Weerbericht KEIJSER'S SchoenenmagazUn, Uit de Kechtszaal Uit de Gtnstrekem Binnenland Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand AmstBrdamsehe Beurs. INGEZONDEN v MEDEDEELINGEN VAN HET &ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 18 November 1909. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Aberdeen (Oostkust van Schotland); laagste 741.5 rn.M. te Coruna (Span je). Verwachting tot den avond van J9 November Wind meest matige tot krachtigen Oostelijken wind- Gesteldheid van de luchtgedeelte- jlijk bewolkt, droog weer. Temperatuur kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 765 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Tbermometerstand te Haarlem. Donderdag 18 November Hoogste gisteren S uur F. 41 Laagste hedennacht F. 80 Hoogste heden tot IS uur 7. 87 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cta. per regeL r 82 Lang* Veeratraat Tnrfcoilecte.. De opbrengst van de gisteren door hot R. K. Parochiaal Armbestuur van Haarlem gehouden turfcoilecte, be droeg de som van f 726.27. 6IGARENDIEFSTAL. A. B., een zwerver, had op een goe den dag eens lust een lekker sigaartje le rooken. Maar voor koopen ontbrak hem het geld. Doch, wat nood er is ,voor sommige menschen nog een an dere weg dan koopen En dien weg sloeg B. in. In een onbewaakt oogen- blik nam hij bij den sigarenhande laar K., in de Smedestraat alhier, een aangebroken kistje weg, waarin zich nog een vijftigtal sigaren bevon den. Hiervoor stond B. hedenochtend terecht. Beklaagde is niet verschenen de bulten gerechte afgelegde bekentenis en de getuigenverklaringen zijn even wel beslissend. De subst. officier achtte het feit dan ook wettig en overtuigend bewe zen en vroeg 3 weken gevangenis straf. BEDELARIJ. De gebroeders O. hebben den 24sten September in de Groote Houtstraat gebedeld, 's Avonds om acht uur heb ben zij de dames B. aangesproken, en om logementgeld gevraagd. Mej. B. verklaart, dat ze een wel- nigje boven hun theewater waren. De beklaagden ontkennen, dat zij aan mej. B. om onderstand gevraagd hebben ze hebben haar niet eens ge zien. Ook waren ze niet dronken. Dan doet het tweetal nog een lang verhaal, waarin, als altijd, de woor den armoede, werkloosheid en geld gebrek," de hoofdrol spelen. Getuige D. is ook door lien aange sproken en eveneens om nachtlogies gevraagd. De heer D. is eveneens van tneeniiig, dat ze een beetje to veel op ihadden. Geen der getuigen kan evenwei op een bepaald hand-uitsteken wijzen. Mr. Iioyer acht de feiten bewezen voor den lsten beklaagde en vraagt twee dagen hechtenis voor den twee den beklaagde vrijspraak. MISHANDELING. K., caféhouder te Scholen, stond terecht wegens mishandeling van ze keren F., die bij hem een slokje kwam koopen. De getuigen zijn niet verschenen. Beklaagde zegt, dat F. hem belee- digd heeft; K. heeft hem toen herhaal delijk verzocht hiermee op te houden, maar daaraan werd geen gevolg ge geven. Toen is K. driftig geworden en heeft F. geslagen. Mr. Iioyer, do omstandigheden ln aanmerking nc-mende, eischt 2 boete of bij niet-betaJing een dag hech tenis. ONDERSTAND GEVRAAGD. Te Broek in Waterland heeft M. N B., een zwervend koopman, langs de hulzen om onderstand gevraagd. Me juffrouw Schoeinaker heeft hem, op rijn smeeken om een kleinigheid, een cent gegeven. Beklaagde deelt mede, dat hij nog ■aan een viertal andere huizen aange beld heeft. Don veldwachter K. heeft hij onge lukkigerwijze ook gevraagd op aio evijze liep hij natuurlijk in den rnuil tvan den leeuw. De subst. officier vraagt een hechte- üisstvaf van 12 dagen. B. scheen niet bijzonder op zijne Vrijheid gesteld le zijn, want toen de veldwachter aanbood, hem alsnog los te laten, zei beklaagde „Nee, ik ga maar liever naar Veen- tin i zen 1" Aan dien wensch werd evenwel geen gevolg gegeven. ONWILLIGHEID. Uit de herberg van Van L., te Haar lem mor! iede, was W. H, op zekeren avond onwillig heen te gaan. II. moest gold van Van L. hebben, en daarop wilde hij wachten, al moest het ook tien ganschen nacht door- duren. Ten slotte is H. door den veld wachter met geweld verwijderd moo- ten worden. Beklaagde zegt, dat niet h ij in 1 beklaagdenbankje zitten moest, maar Van L. Mr. Hoyer, deze meening onder schrijvend, deelt bovendien nog me de, dat er tegen Van L. een straf vordering in voorbereiding is wegens verduistering van gelden. Met be klaagde heeft niemand ooit eenigen last. De omstandigheden in aanmerking nemende, eischt de subst. officier te gen H. 2 boete of vier dagen hech tenis. HET PAARD OF DE MAN Een koetsier alhier, G. van L., stond terecht wegens het opzettelijk slaan met den zweep van een militair wiel rijder, die deel van een colonne uit maakte. Beklaagde ontkent ten stelligste den soldaat ie hebben willen raken het paard had een klap noodig, wilde hij niet tegen de paaltjes op de Dreef aan rijden. Dat hij den soldaat geraakt heeft, doet hem leed, maar het was louter toeval. De getuigenverklaringen werpen evenwel een heel ander licht op de zaak. Mr. Hoyer acht dan ook het opzet volkomen bewezen, en vraagt vier dagen gevangenisstraf. UITSPRAKEN: H, J. W. von E., groentenkoopman te Haarlem, mishandeling en diefstal 10 dagen gevangenisstraf. J. H. J. W. W., zeeman, gedeti neerd, diefstal, 2 maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. L. N. B., zeeman, gedetineerd, po ging tot diefstal, 6 maanden gevan genisstraf, met aftrek als voren. L. S., los werkman, zonder vaste woonplaats, opzettelijke vernieling, 14 dagen gevangenisstraf. F. O., huisvtr. Ch. de G., zonder be roep, te Amsterdam, diefstal, f 25 boete of 12 dagen hechtenis. J. T. veehouder te Zevenhuizen, diefstal, vrijgesproken. J. van A., sigarenmaker te Haar lem, diefstal, een maand gevangenis straf. F. II., kermisreiziger te Amster dam, diefstal, een maand gevange nisstraf. M. S., los werkman te Schoten, diefstal, een maand gevangenisstraf. P. van E., koopman te Haarlem, diefstal, 45 dagen gevangenisstraf. P. J. K., koopman te Beverwijk, mishandeling van een dier, f 6 boete of 4 dagen hechtenis. J. H., arbeider te Haarlemmermeer opzettelijke zaakbeschadiging, f 6 boete of 4 dagen hechtenis. P. M., fabrieksarbeider te Worm er, overtreding, hondenbelasting, 5 boete of 1 dag hechtenis. J. K., viaschersknecht te Volendam, mishandeling, een maand gevangenis straf. J. B., olieslager te Koog aan de Zaan, opzettelijke vernieling f 6 boe te of 4 dagen hechtenis. KANTONGERECHT, Bij nader onderzoek is ons gebleken dat ons verslag van 't Kantongerecht over de pereplukkers te Heemstede eenigszins onjuist- is. Van het geld, dat door de beklaagden, of liever door hun ouders, zou afgedragen worden aan den tuinman en den koetsier, wist de eigenaar der gestolen peren af, die dit goed vond, als belooning voor de moeite door hen aan den dag gelegd om de daders op te sporen. Faillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier i$ bh vonnis van 18 November 1909 in staat van faillissement verklaard: G. A. Klazinga, winkelier te Haar lem (Barteljorisstraat). Rechter-commissaris mr, W. H. yen Nos van Meerkerk. Baldadigheid. Gisteravond even negen uur had den twee jongens bij de bloscopische voorstelling op de Groote Markt, de brutaliteit, om een brandend eindje sigaar in den zak van een buitenman te gooien. Do man, die met volle aan dacht naar de hoogte stond te kijken, bemerkte hiervan njets. totdat hij werd gewaarschuwd, dat er rook uit zijn zak kwam en tot zijn grooton schrik bemerkte, dat zijn zak al in brand stond. Het vuur werd spoedig gedoofd. De daders, waren Intusschen verdwenen. Lezingen. De heer 3. B. A. Saeys zal dezen winter vier lezingen houden voor do Vereeniging van Kantoor- en Handels bedienden, hier ter stede. J u b 11 Gisteren herdacht de heer Somers, ploegbaas in de afdeeling stelplaats van de centrale werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaa rbij de Maatschappij in dienst trad. Van vele zijden ontving de ju bilaris blijken van belangstelling. Namens de Maatschappij overhandig de de opzichter hem een enveloppe met inhoud eu een diploma. llooger beroep aang etee- kend. Door H. M. van der Mey alhier is hooger beroep aongoteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij hij ter zake van mishandeling van den heer Leupen is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. „H o f g u n s t". De wederopvoering von Thilo von Trotha's „Hofgunst" trok gisteravond in de „Bron" veel publiek. De Neder- iandsche Tooneelvereeniging oogstte veel bijval met deze voorstelling. Eigenaardige tramvertraging. De tram Haarlem—Alkmaar, die vanmorgen om kwart over achten in Haarlem moest zijn, kon 't niet verder brengen dan de Lighal aan den Scho- t er weg. De reden hiervan wasge brek nan water in den ketel. Door ma chinist, stoker en conducteur werden eenige emmertjes water geschept aan de yaart, waarna de tram, na een kwartiertje stoken, weer voldoende stoom had, om Haarlem te bereiken. S o i r e. De Haarlemsche Vereeniging van Spoorweg-ambtenaren houdt deze week een soiree in de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging". Zang, muziek .voordrachten en ten slotte een bal zullen den avond opluisteren. Ex. M. O. S c h o o n s c h r ij ven. Te 's-Gravenhage is geslaagd de heer A. P. Stolk, te Haarlem. BLOEM END A AL. Onze corr. schrijft Door den heer A. Lokerse, inspec teur van politie alhier, is een wolf aangekocht, met het doel hiermede te kruisen met herdershonden. Door den brigadier-majoor der rijksveldwacht en de jachtopzieners J. en L. Bakker, is proces-verbaal op gemaakt tegen E. B. en J. K. te Zand- voort, wegens het opsporen van wild door middel van kunstlicht. Een ge weer en een lantaarn werden in be slag genomen SCHOTEN. Nat. Militie. Het aandeel militieplichtigen voor onze gemeente is vastgesteld op 18 voor volled'ge oefeningen en 7 voor korte oefeningen. HAARLEMMERLIEDE C, A. Voor de lichting 1910 moet deze ge meente 17 manschappen leveren, (12 volledige en 5 korte oefening). SPAARNDAM. Nationale Militie. Voor de lichting 1910 zullen uit de ze gemeente worden opgeroepen twee personen, één voor volledige en één voor korte oefeningen. AERDENHOUT. De Zuidlaan, uitmakende de schei ding tusschen het Naaiden veld en Groot Bentveld, is thans voor een ge deelte In een flinkon straatweg her schapen, De gronden, gelegen ten Oosten en ten WestSn van genoemden weg zijn uitstekend geschikt, vooral door huil boschrijke en lommerrijke omgeving voor vLÜabouw, een bewijs, dat door den heer T. B. Roorda een flink stuk grond is aangekocht, waarop een prachtige villa is ver rezen, die een sieraad voor de omge ving genoemd kan worden. Nu er vooruitzicht bestaat, dat Aer- denhout en Bentveld niet zullen ver stoken blijven van waterleiding, kan men verzekerd zijn, dat de villabouw hier binnenkort een groote vlucht zal nemen. BENNEBROEK. Militie. Het voor deze gemeente aangewe zen deel ter inlijving der militie, lichting 1910, bedraagt 2, namelijk i voor de volledige oefening en 1 voor de korte oefening. Het aantal lote- lingen bedroeg 7. SLOTERDIJK, Bij de veehouders Schippers en Van Heusden is schurft onder de paarden uitgebroken. Op last van het veeart- senijkundig staatstoezicht worden de voorgeschreven maatregelen tegen uitbreiding der ziekte gevolgd., In het Slatuinenpad is uit een sloot het lijk ongehaaid van een nog onbe kend persoon het is naar het lijken huisje alhier gebracht. IJ MUIDEN. Heden is gelegd de nieuwe licht- hrulboei, voorzien van onderwater- Icioksignaal op 5000 meter uit den duivoet-. De oude brulboei, die op 3850 meter uit de pieren lag, wordt inge haald. DE PRINS IN 'N VENTERSWAGEN. Men schrijft uit Cothen (Utr.) aan „De Geld." Donderdag, 11 dezer kwam Z. K. H. de Prins der Nederlanden per automo biel door de gemeente Cothen om op 't goed van baron d'Aurnale van Har- denbroek tot Hardenbroek te jagen. Op den Utrechtschen Provincialen weg verzakte de auto, bij 't uitwijken voor een paar wagens, die langs den weg stonden, zoodanig, dat vrijko men onmogelijk scheen. Haastig steeg de Prins uit om te voet zijn weg naar het Kasteel Hardenbroek voort te zetten. Nu zijn de wegen ln dit. jaargetijde vaak zeer slecht; zoo ook de Provinciale. Een wandeling van een groot kwar tier door dik en dun was voor Z. K. H. een alles behalve prettig uitstapje. Gelukkig bracht een kruidenierswa gen, die voor een nabijzijnd huisje stond, uitkomst. Onmiddellijk stapte de Prins op den venter af en vroeg den man of deze hem niet even naai* het kasteel Hardenbroek kon bren gen. De voerman werd bereidwillig ge vonden en aanstonds klom de hem onbekende heer in het eenvoudige voertuig en nam plaats op 't bankje onder de bruingele huif. Zonder ver dere incidenten werd nu da weg tot aan de kasteollaan afgelegd, 't Oprij den dezer laan ging echter met eenige moeilijkheden gepaard. De op post zijnde politie achtte het ongeoorloofd met zoo'n koopmanswagen die allée te berijden en dat te meer nu Z. K. H. de Prins der Nederlanden elk oogen- blik kon verwacht worden. Zij ver bood dan ook den kruidenier ten strengste vendor te gaan en gelastte onzen koopman onmiddellijk om to lteeren. Toen de politieman echter zag dat een deftig heer in jachtcostuum van onder de huif de leidsels uit de handen van den voerman nam en het paard tot voortgaan noopte, week hij eerbiedig ter zijde. En zoo kwam Z, K. H. de Prins der Nederlanden in plaats van per auto, met een zwaren venterswagen, gedekt door een bruin gele huif en bespannen met een ma ger paard in sukkeldraf voor 't kas teel van zijn gastheer baron d'Aurnale van Hardenbroek tot Hardenbroek. N. O. G. De in het N. O. G. gehouden verkie zingen voor lid van het hoofdbe stuur en lid der weersta-ndscommiasie nadden tot uitslag, dat gekozen Is tot lid van het hoofdbestuur (district Drente en Overijsel) de heer A. Feber- wee te Wythmeu bij Zwolle en tot lid der weerstandscommissie de heer C. M. Soeters te Amsterdam. NAT. CHRIST. OFF. VEREE NIGING. Do Nat. Christ. Off. Vereeniging hield te Utrecht haar jaarvergade ring. Besloten werd, ook dit jaar in de Kerstvacantie een vergadering te houden met adelborsten en cadetten. Het hoofdbestuur werd diligent ver klaard inzake de voorzetting van zijn arbeid voor de bevordering van de geestelijke belangen bil de marine. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren Schoch en Hagedoom, wer den herkozen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd, ook voor oommissiën voor het vraag stuk van het passagieren van adel borsten en schepelingen, en voor het duel-vraagstuk commissiën te benoe men, of deze te bespreken met andere leden. TE VEEL GEVERGD. Voor brievenbestellers is het niet al tijd even gemakkelijk de brieven aan de geadresseerden ter hand te stellen. Dit bleek weer dezer dagen duidelijk het geval te zijn, toen d~e post in de gemeente Vlijmen een schrijven van de tiendcommissis te bezorgen had aan iemand, die... reeds meer dan 30 jaar is overleden.* Te Herpt kreeg de post van dezelf de commissie een brief te bezorgen aan een .die.... ruim 9 jaar geleden naar betere gewesten is heengegaan. Te Nieuwkuyk had de post, alweer van dezelfde commissie, een schrijven te bezorgen, aan iemand, die... thans 16 jaar geleden is overleden. MILITAIRE WILLEMSORDE. Bij het departement van Koloniën is in bewerking eene herziening van de wet op de Militaire Willemsorde en het daarbij behoorend reglement van administratie en discipline, zoo mede van de aanhangige regeling betreffende het verlies van Neder- landsche ridderorden. Met de daaraan verbonden werk zaamheden is belast de gepension- neerde luitenant-kolonel van het O. I. leger, J. M. van Gogh. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Na de voortgezette beraadslaging over den aankoop van den spoorweg BataviaBuitenzorg, werd op aan drang van Dr. Bos en rnet goedkeu ring van den Minister, de stemming verdaagd tot een nader te bepalen dag. De suppletoire begroeting betreffen de de reis- en uitzendingskosten van den Gouverneur-Generaal werd aan genomen met 65 tegen 6 stemmen. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werden geopend dioor den heer Roessingh, die betoog de, dat het antwoord der Regeering, inzake de toepassing van Christelijke rechtsbeginselen, verward en ondui delijk is. Was de antithese prijsgege ven Christelijke rechtsbeginselen waren niet het monopolie der rechter zijde, want die beginselen wijzigen zich historisch voortdurend daarom trent bestond geen eenheid. Spreker wraakte in het algemeen het verwarren van Christendom en politiek, welk verwa.rren den gods dienst in discnediet bracht. De heer Troelstra sprak over den uitslag der verkiezingen zijn partij kon tevreden zijn, want ze ging in stemmental vooruit, gelijk de vrij-libe ralen achteruit gingen. Het oude libe ralisme kon z. i. blijkbaar geen rol meer spelen en de kleurlooze midden stof niet meer,lokken. Tot de neder laag der beide andere vrijzinnige fracties werkte mede het feit, dat liet Kabinet van 1905 geen bezuiniging bracht op legeruitgaven en dat de Liberale Unie zich deswege niet kon verantwoorden. Haar verkiezings leuzen konden geen vertrouwen wek ken. De vrijzinnig-democraten waren verdeeld over de Staatspensioneering. Ook het onderwijsstandpunt der vrij zinnigen was niet zuiver meer. Het vroeger standpunt werd vrijwel prijs gegeven, tot schade van de openbare school, nu men minderheid was. Men kon voortaan de zorg voor de bijzon dere school gerust aan de rechterzij de overlaten. (Gelach). De liberalen moesten een sociale hervormingspartij worden, op den grondslag van het algemeen kies recht. Een democratisch bloc wees spreker beslist af. De liberalen zou den het verband verliezen met him kiezers, die óf naar de socialisten zouden afbrokkelen, öf naar rechts, ofschoon tegenwoordig vrij hooge eischen worden gesteld aan wie „man van rechts" wil heeten. (Gelach)^ HOOFDSTUK VII (FINANCI8N). Belastingpolitiek. Beslist komt de minister van Finan ciën. op tegen de meening van sommi gen, dat er in zijn belastingpolitiek sinds het vorige jaar een belangrijke wijziging is gekomen. Nimmer gaf hij reden tot de meening, dat h" niet minder dan 8 millioen uit de wijzigin gen van de successie- en de Inkom stenbelasting zou trachten te verkrij gen. De plannen ten deze zijn sedert het vorige jaar velstrekt onveranderd gebleven. Aan de omstandigheid, dat de aanvullingsbelasting in de Troon rede niet wordt genoemd, valt aller minst de b8teekenis te hechten, dat daarvan zou zijn afgezien. Het toegezegde ontwerp tot verhoo ging van de successiebelasting is reeds Ingekomen dat tot vervanging van de vermogens- en bedrijfsbelas ting door eeno inkomstenbelasting met eene aanvuiiingsbelasting, zal evenals het ontwerp eener nieuwe ta/- riefwet nog in den loop vcm dit zit tingsjaar inkomen. Van de opbrengst van deze laatste blijft de eerste en voornaamste bestemmingdekking van de kosten der sociale maatrege len, eene bestemming, waaraan geenszins te kort wordt gedaan door dat in afwachting van de totstandko ming van de successie- en inkomsten belastingen tot dekking van het te kort, tijdelijk gelden worden ontleend aan eene voorioopige verhooging van het tarief in den vorm van evenredi ge verhooging der tegenwoordige ta.- riefcijfers. Dat tegen zulk een evenre dige verhooging bezwaren bestaan, ontkent de minister nietzijnerzijds zal dan ook niets ongedaan gelaten worden om dien voorloopigen toe stand zoo kort mogelijk te doen du ren en hij rekent daarbij op de mede werking der Staten-Generaal. Dat het tarief niet tot sluitpost kan dienen in dien zin, dat het Jaarlijks wordt vorhoogd of verlaagd, al naar de behoeften, staat voor den minister vast. Er is dan ook geen sprake vim een tijdelijke, doch van een voorioo pige tarlefsverhooging. Voorshands gedoogt 's lands finan- cieele toestand niet, het initiatief te nemen tot uitgaven voor krachtiger steun aan in financieelen nood ver- keerende gemeenten. De bewering, dat de sucessiebelas- tlng tot kapitaalvernietiging leidt, is vooral, waar slechts een gering per centage wordt geheven, alleszins be twistbaar. Voor vrees, dat de fiscale zijde van de tariefswijziging op den achter grond zal geraken, behoeft niet meer aanleiding te bestaan dan ten vorigen jare. Groote beperking van den in voer is een slecht middel, om de op brengst van het tarief ruimer te ma ken. Eene belasting van goederen in de doode hand is van den minister niet te verwachten. Tot overweging van een belasting op de beurstransactiën is hij bereid. Hen, die opheffing ver langen van de bevoorrechting, door dat de landbouw-inkomsten in de be drijfsbelasting zijn vrijgesteld, kan de minister geruststellen. Op het oogenblik, met een geraamd tekort van 12 millioen, kan de minis ter den suiker accijns kwalijk gaan verlagen. MR. TH. E. F. HEERKENS. Mr. Th. E. F. Heerkens, lid van de Eerste Kamer, is te Zwolle in 55-jari- gen ouderdom overleden. Pers-Overzicht HET KIESRECHT. De anti-revolutionaire „Rotterdam mer" heeft met bevreemding kennis genomen van de mededeeWng van het kabinet-Heemskerk inzake het kies recht. De herziening van de kiesrecht regeling wordt, zegt het blad, bedol ven onder de algemeene Grond wetsherziening, zoodat het blad meent dat een spoedige gewijzigde regeling van het kiesrecht niet is te verwach ten. Er zitten ln het Kabinet drie anti revolutionaire voormannen, die, naar het bleek, van de ideeën van Prof Fa- bius omtrent het kiesrecht niet veel moesten hebben. En nu zegt het Ministerie, waarin deze drie antirevolutionairen ritting hebben doodleuk „de herziening van het kiesrecht is niet rijp en ver- eischt eene moeilijke voorbereiding". Maar d a t zei Prof. Fabius eigen lijk precies eender op de deputaten- vergadering ln 1907 te Amsterdam, waarvan hij wegliep. Waarom dan hom verketterd, als nu van achteren blijkt, dat het nieuwe Christelijk Kabinet feitelijk zijn ver zet rechtvaardigt Men versta ons wel. Het zal in de eerste 25 jaren nog „wél eens meer" blijken, dat Prof. Fabius veel „voor uitstrevender" en „vooruitziender" is geweest dan anderen waren, en dal zijn overtuiging later beaamd wordt door degenen, die hem eerst weer stonden. Maar wij zeiven zijn met dezen gang van zaken betreffende het kies recht niet bijzonder content. Begraaft men (nu echter) de kiesrecht-wijziging onder een alge- me e n e Grondwetsherziening, die misschien met St. Juttemis tot stand zal komen, dan voedt men daardoor de actie voor algemeen kiesrecht, en zai men in 1913 daarvan het verdriet ondervinden. In onderscheiding van Prof. Fabius waren wij van oordeel, dat spoedig invoering van het gezinshoofdenkies recht een eerste, hoewel zeer beschei den stap zou zijn op den weg naar een organische kiesrechtregeling. Verzuimt men dien stap tijdig te zetten, dan vreezen wij, dat wel eens de gelegenheid kon voorbijgaan. En lcomt het misschien, voel spoedi ger dan menigeen denkt, tot het door de gansche antirevolutionaire partij niet gewiLde algemeen kiesrecht. EEN GEMEENTELIJKE BROOD FABRIEK., To Budapest is in Augustus J.l. een groote gemeentelijke broodfabriek ge opend, een model-inriching in alle oprichten, waarvan de bouw niet minder dan drie en een halve ton van ons geld gekost heeft. De onzin delijkheid van de particuliere bakke rijen en de slechte hoedanigheid van het brood hadden tot dien maatregel doen besluiten. Voor de bereiding en de bezorging zijn alle mogelijke hy giënische voorzorgen genomen. Winst wordt door de gemeente niet beoogd, en de prijs van het brood is dus zóó geregeld, dat alleen rente en aflossing van het geleende geld ver zekerd is. De productie is nu nog slechts 25.000 kilogram per dag, maar indien de gewone bakkers niet spoedig tot verbetering van hun bak kerij en overgaan zal een groote uit breiding worden ondernomen, waar door een dagelijksche productie van 200.000 kilogram mogelijk zal zijn. Nachtarbeid Is er niet, maar overi gens verschillen de arbeidsvoorwaar den afgezien van de veel gunstiger omstandigheden, waaronder het werk verricht woerdt niet zooveel van die in de private bakkerijen. HAARLEM. ONDERTROUWD: 18 Nov. J. de Goederen en J. Soel- laart; E. Hopkes en A. H. Oderkerk, G. Vallenduuk en M. W. Grootvold, G. Meppelink en C. E. Baas. GETROUWD: 18 Nov. J. F. Müller on A. Pikkaart, Jjf.- .W. Vrolijk en F. Kramer. A. Hes- seis en F. v. d. Korf, J. II. Koelink en A. M. W. Vermeij. BEVALLEN: 18 Nov. T. A.. M. DiepenbrockSin-) kei z. S. M. v. Kordelaar-v. d. Lan den d. 17 M. Wisker-v. d. Oosten-.' kamp z. OVERLEDEN: 17 Nov. A. Schouten 61 Jaar, Ripp.« park, 16 S. van Kr eel 39 j., Meester Lu'tela an, J. Verdel, 41 Jaar, M. van ne» nskerkstr. Openingskoersen van 18 Nov. 1909, LABOUCIIERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT: 2 1/2 Cerliiic. N.W.S. 76 13/16, 3 1/2 Ccrtific. N.W.S. 92, Russen 1909 9? 1/16. TABAKSAANDEËLEN: Biudjey 102 1/2, Deli Mij. 451, Me- dan 253 1/2, Nieuwe Asahan 79, Rot terdam Deli 355, Senembah 422. PETROLEUM-AANDEELEN. Ko ninklijke Petr. 467, Moeara Enim 192 7/8, Sumatra P alom bang 170 3/4 Peri. 1421/2, Amalg. Copper 94 1/8. MIJNAANDEELEN. Rocljang Lebong De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Denver 48, Erie 33 5/8, Kansas 43 7/8, 70 7/8, Missouri 49 5/8, Rock Island 40 1/1G, Southern Rails 32 1/16, Southern Pacific '129 5/8, Union Pacific 202, Wabash 20 3/4, Steel 901/4, Carren 76, C. Marine's 7 9/16, 241/2, Cult. 1081/2. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzeni.er niet teruggegeven Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redaotie zich niet aansprakelijk. DE CANDIDATUUR-DR. ADRIAN. Mijnheer de Redacteur I Nu de heer Kleynenberg een beroep gaat doen op de blood verwantschap, welke er volgens hern bestaat tus schen Vrijzinnig-Democraten en Libe rale Unie-mannen (of is het Unie- Liberale mannen?) is het begrijpelijk, dat hem dozen keer de logica, welke hem anders zoo eigen is,- eenigszins in den steek heeft gelaten. Immers bij fa milieleden, althans bij die, welke een zelfde moeder (in dozen do „Vrijzin nigheid") hebben, wijkt vaak de rede voor het gevoel „het bloed kruipt, waar het niet gaan kan". Wat nu de familie-relatie zelve be treft, hoewel ik niet wi! ontkennen, dat er tusschen beide partijen die zich. „vrijzinnig" en die rich ook „demo cratisch'' noemen (waarom dan ook niet beide, voortaan gevaren onder vrijzinnig-democratischen vlag?) ze kere verwantschap bestaal, zoo zou ik toch voorshands er nog niet toe kun nen komen in de politiek te gaati spreken van „oom Kleynenberg" on zou het me al te knellend worden, in dien ik aan dien „oom", hot moge dan zijn een „hooge oom", steeds er mede- deeling van zou moeten doen, zooals blijkbaar van mij was verwacht, als ik een opgevat voornomen ging prijs geven (en hierop misschien zijn hoo ge goedkeuring vingen?). De heer Kleynenberg heeft zich moei te gegeven eenige voorbeelden te ge ven, welke hij meent, dat analoog zijn met het tusschen ons besproken punt. Ik geloof niet, dat hij hierin era- ge lukkig is geweest, mijnheer de redac teur, want „als men een hond wil slaan, kan men w-J een knuppel vin den" (al is ook de ee--*te knuppel den „hondslager" uit zijn handen gerukt) en eene m ij n, zelfs een contra- m ij n, kan ook verkeerd springen, zooals in casu naar ik meen is ge beurd. Maar nu de zaak zelve, mijnheer de redacteur, de vraag Adrian of Brc- gonje En nu zou ik, alle overige pun ten buiten bespreking latende, alleen dit willen zeggen. Waar de taak van de gemeente in de laatste jaren zoo enorm verruimd is en zich niet meer bepaalt tot het uitvoeren van Rijkswetten en haar eigen zelfbestuur, doch ook voor een belangrijk deel wordt gevormd door het expioitoeren van bedrijven, waar bij de gemeente optreedt als werkgeef ster, daar is bet van het allergrootste belang, dat in den gemeenteraad weerklank kan vinden, hetgeen onder de werklieden wordt besproken, het geen daar groeit en broeit. En op dien grond alleen, nrijnhoer de redacteur, acht Ik bet in hoog© rnate gewenscht, dat dezen keer, nu de stemming wordt gehouden in dis trict III, een werkmansdistrict, hot werkmanselement in den Raad wordt versterkt. Dat zal niet alieen ten goede ko men aan den Gemeenteraad en aan de gemeente, doch het zal ongetwij feld ook een gevoel van gerustheid en bevrediging schenken- in de werk manskringen, indien zij weten, dat ter bevoegder plaatse ook hunne be langen door personen ui' hun eigen kring, en waarin zij vertrouwen stel len, worden besprokon. Daarom is het, dat ik met het vol ste vertrouwen en met aandrang den kiezers in district III durf aanbevelen dezen keer to stemmen op J. II. Bro- gonje, een man, die m verschillende lunctiën reeds getoond heeft de pu blieke zaak met kennis, Jjver en am bitie te kunnen en te willen dienen. Mijnheer do redacteur, ik dank U en den heer Iüeynenberg ten zeerste voor de gelegenheid, die mij gegeven is om het bovenstaande nog eens in het licht te stellen. Mr. H. SLINGENBERG. (Haarlem, 18 November 1909. Aan de Redactie van Haaxlem'l Dagblad. Haarlem, 17 Nov. 1909, Geaohte Redactie. In een strooibiljet aan de kiezer!, wordt de heer Bregonje aanbevolen,^' Van een aanbeveling onderzljds wil len we ons hiar onthouden. Alleen achten we het van zóó groot belang op eon zinsnede ln strooibiljet te wijzen, dat wij u b&iesfd «enig# plaatsruimte verzoeken. De aJlnea luid* als volgt „Het workHeden-elernent in deii

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2