Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Gmstrekera Binnenland 27o Jaargang. No. 8Q91 DINSDAG 9 NOVEMBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERT ENT1ËN) PB* drib «A4NDBNI pUfe;-Vsn 1—5 regels SO Cts,: Iedere regel rce« 10 Ct3. Buiten het Anondisssraeat Voor Haarlem af TTf\<lBnfir1CTrBri'fi>" i'ïrr i II Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer /0,28 Keclair.es 30 Cent penetel Voor de dorpen ia den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B? Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) !~5 ^£7VT Adveitenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland .1® ffi&L jWP*T>.315) 60 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant Cefflustréird Zondagsblad, 'vow "Haarlem OS7H Redastla en Admlnlstratlet Groote Qoutstraaf 3c omstreken en traneo per post ,0.45 tolersommtjnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adminlstatie 724. EIttgave der Vennootschap Lonrens Custer. BIreetear I (J. PBEREBOOft Drukkerij i Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Toi de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Arasterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 10 NOVEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 1£ u. Café Brinkman n: Vergadering Bond van Boekverkoopersbedienden, uur. De Kroon: Het Vrije Tooneel, 8 uuir. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel •„Vrijspreekiomanie in de rubriek Om Ons Heen. Zondagsrust. Een belangstellende schrijft In het no. van 30 Oct. j.l., in het 1023ste „Om Ons Heen" wordt weer eens een lans geveld voor de Zondags rust. Hoe dikwijls reeds is dit ge schied, hoe lang reeds strijdt men voor Zondagsrust? Ontelbare keeren, ontelbare jaren, zal men antwoorden, een antwoord, dat volkomen waar is en toch onjuist, want strijd is er niet, daar de tegenstanders zich niet verweren. Een enkele maal, b.v. als er aangedrongen wordt op stilstand van het treinverkeer, hoort men te genspraak echter niet van tegenstan ders, doch van voorstanders, die mee- nen, dat het een te ver gaande eisch is. Evenzoo as verschil waar men ker kelijke of vrijzinnige voorstanders hoort, de een wil enkel de kerken open, de ander wil ruimte laten voor ontspanning. Men vraagt zich af zijn er wel tegenstanders \an Zondags rust? Steller dezes heeft jaren deelge nomen aan verschillende vereenigin- gen en comité's, welke Zondagsrust voorstonden, doch nooit van princi- pieele tegenstanders gehoord. In alle kringen wil men Zondagsrust, alle po litieke richtingen strijden voor Zon dagsrust en slechts zeer weinigen brengen het in practijk. De confectie-bedienden hebben den schrijver van „Om Ons Heen" hun nood geklaagd en deze was dadelijk bereid een handig woord in hun be lang te spreken, hij raadt een petitio- nement, een volksstemming aan, tea einde daardoor van de overgroote meerderheid der bevolking een ver klaring te verkrijgen, dat zij niet meer op Zondag zullen koopen, zich laten scheren, enz. Ais het .enkel betrof de confectiewin kels zou dit voldoende wezen, ja, zelfs onnoodig, want terecht wordt er ge zegd ,,'t zijn moestal vrijgezels". Wat toch is de oorzaak daarvan? In een gezin is de vrouw meestal wet houder van financiën, een costuumis een post op.de begrooting, die zeer zwaar weegt, reden waarom moeder gaarne even meeloopt, ze kan beter dingen, heeft betere kijk op de stof, enz. Ook is een getrouwd man 's Zon dags meestal liever thuis, waar altijd wel wat te doen valt, of hij gaat naai de kerk. Ook is bij de getrouwden het idéé Zondagsrust meer aanwezig, zoodat zij denken aan de rust van an deren. De vrijgezels zijn echter noch voor het een, noch voor het ander te vinden. Als een jonge man iets gaat koopen, dan mag moeder dikwijls bij dragen, zoodoende weet ze wat er gaat gebeuren, doch vol zelfvertrou- jwen, zooals alle jonge menschen zijn, doet hij het zelf, raad vragen staat kinderachtig, hij houdt het liever ge heim, om straks bij familie, verloofde en vrienden te „geuren met 't fijne pakkie", dat hij gekocht heeft. 't Bezwaar in de confectie-bedrijven ls gemakkelijk op te lossen, alleen de patroons zijn de schuldigen, als deze allen sloten, was 't uit. Mun eenige bezwaar is, dat de Israëlitische win keliers open zijn, dezen zijn echter Zaterdags dicht, dus hebben eerlijk heidshalve het recht, om te verlangen, dat Christen winkeliers 's Zondags sluiten. Van veel ingewikkelder aard is ech ter' de barbiersquaestie. Die is zoo maar- niet op te lossen. De oorzaken zitten dieper en eischen ingrijpende bepa-iugen. De kappersbediende, door den schrijver van „Om Ons Heen" ge sproken, schijnt niet lang in Haar lem te zijn, anders had hij ook ver- ,teld van de actie door de barbiers op (touw gezet in 1907 door de geheele 6tad, voor de 11-uursluiting. De paging in de Leidsche buurt was een onbekookte zaakzij is ook onjuist verteld, want niet éen, doch twee van 'de zeven barbiers uit die dagen, wei gerden. terwijl een derde toestemde, doch op 't critieke oogenblik opende. ï)e kappers- en Barbiersbond had de le poging ook niet gesteund, reden 'waarom enkele werkliedenverenigin gen meenden, niet bij haar leden do pnders steeds getrouwe opwekking tot medewerking t.e moeten doen. .Bij de actie in 1907 waren er slechts weinig barbiers, die niet medewerk ten dezen werden 's Zondags gepost en waar had men 't meeste last? bij een zeer jong barbiertje, waar veel jongelui kwamen, een der hevigste opposanten was een zelfstandig wer kend horlogemaker uit de buurt, een blonde jongeman met zeer weinig baard, iemand, die dus zonder be zwaar reeds Vrijdagsavonds even kon wegwippenhij was „altijd gewend zich 's Zondagsmorgens om dien tijd te laten scheren", en week daarvan voor geen mensch af. 't Scheelde wei nig, of er vielen klappen, en 1t eigen wijze jongemensch, dat zich nu wel zal schamen als hij dit leest, wipte door een achterdeur naar huis. De 11-uursluiting is ingevoerd, en tot nu toe wordt zij niet overtreden, doch om den ge-heelen Zondag te slui ten, daarvoor zouden vele barbiers niet te vinden zijnzij hebben hun handen vol van Zaterdagavond 5 A 6 uur tot 12 uur 's avonds, en daarna 's Zondagsmorgens. Sluiting zou bij hen zijn minder ontvangst of een bediende, waarvoor zij absoluut inde week niets te doen hebben. Ook zijn er vele arbeiders, die Za- tersdagsavonds niet kunnen gaan slagers, magazijn- en loopknechts, confectiebedienden, enz.voor enke len, b.v. voor een confectiebediende, is 's morgens nog wel gelegenheid (te hopen, dat zij die waarnemen), doch voor de anderen niet. Ook zijn er arbeiders, b.v. stokers, steenkolenbewerkers, enz., die eerst in hun huis een radicale waschkuur moe ten ondergaan, anders zou de barbier leelijk kijken. Ook een metselaar of opperman, met een baard van een week, als hij een sloopkarwei heeft ge had, is een ongewenschte klant, als hij zich niet gewasschen heeft, want er blijft vrij wat puin dn zijn baard hangen, en dat bederft het mes. Reden waarom velen, ook omdat men Zater dagsavonds als de kinderen nog over den vloer zijn, niet tot de waschkuur overgaat, dat Zondagsmorgens vroeg doet en dan naar den barbier gaat. Eén derde bezwaar is, dat veie vrou wen Zaterdags „de stad ingaan", en vader op de kleintjes past. Men za.l zeggen hij kan toch wel even naai den barbier gaan; dat „even" kent moeder wel, dat wordt wel eens lan ger dan een uur. Nog zijn er barbiers, die vrijwat si garen omzetten, dus toch thuis moe ten blijven, zooals zij zeggen. Al deze bezwaren lezende, zal men zeggen daar is niets aan te doen.; toch wel. In 1904 werd hier ter stede reeds eene poging daartoe gedaan. Het Algem. Ned. Verbond ixi vereeni ging met de afdeeling van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, hoodigde eenige toonaangevende patroons uit, om te bespreken de mogelijkheid van uitbetaling van loon op Vrijdagavond of Zaterdagmiddag, vóórdat de huis moeders in den loop van den Zaterdag haar inkoopen konden doen dan wa ren niet alleen de mannen 's avonds vrij, om naar den barbier te gaan, doch konden alle soorten winkels vroe ger dicht en hadden niet die overstel pende drukte van 's avonds enkele uren. De heeren patroons vonden het denkbeeld theoretisch mooi, maar maakten bezwarenzij waren o. a. bang om halfdronken werklieden te krijgen. Daarnaast verklaarde een bouwvakpatroon onmiddellijk, dat het drankmisbruik op het werk zeer veel afnam, dus als het zoo doorging bin nen enkele jaren 't hem geen bezwaar meer zou opleveren te betalen vóór 12 uur. Nog beter zou het zijn als de werktijden eindigden tegen een of twee uur in den middag, zooals in En geland algemeen is; dan kon elkeen voldoende tijd vinden voor inkoopen en scheren, voor reizen en baden, ten einde Zondags geheel te kunnen hou den Zondagsrust. Enkele uitzonde ringen daargelaten, b.v. winkelbe dienden, courantdrukkerijen, enz., zou de geheele arbeidersbevolking, ook het kantoorpersoneel, ook de patroons zelve, meer Zondagsrust genieten dan tot nutoe. Dit behoeft niet met min der werkuren per week gepaard te gaan eiken dag een half uur langer is 21/2 uur, die Zaterdags afgetrokken kunnen worden; neemt men dit half uur 's morgens, dan is 't 3 uur-, vroe ger jaren, de oudere bouwvakarbei ders weten bet nog wel, begon men om 5 uur in den zomer, waarom nu niet om 6 uur of 61/2 uur, en dan Za terdagsmiddags vrij Ook do fabrie ken zouden voor het meerendeel dezen maatregel wel toe kunnen passen, mogelijk was dan ook de Zondagsrust van hen, die nu dikwijls met ketel bikken, pezennaaien, en ander werk, dat nu Zondags gebeurt, gewaar borgd. Coöperatie „Voor uitgang'". Door de Coöperatieve Broodbakker ij en Verbruiksvereeniging „Vooruit gang" wordt een geschriftje uitgege ven, waaruit blijkt dat het ledental van de oprichting in 1900 af tot 1908 is gestegen van 198 tot 766 leden, tor- wijl de omzet in 1909 bedroeg 42.125.07. EEN GOEDERENTREIN ONT SPOORD. Maandagmiddag omstreeks vier uur ontspoorde op het Westelijk Sta tionseiland te Amsterdam, ter hoogte van het nieuwe seinhuis, een wagen van een goederentrein, die van de Rietlanden op weg was naar Rotter dam. Hierdoor werden een drietal andere wagens uit de rails geduwd, waarvan er een zwaar beschadigd werd en die dwars op het vertrekken de spoor richting Haarlem en Zaan dam kwamen te staan. Het seinhuis werd licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het verkeer ondervond veel vertraging, doordat de vertrekkende treinen over een ander spoor moesten geleid wor den. Op het station alhier arriveer den de treinen uit Amsterdam den geheelen avond 50 A 60 minuten te laat. Tegen middernacht was men nog niet in geslaagd het hoofdspoor ^richting Haarlem en Zaandam) op het Westelijk Stations-eiland vrij te maken. Hedenochtend was alles weer ge regeld. Opgedragen. Door den heer Weissman, archi tect-ingenieur alhier, is aan de firma Kroon v. Diest en Zoon opgedragen liet bouwen van een villa aan de Ju- lianastraat alhier. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 11 November 1909, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Fantasie en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, G. Merkel. No. 3. Concertfantasie, W. Rudnick. No. 4. Andantino, Cesar Franck. No. 5. Aria „Jerusalem", uit Pau- lus, Mendelssohn. Voor het Lighalfonds. In de afgeloopen week van 31 Octo ber tot 7 November werd In dank ont vangen van de Jubileum-vereeniging, afdeeling Openbare Werken, eene gift van f 5.05 1/2, opbrengst eener col lecte, gehouden op haar jaarfeest. Aan gereden. Gisterenmiddag omstreeks half vijf werd de werkman B., wonende in de Leleistraat, op den Heerensingel door de electrische tram aangereden. De man wilde een kind, dat op de rails liep toen de tram naderde, weghalen. B. bekwam enkele bloedende verwon dingen aan het hoofd. Ned. Bond v. Lich. Opvoe ding. De voorgenomen propagandatocht van de afd. Haarlem van den Ned. Bond v. lich. opv., waaraan een 1000- tal kinderen zouden deelnemen, die Woensdagmiddag in optocht door een groot deel van Haarlem naar Heem stede en ttrug zouden trekken, is voor- loopig uitgesteld. Faillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier is .bij vonnis d.d. 9 November 1909, in staat van faillissement verklaard H. Bos, koopman in damesmode artikelen en winkelier te Purmerend. Rechter-commissaris mr. W. H. van Nes van Meerkerk. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnissen d.d. 9 Nev. 1909 gehomo logeerd de accoorden in het faillisse ment van S. Lammers Gzn., manufacturier, wonende te Zaandam (22 P. J. van Baaien, winkelier te Haar lem (20 Overgeplaatst. De assistent H. W. Peeterman is van het postkantoor kier ter stede in gelijke betrekking naar dat van Utrecht overgeplaatst. R. K. K e r k. De Bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan aan O. L. Vr. Rozenkrans en H. Dominicus kerk benoemd den heer S. A. de Boer. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur ontstond in de Klerksteeg een vechtpartij tussehen een beschonken man en een tweetal vrouwen. De oorzaak hiervan was dat de man eenig geld moest hebben van de vrou wen, die echter niet genegen waren dit te geven. Om zich te verdedigen gebruikten de vrouwen een plank, waarmede zij den man te lijf gingen. Nadat de noodige klappen gevallen waren trokken de vrouwen zich in hunne woning terug, waarop de man de ruiten hiervan stuk sloeg, met het gevolg dat hij bloedende verwondin gen aan zijn hand opliep. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). OVERVEEN. Een zonderling geval. In een tamelijk diepe sloot onder Elswout werd gisterenmorgen door de politie een heer met rijwiel en al ge vonden. Op de vraag, hoe hij daar kwam, daar de sloot een eind van den rijweg ai ligt, antwoordde hij, dat hij zoekende was naar zijn fiets pomp, die in het water was gevallen. Waarom hij ook zijn rijwiel in- die sloot had meegenomen, verklaarde hij hiermee, dat het anders zoo gemakke lijk wordt gestolen. De politie bracht hem ter voorko ming van verdere ongelukken naar het bureau va.n politie te Overveen, waar het bleek iemand te zijn, woon achtig te Haarlem. HEEMSTEDE. In de vergadering van Woensdag 1,1. van het Bestuur der Vereeniging tot verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in die ge meenten is besloten, onderhandelin gen aan te knoopen met het bestuur der Bell-Telefoon-Maatschappij om, zoowel de zeer hooge kosten van aan sluiting als van tarief te verlagen en zoo mogelijk gelijk te doen worden met die, welke door ingezetenen van Haarlem worden betaald. Het be stuur heeft reeds de voldoening, dat bij aanneming van zijne voorstellen een twintigtal neringdoenden in Heemstede aansluiting aan de Bell- Telefoon Maatschappij zullen ver zoeken. HILLEGOM. Door den Bisschop van Haarlem is de heer P. Cielon tot kapelaan alhier benoemd. HAARLEMMERMEER. Brutale In braak. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is bij den winkelier Treur, te Burgerveen in deze gemeente een brutale inbraak gepleegd. Door in klimming door een keukenraam heeft men getracht Jn den winkel te ko men, doch daair de binnendeur ook gesloten was, gelukte dit niet. Daar na heeft men een ruit in de glazen winkelvoordeur verbroken, en is door de gemaakte opening geklommen, waarna de winkellade met inhoud, een nikkelen wekker en nog eenige kleinigheden werden medegenomen. Gelukkig was de lade den vorigen avond geledigd, zoodat er maar pl.m. f 3 aan klein geld in was. De wekker werd buiten op het erf weergevonden en een geldmandje op eenigen afstand van de woning. La ter is ook de ledige winkellade op grooten afstand van de woning in de Ringvaart drijvende gevonden. Aan wijzingen, die tot opsporing van den dader zouden kunnen leiden, ontbre ken geheel. In denzelfden nacht is op een half uur afstand van het gehucht Burger veen, ook langs den Ringdijk, uit een afgesloten timmermanwerkplaats van Gebr. O. door verbreking van het slot, een rijwiel ontvreemd. Men brengt beide inbraken met el kander in verband en meent, dat zij door éénzelfden persoon zijn ge pleegd. In den afgeloopen nacht is door on bekende oorzaak brand ontstaan bij den landbouwer Groenenberg, aan den Aalsmeerderweg. Een groote wa genschuur en een hooiberg, gevuld met ongedorschte granen brandden geheel af en als door een wonder bleef de bouwmanswoning en nog één hooiberg gespaard. Vele landbouwgereedschappen, mede een paar wagens werden een prooi der vlammen. Het vee, dat er nog in aanwezig was, werd gered; alleen, eenige kippen kwamen er in om. De brandspuit was spoedig ter plaatse en verrichtte goede diensten bij het behouden van da woning. Al les is verzekerd* Maandagavond naderde een rijtuig van de erven J. Maaskant, te Haar lemmermeer, Hoofddorp, toen het paard ter hoogte van de geniesluis schichtig werd en met den wagen in da Hoofdvaart terecht kwam. Op feet. hulpgeroep der inzittenden (den knecht en een jongen) kwamen tal van menschen toesnellen om hulp te bieden, wat hoog noodig was. Knecht en jongen werden met veel moeite gered, doch het paard ver dronk. HALFWEG. Op den hoogen leeftijd van ruim 89 jaar is te Muiderberg overleden de heer F. A. Melchior, rustend genees heer, die alhier een 30 jaar als zoo danig werkzaam was en onder bui tengewone blijken van belangstelling zijn 25-jarig jubileum alhier herdacht; voorheen was hij arts te Beets. IJMUIDEN. De staking. Gisteren zijn weer 25 rijksveldwach ters naar hunne verschillende stand plaatsen teruggekeerd. Thans ver toeft te iJmuiden nog slechts ruim een dertigtal rijksveldwachters. Schip in nood. Onze correspondent schrijft In den afgeloopen nacht klonken van den zeekant noodkreten, hoewel het weer vrij gunstig was. Al spoedig werd een schip gezien benoorden den Noordpier, dat de noodseinen gaf, die toen met vuurpijlen van den kust wacht aan het Semaphore werden beantwoord, ten bewijze dat het nood sein was opgemerkt. Onmiddellijk gewaarschuwd, togen we op onderzoek uit. We werden in diepe duisternis het Noordzeekanaal huiten de sluizen overgezet en spoed den ons naar den Noordpier. Een rood bakboordsvuur, dicht in de nabijheid van het strand, trok onze aandacht. We begaven ons in die richting Noordwaarts. Op ongeveer 1950 meter benoorden den Noordpier vonden we het in nood verkeerende schip. Het was waar schijnlijk met volle zeilen op het strand geloopen, want het zat verba zend hoog. We konden zien, dat het een gaffelschoener was, die met den kop naar liet Zuiden en den achter steven naar het Noorden hoog op het strand geloopen was. In de nabijheid zagen we een paar sleepbooten, waarvan één, de visch- ploeg, reeds had vastgemaakt. Daar stonden we. Niets meer kunnende ver nemen en trokken we langs het strand op IJmuiden terug, om te trachten op een sleepboo't te komen. In IJmuiden had men inmiddels ook niet stilgeze ten. Onmiddellijk was de plaatselijke commissie van de Noord.- en Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappij ge roepen en de bemanning van de red dingboot gewekt. Op den terugweg naar IJmuiden kwamen we de leden van de commis sie tegen, voorzien van twee sterk- lichtende lantarens. Daarmede trokken we weer naar liet schip, om te trachten naam en nationaliteit te weten te komen, en of de bemanning gered wilde zijn. Dit scheen niet noodig gevonden te worden. Toen met behulp van een paar laarzen en ten koste van een half nat pak het schip zoover was ge naderd, dat het beroepen kon wor den, vernam men alleen, dat ze het schip niet wilden verlaten, en dat het met steenen geladen was. Later in den nacht vernamen we van een terugkeerencle sleepboot, dal het de gaffelschoener „Ida" was, van Zweden naar Rotterdam bestemd, en geladen met granietsteen. Het schip zit zoo hoog, dat het zeer wel mogelijk is, straks bij laag wa ter het schip te bereiken van de kust. Voor de bemanning bestaat momen teel geen levensgevaar, doch het schip eerst rond en daarna vlot te trekken, zal groote moeite kosten. Aan de reddingboot op den Noord pier werd alles in gereedheid gehou den. Men meldt ons nader Ten tweeden male vannacht weiger de kapitein Backman van de gestran de „Ida" het schip te verlaten. He denmiddag met hoog water zal door vijf sleepbooten, Cycloop, Hercules, Assistent, Visschershaven en Visch- ploeg, getracht warden het schip vlot te trekken. Gelukt dat niet, dan zal met de reddingboot, die gereed ge houden wordt, met toestemming van den kapitein de bemanning worden afgehaald. De kapitein met 4 man equipage was in de meening nabij de Maas te zijn en liep dientengevolge met volle zeilen op het strand. Het schip is herkomstig van Sulver- borg in Zweden. ZANDVOORT. Door den gemeenteveldvvaehter S. Behrens alhier is tegen 1 Januari 1910 eervol ontslag uit die betrekking ge vraagd., Behrens is 1 Juni 1881 alhier als zoodanig benoemd. Donderdagavond te half acht zal in Ons Huis de eerste lezing in dit sei zoen worden gehouden door Ds. J. A. Gerth van Wijk, predikant te Benne- i broek., onderwerp Nederland na de Unie van Utrecht of de klimmende nood. De rijksveldwachter-brigadier G. C. A. de Bruin, alhier, die gedurende de werkstaking te IJmuiden aldaar gedetacheerd is geweest, is heden avond in zijn standplaats terugge keerd. S. D. A. P. De verkiezing van een lid van het partijbestuur der S. D. A. P. had tot uitslag dat hei-stemming moet plaats hebben tussehen mevr. Roland Holst en den heeu- Hermans. EEN DUISTERE ZAAK. De man, die, doodelijk gewond door een kogel, Zaterdagnacht door de politie aan den Kweekerijweg te 's-Gravenhage werd gevonden, is her kend ais de grondwerker D. Nol, wo nende in de Messtraat te Schevenin- gen. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Duister in deze zaak is dat men den man blootshoofds vond liggen en ook zijn pet in de omgeving niet is gevonden, terwijl het slachtoffer met een pet op van huis is gegaan. VECHTENDE DRONKAARDS. Bij een gevecht, dat Zondagavond tussehen dronken arbeiders te Koens broek (L.) plaats had, werden messen getrokken en een arbeider' levensge vaarlijk gewond. De dader is gearres teerd. BRANDEN. In de haven te Rotterdam is de mo torboot „Meteotf' van den heer A. van Herwaarden door brand ver nield. De oorzaak is vermoedelijk, dat een knecht een brandend stukje sigaar in 't poetskatoen heeft ge worpen. Ph. W. SCHOLTEN. Te Arnhem is in den ouderdom van 61 jaar overleden mr. PIi. W. Schol ten, raadsheer in het Gerechtshof al daar. Hij werd. in 1872 tot griffier bij het kantongerecht te Beverwijk benoemd. In 1874 benoemde men hem tot sub stituut griffier bij de rechtbank te Hoorn; in 1877 tot rechter te Alk maar. Hij was van 1883 tot 1894 res pectievelijk rechter en vicepresiclent te Amsterdam en sedert 1894 raads heer bij het gerechtshof te Arnhem. HULDIGING KAPITEIN CHRISTOFFEL. Zooals men weet is bij koninklijk besluit aan den kapitein der infan terie Christoffel van het leger in Nederl.-Indië, toegekend de eeresa bel. Dit eereblïjk zal op Zaterdag 13 November te 12 uur met het gebrui kelijk ceremonieel worden uitgereikt door den heer generaal-majoor be velhebber in de le militaire afdeeling S. I. van Noot.cn op het exercitieplein achter de kazerne OranjeNassau to Amsterdam. De tot dit garnizoen bc- hoorende korpsen en detachementen zullen hiertoe op dat plein, op do grootst- mogelijke sterkte in carré formatie opgesteld staan. Bij ongunstig weder zal de plech tigheid plaats hebben in de manége van de cavaleriekazerne aldaar. BORINGEN TE WINTERSWIJK. De tweede sieenkoollaag is door boord. De dikte bedraagt 82 c.M., do diepte van het boorgat 1.23 M. FACULTATIEVE LIJKVER BRANDING. De 34ste jaarlijksche vergadering der vereeniging voor facultatieve lijk verbranding werd te 's-Gravenhage gehouden. De credieten tot het verleenen van tegemoetkoming in de kosten van vervoer, werden weder verleend. Als plaats voor de volgende verga dering werd gekozen Hilversum. Als leden van het hoofdbestuui werden gekozen en namen de benoe ming aan de heeren Vermeer (Amster dam) en Le Gras (Laren). De vergade ring besloot de vacature van alge meen voorzitter nog niet te vervul- len. Bij de mededeeling omtrent het ren teloos voorschot voor den bouw van het crematorium, bleek vooreerst, dat het tot nu toe daarvoor ingeteekende bedrag nog niet voldoende was, en dat daarom een commissie gevormd was om plannen tot aanvulling te be ramen Óver de voorstellen dier com-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1