Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27 e Jaaig&ng. No. 8076 VBIJDAG 22 OCTOBEB 1909 ABONNEMENTEN AD V BRTEN TIE Ni pbkdribjhaandbni, r Van 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta, Buiten het Arrondissement Voo? Haarlem - 1.28 ifffffrlfr T Tl Haarlem van 1—5 regeis /i—elke regel meer ƒ0.1$ Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. H2 Advertcntifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing» Franco per post door Nederland 1-65 P 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Geïllustreerd Zondr^sblad, 'voor Haarlem' I 031H Redactie ca Administraties Groote Pontstraat £e omstreken en franco per post ,0.45 tatercommnnaalTelefoonnommer der Redactie 600 sb der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Losrens Custer. Dlrectear I. C. PEEREBOOBL Drakkeriji Zolder Bnltenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT^ Warmoeastraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN* EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 22 OCTOBER, Schouwburg: Proza en Poezie: Sol- rée en bal. De Kroon. Bioscoopvoorstelling, 8 1/4 unr. Stadsnieuws Om Ons Heen- In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Inkrimping der Zomervacanlie aan de scholen voor M. en H. O.", III, in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE PLANTSOENEN. De oud-tuinman J. Milatz alhier, deelt bij adres aan den Raad mee, dat hij met ongerustheid het steeds stijgend bedrag, ten behoeve van de plantsoenen gade slaat, daar toch dat bedrag in geen verhouding staat tot betgeen ter verbetering en verfraaiing .wordt gedaan. In 1907 werden er op de Oudegracht Jonge boompjes geplant, waairvan er eenige zijn doodgegaan, in het vol gende voorjaar zijn er nog meer dood gegaan. In het voorjaar van 1909 zijn die boomendoor andere vervangen. Daarvan zijn ear weer vier dood ge gaan, terwijl er ongetwijfeld nog meer zullen volgen; bij oordeelkundi ge keuze der boomen, en oordeelkun dig planten is de hergroei van boo-1 men nagenoeg verzekerd', meent adressant. De nieuwe beplanting aan het Bol werk noemt hij allertreurigst. Er is daar ook heel wat plantsoen dood gegaan, dat overigens gemakkelijk aanslaat, maar z. i. onoordeelkundig Is geplant. „De leverancier schijnt alles maar te kunnen leveren, en degenen die 't moeten beoordeelen hebben er blijk baar geen verstand van," meent de heer Milatz. Verder wijst hij er op, dat op ver- Schillende plaatsen het bloemhout niet is gesnoeid. Ook vraagt hij waar de sierplanten zijn gebleven die des zomers in het Kenaupaxk en Florapark stonden. De ze behoorden niet met de kuipen in den grond te worden gegraven, waar ze natuurlijk te veel water kregen en zijn dood gegaan. Ten zeerste betreurt hij het, dat de Raad het heeft goedgevonden om een nieuwe kweekerij aan te leggen aan de Kleverlaan, wel is daarvoor reeds ruim 13000 toegestaan, maar men heeft zeker niet meegerekend, wat het onderhoud van een dergelijke kwee kerij kost, b.v. aan grond, bewerking, afrastering, bemesting, aankoop van plantsoen en voor icderen bunder een man, die 500 in het jaar kost, en het vei-lies van de buur van den grond. Adressant acht het beter, dat aan het hoofd van de afdeeling plant soenen, die binnen enkele jaren nog moer zal gaan kosten, iemand komt te staan die uitsluitend die tak van dienst onder zijn beheer heeft en niet het grootste deel van de werkzaamhe den moet overlaten aan ondergeschikt personeel, dat scans niet voor zijn taak berekend blijkt te zijn. BLOEMENDAAL-COMMANDO. In ons blad van gisteren komt een bericht voor, dat bovengenoemde ver- ©eniging deelneemt aan een veld dienstoefening in de richting van Driehuizen. Dit is niet iuist Bloe- mendaal-Commando houdt een oefe ning op de terreinen, gelegen bij Els- wout en den Bontveldweg, en treedt reeds aan te kwart Yoor achten bij het station Overveen. Vrije- en orde oefeningen. Haarlem, 21 October. Geëxamineerd 6 dames en 6 hoeren. Geslaagd de da mes J. E. C. Bondam te Haarlem, C. Molenaar en C. H. P. Göbel te Am sterdam en J. H. Hairt te Bergen. De heeren A. A. de Jong en T. W. Vis te Haarlem, J. van den Boogaard te Amsterdam, J. van Berkel te Hoorn en T. J. Weijers te Hilversum. Mr. J. H. Thiel bedankt als Wethouder. In de vergadering van B. en W. van Donderdagmiddag heeft Mr. J. H. Thiel verklaard, dat hij als wethou der wenscht af te treden na de behan deling der begrooting, derhalve reeds tegen 1 November a.s. Hij voegde daaraan toe, dat het onnoodig zou zijn, pogingen aan te wenden om hem daarop te doen terugkomen. Deze mededeeling werd in het Col lege met groot leedwezen ontvangen. Hedenmorgen zond Mr. Thiel aan zijn medeleden van den. Raad hert na volgend schrijven Aan den Voorzitter en de leden Van den Gemeenteraad ie Haarlem.: Mijne Heeren, Tot mijn leedwezen moet ik u be richten, dat ik bezwaarlijk kan voort gaan met aan de gemeentezaken een zoo groot deel van mijn tijd en be langstelling te wijden, als een behoor lijke behartiging van de gemeentelijke onderwijsbelangen ook in de toekomst zal vargen. Ik heb dan ook besloten na de behandeling der begrooting als wethouder af te treden. Het kan, meende ik, zijn nut hebben, indien ik u eenigen tijd te voren van dit besluit in kennis stelde. Hoogachtend, Uw dw., (w. g.) J. H. THIEL. Uit dit schrijven blijkt, dat het gebrek aan tijd Is, die Mr. Thiel tot zijn besluit heeft gebracht. Het is hem niet meer mogelijk geweest, de vele bezigheden, verbonden aan een druk advocatenkantoor, te vereenigen met al de werkzaamheden, die het wet houdersambt onafwijsbaar mede brengt. Gesteld voor de keus, het eer ste niet naar zijn wensch en wil te behartigen of voor het laatste te be danken, heeft hij, ongetwijfeld tot zijn eigen leedwezen, gemeend uit het dagelijksch bestuur onzer gemeente te moeten treden. Einde October is het precies twee jaar geleden, dat de Raad hem met algemeene stemmen, wat wel haast nooit voorkwam, tot wethouder koos. En wanneer we nagaan, wat hij in dien korten tijd voor de afdeeling, die hij voor zijn rekening had geno men, het onderwijs, tot stand heeft gebracht, dan kunnen we ons bijna niet voorstellen, dat dit alles in die periode kan zijn geschied. Er is, om maar alleen in groote trekken te schetsen, orde gebracht in het lager onderwijs, waai'aan tevens een zeven de klasse en een school voor achter lijken is toegevoegd, er is een meer uitgebreid lager onderwijs ingericht, dat reeds nu tot bloei gaat komen, er is een reorganisatie van het mid delbaar onderwijs tot stand gebracht, die ons in het gelukkig bezit heeft ge steld van een driejarigen cursus naast den vijfjarigen H. B. S. en van een handelsschool, er is een avond-han delscursus geschapen en we zijn ge komen op den goeden weg ten aan zien van het brandend vraagstuk der schoolgelden voor leerlingen uit de buitengemeenten. Wanneer wij ons tot rustig over denken zetten, is er wel meer in het credit der rekening van Mr. Thiel met de gemeente te boeken. Maar reeds door wat wij opsomden sluit ze met een belangrijk winstsaldo in zijn voordeel. Want zonder dat wij te kort doen aan de verdienste van zijn me dewerkers en voorlichters, mag toch gezegd worden, dat hij van al deze plannen, die tot uitvoering kwamen, het middelpunt en de drijfkracht is geweest. Dat hij reeds vroeger het einde van zijn wethouderlijke loopbaan in de naaste toekomst had geplaatst, was ons wel bekend, maar we geloofden er liever niet aan. Zelfs hadden velen aan Mr. Thiel een nieuwe functie toe gedachte die, meenden zij, een vol doening zou zijn geweest voor zijn altijd naar te overwinnen moeilijkhe den hakenden geest. Zij zagen hem in hunne gedachten reeds als wethouder van do gezamenlijke gemeentebedrij ven. In de af deelingen was dit jaar de gedachte der samenvoeging van die bedrijven onder één hoofd reeds uitgesproken, en B. en W. in hunne beantwoording gaven te kennen, daar tegen geen bezwaar te hebben. Het plan scheen dus rijp voor uitvoering. Helaas, het heeft niet mogen zijn. Waar wij dus met groot en oprecht leedwezen de figuur van Mr. Thiel uit het College van B. en W. zien verdwijnen, past het ons niet tegen dat besluit in te gaan. Hij kan dat niet anders dan na ernstige overden king hebben genomen en het moet hem pijnlijk wezen, zich los te maken uit een werkkring, die hem zooveel succes en dus ook zoo groote voldoe ning heeft opgeleverd. In het belang der gemeente achten wij het van groote beteekenis, dat hij Raadslid blijft. Zijn frissche denk beelden, zijn als 't zijn moest kloeke oppositie zullen er nog door gewon* nen hebben, dat hij twee jaar lang de zaken ook heeft kunnen bezien van den kant van het College, dat met de uitvoering der Raadsbesluiten is be last. Wij verliezen zijn werkkracht dus niet geheel. BESTRIJDING VAN DE WERK LOOSHEID. Gisterenavond had in het gebouw dar Baarlemsche Jongelings Vereeni- ging de algemeene ledenvergadering plaats der Algemeene Haarlemsche vereeniging „Bestrijding van Werk loosheid". De voorzitter, de heer Niemöller, opende de vergadering en heette de ongeveer 100 opgekomen leden wel kom, waarna do notulen der vorige vergadering voorgelezen werden. Hierna bracht de commissie tot het nazien der boeken bij monde van den heer Doesburg verslag uit en bracht hulde aan den penningmeester, den heer C. Saeijs, voor zijn accuraat beheer der financiën. De commissie was van oordeel, dat den penning meester voor» lijn arbeid wel een ver goeding toekwam. De penningmeester dankte voor de buide, hem gebracht, en wees den le den er op, dat zij 26 weken achtereen volgens hun contributie moeten beta len, daar zij anders geen bijslag van do gemeente krijgen. De Voorzitter bracht dank aan de commissie en sloot zich aan bij de hulde, aan den penningmeester ge bracht. Hij deelde mede, dat de eerste uit- keering zal plaats hebben op den tweeden Zaterdag in November (den 13den) en dat werklooze leden zich moeten aanmelden bij den secretaris, den heer A. H. Smulders, Bloemert- steeg 3. Zij moeten de kaart der Ar beidsbeurs meebrengen. Met bijna algemeen© stemmen werd besloten de uitkeering te bepalen op f 5 per week, dus f 2.50 uit de kas en 2.50 van het gemeentefonds. Na 15 November zal in het gebouw St. Bavo een lijst worden opgemaakt van de leden, die werkloos zijn. Op deze ver gadering waren 12 werklooze leden aanwezig. Na gedane rondvraag sloot de voor zitter onder dankzegging de vergade ring. B. en W. over de begrooting voor 1910. Verschenen is de Memorie van Antwoord van B. en W. op de afdee- lingsverslagen uitgebracht over de Begrooting voor het dienstjaar 1910. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Ook het college van B. en W. doet het leed, dat de plannen voor de ver bouwing van het Weeshuis als de be stemming van het huis in de Kruis straat nog niet definitief zijn vastge steld. Wat het Weeshuis betreft wordt opgemerkt, dat vóór de verbouwing tot Museum reeds geruimen tijd ge leden plannen zijn ingediend, die evenwel geen goedkeuring mochten verwerven. Met een gewijzigd plan voor de samenstelling waarvan veel studie noodig was, is de Directeur van Openbare Werken thans gereed. Dit zal dezer dagen in een vergade ring met de Commissie van Toezicht op het Museum worden behandeld, waarna een voorstel zal worden in gediend. Het door eenige leden van den Raad ingediende voorstel, in zake de gedeel telijke bestemming van het huis in de Kruisstraat, is nog bij B. en W. In behandeling. Zij hopen binnenkort hun meening daaromtrent mee te deelen. Het plan, bedoeld bij Raadsbesluit van 9 December 1908, tot verbetering van verkeerswegen aan de Spaarne- zijde, verkeert nog niet in een stadi um om te worden overgelegd. De op making van dit pain dient door den Directeur van Openbare Werken zei ven te geschieden, die zich daarmede, voor zoover zijne overige werkzaam heden dit toelaten, bezighoudt. Voor het maken van een spoorweg verbinding met het Noorder Spaarne zijn de plannen nog niet in bewer king. Een reorganisatie aan het bureau van Openbare Werken waarbij ook de verdeeling van de werkzaamheden bij dien tak van dienst op die wijze wordt geregeld, dat de leiding voor den Di recteur minder tijdroovend wordt, is in bewerking. B. en W. deelen geheel het gevoe len van de Commissie van Financiën, dat voortgegaan moet worden om zoo veel mogelijk de zuinigheid te be trachten en meenen dat deze begroo ting ook daarvan getuigt. UITGAVEN. Na het voorstel bij de begrooting van 1908 gedaan, meenen B. en W. het wel onnoodig, nog op te merken, dat de meerderheid van het college zich met het denkbeeld om de jaar wedde van den ontvanger te verhoo- gen met 500, De jaarwedde van den hoofdcom mies, tevens chef van de secretarie be hoort in plaats van op 2600 op f 2700 te worden uitgetrokken. Nader wordt voorgesteld de jaar wedde van mr. R. Hattink, commies redacteur, met 1 Januari met 100 te gen met f 500 tot 4000 geheel kan vereenigen. Aan het voornemen om een der bo den wegens lichaamsgebreken te pen- sionneeren, is geen uitvoering kun nen worden gegeven. Daarom achten B. en W. de vermeerdering van het bodenpersoneel met één hulpbode ge- wenscht voor. Bij bevordering van de twee thans in functie zijnde hulpbo den tot boden zal dit onderdeel met f 400 moeten worden verhoogd. Gaarne zullen B. en W. overwegen het Gemeenteverslag tijdiger te doen verschijnen. De plaatsing van een telefoontoestel bij de Raadszaal zal in overweging worden genomen. Voor de klok In de Raadhuishal was door de firma J. II. Addicks en Zn. opgegeven een bedrag van 1400. In 1903 en 1904 zijn uitbetaald twee ter mijnen, elk van 500. De overblijven de 400 werd nog niet uitbetaald, omdat de geheele aflevering van het werk vertraging ondervond. Thans evenwel, nu de klok spoedig geheel gereed zal komen, zal laatstgenoemd bedrag binnen kort moeten warden uitbetaald. Gaarne zijn B. en W. bereid te over wegen wat ter verbetering van het Bevolkingsregister kan gedaan wor den. Het bij de begrooting voor 1906 ge daan voorstel tot oprichting van 4 re clamezuilen, werd met vrij groote meerderheid verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd in 1907 afgewezen het verzoek van de Vereeniging tot Verfraaiing, om ee nige aanplakkolommen te doen op richten. B. en W. meenen geen vrijheid te hebben, andermaal zulk een voorstel te doen, doch een dergelijk voorstel uit den Raad zal door B. en W. wor den gesteund. Het voornemen bestaat van het per soneel op het kantoor van den gemeen te-ontvanger te bevorderen: den ad junct-commies J. F. Cramer tot com mies, den hoofdklerk P. C. Rooden- burg Jr. tot adjunct-commies en den klerk D. Andréa tot klerk der le kl. Daarvoor moet er 675 meer wor den uitgetrokken. Omtrent de opmerking over de slechte toegangen tot de nieuwe stads kwartieren, voornamelijk den toe gang tot de Raamvest bij de Groote Houtstraat, zeggen B. en W., dat de vraag blijft bestaan, of, uit een esthe tisch oogpunt de welstand in dit ge deelte der gemeente door de wegrui ming van een of van beide gebouwen zou zijn gebaat, bij velen bestaat hier omtrent twijfel .- Een hulpbureau van politie onge- voer op dit punt kan niet worden ont beerd. Het is B. en W. niet mogen gelukken, een daarvoor passend ter- reintje in deze omgeving aan te wij zen. Hun aandacht blijft er echter op gevestigd, om een oplossing te ver krijgen. ALs met de verbetering van de ver lichting aan de Leidsche vaart be doeld wordt het aanbrengen van lan taarns op den weg langs die vaart, zuidwaarts van de Lourens Coster- straat tot de Schouwtjesbrug, stellen B. en W. zich voor, aan dien wensch te voldoen. Aan den wensch om geregelde mee- deeling van de bestratingsplannen wordt reeds in zoover voldaan, dat de beslissing, of een wegbeharding zal worden vervangen door een andere bestrating, aan den Raad wórdt on derworpen. Waar andere straatverbetering dik werf afhangen van onvoorziene om standigheden, is het moeilijk een be paald werkplan te voren vast te stel len. Steeds zal daarvan moeten wor den afgeweken. Het door één der leden In de 3e af deeling uitgvsproken denkbeeld, om meer te doen aan de bestratingen ten koste van den dienst der plantsoenen, kan bij B. en W. geen instemming vinden. De bestratingen, die verbete ring behoeven worden geleidelijk ver beterd. Voor de plantsoenen, welke voorzeker de aantrekkelijkheid onzer gemeente verhoogen, wordt niet meer uitgegeven dan strikt noodzakelijk is. De verhooging van dezen post, in vergelijking met 1909, bedraagt f 4500 als 1/3 gedeelte van de som voor het vestigen der kweekerij en aan de Kle verlaan. B. en W. vereenigen zich geheel met de meening dat asphaltbestrating niet kan geschieden dan nadat de tram lijnen in geregelde exploitatie zijn genomen. Het vraagstuk der bestrating in de gemeente in har geheel is bij het col lege in overweging. B. en W*. zijn overtuigd van de wenschelïjkheid van het aanbrengen van naambordjes aan de bruggen. Een voorstel daartoe werd echter in 1905 verworpen. Daarom kunnen B. en W. niet opnieuw zulk een voorstel doen. Een dergelijk voorstel uit den Raad zullen B. en W. gaarne steunen. Het blijft de voorkeur verdienen, de bijzondere bewaking van de plantsoe nen te laten bij den dienst van Hout en plantsoenen. Een gemengde bewaking door plant soenwachters en politie-agenten is niet bevorderlijk aan een goed toe zicht. Dit jaar is toezicht gelast op het dagelijksch regelen van de gemeente- klokken. Een klok aan de viaduct bij den Kruisweg achten B. en W. onnoodig wegens de Stationsklogken. De burgemeester acht het gewenscht dat over nog een wachtkamer in het politiebureau kan worden beschikt. De kosten van het geven van één vrijen dag per week aan de politie agenten zullen vrij aanzienlijk zijn. Inzake den aandrang op een betere keus bij de aanstelling der agenten wordt opgemerkt, dat de aanstelling der agenten keschledt door den bur gemeester, op voordracht van den Commissaris van Politie. B. en W. kunnen verzekeren, dat aan de keu ze van dat personeel de noodige aan dacht wordt geschonken. Wegens uitbreiding van de admi nistratieve werkzaamheden aan het politiebureau en den werktijd van het personeel op Zondagen te beperken, acht de Burgemeester de aanstelling van een klerk noodig op een wedde van f 600. De wenschelïjkheid van de verbete ring der straatverlichting door ruime re toepassing van electrisch licht of persgos is sinds eenigen tijd bij B. en W. in overweging. Binnen betrekke lijk korten tijd hopen zij in deze ver dere mededeelingen te kunnen doen. Het aanschaffen van een nieuw mo del vuilniswagens is wegens de groo te kosten en omdat vernieuwing niet bepaald noodig was, niet voorgesteld. Nader wordt voorgesteld te verhoo gen de jaarwedde van den hoofdamb tenaar, belast met het verrichten van scheikundige en bacteriologische on derzoek inguu, met 300 tot ƒ1300 en die van den deskundige bij den meentelijken ontsmettingsdienst met f 200 tot f 300 met 1 Januari. Op verbetering van het voorberei dend onderwijs is de aandacht van B. en W. gevestigd. Het schoolhoofd, de heer Hubrecht- se, heeft een jaarwedde gelijk aan dat vóór 1908. Door de nieuwe 'regeling is hij dus niet in minder gnustige con ditie gekomen. Voor de buitengew. school voor L o. moet in 1910 aan jaarwedden 1125 meer worden uitgetrokken. D© post voor jaarwedden van In 1910 aan te stellen personeel aan de gewone scholen kan gevoegelijk met dat bedrag worden verminderd. Omtrent de toekenning van presen tiegeld is door den Raad, ten aanzien van de Commissiën tot wering van schoolverzuim, reeds ettelijke malen afwijzend beschikt. Het komt B. en W. gewenscht voor af te wachten, in hoever het aan vangssalaris Yan 1400 voor leerarer- sen aanleiding zal geven tot het be zwaar dat goede leerkrachten niet zullen solliciteeren. De raming van kosten voor de Bur geravondschool is f 610 lager dan oor spronkelijk geraamd Is. De raming van de kosten voor de Avondschool voor Handelsonderwijs is thans 7400. B. en W. stellen voor, de susbidie voor de Ambachtschool met een l>e- drag van 150 te verhoogen, wegens de kosten van aanstelling van een leoraar in de natuur- en werktuig kunde aan die school. Het Is juist, dat een diploma voor leerarer aan eene Huishoudschool niet aan de Huishoudschool alhier worden verwarven, wèl b.v. te Am sterdam. Groot bezwaar levert dit evenwel niet op; zij, die dit diploma wenschen te verkrijgen, kunnen de voorberei dende studie, nl. de eerste twee leer jaren, volbrengen aan de Huishoud school alhier. Eén der gronden, waarop B. en \V. het vorig jaar meenden geen verhoo ging tot het toen gevraagde subsidie ad 4000 te moeten voorstellen, was deze, dat de verhoogde subsidie o.m. moest dienen tot dekking der uitga ven van een pensioenregeling, terwijl de gemeente zelve door de hooge kos ten werd weerhouden van het instel len van een pnsionfonds. Nu bij deze begrooting voor de instelling van een gemeentelijk pensioenfonds gelden worden uitgetrokken, is doze groiïd voar nietrverhooging van het subsidie vervollen. Voorts is aan de wijziging van het gevoelen van B. en W. niet geheel vreeld de meer gunstige uit komst dezer begrooting. In verband met de nadere ramingen van d© bedragen voor aflossing van de afdeelingen Eleclriciteit en Gas der gemeente-lichtfabrieken moet f 8000 meer dan - oorspronkelijk ge raamd worden gesplitst als volgt: bui ten geno on 450 en gedoon f 7550. GEMEENTELIJK PENSIOEN FONDS. Uit de inlichtingen van deskundige, Dr. Tuirksma, is gebleken: Indien het ambtenaarspersoneel niet wordt uitgebreid, de loonregeling niet wordt gewijzigd en de pensioens- bepalingen niet mlder worden ge maakt, zal het bedrag dat lek jaar op de begrooting wordt uitgetrokken voor ambtenaars-pensioenen (voor 1910 28.500) geleidelijk stijgen totdat het binnen 60 jaar een blijvend maxi mum van ongeveer f 100.000 zal heb ben bereikt. B. en W. achten het óngcwenscht dat de lasten der pensioenen zóó on evenredig zwaar zullen drukken op t nageslacht. Op de meest doelmatige wijze zal deze onbillijkheid worden voorkomen indien, aannemende dat de loonen niet vermeerderen, gedurende de eer ste 60 jaren ongeveer f 59400 per jaar za lworden gestort; daarna zou, on der de bovenvermelde voorwaarden, met een bedrag van ongeveer 34000 per jaar kunnen warden volstaan. Nu klinkt bij den tegenwoordig en toestand der gemeente-financiën het voorstel om voorloopig jaarlijks onge veer 59000 voor een nieuwe regeling beschikbaar te stelen, zeer zeker niet aanlokkelijk, maar men vergete niet, dat daardoor het elk janir stijgend be drag, dat onder Hoofdstuk IX voor pensioenen en gratificatiën wordt uit getrokken (voor 1910 ongeveer f 33000) komt te vervallen. B. en W. hebben intusschen ge meend, dat ook een voorstel om de raming der uitgaven vdor 1910 met f 26000 te verhoogen, wellicht in de gegeven omstandigheden door den Raad niet met die ingenomenheid zou warden ontvangen, als zij wel zouden wenschen. Vandaar dat zij gemeend hebben, hoe noode ook, onze elschen, in afwachting van de uitkomsten der gemepte-rekeningen over 1909 en over 1910, voorlogpig te moeten beperken tot de storting van 15000 boven het onder Hoofdstuk IX uitgeürokkeu be drag. Zoodoende zal oen zeer beschei den poging worden aangewend om op billijke wijze den last te helpen dra gen, dien de Raad door de pensioen verordening gelegd heeft op do schou ders van hen, die na ons zullen ko men. Omtrent den werktijd van den marktmeester van de groenten- en vruchtenmarkt, deelen B. en W. mee, dat hij op alle werkdagen dienst doet, behalve bii vriezend weer. Ruim be-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1