HAARLEM'S DAGBLAD. TWfc;EDB^,. 01 ONS HEEN Ssaitenlanriscfr Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON Het Vergaan van de „Lady Jermyn." No. 1025. BRAZILIË. „Het ïs mij herhaaldelijk gebleken" ■oo schrijft de heer N. R. de Leeuw, Vice-consul van Brazilië te Amster dam, in zijn lijvig werk over dat land, „welk een totale onbekendheid heerscht onder alle klassen der Ne- derlandsche bevolking omtrent «Brazi lië, dit uitgestrekte rijk, waarvan de oppervlakte hijna zoo groot is, als die yan alle Staten van Europa te zamen." Die onkunde weg te nemen, wa ftet doel van zijn boek. Niet alleen Over emigratie (reeds hebben zich in Öe staten Minas Geraes, Rio Grande do Sul en Parana eenige honderde Nederlandsche boerengezinnen geves tigd) maar ook kooplieden en fabri kanten kunnen er kanalen vinden. Wat is Brazilië dan Het vormt de Vereenigde Staten van Brazilië, waar- Van elk der 20 Staten zijn eigen onaf hankelijk, inwendig bestuur en eigen administratief beheer bezit, in den geest dus als de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Bovendien be- hooren er bij een bondsdistrict en een bondsterritorium. Het is zoo groot, dat bet alleen wordt overtroffen door Rusland, China en de Vereenigde Sta- ten van Noord-Amerika. Van één kli- jnaat kan in zulk een uitgestrekt land jbatuurlijk geen sprake wezen. Naar -ide temperatuur wordt Brazilië ver beeld in drie gordels, de tropische, de .fub-tropiscbe en de zoel-gematigde gordel. De beer de Leeuw bestrijdt Üpitvoerig de meening, dat het land ge vaarlijke ziekten zou berbergen, die hiet te ontgaan zijn. Op gezag van jhieinand minder dan wijlen prof. Rtokvis betoogt hij, dat er geen onver mijdelijke, speciaal tropische ziekten |»staan. In minder dan drie jaar tljds werd Brazilië verlost van de gele Jtoorts, dank zij speciale bestrijding, gebaseerd op de nieuwste ontdekkin gen der bacteriologische wetenschap, cholera en malaria, die vroeger, als ■iekten van bet klimaat ongeneeslijk heetten, zijn thans tot baar ware be- iteekenis teruggebracht. Daar waar de hygiène onder den arm werd geno- jmen, om ben te bestrijden, moesten Zij baar noodlottigen arbeid spoedig Staken. Als toelichting geeft de schrijver jenige sterfte tabellen, die er inder daad gunstig uitzien. Daarmee houdt natuurlijk verband, dat in den tijd van 34 jaar de bevolking van Brazilië met 93 procent ongeveer is toegeno men. De bevolking Is gevormd uit Portugeezen, Indianen en negers. Uit onzen schooltijd weten we nog wel, dat Brazilië als voornaamste produc ten koffie, caoutchouc, katoen, cacao, suiker, tabak, bout, plantaardige oliën en was, graansoorten, medicina le en sierplanten, allerlei verfstoffen, gom, bars en etherische oliën ople vert, benevens een schat van minera len, maar daar ik bier geen catalogus schrijf, moet wie daarvan nader wil .weten, bet boek zelf maar opslaan. .Voor ons is op dit oogenblik de hoofd vraag in boever kan Nederland be lang hebben bij dit uitgestrekte rijk, hetzij door handel en nijverheid of idoor eigen vestiging Wat die eigen vestiging aangaat, de Braziliaansche regeering is er stelsel matig op uit, de bevolking van het land te bevorderen. Als immigranten worden aangenomen vreemdelingen beneden de zestig jaar, aan wie vrije uitoefening van bedrijf, van geloof en «eredienst en genot van alle rechten als ingezetenen van den Staat zijn De Staat kan kolonies stichten )n zal den Immigranten, als onder steuning bij bun nederzetting, werk tuigen en zaad leverenhun bijstand yerleenen en ten hunnen behoeve aan moedigingsprijzen uitloven. In de ontworpen kolonies zullen verbeterin gen worden aangebracht, alles wat de openbare gezondheid kan benadeelen zal worden verwijderd, een net van straten en wegen worden bestudeerd, ontworpen en voox-boreid. Op Ieder landelijk perceel zal een weldoortim merd buis voor den immigrant en zijn gezin worden gebouwd en een stuk grond voor de eerste aanplantingen van den toekomstigen eigenaar in ge reedheid worden gebracht. Terreinen worden verkocht A contant of in ter mijnen op afbetaling, tegen matige prijzen. Gedurende het eerste half jaar wordt den Immigranten, die zich als grondeigenaars vestigen, ingeval zij bet behoeven de voor ben en hun ge zin onontbeerlijke levensbehoeften ver strekt, gedurende een jaar genieten alle immigranten vrije geneeskundige behandeling en kostelooze verstrek king van medicijnen. Deze en nog tal van andere bepa lingen komen voor in een decreet van de Bondsregeering. Nu Is deze ver weg en uit den aard van de zaak wordt aan zulke schoone beloften wel eens wat getwijfeld. De vraag iswat zegt de beer de Leeuw er van, die in Amsterdam woont en weet, in hoever een Nederlander met kans van slagen naar bet verre land oversteken kan. Hij schrijft„Vooral In de staten van het centrum en bet zuiden Is de kolonisatie tot dusver met goede resul taten bekroond. Bijna overal in die staten bevinden zich thans bloeiende kolonies. In den laatsten tijd neemt ook de immigratie van Nederlanders meer en meer in beteekenis toe. Voor het meerendeel sloegen zij in Minas Geraes bun woonstee op. In de on middellijke nabijheid van Bello Ho- rizonte zijn sinds een paar jaar eeni ge warmoezeniers en landbouwers ge vestigd uit Noord-Holland, wien bet daarginds blijkbaar naar wensch gaat, daar zij bij bun in het vader land achtergebleven familieleden voortdurend aandrongen, zich bij ben te voegen. Maar de beer de Leeuw, al wijst hij ook op bonderde landverhuizers die bij bun komst in Brazilië niets beza ten en nu eigenaren van onbezwaarde akkers zijn, laat ook het licht op de keerzij der medaille vallen. Eerlijk komt hij er voor uit, dat hard wer kende boodschap is, om den maag delijken grond, in vele gevallen een plek van bet oerwoud, wiens reuzen nog moeten worden neergeveld, voor cultuur geschikt te maken, den pas ontgonnen bodem, die in zijn kinds heid geen oogenblik aan zichzelf mag worden overgelaten, te verzorgen en op te kweeken, bet onkruid uit te roeien. Zelfbedwang is ook noodig, om.zich in de eerste jaren alle levens genot te ontzeggen, aanpassingsver mogen, om zich in bet leven van den eenzamen settler te schikken. Slechts mannen met arbeidskracht en energie kan Brazilië gebruiken, alleen zij kunnen er slagen. Zoo waarschuwt do schrijver. Men kan het zich voor gezegd houden. Het spreekt evenwel van zelf, dat in een land van dien omvang, naarmate het dichter bevolkt wordt, ook voor handel en nijverheid steeds ruimer terrein openkomL Uit de opsomming der industrieën in Brazilië zelf en de daaraan verbonden beschouwing over hunne beteekenis, krijgt men den in druk, dat daar voor het buitenland nog goede zaken te doen zijn. Een van onze Haarlems che Raadsleden, de heer Levert, is op dit oogenblik, en niet voor den eersten keer, daarheen weer op reis en in zijn voorbericht vestigt de heer de Leeuw de aandacht op de directe verbinding Amsterdam ZuidrAmerika, die de Braziliaansche havens Rio de Janeiro en Santos aan doet. Als emigranten voor grondontgtn- ning heeft de Braziliaansche regee ring liefst gebeele gezinnen. D^n vrij gezel kijkt ze, om zoo te zeggen, niet aan die komt pas in tel, als hij met een Braziliaansche schoone gaat trou wen. Maar als ik een jongmensch was, flinke kerel met handen aan 't lijf, goed onderwezen en gezonde hersens, dan zou ik eens willen gaan zien, wat ginds in handed of nijverheid te doen Is. Het oude land is zoo vol, in het nieuwe doen zich wellicht ongedachte mogelijkheden op. En zelfs zoo hij niet slagen mocht, is hij dezelfde gebleven, neen een nuttige ervaring rijker ge worden. Getrouwde lieden moeten heel voor zichtig wezen, vóór ze vertrekken. Jonge mannen doen wel, met de we reld te gaan zien. En willen ze meer van Brazilië weten, dan ls de heer de Leeuw er en zijn boek. J. C. P. EEN INTERVIEW MET DEN KONING VAN SPANJE. De koaiing van Spanje heeft een Fransch journalist ontvangen. Alfonso betuigde zijn leedwezen over de betoogingen, die er in Frank rijk waren geweest naar aanleiding van wat er op het oproer te Barcelona was gevolgd. Wat de volksmenigte had gedaan, vond de koning zoo erg nietdie is gevoelig aongolegd, en •vordt licht meegesleeptmaar dat mannen van ontwikkeling, geleerden zicli hadden laten verleiden tot oor- deelen zondier volledige kennis van zaken, dat vond hij bedroevend. En dan te twijfelen aan de eer van Spaonsche officieren, die den krijgs raad hadden gevormd 1 Wat dacht men in Frankrijk toch van Spanje Dat het door wilden weid bewoond Gelooft men er nog, dat in Spanje de Inquisitie negeert Kom, laten wij de zaken toch op hun plaats zetten, vervolgde Alfonso. Ik ben een grondwettelijk vorst, zoo grondwettelijk, dat ik niet eens uit mezelf een ter dood veroordeelde kan begenadigen. Ik betuig er geen spijt over, ik stel maar het feit vast. Wij hebben krijgsraden, wier eergevoel men niet in twijfel mag trekken. Wij hebben een goede of slechte recht spraak, een nuttige of verderfelijke pers dat zijn feiten. Laat ons leven bij de feiten, en het buitenland spa^-e lauden, die het onvolledig kent, zijn oordeel en zijn raad. 'deet't u niet m uw eigen land een zaak gehad Dreyfus, misschien vroeg de journalist. Ja juist, antwoordde koning hebben wij ons er mee bemoeid Verder zeude de koning nog eenige vriendelijke woorden over Frankrijk, en verzekerde, dat Spanje zich, in zake Marokko, aan zijn woord zou houden, en dus geen veroveringspoli tiek wil drijven. PRO EN CONTRA FERRER. Het (R.-K.) „Handelsblad van Ant werpen"' schrijft o. a. .Zonal» men weet, hebben de vrij denkers van alle landen besloten om, als protest tegen de terechtstelling van Ferrer, te Rome tegenover het Vatikaan op te richten „een moderne schooldie den naam van den anar chist zal vereeuwigen. Hrtt parochiaal oomiteit van £1- Piotw beeft nu vergadering ge houden en besloten alle Katholieke vereenigingen van Rome aan te spo ren uit hun midden een .iomiteit sa men te stellen, dat offergaven van alle Katholieken der wereld zal inza melen om in de onmiddellijke nabij heid van de Ferxer-school een Katho lieke school voor hoogar onderwijs te stichten. DE OORLOG IN MAROKKO. De Spaansche minister-president heeft aan eenige journalisten gezegd, dat de houding der Rif-stammen uit zicht geeft op spoedigen vrede. Span je zou zijn stellingen, die bet het bezit van Melilia, Mar Chiea an Kaap Tres Forcas verzekeren, handhaven, en dus militair versterken, vermoede lijk met een blokhuizen-linie, door de vorige regeering al voorgesteld. Opgemerkt zij, dat de mijnen, waarom de strijd gedeeltelijk gaat, binnen dit gebied liggen. EEN NIEUWE SULTANSSTRIJD IN MAROKKO Belichten uit Fez maken melding van den afval van alle stammen rond om Faza van de sultanspartij. Zij moeten Moulay Hafid de gehoorzaam heid hebben opgezegd en tot hun chef den kal'd Moulay El Kébir hebben ge kozen, terwiil zij de uitroeping van Abd-el-Azis (den onlangs onttroonden Sultan) voorbereiden. In regeeringskringen maakt men zich meer ongerust over deze tijdin gen, dan men wel wil doen voorko men. In allerijl lijn renboden uitge zonden, om een deel van het leger, dat in het gebied der Beni-M'tir ligt, naar de hoofdstad te ontbieden. OM DE ENGELSCHE BEGROOTING. Het Lagerhuis heeft gisteren een begin gemaakt met de derde en dus laatste lozing van de wet op de mid delen. Verwacht wordt, dat deze laat ste schermutseling drie dagen zal du ren, zoodat de eindstemming morgen kan plaats hebhen. Natuurlijk zal de meerderheid van het Huis de regeering volgen daar aan is in den strijd zelfs nooit getwij feld. De oppositie verwacht alleen heil van het H oogerhuis 1 Tooh verschieten de oppositie-man nen in het Lagerhuis nog hun laatste kruit De heer Austin Chamberlain stelde verwerping voor hij verklaarde, dat hoewel menige bepaling, die eerst aanleiding gaf tot critiek, uit het ont werp is verdwenen, de bezwaren van de oppositie tegen de hoofdbeginselen dezelfde zijn gebleven. De oppositie is toch van oordeel, dat cr een beter middel is om aan de financieele be hoeften tegemoet te komen, en wel belasting op den invoer uit liet buiten land. Een redeneering, die voor den heer Chamberlain heel begrijpelijk is, zoo zelfs, dat het uitspreken haast over bodig was 1 Ook in het antwoord van den advo- caat-fisoaal is niets nieuws te vinden. Hij antwoordde, dat de regeering z. i. den hesten weg had gekozen, door be lasting te leggen op den niet uit ar beid verkregen en dikwijls onver- wachten rijkdom. Hij bestreed met kracht de bewering, dat de voorstel len socialistisch zouden zijn. eai waarschuwde de oppositie, aat bij aldien de voorstellen verworpen mochten worden, zij later toch toege past zouden worden en wel op zulk een wijze, dat de unionisten dan wel eens do thans gevoerde oppositie zou den kunnen betreuren. Nu 't Hoogerhuis PLANNEN DER DEENSCHE REGEERING. Het nieuw opgetreden Deensche ka binet heeft tot leiddraad voor zijn arbeid genomen het program, dat de radicalen uit het geheele land op hun ne vergadering te Odense in het jaar 1905 hebben vastgesteld. Dit program eis ebt in de eerste plaats afschaffing van de thans be staande wijze van verkiezing voor de Eerstè Kamer. Verder wijziging van liet kiesrecht voor het Folkething, in dien zin, dat mannen en vrou wen, zoodra zij meerderjarig zijn, kiesgerechtigd zijn. Het kiesrecht wordt algemeen, ook dienstboden zul len mogen stemmen. Voor quaesties van groot belang zal een referendum worden Ingevoerd. Het zelfbestuur der gemeenten wordt uitgebreid. De beschermende rechten zullen afgeschaft worden daarbij zal echter rekening worden gehouden met be staande economische toestanden. DE KRETENSER QUAESTIE. Naai* aanleiding van de jongste ge beurtenissen in Griekenland schrijft de „Times" Het vooruitzicht is zeer ongelukkig, te meer, daar do Kretenser quaestie in de naaste toekomst aanleiding 'ge ven kan tot zeer ernstige moeilijkhe den. De sympathieën, die Grieken land vroeger genoot, werden door de jongste gebeurtenissen belangrijk ver minderd, en juist waar de Grieksche zaak de warmste aanhangers heeft, is de ontzetting over de onnoodige en pijnlijke vernedering van dan koning het grootst. Het blad zegt verder Een conflict tusschen Turkije en Griekenland kan, als er zorg wordt gedragen voor het localieeeren, slechts op een wijze eindigen. Maar anderen zouden daarin een gelegen heid kunnen zien, ara hun mill veine» krachten eens te beproeven, en de toe stand in Macedonië is nog niet zoo, dat het onmogelijk wezen zou, een voorwendsel te vinden voor eene in menging. Wel is de toestand door de toena dering tusschen Rusland en Italië verbeterd, maar een nieuwe ongunsti ge ontwikkeling der toestanden in het Oosten van Europa, brengt steeds eigenaardige gevaren met zich. DE VERKIEZINGEN IN SAKSEN^ In Saksen is men aan het kiezen geweest voor de volksvertegenwoor diging (St&ndek omroer). Thans zijn gekozen 24 conservatlewra, 1 lid van den Band der Landwü-ie, 1 midden stander, 23 nationaal-liberaJen. 1 vrij zinnige en 22 sociaal-democraten. De herstemmingen hebben morgein en overmorgen plaats. DE TAALSTRIJD IN OOSTENRIJK. De Keizer heeft zijn goedkeuring gehecht aan de wetten omtrent het gebruik der landstaal, aangenomen door de Landdagen van Neder-Oos- tenrijk. Opper-Oostenrijk, Salzberg en Vorarlberg. Als een soort protest hebben de Tsje chische ministers Laoak en Braf ont slag genomen. VERWOESTINGEN. Hevige onweders, zooals zij bij men- sohenheugenis in die streek niet zijn voorgekomen, hebben in Toulon en omstreken voor millioenen schade aangericht. Vooral het dorp Ollioules. waar stortregens en hagels den oogst geheel en al oedorven en de bloem- kweekerijen «ernield hebben, heeft zwaar geleden. De schade in dat plaatsje alleen wordt op twee millioen francs geschat. EEN OVERDEKTE ZWEM- EN BAD INRICHTING VOOR HAAR LEM EN OMSTREKEN.. In het Bloemendaalsch Weekblad komt een artikel voor over boven staand onderwerp, waarover wij reeds een en ander meedeelden. Aan dit artikel is het volgende ont leend Het is onze plicht, alles aan te wen den oan te bevorderen, wat onze Jeugd inteus gezond en krachtig kan ma ken, en nu is men in het buitenland vooral doordrongen van de stelling, dat hersenarheidoverspanning 't phy- siek dégeneneert en als aequivalent n. het zwemmen gedurende het geheele jaar; de bloedvorming en het phvsiek régénereert. Aangezien wij in ons land niet op warme zomers kunnen rekenen, ver dient een overdekte zwem- en hadin richting, waar het water het geheele jaar door op dezelfde temperatuur kan worden gehouden, verre de voor keur boven de open zwemplaatsen. Do ontwerper heeft zich het zwem bassin 12 bij 30 meter gedacht, een flink formaatvoor toetreden van veel licht, dat het zwemmen in een besloten ruimte zoo vroolijk maakt, zal worden gezorgd, terwijl des zo mers de frissche buitenlucht ge-heel zal kunnen toetreden. De douche's, waarvan ieder gebruik moet maken, voor hij tot de zwemplaats wordt toe gelaten, zijn naast het bassin ontwor pen, zoodat, evenals te Amsterdam, steeds toezicht kan worden geoefend, en niet één, voor hij flink schoon ge- wasschen Ls, in den grooten plas kan springen. Het gebouw komt, wanneer de Haarlemsche Gemeenteraad het aan gevraagde terrein voor deze uit een gezondheidsoogpunt zoo nuttige in stelling toestaat, met de Zuidzijde te gen de Noordzijde van de school voor VI. U. L. O. op de Raaks. Bij raadsbesluit werd het hier be doelde terrein gereserveerd voor vil la's en deftige woonhuizen, doch de ervaring heeft geleerd, dat voor het bouwen daarvan over het algemeen verre de voorkeur gegeven werd aan het Lakenkoopersveld of aan terrei nen buiten Haarlem gelegen, waar men niet in de nabijheid is van zoo veel oude huizen en vlak bij stegen en nauwe straten. HZalsma n-k wartet Onze veronderstelling, dat het Zals- man-kwartet ontbonden zou zijn, is (zoo schrijft het Hbld.) niet juist.Door langdurige afwezigheid van twee der leden scheen t zoo. Maar het kwar tet, waartoe ook mej. Joh. van der Linde, mej. Hermien Scholten en de tenor Van Kempen behoor en, zingt 19 Nov. te Dordrecht, (alleen Ned. com posities), in December in de Pieters kerk te Utrecht bij den heer Petri, 21 Februari te München op een 6ym- phonie-concwt onder leiding van Jan Ingenhoven. VAN KEMPEN'S LIEDEREN- AVOND. De muziekrecensent van de „Tel." (E. L.) schrijft o. a. Een liederzingende tenor is gelijk m witte raai in onze concertzalen. Roepen we dus met blijden galm Van Kempen een welkom toe 1 ....We kennen de mooie, in alle registers klankvolle stem, die in ver schillende oratoria reeds coloratuur over onze kruinen schalde. Ook als liederzanger behaagt Van Kempen wel Maar, heer Jacques, zing geen Fransen. Geluid en rnensch zijn te zeer Germaansch, ..Maai* zet Van Kempen tegenover liederen van stillen eenvoud, van blij de heroïek, en.... uwe ooren open I Dan geht's los, en de zanger zingf zichzelf en ziin publiek warm. Nacht und Tr&ume (Schubert) was mooi van pianissimo-zang en ingehouden, rus tige stemming. En een verkwikking vooral was het luisteren naar de voordracht van Henschel's Morgen hymne, Kaun's Doheim en Weingart- ner's twee stuks Unter Sternen en Liebesfeier. In 't laatste verlangt de componist blijkbaar een enorm stem- gowold. 'n Glorie voor 'n tenorzanger als Van Kempen, waen *t forte gemak kelijker ligt,, dan het pianissimo, 't Werd 'n succes. Vrouwenkiesrecht. Men meldt ons: Binnenkort zal voor de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht, afd. Haarlem, op treden mej. H. Goudsmit, uit Amster dam. Het onderwerp, dat deze begaaf de spreekster koos, n.l. „Profetieën en Fantasieën over Vrouwenkies recht" zal stellig velen Interesseeren en haar een groot publiek Hinderwet- B. en W. van Haarlem, doen ta weten, dat van heden op aJle werk dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags B uur, tot 16 November e.k. 's namiddags ten 1 1/4 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van K. Kok om vergunning tot oprichting van eene rookerij achter het perceel aan den Kruisweg no. 62, kad. sectie B, no. 2332 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 16 November e.k., on wel des namiddags ten 1 1/4 ure op het Raadhuis der gemeente dc gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten der in- •ichting in te brengen, wordende de aandacht er op gevestigd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dio niet overeenkomstig artikel 7 der Hin derwet vóór het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn versche nen, ten einde hunne bezwairen mon deling toe te lichten. Hetzelfde geldt een verzoek van L. Schoorl, om vergunning tot oprich ting van eene zuiveringsinrichting van niet-vluchtige minerale vetten, waarbij als beweegkracht een staan- stoomketel van 10 vierk. M. ver warmend oppervlak met stoommachi ne van 5 P.K. zal worden gebezigd op het terrein tusschen de Reguliers- straat en de Werf Conrad. Rubriek voor Vragen G««bonueerdeu hobben bet voorreoht vragen op roraohllloml gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ln te Koudon bij de Bedaotie ran Haarlem'a Dagblad, Groots EioBialr&al 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooyool mogelijk ls, don daj na de insondlng Aanvragen, die niet Tollcdig naam en woonplaats vnn den insendor vermelden, wordt geen aandaohtgeeohonken. VRAAG. Waar moet men gekeurd worden, om als vrijwilliger in dienst te tredeu bij het instructie-bataljon to Kampen Zijn hieraan ook kosten ver bonden ANTWOORD. De keuring voor het Instructiebataljon te Kampen ge schiedt op verzoek van een militaire autoriteit kosteloos door een militai ren geneeskundigen dienst ter plaatse voor ieder die zich hiervoor aanmeldt. VRAAG. Mijn zoon in Amerika heeft een dienstplichtig nummer ge trokken. Tot wien moet ik mij wen den om een jaar verlof voor hem ta krijgen ANTWOORD. Tot den Minister yan Oorlog. VRAAG. Zoo het antwoord gunstig luidt, zou hij dan dezen winter in Ne derland kunnen komen, om daarna weer naar Amerika te gaan? ANTWOORD. Hieromtrent is ha- paold, dat verlofgangers, die toestem ming hebben verkregen tot verblijf ia den vreemde buiten Europa, en niet van die toestemming gebruik maken, maar hier te lande terugkeeren vóór het verstrijken van den termijn, waar voor toestemming werd verleend, on verwijld van hun terugkeer kennis geven aan !t bestuur hunner ge meente. 18) door E. W. H o r n u n g. M*m*. Braithwaite wachtte mij op ln de deur. U zal zeker wel begrijpen, dat dit piet van ons is, zei ze. Ik wou,, dat het zoo was, de squire stuurde het mij Vanmiddag. r— Voor mijn gebru'k Ja; hij dacht zeker, dat wat wij padden, niet good genoeg was. En hij ,*ond ons ook dien armstoel, het bed- delinnen, het bad, daar dien spiegel en nog zooveel meer. Zij was mij in de slaapkamer ge volgd, waar ik met verdubbelde be langstelling naar ieder voorwerp keek, dat zij opnoemde, en in den spiegel een mooi geslepen glas -- (Ving ik ten tweeden male een kwaad aardige uitdrukking op het gelaat van mijn hospita op ditmaal wan die •blik op mijzelf gevestigd. Ik keerde mij dadelijk om en zei haar, dat ik het heel vriendelijk van mijnheer Rattray vond, maar dat ik wat mijzelf betrof geen weelderig aan gelegd man was, en dat het mij speet, dat alles maar niet aan haar wa$ overgelaten. Zij ging blijkbaar verteederd weg en nam mijn vriendelijkheid aan,-maar toch was ik niet weinig gevleid en op- gevroolijkt door den Ijver van mijn nieuwen vriend voor mijn gemaker stonden zelfs bloemen op tafel, onge twijfeld afkomstig van Kirby Hall. En ln een andere zaak had de squi re mij niet te veel gezegd de vrouw was een uitstekende kokkin. Ik ver zocht om ham en eieren. Wel was dit mijn eenig maal, maar het was dan ook onnavolgbaar lekker klaarge maakt. De eieren waren melkversch en mooi heel gebleven, de ham was zoo malsch en zacht, dat ik mijn ne derig, hartig maal niet voor het beste diner dien avond In Londen opge diend, zou hebben willen ruilen. Het maakte een ander mensch van mij, na mijn lange reis en kouden, voch- tigeoi rit. Ik was van plan wat met mevrouw Braithwaite te praten, als zij kwam, om af te nemen. Ik dacht, dat zij blij zou zijn om eens te praten na het leven, dat zij met dezen gebrek- kigen echtgenoot moest lijden, maar het scheen op haar een tegenoverge stelde uitwerking te 'hebben gehad. AJle® wat ik er uil kreeg, was een on duidelijke uitlevering over den af stand tusschen de villa en het heeren- hu's; het was „niet too ver". En zoo liet zij mij achter bij mijn pijp, en wenschte mij een goeden nacht, op het stilste plekje, waarop ik ter wereld ooit geslapen had; men hoorde niets dan het stroomen van een beek en dat scheen nog heel, heel ver weg. Een mooie, heldere morgen liet mij mijn nieuwe omgeving in haar ware kleuren zien zelfs bij zonneschijn was zij niet heel vroolijk. Maar vroolijk- held was het laatste, wat ik noodig had. Vrede en rust, daarnaar verlang de ik en beide waren hier in beeld go- bracht, tegelijk bekoorlijk voor het oog en kalmeerend voor de ziel. Van de stoop der villa af zag men een mooi panorama van het Engolsche platteland. Purperen heuvels sloten een ruim groen, golvend plateau in, telkens en telkens weer doorsneden door de steenen muren van het Noor den, en alle gevlekt met de schadu wen van jagende loodkleurige wolken met zilveren randen. Mijlen weg stak een kerk haar spits in de lucht, en da rook van een dorp verduisterde de hoornen er achter. Dichterbij was ner gens een woning te zien. Ik heb ge* sproken van een hut, die wij in den w^gen voorbij gereden waren. Zij lag verborgen achter eenige heuvels aan den linkerkant. Mijn hospita vertelde mij dat het hutje meer dan een halve mijl weg lag, en ook daar was niets vlak bijgeen winkelgeen postkan toor zelfs geen koffiehuis. Ik vroeg, in welke richting het hoe renhuis lag. Zij wees op de naaste boomen, een klein boschje van oude eiken, dat op een kwart mijl afstands een kaal en ruw dal aan de rechter zijde begrensde. Door dit dal stroom de de beek, die ik dien nacht zwakjes had hooren stroomen. Zij stroomde door de eikenaanplanting en zoo naar de zee, twee k drie mijlen verderop, zelde mijn hospita, maar niemand zou gedacht bobben, dat zij zoo dicht bij was. De equlre zou vandaag niet thuis zijn, merkte de vrouw met haar zwa- ren tongval op. Hij ging naar Lan caster, meen ik. Dat heb ik ook begrepen, zei ik. Ik dacht er niet over, hem lastig te vallen, als u dat mocht denken. Ik ben van plan zijn raad op te volgen en in de beek te gaan vis&chen. Ik gaf daaraan gevolg na een har tig, vroeg diner; da scherpe, koude lucht deed mij al goed de volkomen rust" vond haar weg in mijn ziel. Ik was dankbaar aan mijn spe cialist, Squire Rattray, zelfs de schurken, die ons bij elkaar hadden gebrachten nergens bracht Ik vuriger mijn donk uit dan ln den diepen kloof doorsneden door de beek; want hier voelde ik niets van den scherpen wind en werd de stilte min der drukkend door het voortdurend stroomen van helder water over hel dere steenen. Maar het was geen dag om te xi&schen en er waa geen ge schikte plaats om mijn hengel uit te werpen, ofschoon ik het toch voor den vorm probeerde. Hier was het water heeJ ondiep, daar stond het stri in vijvers, waar als de zon scheen, de steenen zelfs op de diepste plaatsen hun-schaduwem lieten zien. Natuurlijk ving ik nietsmaar tegen het einde van den middag, maakte ik met een ander kennis, n.l. met een kleinen, ouden predikant, die mij heel opge wekt aansprak. Een slechte dag om te visschen, mijnheer, zei een opgewekte stem, die mij op die wijze van haar tegen woordigheid op de hoogte bracht. O, lk wist oJ, dat u een vreemdeling moest zijn, riep hij, toen ik mij om keerde en hij hurkte aan mijn zijde neer met den ijver van een veel jon ger man. Ja, zei ik, ik ben pas gisteren uit Londen gekomen. Ik vind dit oord zoo verrukkelijk, dat ik mij niet veel over het vissollen bekommerd heb. Toch heb ik er nu zoo ongeveer genoeg van. Ik maakte aanstalten om mijn hen- gelroe in elkaar te schuiven. Zoo, is u g'steren hier gekomen, Jonge man En waar logeert u Ik beschreef de ligging van mijn buitenhuisje zonder de minste aarze ling want deze predikant had mij da delijk groot vertrouwen ingeboezemd. Hij had een paar verstandige oogen en mijn antwoord diende alleen om ze nog doordringender te maken. Hoe ter wereld kwam u Iets lef oore omtrent dit afgelegen plekje op de wereld zei hij met verbazing. Squire Rattray sprak mij er over, zei ik. Har Is u dus een vriend van hem? Zijn oogen keken mij zoo scherp aan, alsof het naalden waren, die ti een kluwen wol gestoken werden. Zoo kan ik mijzelf moeilijk noe men, zei ik. Maar mijnheer Rattray is hecj vriendeljik voor mij geweest. Heeft u hem in de stad ontmoet i Ik antwoordde bevestigend, maar ietwat koel, want zijn toon was ver- trouwelijk geworden, en daar was ik allerminst op gesteld van de zijde van een vreemdeling. Lang geleden, mijnheer vervolg de hij. Neen, mijnheer, uiet lang gele- den, antwoordde ik. Mag ik uw naam vragen? zei hij, U mag vragen wat u wilt, riep ik uit, terwijl ik mijn eersten indruk van. dezen ouden man op zijde zette, maar, Ik wil hangen als lk het u zegIk ben, hier voor rust en kalmte, mijnheer.: Ik vraag u ook uw naam niet. Ik kan. ter wereld niet begrijpen, welk recht u heeft om mijn naam te vragen, of. I mij over die zaak ook maar iets te vragen. {Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5