Stadsnieuws Neemt U Uit de Omstreken Binaeslani Pers-Overzicht sport en Wedstrijden Letteren en Kaast Gemengd Nieuws Bnreeriiike Stand Esperanto. XXVII. DAGELIJKSCHE GESPREKKEN. Welken datum hebben wij vandaag? Kiu dato estas hodiau? De hoeveelste is het heden? La kioman ni havas? Den hoeveelsten hebben wij? Kiun daton ni havas? Heden is het de zevende. Hodiau estas la sepa. Wij hebben den zevenden. Ni havas la sepan. Wat voor dag ls het heden? Kiu tago estas hodiau. Het is Maandag, neen Dinsdags Hodiau estas lundo, ne mardo. Gij ziet er niet goed uit, beste "Vriend. Vi ne havas bon an mienon, kara amiko. ik ben een beetje bleek, is 't niet? Mi estas lom pala cu ne? Zeer bleekI Gij schijnt u niet heel wel te gevoelen. Tre palal Sajnas, ke vl ne fartas tre bone. Uw tong is wat beslagen. Via lango estas iom kovrita. Ik ben ziek. Mi estas mals ana. Dat doet mij leed. Ik dacht het al. Wat scheelt u? Mi bedauras. Mi jam tlon pensis. Kion vi havas? Ik ben verkouden. Mi malvarmumis. Geen wonder bij zulk weer. Nemia miro, ce tia vetero. Gij zijt zeer heesch. Vi estas tre rauka. Ik heb hoofdpijn, mijn hoofd doet arg zeer. Mi havas kapdoloron; mia kapo terure doioras. Hebt gij de koorts? Cu vi havas febron? FRANKRIJK. Vooral door de leerlingen van in richtingen voor middelbaar onderwijs wordt Esperanto zeer krachtig gepro- pagandeerd en heeft bijna iedere school een eigen Esperanto-club. Gedurende de laatste helft van Au gustus hadden er te Patrijs een aantal Esp. feesten en solreés plaats. Openbare lessen te Rouen, Brienne, Duclair, Amiens, Meru, Roubaix, hadden het ontstaan van nieuwe groepen ten gevolge. Te Vienna hield een Jonge Chinees, de heer Hu, die te Lyon den handel bestudeert, een rede In Esperanto, waarbij hij de groote voordeelen voor het wereldverkeer uiteenzette, welke 'door de intern, hulptaal Esp. te ver krijgen zijn. ESPERANTO BIJ DEN HANDEL. In de „Dresdener Zeitung" lezen Wij: Het Saksische Esperanto-Instituut te Dresden, opgericht door groot-in- 'dustrieelen aldaar, is tegenwoordig ijverig in de weer in het belang der Saksische Industrie, om aan deze, door middel der wereldtaal In alle landen meerdere bekendheid te ge ven. Niet minder dan 17 firma's zijn de propaganda van Esperanto begon nen, waaronder wij de namen lezen van Seidel en Naumann, Chocolade fabriek Rüger, Cigarettenfabriek Je- nidze, inktfabriek Leonaird, enz. Gedurende het 17e Int. Congres van Christ, jongelieden in Bannen, had ook 'n bijeenkomst plaats van de Chr. Esperantisten onder hen. Zeer opgewekt klonken de liederen gezon gen uit het Esp. gezangboekje en na een belangrijke u-ede van den heer Hübner, die het nut van één ge meenschappelijke taal voor een zoo internationale vereeniging als deze bepleitte vroeg de heer Horner uit Lissabon het woord. Deze Portugees, die 6 talen vloeiend spreekt en op het congres als tolk fungeerde, uitte de verzuchting, düi» hoewel het tegen zijn persoonlijk belang indruisclite, het Esperanto toch weldra op alle congressen als eenige officieel© taal aangenomen mocht worden, daar hij na jarenlange ondervinding wist, hoezeer iedere rede in waarde ver liest door het onophoudelijk overbren gen in andere talen. Zoo hij een speech in het Duitsch overbracht, be gonnen de Franschen zich te verve len, moest hij daarna dezelfde rede in het Engelsch weergeven, dan zaten de Duitschers op hun stoelen te draal en, enz. Zijn innige overtuiging was het dan ook, dat alleen het gebruik ééner door allen begrepen hulptaal bij machte kon zijn op een interna tionaal congres het geheele gehoor te boeien. J. H. W. IIABERMEHL. COMMISSIE VOOR KRAAMVROUWEN. Gaarne plaatsen wij het volgende Een bijzondere aanbeveling verdient de Zorgdragende Commissie voor Kraamvrouwen, die binnen weinige dagen hare jaarlijksche bcschrijviugs- biljetten aan de ingezetenen zal aan bieden. Zij ondersteunde ook'dit jaar vele Haarlemsche huismoeders in de voor haar zoo moeilijke dagen. Door de uit breiding der gemeente wordt het aan tal aanvragen om ondersteuning steeds grooier, waactegen heinas, ilo financieel© weerstand niet vooruit gaat. De laatste rekeningen sluiten met steeds grootere nadeelige saldo's, en mocht de Commissie niet op krach tige wijze gesteund worden, dan zou zij verplicht zijn hare bedecling in te krimpen, om dit te vemoeaen vraagt de Commissie de financieele medewer king der ingezetenen. Be no eind. De heer A. C. Nakken, waarnemend hoofd der gemengde opleidingsschool alhier is benoemd tot hoofd der open bare school te De Rijp. Militaire Zaken. tot kapitein bij het 10e regiment infanterie benoemde le-luitenant J. P. J. Verberne is ingedeeld bij de batal jons, te Haarlem in garnizoen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Jeukende huidziekten. Niets kwelt u meer dan een jeuken de huidziekte. Aambeien zijn door hun pijnlijk karakter bijzonder lastig te verdragen. Het jeuken er van maakt u bijna krankzinnig. Zij ver woesten uw slaap en maken u mis moedig en wegkwijnend. Nooit krijgt ge de minste verlichting, of gij staat, zit of loopt. Eczema is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en het hreidt zich schrikbarend vlug uit De prik keling is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bij na niet kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schurft cn gordelroos zijn eveneens zeer pijnlijk en in staat om u moedeloos te maken. Voor aambeien, eczema en iedere jeukende huidaandoening is Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet onmid dellijk de kwellende prikkeling beda ren, en geeft een ongekend gevoel van rust. Al naarmate de aanwending der zalf wordt voortgezet, heelt de jeukende oppervlakte der huid, en de volharding van den patient wordt ten slotte beloond door een volkomen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet en doet haar ook niet te vlug opdiro- gen. Over de geheele wereld oogstte zij door haar uitstekende hoedanighe den niets anders dan lof. Verzekert u, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij ls te Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt firanco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'» Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd l Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. Verkrijgbaar in Apotheken, Prij» 1.25 per flacon. BEVERWIJK. GEMEENTERAAD. In de gisteren gehouden zitting, die alle leden bijwoonden, werd afgewe zen een verzoek van d© bewoners van den Boewep, om aanleg van gas en straatverlichting, en ©en verzoek van de bewoners der Corn. Amsestraat, om verbetering to hrengen in den toe stand van deze aan particulieren toe- behoorende straat. Het verzoek van de Ned. Spaar- en Incasso-bank, om de concessie voor een electn'sche tramweg van Amster dam naar Wijk aan Zee, verleend aan de Amsterd. cn N.-Holl. Electr. Tram- Mij., aan haar over te dragen, werd gezonden aan B. en W. om prae- advies. Aan de „Vereeniging tot viering van den Koninginnedag" werd tuegestaan een „Julianaboom" te planten op liet pleintje vóór het huis van den heer Van Zanten Noorder Parklaan en daaromheen een hek te zetten, liefst rond of ovaal van voTm. In verband met een daartoe gedaan verzoek van Ged. Staten besloot men in de politieverordening eene bepaling op te nemen, waarbij verboden wordt melk over den openbaren weg anders te vervoeren dan in gesloten vaten, bussen of flesschen. Een door B. en W. voorgesteld© verbodsbepaling tegen het gebruik van slootwater voor 't wasschen van melkvaten etc., wordt afgestemd, om dat dit voor den Wijkerpolder onhoud baar is. De schoeiingplanken van de Doctor Schuitstraat zullen op kosten van de vroegere eigenaren dier straat ver nieuwd of verbeterd worden tot eon bedrag van /110. Na afdoening dezer aangelegenhe den volgde do behandeling dor begroo ting voor 1910. Daarbii werd o. m. besloten de jaarwedden dor ambtenaren ter secretarie voor 1910 te verhoogen niet een toelage van f 100, terwijl B. en W. in den loop van dit jaar een voorstel zullen doen die jaarwedden bij spe ciale verordening te regelen voorts de Jaarwedde van den gemeente-bode te verhOQgen met f50; <U© van den gemeente-architect met f 100, ondanks een protest van den heer Zwager. De post bestratingen, waarvan de begrootingscommissie f320 bestemd voor da Meerstraat, wilde schrappen, werd na een vrij uitgebreid© bespre king, waarin de heer Langendijk o. a. ook de voor de Peperstraat uitgetrok ken gelden wilde laten vervallen, ten slotte onveranderd aangenomen zoo als door B. en W. voorgesteld. De pompen, die reeds twee malen in den Raad zijn voorgedragen ter af breking, bleven ook nu weer, na heel wat geredeneer, behouden, en dat ter wijl alle autoriteiten van den gezond heidsdienst de verwijdering aanraden omdat het water niet deugL Ook een voorstel om bij de pompen waterleidingfonteinen te maken werd verworpen. Hetzelfde lot onderging een ver zoek van de gemeente-veldwachters en lantaarnopstekers, om verhooging van salaris en een voorstel van B. en W. tot aanstelling van een inspecteur van politie. De Vereeniging voor Wijkverpleging had in een adre3 medegedeeld, dat zij over 1910 410 te kort zou komen, en aan den Raad verzocht om subsidie. Reeds vroeger maakte een dergelijke aanvraag een onderwerp van bespre king uit en bleken er in den Raad twee stroomingen te bestaan. Een, met den voorzitter aan het hoofd, die ruime subsidie wil geven, doch onder voor waarde dat de Raad een stem heeft in het bestuur der vereeniging, en éen die weini<? subsidie wil toestaan doch zonder beperkende voorwaarden. De laatste won het ook ditmaal, toen na lange besprekingen, besloten werd f125 subsidie toe te staan zonder eeni ge voorwaarde. De heer Gorter wijst bij de vaststel ling van het bedrag schoolgelden er op, dat het schoolgeld voor de school voor 1. en m. u. 1. o. te hoog is, en vraagt wijziging der betrekkelijke verordening, wat hem wordt toege zegd. Da heer Zwager maakt er B. en W. attent op, dat er zoo weinig school geld komt van hen, die de avondschool bezoeken. Daarvoor wordt steeds meer uitgegeven en minder ontvangen. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 144.023.09. Nadat voor eenige openbare aanbe stedingen machtiging was gegeven, werd nog besloten de gasfabriek uit te breiden met een ijzeren kolenloods met laadinrichting en steenen schaft en waschlokalen tot een bedrag van pl. min. f 16,000, waarvoor een tijde lijke geldleening zal worden gesloten tot 1 Juni a. s. Tevens zal de loopende tijdelijk© geldleening van f30,000 voor schoolbouw worden voortgezet tot ge noemden datum om dan die twee tij delijke in één definitieve op te los sen. Bij de rondvraag werd niets meer In het midden gebracht. De vergadering duurde van half tien tot vier uur met slechts drie kwartier tusschenruimte. HOFBERICHTEN. De Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord ontving van H. M. de Koningin-Moeder een gfft, groot HO0. GOUVERNEUR-GENERAAL A. W. F. IDENBURG. Naar de Rott. verneemt, bevindt de oud-minister van Koloniën, de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer Idenburg, zich thans te Gaux-sur-Montreux in Zwit serland. ROODE KRUIS. Ondeir voorzitterschap van den Prins der Nederlanden houdt het hoofdcomitó van het Nederlandsche Roode Kruis een vergadering op Woensdag den 3en Nov. te 's-Graven- hage. In deze vergadering zal de Ptrins de nieuwbenoemde leden van 't hoofdcomitó installeeren. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Den lGden November zal de Maat schappij tot Nut van T Algemeen 125 jaren hebben bestaan. Onderscheidene departementen dezer aver het geheele land zoo nuttig werkende Vereeniging herdenken in de volgende maanden evenzeer hun 125-jarig jubilé. De Maatschappij telt thans 283 de partementen, met 13421 gewone leden, 477 buitengewone .leden, 11 vereeni- gingleden, Ï66 ©ereleden (van de de partementen) en 22 algemeen© leden, die al of niet bij een bepaald departe ment zijn aangesloten. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. In verband met de behandeling der Papendrechtsche strafzaak op 18 No vember a. s. werd Dinsdag door den vice-president van het Arnhemsche ge rechtshof met de raadsheeren rar. Van Schaik en v. d. Does de Willebois te Papendrecht een onderzoek in loco ingesteld. EEN TELEURGESTELD HUIS EIGENAAR. Een teleurgesteld Zutphensch huis eigenaar gaf, door aanplakking aan een verlaten winkelhuis van het vol gende, zijn misnoegen te kennen over de wijze, waarop een huurder den boel had laten liggen „N. N. is verhuis met achterlaeten van huur kapote ruiten en zooveel vuil, dat stadsreiningen met kar liet weg moest halen." De oud-bewoner heeft het nieit als een grap opgevat en dreigt met ver volging wegens smaad, zoodat het spektakel misschien nog In de recht zaal wordt voortgezet. TROUWEN MET OPONTHOUD. Het gebeurde Woensdag te Maas tricht, schrijft de ,,L. K.'dat een daglooner den gewichtigen stap van het huwelijk zou ondernemen. Reeds was ten stadhuize het burgerlijk hu welijk voltrokken en de bruidegom, bruid en getuigen verlieten het stad huis, om zich te begeven naar de kerk. De jonge man scheen het aan zijn feestelijke stemming verplicht te hen- ben geacht, zich Inwendig te be sproeien. Op de markt begon de wet telijk gehuwde zóódanig te zwaaien, en ïte nooge dop balanceerde zóó he vig op het beweeglijke hoofd, dat een politieagent het raadzaam oordeelde ■hem wegens openbare dronkenschap ter ontnuchtering naar het bureau te brengen. Te 4 uur was d© man weer normaal. Een rijtuig kwam voor het politiebu reau, en bruid en bruidegom reden gezamenlijk naar de kerk, om er to worden getrouwd. Een proces-verbaal wegens dron kenschap, het is wel een eigenaardig cadeau, dat G. op den eersten dag zijns huwelijks bekwam. TYPHUS. Op het oogenblik zijn aan den Lan gendijk ongeveer 50 typhusgevallen geconstateerd te Oud-karspel alleen 26. In die gemeente zijn reeds 2 geval len met doodelijken afloop. KIND VERBRAND. De vrouw van den arbeider R. II te Henpeveld, nabij Wijhe, had haar anderhalf jarig dochtertje eenige oogenblikken alleen gelaten. Toen 7ü op het angstgeschrei van het kind naar binnen liep, zag ze, dat de klei ne in het vuur gevallen was en in brand stond. Onmiddellijk werden do vlammen onder d© pomp gedoofd, doch hel kind had reeds zulke brand wonden bekomen, dat het aan de ge volgen is overleden. KINDERVERLAMMING. Ook te Steenderen hebben zich ©eni ge gevallen van kinderverlamming voorgedaan, waarvan twee met doo delijken afloop. Twee andere patiën tjes zijn hersteld. Het 20-jarig meisje, dat te Zelhfem aan kinderverlamming leed, is aan die ziekt© overleden. Te Zuilichem ls het 5-jarig dochter tje van J. van Houk aan kinderver lamming overleden. HOF VAN ARBITRAGE. In de voor het Hof van Arbitrage te brengen quaestie tusschen Amerika en Venezuela betreffende een geschil met de stoomvaart-maatschappij „Orinoco", zijn tot arbiters benoemd de heeren Gonzalo de Quesada, gezant van Cuba te Washington, en Rogue Saenz Pena, oud-minister van bui- lenlandsche zaken, gezant van Argen tinië te Rome. De subarbiter zal la ter door ben worden aangewezen. DE ZENUWACHTIGE SCHILD WACHT. De schildwacht, die in zenuwachti- gen toestand voor het paleis op den i)am te Amsterdam zich zoo zonder ling gedroeg, is gestraft met twee dagen provoost. RUKSOPSPORING VAN DELF STOFEEN. Donderdag zijn te Winterswijk op een diepte van 1046.5 M. steenkolen aangeboord. POSTAUTOMATEN. Op het Kerkplein voor he»t Hoofd- postkantoor te 's-Gravenliage is een automaat geplaatst, waar men dooi twee centen in de gleuf t© werpen een stadsbriefkaart ontvangt. DE BURGEMEESTER VAN BAARN. De burgemeester van Baarn, F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, deed in raadszitting mededeeling van zijn ontslag-aanvraag als zoodanig tegen 15 December. DE „CLUB DE BIENFAISANCE" TE 's-GRAVENHAGE. Men deelt aan „De Avondpost" me de, dat de gewezen associé van de ..Club de Bienfaisance", van Amster dam, thans in Den Haag een nieuwe zaak gaan openen op de Prinsegracht en wel onder den naam van „Jockey Club". Er wordt druk reclame gemaakt, en er is al een stel croupiers hier aange komen, behoorlijk op de hoogte van het spel „La Faucheuse". dat In België sedert eenige dagen ten streng st© verboden ls. De zaak Dr. Knyper Id de Tweede Kamer. Naar aanleiding van het voorloopig verslag over 't gesprokene in de af deel ingsvergade ringen der Tweede Kamer, schrijft 't Alg. Handelsblad Bij de bespreking is door de leden, die de quaestie in de afdeelingen ter sprake brachten, gezegd, dat hunne grieven tegen de houding van den oud-minister dr. Kuyper, berusten op de door hem zeiven in „De Stan daard" van 29 Juni j.L afgelegde ver klaringen. Dat blijkt ook uit de vra gen wat hier gevraagd wordt zijn ln hoofdzaak Inlichtingen over of naar aanleiding van dingen, die dr. Kuy per erkend heeft. En deze inlichtingen worden ge vraagd aan d© regeering, de regee ring, die de gegevens bezit om vragen, naar de wijze waarop ridderorden in het algemeen worden verleend, te be antwoorden en die zich ook over ©en toekenning van een bepaalde onder scheiding, ook door haar voorgangers, natuurlijk alle inlichtingen kan ver schaffen. In vraag 4 en voor een deel ook in vraag 3, wordt echter iets anders ge vraagd, n.l. of de regeering iets „oor baars" acht en iets anders „in over eenstemming met goede politieke ze den" het geldt ook dingen, die dr. Kuyper erkent te hebben gedaan. Daar de tegenwoordige regeeriug eene 's, van de politieke richting van dr. Kuyper, eene ook wier leden vroeger in vele opzichten de leiding van dr. Kuyper gaarne hebben aanvaard, is het zeer begrijpelijk, dat er Kamerle den zijn, dl© verlangen te weten of de regeering meent, dat het voorbeeld van den voorganger ook in deze din gen navolging verdient; deze vragen naar de meening der regeering over dit punt van regeerlngsbeleid zullen dan ook zeker door de regeering gaar ne beantwoord worden. Waar de behandeling der lintjes- quaestie in de Tweede Kamer zich al dus heeft ingezet, vertrouwen wij, dat over de zaak zooveel mogelijk licht zal opgaan. Da grondslag voor ©en mondelinge bespreking is er nu. En dat die gevonden is in oen uiting van dr. Kuyper zelf, is gelukkigal zal de gepubliceerde correspondentie wel niet geheel bulten het 'debat blijven, het is goed, dat dr. Kuyper's eigen er kenning den grondslag er van kan vormen. Of echter het verder antwoord van dr. Kuyper zelf er overbodig door zal worden „De Tijd" schrijft Daar, ingevolge de nieuwe werkme thode der Kamer dr. Kuyper door den Voorzitter tot lid der Begrootings commissie voor Hoofdstuk I was aan gewezen, viel hem de taak ten deel in zijne Afdeeling op te leekenen, wat ook over dit punt gesproken werd. Zelf blijkt hij niet aan die besprekin gen te hebben deel genomen, hetgeen wij zeer verklaarbaar achten. Niet in eene Afdeeling der Kamer, niet in klein comité, maar in volle en open bare vergadering behooren, nadat de Regeering op de haar gestelde vra gen, in zooverre zij dit oirbaar acht, zal geantwoord hebben, van dr. Kuy per <le door hem toegezegde inlichtin gen, welke hij aan het geheele land schuldig is, gegeven te worden. Dat die inlichtingen niet mogen uitblij ven, werd blijkens het V. V., ook door oenige van zijn naaste politieke vrien den, welke thans reeds de taak van verdediger op zich namen, toegegeven. Door wie en vuu welke zijde de ver schillende in het V. V. opgenomen vragen gesteld werden, blijkt niet immers, de afdeelingsvcrslagen zijn onpersoonlijk. Van welk I'd of van welke leden bepaalde vragen of op merkingen afkomstig zijn, kan, indien deze leden het zelve niet bij het open baar debat bekend maken, alleen door indiscretie geopenbaard worden. Wij meenen echter te mogen verondersiel len, dat de aandrang tot „meer licht" ook bij deze gelegenheid niet alleen is gekomen van de Linkerzijde. Hoe pijn lijk onder meer dan één opzicht de zaak ook voor haar moge wezen en hoe onzuivere motieven ook bij de te gen dr. Kuyper ingebrachte veschui- digingen ook mogen medewerken, de gelxeele Rechterzijde heeft in dezen te toonen, dat de handhaving der bij ons te lande gelukkig nog hoog staande politieke moraliteit boven alles gaat. Geen vereering van talenten en genie; geen dankbaar-beid voor vroeger be wezen diensten mag er toe leiden goed te keuren of te zwijgen, als openbare afkeuring plicht is. Uitingen als in de brochure „Den Leider Trouw", en nu weder in het orgaan van „Patrimo nium", zijn voor de politieke zedelijk heid hier to lande en het prestige der geheele christelijke Rechterzijde be slist schadelijk te achten. Het komt „De Nieuwe Courant" voor, dat in de afdeelingen van de Tweede Kamer de aanval op dr. Kuy per met beleid en voorzichtigheid is geschied, en schrijft Tegenover dit alles verklaarden „verscheidene leden", dat hun ver trouwen in dr. Kuyper door deze zaak niet geschokt was zij onthielden zien echter van d© toevoeging van eenige verdediging of ontlastend argument, waardoor de onbewogenheid hunner ziel zich aan de gemoederen hunner collega's in de Kamer had kunnen mededeelen. Het is blijkbaar louter de anti-revolutionaire Gideons-bende ge weest die zich in het harnas van haar onverwoestbaar vertrouwen in den Leider aldus van de buitenwereld af sloot. De overige coalitiegenooten heb ben voorzoover uit het Verslag valt up te maken in de Kamerafdeelin- gen een weinig gesust; zij toonden zich juist genoeg verontrust om het moreele decorum te bewaren en juist genoeg „vei trouwend" in dr. Kuyper om den coalitieband niet te doen kra ken. „Algemeen was men dezer- (lees: rechter-)zijds van oordeel, dat de uit drukkelijke verklaring van dr. Kuy per dat zoodanig verband (tusschen het verleenen der decoratie aan R. Lehmann en het aannemen van geld voor verkiezingsdoeleinden) niet be staat, geloofd behoort te worden,, tot dat het tegendeel is gebleken. Dat het b e w ij s (wij spatieeren) van het te gendeel uit zijn verklaringen afgeleid zou kunnen worden, werd dezerzijds ontkend". En dan volgt dit om de schijnbare naïviteit kostelijke zinne tje „De inhoud dier verklaringen had den indruk gegeven, dat hij zich van geen schuld bewust is." Is er geen schuld zonder bewust heid? Indien de daad slecht was, maar de man die haar bedreef, onbe wust hoe moet dan het oordeel zijn? Hoe, Indien de onbewuste man een der allerhoogste plaatsen in het land bekleedde Zijn de heeren, hier aan het woord, van meening, dat zij in zulk geval met een „Tout comprendre e'est tout pardonner" kunnen vol staan Is de slappe verklaring, dat zij „zijn houding niet in alle opzich ten" kunnen verdedigen en „niet wil len beweren, dat hij ten deze in allen deelo met den noodigen tact en voor zichtigheid had gehandeld", alles wat men van rechts over dit uit nationaal oogpunt diep-ellendige geval te zeg gen heeft? Dat de regeering de gestelde vra gen zal beantwoorden, lijkt ons waar schijnlijk. temeer nu daartegen ook van de ziide der meerderheid blijk baar geen ernstig bezwaar werd te berde gebracht. „Of door nadere in lichtingen rneer licht over deze zaak zou opgaan werd betwijfeld" en inder daad, er zijn verschillende wijzen van beantwoording ©n het volle licht in dezen kan niet van de regeering ko men. Men zal haar inlichtingen moe ten afwachten en die van den hoofd persoon, die den 7en Juli schreef Liefst was ik niet op reis gegaan, zonder ln de bekende zaak nader van mij te hebben doen hooren...? maand twee avonden „Silvia Silom bra" herhaald, doch zijn nu reedjf onderhandelingen gaande, om ook in Gent, Antwerpen, Leuven en Brugge' werk van jhr. Van Riemsdijk met1 gezelschap van den Vlaamschen Schouwburg op te voeren. EEN „RAPHAëL" GESTOLEN. Uit het Oratorio delle Torri ie Flo rence is een „Madonna" van Raphaël gestolen. De waarde wordt geschat op 40.000 lire een niet zeer kostbaar stuk dus. „MIETE-KEETJE". De directeur van het Wiener Ope rette-gezelschap in het „Grond-Théft- tre". Hans Edmund, heeft ter opvoe ring aangenomen eene Duitsche ver taling van de oorspronkelijke operet te in drie bedrijven „Miete-Keelje", woorden van Henri de Jong en C. P. T Bigot, muziek van Gerrit van Wee- zcl. SCHAKEN. De vierde partij tusschen dr. Lasker en Janovvski te Parijs is door Lasker gewonnen. Janowski, die Maandag avond bij het afbreken van de partij zeer goed sstond, wou zich niet tevre den stellen met remise, viel dus aan, en verloor. De stand is nu Lasker 3 1/2, Ja nowski 1/2. VOETBAL. Zondag speelt op het H. B. S.-ier- rein in Den Haag H. B. S. tegen een V leermui zen-combinatie. Zondag a.s. speelt te Hoorn een combinatie van H. V. V. Sport (N.-II. V. B. en Hollandia (N. V. II.) tegen „The Gibsons", een Haarlemsche com binatie. Behalve Van Eeden's Circé zal Het Ned. Tooneel ook een nieuw stuk Yan mevr. Simons-Mees vertoonen. Amsterdam krijgt in dit seizoen de primeur van een nieuw stuk van den Hagenaar Marcel us Emants „Geu ren", door middel van het Rotter- damsoh gezelschap Van Eijsden. SILVIA SILOMBRA TE BRUSSEL. -•Men schrijft uit Brussel nog aan de „Tel." Naar aanleiding van het groote succes, ook na den tweeden avond, die tevens als „kunstvoorstelling' diendo en waarbij de schouwburg eveneens tot in den nok gevuld was, wordt niet alleen hier de volgende DE CHOLERA IN BELGIë. De Antwerpsclie corresp. der N. Rw Ct. schrijft: De gevallen in de gehuchten De Hooge Schomme en Den Hoek nabij Boom (18 kilometers afstand van Ant werpen) zijn werkelijk Aziatische chc^ lera. Bij een der 40 afgezonderde per sonen heeft zich ook de ziekte ver toond, wat het aantal tot heden aan getasten op 9 brengt; daarvan zijn or' 6 overleden. De eerste overledene is een aardewerker, die te Klein Wille broek aan een nieuwe sluis werkte; hij zou aan boord van een HoIIandsch schip water gedronken hebben. Daar Antwerpen zijn stadswater betrekt - uit de Nethe te Waelhem, nabij Klei! Willebroeck, wordt drinken van onge kookt water ernstig ontraden. Aan een bericht uit Boom aan het Handelsblad van Antwerpen is nog ontleend: Hoe is nu deze vreeselijke ziekte in Boom gekomen? Ziehier de meest waarschijnlijke veronderstelling: Op Woensdag 20 Ootober laatstleden keerde een genaamde Hellemans van zijn wer khuiswaarts, Hij was gebe zigd te Willebroeck aan de vaairtwer- ken van Brussel-zeehaven. Hij had water uit de vaart gedronken en ook veel ander vocht, daar hij totaal dronken was. Te huis ging hij aan 't braken. Huisgenooten reinigden hem. Doch men beging deze onvoorzichtig heid: Met den emmer, die bij deze rei niging had dienst gedaan, putte men water uit den open bornput, die voor heel de gebuurte dient. Gansch de put werd alzoo besmet en al wie uit de buurt 's anderendaags van het putwater dironk, erfde de kwaal, waarmede Hellemans naar huis was gekomen. Van de Schomme werd de ziekte overgebracht naar den Hoek door 'n familielid, dat in de eerste besmette huizen een bezoek had gebracht. Voegen wij hier nu nog bij, dat de heeren doktors de eerste gevallen slechts als cholerine aanzagen, cn dat eerst gisteren (Dinsdag) middag, na den uitslag der ontleding ontvan gen te hebben, het eerste geval van cholera ten gemeentehuize werd ver klaard. Aan het gemeentebestuur Is er dan ook niets te verwijten. Van zoo haast het verwittigd is geweest, heeft het de krachtdadigste maatregelen geno men en men weze er zeker van, het zal ook voor geene opofferingen of geene kosten achteruit gaan, om de ze schrikkelijke kwaal in haren por- sprong tegen te houden. HAARLEMMERLIED E EN SPAARNWOUDE. Bevallen G. de FouwGroeneweg, z., C. W. Vorselman—Loeffen, <L, A. van Diepen—Van Wonderen, d. OverledenJ. J. Padding, z., 7 m. HEEMSTEDE. Bevallen J. SmitDuindam, <L.- Jonkvr. M. J. C. van Coehoren van Smin'aDólleman, z. Overleden M. J. Hageman, 26 J. BENNEBROEK, ONDERTROUWD J. van der Laan en C. A. Toeeet. «f» J. M. Wubbe en W. J. Teuwis©». HILLEGOM. ONDERTROUWD L. Mi nek en C. J. van Berkel. K. de Haas en E. M. Weijers., BEVALLEN M. van Rooden, geb. Stro omber gen, z. J. van Dijk, geb. Slootweg, i. D. C. Beijersbergen, geb. Caspers, A. P. Rusman, geb. Duijndam, M. P. de Haas, geb. Bartel©, z. E. M. A. Rusman, geb. Spiegeler, d, S. de Rooij, geb. Winkel, z. L.- Warmerdam, geb. Giesbergen, d. SCHOTEN. ONDERTROUWD A. P. V&lk en L. Wolff. G. Kooren en J. A. Kopjes Nleman. .T. A. Piek en J. van Zandwijk. BEVALLEN k H. J. A. Milchers, geb. Pols, dv J. de Wit. geb. Beuté.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6