Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8087 DONDBBDAG 4 NOVEMBEE 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PGR DRIB «AANDBNi Voor Haarlem f 12& Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.6S Afzonderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 <3e omstreken en franco per post a45 Uitgave der Vennootschap Loareisa Coster. Directeur J. C. PEEREB0OIH ADVERTENTIÊNt Van t—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cte. Buiten het ArrondtetMaiJ Haarlem van 1—5 regels elke regel meer /0.26 Reclames 30 Cent per reset Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat (itereommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Admlnlstratte?24. Dratterijs Zolder Buitenspaanse 6. Teietoonnommer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 1020, Bloemendaals Ontwikkeling. Langzamerhand ontwikkelen zich de gemeenten om Haarlem heen. Overal komt bijvoorbeeld een streven naar goede verlichting en goede scholen en wanneer we zien, dat in een gemeente van bescheiden beteekenis, als Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, het voorstel om concessie voor een gasfa briek te verleenen, zonder discussie is aangenomen, dan blijkt, dat de tijd van wat vroeger wel smalend b o e- rengemeenteraden werd noemd, voorbij is, althans in de buurt van de steden. Evenwel heeft geen van de gemeen ten in onzen omtrek zulk een vlucht genomen als Bloemendaal. Nog lang had dit mooie plaatsje een sluimeren de buitengemeente kunnen blijven, wanneer niet verschillende groote bui tens voor het publiek verkeer waren ingericht en voor bouwterrein be schikbaar gesteld. Daarmee zijn even wel aan het doi'p, als 't ware plotse ling, geheel andere eischen gesteld en het is de moeite waard, even na te gaan of zün bestuur getoond heeft, de beteekenis daarvan te begrijpen en de noodzakelijkheid te gevoelen, om daaraan te voldoen. Ik vermoed, dat het publiek in en buiten Bloemendaal den indruk zal hebben gekregen, dat er inderdaad in korten tijd veel tot stand gebracht en voorbereid is geworden. Namelijk uit de raadsvergaderingen. Er komt haast geen zitting van Bloemendaals vroede vaderen, of ze kenmerkt zich door het nemen van gewichtige be sluiten. De burgemeester wil gaarne den vooruitstrevenden kant op en het is geen geheim in de gemeente, dat ex- vooral sedert het optreden van den beer de Waal Malefijt als wethouder op het gebied van gemeentewerken tal van goede dingen zijn geschied. Hij heeft van den aanvang af begre pen, dat een goed gemeentelijk beheer alleen zou kunnen wox'den gevestigd op een strikte orde. Vandaar dan ook, dat de gemeente is verdeeld in twaalf afdeelingen, voor elk waarvan een wegwerker onder toezicht van den ge meente-opzichter verantwoordelijk is. De toestand van de wegen is daar door belangrijk verbeterd. De gemeentereiniging werd herzien en dat wel, merkwaardig genoeg, op een manier, die niet méér, maar min- der geld kostte. Op een post van ƒ3800, voor dat doel bestemd, kon 1400 bezuinigd worden. En dat een voudig door aanbesteding, zonder dat daarom de voerlieden tot werken on der de markt werden gedwongen. Men nam eenvoudig van den prijs van den hoogsten en van den laagsten in schrijver het gemiddelde en verdeel de het werk, zoodat iedereen tevreden was. Dat mag nu wat huiselijk we zen, maar in een gemeente als Bloe mendaal behoeft men gelukkig niet te doen aan grootdoenerij. Een dergelijke maatregel is geno men voor de wegbesproeiïng, die vroe ger 4000 en nu 2000 kost. Elke wa gen is per dag een rijksdaalder good- kooper. Wat bij een zich snel uitbx-eidende gemeente altijd tot bezwaar aanlei ding geeft, zijn de bevoegdheden van de ambtenaren. Het kan natuurlijk nooit goed werken, dat het inwendige Van een school staat onder den ge meente-opzichter en het uitwendige onder den gemeente-architect. Nu is eiks taak bij instructie geregeld en staat, wanneer er dingen te pas ko men, waarmee ze beide te maken heb ben, de opzichter onder den architect. Niet weinig is er gedaan aan de we gen. De gebiedpaal op de Haarlem- sche grens, die midden op het voetpad stond alsof hij er trotsch op was als verkeersbelemmering te fungeeren, is op zij gezet, een zware populier daar-1 tegenover, die niet minder hinderlijk was, heeft moeten vallen. De Zijlweg werd verbreed en beplant. De voetpa den in het Bloemendaalsche park en Duinendaal werden behard. Welis waar zijn zie nog niet, zooals ze wor den moeten, want de kleur is niet fraai. „Daar komt de zwartmaker aan", plachten dan ook sommigen van den wethouder Malefijt te zeggen. In 't voor jaar komt er evenwel g u s zand op, de fijnste grintsoort, zoo dat de padeix dan de kleur van den Weg verkrijgen. In de Saxenburgerlaan en de Koe pellaan is de weg behard en een flink voetpad aangelegd achter de boomen, Vroeger was dat een modderpad. De weg langs de Haarlemsche waterlei ding, de Tetterodeweg, vroeger door mulheid onbegaanbaar, werd behard in den Vogelenzangschen Straatwei werd bij de keet van de waterleiding een zeer gevaarlijke heek veranderd in een sierlijke bocht, in den Aerden- hout aan den Doodweg bij de tram de weg hard gemaakt en gedeeltelijk de Aerdenhout van een voetpad voorzien. Dit alles is kleingoed, van meer be teekenis is de aankoop van de water leiding der Kennemer Electr. Maats, in het Bloemendaalsche park en Duin endaal voor ƒ25000 en het aankoopen en aanleggen van het Koninginne- duin, waardoor een van de mooiste plekjes in den omtrek voor altijd voor het publiek bewaard is gebleven. Vergroot werd de openbare school te Bloemendaal, die naar men zegt de mooiste school is van Nedex'land (het werk van dexx Haarlemschen architect Robbers) en grond aangekocht voor.... ach neen, in verband met den bouw van een nieuw Raadhuis te Overveen. Ook aan de administratie wijdde het gemeentebestuur zijn krachten. De bouwplannexi van tal van jaren zijn in portefeuilles geborgen, gere gistreerd en genummerd, er is een uitbreidingsplan gemaakt en heel de gemeente wordt opgemeten en op een schaal van 1625 in kaart gebracht Op afdrukken van kadastrale kaarten worden buizen of kabels van de rioleering, het electrisch licht en de waterleiding aangeteekend. Binnen kort zal men op het Raadhuis de hee- le gemeente onder en boven den grond in beeld hebben gebracht. Vaxi hoeveel belang dat is kan men nagaan, als men weet, dat alleen in dit jaar al 60 teekeningen van nieuwe huizen zijn ingediend. Geen wonder, dat B. en W. die vroe ger eens in de drie weken vergader den, nu alle week bij elkaar komen en soms den heelen dog daaraan beste den. Want er is nog veel voor 't mes. Het wemelt in de gemeente Bloemen daal letterlijk van wenschen naar al lerlei, zeer zeker nuttige, verbeterin gen. Zoo wordt er verlangd naar een wa terleiding in den Aerdenhout. Ze zal wel komen. Er wordt gewezen op do noodzake lijkheid om den Vogelenzangschen straatwep- te verbreeden inderdaad heeft die weg het noodig. De kwalen van de school te Vogelen zang zijn langzamerhand ongenees lijk geworden, er zal een nieuwe moe ten worden gebouwd. Gas wordt er gewenscht in de ge meente. Al was het voorloopig maar alleen om te koken. Er zijn onderhan delingen gaande met de gemeente Haarlem de moeilijkheid i's maar, waar de gashouder zal worden ge bouwd. Een ander ideaal is het bezit van een flink sportterrein voor lawn tennis, schieten, voetbal en zoo voorts, bet aanleggen van openbare speelplaat sen, waar de Haarlemsche jeugd Woensdag- en Zaterdagmiddag haar fortuin kan gaan zoeken. En om de rij van desiderata te ein digen er is dringend behoefte aan een begraafplaats. Het lastige vraagstuk van de riolee ring voor Hailenlust en Overveen komt weldra in orde en voor wegenbe planting heeft de Raad bij de laatste begrooting een bedrag van ƒ3000 toe gestaan.- Zal dit alles mettertijd niet wat meer geld eaan kosten, dan nu van de belastingbetalers wordt gevraagd Het is zeer wel mogelijk, maar in 't geheel niet ijselijk. Tegenwoordig be talen ze een half procent van hun niet al te scherp gecontroleerd inkomen. Een half procent meer zal geen ramp wezen en beteekent voor de gemeente kas 50.000 meer. Maar afgescheiden daarvan mag gezegd worden, dat in het laatste jaar veel, zeer veel is gedaan. Als ik daar van de verdienste grootendeels aan den wethouder de Waal Malefijt toe reken, die de gemeente zoo goed kent, zal niemand mij tegenspreken. Maar hij kon dat alles niet doen zonder de medewerking van den burgemeester en den anderen wethouder en den bij val van den Raad. Zoo zien we dan Ln Bloemendaals gemeentebestuur een frisch handelend, voorzichtig, maar voortdurend voortgaand Colle ge, dat de mooie gemeente als woon plaats steeds aantrekkelijker zal ma ken, ten voordeele van zichzelf en, om met een woord van zelfzucht te eindi gen, ook van Haarlem, dat bij het be staan van een bloeiend dorp in de on middellijke nabijheid groote belangen heeft. J. C. P. Allegaartjes. IV. Sint Nicoiaas. 't Loopt alweer naar St. Nicoiaas. Nog een blaadje van dexx maandkalen- der en 't jeugdfestijn is er. Als je nu eens in de winteravond- drukke winkelstraten naar de kleu ters kijkt, zie je ze al in sliertjes fla- neeren, of in stille bekoring de speel goed-magazijnen en winkelkasten vol eetbaar lekkers bestaren. Begeer- oogig en met bloedelooze neustoppen door het pletten tegen de ruiten van dit in den weg zittend lichaams deel bekijken ze de stoffage van het kinder-par ad ijs. En thuis wordt hun gedrag al beter, naarmate 5 De cember meer en meer dichterbij komt. Want anders, nietwaar, loopt, het mis met al do vóórgedroomde heerlijk heden. Maar och, voor velen loopt 't toch mistenzij.... 1 De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft we ér om een commissie ge vormd, om te zorgen, dat eenige dui zenden jonge schoolkinderen in den St. Nicolaastijd niet leeghands achter zullen staan bij hun meer fortuinlijke kameraadjes. Twee molen heeft de Commissie reeds wat vreugde ge bracht in een paar duizend gezinnen, waar de kleinen anders alleen de kilheid en kommer van het leven, óók op den 5den December, zouden gekend hebben. In 1907 zijn 1700 kleuters gelukkig gemaakt en in 1908 2500. Daar is een stijging in die getallen, en die ver meerdering móét aanhouden, ook dit jaar Dat móét en dat kan ook, als maar iedereen, die wat missen kan, dat „wat" zendt aan de Commissie leden E. de Boer, Ruichaverstraat 13, S. Houtkooper, S. R. W. ten Kate en S. de Groot. 't Geldt hier wat zon te brengen in kleine-menschenihartjes. Wie helpt daaraan niet mee? Zoo'n beetje jeugd- vreugde is vaak een kostelijke schat nog in rijper levenstijd. Wat achter ligt is dan minder grauw er is min der schaduwzwart en meer licht- gestraal. Zulke herinneringen behoe den later voor een zeker levens cynisme, dat vaak betere gevoelens verdorren doet. -I- Stadsnieuwg INSTALLATIE Mr. W. H. HOYER. In een buitengewone zitting van de Haarlemsche Rechtbank werd Woens dagmiddag te drie uutr de nieuw be noemde Sub.-Off. van Justitie mr. W. H. Hoy er op plechtige wijze geïnstal leerd. Nadat het voltallige college van de Arr. Rechtbank had plaats genomen en Mr. J. W. Loseoaat Vermeer als voorzitter de zitting voor geopend had verklaard, leidde de griffier, Mr. E. Booy, den nieuwen substituut officier de zaal binnen. De griffier las de benoemlngsacte voor, waarna de Officier van Justitie, Mr. A. A. Péle- rin het woord nam. In de eerste plaats sprak de Officier een woord van dank uit aan de Regeexing voor de spoedige voorziening 'in de ont stane vacature en vooir het feit, dat het haar heeft behaagd als Suhsti- tuut-Officieir van Justitie iemand te benoemen van wien men verwachten kon, dat hij zijn taak naar behooren zou vervullen. Dit had, zeide spr., een pleister ge legd op de wonde, welke het heen gaan van den v-origen titularis Mr. J. de Vries van Doesburgh had veroor zaakt, Mr. Péletrin verklaarde de 9 ja ren van het verblijf van Mr. De Vries van Doesburgh in de meest mogelijke harmonie met hem te hebben samengewerkt Daairna schetste de Officier den vo- rigen titularis als een magistraat, die niet alleen het zwaartepunt in de strafgedingen wist te ontdekken maar ook de gave had het verve lende in de gedingen weg te nemen en een open oog had voor het luimige der zaken, dat hij ook aan anderen wist te doen zien. Zoo iemand moest een leegte achterlaten. Voor spr. was de tijding van Mr. De Vries' heen gaan dan ook een bij uitstek droevige, hoewel zijn benoeming tot esn hoo- gere betrekking reeds sinds lang ver wacht kon worden. Op die hoogere betrekking maakte Mr. De Vries van Doesburgh niet enkel aanspraak door zijn dienstjaren, doch ook wegens zijn groote vlijt en andere capaciteiten. Dat de Regeering dit door zijn benoe ming erkende, is zeker niets andetrs geweest dan recht doen aan zijn ver diensten. De vroegere substituut-offi cier zal zie hspoedig in zijn nieuwen werkrking hebben ingewerkt, al is de overgang groot van het drukke Haar lemsche Parket naar het stille Zie- rikzee. Spreker hoopte dan ook, dat Mr. De Vries' verblijf in zijn nieuwe standplaats zou zijn van niet te lan gen duur, en dat hij dan moge be noemd worden in een drukker werk kring. Daarna wenschte de Officier den heer Hoyer geluk met zijn benoe ming, waardoor voldaan was aan diens verlangen om thans een ar beidsveld te mogen vinden meer In 't centrum van het land. Spreker wist, dat Mr. Iloyer in het verre Zuiden, in Maastricht, op een zeer moeilijk Parket had gewerkt. Of dat Parket echter zoo druk was als te Haarlem, zou den nieuwen functionaris wel blijken., De Officier hoopte, dat mr. Hoyer onder het vervolgen van beklaagden nog een open oog zou hebben voor an- dere dingen Ln de maatschappij. Dat was noodig om niet aan een machine gelijk te worden. Mir. Pélerin verze kerde daarop, dat hij, als Officier v. Justitie alles zou doen om de taak van den nieuwen substituut zoo ge makkelijk en aangenaam mogelijk te maken en betoogde in verband hier mee, dat te Haarlem een zeer goede verstandhouding bestaat tusschen Parket, Rechtbank en Balie. Hij hoopte, dat mr. Hoyer, evenals zijn voorganger zijn functie trouw en eerlijk zou vexwullen, zonder aan zien des persoons en zonder iemand naar de oogen te zien. Mr. Pélerin, .op zijn beurt, gaf den nieuwbenoemden de verzekering, dat hij zonder het recht van beslissing in hoogsten aanleg uit handen te geven, geen heei'schzuclitig chef zou zijn, waarna de Officier requireerde tot toelating van Mr. Hoyer als substi tuut-officier van Justitie. De voorzitter der Rechtbank her innerde er aan, dat Mr. De Vries van Doesburgh 9 jaren te Haarlem zijn functie had vervuld. In dien tijd had men hem leeren kennen en waardee- ren als een zeer werkzaam magis traat, die de noodige bekwaamheid en exrvaring bezat. Vooral tijdens de langdurige ziekte van den Officier van Justitie had Mr. De Vries een zeer moeilijke taak. Aan zijn bekwaamheid was het te danken, dat de werkzaamheden ten Parkette geen vertraging hadden ge leden. Ook deze spreker had mr. De Vries liever aan een drukker Parket benoemd gezien, opdat hij zijn volle werkkracht had kunnen geven. Mr. Loseoaat Vermeer gaf daarop te ken nen, dat Mr. De Vries' verblijf te Haarlem langen tijd bij de Recht bank hier ter stede in gedachtenis zal blijven. Daarna zich tot Mr. Hoyer wenden de, wenschte de voorzitter dezen har telijk geluk met zijn benoeming. De nieuwe substituut had te Maastricht gedurende de 5 jaren van zijn vertoe ven aldaar een omvangrijken werk kring gehad, waarvan zeker een groot contingent behoorde tot het gebied der strafzaken. Daar had Mr. Hoyer bewezen te zijn een man, die beschikte over kun de en ervaring, welke eigenschappen hij paarde aan bezadigdheid. De Rechtbank in de welwillendheid van den nieuwen titularis aanbevelend, verklaarde ook mr. Loseoaat Vermeer dat de Rechtbank op haar beurt een aangename samenwerking zou be trachten. Hiermede verklaarde de voorzitter Mr. Hoyer als te zijn geïnstalleerd als Substituut-Officier van Justitie. Mr. Th. de Haan Hugenholtz. thans het woord verkrijgende als deken van de Orde van Advocaten, vereenigde zich namens de Balie met de vereeltende woorden namens het Parket en de Rechtbank gesproken. Met Mr. De Vries hadden de leden der Balie aangenaam samengewerkt, de deken sprak de hoop uit, dat dit ook met Mr. Hoyer het geval zou zijn. Op die wijze zouden de tradities der Haarlemsche Rechtbank levendig ge houden worden. Mr. Hoyer bracht dank aan H. M. de Koningin voor de benoeming en aan den Minister van Justitie voor zijn voordracht Het waren niet en kel familieredenen, die spr. noopte naar hier te solliciteeren, maai' ook omdat hij wist, dat er zulk een goede verstandhouding hearschte tusschen Parket Rechtbank en Balie. Spreker beloofde zijn functie met lust en toe wijding te zullen vervullen en te trachten in den geest van de Haar lemsche Rechtbank door to dringen, om op die wijze het prestige van Par ket en Rechtbank niet te doen dalen benoden het peil, waartoe mr. De Vries van Doesburgh dat had opge voerd. Nadat Mr. Hoyer nog den nadruk had gelegd op de noodzakelijkheid van samenwerking ten Parkette, waar zooveel ellende wordt aan schouwd, richtte hij zich tot de Balie met wie hij ook hoopte aangenaam te zullen samenwerken, hoewel Balie en Parket meestal tegenover elkaar staan. Inzake de Kinderwetten enz. achtte hij een samenwerken dezer ooileges echter zeer vruchtdragend. Een 20-tal leden der Balie en eeni ge rechterlijke magistraatspersonen woonden de plechtigheid bij. Examen Vrije- en Orde-oefe- uingen. Haarlem, 3 Nov. Geëxamineerd 6 vrouwelijke en 5 mannelijke candida- ten. Geslaagd de dames W. H. V'een- hoff, T. de Graaf en E. Andriesse te Amsterdam, C. M. Steeman on M. E. Jorink te Borgen, C. Peereboom te .Krommenie, de heer A. J. Santen te Beverwijk. TWEEDE SéANCE-STEENMAN. Het was prop en propvol gister avond in „De Kroon'' en warm natuurlijk. Maar wie zich over deze inconvenienten wist heen te zetten moet ex een paar hoogst genotrijke uren hebben doorgebracht. Van liet begin tot het einde der séance hebben de Bohemers ons weèr onder de be- toovering gehouden van hun heerlijk, ongeëvenaard samenspel. Als ge woonlijk bestond bet programma uit een drietal kwartetten: als opening ditmaal een compositie van Josef Suk, tweede violist van het Boheemsch Strijkkwartet, dan een van Schu mann (F.-dur, op. 41, no. 2) en tot slot Beethoven's kwartet op. 59, no. 1 (F.- dur). Het werk van Josef Suk, dat door den componist en zijn confraters Ka- rel Hoffmann, Georg Herold en Ha- nus Wihan natuurlijk tot zijn volle recht werd gebracht genoot een bij zonder warme ontvangst. Den compo nist werd een lauwerkrans aangebo den. Onverdiend was die hulde aller minst want de heer Suk openbaart in dit opus een groot en sympathiek compositie-talent. Zijn werk, uit vier onderdeelen bestaande, is in zijn ge heel van zeer edel gehalte wat ook bijna niet anders te verwachten is van een kunstenaar die gewoon is zich in de hoogere en hoogste sferen der toonkunst te bewegen. De eens te sats, misschien wat breed uitgesponnen, is belangrijk van bewerking en van natuurlijke, krach tige melodische strooming. Beter nog beviel mij het tweede deel Inter mezzo. Tempo di marzia om zijn pittige gereserveerdheid en oorspron kelijke vinding. Het volgende deelt Adagio ma non troppo, is een span nend en zeer expressief stuk dat nu en dan voor een oogenttUk afdaalt naar het meer alledaagse he. De fina le eindelijk, beknopt van vorm, gees tig van vinding en bewerking, sluit het geheel op volkomen bevredigende wijze of. Nog eens de heer Josef Suk heeft zich in dit werk als een toon dichter van groot talent doen ken nen. Over de uitvoering der beide andere kwartetten zal ik kort zijn. Hoe kan er trouwens anders over gesproken worden dan in woorden van lof en bewondering. Zou bij Schumann's werk mis schien nog sprake kunnen zijn van meerdere of mindere voortreffelijk heid en dan het middendeel van het Scherzo als glanspunt moeten worden gereleveerd bij Beethoven kan veilig worden gezegd dat elk der vier onderdeelen op den hoogst be reikbaren trap van volmaaktheid stond. Meerdere uitvoeringen door deze kunstenaars en door andere goe de kwartetten hebben wij van de ze wonderbare toonschepping reeds bijgewoond. Grooter dan deze maal kan de indruk nooit geweest zijn. Het is dan ook wel voornamelijk deze Beethoven-vertolking die ons den avond van gisteren lang In herinne ring zal doen blijven. De heer Steenman heeft opnieuw tal van stadgenooten aan zich ver plicht. PHILIP LOOTS. Uit de Rechtszaal DE MISHANDELING IN DE GROO TE HOUTSTRAAT. Hedenochtend werd den katoeiv- drukker H. M. v. d. Mey, die den heer P. A. Leupen een trap tegen de knie schijf gaf, een gevangenisstraf van 5 maanden opgelegd. De eisch was 9 maanden. DIEFSTAL? 't Was in den nacht van 7 op S Au gustus, dus in het laatst van do Haarlemsche kermisweek. Eenige jongelui hadden besloten zich dien nacht nog eens „uit te leven." Na 't drinken van tal van borrels en bier tjes, waarbij ze in al vroolijker stemming geraakt waren, stelde C. F. V. voor, een rijtuig te nemen ,cn een nachtelijk ritje te maken. Zoo gezegd, zoo gedaan, Bloemendaal en Over veen werden bezocht en in 't Klever park stil gehouden, omdat de koetsier z'n „sente" wilde hebben. Toen be gonnen de heeren met elkaar over do betaling te twisten. De twist ontaard de in een vechtpartij, en liep ten slotte hierop uit, dat V. in een sloot gegooid werd en de jas van II. J. W. v. E. in stukken werd gescheurd. De ze eischte hiervoor van V. schadever goeding en kreeg toen, volgens zijn zeggen, 't horloge van dezen in pand, V. beweerde later dat v. E. hem zijn horloge ontstolen had; het was hiervoor dat v. E. terecht stond. Toen de Schotensche koetsier, Jobs, Hoogland, getuigenverklaring afleg gen moest, WEIGERDE DEZE DEN EED AF TE LEGGEN. Getuige zegt aan geen God te geloo- ven. Op een vraag van den president antwoordt hij, dat hij tot den Katho lieken godsdienst behoort, maar hij heeft zich als lid nooit af laten schrij ven. Niettegenstaande allen aandrang blijft getuige pertinent weigeren. De Officier van Justitie eischt ver» volgens dat Hoogland in gijzeling ge steld worde en verzoekt schorsing der zaak. Nadat de rechtbank in raadkamer geweest is, en getuige nogmaals ge weigerd heeft den eed af te leggen, wordt do gljzelixig uitgesproken en Hoogland naai* het Huis van Bewa ring overgebracht. De zaak zelf wordt geschorst tot Donderdag 11 November.. ONEERLIJKE LOOPKNECHT. De loopknecht, J. ter W., in dienst bij mevrouw J. M. v. d. L. alhier, moest een dividend-uitkeering van de maatschappij „Eigen Hulp" halen, ten bedrage van ongeveer 37. In plaats van dit geld terug te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1