Verschijnt dagelijks» behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. MCTDA BinneoiaM 27e Jaargang. No. 8Q96 MAANDAG 16 NOVEMBER 1909 A MRLEM'S DAGBLA 1.2® ABONNEMENTEN PKIR DRIB MAANDBMl Voor Haarlem .i.L Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)n 1.30 franco per post door Nederland 0 1.65 Afzonderlijke nummersf 3 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H <Je omstreken en franco per post 0.45 Uitgave de? Vennootschap Lourens Coster. Directeur 1 C. PËEREBÖÖE ADVERTENT ÏÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i—, elke regel meer ƒ0, sö Reclames 3ö Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing] 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Radactie en Administratie? Groote Pontstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724. Drukkerij: Zolder Buitenspa&rne 6. Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem fai dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 16 NOVEMBER. Bioscoop-theater: Voorstellingen. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1-2 u. Nutsgebouw: Lezing Vrouwenkies recht. 8 uur. Stadsnieuws „BATO". Vele jongelieden, die aan gymnas tiek gaan doen, vinden zich in de eer ste plaats daartoe aangetrokken door de omstandigheid, dat ze aan de toe stellen kunnen uitblinken in kracht en durf. Voor dezulken schijnt dan ook gym- nastick identisch te zijn met toestel oefeningen. Deze opmerking kwam Zaterdagavond bij ons op, toen we de gymnastiek-voorstelling van de ver- eeniging ,,Bato" bijwoonden en er b.v. voor de pauze het verschil zagen tusschen de vrije oefeningen"van de hoofdafdeeling en de brugoefeningen, waaraan deze afdeeling ook mee werkte. De vrije oefeningen bestonden uit een serie tamelijk zware oefeningen maar voor een hoofdafdeeling mogen die niet te zwaar zijn. En nu de uit voering van dit gedeelte'? Dat was niet één beweging, niet één krachtig gaan van armen en boenen. Er was een gewankel in onstabiele lichamen, een steunen zelfs van handen op den grond, waar enkel een der voeten als steunvlak mocht dienen. Eenzelfde op merking goldt de staafoefeningen de zer afdeeling. De oorzaak? Vermoede lijk niet voldoende oefening, voort spruitend. uit de hoven geconstateer de verwaarloozing van andere dan krachttoeren. De hoofdafdeeling had die oefeningen niet „onder de knie". Veel beter waren de brugoefeningen. „Bato" heeft prachtig levend mate riaal in zijn leden. In die oefeningen waardeerden we meer de correctheid, die we elders ook gaarne gezien hadden. Jammer maar, dat de brug-serie geen klim ming in moeilijkheden gaf. Zwaarde re en lichtere toeren wisselden elkan der af m een oii-metnodische volg orde. Wat we van de meisjesafdeeling zagen, geeft ons reden om de vrije oeieningen der meisjes te loven. Aar dig gekozen oefeningsstof werd goed uitgevoerd met een zekere elegantie. Dat was een mooi nummer. Maar dan weer die brugoefeningen We vragen 't ien directeur den heer H. B. Dreyer, in gemoede. Zijn dat nu oefeningen voor jonge vrouwen Dat men ze opgeeit ter uitvoering in een gymnastiekzaal kan er nog mee door, hoewel we mee- nen, dat dergelijke oefeningen vallen buiten het gebied van vrouwen-gym- nastiek. Vermelden we ton slotte nog het be gin, dat de voorzitter, de'heer H. G. A. Jansen, de niet zeer talrijke aanwe zigen verwelkomde en opwekte tot het verleénen van financieelen steun. Kunstna Arbeid. Het bestuur der Typo- en Lithograf. .Ver. „Kunst na Arbeid" deelt mede, dat in December een concert gegeven zal worden met medewerking van de volgende solisten: Mej. Marie Rus- sea-, Concertzangeres te 's-Hage, de heer P. v. d. Meer. violist alhier. Mej. Betsy Pielage zal begeleiden. Benoeming. Met ingang van 15 Nov. e.k. is als leeraar aan de Burgeravondschool te Zaandam benoemd de heer A. M. J. Sever.huijsen te Haarlem. Mijnbouwkundige Wer ken. We ontvingen liet jaarverslag van de Intropenderea Petrolifera J. Kos ter te Ploesti, een onderneming der Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Haarlem, en der Aktiën Gesellschaft für Bergbauliche Arbei- ten. Het bedrijf ontwikkelde zich zeer bevredigend, terwijl bet resultaat van een hernieuwd geologisch onderzoek ,van de terreinen voor de toekomst goede verwachtingen blijft wettigen. Deze Roerneensche maatschappij zal aan elk der beheerende maat schappijen eene uitaeering van 150.000 francs doen. De totaal winst bedraagt 301.120,45 francs. In een bijgevoegd verslag van de „Aktiën Gesellschaft" wordt voorge steld het aandeel van 150.000 francs te gebruiken om de verliezen in Duitschland geleden, te dekken. De slechte toestand van het bedrijf daar to lande overweegt de directie, den zetel buiten Duitschland te vestigen. Weten en Werken. Men schrijft ons In de algemeen© vergadering 1.1. )s de rekening en verantwoording van den penningmeester over het af- geloopen jaar 1908—1909 in orde be vonden en door de daartoe benoemde oommissie voor accoord geteekend. Door zuinig beheer is een voordee- lig saldo aanwezig, en, ofschoon niet groot, toch voldoende om met behulp van den steun der ingezetenen, in stand te blijven. De aftredende bestuursleden, Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman en J. B. A. Saeijs, werden op voorstel van een der aanwezigen bij acclamatie herkozen. Belangrijk was de mededeeling van het bestuur, dat het gebouw, eigen dom der vereeniging, verkocht is, en geleverd moet worden tegen het ein de dezes jaars. De machtiging tot den verkoop is het bestuur verleend in een buitenge wone vergadering op 17 September. Uit de opbrengst zullen alle schulden worden voldaan, en het overblijven de kapitaaltje rentegevend belegd, op dat Weten en Wei-ken, gesteund naar het hoopt en vertrouwt, door de le den, in stand kan blijven en de aan trekkelijke Maandagavond-voordrach ten voor den werkman kan blijven houden. Doch hier moge nog eens met nadruk op gewezen worden, dat de ingezetenen onzer woonplaats dien steun blijven toezeggen, en dat velen zich mochten geroepen gevoelen, om als lid toe te treden, door een kleine of liever groote contributie. Alleen dan kan het bestuur zijn taak blijven volhouden en uitvoering geven aan den door de vergadering uitgespro ken wensch, om Weten en Werken in stand te houden. De voordrachten worden in Decem ber nog in de oude woning gehouden en worden geopend den 13den Decem ber, door P. H. Lamberts Jr. Het bestuur bestaat uit de heeren Mr. A. A. Land, voorzitterP. H. Craandijk, penningmeester Dr. H. D. Kruseman, Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, J. B. A. Saeijs, H. D. Tjeenk Willink Jr., J. W. Veldheer, secretaris. Commissarissen zijn de heeren P. Loosjes en Dr. J. Timmer^ Dooreen spijker. Zaterdagmiddag had het 11-jarig zoontje van den heer S., Oranjeboom straat het ongeluk met zijn hand in een spijker te vallen. De hand zwol des nachts zoo op, dat men den knaap Zondag naar het Gasthuis bracht, waai' de wond werd uitgebrand. II. A. S, Dezer dagen vergadert het H. A. S. tot bespreking van de cand'idaatstel- ling voor het bestuur der Gemeente lijke Arbeidsbeurs. TOURNéE FRéDERIC ACHARD. „Le Roi" een der grootste succes sen in 't vorige theater-seizoen te Parijs zal Woensdag ook hier ter ste de opgevoerd worden. Dit blijspel in vier bedrijven werd geschreven door drie auteurs: De Caillavet, De Fiers en Arène. RECLAME-ONDERNEMING, Zaterdagavond waren er heel wat menschen komen kijken naar de re clame-bioscoop, die de heer A. Agste- ribb'e Mzn. boven het perceel van den heer Vermeer in de Groote Hout straat voorstellingen deed geven. Deze proafneming toonde aan, dat de heelden te klein en sommige recla mes te onduidelijk waren. Er zal hierin thans verandering worden gebracht. Van heden af zullen de voorstellin gen eiken avond, behalve Zondag, van 8—lü uur gegeven worden. De heer Agsterihbe is ook voorne mens een dergelijke onderneming te vestigen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag., Serenade. Op 17 dezer zal de muziekvereeni- ging Crescendo 's avonds om 8 uur een serenade brengen aan den heer A. M. Nieuwland, opzichter aan het goederenstation alhier, in de Tette rodestraat, ter gelegenheid van diens 25-jarig ambtsjubileum bij de H. IJ. S. M. TijdensdeH. Mis van half elf werd gisterenmorgen in de R. K. kerk van het Allerheiligste Hart van Jezus in het Klevea-park alhier het nieuw geplaatste orgel voor het eerst in gebruik genomen* Installatie, Woensdag a.s. 's namiddags 3 uur zal in eene plechtige zitting der Ar- rondissements-Rechtb. alhier plaats hebben do installatie van den nieuw benoemden rechter Mr. H. van Log- <hem de Josselln de Jong, BOND VAN TECHNICL Men schrijft ons: De leden van de afdeeling Haarlem van den Bond van Technici maakten Vrijdag met graagte gebruik van de welwillendheid van de directie, om, nu de campagne aan de beetwortel- suikerfabriek te Halfweg in vollen gang is, het bedrijf In al zijn om vang en in alle détails te bekijken. Het uit 15 personen bestaande ge zelschap kwam des avonds te 7 uur op het terrein, waar een bedrijvig heid heerscht, die een prettigen in druk teweeg brengt in het rechtge aard gemoed van eiken teehniker, ondanks het enorme geraas en ge stamp der talrijke machines, die den bezoeker ook hier respect afdwingen voor datgene wat zij vermogen on der de ingenieus© leiding van den meester der techniek. Door de directie werd als leidsman aen der chemikers toegevoegd, zoo dat de bezoekers onder diens deskun dige en zeer duidelijke voorlichting het gansche bedrijf konden gade slaan. Bij de enorme hoeveelheden der grondstof, die voor een oogenblik de vraag opwerpen hoe het mogelijk is, dat deze in zulk een betrekkelijk korten tijd tot suiker moet worden verwerkt, daar de geheele jaarlijk- sche campagne slechts 10 weken in beslag neemt, begon de wandeling. Men zag er hoe de bieten, na te zijn gereinigd per Jacobsladder naar een hoog punt in de fabriek worden ge leid om ten slotte te geraken in de ketels, die, voorzien van draaiende, gekartelde messen, het bekende wormvormige product geven. Nadat deze ten slotte onder zware persen bevrijd zijn van de sappen, die de suikerdeeien bevatten, worden zij als meststof aan den landbouw verkocht. Het sap ondergaat daarna verschil lende bewerkingen, hoofdzakelijk om het te reinigen, waartoe, om de vreemde bestanddeelen te hinden, o.a. ongebluschte kalk wordt gebezigd, dat later) wederom uit het residu wordt afgescheiden en eveneens als meststof in den handel gebracht. Aan het einde komt de stroop, waarin de suikerkristallen aanwezig zijn in ketels, welke door centrifugale kracht snel worden rondgedraaid (c.a. 1400 slagen per minuut), en waarvan de wanden geperforeerd zijn. Onder het draaien wordt de vloeistof door de wanden naar bui ten gedreven en vormt zich een dikke huid zuivere suiker tegen den bin nenkant dier wand. Deze suiker komt ten slotte langs Jacobsladders op de bovenste étage der fabriek, wordt daar afgewogen en in zakken, ieder van 100 Ko., verpakt om naar Amsterdam aan de raffineerderijen te worden afgeleverd. Te half 10 keerden de deelnemers huiswaarts, na den avond aange naam en leerzaam te hebben doorge bracht.: O n d e r w ij s. Bij het Christelijk onderwijs zijn benoemd te Hillegom de heer J. Boomsma van Rotterdam, te Zeven huizen (Gr.), de heer J. van der Werf te Hoofddorp, te Sassenheim de heer J. Wiepkema van Oosterwolde (Gr.) De collecte j.l. Zaterdag avond gehouden aan den uitgang van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., voor een zieken makker, beeft opgebracht 21.39. VoorhetLlghalfo nds. In hartelijken dank ontvangen voor het Lighalfonds van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor Haarlem en omstreken, in de week van 613 dezer j.l. een gift van f 4.20 van een zilveren bruiloft (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uil de Omstreken SCHOTEN* Geslaagd. De heer H. J. Hennis, Onderwijzer alhier is geslaagd voor de acte M. O. schoonschrijven. M e t e r-d i e f s t a L Van een perceel in de Paul Kru- gerstraat is de inhoud van den muntmeter ontvreemd en ook het hakje voor de halve stuivers.: BENNEBROEK. Vaccinatie. Woensdagmiddag 17 November a. 8. zal in de openbare lagere school gele genheid bestaan tot het kosteloos doen inenten en herinenten. HEEMSTEDE. Bij den heer W. G. van Meeuwen is in den nacht van Vrijdag op Zater dag een bruine jachthond komen aan- loopen.. AERDENHOUT. Tijdens den storm van Vrijdag nacht moest een zware eikenboom, staande nabij de tramhalte en de villa van den heer Van den Arend, het ontgelden, daar hij midden door brak. Van een dak werd een zinken luchtkoker opgenomen en een eind verder neergeworpen, terwijl aan de telephoon aanmerkelijke schade werd aangericht. BEVERWIJK. Mej. 'A. M. W. H. Antonijsen alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Wildeowank. HAARLEMMERMEER. De heer L. van Giersbergen, wan- delleeraar der Vereeniging voor Bij enteelt in Nederland, zal eerstdaags te Aalsmeer optreden met eene le zing, toegelicht door lichtbeelden. De heer W. G. van der Wal zal al hier (Hoofddorp) een gratis-cursus houden voor landbouwerszoons over paardenfokkerij Het bestuur van de district-organi satie Haarlemmermeer en omstreken van Patrimonium, werd ingevolge de laatst gehouden verkiezingen sa mengesteld als volgtP. Ouwerkerk, te Hoofddorp, voorzitterF. Muijs te Leimuiden, 2e-voorzit,ter B. A. v. d. Blom te Oude-Wetering, ie-secretaris J. v. Klaveren te Nieuw-Vennep, 2e- secretaris, en J. H. v. Grondelle, pen ningmeester* Vergiftigd. Een kleine jongen van den arbei der T. te Nieuw-Vennep werd plotse ling ongesteld, hetwelk gepaard ging met hevige diarhee en brakingen. Het kind bekende ten slotte gesnoept te hebben uit een doosje, dat bij on derzoek rattenvergif bleek te bevat ten. Onmiddellijk werd de geneesheer ontboden, die vergiftiging constateer de en dadelijk zijn maatregelen nam. Het levensgevaar was evenwel door de vela brakingen reeds geweken. Op het oogenblik bevindt het kind zich rede lijk wel. Hinderwet. Door T. de Vries, is aan B. en W. dezer gemeente vergunning gevraagd, een timmermanswerkplaats, waarin een electromotor wordt geplaatst, te mogen oprichten, op een perceel aan den Ringdijk bij Bennebroek, plaat selijk gemerkt sectie J. no. 57. HALFWEG. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwou- de, brachten heden een bezoek aan de Beetwortelsuikerfabriek „Hol land" alhier. De gasten werden ont vangen en rondgeleid door de heeren A. van Rossum, directeur, C. van Rossum, adj.dlirecteur en Spakler, commissaris, ten huize van den heer C. van Rossum werd geluncht. Hierna begaf het gezelschap zich naar de woning van den burgemees ter Jhr. mr. E. H. E. Teddng van Berkhout alhier, alwaar ook de da mes Van Rossum en Teding van Berkhout aanwezig waren. Het plan was te 4 uur .weer te Yen- trekken. Aan de suikerfabriek „Holland" kregen Zondagmorgen door onvoor zichtigheid van een jongen, twee werklieden ernstige brandwonden door kokend kalksap. Na door een dokter verbonden te zijn, moesten zij huiswaarts keeren daar zij hun werkzaamheden niet konden hervatten. VELSEN* De stoompont „Velsen" heeft Zater dag door den storm den dienst moeten staken. Het vervoer geschiedde toen per „Kennemerland". ZAND VOORT* De storm der laatste dagen heeft 'al hier ook danig gewoed. De zee stond aan de duinen en het zand woei hui zen hoog. Op verschillende plaatsen woeien halve daken weg. Van het ho tel Kurhaus werd een stuk van de ve randa van pk min. 12 M. lengte opge nomen en kwam aan den overkant achter de Passage terecht. Persoonlij ke ongelukken zijn niet voorgekomen. Zij, die wenschen deel te nemen aan het herhaiingsonderwijs, cursus 1909- 1910, moeten zich daarvoor aanmel den bij den beer H. Volger, hoofd der herhalingsschool alhier. Bij beschikking van Z. E. den mi nister van Justitie, d.d. 29 October j.l. is ingetrokken de aanstelling tot onbe zoldigd rijksveldwachter, verleend aan J. P. de Klerk, vroeger stations chef alhier. Alhier zijn aangespoeld en onder beheer der strandvonderij gesteld 100 haddings gemerkL F. A. T. Door den heer jhr. mr. F. IC. van Lennep is de benoeming, tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente aangenomen. Ter voorziening in twee vacatures 2al de herstemming plaats hebben op Maandag 2 Decem ber a. s. en wel tusschen de heeren H. Schuurman, L. N. Weber, V. Bieren broodspot en J. M. van Brummelen. EEN NEDÊRLANDSCH ESKADER IN DE JAPANSCHE HAVENS. Over de ontvangst van het Neder- landsch eskader in Japan zendt Reu ter uit Tokio de volgende mededee ling Het Nederlandsch eskader, zijn of ficieren en bemanning worden z"cer gastvrij te Tokio ontvangen. De be trekkingen tusschen de Nederland- sclie natie en de Japanners waren steeds van bijzonder vriendschappelij- ken aard en zoowel de marine als de ambtenaren van de Japansche regee ring hebben niets achterwege gela ten, om te toonen, hoe welkom de ver tegenwoordigers van H. M. Koningin Wilhelmina hier thans zijn. Het is 15 jaar geleden, sinds Nederlandsche oorlogsschepen in de haven van Yoko hama het anker uitwierpen en slechts één van de officieren van het tegen woordige eskader is vroeger in Japan geweest. Het natuurlijk gevolg was, dat de admiraal, zijn officieren en manschappen hier met groot genoegen vertoeven. Het bezoek eindigde den 30en Octo ber, nadat de admiraal en zijn voor naamste officieren door den Keizer Yan Japan op het keizerlijk paleis ontvangen waren. MANNENBOND VOOR VROUWENKIESRECHT. Onder voorzitterschap van mr. E. W. van Straaten hield de Mannen bond voor Vrouwenkiesrecht Zondag middag te Amsterdam een algemeen© vergadering. De voorzitter wees er op, dat de uit slag der Juni-stembus van 1908 bij sommige «voorstanders van vrouwen kiesrecht een zekere moedeloosheid deed ontstaan. Echter ten onrechte, daar in alle Christelijke partijen, bij de R.-IC. en Chr.-historischen het meest, doch ook reeds bij de anti-re- volutionnairen belangstelling voor het vrouwenkiesrecht begint te ont waken. In het door den secretaris den heer B. Thoënis, uitgebrachte jaarverslag werd meegedeeld, dat afdeelingen werden opgericht in Den Haag, Am sterdam en Gorinchem. Het aantal leden en donateurs neemt geleidelijk toe, vooral in de afdeeling Den Haag en Amsterdam, en bedraagt 150. Ten slotte wordt de" wensch uitge sproken, dat de bond, gesterkt door eenige jaren van moer kalmep arbeid met nieuwe kracht en versterkte kas sen in 1913 zich in de politieke arena niet onbetuigd zal laten. De algemeene propaganda, de pro paganda in do afdeelingen en de uit gaaf van een maandblad, gaven tot zeer uitvoerige discussies aanleiding. Met 48 stemmen voor en 42 tegen, werd in principe voorwaardelijk tot de uitgaaf van een maandblad beslo ten en bepaald, dat wel degelijk een zekere contróle zal moeten worden uitgeoefend op de annonces. Ais leden van het hoofdbestuur wor den herkozen mr. E. W. van Straeten, voorz., B. Thöenes, seer., W. A. E. Mansfeldt, mr. Joh. J. Belinfante, F. F. Kehrer en A, Broese van Groenou, en gekozen H. v. d. Mandere, Den Haag, S. J. Oud, Purmerend, en mr. D. A. Schretler en voor het geval een of twee dezer laatsten mochten be danken, dr. J. P. Hoekstra, Groningen en H. W. J .A. Schook Jr., Den Haag. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat, blijkens mededeeling van den heer voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, die Kamer in hare verga dering van 9 dezer besloten heeft, den heer jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, benoemd als lid dier Kamer voor het kiesdistrict Gulpc-n, als zoodanig niet toe te laten; dat dus in genoemd kiesdistrict eenenieuwe verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben. heeft goedgevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 23 November e.k., de stem ming zoo noodig op Donderdag 2 December d.a.v. en de herstemming zoo noodig op Donderdag 9 De cember d. a. v. W. C. J. PASSTOORS. Naar het Dagblad van Noord-Bra bant verneemt, is de heer W. C. J. Passtoors, lid van de Tweede Kamer voor Beverwijk, en burgemeester van Ginneken, ernstig ongesteld. Een gevatte kou is ontaard in longontsteking en doet den patiënt met ernstige koorts het bed houden. KINDERVERLAMMING. Te Koedijk heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. Ook te Alkmaar kwam een derge lijk ziektegeval bij een kind voor, dat overleden is. LEVENSVERZEKERINGS BEDRIJF. Een wetsontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf is bij de - regeering in voorbereiding. treinbotsing. Op het stationsterrein te Tilburg, is Vrijdagnacht een goederentrein uit Vlissingen op een aantal wagens ge- loopen, waardoor 8 wagens derailleer den. De materieele schado is belang rijk. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. assemburgii. Het bekende oude kasteel Assem- burgh nabij Heemskerk, dat des zo mers druk bezocht wordt, is in han den van het rijk overgegaan. De omliggende landerijen, bestaan de uit wei- en tuingronden, zullen in publieke veiling worden verkocht. CONGRES GEZOND- HEIDSREGBLING. Tweede dag. Zaterdag werd te Groningen 't con gres voortgezet. Nu was aan de orde gesteld de bespreking van de vraag Welke wijzigingen moeten in de Wo ningwet worden aangebracht om deze beter tot haai' recht te doen komen Het praeadvies der Woningwet-com missie (bestaande uit de heeren dr. G. W. Bruinsma, mr. H. L. Drucker, J. H. Faber, II. Pollema, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, J. H. Schaper, J. W. C. Teilegen en J. M. A. Zoetmul der) was daaromtrent verleden jaar reeds uitgebracht en gedeeltelijk be handeld. Ook hadden eenige bestuursverkie zingen plaats. In de vacaturen-Wijs man en Bruinsma werden gekozen prof. dr. L. van Itallie te Leiden en dr. J. D. van der Plaats te Utrecht. DE ONTPLOFFING TE KATWIJK. Het stoffelijk overschot van den bij de ontploffing te Katwijk omgekomen luitenant Oostrijck, is Zaterdagmid dag van Wijk aan Zee naar Den Haag overgebracht en Zondagochtend op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld. Bij de begrafenis deed de minister van Oorlog zich vertegenwoordigen door den kapitein der artillerie Log ger, werkzaam bij het departement. EEN LEGAAT VAN WIJLEN MEVR. VAN MARKEN. Wijlen mevrouw Van Marken heeft een en een kwart ton gelegateerd ten behoeve van eene stichting in het be lang van de gezondheid der leden van het personeel der Delftsche fa brieken. STANDBEELD VOOR WIJLEN Dr. SCHAEPMAN. De R. K. propagandaclub „De Jon ge Garde", te Almelo, die het initia tief heeft genomen voor de stichthig van een standbeeld of gedenkteeken voor wijlen dr. Schaepman In zijn geboorteplaats Tubbergen, ontving van verschillende zijden reeds blij ken van instemming met dat plan. SCHEEPSONGELUKKEN. Zaterdagmorgen is een tweemast stoomboot op ongeveer 5 a 6 palen be zuiden Huisduinen gestrand. Het gestrande stoomschip „Mars" was in ballast op reis van Rotterdam naar Hamburg. De - bemanning, 22 man. en 2 dames zijn te Callantsoog binnengebracht Men meldt uit Vlieland Bij dam 26 is een stoomschip ge strand. Het zit reeds onder water, al leen de masten zijn nog zichtbaar. Van de eauinajre is niets bekend.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1