Verschijnt dagelijks, behalve op Zoa» en Feostdtsgeri. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadfflieews Uit de Omtreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8083 VBIJDAG 5 NOVEMBEB 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB® DRBB WAANDEN! Voor Haarlem I I l l 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Ageni gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland f a n 1-65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemi 037hi fjt omstreken en franco per post B 0.45 ÜïÉgavo der Vemnootsc&ap Eossrens Cm ter. Directear I. C. PEEREB00H ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.,* Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondlasemeat Haarlem van 1—5 regels f1—elke regel mee? ƒ0.88 Reclames 30 Cent per regel. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie es Administraties Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratis 724. Drukkerij; Zuider Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN* EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 6 NOVEMBER, Schouwburg: Het Ned. Tooneel: Maria Stuart, 8 uur. Do Kroon: Bioscoop-voorstelling, 8 1/4 uur. Soc. Vereeniging: t,Harmonie": Uit voering en bal. OmOnsHeen. In het Tweed© Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Dingen die niet iedereen weet" in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. ONDERSTAND BURG. ARM BESTUUR. B. en W. bieden ter vaststelling aan bet tarief van onderstand voor 1910, gelij kdit door het Burg. Arm bestuur is ontworpen. Volgens het tarief krijgen de be deelden zoowel des zomeers als des winters om de zeven dagen het vol gende: Personen boven de 60 jaar, die ge zond zijn 2 KG. grof tarwe brood en 75, 50, 30, 20 en 10 cts. in geld naar mate zij boven de 80, 75, 70, 65 en 60 jaar zijn. Zijn zij ziek, dan vermeer dert de gelduitkeering tot 2.50. Personen van 50 tot 60 jaar genie ten een bedoeling van 1 1/2 pond rog gebrood. Zijn zij ziek, dan krijgen ze nog eene toelage van één gulden per week. Beneden de 50 jaar ontvangen bedeelden een K.G.'s brood en bij ziek te een toelage van één gulden in de week. Weduwnaars, weduwen en verla ten vrouwen met een of meer kinde ren beneden de 14 jaar genieten een extra bedeeling van 1 KG. rogge brood. Voor elk kind boven de 14 jaar krijgen ze bovendien nog 1/2 KG. roggebrood. Voor ieder ouderloos of verlaten kind wordt 2 uitgereikt. Behoefti ge^ die in bet Armhuis behoorden geplaatst te worden, doch wegens plaatsgebrek of gebreken niet opgeno men kunnen worden, ontvangen f 4 in de week. Bovendien krijgen de bedeelden des winters een hemd. Bij ziekte of gebreken kan meer dan één hemd worden uitgereikt; aan brandstof wordt verstrekt drie maal in den winter: 100, 150, 200, 250 of 300 turven, naar gelang bet gezin bestaat uit man en vrouw (of perso nen alleen), man en vrouw met 1 of 2 kinderen; met 3 of 4 k.; met 5 of 6 k. met 7 of meer kinderen. Bij ziekte of gebreken kan de boeveelheid verdub beld worden. Aan liggingsstukken worden verstrekt voor stroomatrassen voor een eenloopend persoon 2 bos stroo en voor elke 2 personen in een gezin 3 bos. Deze verstrekking ge schiedt twee malen per jaar. Aan kraambedeeling wordt gege ven: f 2.50, een hemd, van November tot en met Maart eenmaal 200 turven en van April tot en met October 25 eieren. Een vlugge verhuizing. Onze corr. te Halfweg schrijft: Een voor één paard te zwaar bela den verhuiswagen van den stalhouder Van Vueren, gistermorgen te 10 uur van de Ams'.erdamsche Poort vertrek kend had bet te 12 uur tot Halfweg Ebrachtdaar kon het dier niet meer. politie bemoeide er zich mee en de koetsier, die overtuigd was, dat hij niet verder kon komen, liet zich raden en telephoneerde naar hier om een ander paard. Tegen 4 uur arriveerde dat, waarna de reis naar Amsterdam werd voortgezet. BARON VAN HEECKEREN VAN KELL. Wij ontvingen gisteravond een tele gram uit Stockholm, met verzoek om officieel te logenstraffen het bericht, door ons overgenomen uit de „Nieu we Courant", w a air in vermeld staat, dat de terugroeping van den Neder- landschen gezant, Baron van Heecke- ren v. Keli, verband zou kunnen hou den met een klacht van de Zweedsche regeering bij de Nederlandsche over bet begunstigen van de Noorsche be langen boven de Zweedsche. EEN MERKWAARDIGHEID IN DE GROOTE KERK. Onlangs vertelden we uit een der bladen een geschiedenis na van een paar kinderen, die op een kerkhof gingen zoeken naar een handje, dat Boven bet graf uit moest groeien. De beer C. van der Ven, te. Leiden, schrijft nu aan „Het Vaderland" over een merkwaardige grafzerk in bet koor van de Groote Kerk hier ter stede, waarop een eenvoudigen steen, door een houten hekje omgeven, een knobbelachtige uitwas is waar te ne men. De lieer Van der Ven schrijft „Als je een echte Haarlemsche jon gen bent, dan weet je hetDaar ligt iemand begraven, die eens zijn moeder sloeg Zijn hand groeide dooi de zerk heen. Men bedekte den grie- zeligen knokkel met een koperen plaat. Tevergeefs, ze lichtte ook de ze op I Wat heb ik, die reeds vroeg van muziek hield en bijna eiken Dinsdag middag van eenen tot tweeën naar het gratis orgelconcert ging, dikwijls voor dat fatale hekje gestaan Dat hekje, waar je niet over mocht, wat je toch zoo erg graag wilde, om eens van heel dicht Bij te kunnen kijken I Om eens te zien of dat ronde ding w e r k e 1 ij k een knokkel was Het kón nietdoode handen groeien niet. Maa rtoch, daar was de steen. Mijnheer Fortgens vragen Mijnheer Fortgens, je onderwijzer, die als zoon van den stadsuurwerkmaker in zijn jeugd zoo dikwijls in de kerk geweest was en zoo mooi vertellen kon van den toren, van het haantje, van de Damiaatjes, van alles daar I En dan ging je naar school, maai' dan durfde je weer niet vragen om de andere jongens. Je was bang om uit gelachen te worden, flauw gevonden te worden, omdat je daar nog aan geloofde. Neen je geloofde er niet aan, maar, je wilde alleen weten wat het dan was. Zie, ais kind openbaarde er zich in je een weetlust naar iets vreemds. Maar het kind in je was niet hij machte dien weetlust om te zetten in een vraag; deze zóó te formuleeren, dat de weetlust numero één en de kinderlegende numero twee werd. Of de zerk er nog ligt, weet ik niet denkelijk wel. En dan is ze gemakke lijk te vinden. Als ge de kerk van de zijde der Groenmarkt ingaat, loopt ge door tot het raidden en slaat dan rechtsaf. Ge staat dan voor het kolos sale koorhek. Evenwijdig daaraan staat, over de 'geheele breedte van het koor, een laag hekjedaarachter vindt ge, ongeveer jn het midden, de bewuste zerk. Nergens, in geen enkele beschrijving van Haarlem of van de kerk zelf, heb ik kunnen vinden, waaraan deze zerk haar vreemden vorm te danken heeft. En toch moet daar een reden voor zijn een reden, die tevens wellicht de basis vormt voor het verhaaltje, in mijn jeugd ten minste, zoo algemeen in Haarlem be- kexid. Welke Haarlemmer, die dit stukje leest, helpt eens om in dezen wat meer licht te ontsteken -Welke oudheid kundige weet er wellicht iets meer van Die het weet, zegge hetMis schien is mijn geschrijf de aanleiding eener belangwekkende ontdekking op het gebied der oudheidkunde. Ten minste, ik kan me niet voorstellen, dat, gegeven de vreemde zerk en de legende, hier niet iets eigenaardigs uit vroegere eeuwen achter kan schui len. Ex. Vrije en Orde oefeningen. Haarlem. 4 November. Geëxami neerd 6 vrouwelijke en 4 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames A. E. Breukelaar te Amsterdam, J. A.'H. Roeloffs te Oude Wetering, A. E. Endt te Zaandam en M. Fruitman te Leiden; de heeren M. J. A. Post te Beverwijk en H. van Zutphen te Amsterdam. Over de Poolstreken. Blijkens een annonce In dit blad houdt de heer F. G. Geerling binnen kort in „De Kroon" een populair-we- tenschappelijke voordracht met licht beelden, getiteld „de Verovering der Noord- en Zuidpool". Na eerst de poolstreken uit een kosmisch en natuurhistorisch oogpunt te hebben bekeken, geeft de heer Geerling een overzicht van de eigen aardige bezwareD, waarmede poolvor- schers rekening te houden hebben, van de belangrijkste ervaringen der verschillende ontdekkers en van den tegenwoordigen stand onzer kennis van die streken, om daarna de drie sensationeele expedities van Schackle- tan, Peary en Cook meer in bijzon derheden te bespreken en te beoor- deelen. Waar de aandacht van het beschaaf de deel van het publiek door de ver rassende resultaten van dit jaar in hooge mate op de poolstreken geves tigd is, zal het deze bijzonder actueele lezing zeer zeker niet aan belangstel ling ontbreken. FAILLISSEMENT LAANE EN VAN BEMMEL. Voor den Hoogen Raad is gisteren gepleit in de volgende quaestie van pandrecht in verband met faillisse ment. De firma Laane en Van Bem- mel, te Haarlem, had geld geleend en daarvoor aan de geldleeners een hy pothecaire vordering in pand gege ven. Doch eerst den dag na het fail lissement was aan den debiteur der hypotheek door de, geldleeners der firma kennis gegeven, dat aan hen de hypotheek was verpand (art. 1199 B. W.) Zich aanmeldende ter verificatie verzochten de geldleeners recht van preferentie op de opbrengst van het pand, welk verzoek door den curator werd afgewezen, waarmede de recht bank te Haarlem en het Hof te Am sterdam het eens waren. Van dit arrest werd beroep in cas satie ingesteld en namens de geldlee ners werd door jhr. mr. W. M. de Brauw betoogd, dat, toegegeven aan het Hof en aan de rechtbank, dat het zakelijk recht van pand eerst ont staat door de kennisgeving van art. 1199 B. W. en toegegeven ook, dat dit recht ten dage der faillietverklaring nog niet was ontstaan, daaruit nooit voortvloeit, dat dé pand ontvanger zijn persoonlijk recht wat hij heeft tegen den pandgever, niet door de kennis geving kan doen worden tot het za kelijk recht van pand, geldend tegen over iedereenimmers die kennisge ving geschiedt zonder medewerking van den pandgever, is een geheel wil lekeurige daad van den pandverkrij- ger en nergens wordt hem dit per soonlijk recht door het faillissement ontnomen, integendeel, de curator kan niet rn^ei' rechten uitoefenen dan de failliet zelf. Mr. A. H. J. Merens, uit Haarlem, voor den curator optredend, bestreed deze opvatting, achtte pandrecht niet bestaanbaar zondor de meerbespro ken kennisgeving. Procureur-generaal Noyon zal over 14 dagen conclusie nemen. Schuit gezonken. Hedenmorgen ongeveer half acht had een aanvaring plaats op het Zui- der-Buiten Spaarne bij Schalkwijk onder Heemstede tusschen een schuit geladen met grond en een tjalk gela den met bieten. De schuit kreeg zoo'n schok, dat zij omkantelde, wel een keer of drie ronddraaide, daardoor direct ledig was en ten slotte onderst boven zonk. De schipper wist zich ge lukkig te redden door op den tjalk over te springen. Vermoedelijk wordt de schuit ge licht door den heer Peltenburg. Vooruitgang. De Coöperatieve Broodbakkerij- en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang", vergaderde Donderdagavond ter her ziening van de statuten. Het percentage van de winst ten bate van de arbeidsbeweging werd met 10 pet. verlaagd. Het percentage vootr het reservefonds werd met 5 pot. verlaagd. Deze 15 pet. van de winst komt dus voortaan ten goede aan de leden. Daar men met de statutenwijziging niet gereed kwam, zal nogmaals hier over vergaderd worden.) Hooger beroep. Door den Heer Officier van Justitie alhier is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank al hier, waarbij ter zake van diefstallen gepleegd te Haarlem en Heemstede A. P. V. alhier is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en C. J. H. alhier is vrijgesproken. S o 1 o-P uzzle. De heer Jurgens, fabrikant van de „Solo" margarine, heeft als reclame middel een aardige puzzle de wereld ingezonden, die verbruikers van solo margarine ontvangen. Politiehonden. Donderdag is onder voorzitterschap van den burgemeester van Bloemen- daal in het café Brinkmaan opgericht de afdeeling Noord-Holland van de Nederlandsche Politiehond-Vereeni- gins- Een concept-reglement werd behou dens eenige kleine wijzigingen goed gekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren L. van der Lugt, Commis saris van politie te Hoorn, voorzitter; P. de Halm te Haarlem, secretaris; A'. Lokerse, inspecteur van politie te Bloem end aal, penningmeester, en K. de Goede te Zandvoart, Commissaris. De heer Clarion werd als vice-voor zitter gekozen* GEMEENTERAADS VERKIEZING. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond werd tot oandi- daat voor den gemeenteraad gesteld haar voorzitter, J. H. Bregonje. Voor de candidaatstelling, die Don derdag a.s. plaats heeft, worden op gegeven de heeren J. Joosten, door de soc. dem., J. H. Bregonje door de vrijz. dem. en het Alg. Ned. Werkl.- Verb., afd. Haarlem, G. Adrian, door de Liberale Unie, en Mr. J. II. Mon nik door de anti-rev., de Roomsch- Kath. en de Prot. Kiesvereeniging. „GOD IS MIJN. LIED". In de Janskerk gaf deze Chr. Zang- vereeniging gisteravond een uitvoe ring van de Paulus, Oratorium van F. Mendelssohn-Bartholdy. In zijn openingsrede gaf Ds. C. Veen te kennen, dat het een groote onder neming van deze vereeniging was een werk als het bovenbedoelde uit te voe ren. Wii zijn het daar geheel mee eens, en niet zonder reden begaven wij ons met een angstig voorgeA'oelter kerke. „God is mijn Lied" de Paulus uit voeren zooals het behoort, dat zou een succes voor deze vereeniging zijn, dachten wij, doch helaas ons angstig voorgevoel werd bewaarheid, de uit voering was, om het dadelijk maarte zeggen, beneden alle critiek. Het zoo prachtige werk werd afschuwelijk vermoord. Het leek wel een repetitie. Dan werd dit afgetikt, dan dat. Maar waarom toch hooger gevlogen dan u kan zou den wij den heer Biele willen vragen. Is dat niet spotten met de kunst Om eenige fouten aan te halen, b.v. Reeds bij de ouverture in het fuga^ tische deel waren de le violen er uit enfin, ze eindigden gelijk. Het dilet tantenorkestje was evenwel niet het slechtste van de uitvoerenden» Zelfs waren alten en cello's zeer goed en deden executanten hun best naar hun vermogen. De avond bracht nog meer pijn lijks! De sopraan-soliste, hoewel goed ge schoold met goede voordracht zingen de, zong den ganschen avond te hoog: Had zij alles gezongen als het Arion „Laat ons zingen van genade des Hee ren" etc., dan had er tenminste op dit punt licht geschenen. Deze Aria mag zij evenwel als goed aanmerken, daar zij die zuiver zong. De tenorzanger had heel veel de re citatieven te vertellen, hij deed dit met kop en borststem, wat een eigen aardig effect maakte. Het duet met den bas was zelfs ver dienstelijk, overigens was de voor dracht droog en dor, iets wat bij reci tatieven spoedig opvalt. Alt en bas waren van de solisten de besten, vooral laatstgenoemde, de heer K. W. v. Onsenoord uit Bussum, gaf verdienstelijk werk. De Aria „God wees mij genadig" was zeer goed. Gelukkig dus één lichtstraal in den donkeren kunstavond. 1 Het koor zong met zeer veel toewij ding, doch toonde zich ook niet bere kend voor zijn zware taak en was er dikwijls wat men noemt „uit". De sopranen zijn evenwel zeer goed. Het mannenkoor is ruw en rauw en bleek ook niet voldoende voorbereid te zijn. Evenwel is er met dit koor wel goed werk te leveren, doch wij geven èn directeur èn koor in overweging niet zulke zware werken meer uit te voeren daar zijn allen dan het meest mee gebaatdirecteur, uitvoerenden en publiek, en niet het minst de verslaggever, die noode zijn mee ning van een slechte uitvoering te kennen geeft. Moge bij een volgenden keer „God is mijn Lied" een goede uitvoering ge ven, waarmee het échec van dezen avond wordt uitgewischt* K. Arrondissement s-R e chtbank. Bij koninklijk besluit van 3 Novem ber 1909 is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Haar lem, mr. H. van Loghem de Josseiln de Jong, thans rechter in de arron dissements-rechtbank te Dordrecht* (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. BLOEMENDAAL.. MEERENBERG.- De St.-Ct. bevat een K. B. van 26 Oct., houdende nadere wijziging van het K. B. van 28 Aug. 1888, tot bepar ling van het maximum der verpleeg den en het minimum der geneeskun digen in het provinciaal krankzinni gengesticht „Meerenberg" te Bloemen- daal. De wijziging bestaat daarin, dat in het tweede lid van art. 1 van genoemd K. B. moet worden gelezen in plaats van „zes maanden" twaalf maan den. DE ZANDTREIN EN DE KWEEKDUIN-BEWONERS. Over dit onderwerp schrijft men ons uit Overveen een mededeeling, die wij gaarne opnemen. Met veel belangstelling las ik in uw blad van gisteravond, het request aan den gemeenteraad van Bloemendaal gericht door de Binnenl. Exploitatie- Mij. om terug te komen op het besluit om de vergunning tot vervoer van zand per vverktrcin met 1 December op te zeggen, en deze alsnog als eerst besloten tot 1 April te handhaven. Vergun mij als bewoner van Kweek- duin, die tot de meest geplaagden be hoort, de zaak eens van eene andere zijde te bekijken. Er is niet één van de omwonende families, die niet direct toegeeft, dat het algemeen belang voorgaat, en veel voorgaat bij dat van enkelen, maar wat hier prikkelt en tot verzet aanspoort (in den vorm van re- questreeren aan BloemendaaI's Raad om verandering) is de meer dan on verschillige, met elk idee van tege moetkoming in strijd zijnde wijze voor ons omwonenden, manier, waar op die trein (Binn. Exp. Mij.) werkt. 's Zomers om 5, thans om 6 uur, loopt de eerste trein (bij mij zoowat in mijn tuin) en kondigt zijn komst voor kippen en konijnen aan door een luid en zéér overdreven gebel. Bij de Joh. ter Hofsteedevveg gekomen, dus vlak voor mijn huis, laat de miniatuur locomotief een schel gefluit hoeren (waaraan ik en mijn huisgenooten en andere families nog altijd moeten wennen) om den boomwachter aan den Bloemendaalschen weg te waar schuwen. Waartoe dat geplaag Reeds meerdere malen verzocht ik een bestuurslid van de Binnenl. Expl. Mij. ten minste voor de eerste twee trei nen hierin een verandering te bren gen. Hoewel ik voor flink en overdre ven waarschuwen des noods overdag, wanneer het verkeer begonnen is, sterk voor ben, is dit om 5 uur niet noodig en de boomwachter zou op andere wijze van de komst van den trein kunnen worden verwittigd, b.v. door iemand een paar meters vooruit te sturen. Maar... dit kost tijd en geld, dus vooruit maar, de nachtrust van die paar families met. hare gezinnen is minder Verder wordt ^de locomotief met steeds rookende (zeker zeer goedkoo- pe) kolen gestookt, die maken, dat verschillende pas nieuw gezette en ge schilderde woningen totaal bedorven zijn, en ramen bij 't mooiste weer ge sloten moeten blijven. Van de honderden treinen, die hier reeds voorbij gedreund zijn, heeft „Klaas" geen enkele maal „een beet je" gedampt. Ook hierin was met eenigen goeden wil een verbetering aan te brengen. Maar het kost wat meer.... en de gezinnen in Kweekduin enz., enz. Geloof mij, de oppositie van ons Kweekduin-bewoners heeft de Mij. aan zich zelf te danken. Ware uit „iets" gebleken, dat wij te gemoet gekomen waren in onze be^- langen, dan waren protesten absoluut achterwege gebleven, maai- noen, die belangen werden geheel genegeerd, en deze loop van zaken ls dus heel na tuurlijk. Dit zij aangevoerd door de tegen partij. HAARLEMMERLIED E EN SPAARNWOUDE. Bevallen C. J. Barendregt—Van Beem, d., J. OnsbroedderAaspe, z. Overleden C. Haxtgerink, 79 j. HEEMSTEDE. Dinsdag 9 October zal alhier in de kerkekamer der Ned. Herv. gemeente door de stemgerechtigde leden eene verkiezing plaats hebben van zes ge machtigden in het kiescollege. Aftredende zijn de heeren Mr. D. E. v. Lennep, Jacf Roest, A. Zonneveld. G. Klijn. Daar de heer G. Klijn als ouderling optrad moet in deze vaca ture een nieuw lid gekozen worden, Zoo ook voor den heer lleydanus, die in 1910 zou aftreden, maar als diaken dienst deed, eindelijk voor den heer J. ten Hagen Sr., die in 1911 zou af treden, doch overleden is. Bij koninklijk besluit van 2 Novem ber 1909 is mr. D. E. van Lennep her benoemd tot burgemeester van Heem stede, met ingang van 23 November. SLOTEN. Onder leiding van den heer Riemers, onderwijzer alhier, is opgericht een gemengde zangvereeniging, waarbij zich een 25-tal jongelieden hebben aangesloten. De werken der watervoorziening der stelling Amsterdam in den Reekerpol der alhier, die jaren hebben geduurd. zijn voltooid; de kapitein-ingenleuf De Rooij met de uitvoering belast, gaat naar Amsterdam. BENNEBROEK. Nadat den 27sten September liet telephoonkantoor alhier geopend is, zijn in de maand October 453 gesprek ken gevoerd, waarvan 212 locale en 241 interiocale42 telegrammen wer den aangeboden en ontvangen 36 tele grammen. DE STAKING VAN IIET STOOM TRAWLERSPERSONEEL. De correspondent der N. R. Ct. schrijft d.d. 4 November: Een groote bres is er in de vloot gekomen. Van heinde en ver komen nieuwe varensgezellen zich aanmel den om na aangenomen te zijn de plaatsen der stakers innemen. Van d eruini 70 stoomtrawlers, did hebben stilgelegen, is nog slechts do helfL over. De nieuwe manschappen wordeü aangenomen op de dooi- de vereenigdo reeders vastgestelde loonregeling van f 60 plus 1/6 procent voor stokers en dekpersoneel. Van de maatschappij Doggersbank zijn thans reeds 5 van de 6 booten in de vaart, van de maatschappij Beheer 9 van de 15 en drie liggen tot vertrek gereed. Van de Algemeene Visscherij- maatschappij vaart de kleinste helft en van de kleine maatschappijen ziet men ze ook successievelijk zee kiezen. Ten gevolge daarvan is het heden veel drukker en rumoeriger dan alle dagen te voren, doch de orde blijft goed gehandhaafd. Des middags een klein kloppartijtje tusschen eenige stokers en een schipper in een her berg, dat evenwe spoedig gesust werd. Des morgens kwamen de stakers in huishoudelijke vergadering bijeen. Naair verzekerd wordt, is besloten te blijven staken. Over het algemeen is men het hier over eens, dat de arbeidsvoorwaarden geen beletsel meer zijn voor de her vatting van den arbeid, doch dat het kardinale punt nu is: de al- of niet er kenning van den Algemeenen Neder- landschen Zeemansbond, welke er kenning door de reeders beslist gewei gerd wordt; evenals zij weigeren met do voormannen van dien bond te on derhandelen. Wat het niet aanvaarden der be middeling van de heeren Brok en Klomp betreft, werd ons medegedeeld dat hun werd gezegd, dat dergelijke bemiddeling niet noodig werd ge oordeeld, ten eerste omdat de stakers de bemiddeling van ds. Creutzberg hadden afgewezen, en ten tweede, omdat de reeders van het eens inge nomen standpunt niet konden en niet wilden afwijken. De districtscommandant van de Rijksveldwacht, de heer Van Buseek, is nog steeds ter plaatse en zeker is het, dat naast de zeer ordelijke hou ding de r stakers, het rustig optre den der groote politiemacht oorzaak is, dat zich geen incidenten van eeni ge beteekenis voordoen. De schade, door de staking teweeg gebracht, begint zich geducht te gaan gevoelen en kan zeker per week op meer dan honderdduizend gulden ge schat worden. Van de naar zee vertrokken stoom trawlers zal een groot gedeelte niet aan de markt te IJmuiden terugko men, doch in buitenlandsche havens de vangsten aanbrengen. INTERNATIONALE TUINBOUW TENTOONSTELLING. Donderdagmiddag reikte de heer Le- vink, als aftredend voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouvvraad, te 's-Gravenhago, de prijzen uit door Nederlanders behaald ter internatio nale tentoonstelling te Berlijn in April van dit jaar. Als er een zaak is, die ik gaarne wenschte te doen, dan is het deze, zeide de heer Lovink. Immers dat was de eerste tentoonstelling ge organiseerd onder auspiciën van den tuinbouwraad. De eerste waarop ge heel de Nederlandsche tuinbouw heeft samengewerkt. Hij hoopte, dat de tuinbouw op den weg van collectief optreden zou voortgaan. De heer Lovink hield er zich verze kerd van, dat hij uit naam van alle aanwezigen sprak, indien hij hierbij in de allereerste plaats dank bracht aan den voorzitter der commissie, den heer Ernst H. Krelage, van Haarlem.-. Spieker hoopte, dat de Koninklijke onderscheiding, welke de heer Krelage

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1