M MAZELEN f SCOTI'S Dit tie vmtfreiwii Binnenland EMULSION Iers-Overzicht Sport eti Wedstrijden StoomvaartberleMea ^verkoopwaarde ten dage van het gveirlijden. VRAAG: Ala gehuwd echtpaar ton der kinderen, hebben wij een kind van een ongehuwde moeder tot ons genomen. Zij deed er afstand van er. toekende een stuk onder toezicht Van een advocaat. Kunnen wij dat kind op onzen naam krijgen? ANTWOORD: Neen dat kan niet, Omdat de wet het niet toelaat. Had de moeder het kind niet erkend, dan had tij er geene rechten op en kon die dus ook niet afstaan. Had tij het wèl erkvnd, dan had tij wel irech- ien, maar kan dan die rechten even min afstaan. Die afstond is nietig en van dien advocaat tal wel niets •waar wezen. VRAAG: Met mijn dank voor de beantwoording van mijn vraag om trent den sergeant-majoor, bericht ik U dat hij f 4.64 heeft gezonden, ter wijl mij volgens uwe meening 8 toekomt. Kan ik nu aan het ministe rie van oorlog schrijven op zegel? ANTWOORD: Wij gclooven niet, dat u dit baten zal; maar zouden u, alvorens u kosten maakt, raden een der chefs van dien onderofficier eens over de zaak te spreken. Als die man uwe vordering betwist, gaat het zoo gemakkelijk niet. VRAAG: Ik ben drie weken ais kinderjuffrouw in betrekking ge weest. Wegens oneenigheid zegde men mij op staanden voet op. Condi ties van betalen hadden wij niet ge maakt. Op hoeveel loon heb ik nu Xecbt? ANTWOORD: U hebt recht op die drie weken, en voor schadeloosstel ling zooveel als het loon gedurende ileu termijn van opzegging bedraagt. Vermoedelijk zou de rechter u in dit geval zes weken toeleggen. VRAAG; ik heb eeuig werk mon deling aangenomen en ook eenig geld omvangen. Het werk is nu afgele verd, goedgekeurd door de directie en de eerste aannemer daar ik het van heb, wil mij nu het restant niet betalen. Waar kan ik mij nu het best vervoegen om dat geld te innen zon der veel kosten te maken? ANTWOORD: Ons dunkt u zoudt het eens met een deurwaarder kun nen probeeren; dan zal het u bij aan vang weinig kosten en moet het la ter tot een dagvaarding komen, dan zal deze u den weg wel wijzen om kosteloos rechtsbijstand te bekomen. 1JMU1DEN. DE STAKING. Het „Hbld." schrijft Zcoals medegedeeld is, besloten de «takende zeelieden (hoofdzakelijk nog uit machinekamerpersoneel bestaan- do: de staking op te heffen. In den loop van de afgeloopen week hadden vele matrozen, alsook machinisten en stokers uit andere plaatsen, zich bij de reederijen voor plaatsing aangemeld, zoodat bijna de geheele stoomtrawiervtoot kou uitva ren ter visscherij. Wanneer men nu nagaat wat de stakers geeischt hebben en wat de rceders genegen waren toe te geven, dan is eigenlijk de groote quaestie, waarom de strijd ging, namelijk over dï vrije voeding, blijven bestaan. Over de andere twistpunten is men het vrijwel met elkander eens gewor den. De stakers eischten le. dat de bemanning zoude bestaan minstens uitschipper, stuurman, 4 matrozen, le machinist, 2e machinist, stoker en een bevaren kok. Aan dit verzoek ga ven de reeders in zoover gevolg, dat van de vier matrozen één lichtmatroos mag zijn. Ls deze beneden 16 jaar, dan krijgt hij ƒ25 plus 1/6 per maand en bij ouderdom tusschen 16 tot 18 jaar 30 plus 1/6 per maand. De tweede eisch, om vrijen mid- dagkiv-r. of in plaats daarvan 30 cent per dag, beschouwden de reeders als een verkapte loonsverhooging, waar- In zij niet konden toestemmen. Ter voorkoming van misstanden, welke tot heden wel eens voorkwamen, ne- 'men zij thans de voeding geheel on der hunne contróle en geven bij de inaandelijksche afrekening de reke ningen der voeding aan boord, zoodat ieder schepeling zich kan overtuigen, dal zijn deel in de kosten daarvan eerlijk berekend is. Door de rekenin gen aan boord te krijgen, zijn zij ver der in de gelegenheid te controleeren, of de daarop vermelde hoeveelheden .werkelijk gescheept zijn. Het derde verzoek, om op de kan toren te mogen afrekenen, om zoo doende niet meer af te hangen van de schippers, waarvan ©enigen de be manning bij zich aan huis, en ande ren in het een of ander café uitbeta len, is ook ingewilligd. Eveneens om voor hen die het vragen wekelijks voorschot op het salaris te geven. Zooals wij reeds vroeger opmerk ten, hadden vele reederiien ook voor hoen do gewoonte wekelijksche voor schotten te geven. Als vierde eisch was gesteld, dat de reederijen behoudens in gevallen van een reisje van 2 A 3 dagen na iedere reis minstens 24 uur vrijaf zouden geven. Üok aan dit verzoek ls toege geven. Van don vijfden eisch werd alleen het tweede gedeelte ingewilligd. De zeelieden vroegen namelijk, oan na dos Zatordagmiddags en ook geduren de .den Zondag niet meer to laten uit varen. De reeders zegden alleen toe, dat de schepen des Zondags binnen blijven. Blijft ten slotte de zesde eisch, dat allo bemanningen verzekerd zouden .worden togen alle risico, aan de uit oefening van den arbeid verbonden, dat wil zeggen in geval van overlij den, levenslange geheele of gedeelte lijke Invaliditeit en tijdelijke onge schiktheid om te werken. Do reeders antwoordden daarop met te zeggen, dat do bemanningen verzekerd zou den blijven tegen de geldelijke gevol gen van ongelukken, ontstaan tn de uitoefening van liet bedrijf, zooals tot heden bij de verschillende maatschap pijen gebruik was. De voorwaarden van verzekering zullen in het volks logies van de verschillende trawlers worden opgehangen. Door de reederijen is bovendien nog eene bepaling gemaakt, waarom niet was verzocht, maar die met instem ming werd vernomen door het ma chinekamerpersoneel. Tot heden gold als regel, dat de opbrengst van lever en kuit alleen bestemd was voor het dekpersoneel. Thans besloten de ree ders de opbrengst daarvan gelijkelijk onder alle opvarenden te verdeelen. Ongeveer 200 stakers zijn nu zonder betrekking en iverd ten hunnen bate een steuncomité opgericht. Zij zijn echter vol goeden moed, dat enkelen van hen weer aan de vaart zullen komen, omdat verschillende schepen bemand zijn met st-okers, waarvan ve len niet bestand zullen blijken te zijn tegen het leven op een stoomtrawler en dus na binnenkomst wel weer hun ontslag zullen nemen. TWEEDE KAMER. STAATSBEGROOTING 1910. HOOFDSTUK IV. (Justitie). Voorloopig Verslag. Door verscheidene leden werd bij vernieuwing hun ingenomenheid met het beleid \an dezen Minister uitge sproken. Voor velen was ln het bij zonder in de indiening van het wets ontwerp tot bestrijding van zede loosheid een reden van erkentelijk heid en vertrouwen gelegen. Ten zeerste hoopten verschillende leden, dat de Minister er ernstig naar zal streven de regeling van de administratieve rechtspraak tot stand te brengen. Sommige leden drongen nog aan op de wederinvoering der doodstraf; waartegen verschillende andere le den opkwamen. Verscheidene leden, hoezeer ook instemmende met de strekking der civiele Kinderwetten en hoezeer ook waardeerende de goede werking wel ke die wetten ln tallooze gevallen hebben gehad, waren nochtans van oordeel, dat do afkeurenswaardige praktijken, waarvoor die wetten de deur eveneens hebben opengezet, gaandeweg zulk een omvang hebben aangenomen, dat voorzieningen daartegen gericht, zeer noodzakelijk zijn. Het komt naar zij meenden, maar al te vaak voor, dat ouders hunne verplichtingen tot onderhoud en opvoeding hunner kinderen gro velijk verwaarloozen ten einde zich van de zorg vooir hunne kinderen te ontdoen. Door sommige leden werd de wen- 8chelijkheid betoogd van Instelling van afzonderlijke colleges voor de berechting van jeugdige personen. Gevraagd werd naar 's Min. stand punt ten opzichte van het vraagstuk van den eedsdwang een onderwerp, dat, naar aanleiding van een on langs ingestelde vervolging van een anti-militarist weer meer op den voorgrond is getreden. Eenige leden vestigden de aan dacht op do statuten der naamlooze vennootschap „Eerste Roomsch-Ka- tholieke Levensverzekarings-maat- schappij te Haarlem", bijvoegsel No. 651 der Ned. Staatscourant van 7 Sept. 1909, artikel 1, van welke star tuten bepaalt, dat „alleen Roomsch- Katholieken met haar in betrekking kunnen komen te staan in hoedanig heid van aandeelhouders, verzeker den, directeuren, commissarissen, adviseurs of ambtenaren ter beklee ding van eenige dienstbetrekking ln binnen- of buitenland." Deze bepaling, die zij een treurig bewijs noemden, hoe allengs weer het kerkelijk twistvuur in ons land oplaait, oordeelden zij dermate aan- stootelijk, dat zij de vraag stelden of de Minister niet had moeten weige ren het verleenen der Koninklijke Goedkeuring op die statuten te be vorderen. Van andere zijde werd hiertegen opgemerkt, dat op grond van art. 37 van het Wetboek van Koophandel de Koninklijke Goedkeuring slechts zou kunnen zijn onthouden wegens strijd met de goede zeden of de openbare orde of wegens het voorkomen in de statuten van bepalingen met het bij de artt.. 3855 van genoemd Wetboek bepaalde in strijd. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent hetgeen, voor zoover de Ju stitie daarin hetrokkken ls geweest, onlangs heeft plaats gevonden met be trekking tot het Zweedsche schip Hvalen. Gevraagd werd, of de Minister be reid is na de berechting der Papen- drechtsche zaak het rapport over te leggen, uitgebracht naar aanleiding van de ten vorige jare gedane toe zegging, dat eeü ambtelijk onderzoek zou worden Ingesteld naar de vraag, of de politie te Papendrecht voldoet aan redelijke eischen. Voorts zou men gaarne vernemen, hoe het sedert de stationneering der marechaussee te Papendrecht aldaar met de veiligheid en orde ls gesteld. De vraag werd gedaan, of door de politie niet meer afdoende kon wor den opgetreden tegen de vele speel- gelegenheden, die te Scheveningen een bloeiend bestaan schijnen te lel den. I Dr. LEYDS. De Z. A. P. schrijft „Dr. Leyds zal dezen winter Weder om in een milder klimaat doorbren gen en wel in het zuiden van Enge land, dit dichtbij liggende oord kie zende me* het oog op de oude me- <Ue. lïwwel baa? toe stond volstrekt geen reden tot onge rustheid geeft, toch lijdendo is. De oud-gezant, die reeds volgende week vertrekt, zal, naar wij hopen, zich ln d.i stille wintermaanden aun histori sche studies wijden, in verband met de groote gebeurtenissen, waarin hij zelf een zoo belangrijke en wij mo gen wel zeggen een zoo schoone rol heeft gespeeld, opdat het tweede deel van dr. Leyds' Geschiedenis van Zuid- Afrlka niet zoo heel lang meer op zich late wachten. Het adres van dr. Leyds blijft 's-Gravenhage, Van de Spiegelstraat 3." ONGELUKKEN. Per auto is naar liet Wilhelmina- gosthuis te Amsterdam gebracht een loodgieter, die bij zijn werk op het dak van het Rijksmuseum aldaar een pot kokend lood over het lichaam kreeg, waardoor hij ernstige brand wonden opliep. Vooral zijn oogen zijn ernstig geschonden, zoodat men zelfs voor blindheid vreest. De vrouw, die dezer dagen in de Bouwmeesterstraat te Arnhem bij het ophangen van waschgoed van het balkon viel en daarbij beide armen, en een been brak, is aan de gevolgen van dien val overleden. Een zesjarig jongske uit Woenscl, dat Vrijdag nabij den Woenselschen overweg onder de machine van de Meierijsche tram geraakte, is aan de gevolgen daarvan overleden. Den kleine was een been afgereden en 't andere verbrijzeld. DE 30 PCT. OP DE INVOERRECHTEN. De slechte ontvangst in Duitschland van de voorstellen van Minister Kolk man om 30 pet. te leggen op de in voerrechten, en de vertoogen, dien aangaande reeds van Duitsehe zijde, langs diplomatie ken weg, tot onze Re geering gericht, althans „vriend schappelijk" in uitzicht gestéld, zul len naar aan de „Avp." wordt me degedeeld ver moedel ij k ten gevoige hebben, dat dit voorstel wordt Ingetrokken. DE HEER COLIJN. Naar De St. mededeelt is de heer Colijn, lid der Tweede Kamer voor Sneek, thans uit Indië hier te lande aangekomen. BOMMENVREES. Als een typisch staaltje van bom- menvrees bij onze oostelijke nabu- iren schrijft men aan de Msb. het volgende: Deze week werd door de fa. P. Merkes, te Rotterdam, aan den heer A. J. te Keulen, als aangeteekende brief een Radium Wekkerhorloge verzonden. Toevallig liep hiervan de wekker, juist af, toen genoemde heer het pakje aan het postkantoor in ont vangst nam, hetgeen den postbeamb te dermate ontstelde, dat hij de poli tie verwittigde, die het gevaarlijk pakket in beslag nam en den heer J. verzocht haar te volgen. Aan het hoofdbureau van politie werd de militaire macht verwittigd, en het pakje naair het arsenaal ver voerd, waar het in een bomvrijen wagen gebracht werd om met enor me voorzorgen in de grootste span ning geopend te worden. Het behoeft wel geen betoog, dat de onschuldige inhoud zoowel den heer J., als den aanwezigen officie ren stof tot groote hilariteit gaf. Rotterdam was weer in eere her steld! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. is Scott's Emulsion het middel dat alle gevaar- lyke ziekten, die veelal het gevolg van mazelen zyn, voorkomt. De snelle terugkeer der krachten is verwonderlyk. Maar let er dan ook op dat ge Scott's krygt, want Scott's is de staudaard-emulsie, de standaard van zuiver heid, lichtverteerbaarheid en kracht. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Vissclier met de Visch) op elke ver pakking voorkomt. By alle ApotheRers en Drogisten. I ZZ==Z 18 UW LEVER ZIEK? Maak hem dan in orde; het is gemakkelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis; alleen door het heilzaam effect merkt g ge dat ge genezen zijt door DE ZAAK-DR. A. KUYPER. „De Vaderlander", het orgaan van de Liberale Unie, bespreekt de behan deling van de decoratiequaestie ln de afdeelingen der Tweede Kamer en maakt naar aanleiding daarvan de volgende opmerking; Als op vraag I en vraag V een be- vredlgend antwoord kan gegeven wor den, door bewijzen gestaafd; als dus blijkt, dat dr. Kuyper door de rappor ten van den Commissaris der Koning in ln Noord-Holland volkomen ge rechtigd was den heer Lehmann voor eene decoratie voor te dragen, en als tevens blijkt, dat het puur verzinsel le geweest, dat ook diens broeder gerid derd xou worden, blijft er weinig over dan seex groote „onvoonüchUgfteldf en gemis aan begrip. Welke reserves het ministersambt oplegt. Dan blijven wij het niet oirbaar vinden, dat een minister den weg aanwijst, die aan spraak zal geven op eene decoratie; dan blijven wij hopen, dat de „Ameri kaanse he stijl" om gelden aan te ne men, als m 1 n i s t e r, voor eigen par tijkas, een unicum zal blijven dan blijven wii in verbazing, dat dr. Kuy per kon aboucheeren met eene juf frouw Westmeijermaar dan ls ten minste geconstateerd, dat er geen d i- r e c t verband bestond tusschen die decoratie en de gift voor die partijkas. Wat ons in 'sLand3 belaug zou ver heugen. Of de regeering op de tot haar ge richte vragen zal antwoorden, moet. worden afgewacht. Maar, schrijft „De Vad." De Re^eering moge wel bedenken, dat het weigeren van antwoord of van het overlegden der gevraagde rappor ten niet anders zal en kan beschouwd worden dan als voortkomende uit de onmacht om bevredigende verklarin gen te geven. Het allerbeste zou o. i. dit wezen, dat dr. Kuyper, als hij dit kan, ten minste op d i t oogenblik alvast rui terlijk verklaarde dat hij èn gedekt is door de rapporten van den Commissa ris der Koningin en van den burge meester, èn dat do heer E: A. Leh mann nooit op de voorloopige lijst heeft gestaan, en mede verzoekt aan de Regeering, daarvan de bewijsstuk ken over te leggen. Alleen aan de Ka mer natuurlijk. Het gaat om de eere van onze decoraties, dus om een 1 a nds belang. Maar bliift dr. Kuyper in zijn uiterst bedenkelijk stilzwijgen volharden, en tracht ook de Regeerlng aan 1 gewen van licht te ontkomen, dan wordt een parlementaire enquête plicht toever trouwd. VOETBAL. HAARLEM—II. B. S., 1—0. Niettegenstaande het dreigende weer, dat zich evenwel prachtig hield, was er veel belangstelling voor bo venstaande ontmoeting. Tal van voet balliefhebbers waren naar 't Schoter- weg-veld getrokken, om den strijd van twee ongeveer even sterke clubs te aanschouwen. En ze zullen zich dien gang niet beklaagd liebben, want het was een wedstrijd, rijk aan span nende momenten, oogenblikken waar bij de doelverdedigers duizend ang sten uitstonden, waarin het publiek al juichte, bij voorbaat zeker van 't puntje Maar telkens en telkens weer trok ken dreigende zwart-jassen aan de eene zijde en strijdlustige roodbroe- ken aan den anderen kant zonder succes af. Maar laat Ik het geregeld vertellen. Om ruim kwart over tweeën stellen zich, onder leiding van scheidsrechter J. Moorman, de volgende elftallen op: Haarlem: Utermark (capt.), De Wolff, Serné, S. Veen, Healey, Alb. Haak', Patrick Miller, Jo Verwey, Bouw meester, Jur Haak, Philips. H. B. S. A. v. Renterghem, De Wilde, Bouman Muller, Polderman, Synja, Bekker, Gonsalvez, Blommesteyn, Masthoff, Van Weel (capt.) Zon is er niet, wind evenmin, zoo- dat het vrijwel onverschillig is, naar welk doel de strijders gekeerd staan. Direct na den aftrapt dringt Haar lem flink op, en forceert na een mi nuut spelens een cornerde goede voorzet van Philips mist evenwel zijn succes, als Patrick Miller hord over schiet. Een oogenblik later herhaalt zich dit spelletje, maar dan komen ook de zwarten in actie, en even daarna besluit Polderman een goed opbrengen der geheele voorhoede met een hard schot, dat slechts het gebrek heeft een paar meters te hoog door de lucht te snorren. Dan volgt een heele periode, waar in 'het spel vrijwel gelijk opgaat, en het leder meest in 't midden van het veld zweeft. Toch is de H. B. S.-voor hoede met bijzonder doortastend, en Serné krijgt slechts vrije ballen te bewerken, wat hij dan ook naar be- hooren doet. Healey werkt enorm tegen dat spel van fijne tryejes en trapjes is geen der H. B. S.-spelers opgewassen. Plots komt er dan weer wat meer vuur in Philips neemt een ren en besluit dien met een mooien voorzetna langdurig heen-en-weex- getrap, waarbij het zwarte doel won derbaar ontsnapt, verhuist de bal evenwel opnieuw naar 't midden. Toch zit er een goaltje in de lucht, men voelt 'tmaar welke partij 'm maken zal, is niet te zeggen. De rood- broeken geven weldra zekerheid, een snel samenspel van de gansche voor hoede, een passeeren naar Jur Haak, en een kalm schot van dezen weet Haarlem te doen leiden (10). Het publiek juicht, dat is een goed begin I H. B. S. pakt dadelijk weer stevig aan, en een mooi wingschot van Van Renterghera weet Utermark slechts ten koste van een hoekschop buiten zijn heiligdom te houden. Antoine's voorzet wordt evenwel op solide wijze weggewerkt. Philips krijgt tal van mooie kan sen, maar het lukt hem niet, er een van te benutten, telkens weer ls Blom mesteyn het groote struikelblok. De Hagenaars werken Ln tusschen zoo hard ze kunnen, maar de hechte Haarlem-achterhoede keert alles, wat m haar nabijheid komt. Aan de over zijde is Van Weel in uitstekende con ditie, verschillende schoten worden kalm retour gezonden. 't Is 1—0 en 't blijft 1—0, en met dezen stand gaat de rust ln. De mee ningen over den uitslag zijn ver deeld, en men is lang niet zeker van een roodhroeken-overwlnning. Na een korte pauze wordt het spel niet groote levendigheid hervat. De Hagenaars schijnen er alles op gezet te hebben Utermark's net te doen tril len van hun kant zetten de rood- broeken de tanden op elkaar, om hun leiding zooal niet le vergrooten, in elk geval toch te behouden. Ineens schijnt Fort una H. B. 8. ter „fculpe te komen. Achtereenvolgens worden alle Haarlem-spelers gepas- «eerd, en Polderman staat nog alleen voor U term ark. Elk verwacht 't ein delij ke puntje. Supporters uit de hof stad juichen al. Maar de Hagenaar schijnt zijn hoofd door die vreugde kreten kwijt geraakt te zijn. Althans de bal vliegt langs de geheele doel- lengte, om lu een hoekje van het veld zijn succesvol werk te eindigen. Toch lijkt II. B. S. iets sterker en de aanvallen der zwarten zijn be slist gevaai i ijker. Meermalen ont snapt het Haarlem-doel als door een wonder, hoewel dat wonder zich dik wijls in Jules Utermark personifieert. Schoten van Patrick, van Philips en zelfs een van De Wolff worden aan de overzijde door Van Weel niet min der keurig bewerkt. Plots krijgt Patrick den l>al, rent er mee vooruit en zet hard naar Philips over, die met de punt van zijn schoen het leder prachtig in de richting van Van Weel'a net weet te zenden. Een donderend gejuich langs de lijntjes. 20 1 20 Neen, zoover is het nog niet. Want ziet, Philips' bal wist het niet verder te brengen dan het zijnet en viel toen in Van Weel's handen, 't Blijft dus nog altijd 1—0. Nog voor het laatst spant H. B. S. alle krachten in, Blommesteyn gaat vóór spelen, de eene onstuimige aan val volgt op den anderen. Maar niets helpt. Er is geen doorkomen aan. Nog staan beide doelmannen een paar benauwde momenten door, dan laat Moorman's fluitspel zich hooren. Tijd! Haarlem heeft gewonnen Of deze verhouding de juiste was Naar mijn meening had H. B .S. wel een puntje verdiend, en een 1—1 uit slag had de krachten van boide clubs beter weergegeven. Bij II. B. S. onderscheidde zich vooral Van Weel, die zijn doel op schitterende wijze schoon hield. In Utermark vond hij een waardigen te genhanger. Voorts dienen bij Haar lem nog genoemd te worden Healey en Alb. Haak. Philips hebben we wel eens beter gezien, maar toch was ook zijn werken heel verdienstelijk. De overigen waren allen goed. Met genoegen constateerde ik, dat er in do Haarlem-voorhoede meer schot komt, wat dan ook wel noo- dig is. Moorman's fluitspel liet zich steeds te juister tijd hooren. D. F. C.—H. F. C., 3-=-l. Onze blauw-witte stadgenooten heb ben het gisteren in Dordrecht af moe ten leggen, wat trouwens wel ver wacht werd. Dit lag niet zoozeer aan een mindere spelqualiteit, vóór rust was de H. F. C. minstens even sterk als D. F. C., en leidde met half-time niet 10, docli een groote rol speelde hier het terrein. De D. F. C.'ers, ste vige, pootige lui, zijn gewend om te spelen op hun veld van zworen klei grond na half-time waren zij nog frisch, terwijl de H. F. C.-menschen hun krult nagenoeg verschoten had den. Na rust was D. F. C. veel ster ker en wist haar grootere lichaams kracht en ausdauer in doelpunten om te zetten. D. F. C. was voltallig, H. F. C. miste Kater, waarvoor Schalkwijk in viel. Over tweeën stelden zich de volgen de elftallen op H. F. C. A. Mooy, Schalkwijk, La Bastide, Kimmijser, v. Gogh, Le Sueur, Seignette, v. d. Loeff, Teu Cate, Francken, Clifford. D. F. C. Ivleyn, F. Koopman, Van Hattem, Van Heek, Noorduyn. P. Koopman, D. Lotsy, H. Koopman, Bouvy, Bozua, Beeuwkes. Als scheidsrechter fungeert H. A. Tromp, en als hij fluit neemt het spel onder de oogen van een niet overt al rijk publiek een aanvang. D. F. C. schijnt direct krachtig aan te willen pakken en dringt op, maar dit is slechts van korten duur. Het spel verplaatst zich zeer snel, Francken wordt in de gelegenheid ge steld om een mooi schot op liet doel te lossen, dat echter door Beeuwkes gehouden wordt. Een voorzet van Seignette gaat een oogenblik later achter. Na een kwartier speïens moet Mooy handelend optreden, doordat Kleyn, de linksbuiten van D. F. C., zijn deel in gevaar brengtMooy werkt onvoldoende weg, doch Van Gogh redt op het laatste oogenblik. Van Heek, de rechtsbuiten van D. F. C., krijgt spoedig daarop een pracht kans, doch trapt jammerlijk naast. Als D. F. C. een korte poos het spel in handen heeft gehad, komt plots de bal vrij, en Van der Loeff lost een knap ver schot op de vijandelijke ves te, doch zonder resultaat. Dan wordt Mooy flink aan den tand gevoeld, want Kleyn zet heel goed voor, onze doelman trapt den bal weg, die direct daarop weer terugkeert, doch door de geliandschoende vuist van den hal men Mooy belet wordt, het net te vinden. Daarna komt een periode, waarin de II. F. C. de sterkste is. Van Gogh geeft tactisch spel te zien, de bal ver huist voortdurend naar de linker- wing der H. F. C., Clifford onder neemt mooie rennen langs het lijntje; als hij eens de geheele achterhoede van D. F. C. gepasseerd heeft, faalt echter zijn schot. Daarop is D. F. C. een oogenblik aan 't woord. Noorduyn, de rechtsbui ten, zet mooi voor, Van Hattem schiet, doch Mooy keert het leder. Eindelijk heeft H. F. C. succes. He* is Clifford weer, die goed opbrengt, zijn voorzet wordt benut door Seig nette, die Beeuwkes weet te verschal ken. De H. F. C. leidt nu met 10. Een oogenblik later herhaalt zich hetzelfde spelletje weer zet Clifford voor, Seignette plaatst, onhoudbaar, doch het punt wordt wegens buiten spel niet toegekend. Dan rolt het leder naar den over kant, Mooy loopt ver uit, kan niet wegwerken zijn doel loopt groot ge vaar, doch Le Sueur redt keurig. Een oogenblik later dringt D. F. C. ge weldig op, Noorduyn zet mooi voor, rft F. Koopman een kans om van watertanden, doch deze schiet lee- lijk naast. Clifford onderneemt weer een paar mooie rennen, doch zonder resultaat, de goede schutter op de goede plaats ontbreekt. Als het spel weer op de II. F. C.-helft is. echijnt het, dat D. G. gelijk heeft gemaakt, want Van Hattem heeft den bnl ln het doel ge deponeerd, doch liet blijkt, dat dit met de hand gedaan is, zoodat het punt ongeldig wordt verklaard. Dan is 't spoedig half-time stand 1—0 voor H. F. C. Na do hervatting zet F. C. di rect krachtig op. Na vijf minuten heeft Van Hattem gelijk gemaakt, 1—1, tengevolge van een mist rap van Schalkwijk. Luid gejuich van het pu bliek. D. F. C. blijft sterker, neemt hel spel in handen. De II. F. C. verslapt, is blijkbaar vermoeid. Bij een door braak van haar voorhoede, redt Bou vy meesterlijk. Nu krijgen de aanwe zigen gelegenheid om het spel van Noorduyn Te bewonderen, die werke lijk schitterend speelt. Als hij eens centert naar Van llattem, schiet deze rakelings over do bovenlat. Een oogenblik later schiet Van Hattem weer, doch Mooy doet zijn plicht. Een moment daarna komt Van Gogh aan rennen, geeft over aan Mannus, die op f linken afstand een doelschot waagt, doch over schiet. Dan pakt D. F. C. weer krachtig aan, en Lotsy lost een enorm hard ver schot, dat over gaat. Even later doet Van Heek hetzelfde. De H. F. C.'ers hebben weinig meer in te bren gen. Uit een voorzet van Noorduyn maakt F. Koopman no. 2 voor zijn partij, wat begroet wordt met een enorm gebrul. Een minuut later loopt Van Heek no. 3 in het doel, weer na aen voorzet van Noorduyn. De H. F. C. is de kluts kwijt. Als zij den bal vrij krijgt, weet Ten Cate hem over te geven aan Van der Loeff, die vlak voor het doel van Beeuwkes staat, en daardoor een kansje, een heerlijk kansje krijgt, maar hij schiet nieters over. Spoedig daarop houdt Mooy verdienstelijk een laag, hard. schot van Noorduyn. Een corner van denzelfde wore't door Van Hattem overgekopt. De b« 1 wordt verplaatst naar de overzijde. Beeuwkes moet, optreden, werkt on voldoende weg, Francken kan sco ren, doch glijdt uit. Het wordt nu dui delijk, dat de H. F. C. een verloren spel speelt. Als Vau Hattem een moei schot op het H. F. C.-doel lost, trapt Mooy corner. Noorduyn neemt 'm, een D. F. C.'er kopt tegen den zij paal. Een hard zijschot van F. Koop man wordt door Mooy gehouden. Bij een doorbraak lost Seignette een bij zonder mak, ver schot. Kort voor tijd geeft Francken nog wat moois te zien, doch een fraai schot van Ten Cate heeft geen succes, Beeuwkes houdt vallend. Dan is het spoedig afgeloopen en hebben onze stadgenooten met 1—3 verloren. De verhouding wordt door deze cij fers vrij juist uitgedrukt Na half time presteerde H. F. C. weinig meer. Mooy als doelverdediger voldeed Le Sueur speelde zeer verdienstelijk. Clifford en Vaa Gogh waren vooral voor rust zeer goed. Francken heb ben we wel eens beter gezien. Van D. F. C. wanen allen goed, hoewel niet buitengewoon na half time werd door hen met veel meer vuur gespeeld. Noorduyn was de beste, ook Lotsy werkte flink. ENGELAND—ZWEDEN, Het Engelsche elftal heeft het te Hull van het Zweedsche gewonnen met 7—0. Bij de rust was de stand 3-0. HOCKEY. Mevrouw Tromp, de aanvoerdster van het darneselftal der H. H. V. is er in geslaafd, een geregelde competitie van dameselftallen in het leven te roe pen, waaraan zullen meedoen H. H. V., Victoria (Rotterdam), T. O. G. O., H. H. C. en II. O. C. (een combinatie van dames uit O. D. I. S. en H. D. M.). Het Ligt in de bedoeling, de wedstrij den op weekdagen te doen plaats heb ben, terwijl na beëindiging van de competitie de kampioen zal spelen te gen een elftal uit de overige clubs. MATCH LASKER—JANOWSKI. De 7e partij is door Laskar gewon nen en de 8e is 'remise geworden. De stand is thans: Lasker 6, Ja- nowskl 2. Er komen nu nog 2 partijen. WEDSTRIJD VOOR RF.STUURBARE LUCHTBALLONS. De Aéroclub de Belgique organi seert een wedstrijd voor bestuurbare luchtballons van Mei tot November 1910. PAARDEN. De „Kennemer Sportclub" zal nog twee extra courses houden op hare ba nen te Bergen en wel op Woensdag 17 en 24 November a. s. Het st. Kediri, van Rotterdam iu Java, passeerde 6 Nov. Dover. Het st. Nias, van Batavia naar Am- sterdam, vertrok 6 Nov. van Padang.. liet st. Java arriveerde 5 Nov. van Amsterdam te Padang. Het st. Koning Willem I, van Batar via naar Amsterdam, vertrok 5 Nov* van Lissabon. Het st. Oranje, van Amsterdam n* Batavia, vertrok 5 Nov. van Lissabon., Het st. Sumatra, van Amsterdam ju Batavia, passeerde 5 Nov. Perim. Het st. Menado, van Java naar Rot* lerdam, passeerde 6 Nov. Perim. Het st. Gorontalo, van Java naar Rotterdam, passeerde 6 Nov. Point de Galle. Het st. Tabanan, van Java naar Rot terdam, arriveerde 5 Nov. te Marseit le en zette de reis voort. Het st. Besoeki, van Java naar Rot* terdam, arriveerde 6 Nov. te Man» seille. Het st. Solo, van Rotterdam naar Java, vertrok 5 Nov. van Djeddah. Het st. Van Heemskerck vertrok ft Nov. van Amsterdam naar Batavia. Het st. Prins Frederik Hendrik ven trok 5 Nov. van New-York naar West Indië. Het st. Prins der Nederlanden, van Paramaribo naar Amsterdam, pas seerde 6 Nov. voorm. 7 uur Ouessant. Het st. Amsteldijk (Neptune Lijn), van Rotterdam naar Baltimore en Newport News, arriveerde 6 Nov. dejj nam. te Baltimore*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6