Verschijnt dagelijks, behalve op Zoa» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland tTe Jaargang. Ho. 8088 ZATERDAG 80 OCTOBER 1909 /v HAARLEM S DAGBLA ABONNEMENTEN ADVERTENT ÏËNi s»sa drib baamdbni -Vaa 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cis, Bulten hei Arrondissement Voor Haarlem 1.28 Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0, Reclames 30 Cent per regeï, Voor da dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bl| Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)!*2 Advertentlfti van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j Franco per post door Nederland 5G Cts» voor 3 plaatsingen k contant, Gflihwtra^ ZoïZggbM, voor Haarlem j ",oËh Redasüe «a Admtalstraüoï Groote Bontstraaf te omstreken en franco per post 045 telefsoaunnnaalTeleloonnnminer der Redactie 60® en der Administratis 724. Eltgave der Vennaotsefiap Iomsos Coster. Klrectear I. (J. PSEREBOOH. Drufessrlj: Zolder Baltenspaaras 6. Telefoonnummer 122. 5a-«ii- ..ii i Ü=S=" 1 "llii_J_J_-gSJg=!E=S!-llil 1 1 1 Lil,--" --I-.' I SSaa Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam, Telephoon latere. 6229. Meermalen komt het voor, dat ons een Kwaa?tJes-JLdLi5rea»t« voor 3 maal (tweemaal betalen) wordt opgegeven en dat men enkele uren na de eerste plaatsing komt vragen, om de advertentie niet meer te plaatsen, OMDAT HET DOEL DAARVAN REEDS BEREIKT IS, Dat is een gevolg van onze zeer groote en nog altijd stijgende oplage. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 31 OCTOBER. Schouwburg: Prinses Marsepeintje, 2 uur. Schouwburg: Feestvoorstelling Sol- sar en Hesse, 8 uur.. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen, 2 en 8 uur. B i osc o op-The at er, Gr. Markt: Bios coopvoorstellingen van 2 uuur af. Brongebouw: „De Postharmonie": Uitvoering, 8uur. Soc. Vereeniging: Protest-vergade ring tegen den moord op Ferrer, 2 u. KL Vereeniging: Specialiteiten-voor «telling, 7J uur. MAANDAG 1 NOVEMBER. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Ik wel, maar een ander niet 1" in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. REGENTEN BARBARA-GASTHUIS. De regenten van het voormalige Barbara-Gasthuis hebben het volgen de dubbeltal opgemaakt ter vervul ling van de vacature in hun college, tiie ontstaan zal door de periodieke aftreding van den heer M. N. Beets: Dr. M. J. Hengeveld Kzn., en A. G. W. van Waveren. DIE GESCHIEDENE FRAU. Gisteravond gaf voor een zeer be zetten Schouwburg het Wiener Ope- retten-Gesellschaft, directeur Hans Edmund, een opvoering van „Die ge- schiedene Fran", operette in drie be drijven van Victor Leon, muziek van Leo Fall. Men kan moeilijk beweren dat, na „Die lustige Wittwe" het genre er op vooruitgegaan is. Wat de libretto- dichter ons hier opschept is al erg ongezonde kost, en de muziek van Fall bijna doorloopend in wals- tempo interesseert *veel meer door de kleurige, geestige instrumentee- ring dan door oorspronkelijkheid van vinding. Tot de aardigste stukken be- hooren het dans-ensemble van Gonda en de vier heeren in het tweede be drijf en het duet van Gonda en Scrop In 't begin van het derde. De opvoe ring als zoodanig en ook de montee ring waren uitstekend. Wat actie be treft scheen ieder der medewerken den voor zijn of haar rol als geknipt. Valt er onderscheiding te maken, lan zou het dienen te zijn voor Aran- ka Roth als Gonda, Anton Pratl als Pieter te Bakkenskil en Richard Bag ger als Scrop. Uit muzikaal oogpunt verdienen vermelding ITed. Schröteir, Curt Weber, Franz Matuna, respec tievelijk als Martje, Willem Krouwe- vliet en KatreL von Lysseweghe en de reeds meer gemelde Gonda. Het orkest, in het begin van den avond gruwelijk valsch, kwam gaan deweg op stemming en speelde overi gens zeer verdienstelijk dank de levendige en geroutineerde leiding van kapelmeister Paul Heller. PHILIP LOOTS.: BLOEMBOLLENCULTUUR. In de vergadering Yan de afd. Haar lem van de Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur werden 42 nieuwe leden aangenomen. De heeren J. C. Veld huizen van Zanten te Lisse en G. Vlasveld te Sassenheim werden als bestuursleden gekozen.. Voor do tentoonstelling der Alg. Vereeniging in 1910 werden een eere- prij3 van f 100 en twee gouden me dailles beschikbaar gestelde Ex. vrije en ordeoef eningen. Haarlem, 29 Oct. Geëxamineerd 6 dames en 6 heeren. Geslaagd de da mes A. L. Kolff en W. L. E. Salomons Haarlem, J. Jonker te Amsterdam, A. Telkamp te Ilillegom, C. M. E. Wec- kesser te Bloemendaal; de heeren H. J. J. Spook en J. D. M. L. Siemer te Beverwijk, J. T. Groot Sparenberg te Amsterdam, D. Uilenhuis te Kwa- dijk, J. A. Klaasse te Helder, J. Hok- keling, te Enkhuizen. J e r uel. In liet laatst van November zullen voor de Stads-Evangelisatie Jeniël in het gebouw aan de Bakenesser- gracht optreden Jkvr. Hartsen, van Hilversum, en de heer v. Es, van Rot terdam.. Controleur belasting. Naar wij vernemen zijn van de 135 sollicitanten naar de betrekking van controleur bij de plaatselijke directe belasting alhier slechts zeven opge roepen voor nadere kennismaking met het dagelijksch bestuur en wel allen personen, di© dit ambt elders reeds hebben vervuld. Van dezen Is ook bij de gemeentebesturen, onder wie zij 'werken, om inlichting ver zocht. Het schijnt dus in de bedoeling van B. en W. te liggen, geen Haar- lemsch ingezetene te benoemen.: „Onze S t r ij d." Door een aantal Geheel-Ontbouders- vereenigingen, o.a. afd. Haarlem Ned. Ver. t. afsch. v. Alc. dranken; afd. Haarlem Nat. Chr. Geheel-Onthou ders-Ver. afd. HaarlemNed. Chr. Geh. Onth.-Bond, Gereformeerde Vereen, voor Drankbestr.; Ned. Onderwijzers- Propagandaclub en het Geheel-Ont houders Zangkoor Kunst Adelt wordt het eerste nummer van een Maand blad genaamd „Onze Strijd?' gratis verspreid ten getale van 10.000 exem plaren. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De platen van den Wereldbijbel, die op het oogenblik in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid ten toongesteld zijn, zullen Zondag a.s. nog te bezichtigen zijn. Er werd reeds opgewezen, hoe be langrijk deze verzameling is, die de tafereelen uit het Oude en Nieuwe Testament weergeeft, waarvan de sa menstelling door kunstenaars van verschillende landen ten uitvoer ge bracht werden: mannen als Burne Jones, Israels, Walter Crane, Segan- tini, Gerome, Benjamin Constant om slechts enkelen te noemen wier namen wegens de belangrijke werken die zij voortbrachten, ten hoogste werden geschat. Zondag is de toegang kosteloos. DRANKBESTRIJDING. Uit het verslag over de alcoholcur sussen gehouden vanwege de Neder- landsche Onderwijzers-Propaganda- Club blijkt dat in 19081909 60 cur sussen werden gehouden met 1200 be zoekers. Het aantal cursussen is ee- nigszïns verminderd, wat toegeschre ven wordt aan terugbrenging van de Rijkssubsidie van f 500 op 200. Zoo werden in Haarlem 2 cursussen in plaats van 3 gehouden. De jongens cursus kon niet voortgezet worden, omdat de leider dezen winter door een avondschool gebonden was en geen ander zijn taak wilde of kon ver vullen. Toch geloofde de leidster, dat het cursuswerk, al is het hier nog klein, zeer vruchtbaar genoemd kan worden. In een naschrift verzocht het hoofd bestuur om moreelen en financieelen steun, waar het het kind geldt, het geluk der komende gemeenschap! Militaire zaken.. Da kapitein H. B. Pothoff van het 11de regiment Infanterie is benoemd tot majoor bii het 10e regiment KENNISGEVING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der gemeente Schoten, dat tsr secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van K. G. van der Maat, om vergun ning tot het oprichten van eon werk plaats voor het lood- en zinkwerkers- bedrijf achter zijne woning aan de Kloosterstraat no. 21, k adastraal be kend in sectie B, no. 2058. Op Zaterdag den 13en November 1909 des voormiddags 11 uur, zal ten Raad- huize der gemeente Schoten gelegen heid beslaan, om bezwaren tegen dit verzoek in té brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Militaire Zaken. Aan het onlangs gehouden examen voor sergeant-majoor-instructeur bij het 10de regiment infanterie, hebben voldaan de sergeanten A. Rootih, B. Slooten, P. A. van de Goorbergh, K. J. A. Beers, L. Klinkspoor^ Aan het onlangs gehouden examen voor sergeant 1ste klasse bij het 10de regiment infanterie, hebben voldaan de sergeanten J. G. Baak, J. A. de Gee, M. J. Post, C. M. Gomes, F. J. W. Muller, L. Klinkspoor, K. J. A. Beers, J. Schenkel, B. J. Bots, A. Ko per. Douchebad. In het douche badhuis aan het Leid- schepiein zijn in de afgeloopen week genomen 980 baden, in dat aan den Koudenhorn 730. Mevrouw A. Noordewieir- Reddingius. Weldra zal mevrouw Noordewler- Reddingius een liederenavond geven in de concertzaal der Soc. Vereeni ging, met medewerking van M. Jan nette Walen aan de piano. DE FERRER-MEETING. Naar ons wordt medegedeeld, heeft bij Roomsch Katholieke leden van de Sociëteit Vereeniging een lijst gecircu leerd met het doel, dat wie daarop teekenen hun lidmaatschap van die Sociëteit verklaren to willen opzeg gen, wanneer Zondag de aangekon digde Forrer-raeeting in de groote zaal der Sociëteit voortgang heeft. Door tientallen personen is op deze lijst geteekend. De onderteekenaars motiveeren hun besluit door er op te wijzen, dat de Roomsch Katholieken door een strooi biljet, dat door het Comité voor de Ferrer-meeting in de stad is verspreid, gekwetst zijn geworden in hun heilig ste gevoelens en dat zij als leden der Sociëteit evenzeer als anderen recht er op kunnen doen gelden, dat een zaal der Sociëteit niet verhuurd worde voor een voor hen grievend doel. Uit onze informatie is verder geble ken, dat het bestuur van de Sociëteit de zaal heeft verhuurd vóórdat het bewuste strooibiljet verspreid was. Werd die verhuring thans te niet ge daan, dan zou het bestuur vreezen voor de ruiten en voor een actie we gens schadevergoeding. Ten opzichte van het beginsel van zaalverhuring in het algemeen is het bestuur vau meening, dat het die taak als 't ware automatisch, zonder aan zien van richting of overtuiging, te vervuilen heeft, geheel buiten ver band met de eigenlijke Sociëteit, wel ke geheel buiten de zaalverhuring staat. Zoo i3, meent het bestuur, ai- tijd de opvatting geweest en daarte gen hebben tot dusverre de leden nooit bezwaar gemaakt. Indien men wenschte, dat voortaan een andere gedragslijn ward gevolgd, zou daar toe toch een besluit van do vergade ring van gecommitteerden noodig zijn. Z oodanig besluit bestaat op dit oogen blik niet. Ziedaar de beide meeningen naast elkander gestald. Concours. Door het mannenkoor „Proza en Poëzie", directeur de heer Henri Pie- lage, zal deelgenomen worden aan den zangwedstrijd, uitgeschreven door de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, alhier te houden in April van het volgend jaar. De ver eeniging zal uitkomen in de 2de af deel in g.. Faillissement F. C. Plët. Heden is op de Griffie der Haarlem- sche Rechtbank ter inzage gelegd de inventarislijst, op den 5en Augustus opgemaakt door den curator, Mr. W. Cnoop Koopmans. Aan contanten werd f 248,82 gevon den. Voorts eenige effecten en cou pons, blijkens de aanteekeningen aan cliënten toebehoorend en vier levens verzekeringspolissen, ten bedrage van 100 en 200. Tot de onroerende goederen behoo- ren vier perceelende woning en het kantoor aan de Nieuwe Groenmarkt, een perceel in de Drappenierstraat en twee aan de Ged. Oude Gracht. Deze eigendommen zijn evenwel zóó zwaar belast, dat ze bij verkoop vermoede lijk nog een tekort van f 4000 zullen opleveren. Onder de baten is de post dan ook pro memorie uitgetrokken en onder den staat van schulden is deze f 4000 gebracht. Onder de door den curator gewaar merkte boeken is het kasboek, dat tot 22 Juli j.l. is bijgewerkt Het meubilair door den make laar George L. Smit geschat zal bij verkoop vermoedelijk ongeveer f 982.50 opbrengen, althans dit bedrag is gebracht onder 't actief. Daaronder hehoort ook 12000, geschat als het surplus bij kassiers en particulieren, f 2000 van debiteuren en 200 voor de polissen der levensverzekeringen. 't Totaal van het actief is dus 15.483.32. Het passief bedraagt vermoedelijk 69.141.10, waaronder: huiselijke schulden pro memorie, belasting 141.10, andere schulden 65.000. Het verschil tusschen actief en pas sief bedraagt dus ƒ53.657.78., (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. POLITIE-TOEZ1CHT IN SCHOTEN. We vernemen, dat de burgemeester van Schoten in de volgende raadsver gadering een nader voorstel zal doen inzake het politiewezen in het Scho terkwartier, nu de raad de aanstel ling van een vierden politiebeambte weigerde. Staatspensionneering. Men schrijft ons: De af deeling Schoten van den Bond van Staatspensioneering hield Vrij dagavond in het café van den heer Stals te Oud-Schoten, een huishoude lijke vergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Haas, opende de verga dering met een hartelijk woord aan de aanwezigen, die niet zeer talrijk waren. Na de lezing der notulen, die on veranderd goedgekeurd werden, hracht de secretaris, de hear J. Hei- stek, een kort jaarverslag uit. De voorzitter bedankte den secreta ris vooir zijn arbeid. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat aan contributie in gekomen was 31.85, aan buitenge wone ontvangsten, als prentbrief kaarten enz. 10.24. Het batig saldo van het jaar 1908 bedroeg 14.x Totaal is ontvangen f 56.37 1/2. De uitgaven bedroegen f 49.16. Er rest dus een batig sado van 7.21. De heeren G. Hoomsman en D. Ruigrok werden belast met het nazien der rekening, die in orde werd be vonden. Thans was aan de orde de bestuuirs verkiezing. De voorzitter en de pen ningmeester traden af. De voorzitter deelde mèe, dat hij in de laatst ge houden bestuursvergadering had ver zocht het voorzitterschap aan jonge re krachten over te laten. De penningmeester was op verzoek van de overige bestuursleden terug gekomen op zijn besluit. Daar de beide commissarissen be dankt hadden, werden gekozen de heeren G. Hoornsman, als voorzitter, J. van der Haas en J. N. Knoppert, als commissarissen. Aan de orde kwam de bespreking over een te houden openbare verga dering. De secretaris deed mededee- ling dat de afdeeling Haarlem steun had toegezegd voor propaganda in het Schoterkwartier. BENNEBROEK, Op de aanbeveling van secretaris ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand zijn door B. en W. geplaatst de heeren: 1. TI. I. Calkoen Jr., ambtenaar ter secretarie te Edam, en 2. M. ter Cock, ambtenaar ter Secretarie te Hillegom. HAARLEMMERMEER. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Hoofddorp is benoemd mej. T. Wassenaar van Amsterdam. HALFWEG. Was het een punt van bespreking of de vereeniging „Nut en Genoegen'' alhier zou blijven voortbestaan, de algemeene vergadering heeft daartoe besloten; vier der 7 bestuursleden be dankten, in hunne plaats werden ge kozen de heeren Jn. Koel, R. A. Wit te en J. B. Ackermann te Haairlein- mermeer en J. Dijl Gz., IJpolder. VELSEN. HET WITTE KRUIS EN DE STAKING. Inzake een brief van den heer Brok, inhoudende zijn meening, dat Het Witte Kruis niet mag aanvaai-den de boeten, die eventueel aan die reeders worden opgelegd bij overtreding van do onderlinge overeenkomst nopens de staking in het trawlerbcdrijf, is door het bestuur van Het Witte Kruis afd. Velsen, aan den heer Brok meege deeld, dat de vereeniging haar onzij dig standpunt zal handhaven. IJMUIDEN. De staking van het stoomtrawler- personeel. Onze correspondent schrijft In den treurigen toestand kwam weinig verandering. Bijzonder treurig is deze staking voor do losse werk lieden, vischlossers, kolen- en ijs- werkers, waarvan een groot gedeelte nu reeds sinds veertien dagen niets verdiend heeft. Zij ontvangen na tuurlijk geen ondersteuning van het fonds en zijn dus in hooger mate slachtoffers dan de stakers zelve. Dat doet de eene arbeidersgroep de andere aan. De werkwilligen worden thans door groote politiemacht begeleid naair de schepen waarop zij zijn aangenomen. De stakers hebben nu geene gelegen heid meer, zooals tot heden, om deze lieden toe te spreken en te trachten ze tot terugkeer te overreden. Onder de publicaties van den Bur gemeester zijn thans aanplakbiljetten van de gezamenlijke reeders beves tigd met den volgenden inhoud: „Met verwijzing naar bovenstaande worden allo arbeidswilligen opgeroe pen zich ten spoedigste aan boord hunner schepen te begeven, ten einde hunne plaats niet bezet te vinden." De openbare vergadering, welke gistermiddag gehouden zou worden, ging niet door wegens verhindering van den spreker. (Hbld.) STORMSEINEN. Naar aanleiding van verschillende verzoeken van de vereeniging der ge zagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij deed de regeering gedurende langen tijd opmetingen en proefne mingen doen om te onderzoeken op welke manier de verwachte weersge steldheden ook kenbaar gemaakt kon den worden aan de schepen welke in het binnenkanaal voeren. Meermalen waren namelijk klach ten ingekomen van de loodsen en ka piteins dat zij bij het binnenvaren der sluizen het stormsignaal, dat aan de semaphore opgesteld is niet konden waarnemen. Thans hebben de betrokken autori teiten besloten een stormsignaal te plaatsen op het zoogenaamde sluisei- land tusschen de oude en de nieuwe sluis in. Mede naar aanleiding van een ver zoek dear genoemde vereeniging wor den thans ook de weerberichten van het Kon. Meteorologisch Instituut op de oude en nieuwe sluis bekend ge maakt* Lijk opgevischt. Zaterdagmorgen is in de Visschers- havcn te IJmuiden het lijk opgevischt van een Scheveninger, G. K., opvaren de van do bomschuit SCH 468, die sedert eenige dagen vermist werd. PRINS HENDRIK TE DRESDEN. Reuter seint uit Dresden: Vrijdag avond te 6J uur werd op het kasteel Moritzburg, waarheen de koning zich 's namiddags van Pollnitz had bege ven, door den koning een diner gege ven van 23 couverts, waaraan prins Hendrik der Nederlanden deelnam en waar ook een aantal leden van de j agersvereen i g i ng ..Hirschmann' mede aanzaten. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 November des avonds half negen. EEN VREESELIJK STERFGEVAL. Men schrijft uit Zeist aan de Stieht- sche Courant In de onmiddellijke nabijheid van den Dolclerschenvveg is iets verschrikke lijks gebeurd. Daar heeft het tijdelijke met hex eeuwige verwisseld een oude vrouw, maar onder zulke treurige omstandig heden, dat er wel wat meer rucht baarheid aan mag gegeven worden. Aan den publieken weg dan lag, onder oude lompen, beschut tegen re gen en wind door.... een paar para- pluies en bewaakt door 'n getrouw hondje, eene vrouw, een oude, zieke vrouw. Wat haar scheelde 1 Men zei „Longontsteking". Dat duurde week na week Tot gisterenmorgen d© vrouw heenging. Niemand scheen zich iets van haar lot aan te trekken. In een schuur scheen voor haar geen plaatsje beschikbaar te kunnen wor den gesteld. Arme vrouw Men zegge wat men wil, men be- were dat het „eigen schuld" was, het zij zoo men zegge dat zulko men- schen „niet anders willen", het zij zoo maar terwijl haar man rond loopt om iets op te halen, misschien al drinkende, 't zij zoo aan den pu blieken weg sterft, na weken ziek ge weest te zijn, een oude vrouw. Is dat, zooals 't behoortIk vernam dat aan den man verzocht was, haar naar een ziekenhuis te mogen bren gen, wat hij moet hebben geweigerd. Is dat zoo Dan wordt het wel tijd, dat zulk een recht den man wordt ont zegd. Nauwelijks was de vrouw overle den, of men wist er werk van te ma ken, dat het lijk werd verwijderd. Over de doode meer zorg dan over de levende 't Is een vreeselijk sterfgeval 1.... ZONDERLINGE BEROOVING. Een zonderlinge beroovlng heeft zich (naar de „Tel." meldt) in een der grootste café's in het centrum van Amsterdam gelegen, voorgedaan. Een vrij opzichtig gekleedo dame kwam in den namiddag tusschen drie en vier uur het café in haar eentje binnenstappen en bestelde het eene cognacje na het andere, zoodat zij ten slotte ietwat luidruchtig werd en kennis aanknoopte met een heer, aan een aangrenzend tafeltje gezeten. Na- di'it de dame nog meer cognac besteld had, werd zulks door don zaalchef geweigerd, waarna zij bouillon ging drinken. Kort daarop stapten de dame en heer gezamenlijk op. Tegen zessen kwamen zij terug, weer werd cognac besteld, en trok de dame door haar zonderling doen de attentie der an dere bezoekers. De eigenaar van het caé verzocht na hem terzijde ge roepen te hebben den haar vergc- zellenden heer, zich met de dame te verwijderen. De dame kwam toeloo- pen, ontstak in woede en voer hefiig tegen den beleefden directeur uit. Intusschen had de heer den rooden mantel, benevens het taschje en de paraplu ie der dame reeds u it het café gehaald. De dame weigerde echter te vertrekken, ondanks de aansporingen van den heer, die inmiddels het café verliet. Toen even later de zonderlinge da me buiten kwam, was de lieer... ver dwenen, met hem de mantel, de para- pluie en het taschje, waarin zooals verschillende kellners verklaarden een grpote som papieren geld was geborgen. Nu raakte de dame geheel van streek, zoodat er een opstootje voor het café ontstond, waarbij de hulp der politie moest worden inge roepen. De recherche stelde een onder zoek in. DE BESCHULDIGING TEGEN DEN HAAGSCHEN BURGEMEESTER. In de raadszitting van Vrijdagmid dag heeft baron Sweerts, indirect, ge sproken over den in den afgeloopen zo nier op hem gerichten aanval met be trekking tot een eventueelen steun, dien hij aan de anti-revolutionnaire partijkas zou hebben geschonken. De burgemeester zette uiteen, dat naar zijn meening de politiek geheel uit den raad dient te blijven, en dat met name het hoofd der gemeente, zich steeds volkomen onpartijdig moet houden en boven de partijen plaat sen. „Dat heb ik", zei baron Van Sweerts, „ook als burgemeester van Den Haag steeds voor oogen gehou den. Het eenig politieko wat de bur gemeester mag doen, is zijn kiezers plicht vervullen." Daarop vervolgde de burgemeester aldus: „Dezer dagen werd mij gevraagd een financieele bijdrage voor de komende gemeente-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1