Verschijn! dagefijfca. behalve op Zon- en Feestdagen- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8094 MAANDAG 1 NOVEMBER 1908 ABONNEMENTEN ADVERT ENT INi per drib «aandbni p Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Voor Haarlem 1=28 g WT^ "iSn iX In Haarlem van 1—5 regels /te—, elke regel meer /O. Reclames SO Cent per regeU Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)aJ-30 Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland 0 1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Swd W Haarlem' I I I I 037* c0 Administratie! Groote Boatstraat fx. omstreken en franco pa port 045 lltereommnnaa! Telefoonnommer der Redactie 60S) en der Administratie 724 Ditgare der Vennootschap Lonreos Custer. Directeur C. PEEREBÖOH.tSDrufcfcerjji Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem tn dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7878, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Het aantal waptjes* voor Vraag en Aanbod dat wij plaatsen, bedraagt vele duizenden en stijgt nog altijd. Het is Uw belang, om bij gelegenheid van deze rubriek gebruik te maken. Ze is goedkoop en levert veel succes op. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 2 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: N. V. „Het Tooneel": De vroolijke vrouwtjes van Windsor, 8 uur. St. Havo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. De Ferrer-beweging. Vanwege de Katholieke Sociale Ac tie is Zaterdagavond verspreid een vlugschrift omtrent de zaak-Ferrer. Stadsnieuws A lg. Ned. Verbond. Zaterdagavond sprak voor de af- deeliug Haarlem van „Jong Neder- land"' van 't Algemeen Nederlandsch Verbond, Dr. W. van Everdingen, lste secretaris van de boeken-commds- sie te Rotterdam, over het werk, dat deze commissie tijdens haar bestaan voor den Nederlondschen stam ge daan heeft. In een geestige rede begon spreker het ontstaan en de ontwikkeling der commissie uiteen te zetten. Aan den vrede, die in 1902 tusschen de Boeren republieken en Engeland gesloten werd, en waarbij onze stamgenooten hun vrijheid verloren, heeft de com missie haar ontstaan te danken. Om het Transvaalsclie land Al meer te verengelsclien, verbrandden de zonen van Albion, waar zij konden, de Hol- landsche werken, zoodat de Boeren wel genoodzaakt waren hun ontspan ning te zoeken in Engelsche litera tuur. Dit bracht Dr. Van Everdingen, leeraar aan de Rotterdarnsche H. B. S., op hot denkbeeld met Hollandsche werken 't Hollandsch-nationale een heidsgevoel bij Transvalers en Vrij- «taters te versterken. Daartoe deed hij een beroep op de vrijgevigheid van de H. B. S.-scholie ren, die in vereeniging met de gym nasiasten en andere Teerlingen van scholen voor M. O., ruim 1500 boeken bijeen brachten. Door het gcheele land werd dit voorbeeld gevolgd, en het duurde niet lang, of 400 kisten vol boeken waren te Rotterdam voor onze stambroeders gearriveerd. In April 1903 had de zaak in zoo verre haar beslag gekregen, dat toen de eerste kist naar Zuid-Afrika kon verzonden woi'den. Voor het sorteeren van de vele en veelsoortige werken, offerden de gymnasiasten c.s. gaarne hun vrije Woensdag- en Zaterdag middagen op. Na een paar jaar op deze wijze ge werkt te hebben, ontving de commis sie van den minister van Binnenland- Bche Zaken een schrijven, met de vraag, of er ook niet iets voor de Ne- derlandsobe zeemanshuizen kon ge daan worden. Ook dit uitgebreider werk heeft, dc commissie ter hand ge nomen en zoo worden nu iedere maand pakken couranten en tijd schriften, naar d© plaatsen waar zee manshuizen gevestigd zijn, gezon den. Later werden ook Nederlandsche koloniën in den vreemde met zendin gen bedacht. In het geheel zijn thans 727 kisten boeken verzonden, waarvan 606 naar Zuid-Afrika, 39 naar zeemanshuizen, 19 naar onze overzeesche bezittingen, en de andere naar verschillende ste den in den vreemde, waar Hollan ders gevestigd zijn. En dat men over de zendingen tevreden is, blijkt wel hieruit, dat van de 534 brieven, die ontvangen werden, er slechts vier waren, waarin teleurstelling over de gewaden werken uitgesproken werd. Dut het werk van de boeken-com- missio succes heeft, is onbetwist baar. Het schoonste getuigenis geven de woorden van president Steyn, bij wien Dr. Van Everdingen nog kort geleden op bezoek geweest is. Hij zei- de namelijk „Of we vooruitgaan in Zuid-Afrika Het oogenblik is geko men, waarop we de tweetaliglieid zullen bereikt hebben, en een twee talig mensch is niet de Eugelschman, maar de Hollander Ten slotte dankte Dr. J. B. Schepers voor de gloedvol uitgesproken rede, en wekte de aanwezigen op om het A. N. V. in "t algemeen, en de boeken- commLssie in 't bijzonder, met raad en daad te steunen. HET TOONEEL „DE GREEP" VAN BOUWMEESTER. Voor zijn aanstaand vertrek naar Indië beeft Bouwmeester onlangs af scheid genomen van het Haarlemsch publiek met woorden en bloemen. En toen wij lazen, dat hij dit afscheid- nemen nog eens dunnetjes zou kun nen overdoen, dachten wij aan de oude kermistrucs van Carré of Bla- nus, die op hot einde der kermisweek altijd een „laatste" en een „onherroe pelijk" laatste voorstelling gaven. Maar voor dit onherroepelijk af scheid dan misschien had Bouwmees ter niet weer „De Koopman van Ve netië" maar „De Greep gekozen. Wat „De Greep" is? Herinnert men zich nog het éen- actertje „Aan de Telefoon", dat hier vroeger ook gegeven is, en waarin men in de verschrikkingen meeleeft van een man, die aan de telefoon hoort, dat zijn vrouw thuis vermoord wordt 't Was een stukje van aan grijpende, adem benemende sensatie alleen spel, meer niet, waarmee do acteur aan de telefoon al zijn ang sten, gemoedspijnigingen en ver schrikkingen moest uitdrukken. I-Iet gegeven van dit stukje was een knappe vondst. Maar dat van „De Greep" niet minder. Het is een stukje geschiedenis van een ouden vader, die volkomen ver lamd en sprakeloos is, en inwoont bij zijn zoon, ook al een vijftiger, die met een jonge vrouw getrouwd is, een deerne van twintig jaar, die haar man bedriegt. Machteloos liggen zijn ar men voor hem op het dek, zijn mond is vertrokken en tandenloos, zijn ge zicht is een akelig wasbleek masker, hij kan alleen eenige geluiden uitstoo- ten. En hij moet 't machteloos aan zien, dat zijn zoon, dien hij zoo lief heeft, wordt bedrogenZij hoont hem, zeker dat hij haar niet verraden kan. Zij zint er zelfs op van haar man af te komenwas hij maar doodzij zou zelfs niet tegen een moord opzien.. Er breekt een trap in den kelder 't is nu levensgevaarlijk er In te gaan maar zij verzwijgt 't voor haar man... En de oude vader, die zijn zoon niet waarschuwen kandeze gaat naar de trap.... Maar dan herkrijgt de ver lamde grijsaard even nog zijn kracht; hij pakt de vrouw bij den strot en met een „greep" verworgt hij haar... Louis Bouwmeester heeft den ouden, verlamden Harduin gespeeld zooals maar één in ons land het kan, en wel hij Bouwmeester I 't Was verschrikke lijk aangrijpend zooaJs hij daar met zijn grijzen kop, verwilderde haren, vertrokken mond, machtelooze armen en fel kiikende oogen door een be roerte getroffen in zijn stoel neerzat. Akelig waren de geluiden zonder klank of articulatie, die hij uitstootte, de eenige manier, waarop hij zich nog eenigszins begrijpelijk kon maken. En hoe fel van woede waren de haatblik ken, waarmee hij de vrouw' van zijn zoon beloerde, hoe wanhopig en krankzinnig van angst waren zijn oogen, toen hij zijn zoon wilde waar schuwen de gevaarlijke trap niet af te gaan. 't Was om nooit te vergeten En iets bijzonders en moois, heeft er toen plaats gehad, dat als een glori ficatie en hulde aan Bouwmeester's taJent was te beschouwen. En 't kwam zoo uit het volk zelf. Bouwmeester kon, zooals we al zei den, als de verlamde grijsaard slechts onsamenhangende geluiden uitstoo- ten. Maar deze waren in den beginne zoo vreemd en zonderling van klank, dat zij op den lachlust van eenigen der aanwezigen werktenboven in de zaal werd dan ook gelachen. Maar zóó kwam men in de macht en den greep van Bouwmeester's spel, dat het heel gauw verstomde, en men daar in ademlooze, benauwende angststem ming, met een bonzend hart inde keel, met droog-brandende oogen bleef luisteren. Maar toen brak 't los, geklup, gestamp, geroep, gejubel door een publiek, dat overeind was gere zen. E'n vier- A vijfmaal moest het scherm omhoog voor den vermoeiden Bouwmeester, die met golvende borst stond te hijgen 1 Dat was een mooi moment van den avond. Voor „De Greep" was de bekende komedie van Emile de Girardin, „Le Supplice d'une Femme" (vertaald on der den titel van „Ontrouw") gegaan, waarin Bouwmeester de rol van den echtgenoot, wel wat grof en ruig, maar toch met talent vervult* En nu gaat hij nog te Enschedé, De venter en op nog eenige plaatsen Shy- locken, om dan tegen den I5en van deze maand met zijn troepje scheep te gaan naar Indië. De zaal was beneden matig bezet. FRANS NETSCHER. Bezoek aan „de Sier ka n". Zaterdag werd de Haarl. melkin richting „De Sierkan" bezocht door de leerlingen van het eerste studie jaar der Rijkskweekschool voor on derwijzers, alhier. Eenigen tijd geleden brachten ook scholieren uit Bolsward deze inrich ting een bezoek. FERRER-MEETING Bij stadstelegram werden, naar ons wordt medegedeeld, Zaterdagavond 24 Roomscb-Katholieke leden van de So ciëteit Vereeniging, die verklaard hadden hun lidmaatschap op te zeg gen, indien de Ferrer-meeting op Zondagmiddag in de groote zaal dier Sociëteit voortgang had, door het be stuur opgeroepen tot een vergadering, oxn deze zaak te bespreken. Als waarnemend voorzitter fun geerde de heer M. H. Binger. Op en kelen na waren de adressanten opge komen. Hunnerzijds werd er bij de besprekingen op gewezen, hoe grie vend voor hunne heiligste gevoelens het omtrent deze meetipg verspreide strooibiljet is, terwijl van de be stuurstafel werd opgemerkt, dat do zaal verhuurd was vóór de versprei ding van het biljet en dat het niet aanging, op de verhuring terug te komen. Ten opzichte vóór het beginsel, dat het bestuur de zalen verhuurt zonder rekening te houden met richting of overtuiging, werd er op gewezen, dat dit standpunt vroeger is goedgekeurd in een vergadering van gecommitteer den der Sociëteit, die de leden verte genwoordigen. Wilde men een nieuwen koers uit, dan zou daartoe derhalve door het college van gecommitteerden een be sluit dienen te worden genomen. Door het bestuur werd toegezegd, dat binnenkort het college van ge committeerden tot een vergadering zal worden opgeroepen, en voorts meegedeeld, dat met de politie was overeengekomen, dat wanneer de meeting zich bewoog in de lijn van het strooibiljet, deze zou worden ont bonden. De beer H. van den Berg "Verklaarde daarop, voorloopig zijn bedanken in te trekken, waarbij hij steun ont ving van een der andere aanwezigen. De overige adressanten lieten dit punt in 't midden. V oor uitgang. De coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Vooruitgang houdt deze week eeu buitengewone ledenvergadering in de „Vauxhal". Als punt op de agenda wordt ver meld Behandeling van de gewijzig de statuten, ingediend door hot be stuur, naar aanleiding van het door de commissie tot statuten-wijziging ingediende rapport. Eén voorb ij gezien. Onlangs is in de Nabetrachting van den Gemeenteraad een opsomming ge geven van de boekhandels, die men van de Groote Houtpoort tot het Sta tionsplein vindt, en dit naar aanlei ding van de plannen tot stichting van kiosken alhier. Aan deze opsomming ontbrak even wel de boekhandel van den heer J. Schipper, Groote Houtstraat 26, welke geheel onwillekeurige omissie bij deze wordt hersteld. IJ s b o n d Holland's Noor derkwartier. De algemeene vergadering van den Bond zal op Zondag 12 December te Haarlem gehouden worden. Als lid van het hoofdbestuur treedt periodiek af de tweede secretaris, de heer P. Prey er Jr. Uit het in druk verschenen jaar verslag blijkt, dat de bond thans 129 afdeelingen telt, verdeeld over 13 dis tricten. Het district Haarlem omvat acht afdeelingen Bennebroek en omstre ken, Haarlem en omstreken, Haar- lemmerliede on Spaarnwoude, Heem stede, Houtrijk en Polanen, Sloter- dijk, Spaarndam en Zuid-Schalkwijk. Districtsvoorzitter is Jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia, te Heem stede. Gem. Koor Excelsior. Ter herdenking van het 8-jarig bestaan van het gemengd koor „Ex celsior", directeur de heer P. de No bel, geeft deze vereeniging in het Brongebouw een feestavond. Door de onder-afdeeling de tooneelvereeni- ging „Excelsior" worden eenige too- neelstukjes opgevoerd. Haarlemsche Jonge lings- Vereen. Pred. 12 la. In een vergadering koos deze ver eeniging tot haar voorzitter, den heer S. F. Hack, die deze benoeming aan vaardde. Kameraadschap. Een collecte Zaterdagavond gehou den aan de uitgang van de Centrale Werkplaats deir H. IJ. S. M. voor een zieken makker, heeft f 29.08 opge bracht. Centrale Werkplaats. Tot ploegbazen in de afdeeling ko perslagerij aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. zijn benoemd de hceren de Vtries en Oostwald, werk zaam in genoemde afdeeling. BOHEEMSCH STRIJKKWARTET. De heeren Hoffmann, Suk, Herold en Wihan hebben hun tournée door ons land weder aangevangen, en zul len wederom de concertbezoekers van hun onvergelijkelijk schoon samen spel doen genieten. Hun eerste optre den te Amsterdam onlangs was weer een succes. Deze week zullen zij zich op de 2e séance voor kamermuziek van den heer Joh. Steenman doen hoo- ren. Het programma is samengesteld als volgt: Kwartet B. maj. van Josef Suk, Kwartet F maj. Op. 41 no. 2 van It. Schumann Kwartet F maj. Op. 59 No. 1 van L. v. Beethoven. Vliegen. Naar wij vernemen ziet een Fran- sche maatschappij in of bij Haarlem rond naar een geschikt terrein om er in 1910 een vliegmeeting te houden. Veiling. In onze veilinglijst (2de blad) moet staan, dat het huis in de Kolkstraat no. 4 gekocht is door den heer D. van Zalen q. er.- (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstreken SPAARNDAM. Bond voor Staatspensionneering. Voor de afdeeling Spaarndam trad Zaterdagavond in Café de Telescoop op de heer Bakker, van Amsterdam. Do spreker hield een fraaie rede voor een aandachtig gehoor. De aanwezi gen, een 46-tal, beloonden den spre ker bij het einde zijner rede met een daverend applaus. Vier hunner gaven zich bij het bestuur als lid der afdee ling op. BENNEBROEK. In de Vrijdagavond j.l. gehouden vergadering van de Vereeniging voor Bloembollencultuur, afd. Bennebroeik- Vogelenzang in het Hotel de Geleerde Man, werd na lezing en goedkeuring der notulen, mededeeling gedaan van een 12-tal ingekomen stukken, waar onder een schrijven van den heer A. v. d. Aardweg, die wegens vertrek be dankte als lid van het Bestuur. Verder werden aangenomen 7 nieu we leden en 3 lid-leerlingen, waar door het ledental steeg tot 105. Mede deeling werd ook gedaan van de toe treding van 3 donateurs, waardoor deze afd. het grootst aantal donateurs heeft van alle afdeelingen. Op een verzoek der afd. om den naam Station Vogelenzang te verdoo- pen in Bennebroek-Vogelenzang, was door de Directie der H. IJ. S. M. af wijzend beschikt. Eenige meedeelingen werden ge daan over de tentoonstelling o.a. dat vanwege de collectieve inzendingen 15000 hyacinten en 30.000 tulpen zijn geplant. Voor de tentoonstelling werd een gouden medaille beschikbaar gesteld. Als candidaten voor het Hoofdbestuur werden bij meerderheid van stemmen gekozen de heeren G. Vlasveld en W. Warnaair, beiden te Sassenheim. Voor de verloting waren 7 prijzen beschik baar gesteld, bestaande uit passende landbouwgereedschappen.Bij de rond vraag betoogde een der leden de wen- schelijkheid, dat het bestuur pogingen in het werk zal stellen om het tele- phoonnet Bennebroek met de Bloem- bollendistrictstelephoon gecombineerd te kxilgen. Het bestuur zag daarin een groot bezwaar, doch zal informee- ren. Het hoofdbestuur is ten deze steeds werkzaam om zuks gedaan te krij gen. De vergadering was goed bezocht en na de sluiting bleven velen nog een poosje in aangename stemming bijeen. Raadsvergadering op Woensdag avond 3 November a.s. om 8 uur. Punten van Behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming secretaris-ontvanger. 3. Benoeming gemeente-opzichter. 4. Vaststelling begrooting 1910. AERDENHOUT. Niettegenstaande het weer erg on gunstig was had j.L Vrijdag een prachtige drijfjacht plaats op het schoone landgoed Vaart en Duin en Oosterduin van den heer G. J. v. d. Vliet, waaraan werd deelgenomen daar vijf schutters. De uitkomsten waren zeer bevredigend daar een kleine honderd fazanten (waarvan het meerendeel op Vaart en Duin) een kleine hoeveelheid hazen en een groo te partij konijnen werden buit ge maakt. HAAR 1.EMMERMEER. Van bevoegde zijde kan bericht wor den, dat noch te Hoofddorp, noch aan de Lynden spoedig een begin zal gemaakt worden met het bouwen van R.-K. scholen'. Wel is men ijverig in de weer, om golden in te zamelen en fondsen te stichten, benoodigd voor den bouw. VELSEN. Onder bijzonder groote belangstel ling haxl heden op de begraafplaats Westorveld de teraardebestelling plaats van mr. J. P. Portielje, oud ste directeur van de Hollandsche So ciëteit van Levensverzekering, lid van da Provinciale Staten. Ds. Feenstra, doopsgezind predikant, mr. Wester woud, mede-directeur, en mr. Wes terman, vertegenwoordiger van het personeel, herdachten den overledene. Mr. D. A. Portielje, zoon van den overledene, sprak een dankwoord voor de vele belangstelling, terwijl dr. Sshuller tot Peursum een kort woord voerde. ZANDVOORT. Met de duinbeplanting is weder een aanvang gemaakt. Achtereenvolgens zullen onder opzicht van den heer D. Drayer, duinopzichter van Rijnland, beplant worden de Zuidelijke reep. de Noordelijke reep en de binnenduinen. Tot onbezoldigd rijksveldwachter is aangesteld J. Bos Jr., wegwerker aan de Zandvoortsche laan alhier. Voor de 9de tienjaarlijksche volks telling is met de hoofdleiding belast de heer P. L. de Vries, secretaris de zer gemeente, en tot teller zijn aan gesteld de hoeren M. de Groot en Jhr. C. J. Speelman, ambtenaar ter secretarie, de inspecteur van politie J A. W. lliebendaal en de gemeente veldwachters S. Behrens en G. W. Ehbrecht. Binnenland HOFBERICHTEN. Prins Hendrik keerde Zaterdag avond te 8.34 uur op het Loo terug. ONWEER. Tijdens een hevig omveder zijn, niet ver van Sduigen, een paar koeien en een schaap door het hemelvuur i dood. HET AFTREDEN VAN BARON VAN HEECKEREN. Reuter seint uit Christiania -. Naar aanleiding van het vertrek van den Nederlandschcn gezant aan de Skundinavische haven, bevatten de bladen artikelen, waarin met lof en waardeeriug wordt gesproken van den vertrekkendeu gezaut. Ten aanzien van de geruchten, als zou de gezant niet vrijwillig zijn ont slag hebben genomen, schrijft „Aften- posteu" „Reeds vroeger was er her haaldelijk sprake van het wantrou wen, dat het optreden van den gezant zou hebben gewekt. Dit wantrouwen moet als geweken worden beschouwd, daar de Nederlandsche regeering. vol gens ontvangen berichten, confiden tieel te kennen heeft gegeven, dat de gezant steeds gehandeld heeft vol- zijn instructies en dat hem geen enkel verwijt kan treffen. Allen, die met den sympathiekeu gezant in aanraking zijn gekomen, zullen zich zijner blij ven herinneren als een interessant, flink en aangenaam vertegenwoordi ger zijner regeering." Uit Stockholm wordt bericht, dat de Zweedsche bladen artikelen wijden aan den vertrekkenden geiant. .Svenska Dagbladet" noemt den ge zant een der sympathiekste persoon lijkheden van het corps diplomatique en verklaart te betreuren, dat zijn heengaan het gevolg is van bijzondere omst andigheden. TREINONGEVAL. Bij Krabbendijke, op Zuid-Beve» land, zijn Zaterdagavond bij het ran geeren van niet suikerbieten geladen wagens, bij het rijden over een wis sel twee wageus ontspoord, waarvan een ongeveer een halven meter in den grond zakte, terwijl de andere de hoofdlijn versperde. De trein, welke om 8.02 van Rilland- Bath in de richting Vlissingen ver trekt, moest daar bijna 2 uur wach ten. De mailtreinen en de Hollandsche sneltrein van Vlissingen werden even eens op de tusschen stations opgehou den. Te ongeveer half tien was één lijn vrij. De mailtreinen ondervonden twee uur vertraging en de trein, welke te 9.22 te Viissaigen moet aankomen, ar riveerde daar eerst te ruim 11 uur. Van Rozoudaal kwam om 12 uur te Krabbeudijke een extra-trein meteen ploeg werkvolk en materialen. Des nachts werd de geheele lijn weer vrij gemaakt. GOOISCHE STOOMTRAM. Op verzoek van het Comité tot het behouden van den locaaldienst Am sterdam—Watergraafsmeer heeft de directie der Gooische Stoomtram er in toegestemd den dienst tot 8 November te continueeren, daar de onderhande lingen nog loopende zijn. TERUG UIT DU1TSCIILAND. Tal van Friesche arbeiders, die met of zonder hun gezin naar Duitsch land trokken, om daar te werken, kee-ren terug. De verhoogde belasting aldaar, is daarvan de oorzaak. Alles is er veel duurder geworden, de loo- nen worden er lager en van overhou den is geen sprake meer. Vandaar een terugtrekken naar het vaderland. ONGELUKKEN. Bij het naar de weide gaan om tê melken is een 17-jarigo boerenknecht, J. V., te Weere (N.-H.) in een sloot ge vallen en verdronken. Te Spanbroek (N.-H.) is het 6-jarig zoontje van P. T. in een sloot geraakt en verdronken. Vrouw De Nooy, wonende in do Turfstraat te Hilversum was In de Gooische Vaart aan het goed uitspoe len. Zij had haar 3-jarig zoontje bij zich. Dit geraakte op een gegeven oogenblik te water. Alhoewel het kind er spoedig werd uitgehaald, bleek het reeds dood te zijn. De reeds bejaarde Ypc Steltmaker, van Drachten, keerde vrij laat vaneen boelgoed terug. Den volgenden dag vond men hem verdronken in een sloot. Bij den Durgerdammer vuurtoren is door den storm overboord geslagen en verdronken schipper Van der Laan van de tjalk „Hermina". Het lijk Is nog niet gevonden. KINDERVERLAMMING. Te Broekhuizen (geni. Ruinerwold) doet zich een geval van kinderverlam ming voor. OPLICHTERIJ. Te Hilversum huurde een musicus een groote villa, liet die schilderen, fraai meubileeren, van alle comfort voorzien, bestelde bij boekhandelaren muziekliteratuur, en annonceerde in de bladen, dat hij een conservatorium voor muziek had opgericht, waaraan leeraren van binnen- en buitenland verbonden waren. Aan alle leveranciers werd uitdruk kelijk medegedeeld, dat den lsten van elke maand over het geleverde moest worden gedisponeerd. Geen dag lalor mocht men om zijn geld komen. Den lsten October waren de leveranciers present, doch het convenieerde njijn- heer niet, en hij verzocht eenige da gen uitstel, die hem werden teeg© staan. Ook na eenige dagen was er even wel geen geld, en na nog enkele da gen was er van betaling evenmin sprake. Toen begon men lont te rui ken, en eenige leveranciers waren zoo verstandig, het geleverde te laten te rughalen. Andere ingezetenen, die gewaar schuwd waren, wachtten nog met de leverantie, zeer tot hun geluk Toen 't n.l. den musicus te lastig ge maakt werd, brandde hem de grond onder de voeten, en toen men zich voor enkele dagen aan de villa ver voegde, bleken de geniale musicus en de eerste leeraren uit binnen- en bui tenland 'die niemand ooit gezien heeft) verdwenen te zijn, met achter lating van het leege huis en heel wat schulden, (Tel.)

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1