Hij sprong uit zijn bed, zonder nog' goed te weten wat er gaande was; bij het licht der lamp, zag hij voor zich op twee stappen van het bed, zijnen zoon Albert, die op hem toesprong, naar de keel greep en zegde: „Nu aan u." Een hevige worsteling had plaats tusschen vader en zoon, waarbij de lamp aan duizend stukken werd ge slagen, stoelen werden gebroken, en er zelfs reeds een begin van ixrand ontstond. Eindelijk kon de vader den zoem overmeesteren. Hij bond hem aan eenon stoel, en kon zich dan eerst re kenschap geven, wat er eigenlijk ge schied was. Hij zag zijne vrouw ne vens het bed ten gronde liggen, han dend in haar bloed. Het jachtgeweer met dubbelen loop stond nevens het bed. De twee schoten waren tegelijk gelost, op eenen afstand van onge veer drie metera. De onderzoekingsrechter heeft den jongen ondervraagd. Hij zei gehan deld te hebben onder den Invloed van s.. slaapwandelen. Midden In den nacht voelde hij dat hij door een man werd aangegrepen die hem naar de plaats meenam, waar het geweer hing dat hij het hem in zijne Jhandgn heeft gegeven en dat hij het afschootl N aal deze verklaringen en pog andere verschillende punten, komt men tot de meer dan waar schijnlijke veronderstelling dat de Jongen slechts voorwendt in den Slaap gehandeld te hebben. zDe vermoorde vrouw is vreeselijk 'om aan te zien. Het hoofd van het Slachtoffer is geheel doorboord, zelfs zijn de schouders ook getroffen. De moordenaar is door het parket meegenomen en in de gevangenis van Dendermonde opgesloten, ter be schikking van den procureur des ko- iuings. Toen de 16-jarige moordenaar in de gevangenis zat opgesloten, begon hij, toen het donker werd, geweldig te schreeuwen en met de vuisten op 'de deur te slaan. Den beambte, die kwam hooren Wat .er gaande was, smeekte hij hem niet alleen te laten, want „die zelfde man was er weer en hield me vast, terwijl hij mij een revolver voor hield." Men heeft hem daarop een wachter tot gezelschap gegeven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Ah eep snel en betrouwbaar middel om na koorts en andere uitputtende ziekten de krach ten geheel te herwinnen, is Scott's Emulsion Ongeëvenaard Scott's Emulsion is AANGENAAM In te nemen en licht verteerbaar, tengevolge Waarvan velen, die een afschuw hebben van f gewone levertraan, Scott's Emul sion met graagte nemen. Scott's Emulsion is de oorspronkelyke levertraan-emulsie en als stan daard-emulsie van zuiverheid en voedende kracht staat ze dan ook aan den spits van alle andere emulsies. Om zeker te zyn dat men de uitwerking verkrygt, die men verlangt, denke men er steeds aan dat de echte SCÖTTS Emission uitsluitend bereid wordt door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (deVisscher met de Visch) op elke verpak king voorkomt. Dy alle Apothekers en Drogisten. Sport eo Wedsirff&e R. K. VOETBALLERS. Te Arnhem is, naair „Het Centrum" meldt, een vergadering gehouden van de Roomsch-Katholieke Voetbalcoim- missie, waarin de voorzitter, de heer II. A. L. SI oenhek, pleitte voor de oprichting van R. K. voetbalclubs en Van een R. K. voetbalbond. Hij noem de als nadeelen van neutrale voetbal clubs, „het spelen op Zondagmorgen, het vloeken, het spreken van zede- looze taal, het na afloop van den wedstrijd zich ophouden in cafés* bet vergaderen in koffiehuizen enz., wel ke misstanden door neutrale clubs niet zouden kunnen worden bestre den. BEKER-COMPETITIE De Offic. Mededeelingien van den Ned. Voetbalbond melden, dat in ver band met het aantal elftallen, aan gebleven voor de tweede ronde van de beker-competitie een tusscbenron- de van één wedstrijd noodig is. De loting voor dezen wedstrijd, die op a.s. Zondag gespeeld moet worden had het resultaat dat R. F. C.Alo- maria Victrlx de tusschenontmoeting is, die dus op Zondag 14 dezer te Rotterdam op R. F. C.'s terrein zal plaats hebben. Scheidsrechter ia de heer J. II. Bergmeijetr. In verband hiermede deelt de com- pelitie-Ieider mede, dat de tweede ironde der beker-competitie op Zon dag 5 December gespeeld zal worden. AMSTERDAMSCHE ROLSCHAATSENCLUB. Te Amsterdam is opgericht een ver- Benlging ter beoefening der rolschaat- senspori, ROLSCHAATSRIJDENj Dit Amsterdam meldt men: In en om de hoofdstad wordt de .ïolschaatsensport meer en meer po pulair. Terwijl ik een paar maanden geleden op don Heiligen weg drie be ginners op barsche wijze door een politie-agent zag aanhouden, die hon Sommeerde onverwijld tot de nuchte re werkelijkheid in c&su hun Schoenzolen terug te koeren, kan h:en nu lederen morgen een en anis- Bchien meer heeren. met snelle sla gen, naar hun kantoor zien „rollen*. Men bindt op bij de Leidschepoort (de brug tusschen Stadhouderskade en Leidschepleln) en rijdt langs één on afgebroken asfalt- en houtblokjes- baan, (LeidschestraatKoningsplein- Ilelligenweg-Kalverstraat) naar den Dam. Ook in besloten kring wordt er aan rolschaatsrijden gedaan. Te Hilver sum zag ik Zondag, hoe een gezel schap dames, hoeren en kinderen hiervoor een tennisbaan gebruiken. De meesten wanen nog beginners, maar tot welk een graad van volko menheid ook dit soort schaatsenrij den dit loopen op wagentjes kan komen, bewees een jong meisje, dat in rustige houding, de handen op den rug, met elegante kwart-cirkels, over het cement reed. SCHAKEN. We bieden den schaak]lefhebbers eenige partijen tusschen de meesters Lasker en Janowski, die het naspelen wei waard zijn. (Spaansch.) WitLasker. ZwartJanowski. 1. ©4, e5 2. Pf3, Pc6 3 Lb5, a6 4. I.c6: dc6 5, dl. ed4 6, Dd4 Lg4 7. Pc3, Dd48. Pd4 0—0—0 9 Pde2, Lc5 10 f3. Le6 11 Ld2, Pe7 12. 0—0—0 f6 13. Pf4, Lc4 14 1)3, Lf7 15. Pd3, Ld6 16 Lf4, La3 17. Kbl, Pg6 18. Lel, Ld6 19. g3, c5 20. Pd5, The8 21. Lb2, Ld5 22. ed5Te2 23. Tdel, Tde8 24 Kcl, Kd7 25. Te2 Te2 26. Kdl, Te3 27 Tfl, b5 28. Kd2, Te8 29. c4, c6 30. Tel, bi 31 dc6Kc632. Tel, Tn8 33. Tal, Td8 34. Ke2, a5 35. a3, Lc7 36. a4, h5 37. Tdl, h4 38. f4, hg3 39, hg3 Th8 40. Pf2, Pe7 41. Kf3 Pf5 42. Id5, Pe7 43. Tdl, Pf544. Td5, Pd6 45. Lel, Lbl, Lb6 46. Le3, Teö 47. f5, Pc8 48. Pe4, Th8 49. Lc5 Lc7 50. Pf2, Th2 51. Lt8, Lbö 52. Pe4, Th7 53. Pc5, Lc7 54. Pe6, Le5 55. Tc5, ltd7 56. Ta5Th3 57. Td5, Kc658. Pf4, Lf459. Kf4 Pb6 60. Td6, Kc7 61. Td3. Zwart geeft op. (Vierpaardenspel) Wit: Janowski. Zwart: Lasker. 1. ©4, e5 2. Pf3, Pc6 3. Pc3, Pf6 4. Lb5, d6 5. d4, Ld7 6. 0—0, Le7 7, Tel, ed48. Pd40—0 9. Pde2, Pe5 10. Pg3, Lb5 11. Pba, Te8 12. b3, Lfg 13. Lb2, g6 14. f4, Ped'< 15. Df3, a6 16. Pd4, Lg7 17. Tadl. De7 18. Pdf5, gf5 19. Pf5De6 20. Pg7 Kg7 21. e5, Kf8 22. ef6 Del 23. Tel Tel 24, Kg2, Tae8 25. Db7 Tle2 26. Kf3, Tc2: 27. Ld4, a5 28. Db5, Pc5 29. Da5 Pd3 30. Le3, d5 31. Ld2, c5 32. Kg3, Pel 33. LelZwart geeft op. MATCH LASKER—JANOWSKI. Oók de 9e partij is door Lasker ge wonnen. Hij had wit, speelde Spaansch, won op den 20sten zet de kwaliteit, en dwong op den Gisten zet zijn tegenstander tot opgeven. Stand: Lasker 7, Janowski 2., LUCHTVAART- De Amerikaanscha Aero Club zal het eerste aerodroom in de Vereenig- de Staten stichten op oen zeer groot terrein (1300 H.A.) 3 0K.M. van New- York. Men kan op dit terrein twee banen inrichten, een van 20 of 32 E. M. in een rechte lijn, en de ander van 10 E.M. Men zal zoo spoedig mo gelijk met den bouw van een clubge bouw, reusachtige tribunes en han gars voor de aeroplans beginnen. DE NIEUWE VLIEGENDE HOLLANDER. We deelden dezer dagen mede, dat onze landgenoot, de ingenieur Kuiler, zich aan de vliegkunst gaat wijden. Een van de redactieleden van de „Haagsche Courant" heeft den heer Ruller geïnterviewd en schrijft daar over het volgende Met dit opschrift bedoelen we geen nazaat van den legendarischen kapi tein van 't even legendarische spook schip, dat dwars door de stormige zeeën voer tot schrik van allen, die. op de baren dobberden, maar een jongmensch springlevend, van vleesch en bloed iemand van wien alles, wat naar spookachtigheid of legende zweemt, verre blijft. Deze nieuwe Vliegende Hollander, de heer Küller, een jeugdig ingenieur, had spoedig begrepen, dat er in de hoogere regionen wat te verdienen was en even resoluut als zijn voor ganger in gedachten verzonken had hij kort daarop bij een aeroplane- fabriek een machine besteld, een Wright. Vlug geschiedde de aflevering niet, de gestelde termijn naderde, verstreek zonder dat het toestel klaar was, en de heer Küller zocht een vluggeren verkooper. Een Blériot-rnonoplan trok hem aan, maar toen deze fabrieu kwestie kreeg met den leverancier van de motoren, waardoor in alle bestellingen groote vertraging ont stond, zag hij ook hier van af. Bij de Antoinette-maatschappij was eene aeroplane gereed, een gebruikte zelfs, dezelfde waarop Latham zijn eerste kanaalvlucht ondernam, die zoo on gelukkig in het water eindigde, en daar alles wat van de machine ver teld werd, ten hane voordeel© pleitte, besloot de heer Küller tot den koop. Tusschen het eigenaar zijn van een toestel en vliegen ligt echter nog een heel lange weg, een weg, waarop zoo veel hindernissen, dat ze reeds me nigeen te zwaar gebleken zijn. Ook den eersten Hollander, die zelf standig zou vliegen, bleven zij niet gespaard. De heer Küller verhaalde ons van de bezwaren en moeilijkheden, aan het vliegen verbonden, en we laten hem nu ook bier aan het woord. Waar de groote last in zit, aan het vliegen verbonden Wel aan het precies op tijd maken van alle bewe gingen. Het begint al bij het afgaan. Het toestel rust op twee wielen en de staart ligt op den grond. Is de motor nu in werking, dan moet hert hoogte stuur, heelemaal achteraan, omlaag gestold worden en door den weer stand, dien liet van de lucht onder vindt, diuwt het den staart naar bo ven. Dat lijkt nu allemaal heel gemakke lijk, m^iar het lastig© is den staart in den juisten stand te krijgen. Blijft hij te horizontaal, dan wil het toestel niet van den grond komt hij te schuin, dan gaat het evenwicht ver loren en dempt de machine voorover. Nu is hierin wel voorzien door een klein wieltje, voor aan den kop, dat verhindert dat ik voorover sla, maar de vaart is gebroken en lk moet op nieuw beginnen Wanneer ik bedenk hoe anderen met dit rellen gesukkeld hebben, dan kan ik een beetje tevreden over me zelf zijn. Zoo waren er twee mecaniciens, die maar niet konden stijgen, en telkens hun toestel braken ze hebben het nu opgegeven. Heeft u les in het vliegen ge had Neen, dat kon niet, 001 de een voudige reden, dat Latham, de eenige leermeester voor de Antoinette, nog zooveel contracten heeft, om aan wedstrijden mee te doen. Wanneer ik op hem had willen wachten, dan zou ik nog niet gevlogen hebben.... De constructie van het toestel was me bekend ik prentte me alle bewegin gen, die gemaakt moesten worden, nog eens goed in mijn geheugen, en heb het maar gewaagd. Voor een eerste maal ging alles opperbest, de wielen raakten vrij en ik voelde me los van den grond. Maar toen ik dat merkte, vond ik het veiliger weer te dalen... ik was al heel tevreden over mijn debuut. Hos long het rollen duurt Als de motor goed loopt, toch nog zeker een goede 150 meters, maar dat gaat dan met een vaart van een 80 K.M., zoo dat je altijd veel meer hebt afgelegd dan je meent, als je na een paar sprongen van het toestel weer daalt. Die groote snelheid maakt het lee- ren zoo lastig je bent er veel eerder dan je aanvankelijk denkt en kan dan een bocht niet maken. De bochten, die zijn het kwaadst. Met een Wright zijn ze schérp te ne men in Rheims vloog Lefèbvre her haaldelijk rakelings langs de afstand- palen, maar met een Antoinette gaat dat niet. De bocht moet altijd geno men worden met een straal van een goede honderd meters. Scheef gaat het toestel daarbij niet, tenminste als het goed behandeld wordt, anders kan het rare schomme lingen maken. Ligt uw toestel nn rustiger dan een Wright O ja, dat is een vergelijk. Is het goed op gang, dan kan het hoogte stuur geheel losgelaten worden, van zelf blijft het een horizontale lijn vol gen. Te Berlijn, tijdens de vliegweek, heeft Latham zelfs foto's genomen, van een 60 meters hoogte. Bij een. Wright is het hoogtestuur vooraan en dat maakt, dat je steeds moet oplet ten niet te rijzen of te dalen. Stabie ler is een Antoinette ongetwijfeld, maar voor fraaie, snelle wendingen zijn de Wrights veel geschikter. Maai als u de bochten alleen heel breed kan nemen, wat is dan de groo te moeilijkheid Die-zit in de opeenvolgende be wegingen. Bij een bocht moeten de verticale zijsturen gebruikt worden, en als je niet oppast gaat de machine scheef. Is ze dan weer recht gebracht door middel van de ailerons, dan schiet ze veelal de hoogte in, en daar dient vooral voor opgepast, want gaat ze te schuin naar boven, dan wordt te veel vaart verloren en val je vrij wel loodrecht naar beneden. De kunst is nu, alle buitengewone bewegingen te neutraliseeren, eigenlijk voor ze nog begonnen zijn. Dat is een kwestie van oefening, maar in het begin gaat het lastig, en het is een voldoening, als je voor het eerst een bocht zon der stijgen of overhellen genomen hebt. Een kapitein, Burgeat, heeft na een tiental pogingen opgegeven het vliegen met dit toestel te leeren; daar bij brak hij telkens öf vleugels, öf chassis. Tot dusver is het me nog goed af gegaan. In Chalons vloog ik den twee den dag een 700 meters, zonder sprong, den derden 2 1/2 K.M. en na een week 6 minuten. In twee minuten ben je daar het oefenterrein af, dus ben ik 3 maal rondgeweest, en heb toen 12 bochten moeten maken.... en alles ging goed. Wat voor sensatie gaf het, toen u voor het eerst opsteeg en zweefde Sensptie Dat weet ik niethet naar boven gaan is wel een eigen aardig gevoel, maar je hebt zooveel te doen met aan alles te denken en op tijd de juiste bewegingen te ma ken, dat voor het ondergaan van sen saties niet veel tijd is. Dat zal mis schien nog komen, als het vliegen je meer gewoon geworden is, nu kan ik er niets van zeggen.... Rukwinden en hei landen zijn ook een paar kwade din gei,. Het bezorgt je heel wat reparaties. Mijn toestel is nu stuk, wordt wel gerepareerd, maar daar gaat een dag of tien mee heen. Ik wilde dalen, toen een rukwind me dicht bij een loods dreef; om er overheen te schieten was de afstand te kort en zoo sloeg één vleu gel tegen de loods, mijn machine zwenkte en de andere vleugel kwam tegen een boom. Vervelend is het, maar aan onge lukken ontkomt geen een. Latham heeft 5 stel vleugels gebreken voor hij liet kon en meer dan eens vloog hij tegen boonien op. Zooals ik daar straks al zei, landen is uiterst lastig. De grond kan je niet direct zien, en als je niet oppast, kom je met te groote vaart neer. Dat dialen gebeurt met loopenden motor. Zet je dien stil, dan daal je loodrecht; het toestel springt door een veer- inrichting weer een eind op en komt natuurlijk wel neer, maar alle stuur er over heb je dan verloren. Daar in Chalons wordt veel gevlo gen eLken morgen en avond ziin er minstens een 4 toestellen in de lucht. Ieder, die er een heeft, mag er vrij komen oefenen. Bestaat er veel kans, dat met een windvlaag de machine omslaat? Mogelijk is dat, maar Levavas- seur, de uitvinder er van, beweert, dat bij het vallen, van voldoende hoogte natuurlijk, het toestel zich van zelf weer zou omdraaien en recht ko men te liggen. Gewaagd aan zoo'n proef heeft nog niemand zioh. Dat laten we maar aan het lot over..,.,. Mijn toestel is 14 meters breed, 13 meters lang en weegt 540 K.G. De motor 50 P.K. sterk. Wilt u nog meer cijfers De schroef, van metaal, heeft een diameter van 2 M. 10, en maakt 1200 toeren per minuut. Zoodra ik voldoende geoefend ben. schrijf ik voor wedstrijden in. Wam neer het moest, b.v. een weddemschai) gold, maak ik me sterk, dat ik nu wel een kwartier in de lucht zou blij ven. Maar ik waag liever niet te veel als het niet noodig ia Of er hier in Holland ooit een vliegweek zal komen Ik geloof niet, dat er veel kans voor is, ae wind *s wel geen beletsel, maar waar moet het geld vandaan komen voor de prij zen en voor alle kosten, en zijn de prijzen niet hoog, dan komt geen be kende luchtvaarder over. We dankten dezen luchtvaarder voor zijn onderhoud en vertrokken. Zoodra hij bericht krijgt, dat zijn toestel weer in orde is, gaat de heer Küller weer naar ChaJons, om zich daar verder te bekwamen voor zijn loopbaan in de lucht. Veel succes daar ginds, Viegende Hollander 1 Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies-: lo. een verzoekschrift van do Bin- Denlandsche Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen, betreffende de overdracht van voor straat bestem den grond in het verlengde von de Veiserstraat en van de Saenredam- straat 2o. een verzoekschrift van dezelfde, betreffende de overdracht van voor straat bestemden grond nabij den Schotersingel 3o. een verzoekschrift van het be stuur der afd. Haarlem van de Ver- eenigin^ van vergunninghouders „Onderling Belang", om de verorde ning op het sluiten van voor het pu bliek toegankelijke lokaliteiten, voor welke vergunning krachtens de Drankwet is verleend, in te trekken 4o. een voorstel van den heer J. B. Lasscbuit, tot aanvulling van de ver ordening, houdende bepalingen om trent het ontslag aan ambteuaren en bedienden in vasten dienst der ge meente Zooals we gisteren al mededeelden is ia verband met dit voorstel de ont slag-aanvrage van den heer Dr. A. C. Duker aangehouden. b. dat zijn ingekomen lo. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een staat tot beschik king op den post „Onvoorziene Uitga ven", dienst I9t)9 2o. een schrijven van L. C. Dumont, directeur van openbare werken, .hou dende dankbetuiging voor de hem toegekende gratificatie 3o. een schrijven van het bestuur van de Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool, houdende dankbetui ging voor de toekenning van een jaar- lijksch subsidie van 4000 4o. een schrijven van K. Postumate Leeuwarden, houdende bericht van aanneming van en dankbetuiging voor zijne'benoeming tot onderwijzer aan de scnoul voor meer uitgebreid. Jager onderwijs no. 2 bo. een schrijven van G. Max, hou dende verzoek hem ontslag te verke nen als lid der commissie G „ot we ring van schoolverzuim B. en YV. stellen voor, dit schrijven in hun handen te stellen tot afdoe ning 60. ©en verzoekschrift van C. J. Las- schuit e. a., leerlingen der 5e en 6e klasse van het Gymnasium, om het daarheen te leiden, dat de leeraar Dr. A. C. Duker voor de inrichting behou den blijii, of indien dat niet mogelijk is, het gevraagde ontslag in geen ge val vóór het einde van den loopenden cursus te verleenen B. en W. stellen voor, dit verzoek schrift in hunue handen te stellen. Dit wordt goedgekeurd. 7o. een verzoekschrift van het be stuur der afd. Haarlem van den Ne- derlandschen Christelijken Bouwar- beidersbond, om den door F. L. Oos tenbroek aangeboden, voor straat be stemden, grond spoedig over te ne men (Te behandelen bij punt 9 van den oproepingsbrief). 60. een schrijven van het hoofdbe stuur der Algemeen© Vereeniging voor Bloembollencultuur, houdende dankbetuiging voor het besluit van 20 Octoner j.l. no. 18, waarbij vergun ning werd verleend tot het gebruik maken van de muziektent bij den Her tenkamp 9o. een verzoekschrift van de afdee- ling Haarlem van het Nederlandsch Werklieden Verbond „Patrimonium", houdende betuiging van instemming met het. verzoekschrift van den Bijzon deren Kerkeraad der Nederlandsch Hervormde Gemeente, om het luide venten op Zondag van koopwaar langs de straten te verbieden en strafbaar te stellen (Te behandelen bij punt 6 van den op r oep ingsbr ief b, dat B. en W. voornemens zijn een oproeping te doen van sollicitanten naar de betrekking van opzichter der algemeene begraafplaats, op een jaar wedde van 700—/1000, waaromtrent den Raad nadere voorstellen zullen worden gedaan, vertrouwende, dat daartegen eeene bezwaren zullen be staan c. dat door B. en W. is benoemd tot controleur der gemeente-belas tingen A. J. van Wijk te Zaandam tot bewaarder der H. B. S. met 3- jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-jarigen cursus, P. C. Bouman tot 2e schrijver bij den dienst van Openbare Werken, C. F. J. Javanx; en dat door hen eervol ontslag Is verleend aan G. Porre, brugwachter der gemeente, en aan H. A. van Meurs, fittecr aan de gemeente-lichtfa brieken <L dat voor de leden ter lezing ia nedergelegd het verslag van den van wege de Poiit ïev er een ïging „Verbete ring zij ons streven gehouden vak- en taalcursus over 1908/1909 e. dat de h<^>r J. Leupen heeft be richt, de benoeming tot lid van de Commissie van aanslag voor de belas ting op bedrijfs- en andere inkomsten, aan te nemen f. dat voor de leden ter lezing is nedergelegd een rapport van den di recteur der gemeente-lichtfabrieken betreffende klachten over hoedanig heid van het gas f. dat zijn ingekomen 1 lo. een schrijven van Z. E. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, houdende goedkeuring van de Raads besluiten van 24 Februari j.L No, 10 en 23 September i.L no. 21 i 2o. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde suppletoire kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1909. PUNT 6. B. en W. stellen voor aan den bij zonderen kerkeraad der Ned. H&rv. gemeente alhier te berichten, dat er geen termen zijn om aan haar ver zoek te voldoen, om het luide venten op Zondag van koopwaar langs de straten te verbieden en strafbaar te stelien. De heer LASSCHUIT zegt, dat hij niet meegaat met 't voorstel van B. en W. De politie is om advies ge vraagd en doze heeft natuurlijk ge zegd: 't is niet zoo erg, want zoo ze anders gezegd had, zou ze zich zelf beschuldigd hebben van onvoldoend toezicht, 't Luide venten is wel hin derlijk, vooral in de zomermaanden, wanneer met fruit gevent wordt Da, heer TIMMER vindt 't advies der commissie met dien langen naam ook wel wat mager. De heer VISSER zou ook voor straf bepalingen zijn. 't Luide venten is hinderlijk. In den tijd. van de bloe men wordt niet alleen gevent in de volksbuurten, ook vindt men dan de kooplieden in de hoofdstraten. Wan neer nu bekend wordt, dat er geen strafbepalingen voor gemaakt wor den, zal 't venten nog vermeerderd worden. In Amsterdam heeft men wel zulke strafbepalingen gemaakt De heer VAN STYRUM zegt, dat t advies der commissie wel klein was, maar 't adres leed aan hetzelfde eu vel. Wanneer de kerkeraad een ge argumenteerd adres had gezonden, dan zou er zeker wel met een gear gumenteerd advies geantwoord zijn. De heer SPOOR is het hiermee eens. Men kan wel zeggen „een verorde ning kost niets," maar dat is geen goede rechtsbeürachting. Onze rechtsspraak is al te overla den met zulke verordeningen, de sta tistieken bewijzen dat. Er wordt al gezorgd, dat de deelnemers aan gods dienstoefeningen' geen hinder van het venten ondervinden. Eerst dan is er aanleiding om tusschenbeide te ko men, wanneer op degelijke gronden wordt aangetoond, dai 't luide ven ten hinder en overlast veroorzaakt- De heer SCHRAM schaart zich aan de zijde van 't voorstel van B. en W. Hij woont in een buitenbuurt en heeft niet veel last van 't luide ven ten ondervonden. De heer WINKLER heeft in zijn buurt daarentegen wel last van liet luide venten ondervonden. Dicht bij zijn woning is een poiitie-bureautje, maar dit is geen beletsel voor de venters. De heer LASSCHUIT wijst er op, dat het er niet om te doen is, om den kooplieden hun broodwinning te ontnemen, alleen om *t luide schreeu wen te voorkomen. De heer MODOO houdt (onder alge meene hilariteit) de volgende rede: Ik geloof niet, dat de regeling van heden ten nadeele van deZundagsrust is. Wanneer 't luide venten verbo den wordt, dan zal de venter aan elk huis moeten aanschellen en vragen „hebt u nog wat noodig?" Dat zal de Zondagsrust heelemaal niet bevorde ren. 't ls nu zoo prachtig mogelijk! De verkooper schreeuwt: appelen, peren, vanille-ijs, enz. en wie wat koopen wil, die doet openl 't Is zoo mooi mo ge lij kl Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangeno men. Tegen stemden de heeren De Braai, Visser, Loomeijer, Lasscbuit, Winkler en Seignette. PUNT 7. B. en W. stellen voor den heer C. Dyserinck toe te staan in afwijking van een vroeger Raadsbesluit een muur langs aange kochten grond aan de Tempelierstraat voor 5 M. niet hooger clan 1.10 M. en v;or het ove rige gedeelte tot een hoogte van 1.50 M. op te trekken. Aangenomen^ PUNT 8. B. en W. stellen voor het natuur- en scheikunde-lokaal van de H. B. S. met 5-jarigen cursus ook ter be schikking te stellen van de Huishoud en Industrieschool voor de lessen in natuur- en scheikunde aan die school. De heer SNELTJES vraagt of het voorstel wel voldoende omschreven ia. De heer THIEL stelt spr. gerust Herhaaldelijk zijn zulke vergunnin gen gegeven, zondecr dat er moeilijk heden zijn gekomen. De heer VAN DEN BERG zegt, dat ©r bij in gebruik geven van een lo kaal aan 't Witte Kruis voor 't geven van een cursus In eerste hulp bij on gelukken, wel degelijk do voorwaar den zijn omschreven. Do heer THIEL geeft dit toe, maar dit was ook iets and ara. Voor bedoel den oursus waren zulke voorwaarden wel noodzakelijk, omdat er tets an ders In 't lokaal werd gedaan, dan alleen onderwijs geven. Hier betreft 't nu alleen gewoon onderwijs te ge ven. Het voorstel wordt aangenomen. PUNT 9, 'Aan de orde ld nu de motie door de heeren L. Mod00, J. F. Hulswii en A. Rinkema ln de laatste Raadsverga dering, waarbij B. en W„ uitgenoo- noodigd worden het adres van F. L. Oostenbroek in zake overdracht van voor straat bestemde gronden, aan de Potgieterstraat, in de volgend^ Raadsvergadering aan de orde te stek ten met bijvoeging van alles, noodig voor den Raad om een besluit te kun nen nemen. Gelijk men weet gronden: de voorstellers dezer motie do wen- schelijkheid van een spoedige bchan. deling op de groote slapie ln het bouwbedrijf de omstandigheid, dat dc heer O. eenige aanspraak kan ma ken op een vlugge behandeling. De heer HULSWIT, mode-ondertea- ken aar der motie, wil eenige toe lichting geven. De zaak Is telkens op de lange baan geschoven. In de raadscommissie voor openbare wer ken is meermalen over de zaak ge sproken en op spoed aangedrongen* Spreker wil niet zeggen, dat bet uit stel door B. en W. met opzet ls ge schied. *t Zal evenwel de vraag zijn, of wanneer zoo met de commissie ge handeld wordt, er in 't vervolg nog mannen gevondein zullen worden, om hun werkkracht aan de commissie to geven. Meer spoed zou wel mogelijk geweest zijn en ook aanbevelen» waardig. De hoer RINKEMA heeft onlangi bij de rondvraag in een raadsverga dering gevraagd, hoe 't met deze zaak stond. Toen werd geantwoord: „de zaak Ls bijna klaar." Twoe ver gaderingen daarna stond de zaak nog niet op de agenda- Toen heeft do hoer Modoó de motte ingediend. Deze Ls door B. en YV. niet vriendelijk ontvangen. De Voorzitter zei, de heer Mod00 kan zooveel moties indienen, maar ik wil alleen de zaken op de agenda plaatsen, die voor behande ling rijp zijn. Dat is zoo, mijnheel de Voorzitter. Maw even waar is, dat de raad zou kunnen zoggen, 11, voorzitter, kan zooveel op do agenda zetten als u wilt, maar de raad zal beslissen welke zaken ze wil behan delen. Spreker gaat nog eens de zaak Oo&- tenbreek na. 't Bouwverbod te mis lukt. Toen hadden B. en W. de zaak niet lang meer moeten ophouden en de zaak bespoedigen. Nu is eindelijk oen goede onlossing verkregen. Spr. hoopt dat dit voor stel tot regeling spoedig bij den Raad zal worden ingediend. Er Is nog iet» andera. Bij bedoelden grond behoort ook de overneming van oen straat, t Zou goed zij'n, dat den volgenden keer ook meteen de overneming van de straat werd geregeld. De heer MODOO zegt, dat het voor stel van hem en de andere heeren niet verder wil gaan, dan de wenk aan B. en YV.: „de Raad wil deze zaak onder de oogen hebben". De ln-er Oostenbroek heeft aan de Raadsle den een afschrift van zijn klachi aan B. en W. gezonden. B. en VV. hebben het stuk nog niet laten drukken, zoo- dat officieel de raad nog niets van het adros weet, alleen dat 't is inge komen. Spreker wil nu, dat de Raa<J den volgenden keer alle stukken over deze zaak zal overleggen, opdat de Raad zal kunnen oordeelen. Spoed is gewenscht, want een deel dor gron den is verkocht en de bouw van een 40 huizen wacht op de goedkeuring van den Raad. Laten B. en W. nu alle stukken overleggen, opdat de Raad dadelijk een besluit kan no men en de zaak niet Langer uitgesteld behoeft te worden, 't Is aan den an deren kant wel te begrijpen, dat B. en W. een beetje sterk tegenover den heer Oostenbroek willen staan. Y\ an- neer de Raad geregeld enkele stralen van den heer Oostenbroek overneemt, zou alleen 't plein overschieten en daaraan zou de heer Oostenbroek zich niets meer gelegen laten liggen. Beter is in deze zaak met den heer Oostenbroek open kaart te spelen. De VOORZITTER zegt, dat de oen kan vinden, dat er voldoende sp*)ed is betracht, en de ander kan een an dere opvatting hebben. spreker meent, dat er wel de noodige spoed is betracht. Een der heeren neefi ar op gezinspeeld, dat spreker do motie in de vorige vergadering niet vrien delijk ontvangen heeft. Men, moet wel bedenken, dat het niet aangenaam is, om op het slot der vergadering eene motie in te dienen, om die en die zaak den volgenden keer op de agenda te behandelen. Aangenamer zou geweest zijn, dat er gezegd was, wij zouden graag zien, dat die zaak aan de orde gesteld zal worden. Dat zou heel iota andere geweest zijn I Er zijn groote woorden gebruikt, zooals „de zaak is op sleeptouw gehouden", liet is de gewoonte niet van uw Voorzitter, om de zaken op sleeptouw te houden. Of in een enkel geval, wanneer 't opeu- baar belang daarbij gediend zal zijn. Do zaak was nog niet rijp voor be handeling. De Raad moet vertrouwen in de leiding van den Voorzitter heb ben. De beer THIEL wijst er op, dat B. en YV. teruggekomen zijn op hot ge zegde van vroeger, dat meer dan oen derde gedeelte zou worden bestemd voor straat en pleinen, zonder den grond over te nemen. Spreker stelt er den laatsten keer dat hij aan de tafel van B. en YV zit prijs op., op deze verandering te wijzen. De hou ding der commissieleden bevreemdt spreker. Verleden week Zaterdag heeft de commissie nog een vergade ring gehouden, en toen is op een wij ziging aangedrongen. Daarover moes ten weer nieuwe onderhandelingen gevoerd worden. Wanneer deze wijzi ging niet was gekomen, dan zou he* yoorstel nn behandeld hebben kun-, nen worden, want het stuk ligt al g*y< drukt en was klaar. De heer RINKEMA wijst er op, dat; do commissie den vorigen keer niet; wist, dat de zaak nog in de commis sie zou worden behandeld. Eerst scheen het, alsof B. en YV. buiten de commissie de zaak wilden afdoen. Het advies der- commissie was op zijn plaats. B. en W. konden dit al ot niet overnemen. De commissie is een commissie van advies en kon du* geen afgemaakt voorstel indienen, li. en W. moeten bedenken, dat de hee# Oostenbroek zich geheel aan het uit breidingsplan houdt. Dat hij toeval''

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7