KEIJSER'S ScboenenmaoazUn. binnenland Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 11 November 1909. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Valentia (Zuidkust van Ierland) laagste 746.1 m.M. to Haparanda (Oostkust van Zweden). Verwachting tot den avond van 12 Novemberj Wind afnemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest «waar bewolkt, waarschijnlijk later weer regen. Temperatuur Zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. ïbermomeierstaad te Haarlem. Donderdag 11 November Hoogste gisteren 9 uur F. 49 Laagste hedennacht F. 43 Hoogste heden tot 19 uur F. 46 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regeL 32 Lange Veeratraat De Eendracht Door de Coöperatieve Broodbakke- rij- en Verbruiksvereeniging „De Eendracht" wordt ons gemeld dat door het bestuur van deze vereeni- ging tot administrateur benoemd is de le secretaris, de heer J. W. H. Halsema, die met 1 Januari e.k. in functie zal treden. In de plaats van genoemde is als le secretaris aangewezen de heer C. J. Pijpers. Uit de Rechtszaal DE EEDSWEIGERAAR. De eerste zaak, die hedenmorgen behandeld werd, was die van den eedsweigeraar J. 11.koetsier te Scho ten. Hij ziet bleekz'n gezicht slaat strak, maar vastberaden, alleen z'n ooeon schitteren. PresidentZijt gij thans bereidden eed af te leggen H. Neen, mener.... Hierna wordt voorlezing gedaan Van de verklaringen, die H. bij het voorloopiar onderzoek gedaan heeft, waarna de subs, officier van justitie mr. Hoyer, afziet van 't verder ver boor vau dezen getuige. Voorioopig wordt II. dus in vrijheid gesteld. Later zal tegen hem een ver volging ter zake van eedsweigering worden ingesteld. De zaak van de beschonken jonge- Peden, <lie in den nacht van 2 op 3 Augustus uit rijden gingen en iu liet Kleverpark ruzie kregen over de beta ling, leverde overigens niet veel nieuws op. Beklaagde van E. beweert, dat hij het horloge van V. in pand gekregen heeft, voor 't scheuren van zijn jas. Ook heeft hij V. niet met opzet in de sloot gegooid, dat was toevalhij wist niet eens, dat daar water was. De getuigen kunnen nieLs bepaalds verklaren. Toch blijkt het, dat v. E. wel eenige schuld had. De officier is van oordeel, dat de mishandeling, die v. E. aan V. aan gedaan heeft, bewezen is. Alleen het in 't water werpen is een twijfelach tig punt, evenais de diefstal. Ten slotte reauireert spreker tot een ge vangenisstraf van drie weken, om dat het vrijwel vast staat, dat ook V. hier niet zonder schuld is. EEN LIEVE NEEF. Bij den heer W. te Wormerveer had een Hnmburgsche neef, die in geen zeventien jaar bij oom geweest was, zijn intrek genomen. Den gansoheu tijd, dat hij daar logeerde heeft hij zich fatsoenlijk gedragen, maar toen 't op stuk van heengaan aankwam, kon hij blijkbaar niet scheiden zonder een paar zilveren horloges mee te ne men, van plan zijnde naar Antwerpen te gaan Vóórdat hij evenwel aan dit voor nomen gevolg geven kon, had de jus titie hem achterhaald. Hedenmorgen toonde beklaagde een diep berouw, herhaaldelijk barstte hij In snikken uit. De subst. officier achtte het feit wet tig en overtuigend bewezen en vroeg mitsdien drie maanden gevangenis straf. Do toegevoegde verdediger, mr. Wil- lekens Mac. Donald, wees op het be rouw van bekluagde en vroeg een lichtere straf. KERKHOFDIEFSTAL. B., een zwerver, die reeds meer veroordeelingen ter zake van diefstal achter den rug heeft, heeft te Haar- lemmerliede een poging gewaagd op hét Isruëlitiscbe kerkhof aldaar in te breken. Don houten laatje, waarin hij geld vermoedde, wekte zijn begeer lijkheid op, maar toen het na veel moeite opengebroken was, zat er niets in. Mr. Ilo'-er, zijn reauisitoir nemend, woont hier met een zeer brutalen diefstul te doen te hebben, wat alleen de plaats, waar zij geschied is, vol doende bewijst. Ten slotte eischt snr. ook met het oog op beklaagde's on gunstig verleden, een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Beklaagde's verdediger, mr. Th. de Haan Hueenholtz, wijst er op, dat dit feit waarschijnlijk nooit tot de ken nis van de justitie zou zijn gekomen, als beklaagde, door berouw gedreven, zich niet zelf bij de politie te Heemste de aangemeld had. 't Volgend jaar Mei zou beklaagde werk kunnen krij gen daarom vroeg spreker een straf, die hem omstreeks dien tijd veroor loven zou. weer in 't gewone leven te rug te keeren. BLOEMENDIEFSTAL. Twee Amsierdamsche dames, me vrouw O. en haar dochter, waren op den straatweg van Haarlem naar Lei den aan 't automobielen. Onder Hille- gom geraakte de motor evenwel de fect, zoodat de rit nu een oogenblik onderbroken moest worden. En (hoe geviel 't zoo dat gebeurde juist voor een tuin met lelies. Mevrouw O. steeg uit en ging door het openstaand hekje den tuin binnen. Daar lag een der lelies met geknakten stengel en de da me, die het zonde vond de prachtige bloem daar te laten liggen, nam haar op en mee. En passant werd nog een andere lelie geplukt, die haar zuster volgde. Achteraf bleek, dat een dezer lelies een zeer bijzondere was, met meer dan vijftig knoppen, en wel 50 waard was. Hiervoor had mevrouw O. zich he denmorgen te verantwoorden. Verschillende getuigen bevestigden het feit. Ged. D. verklaarde, dat het tuinhekje gesloten was, 't is altijd ge sloten. Ook waren de bloemen niet zoo mooi, 't z.g. „vuur" zat er in. De ze getuige meent evenwel 'te weten, dat mevr. O. beide bloemen geplukt heefthij heeft de stengels hooren knappen. Mr. Hoyer acht 't wettig en overtui gend bewezen, dat beide bloemen af geplukt zijn, en dat er geen sprake is, dat één bloem gebroken op den grond lag. Daarom vraagt spreker een boete van 60, te vervangen door 12 dagen hechtenis. Iemand, die zich de luxe permitteert met een automobiel te rij den, kan zooiets best betalen, meende" spr. De verdediger, mr. Jules N. de Vries, uit Amsterdam, spreekt dit laatste dadelijk tegen de echtgenoot van mevrouw O. is handelaar in on- derdeelen van automobielen; komt dus uit den aard van zijn betrekking veel met auto's in aanraking. Voorts meent spreker, dat we hier niet met een gevaL van diefstal, maar van strooperij te doen hebben. En is dat zoo, dan heeft de Haarlemsche Recht bank niet de bevoegdheid mevrouw O. te veroordeelen. Te 's-Hertogenbosch is in 1903 ook iemand veroordeeld we gens strooperij, die wilgenhout weg nam. Ook plukte mevrouw die bloe men niet voor zich zelf, maar voor haar dochtertje. Eu hier, in dit bloem bollenland, is een diefstal van een paar lelies toch waarliik zoo erg niet. De officier persisteert bij zijneisch. UITSPRAKEN. A. J. E., arbeider te Hillegom, mis handeling, 7 boete of een week tuchtschool. 13. van A., metselaar te Haarlem, wederspanniglieid, drie weken ge vangenisstraf. J. J. J. ter W., loopknecht te Haar lem, verduistering, 6 maanden ge vangenisstraf. E. van den B., schipper, W. van den B., arbeider te Noordwijkerhout, be lediging ambtenaar, ieder 7 dagen gevangenisstraf. T. de J., tuindersknecht te Nieuwe Wetering, verduistering, een maand gevangenisstraf. R. G. en D. G., vischventers te IJ- muiden, beleediging ambtenaar, de eerste een week gevangenisstraf, de tweede f 3 boete of drie dagen hech tenis. H. D. de L., fabrieksarbeider te Zaandijk, als voren, vijf dagen ge vangenisstraf. J. P., los werkman, te Wormer veer, als voren, vijf dagen gevange nisstraf. G. A., huisvrouw van E. H., zon der beroep te Schoten, mishandeling, f 5 boete of vijf dagen hechtenis. A. K., broodventer te Spaarndam, huisvredebreuk, f 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. G., stoker te Velsen, diefstal, een maand gevangenisstraf. A. D., schippersknecht te Haarlem mermeer, mishandeling, f 15 boete of 15 dagen hechtenis. W. L., mozaikwerker te Spaarn dam, mishandeling, zeven dagen ge vangenisstraf. MILITAIRE ZAKEN. Schietoefeningen tot verhooging van s Lands weerkracht. Aan de schietoefeningen tot ver hooging van s lands weerkracht, wel ke dezen zomer te Haarlem en te Uit geest hehben plaats gehad, en die ouder leiding stonden van den kapi tein E. II. baron Van lllersum, werd door 169 jongelieden uit eerstgenoem de en 50 uit laatstgenoemde gemeente deelgenomen. De welwillende medewerking van den directeur van de Hoogere Bur gerschool, van den Rector van het (jymnasium, van de directeuren der Rijkskweekschool voor Onderwijzers, Instituut Prins, School van Kunst nijverheid, M. U- L. O. en Normaal school, had ten gevolge, dat het getal deelnemers zoo hoog werd opgevoerd. De oefeningen, die op Vrijdag en Zondag weiden gehouden, zullen zeer waarschijnlijk den volgenden zomer worden uitgebreid. Te Haarlem zijn aan 97 en te Uit geest aan 11 jongeheden schietbewij- zen uitgereikt. BLIJK VAN WAARDEERING. Hedenmorgen werd de heer H. van den Berg, commies-chef van de 4e afd. (belastingen) ten Stadhuize bij den Wethouder vau Financiën Dr. H. D. Kruseman ontboden, die hem als persoonlijk blijk van waardeering een gouden horloge met gouden ket ting ten geschenke gaf. Naar men weet werden gister in den Raad naar aanleiding van een ]>enoeming van den controleur der belastingen, waardeerende woorden aan het adres van den heer Van den Berg gesproken. Het Gas. Over de in den iaatsten tijd verno men klachten over de hoedanigheid van het gas, heeft de heer K. Blok huis, adjunct-directeur der Gemeente lichtfabrieken, namens den directeur rapport aan B. en W. uitgebracht. De steller van het rapport merkt op, dat het publiek in het algemeen slecht licht toeschrijft aan de hoe danigheid van het gas. Slecht licht en slecht gas nu, mogen niet met elkaar verward worden. Eén blik op het licht der straatlantaarns is vol doende om te bewijzen, dat met het zelfde gas ook goed licht te verkrij gen is. Slecht licht is in de moeste geval len toe te schrijven aan gebrek aan kennis bij gasfitters, die of te nauwe leidingen aanlegden of de branders onoordeelkundig hebben ingesteld. De gasgloeilichtbranders eischen meer vakkennis van de fitters dan de vroe gere open vleermuis- of Argandbran- ders. De noodzakelijkheid van vakonder wijs voor fitters wordt dan ook alge meen erkend. Hoewel te Haarlem sedert eenigen tijd zulk onderwijs wordt gegeven, moet daarvan niet al te spoedig ver betering worden verwacht, omdat volwassen werklieden, die sedert ja ren alleen met de handen hebben gewerkt, zulk onderwijs met eenige moeite assimileeren. In de minderheid der gevallen is slecht licht het gevolg van werkelij ke storingen, b.v. roest in de buizen. De ervaring aan de Lichtfabrieken op gedaan is, dat zij met eenvoudige middelen zijn te verhelpen. Voorts wordt opgemerkt, dat gecar- bureerd watergas dikwijls waterstof gas wordt genoemd. Waterstofgas is een minderwaardige gassoort. Om die naamsverwarring te voorkomen zal het aanbeveling verdienen wa tergas den officieelen naam van „co- kesgas" te geven. Door het carbuiree- ren van dit cokesgas wordt het gas, dat zonder meer reukloos en vergif tig is, door vermenging met zware koolwaterstoffen, uit petiroleum-resi- du verkregen, tamelijk wel aan ko- lengas gelijk. Dit gecarbureerde cokesgas wordt niet aangemaakt om het meerdere voordeel de kostprijs verschilt niet aanzienlijk met dien van kolen- gas doch wegens de grootere be drijfszekerheid. Een onveranderlijk percentage cokesgas wordt aan de etmaalproductie toegevoegd. Lichte schommelingen in menging kunnen niet voorkomen worden. Deze zijn echter zoo gering, dat de verbruikers daarvan geen noemenswaardigen overlast kunnen ondervinden. Verder wordt opgemerkt, dat in ie dere gassoort in een door water af gesloten gashouder bewaard, water damp voorkomt, die zich in de buizen kan verdichten. Daarom zijn in de leidingen verzamelpotten aange bracht. Bij de verbranding van ge- carb. cokesgas wordt wel waterdamp gevormd, doch geen vrije koolstof. Het aanslaan van ruiten, waarover geklaagd is, kan dus daardoor niet veroorzaakt zijn. Het knallen bij het aansteken, wordt veroorzaakt door de lucht men ging in den brander. Te Parijs heeft men afgezien van invoering van cokesgas, voorname lijk door het door Prof. Moissan op geworpen bezwaar van de giftigheid van cokesgas. De ongevallenstatistiek heeft dit bezwaar echter op afdoende wijze weerlegd. De steiler van het rapport komt op tegen de geuite bewering, dat van de onwetendheid van het publiek wordt gebruik gemaakt om met een minder waardig product voordeel te behalen. De cijfers van het jaarverslag weer spreken die meening voldoende. Een andere gasverbruiker klaagde over de minder goede werking van zijn gasmotor. Die motor was echter van verou derd systeem en weigerde onlangs dienst. Om te voorkomen, dat de on voldoende werking van den motor werd toegeschreven aan het gas werd een nieuwe grondleiding gemaakt en een nieuwe meter geplaatst. Dat deze verbeteringen door den klager worden uitgelegd alsof de slechte kwaliteit van het gas er uit blijken zou, is te betreuren. De goede wer king van een gasmotor hangt alleen af van de verbrandingswaairde van het gas, die in het algemeen sedert de invoering van gasgloeilicht veel meer de verbruikswaarde bepaalt dan de vroeger daarvoor gebezigde licht- w aarde. De verbrandingswaorde wordt voortdurend in het laboratorium der Lichtlubrieken alleszins voldoende en zeer constant bevonden. Het zal den steller van het rapport aangenaam zijn, indien uil deze me- dedeeling door B. en W. de overtui ging geput kan worden, dat gas- klachten niet voetstoots moeten wor den aanvaard. ONTSLAGAANVRAGE. Een zeer juiste opmerking is ge maakt in het adres van de gymna sium-leerlingen, die pleitten voor liet behoud van hun leeraar, dr. Duker, gedurende hot loopende cursusjaar. Naar men weet, gaat de heer Duker heen, wegens overschrijding van de leeftijdsgrens. Maar het kan niet an ders dan het onderwijs ten goede ko men, wanneer dat heengaan geschiedt niet aan het einde van het kalender jaar, doch aan het einde van het cur susjaar. Het optreden van een nieu wen leeraar geeft altijd eenige sto ring, doordat deze veelal andere in zichten heeft, zich aan zijn klassen moet aanpassen, enz. O. I. zal die sto ring minder invloed hebben, wanneer de opvolgende leeraar een nieuwe klasse van leerlingen krijgt. DE HALSEN. In de Frans Haiszaal hangen nu geen Haisen meer, nadat de aandacht is gevestigd op het doorlekken. De schilderstukken zijn thans onderge bracht in zaal L Het nieuwe verkoop lokaal. On8 wordt verzocht te melden, dat veilingen van vaste goederen, die in „De Gouden Leeuw" gewoonlijk op Zaterdagavond worden gehouden, in het „Algemeen Verkooplokaal" op Maandagavond zullen plaats hebben. De exploitant van het nieuw opge richte verkooplokaal, de makelaar P. Hoogeveen Lzn., meent, dat vele be langstellenden beter gelegenheid heb ben op Maandagavond dan op Zater dagavond, om die veilingen te be zoeken. CANDIDAATSTELLING GEMEEN TERAAD. Heden werden ten stadhuize voor de 'a.s. Raadsverkiezing gecandi- deerd de heer en: Dr. G. Adrian, J. H. Bregonje, mr. J. II. Monnik. De lijst voor den heer J. Joosten was te half twee nog niet ingeleverd. Uit de Omstreken SCHOTEN. St. Nicolaasfeest. Vanwege het onderwijzend personeel der twee openbare scholen worden plannen gemaakt om dit jaar weder aan de jongste klasse een St. Nico- lnasfecslje te bereiden. Men heeft zich daartoe per circulaire tot eenige inge zetenen gewend. Als voorzitter en secretaris der com missie voor voorioopige werkzaamhe den in verband met de op te richten propugandaclub der R. K. kiesveree- nigiug ziin gekozen de heeren F. Faa- se en Bakker. HAARLEMMERLIEDE. In de maand October is hier onder het vee één geval van miltvuur voorgekomen. BENNEÈROEK. Woensdagavond kwam de schipper P v. d. H., in de herberg van K., en maakte, na bestelling van een borrel jenever, ruzie tegen den kastelein, waarna hij dezen en diens vrouw mishandelde. Aangifte is bij de politie gedaan, die de zaak onderzoekt. HALFWEG. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. schoot alliier is benoemd Mej. A. Beuker, van Amsterdam. Met de heeren P. P. Pruijs als voorzitter en J. Wilderom als secre taris, is alhier opgericht een zieken fonds voor werklieden; behalve de contributies tracht men tot een fonds te komen door bijdragen der ingeze tenen. SLOTEN. In de maand October zijn hier twee gevallen van schurft onder het vee geconstateerd. IJMUIDEN. Do gestrande „Ida". De voorioopige expertise heeft aan het licht gebracht, dat de schoener, vol water staande, bij laag water niet leegloopt. Het schip is dus óf van boven door overslaande zeeën vol- geloopen, óf de lekkage zit onder liet zand. Vandaag zal er een nader on derzoek worden ingesteld in tegen woordigheid van de gecontracteerde sleepdiensten. Stakingsweeën. De stoomtrawler Azalea IJM 13, die tijdens de staking met Engelsche be manning is gaan varen, is uit zee te rug moeten keeren, omdat de man schappen weigerden de bevelen van den schipper op te volgen. Treurig. De oude wachtsman H. Ha ar noot, die de wacht hield bij de haringsche pen in het Noordzeekanaal, ia gisteren door een beroerte getroffen en in zorgwekkenden staat naar het Ko ning Wtllemshuis gebracht. ZANDVOORT. Door den architect Joh. Jansen Jr., alhier is onderhands aanbesteedhet bouwen van 3 woonhuizen aan de Zandvoortsche laan nabij den tol. In geschreven weid door de heereu J. \V ater voor 12,326, Koper en Siegers voor 114.U22, J. van Keulen voor ƒ12.476 eu (J. Schrikkema en F. Zwaan voor 11.879. De gunning is aange houden. Vrijdag zal een vergadering worden gehouden van de vereeniging tot be hartiging der belangen van de biai plaats Zandvoort. De agenda luidt aigemeene besprekingen. 'T IIOF EN DE BLINDEN. Vanwege de Koningin en de Ka ningm-Moeder zijn op den Bazaar, die ten behoeve van blinden te 's-Graven- hage wordt gehouden, aankoopen ge daan van goederen, die bestemd zijn voor behoef li gen. GENERAAL SEfFFARDT. De oud-Minister van Oorlog, gene- raaJ-majoor Seyffardt, is heden be trekkelijk onverwacht overleden. (Hbld.) ONTSLAGAANVRAGE VAN BURGE MEESTER VAN LEEUWEN. De „Tel." schrijft Naar ons ter oore gekomen is, heeft een deputatie, uit de centrale bestu ren der anti-revolutionnaire, Christe- 1 ij k-historische en Roomsch-katholie- ke kiesvercenigingen dezer dagen een langdurig onderhoud gehad met den burgemeester, naar aanleiding van diens ontslagaanvrage. Voorts verna men wij, dat er, in vorband met dat onderhoud, binnenkort dóór genoem de kiesvereenigingen een grooto mee ting zal worden belegd. Wij lezen in „Land en Volk" Naar wij vernemen, zal de burge meester van Amsterdam, Mr. van Leeuwen, niet met 1 Januari zijn ambt neerleggen, doch in ieder geval Lot 1 Mei aanblijven. Tevens kunnen wij nog mededec- len, dat mr. Van Leeuwen Donderdag in audiëntie zal worden ontvangen door H. M. de Koningin. De mogelijk heid is niet buitengesloten, dat de burgemeester daarna nog op zijn be sluit van heengaan terugkomt. BURGEMEESTER VAN 's-GRA- VENHAGE. Naar aanleiding van geruchten dat burgemeester Sweerts zal aftreden, wordt bericht, dat hij nog geen. be sluit genomen heeft. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Deu Haag Bij de voortzetting van de beraad slagingen over de Indische begroo ting verdedigde Minister Malefijt het regeeringsbeleid, dat geheel aansluit aan Minister Idenburg's gedragslijn. Ten opzichte der Zending nam de Minister de uitlating in de Memorie van Toelichting volkomen voor zijn rekening. Hij had daarmede geen an dere bedoeling dan mededeeling te doen van zijn niet agressieve houding tegenover den Islam. Na de replieken werd het algemeen debat gesloten en met de artikelen be gonnen. EERSTE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Bij de behandeling van het wets ontwerp op het onderzoek naar het Vaderschap werd liet ontwerp door de heeren Hovy en Franssen verde digd, en door de heeren Van der Bie- sen en Baron De Lamsweerde bestre den. DIPLOMATIE. In tegenspraak met officieels be richten houdt de Nieuwe Courant vol, dat het ontslag van onzen ge zant in Zweden Baron Van Heecke- ren, een gevolg'is van een klacht der Zweedsche regeering. De klacht zou evenwel via „een groote wereldstad" tot ons gekomen zijn. REDDINGSBOOT OMGESLAGEN. Men meldt uit Katwijk aan Zee Een reddingsboot, die gistermiddag om vier uur een proeftocht maakte, is omgeslagen. De 14 personen, die er inzaten, vielen allen in zee, maar werden gered. Eén persoon was be wusteloos, doch kon door spoedige hulp van dr. Van Walsem worden bijgebracht. ARMENWET. De minister van binnen]andsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Sta ten der onderscheidene provinciën verzocht door de gemeente-besturen te doen invullen vragenlijsten in za ke armenzorg. Vermoedelijk staat dit in verband met een aangekondigde wijziging der Armenwet. ROTTERDAMSCHE INBREKERS. De politie heeft in verband met verschillende inbraken eenige ver dachten gevat. Gister heeft men weer iemand die per trein naar Parijs wilde vertrekken, ingerekend. FEESTEN TE ANTWERPEN. De aangekondigde feesten van den Neder landschen Studentenkring, te Antwerpen, welke ter viering vau het 25-jarig bestaan van het Hooger Han delsgesticht dezer dagen zouden wor den gehouden, zijn tot begin van het volgend jaar uitgesteld. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Het op de jongste aigemeene verga dering van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde gekozen lid voor het hoofdbe stuur van die Maatschappij, mr. W. C. Baron van Boetzelaer te Maartens dijk, heeft als zoodanig bedankt. ARBEIDSINSPECTIE. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan den direc teur-generaal van den arbeid toege voegd den adjunct-inspecteur van den arbeid, den heer J. Th. Eschbach. NEDERLANDSCIIE REIS- VEREENIGING. Men schrijft ons Onder voorzitterschap van den heer A. Pielers werd gisteravond in het „Hoi van Berlijn' te "s-Gravenhage een aigemeene vergadering gehouden vau de Nederiandsche Reisvereeni- giiig- lu zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat hoewel de veree niging steeds vooruitgaat en thans meer dan 600 leden telt, dit veel te weinig is voor een vereeniging als •leze. Een vlugger toeneming van het ledental is gewenscht en zal wellicht bereikt worden als ieder lid indivi dueel wil trachten liet misverstand uit Jen weg te ruimen, dat bij velen bestaat, namelijk, dat de vereeniging een financieele onderneming zijn zou, een gewoon reisbureau in plaats vau een vereeniging met een in menig opzicht zoo sympathiek maatschappe lijk doel. Spreker hoopte, dat men er zooveel mogelijk den nadruk op zou leggen, dat de Vereeniging coöperatief werkt en alle bestuursarbeid geheel belange loos wordt verricht. Spreker ver trouwde, dat betere begrippen om trent de vereeniging aanleiding zou den geven tot meerdere medewerking van sommige persorganen, daar en kele dezer heel oneigenaardig mee- nen, dat reclame voor onze vereeni ging meer zou thuis behooren in de advertentiekolommen, dan in de ne- dactionecle rubrieken. Voorts bleek uit de mededeelingen van den voorzitter, dat er plannen bestaan, om behalve te 's-Gravenhage en Rotterdam, waar reeds afdeelin- gen met een eigen bestuur zijn, ook afdeelingen te stichten in andere plaatsen, waar uit het ledental blijkt, dat vol-doende belangstelling bestaat, zooals te Haarlem, Amsterdam. Utrecht, enz. Bij dc verkiezing voor loden van hot algemeen bestuur word het aftredciK do bestuur, de heeren A. Pieters, Mr. M. J. van der FJier, J. IJ. de Haas, L. Berkel, Dr. J. J. Hallo, F. G. Hitman, W. H. Meyer en mejuffr. J. C. Walkenhout, allen te 's-Graven hage, herkozen. Do heer Mr. A. B. Cohen Stuart had zich niet meer beschikbaar gesteld. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren J. R. Was, Jhr. Mr. B. do Jong van Beek en Donk, to 's-Gravenhage, V. J. Uri, te Haarlem, en Ds. H. T. Oberman, to Vlissin- gon. Do reisplannen voor 1910 werden nog besproken, waaruit bleek, dat reeds plannen zijn gemaakt voor tochten naar Lugano, Parijs, den Harz, Luxemburg, Brussel, den Rijn, Zwitserland, Valkenburg en Aken. do Ardennen, enz. SOCIALE WEEK 1910. „De Tijd" schrijft Naar wij vernemen, zal, mot goed keuring van Z. D. II. den Bisschop van Haarlem, de 5de Sociale Week in 1910 te Amsterdam worden gehou den. Het ligt in het voornomen, om zooveel mogelijk met behoud van hot karakter der Sociale Week, haar toch zoo in te richten, dat de avondverga deringen te zamen óók één geheel zullen vormen, terwijl er naar ge streefd zal worden de in deze verga deringen te houden voordrachten naar vorm en inhoud voor een groe ier publiek geschikt te maken Het programma zal in het begin van 1910 worden gepubliceerd. Kort Nieuws. Toen te Toulon twee moordenaars zich voor het gerecht hadden te ver antwoorden, drong een bende apa chen de gerechtszaal binnen, en be dreigden rechters en gezworenen. Do leden der ju<ry en de getuigen a char ge kregen een politie-cscorte mee naar huis om hen onderweg te be schermen. De beide moordenaars werden tot 15 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Wilbur Wright nam op een vlucht over New-York om het Vrijheids- standbeeld een Indiaansche kano me de op zijn machine, als voorzorg voor het geval, dat een motordefect hem zou hebben genoodzaakt in zee neder to dalen. Koning Manuel van Portugal heeft, in gezelschap van don minister van buitenlandsche zaken, Roma do Bo- cage, de reis aanvaard. Achtereenvol gens zal hij Madrid, Parijs en Lon den bezoeken. De „Terra Nova", het schip voor de Zuidpool-expeditie van kapitein Scott, is te Londen aangekomen om verder uitgerust te worden. Men stelt zicb voor in Augustus zee te kiezen. In het Zwitsersche canton Wallis acht men de „Fliegende Blatter" ge vaarlijk voor staat.eu goede zeden. De verkoop van het blad is er aan alle stations verboden. burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 11 Nov. J. N. CaarIs en A. E. Ver- zijlbergen; A. C. Blok en J. M. Groe- n endaal. GETROUWD: 11 Nov. J. W. Karstens en W. J. B. Dernison; A. B. Huijkman en M. C v. Zutphen; M. C. Koning en J. M. G. Hoek. BEVALLEN: 10. Nov. J. G. Heeremans-v. d. Meij d. OVERLEDEN: 10 Nov. J. Bergmann, 61 j., Bal juwslaan, 11 C. Slager, 68 jaar, Nieu we Gracht. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 11 November 1909, LABOUCIIERE OYEN'S Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARK I'. Russen 1909 93, Russen 1906 97. Z U1Ü-AM E R UvA ANSCH E STAATS FONDSEN. C. Peru 9 3/8. TABAKSAANDEELEN. I)eli Mij. 448, Nieuwe Asahan 77 1/2, Rotterdam Deli 355, Seuembah 422. PETROLEUM-A ANDEELEN. Ko ninklijke Petr. 463, Sumatra Palem- bang 167 3/4,, Z. Perl. 1911/2, Perl. 147 3/4. MIJ NA ANDEELEN. Ketahoens 265. Rediang Lebong 920, Great Cobar 129 1/4. De AMERIK. MARKT opende vast: Denver 46 3/4, Kansas 43 3/4, 70 1/2, Missouri 46 1/2, Rock Island 40 1/16, Southern Rails 30 1/2, Southern Paci fic 129 3/4, Union Pacific 200 1/2, Wa bash 20 1/4, Steel 89 7/8, Cairren 75 3/4 C. Marine's 7 9/16, 24 1/8. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst o> niet geplaatst, wordt de kopie den intenoei niet teruggegeve Voor den inhoud dezer robriek stelt de Kedactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 9 Nov. 1909. Hooggeachte Heer! Met mijn dank voor de plaatsing in Haarlems Dagblad van 8 Nov. l.L, le Blad, van een extract uit het ver slag der vergadering van Bestuurders van het N'ed. Zendel. Gen., op 4 Nov. 1.1. gehouden te Rotterdam (niet te Amsterdam), veroorloof ik mij de opmerking, dal uit extract wel wat ai te alarmeerend is. Er wordt gespro ken van een tekort van f 58000. Dit is nu op 't oogenblik werkelijk het geval. Maar de heer Gunning had ook medegedeeld, dat dit tekort door nog te wachten Inkomsten hoogst-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2