Verouderen Uit de Omstreken Binnenland HOESTGENEESMIDDEL Letteren en Kunst Rechtszaken Sport eis W 61-strijden Kerk en School Gemengd Nieuws HEEMSTEDE. 20NDAGSLUITING VAN WINKELS. In Heemstede wint da beweging om des Zondags de raken, die gesloten kannen worden, te sluiten, meer en moer veld. Do melkverkoopers begon nen, daarna kwamen da kruideniers en nu vanavond wórden alle winke liers on winkeliersters opgeroepen, om te acht uur in de bovenzaal van het café-Steenvoorden te komen, teneinde daar de mogelijkheid te bespreken van een algemeen* Zondagssluiting dor winkels. UMUIDEN. De hoer G. Klomp schrijft fti het Hbld. Roods 3 weken houdt de staking van de trawlerbemanning aan, en in die drie weken ls reeds menig oordeel over den toestand in en van dat bedrijf ge geven oordeelen waarop heel wat af te dingen of aan toe te voegen was een afdinging of toevoeging die ter dezer tijd beter achterwege kan blij ven, maar na afloop van den strijd zeker in het belang van het bedrijf en de aandeelhouders wel eens op het ta pijt mag worden gebracht Wat nu voor heden zaak ls het con flict zoo spoedig mogelijk een etode te doen nemen. Ondergeteekende en de heer K. C. Brok, lid van den ge meenteraad te Velsen, kennende het scherpe zwaard der werkstaking, mee- nende dat 't in het belang der werk lieden, ovenals In dat van allen, die direct of Indirect het slachtoffer der staking dreigen ie worden, maar niet In mindere male in het groote belang dat ons land hoeft bij het voortbestaan en de goede ontwikkeling van dezen belangrijken tak van volksbestaan (getuige zeker mede o. a de vele be moeiingen van het Rijk voor de IJmui- der Vischhal) getracht moest worden de partijen tot elkander te brengen, hebben daartoe een poging gedaan. Een poging vooral, nadat in een open bare vergadering van stakers, door den woordvoerder op die vergadering daartoe een beroep was gedaan. Nadat ons gebleken was, dat het stakingscomité niets liever wilde, dan zoo spoedig mogelijk het conflict be ëindigd te zien," en dit gaarne gebruik zou maken van elke poging de stakers weder in contact te brengen met de reeders, hebben wij ons tot het be stuur der reedersvereeniging gewend roet verzoek ons te willen mededeelen of dit tot een conferentie bereid was. Helaas, noch het bestuur, noch de reeders waren hiervoor te vinden 1 Ons oordeel over die weigering, de wijze waarop wij het antwoord der reeders ontvingen wij willen ze lie ver niet memoreeren het zou moge lijk een olie op het vuur dragen wor den. Maar dit meenen wij wel te moe ten zeggen, dat. had de Reedersveree- nig'ng zich bereid verklaard tot on derhandeling, de onzerzijds dan ter sprake gebrachte voorstellen tot een voor belde partijen langs minnelijken weg bevredigende oplossing hadden kunnen leiden. Nu dat dit niet zoo heeft mogen zijn, nu, behoudens een enkel klein inci dent, de houding der stakers, die, wat men noemt „werkelijk geen jongejuf frouwen" zijn, meer dan voorbeeldig is, nu 't nog tijd is langer voortduring en ernstiger dingen te voorkomen, meenden wij aan ons mislukte toena deringspoging publiciteit te moeten geven, opdat allen, en inzonderheid commissarissen en aandeelhouders der maatschappijen, die eenigen in vloed kunnen uitoefenen op de ree ders, dH doon. Werkelijk met een weinitr toegeeflijkheid was hier veel te doem AUDIËNTIES. Vrijdag 5 November \erleenen de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Koloniën geen audiëntie. EEN GEDENKTEEKEN. Te Zutphen heeft zich een voorloo- pig comité gevormd om te dezer stede een gedenkteeken op te richten ter nagedachtenis van sir Philip Sidney, geb. 29 Nov. 1554 in het graafschap Kent (Engeland), aie 2 Oct. 1586 na bij Zutphen doodelijk werd gewond, bij eene poging om te verhinderen, dat een Spaansch convooi met levens middelen binnen de vesting werd ge bracht, Zutphen was 'destijds in han den van do Spanjaarden, die gebrek aan leeftocht begonnen te krijgen. Robert Dudly graaf van Leicester, die door Koningin Elisabeth naar de Ne derlanden was gezonden met een krijgsmacht van 6000 man om de Ne derlanders bij te staan in hun strijd tegen Spanje, had al te vergeefs be proefd de sl ad te ontzetten. Toen nu het convooi voor de Spaan- sclie bezetting bestemd, nabij Zut phen was gekomen, vielen de Engel- schen onder bevel van John Naris het geleide aan. Zij moesten echter voor de groote overmacht «ijken en in dien strijd werd Sidney, nadat ach tereenvolgens twee paarden onder hem waren dood geschoten, zwaar gewond. Het rechterbeen werd hem verbrijzeld. Hij werd pea* schuit naar Arnhem vervoerd, waar hij 17 Octo ber d.a.v. op 32-jarigen leeftijd over leed. DE MAILBOOTEN VAN DE ZEE LAND. De tweede in aanbouw zijnde nieu we mailboot voor de maatschappij Zeeland, het stoomschip Oranje-Nas- sau, is thans in zoover voltooid, dat binnenkort de proeftocht kan worden gehouden en het schip wordt op het laatst van deze maand te Vlissingen verwacht. EEN EIGENAARDIGE BEGRAFENIS. Ojifrde gemeente begraafplaats van Doorn heeft de ter aairdebestelling plaats gehad van het stoffelijk over schot van mr. W. H. J. baron van Heemstra, oud-b urge meester van Driebergen-Rijsonburg, Bd ¥ös <3e Provinciale Staten Tan Utrecht Aan het U. D. ontleenen wij de volgende bijzonderheden omtrent do ze uitvaart: De overlodene had bij zijn teven zelf beschikkingen getroffen omtrent zijn begrafenis en te voren nauwkeu rig bepaald hoe een en ander moest plaats vinden.Zoo had hij den wensch uitgesproken, dot zijn stoffelijk over schot van af de buitenplaats „Huize Doorn" naar het kerkhof zou worden gereden op een boerenwagen, met krip omhangen, welke wagen getrok ken moest worden door twee van zijn eigen paarden, niet bestuurd van den bok af, maar aan den teugel van het hoofdstel geleld door koetsier en pal frenier. Overeenkomstig dat verlan gen ls het gegaan; een boerenwagen, waarvan de wielen zwart waren ge verfd, de boom met zwart doek was omwoeld en de zijwanden met krip waren bedekt-, deed als lijkwagen dienst, terwijl een eenvoudige kap in baldakijnvorm de opstaande wanden afsloot. Een span donkerbruine paar den, onder groote zwarte kleeden, trokken het voortuig; koetsier en pal frenier gingen in livrei naast de paar den, een rouwstrik met afhangend lint om den hoed. De familieleden re den niet; zij gingen te voet achter het lijk, twee aan twee, in een lange rij den vrij grooten afstand loopende, van het sterfhuis af naar de begraaf plaats. Ook dit was te voren door ba ron Van Heemstra beschreven. De pachters zijner landerijen en boeren hofsteden waren uitgenooddgd hun landheer de laatste eer t» bewijzen; van alle kanten waren zij naar Doorn gekomen, de trein die om 12.20 van Utrcht naar Driebergen gaat, bracht een groot aantal hunner aan, en de aansluitende stoomtram naar Doorn zat propvol, er kwam plaats te kort. Allen werden op den „Huize Doorn" ontvangen en aan tafel genood. De stoet werd d-oor honderden ln het dorp en verder op den weg naar de begraafplaats opgewacht. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene werd aan het graf niet ge sproken; ds. Van Hoogenhuyze sprak een kort gebed uit, en de leerlingen van de Chr. school te Driebergen zon gen eenige psalmverzen en gezangen. KINDERVERLAMMING. Te Hoogkairspel (N.-H.) doet zich bij een kind van 5 maanden kinder verlamming voor. Te Nijkexk doet zich een geval van kinderverlamming voor hij een doch tertje van H. Besselsen. H. COLIJN. Den 7den October is de gewezen ad viseur vooir de buitenbezittingen, de hear H. Colijn, met de Koning Willem I uit Indiö naar Nederland vertrok ken, waar hij zitting gaat nemen als lid der Tweede Kamer. HET ONGELUK BIJ „ELECTRA" TE AMSTERDAM. Indertijd zond het bestuur der So ciaal-Technische Vereeniging een adres aan den Minister van Justitie, verzoekende een deskundig en uitge breid onderzoek te willen doen instel len naar de oorzaken van het onge val, waarbij op 14 Oct. 1907 te Am sterdam de heer H. Oldigs, ingenieur der maatschappij „Electra" gedood werd. Op dit uitvoerig toegelichte adres antwoordde de Minister van Ju stitie dat de Regeering zich reeds vroeger op de hoogte had gesteld van het ter zake gehouden onderzoek, waarbij van geen strafbaar feit zou zijn gebleken, en het thans in het adres aangevoerde ln die zienswijze geen verandering had gebracht, zoo dat aan het verzoek der Soc. Techn. Vereeniging niet kon worden vol daan. Het bestuur dezer Vereeniging niet bevredigd door 's Ministers antwoord, heeft zich thans tot de Tweede Ka mer gewend met het verzoek er bij den Minister op aan te dringen, dat het bedoelde onderzoek alsnog worde ingesteld, en de resultaten daarvan worden gepubliceerd of aan de Ka mer bekend gemaakt. TWEE PORTRETTEN VAN PRINSES JULIANA. De hof-fotograaf J. J. M. Guy de Coral ontving de vorige week langs tolegrafischen weg het „hoog bevel", onverwijld nuar liet Loo to komen, teneinde eenige photograplische op nemingen van Prinses Juliana te ma ken. Na volbrachten arbeid zond hij de proeven in, mocht de „hoogs inge nomenheid" verwerven, terwijl de particuiiere secretaris van H. M. de Koningin hem meedeelde, dat de portretten van Juliana tegen het Sint Nicolaasfee9t in den handel mochten worden gebracht. Het „Hbld.' schrijft over de por tretten Wij zijn verrukt t Het laat zich niet in woorden zeg gen, welke gevoelens deze twee wel geslaagde beeld torussen bij ons heb ben opgewekt I Wij hebben gezien een mollig kin- deke, rond kopje, met donzig schedel- tje, levendige, guitige kijkers, een fijn mondje, dat even tot aan lach zich ontplooit, een poezelig knuistje, dat in hot dekentje woelt, waarin het >lat op het buikje is gelegd,' zoodat rot even liet sterke ruggetje opsteunt om to kunnen zien. Daar kijkt u aan zulk een mooi, schattig kindje, dat het voor iedere vrouw zal zijn en waarom eigenlijk ook niet voor ons, mannon om er met dat warme ouderlijke gevoel op te verlieven I Maar dan is er nog het tweede portret. Daar heeft de Koninklijke Moeder haar dochtertje zelf op den arm ge nomen. De Koningin is hier Vrouw; het srclaat vol. de linkerarm, die zich ora het kinderroropje rabdt, te g*. vuid tij is hier Moeder, want hoe lacht beet dH gelukkig gelaat, de oogen. ds moocL de ronde wangen, wijl zij «ven het hoofd aandrukt tegen haar kind. En bij deze groep, van moeder fcn kind, ons prinsesje te zien, recht op don arm van de Koningin het reek- terarmpje ls omhoog geheven, dat bevallige kinderhandje heeft zo tot vu 1st Ie gebald, houdt het tegen den mond en nu kijken die bij-de-hande oogjofl ons recht aan, boo leuk-vrijs, zoo heerlijk kinderlijk, en daarboven staan de fijne wenkbrauwtjes zoo par mantig] es omhoog getrokken...., dat dit doddig kindek© ons recht kijkt naar het hart. DLJKVALLEN, Men meldt uit Zeeland s Zaterdag 1.L had, zooals reeds werd gemeld, ln Noord-Beveland onder Co- lij nsplaat. ©een dijkval plaats, een van do opmerkelijkste verschijnselen aan de Zeeuwecho zeeweringen. Die ver schijnselen herhalen zich niet zeld zaam, want in een tijdperk van circa 40 Jaren hadden wol meer dan 250 be langrijke vallen of afschuivingen plaats. Het grondverliea aan de Zeeuwsche oevers wordt gewoonlijk in twee vormen onderscheiden vellen en oe veraf schuivingen. Waterbouwkundigen noemen een val het verschijnsel, waarbij door de een of andere oorzaak de grondmosso op zeker nunt van den onderzeeschen oever zich ln nagenoeg horizontale richting zeewaarts verplaatst, zoodat ten gevolge daarvan binnenwaarts een aanzienlijke verdieping ontstaat, terwijl een afschuiving wordt ge noemd het hersteilen van het talud, wanneer door stroomschuring 1 on- derzeesch beloop eene steilere dan de natuurlijks helling heeft verkregen. Dat bij xoo'n val een enorme mass aarde zich verplaatst, blijkt wel uit ■een belangrijken val, die op 11 Sep tember 1889 aan den calamiteuzenpoi- der Vlieto, eveneens in Noord-Beve land, plaats had en die een der groot ste wordt genoemd, die in Zeeland voorkwam de slikken vielen weg over 5 4/5 H.A. en onder den water spiegel strekte het grondverLies zich uit over 4 H.A. Het totale grond ver lies word geraamd op 935.000 Kub. M. De oudste, waarvan sprake is, ia die van 1438, waarbij een gedeelte van Oud-Arnemuiden in de diepte weg zonk. DE NONVLINDERPLAAQ. In de jong3te aflevering v&n het Tijdschrift van de Nederlandsche Heidemaatschappij worden gerust stellende mededeelingen ge<#Vm over het voorkomen der nonvlindera in 1909. Wij lezen daar o. a „Wel hebben zich in de door de nonrups aangetaste bosschen bij Al phen en Tilburg vlinders vertoond, maar dit aantal was zéér veel minder dan ln het vorige jaar. In de Tilburgsche bosschen was het aantal vlinders zéér geringmen zag er slechts enkele, meest mannelijke exemplaren, die over het algemeen klein van gestalte waren. Het aantal vlinders, dat in de bos schen bij Alpihen gevonden werd, was grootor; liet talrijkst kwamen zij voor in die gedeelten, waar de vrete- rij in 1908 nog slechts gering was. Ook hier zag men echter minder krachtig gebouwde exemplareB" dan in 1908. Terwijl in 1908 de eerste vlinders op 12 Juli uitkwamen, werden ze nu eerst op 14 Augustus gevonden, het geen waarschijnlijk aan de ongunsti ge weersgesteldheid toegeschreven zal moeten worden. Het aantal door ziekten aangetaste of met eieren van parasiteerende vlie gen belegde rupsen bleef gestadig toenemen vooral nabij Alphen vond men onder de aangetaste boomen steeds een groot aantal doode en zieke rupsen op den grond liggen; bij Tilburg was dit aantal minder groot, maar daar kwamen blijkbaar veel meer parasiteerende vliegen voor. In verband met het voorkomen van sl echts weinig vlinders en het steeds toenemen van het aantal aangetaste rupsen, werden in dit jaar geen be strijdingsmiddelen noodig geacht. Wel werden vooral de randen van het geteisterde gebied steeds nauw lettend gadegeslagen, om, zoodra zich ergens een grooter aantal vlin ders mocht vertoon en, onmiddellijk tot het wegvangen daarvan over le gaan, ten einde eventueels uitbrei ding van de plaag te voorkomen. Ook dit bleek echter niet noodig. Op grond van een en ander kan de gegronde hoop worden gekoesterd, a at de nonvlinderplaag thans tot staan is gekomen." HET STUIVERSTUK. De Kamer van Koophandel te Hee renveen, heeft besloten, zich te wen den tot den minister van Financiën, aandringende op inwilliging van het verzoek dor Kamer van Koophandel te Zutfen, om het nikkelen stuiver stuk zóó te veranderen, dat verwar ring met het kwartje zal zijn uitgeslo ten. DE LOEMADJANG-RAMP. De Bataviasche commissie voor de Loemadjang-ramp verzond „aan de Ingezetenen van Nederlandsch-Indië" een circulaire. Daarin wordt „de werkelijke directe schade zeker op minstens f 200.000" gesteld, „de Indi recte nadeelen nog buiten beschou wing gelaten." De commissie zegt dan o.o.: „Nederlandsch-Indië heeft een be langrijk bedrag bijeengebracht tot leniging van de rampen, in den aan vang van dit jaar door aardbevingen in Zuid-Italië teweeggebracht, daar bij blijk gevende van oprechte deel neming in het ongeluk van een be vriende natie. Nu zoo spoedig daarop eigen land en volk getroffen worden, durven wij verwachten, dat onze ei gen landslieden niet te vergeefs om hulp zullen aankloppen; daarom doen ondorgeteekenden een dringend be roep op de offervaardigheid van de ingezetenen van Nederlandsch-Indië en van onze landgenooten in het Moe derland, om ook di tmaal de ellende in eigen land te helpen verzachten." Set fibML voegt hieraan foei Eat te een oproep „aan de ingewte- nen van Noderlandscb-IndHTmaar ook tot de „landgenooten tn bet Moe derland" blijkt lij gericht. BENE GBVAARLUKB EXPEDITIE. Het gebeurde (volgens de TeL) on der Hilversum: De Kon. Ned. Weerbaarheidervaree- niging hield eene nachtelijke veld dienstoefening in den omtrek van den Utrechts chen weg, Hoogt van het Kruis, Hoorneboeg, enz. Beide partijen vraren in volle actie, en van weerszijden we>rd de grootst mogelijke stilte in acht genomen. Men verkeerde ln zeer grooto span ning, want leder oogenbllk konden de vechtlustige strijders, die denxalf- den avond nog gezellig met elkaar een wiskey-soda hadden zitten dirirv- ken, doch nu bittere vijanden waren, op elkaar stooten. Edoch, vooralsnog bleef een treffen uit en men werd van beide zijden steeds meer op zijne hoede. Tot plot seling... en nu komt bet tragische d© eene partij een geritsel In het struikgewas boorde. Aan eenige der dapperste strijders werd de gevaar volle taak opgedragen, te onderzoe ken, wat er aan de hand was. Met ware doodsverachting, de bajonet op het geweer, trokken de moedige lands verdedigers hot onbekend© gevaar te gemoet De vijand er was geen twijfel aan men had hier met ito tegenpartij te doen, begon evenwel lont te ruiken. Hij scheen niet sterk in aantal te zijn, althans hij ging hard aan den haal, achtervolgd door de naar roem hakende krijgslieden Deze wonnen langzamerhand terrein en nu vond de vijand het geraden, zij ne wapens weg te gooien, om de kans op levensbehoud te vergrooten. Onze dappere helden wilden zióh van de weggeworpen geweren mees ter maken doch zagen tot hunne groo te verwondering, dat de voorwerpen, welke zij voor wapens hadden aange zien... lichtbakken waren, waarvan de stroopers zich bedienen, om haas jes en konijntjes te verschalken. Nu ging hun een licht op: de vluchtelin gen waren geen vijanden, doch stroo pers, die de landsverdedigers voor rijksveldwachters hadden aangezien Dat de Jacht op de stroopers niet lan ger werd voortgezet, zal een ieder be grijpen. ONGELUKKEN. Door den trein LeeuwardenDok- kunt is te Blij a overreden en gedood de 65-jariee vrouw van den werkman P. B., wonende in laatstgenoemde plaats. RIJKSOPSPORING VAN DELFSTOFFEN. Men meldt uit Winterswijk omtrent de rijksopsporing van delfstotfen op Plantengaarde, dat de gevonden en nu doorboorde steenkoollaag bleek 0.45 dik te zijn. Het boren zal worden voortgezet tot het opsporen van meer dere lagen. POLITIETOEZICHT BIJ DE HARINGVISSCHERIJ. Ingevolge opdracht van Zijn© Excel lentie den minister van Marine, brengt de commandant van Hr. Ms. schoener „Zeehond" ter kennis, dat zijn onder- hebbende bodem heden, Woensdag, 3 November naar de Noordzee vertrekt ter uitoefening van het politietoezicht bij de haringvisscherij. Gekruist zal worden op en in de omgeving van het zuidoostelijk ge deelte van de Doggersbaak, de Outer Silverpit en Smith Knoll, voorts in de nabijheid van de Leman en Owers- en Weilbanken, en verder zooveel meer noordelijk cf zuidelijk, dan wel ooste lijk of westelijk van het aangegeven terrein, als nog Nederlandsche ha ringvis sellers zullen worden verkend of berichten omtrent hun aanwezig heid worden verkregen. Het voornemen bestaat om 22 No vember ta Nieuwediep terug te zijn. Gedurende dezen kruistocht zal steeds draaiiiooze gemeenschap met het statten Scheveningen bestaan. DE BURGEMEESTER VAN AM STERDAM. Iemand schrijft in de „Tel." Ongetwijfeld zal bet grootste deel van de bewoners der Amstolstad de ontslag-aanvrage van hunnen burge meester betreuren. Zon een door duizenden en nog eens duizenden ingediend verzoek schrift, die ontslagaanvrage alsnog in te trekken, onzen burgervader geen bewijs zijn, dat de Amsterdam mers hem niet missen kunnen en willen, en zou mr. Van Leeuwen, die toch voor de hoofdstad en hare be woners (en général genomen) veel voelt, hierdoor niet te bewegen zijn, aan te blijven De bewoners dienen toch te tóonen, dat zij den ernst van den genomen stap beseffen. GESCHAAKT. De Köln. Ztg. meldt, dat W. 8., een Hollander, te Sterkrade In hechtenis genomen en naar Oberhausen ge bracht ls. Hij heeft een 17-jarig meis je geschaakt en naar Luxemburg ge bracht. BRANDEN. Te Tilburg is de fabriek van wol len stoffen van de firma Gorp de Wijs totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. Te Oudendijk' (N.-H.) Is de woning van G. v. d. Wal afgebrand. De scha de wordt gedeeltelijk door plaatselij ke assurantie gedekt. De brand ont stond door het omvallen van een pe troleumstel. ROTTERDAMSCHE BELASTINGEN. Door den gemeenteraad van Rot terdam word gisteren aangenomen de motie-De Jong, strekkende, om het tekort op da begrooting van f 120.000 niet te dokken door verhooging van d» opcenten óp da »"teoneele belas ting, zooals door Lja W. was voor gesteld, maar door verhooging der ln komstenbal asün g„ INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN h 80 Cts. per regeL Waterzucht Blazen onder de oogen, Opgezwol len enkels en handen, en Gezwollen ledematen toonen aan, dat de nieren nalatig lijn in het uit het lichaam af voeren van de vloeibare onzuiverhe den en opgeloste vergiften. Waterzucht ls een zeer ernstig ver schijnsel omdat dit aantoont dat de nieren en blaas hun werk niet be hoorlijk doen. Langzamerhand verlie zen zij hun kracht om de vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voeren. Het bui tensporige water in uw lichaam ver armt het bloed, en het verzwaart aan merkelijk het werk van het hart. De oogleden van den patient wor den opgeblazen en bijna doorschij nend. Uw gelaat zwelt op, voorname lijk onder de oogen. Het water ver zamelt zich in de handen, enkels en beenen. Daarna zwellen uw ledema ten buitengewoon op door het water, en wordt de huid gespannen en glim mend, en wanneer men met den vin ger op de zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaalde lijk aftappen van het water het eenige middel was om de ernstige water zucht te doen verdwijnen. Maar de verlichting, die men door aftappen krijgt, ls slechts tijdelijk. De genezin gen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen, om dat dit geneesmiddel de werkelijke oorzaak van waterzucht namelijk de nieren bereikt en geneest. Fos ter's- Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, zij voeren hen zachtjes tot gezondheid en kracht terug, zoodat het opgehoop te water door de natuurlijke kanalen wordt ontlast, en de vloeibare onzui verheden regelmatig uit het lichaam worden verwijderd. Wij waarschuwen tegen namaak onder gelijkluidende namen. Let er daarom op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de hoe ren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k J 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. geneest HOEST OP VERKOUDHEID III HEM NACHT. De Geschiedenis van den opgang die Veno's Bi.ikshmsnbl Hoestgeneesmiddel in de laatste zeven jaar maakte, is merkwaardig. Het heeft zyn weg gevonden 'in byna elk hnis in Engeland en de Koloniën. Meer dan z,ooo,ooo flesschen worden jaarlyks er van verkocht. De geneesheeren schryven het voor, omdat het absoluut onscbadelyk is en het zuiverste en heilzaamste middel tegen Influenza. Asthma. Hersen-Verkoudheld. Zwakke Longen. Chronische Hoest Croup. Bronchitis. Kinkhoest Neemt eens de proef met Veno's Blik semsnel Hoestgeneesmiddel, prys 55 cts., 75 cts. en FL 1,80 per flesch, verkryg- baar by Te Haarlem: J. VAN GULIK, Zijl straat 98; Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Jansstr. 28; J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a. H. SANT, te IJ muiden. Bij de voornaamste Dro gisten in Nederland; waar niet ver krijgbaar direct per post van de Veno Drug Co., N .V. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvangst van post wissel met 10 cents verhooging. 18 min. 35 sec. óp een gemiddeld# hoogte van 20 M. met een passagier aan boord. Mis» Susan Metcalfe, Amerikaan- ache zangeres, die in het vorig seizoen hier zoo'n reusachtig succes behaair- do. zal wederom gedurende deze maand eene tournée door ons land maken., Ook te Haarlem zal zij komen, in do tweede helft van de maand. I Tegen liet Dr. Hommels Haematopn WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. SCHAKEN. MATCH LASKERJANOWSKI. 4 Derde partij. (Spaansch). WitLasker. Z.wartJanowski. 1. e*. «5 2. Pf3, Pc6 3, Lb5, a6 4. Lc6 dc6 5. d4, ed4 6. Dd4 Lg4 7. Pc3, Dd4 8. Pd4 04-0 9. Le3, Lb4 10. Pde2 Le2: 11. Ke2 Lc312. bc3 Pf6 13, f3, Pd7 14. Tadl, Pe5 15. Td4, b6 16. f4, Pd7 17. Thdl, c5 '18. T4d3. Pb8 19. Kf3, Tde8 20. f5, Te7 21, Lf4, Pc6 22. g4, The8 23. Te3, f6 24. g5, Pa5 25. h4, Pc4 26. TeÖ. Tf7 27, Tgl, Kd7 28, h5 Pd6 29, h6, fg5 1 30. Tg5g6 81. fgohg682. Tg6 Tel8 Tg7, Tg734. mg7 Tg8 35, Tg2, Pe8 36. Le5, Ke6 87. Kf4, Kf7, en Zwart gaf te vens op. DE BEKERCOMPETITIK, D. V. SL II heeft haar bekerwed strijd tegen Prins Hendrik te Zwolle gewonnen gegeven, evenals Hercules Enschedé dien tegen Edo, te Haarlem. LUCHTVAART. De aviateur Rengier vloog te Ant werpen op een hoogte van 270 M. en sloeg het wereid-hoogte-xecord. Henry Farruaa vestigde te Mour- meloa U Grand een nieuw record op zijn nivam, met een vlucht van 1 uur GEVONDENI De 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde de 43-jairige kar m erverhuursterdie een taschje, waarin o.a. een brief met effecten- coupons, hetwelk zij op het perron te Hilversum gevonden had, verduis terde, tot 6 maanden gevangenis straf. De eisch was 9 maanden. VERDUISTERING VAN EEN ERFENIS. Voor de Arnhemsche Rechtbank' werd een erfenis-verduisteringszaak behandeld. Terecht stonden een 27-Jarlge kaste lein te Heelsum en zijn vrouw, Aan de beklaagden werd vooreerst ten las te gelegd, dat zij 28 Juni en 20 Augus tus jl. te Heelsum verschillende meu bilaire goederen (peluws, bedden, kussens, een kabinet, spiegels, tafels, kasten, lamp, vijzel, stoof, ketel en kookpot) behoorende aan de erfgena/- me van him grootmoeder, die 28 Ju ni 1909 te hunnen huize was overle den, wederrechtelijk zich hebben toe geëigend. Aan den eersten beklaagde werd bo vendien ton laste gelegd, dat hij een bedrag van f 2000, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Beide beklaagden bekenden het hu» ten laste gelegde. De subst. officier van Justitie noem de deze zaak een treurige. Bekl. had in huis een 92-jarige, blinde groot moeder, blind en hulpbehoevend. De grootmoeder bezat niet veel, maar erfde van haar broer een boerderij, onder verplichting, dat hetgeen zij van de opbrengst zou overlaten, zou komen aan den beklaagde en zijn broeders en zusters. Na den dood der grootmoeder kwam de kantonrechter tot verzegeling der nalatenschap, maar bekl. verklaarden, onder eede, dat door grootmoeder niets was na gelaten. Geëischt werd tegen den eersten beklaagde 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis, tegen de vrouw 5 maanden gevangenisstraf NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Wad dingsveen door ds. J. P. Paauwe te Bennekom. Wijlen mevrouw de wed. dr. J. Mulder geb. Prins, dezer dagen te Zaandijk overleden, heeft (onder be zwaar van vruchtgebruik) f 12.000 ge legateerd aan de Ned. Herv. gemeen te aldaar. Aangenomen het beroep te Sebalde- buren, Gr., (toez.) door den heer G. A. Bruins, cand. te Ellecom. GEREF. KERKEN. Aangenomen het beroep te West maas door ds. J. Runia te Coevorden. Bedankt voor het beroep te Den Hel der door ds. J. B. Netelenbos te Oost- kapelle. Bedankt voor het beroep te Middel- harnis door ds. W. Veder te Breuke ten. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Aangenomen het beroep to Bun schoten door ds. C. de liruyne te Harliugen. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor Doctoraal examen in de geneeskunde de heer G. A. F. L. Dasbach. Utrecht. Gesl. Doet. Rechten de heer B. v. d. Mersch. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Over de constanten der in de olfactometrie gebruikelijke negen standaairdgeuren, de heer J. Hermanides, arts te Lang broek, DE CHOLERA IN BELGIë. Het gemeentebestuur van Boom weert zich in een Antwerpsch dagblad tegen het verwijt, als zou het te laat 't uitbreken der cholera bekend ge maakt en op middelen gezonnen heb ben om de uitbreiding dor ziekte te gen te gaan. Eerst op Maandag 29 Oc tober (dus twee of drie dagen nadat de kwaal zich had vertoond) heeft het gemeentebestuur een geneeskundige aangifte ontvangen, volgens welke verdachte cholerine-gevallen zich hadden voogedaan. Denzelfden dag nog werden door het bestuur de be voegde hoeren bijeengeroepen cm te beraadslagen, en werd ook onmid dellijk bevel gegeven, om de zieken en al wie er mee in aanraking waren geweest af te zonderen in het zieken huis; de bornput, besmet door do virouw die den eersten zieke verpleeg de, werd dadelijk gesloten en gevuld; de huizen der aangetasten werden ge sloten, hun meubels, bedden, bed.de-' kleedersroed 'verbrand: dit alle»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6