBERMAN. Jan, wat heb Je daar onder Je kin, een wrat? Nc«n, dat is een moedervlek. En die blauwe plek achter J« oor? Dat Is een vadervlek, die heb Hr gisteren pas gekregen. DE SPECIALITEIT. Theaterdirecteur. Wat, gij wilt een heldenrol spelen met uw tengere gestalte! Tooneelspelor. Ja4 alleen... pan toffelheld. Gelezen voor een ruit in een ach terbuurt: Hendricus Leer klopt tegen zéér voordeeligen prijs tapijten en zijn vrouw óók! ZONDERLING IDEAAL. Burgemeester (in een vergadering van dorpbewoners). De lasten helpen drogen, mee betalen aan den aanleg van het kerkhof, dat willen jullie niet, maar op dat kerkhof be graven worden, dat bevalt Jullie well De twee heeren spraken al 'n poon- je met elkaar in den brein. Gaat u vanavond naar de rede van Bambak luisteren? Ja, juist, antwoordde de ander. Volg mijn raad en doe 't niet- Ik hoor dat hij vesrchrikkelijk verve lend Is. Ik moet ar heen. zei de ander. Ik ben Bambak.*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7