HAARLEM'S DAGBLAD. TWSS.^-_ öaitenfandsdi Overzicht Het Vergaan van ie „Lady Jermyn." OM ONS HEEN No. 1030. Lidmaatschappon en Subsidies. „Waar toet op den duur hoen moet", zei mij een bekend hoofdamb tenaar, „met al die subsidie voor dit en dat en weet ik wat al, begrijp ik niet. Elk Jaar komen er moer van die aanvragen en de meeste zijn ook wel voor nuttige dingen. Maar de uitga ven klimmen zoodoende maar altoos, ik weet wezenlijk niet, wat daarvan Jxet ©ind nog wezen zal." Deze verzuchting bracht me een andere in de gedachten van een hoog geplaatst persoon in Haarlem. „Belasting", zed hij, „wil ik graag betalen, maar zoo als 't tegenwoordig gaat, Is liet me toch wat al te kras. Wat hebben onze voorouders niet ge schreeuwd over Alva's tienden pen ning wel nu, tegenwoordig zijn we, met alle belastingen samen, daar overheen". Ziedaar een onderwerp, om uit den treure over te schrijven en te praten. Waai* gaan we op den duur met onze algemeene lasten naar toe Zal er, niet meer in onzen tijd, maar voor ons nageslacht, niet een periode ko men, waarin Staat, provincie en ge meente, aangenomen dat deze ver- deeling dan nog bestaat, kloekweg de helft van ons inkomen zullen op- eischen voor algemeene lasten We kunnen naast zoo'n benauwen de vraag nog andere stellen van de zelfde kracht. Verschillende geleerden hebben de uitputting van den kolen- rijkdom binnen een afzienbaar tijd perk met zekerheid aangekondigd. Hoe zullen onze nakomelingen zich dan wannen Andere bollen voorzien in een verre toekomst een langzame, maar gestadige afkoeling van den aardbol, zoodat plant en dier het leven er bij zullen inschieten en de mensch dientengevolge ook omkomen zal. Aan al deze tobberige zielen kan de raad gegeven worden, zich maar liej/er te bekommeren om den dag van heden en de zorg voor latere tijden rustig over te laten aan wie in die da gen zullen leven. Immers de dag van heden brengt ook zijn zorgen ruimschoots mee. Daar weten bestuurders van ver- eenigingen over mee te praten, pen ningmeesters vooral, aan wie meer In het bijzonder de taak is opgedragen om de einden tot elkaar te brengen, en, als 't wezen mocht, uit de schuld te blijven. „Het is zoo verbazend moeilijk", klagen ze allen, „om het bedrag van de contributiën op zekere hoogte te houden. Door overlijden en vertrek vallen er voortdurend af en het is, of daarvoor geen vervangers, kunnen worden gevonden. Met allen eerbied voor sommiger Ijver wordt er ook niet altijd veel moeite voor gedaan. Presidenten, secretarissen, penningmeesters en i bestuursleden zonder bepaalde func tie laten veelal het werven van nieu we leden op elkaar aankomen. Alleen wordt er, als t te veel dalen gaat, ge wichtig gediscussieerd over die ma nier om nieuwe contribuanten te ver overen en gewoonlijk een propagan- da-commissie benoemd, diein de meeste gevallen ook maar weinig uit richt. Bovendien is de belangstelling van de menschen verdeeld. Wie op grond van overtuiging, neiging of maat schappelijk inzicht sympathiseert met de eene zaak, blijft steenkoud voor de andere. Vandaal*, dat menschen, die vol ijver er op uittrekken om leden te winnen, meermalen moeten ondervin den, dat ze worden afgewezen, of wat bijna nog pijnlijker is een toe stemming krijgen alleen omdat men het aan hun persoonlij kheid niet weigeren durft. Zoo worden in menige vereeniging de slachtoffers, zou ik baast zeggen, onder de propa gandisten verdeeld. „Neem Jij die, dan zal ik deze opschrijven, ik ken hem goed wie kan er nog een paar van het lijstje gebruiken Jan is je zwager, kom kom, die zal je niet wei geren, met Piet ben je immers goed neem hem dan ook voor je rekening!' En zoo gaat het door. Als op een veiling wordt er gemijnd, alleen met dit verschil, dat de hoogste bieder geen plok krijgt, maar zich vrij wat moeite op den hols haalt. „Ik geef al zóóveel", zeggen de men schen afwerend, maar dan geven ze soms niets, want diezelfde volzin doet dienst bij iedereen. Is het wonder, dat de bestuurders van allerlei op zichzelf tooh wel nuttige stichtingen, den strijd moede, het oog richten op de openbare kassen en aandoenlijke requosten Inzenden bij Staat, provin cie en gemeente Dat de eerste en de laatst© daar veel aan doen, weet iedereen, maar zelfs het provinciaal bestuur, dat anders door zijn betrek kelijk geringe openbaarheid aan aandacht ontsnapt, ook omdat het zijn belastingzaken door een ander laat beheeren, wordt van alle kanten om geld bestookt. Op de agenda voor de najaarsvergadering der Provincia le Staten komen voorstellen voor tot het verleenen van subsidiën aan han delscursussen in Zaandam, Schagen en Hilversum, voor den cursus ln bouwkunst te Amsterdam, vakonder wijs ln Westfriesland, de varkens- fokvereeniging te Hoorn, de bloemen tentoonstelling te Haarlem, d© res tauratie van het Waaggebouw te Enk huizen, een ware bonte rij. En dan moet daarbij nog bedacht worden, dat er verschillende worden afgewezen, en dat Gedeputeerd© Staten, ik zou bijna zeggen met den moed der vertwijfe ling, subsidies voor philantropische doeleinden afweren, omdat zij inzien, dat wanneer diaarmee eenmaal be gonnen wordt, het einde niet is te overzien. En het eigenaardige is, dat een subsidie, éénmaal gegeven, blijft ge geven. Er vervallen er zelden of ooit. Wie eens weten wil, welke afme tingen zooiets aanneemt en hoe de particuliere bijdragen op den achter grond raken, leze bijvoorbeeld do rekening van de Haarlemsch© Am bachtsschool. Aan die instelling draagt het Rijk f 11.000, de provincie f 3000 en de gemeente Haarlem f 6000 bij. Particulieren, corpcxratiën en om liggende gemeénten brengen het met elkaar gezamenlijk tot de kapitale som van f 1527, dat is dus ongeveer zeven procent van de subsidiën. Bij de Huishoud- en Industrieschool was d© verhouding, over 1908 althans, gunstiger zij ontving toen van open bare kassen f 8375 en van particulie ren f 2259.90, een gevolg van 't geluk kig bezit van bemiddeld© vrienden en vriendinnen. Door de subsidie-verhoo ging van dit jaar raken evenwel die bedragen, evenals bij de ambachts school, belangrijk verder van elkaar verwijderd. Zoo gaat het overalhet publiek steunt met een minimum, de open bare kas met een maximum. Het gaat niet aan, dezen toestand met een en kel woord goed of af te keuren. Daar toe is hij per slot van rekening te in gewikkeld. Wie toejuichen, dat open bare besturen zoo goed als geheel tal van instellingen in 't leven houden, hebben daarbij vooral hierop het oog gevestigd, dat d© gemeenschap tot taak heeft, nuttige dingen te steunen, al was het alleen omdat zoodoend© personen meedragen in de lasten, die zich als particulieren daaraan regel matig onttrekken. Maar zij vergeten, dat deze manier van meedragen toch ook geheel werktuigelijk is en d© be langstelling voor de zaak niet op wekt. Het particulier initiatief heeft in ieder geval dit voor, dat wie er aan mee doet, veelal ook zijn sympa thie aan de zaak geeft. Daar staat tegenover, dat wie bij het persoonlijk initiatief als het eenig wenschalljke zweert, niet voldoende acht geeft op de moeilijkheid om be langrijk© sommen van particulieren los te krijgen, en dat wel geregeld, zoodat eenige stabiliteit verzekerd Is. Het heeft alles zijn voor en zijn tegen. Boe goed ik ine ook begrijpen kan, dat personen rechtstreeks een zaak, die hun na aan 't hart ligt, wil len steunen, hoe gaarne ik ook In stem met hen, die dezen vorm van samenwerking niet uit de maat schappij zouden willen zien verdwij nen, we moeten aan den anderen kant niet vergeten, dat de bijdragen uit de openbare kassen dikwijls mogelijk maken, wat anders onbereikbaar we zen zou en bovendien een uitvloeisel zijn van het meer en meer doordrin gend besef van saamhoorigheïd, van de maatschappij een en ondeelbaar, waarvan alle leden belang hebben bij alles wat voor nuttigs daarin tot stand gebracht wordt Dat wij soms zoodanig belang niet zien, ligt aan onzen beperkten horizon. We zien maar al te vaak alleen dat, wat vlak nabij Is, wat verder af ligt en met dunnere draden aan onze omgeving verbonden, ontgaat ons. Als er al niet zoo ontelbaar veel lessen en cursussen waren, wat zou ik dan graag een leerschool voor on derling, maatschappelijk verband zien opgericht, om zoo menig wanbegrip te verdrijven 1 J. C. P. Wanneer iemand eerst „ja", daarna „onherroepelijk ja" en even later weer „neen" zegt, dan... op z'n zachtst uitgedrukt, is dit zonderling 1 Toch heeft DE FRANSCHE KAMER er niet tegen opgezien, om zoo eigen aardig te stemmen, 't Gebeurde ge lijk we gisteren al onder do telegram men meedeelden bij de behandeling der nieuwe kieswet, waarin 't stelsel van evenredige vertegenwoordiging was vastgelegd. Eerst werd een motie ingediend, om het wetsontwerp in den doofpot te stoppen, of, om het parle mentair te zeggen, weer naar de afdee- lingen te verwijzen, maar dit werd met 345 tegen 187 stemmen (let op de groot© meerderheid 1) verworpen. Nog werd een nieuwe poging gedaan 1 Nu een motie, waarin stond, dat het niet wenschelijk was zoo kort voor de nieuwe verkiezingen nog een nieuw kies-stelsei te gaan invoeren. Ook deze motie vond geen genade, want ze ging met 312 tegen 196 stemmen den kel der in. Wat wilde de Kamer dan toch? Met 382 tegen 143 stemmen (een nog grootere meerderheid dus werd be sloten d a d 1 ij k over de artikelen de zer nieuwe kieswet te gaan stemmen. Artikel 1 luidde De leden van de Kamer van af gevaardigden worden gekozen naar het stelsel van de lijst, vol gens de regelen van evenredige vertegenwoordiging, hieronder opgesteld. Bij de stemming werd het artikel in drie deelen gesplitst. Het eerste stuk „de leden worden verkozen naar het stelsel van de lijst" werd aangeno men met 879 tegen 142, het tweede stuk „naar de regelen der evenredige vertegenwoordiging" met 281 tegen 135 stemmen. De hamer had dus met groot© meer derheid DE EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING. aangenomen. Voor velen wellicht een verrussmg 1 De voorstanders juichten, zóó, dat er geen einde aan scheen te komen. Maar... 't was te vroeg victorie ge roepen l De minister-president, Briand loopt naar de sprekers-tribune. Waar om ln eens is het stil geworden.... Z. Excellentie zei „De evenredige vertegenwoordiging is misschien heel mooi, maar op het oogenblik kunuen we ze nog niet in voeren. Het volk kent ze nog niet vol doende, en er is ook geen tijd genoeg, nóch voor de behandeling in Kamer en Senaat van alle onderdeelen, nóch voor de voorbereiding, daarna, vóór de nieuwe verkiezingen. Meent ge dien raad in den wind te kunnen slaan, dan kan ik verder de verant woordelijkheid voor den gang van zaken niet meer aanvaarden." De premier stelde dus DE QUAESTIE VAN I VERTROUWEN. *t Ging nu niet meer om de evenre dige vertegenwoordiging, maar voor of tegen het ministerie. Onder den in vloed van deze strijdvraag, werd het geheele artikel 1 met 291 tegen 221 stemmen verworpen. Nieuwe sensatie in de Kamer Aan deze laatste stemming, die de evenredige vertegenwoordiging deed kelderen, is niet te veel waarde te hechten. De Kamer was, dat bleek dui delijk uit de eerste stemmingen, voor de evenredige vertegenwoordiging. Ze heeft deze nieuwigheid alleen uitge steld, omdat de meerderheid der leden 't niet gewenscht vond, nu nog een ka binetscrisis in het leven te roepen en ze ook liever onder Briand de nieuwe verkiezingen tegemoet gaan. De evenredige vertegenwoordiging is dus voorioopig van de baan. V o o r- 1 o o p i g 1 De kuiner heeft zich zoo duidelijk uitgesproken vóór de even redige vertegenwoordiging, zoodal VAN UITSTEL WEL GEEN AFSTEL ZAL KOMEN Wanneer de nieuwe Kamer verko zen is, dan zal zeker wel een der eer ste werkzaamheden zijn, de evenredi ge vertegenwoordiging in te voeren. Dan wordt 't evenwel 1914 eer er een Kamer komt volgens dit nieuwe stel sel gekozen. In Frankrijk toont men toch weinig belangstelling in deze belangrijke par lementaire beslissing. MADAME STEINHEIL heeft alle belangstelling I 't Was Dins dag een moeilijke dag voor de be klaagde, want nu werden de juwe liers gehoord en kwam 't uit, dat ze zelf de zoo genaamd gestolen juwee- len gegeven had, om te laten verma ken. Madame draaide bij dit verhoor wat om de vragen van den president heen. Maar, 't gebeurde met de juweeien is nog geen bewijs voor de misdaad. Wanneer men de officieele uitspra ken mag gelooven, is 't tusschen de buitenlandsche mogendheden alles lief en aardig. Ook zelfs tussclren GRIEKENLAND EN TURKIJE. Bij de ontvangst van den Turkschen gezant weidde de Koning van Grieken land uit over de vriendschappelijke bedoelingen van de regeering ten op zichte van Turkije en verklaarde hij, dat de militaire reorganisatie uitslui tend ten doel heeft verheffing en her vorming van het leger. Tevens her haalde hij de verzekering, dat er geen gewapend© benden meer zijn. Over 't KRETENSER VRAAGSTUK. werd wijselijk niets gezegd. Toch is deze quaestie dezer dagen weer ac tueel. Nu wordt gemeld, dat de mo gendheden, die de bescherming van Kreta op zich namen, op de jongste Turksche nota geantwoord hebben, dat rij het huidig oogenblik niet gun stig achten om de Kretenser quaestie definitief te regelen en dat de status quo op Kreta moet worden gehand haafd. Als men den Engelschen minister van buitenlandsche zaken wil geloo ven, dan is er nergens een wolkje aan den politieken hemel. Minister As- quith zei gisteren aan een feestmaal, dat de INTERNATIONALE POLITIEKE TOESTAND die in het afgeloopen jaar bezorgdheid inboezemde, gelukkig geheel geweken is. Z. Exc. zei „Uuze euteutes en vriendschaps bonden zijn geenszins agressief of exciusief, er is «iets dat in den weg zou staan aan een volslagen vriend- schappeliike entente mei Duitschland, naar welke, volgens mijne rueenmg, de verstandigste lieden Ln beide staten streven." Maar even later sprak de minister zich zelf weer tegen, toen hij OVER DEN CONGO sprak. Hij zei, dat do voorwaarden, gesteld voor de oprichting van den Congo-staat, voortdurend door België worden geschondenhet land is ge sloten voor den handel, de inwoners moeten dwangarbeid verrichten en hun toestand verergert voortdurend. Het is voor Engeland onmogelijk voor Britsche onderdanen een andere rechtspraak te erkennen dan de En- gelsche. De Con^o-quaestle zal worden opge lost zoodra Engeland kan erkennen, dat de inlijving door België berust op de algemeene rechten der menschheld. Wanneer Engeland de beslissing ten opzichte van de goedkeuring der Inlij ving nog opschort, zoo geschiedt zulks omdat het thans zijn goedkeuring niet kan hechten aan het oude bestuurs- steisel, dat het vroeger veroordeelde. Laat België de algeheele wijziging brengen, die wij wenschen, dan zul len wij ten spoedigste de inlijving er kennen, zoo besloot de minister. Uit Yokohama wordt geseind, dat een Koreaansche attaché bij de ma noeuvres te Utsunomiy door Japan ners werd overvallen, waarschijnlijk met de bedoeling, OM ITO'S DOOD TE WREKEN. Tegelijkertijd deden ongeveer 18 so cialisten een aanval op het ministerie van buitenlandsche zaken, teneinde't publiek tot opstand aan te zetten. De aanvallers werden onmiddellijk in hechtenis genomen. EEN BLOEDIGE BOTSING heeft plaats gehad bij een betooging tegen het gemeentebestuur van Pia- taci in Italië. Naar aanleiding van plaatselijke quaesties, overvielen de betoogers de carabinieri en wondden er vier door steenworpen en» messte ken. De carabinieri gaven daarop vuur, doodden drie vrouwen en wond den een groot aantal personen. CHOLERA IN BELGIS. Gemeld wordt, dat te St. Truyen, bij Brussel, twee cholera-gevallen zijn voorgekomen. EEN VREESELIJKE BRAND. In de celluloïd-fabriek van William Morrison Son te Brooklyn, is tenge volge van een ontploffing, een zeer hevige brand uitgebroken, die binnen zeer korten tijd de geheele fabriek in vlammen zette. Aan een der firman ten en 9 arbeiders," die zich Ln een ver trek bevonden, dat door een tralieven ster was afgesloten, werd door de vlammen de weg naar buiten ver sperd. De andere arbeiders, trachtten he rngeslotenen te hulp te komen, door net tralievenster stuk te slaan, maar zij moesten wijken voor de vlammen en hunnen chef en de 9 ar beiders aan hun lot overlaten. Bovendien werden nog 5 arbeiders zwaar en 40 andere licht gekwetst. Stadsnieuws VOORDRACHT OVER CHRYSAN THEMUMS. Gisteravond hield de heer C. Spaar garen, chef de culture van den proef tuin verbonden aan de tuinbouwwin- terschool te Aalsmeer een voordracht over Chrysanthemums voor de tuin- bouwwerkliedenvereeniging „Door Ontwikkeling tot Verbetering". Spr. merkte op, dat alle chrysanthen hoogstwaarschijnlijk afstammen van den Chrysanthemum Japonicum of Indicum, niet grooter dan een cent, terwijl thans bloemen verkregen zijn met een doorsnede van 30 c.M. De voortplanting bestaat uit zaadteelt, kruising en stekking. Ook roeu-de spre ker het mutatie-verschijnsel aan. Als stektijd werd aangegeven 1 Dec. tot 1 Aug. Vervolgens ging spr. de beste cultuur-methodes na, waardoor op voardeeliger wijze evengoed het be oogde doel bereikt kan worden. Daarna werden besproken de pla gen waaraan ckrysanihen blootstaan als bladluis en dergelijke en werden bestrijdingsmiddelen aangegeven, eveneens tegen ziekten en voorbehoed middelen daartegen. Eenige cijfers werden genoemd, waaruit bleek dat de handel in snij bloemen een hooge vlucht begon te nemen. Spr. hesprak de beste wijze van verpakking, daar bloemen dik wijls een reis van 24 A 36 uur naair 't buitenland moeten volbrengen. Spr. merkte op, dat stad en land wel veel voor den tuinbouw doen, die toch zooveel kan bijdragen tot den welvaart van 't land, maar dat veel meer kon gedaan worden. Zoo wor den in 't buitenland in de groote ste den met glas overdekte hallen gevon den, waar planten en bloemen uitge stald worden voor den verkoop, ter wijl in ons land dikwijls kostbare planten en bloemen in de open lucbf te koop staan. Van een mooie colleo tie chrlsanthen, die spr. meegeno men had, werden de namen opge noemd; de voor den handel voornaam ste waren hiervan. Rayonnante, Wes tern King, Mrs. W. Wells, N. C. S. Jubilee en Money Maker. De witte kleur is de meest verlang de, doch de bloemen moeten stevig zijn, flodderige zijn voor verzending minder geschikt De voorzitter der vereeniging, de heer J. Timmermans, dankte den heer Spaargaren voor zijn zeer on derhoudende, duidelijke en leerzame voordracht, die door de aanwezigen, een 40-tal, met groote aandacht ge volgd was en wekte op tot aanslui ting, daar de vereeniging veel wil doen om do vakkennis te vermeerde ren. Het voornemen bestaat een vak bibliotheek aan te leggen en een cur sus voor tuinaanleg te openen. Secre taris is de heer W. Beunder. Vrije-en Orde-o efenin Haarlem, 9 Nov. Geëxamineerd mannelijke en 6 vrouwelijke caiulida ten. Geslaagd de dames C. van Ocken- burg en A. Bergsma te Amsterdam, H. M. ten Dam en E. E. E. A. Dorbeck te Bergen, en C. A. Zweedijk te Alk maar. De heer J. Faber te Amster dam. Geuren. Reeds deze week zal door het Rot- terdamsch Tooneelgezelschap, Dir. P. D. van Eysden, in onzen Schouwburg worden opgevoerd he«t nieuwste stuk van Marcellus Emants, getiteld .Geu ren," dat vanavond voor het eerst te Amsterdam, voor den Nederland- schen Kunstkring zal worden ver toond. (Jit de Omstreken HEEMSTEDE Bij do heden gehouden stemming voor zes gemachtigden in hel kiescol lege der Ned. Herv. gemeente, zijn gekozen de heeren mr. D. E. van Lennep, Joh. Roest, A. Zonneveld ea L. Zieren, terwijl voor de twee ande re gemachtigde weder een herstem ming zal plaats hebben op Dinsdag binneuiana DE TWEEDE KAMER heeft gisteren, hij gemengde stem» niing, met 39 tegen 36 stemmen beslo ten om de verkiezing, te Gulpen, van den heer Ruys de Beerenbrouck, on geldig te verklaren, althans hem niet ais hd der Kamer toe te laten. Dit besluit was in strijd met het ge voelen van de meerderheid dar com missie van rapporteurs, die de verkie zing nog niet ongeldig achtte ai be antwoordden dan ook de gebezigde stembiljetten niet aan het bepaaule bij de Kieswet. De heeren Jannink, Limburg en Roodhuyzen waren het met de min derheid dei* commissie (de heer Troel- straj volkomen eens, dat de wet ge schonden was en dut de verkiezing dus ongeldig moest verklaard wor den. Bovendien vereenigde de heer Lim burg zich met de meeuing van den heer Troelstra, dat nog andere on gerechtigheden waren voorgekomen (ongeoorloofde pressie, enzdie een onderzoek van de jusliue vorderden. Doch de heer Limburg, die een voor- stel indiende, handhaafde dat niet, ten einde zich te vereen gen met oen amendement van de heer Janhink op de conclusie vau de meerder beid der commissie voor de geloofsbrieven, bij welke amendement werd uitgemaakt dat de heer R. d. B. niet zou weiden toegelaten. De meerderheid der Commissie vond een verdediger van haar con clusie bij den heer Van Veen en steun bij den heer Lohman. Do Kamer scheen evenwel van moening, dat aan het gebiedend voorschrift der Kieswet in zake de samenstelling en inrich ting der stembriefjes strikt de hand moest worden gehouden. De Kamer besLoot in den begroo- PtiUlLLtiTOft door E. W. Horuun g,: En toch er waren nog maar en kele minuten vei'loopen, sinds ik voor het venster geknield was gaan liggen nog maar een paar meer sinds Rattray en ik elkaar de hand hadden gedrukt 1 Zij genoot niet rijn gastvrijheid; neen, zonder twijfel was ze zijn ge vangene maar in leven I in leven ;En zij zou er niet veel uren meer blijven. O, mijn Lieveling I Mijn dier baar meisje 1 Nu wist ik, waarom ik gespaard wasom haar te redden •om haar uit de handen van deze schurken te bevrijden om haar voor altijd gelukkig te maken en te be schermen 1 liet geheel© verleden was mij nu i duidelijk liet duistere was licht, en wat krom leek was recht. De toe komst lag nu duidelijk voor mij zij (verborg geen moeilijkheden eeii Krankzinnig, opgewonden zelfver trouwen bezield© mij. Ik stond recht overeind in de duis ternis. Ik zag haar licht 1 Het ging langs den toren aan het eind van het gebouw naar de hoogte nu verlichtte liet. 't één© venster, dan dat er boven. Eindelijk bleef het heel in de hoogte in rust en ik sloop er onder. Eva 1 Eva I Er kwam geen antwoord. Hoe zacht ik ook riep, toch vreesde ik, 'dat mijn stem haar aan 't schrikken zou ma ken daarom bracht ik mijzelf tot be daren en was voorzichtiger. Ik zocht kleine steentjes en kroop achteruit om ze tegen haar venster te gooien. O haar gestalte verdween van dat verlichte plekje in den grijs- steenen toren. Hoog hoven mij voor haar venster hoorde ik haar schreien- Eva Eva Er volgde een pauze en toen een half onderdrukte kreet van vreugde. Is u 't, mijnheer Cole klonk het fluisterend door haar tranen heen. Ja ja Ik stond buiten voor het, venstor. Ik hoorde alles ZIJ zullen U hooren riep zij zacht, met vaster stem. Neen luister Zij hadden twist. De stem van Rat- trav klonk luid en boas. Zij kunueu hel niet hooren, ging ik op behoedzamer toon voort. Zij denken, dat ik een halve mijl van hier in bed lig en slaap. O den hemel zii dank! Ik rel u hier vandaan brengenvertrouw op mij, lieveling, mijn meisje. In mijn opgewondenheid wist ik niet wat ik zeimijn wild kloppend hart was aan het woord. Eenige oogemblikken verliepen vóór zij ant woordde. Belooft u mij niets te zullen doen wat ik u vraag na te laten Natuurlijk. Ik zou het met mijn leven kun nen moeten bekoopen Ik beloof het ik beloof het. Wacht dan even verberg u, en wacht op mijn licht. Als u het weer in liet venster terug ziet, let d/an vooral goed op l Ik zal een briefje schrijven en naar beneden werper}. Verder zeg ik niets 1 Zij was weger bleef maar een on duidelijke gele streep licht in het gebouw overhet stond nu midden in haar kamertje. Ik zocht een schuilplaats achter eenige heesters en Meld de wacht. De maan verdween achter een wol kenbank nu eens hadden de don kere wolken zilveren randen, dian was alle licht weer geheel verdwe nen. Ik smeekte uit den grond van mijn hart om voldoende licht en niet meer In de zaal waren de opgewonden stemmen meer onderdrukt. Ik hooide den dronken lach van den kapitein. Mijn oogen vestigden zich op dat zwakke en gezegende licht, en op mijn hielen sloop ik tusschen de heesters door. De vlam bewoog, flikkerde en scheen klein maar schitterend op de vensterbank. Ik sloop op mijn teenen naderbij. Een wit stukje papier flad derde aan mijn voeten op den grond. Ik nam het op en wachtte op een woord er kwam er geen maar het venster werd zacht gesloten. Ik stond in twijfel, het ven-aderlij ke maanlicht bescheen mil nu ge heel en nog eens ging het venster open. Ga nu vlug heen En weer werd het gesloten het vol gend oogenblik sloop ik tot vlak bij de plek, waar ik geknield had gelegen. Nog eens keek ik naar het venster. Harris zat te knikkebollen in zijn stoel. De neger was verdwenen. Rattray stak een kaars aan, en de Portugees stak zijn hand uit naar de lucifer. Heeft u de poort gesloten, mijn heer vroeg Santos. Neen maar ik zal het nu doen. Toen ik de poort open deed, hoorde ik binnen in huis een deur openen. Ik kon haar bijna niet weer achter mij dicht doen, zoo beefden plotseling mijn vingers. D© sleutel werd achter mil in h6t slot omgedraaid, eer Ik twmiig raster ver was. Gelukkig was ear nu Uefci genoeg 1 Ik volgde de beek en vond mijn weg. Daar stond ik iu het open dal, tue- schen het eikenboschje en mijn een zaam huisje, en ik kuste het kleine briefje nog eens en nog eens, In een vlaag van opgewonden geluk en vreugde. Toen vouwde ik het open en hield het vlak onder mijn oogen ln den scherpen October-manesoMjn. HOOFDSTUK XII. Het verzoek van mijn meisje. In groote haast met potlood en met een bevend handje geschreven op een blaadje papier uit een notitieboekje, is de boodschap van mijn lieveling zelfs nu nog moeilijk te lezen, hoe veel te meer was zij dat in het maan licht meer dan vijf-en-veertig jaar ge leden. Mijn gezicht was echter op dat oogenblik misschien het beste wat ik bezat on heel spoedig had ik genoeg ontcijferd om het geheel volkomen te begrijpen. U zegt, dat M zoo even, alles ge hoord heeft, en er is nu'geen tijd voor verdere uitleggingen. Ik ben in de handen van schurken, maar word niet mishandeld, ofschoon de een al slechter is dan de ander. Het zal u niet gemakkelijk vallen Ëte redden. Ik begrijp niet hoe met mogelijkheid gebeuren l heeft mij beloofd niets te doen dat ik u vraag na te laten, en ik smeek u, niemand er iets van te vertellen, totdat u mij weer ontmoet en meer gehoord heeft. U kan m ij. evengoed dooden als nu terugkomen met hulp. U moet weten, dat u mot niefa bekend is, ofschoon ik hun ver teld heb, dat u alles wist. En u sal ook alles weten, soodra ik u Vijf minuten lang onder vier oogen kan spreken. Doe intus- schen niets weet niets ais u mijnheer Rattray ontmoet tenzij u mijn dood weuscht Dat zou vanavond mogelijk ge weest zijn, en morgen kan hel ook gebeuren. Zij gaan zoo moge lijk iederen avond uit, behalve' José, die de wacht moet houden. Zij zijn uit van negen of tien uur tot twee of drie als tij morgen-1 avond uit zijn, staat mijn ksart vlak bij het venster, waar ik haar neer zal Kitten, als dit briefje Is. U kan over den muur mijn venster zien. Als het vooraan staat, moet u den muufl overklimmen, want zii zullen cW poort gesloten laten. Ik zal u ont moeten, en José overhalen, roii' (Utmaal eens uit te laten gaanj (Wordt vervolgd)* k naar 2,jhe3 lichU

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5