HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Suitenïandsch Overzicht FEUILLETON Bet Vergaan van de „Lady Jermyn." DONDERDAG 18 NOVEMBER 1909 „Men kan nooit weten, hoe raar een dubbeltje kan rollen 1 vooral niet in de politieK 1 Dit blijkt nu weer bij de behandeling der legerwet in Belgiö. Algemeen was gedacht, en ook waarschijnlijk gemaakt, dat het ministerie en de regceringspartij ho peloos verdeeld waren, zoodat oen crisis, of een samengaan met een deel der oppositie het gevolg zou zijn. En ziet, nu is het weer waarschijnlijk, dat er GEEN MINISTER-CRISIS IN BELGIS lal komen, maar dat de voorstellen van het ministerie door zijn gewone katholieke meerderheid zal worden aangenomen. N'a schier eindelooze de batten, is de Kamer gisterenmiddag eindelijk met het stemmen begonnen. Het amendement der socialisten, waarbij geeischt werd algemeen© dienstplicht met een diensttijd van 6 maanden, werd verworpen met 157 tegen 34 stemmen en 17 blanco's. Het amendement der liberalen, inhouden de 't beginsel van algemeen en dienst- plicht, werd verworpen met 88 tegen 86 stemmen en 34 blanco's. Met zitten en opstaan werd daarna gestemd over artikel 1 van het ontwerp der regeering, bepalende, dat EEN ZOON PER GEZIN DIENST PLICHTIG is, welk artikel werd a a n g e n o- m e n.. Toch is het geheel© regeerlngs- ontwerp nog niet in veiligheid. Heden moet o. a. nog gestemd worden over ds eventueels afschaffing der plaats vervanging. Daarover was ook veel verschil van meening. Of deze ook bij de stemming tot uiting zal komen In de politiek kan het raar gaan t Wie het niet gelouveu wil, moet naar Engeland kijken. Gisteren deelden we mede, dat Lord Lansduwne in het Hoogerhuis de volgende motie heeft ingediend, „dat dit Huis niet gerech tigd is, zijn toestemming voor dit wetsontwerp te geven, voordat het aan het oordeel van het land is on derworpen geweest." Een handige streek van de Lords I Reeds veel strijd is er gevoerd over de vraag, of het Hoogerhuis zijn veto mag uitspreken over een wet, die aangenomen is door de gekozen ver tegenwoordigers van het volk. Dit wordt bij de aanneming dezer motie evenwel niet gedaan. Het Hoo gerhuis stelt zich dan NIET TEGENOVER HET VOLK, maar het roept er juist het volk bij, om zijn oordeel uit te spreken. Daar door zou dus de quaestie van 't recht van het Hoogerhuis, om over de fi nancieels zaken van het land mee te spreken, op deze manier ontweken worden. Maar, in het MANIFEST VAN MINISTER CHURCHILL en in wat de liberale bladen schrijven en liberale woordvoerders verteilen, is al een antwoord op dezen truc ge geven. De opschorting vnn de begroo ting komt zoo wordt door allen in verschillende bewoordingen gezegd neer op verwerp'ng. Wordt het recht van het Hoogerhuis ingesteld om dus, door de begroeting niet aan te nemen, de regeerirg te dwingen het Parle ment te ontbinden, dan is het recht van het Hoogerhuis erkend, om mede de- begrooting te regelen en hangen de regeeringen niet meer alleen van het vertrouwen van het Lagerhuis af. maar in laatsien aanleg van het HoógerhuiS; Be suijü, die nu ontbrandt, gaal d.us mei ui de voornaamste piaats uui de begroeting, maar oin den voor rang van LAUIMOIUIS EN HUUGERHU1S. De liberale bladen noemen de motie een daad van oorlog, verklaren, dat een ongeschonden traditie van drie honderd jaren thans ter zijde wordt gesteld, door de zelfzuchtige verdedi gers van de belangen van grondbezit ters en drankverkoopers en de kaïn pioenen van de belasting van voe dingsmiddelen. Zij dringen er op aan, dat minister Asquith zich niet zal inlaten met on derhandelingen ten einde de aanne ming te verkrijgen van een tijdelijke begrooting, waaruit de voor de Lords nadeelige belastingen zijn verwijderd. Ook IN SPANJE DREIGEN POLITIEKE MOEILIJKHEDEN. Binnenkort moet de Cortes bijeen geroepen worden, en dan zal blijken, of het liberale ministerie Moret over een meerderlield beschikt. Du wordt wel betwijfeld De conservatieven katholieken tellen 247 afgevaardigden en de minis terieelen beschikken slechts over 160 stemmen. Nu is het wel mogelijk, dat een deel der con servatieven hun steun aan Moret wil geven, maar of dit een meerderheid zal geven, is nog zeer onzeker. Reeds wordt beweerd, dat de be grooting door de Cortes verworpen zal worden, en ook loopen er geruch ten, dat de minister-president aan een aftreden denkt. De laatste dagen hebben we weinig nieuws UIT GRIEKENLAND gehoord. Nu heeft het uitvoerend co mité van de Grieksche radicale partij aan eenige groote Europoesche dag bladen een telegram gezonden, waar in staat „De Grieksche radicale partij, over tuigd de meening uit te spreken van het Grieksche volk, protesteert uit naam van zijne souvereine rechte:» tegen de geruchten in de Europeesche pors over een mogelijke tusschen komst van de mogendheden in de quaestie van de biunenlandsche her vormingen van Griekenland. Volgons een beginsel van openbaar internationaal recht regelt iedere on afhankelijke staat zijn binnenland- sche zaken volgens eigen opvatting. Europa heeft dat beginsel steeds geëerbiedigd. Griekenland, dat bij traktaten als onafhankelijke staat is erkend, mag rechtens denzeifden eerbied eischen. De radicale partij verklaart, dat het Grieksche voik, zoo noodig, zijn integriteit en zijn onschendbaarheid zal weten te handhaven." Dit telegram bewijst ook, dat de zaken in Griekenland nog niet geheel op orde zijn Waarom anders de vrees voor buitenlandsche inmen ging PORTUGAL'S KONING is nog in Engeland aan 't feesten. Gisteren heeft in Guildhall weer een feestmaaltijd pl&ats gehad, waarbij hartelijke dronken werden ingesteld. Het belangrijkste is, dat kontïïg Ma nuel zei de politieke verhouding tus- schen Portugal en Engeland laat niets te wenschen over, maar de han delsrelaties kunnen nog belangrijk verbeterd worden. Gisteren heeft ook de Intocht van ko ning Manuel en den prins van Wales in Je City van Londen .plaats gehad Beide hooge gasten werden met veel praal ontvangen en hartelijk toege juicht. Tusschen RUSLAND EN FINLAND blijft het vechten over politieke rech ten. Do Finsche Landdag hoeft met algemeens stemmen verworpen hotwetsontwerp der regeering, be palende daL Finland eeue som van 20 miLiioen zal bijdragen in de kosten van het Russische leger, en het voor stel van het grond wetscomité, om grondwettige maatregelen te nemen tot oplossing van de quaestie van don uienslplichl met 104 stemmen aan genomen. Dit zal natuurlijk uit Petersburg weer protesten tengevolge hebben 1 In Bordeaux gaan de STAKENDE TRAMBEAMBTEN tot gewelddadigheden over. O a. heb ben zij een rijtuig omvergeworpen. De overheid heeft uu maatregelen tegen herhaling genomen. diudsiiiemvs ARROND1SSEMENTS RECHTBANK. INSTALLATIE VAN Mr H VAN LOGCHEiM DE JUbbELIN DE JÜNGll. Woensdagmiddag om drie uui had in een plechtige en voltallige zitting der uiToudissements rechtbauk de installatie plaats van den nieuwbe noemd en rechter Mr. H. van Logchem de Josselin de Jongh. Op verzoek van den president, Mr. J. W. Losecuat Vermeer, leidde de griffier, .Vlr. M. E Booy, den nieu- weu rechter binnen. Nadat de acte van benoeming voor gelezen was. nam de officier van jus titie, Mr. A. A. Pélèrin, het woord en richtte zich allereerst tot den presi dent. Hij wenschte hem en zijn col lege geluk, waar zij er eindelijk in geslaagd zijn, Zijne Excellentie, den Minister van Justitie, te overtuigen, dat een vermeerdering van liet perso neel der rechtbank noodzakelijk was. Dat achterstand in rechtszaken niet zoouls bij andere rechtbanken was ingetreden, noemde spreker een ge volg van groote Inspanning van het college, een inspanning, die op den duur niet vol te houden zou zijn. Vervolgens wendde de officier zich tot Mr. Van Logchem de Josselin de Jongh, zeggende, dat het hem van harte verheugde, dat het H. M. de Koningin behaagd, had tot deze be noeming over te gaan. Hij zeide de medewerking van het parket op alle mogelijke wijzen toe, en beval dit m de welwillendheid van den nieuwbe noemde aan. Vervolgens nam Mr. Losecaat Ver meer het woord, en betuigde zijn dank aan den officier van justitie. Hij merkte op, dat bij de wet van 1877 het aantal rechters gebracht werd op vijf, om echter spoedig tot vier te worden ingekrompen. De werkzaamheden der rechtbank namen evenwel krachtig toe, een gevolg van den aanwas der bevolking in het arrondissement Daarom verheugde het den spreker ten Zreerste, dat eindelijk aar. den bil- I Ken eisch, om het aantal rechters met één te vermeerderen, was vol daan een maatregel, waardoor af zonderlijk een civiele- en een straf kamer kan worden ingesteld. Spreker bracht daarvoor hulde aan den tegenwoordigen Minister van Justitie. Vervolgens wendde spreker zich to'. Mr. Van Loghem de Josselin de Jongh dien hij gelukwenschte met zijne be noeming in een stad, waarvoor deze meermalen zijn voorkeur had te ken nen gegeven Spreker sprak het ver trouwen uit. dat de nieuw be-noemde zijn juridische kennis en zijn erva ring ten volle zou aan wenden voor de rechtspraak te dezer stede, en dat hij de goede verstandhouding tusschen de verschillende colleges zou helpen ver sterken. Daarna nam de deken der advo caten, mr. Th. de Haan Hugenholtz, het woord. In zijn 4ü-jarige loopbaan, zei spreker, had hij nog nouit zoo u belangrijke installatie bijgewoond. Thans werd een plaats ge\uid, die langen tijd open was geweest, andere installeei'ingen betroffen het bezetten van zetsls, (lie open wanen gekomen door overlijden ot door overplaatsing. Spreker wenschte den benoemde numeüs de balie geluk en hoopte, dat de heer Van LogMieiu de Josselin de Jongh het voetspoor van alien, dit hier een deel van het gerecht hebben uitgemaakt, zal volgen, wat betreft het in stand houden van een goede en aangename samenwerking. Mr. Van Logchem de Josselin dt Jongh, het woord nemende, betuigde allereerst zijn eerbiedigen dank aai: li. M. de Koningin, voor zijne benoe ming, vervolgens aan Z. Exc. den Mi nister van Justitie en daarna aan ik rechtbank, die hem aanbevolen had Met opgewekt hart, zei spreker, aan vaardde hij zijn ambt, dat hij altiju gewenscht had te Haarlem te mogen u'toefeuen. Doordat hij reeds vor- schillende leden van het college ken de, zou prettige samenwerking ge makkelijk zijn. Hiermee was de installatie afge- loopen. Hinderwet. B. en W. doen weten, dat op alle werkdagen van 9 tol 2 uur tot 30 No- vembei e. k. 's namiddags te 1 1/4 uur ter gemeente-secreiar'e (?e Afdeelmgj ter inzage is neder gelegd hei ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van bestuurderen der Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeni- ging „De Eendracht", om vergunning tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel in een poort aan de Klerksteeg No. 6, door het bijplaatsen van een oven, en dal op 30 November, des na-J in'ddags te 11/4 uur op hel Raadhuis dei gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen bet uitbreiden der inrichting in te bren gen. NATIONALE MILITIE. OPROEPING VAN VERLOF GANGERS. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dal de volgende verlofgangers krachtens art. 109 der Militiewei tot den werkelijken dienst worden opgeroepen met ingang van 1 Decern! er 1909. J Portegies, J. C. Roelofs. J. J Barnet, W van Elk, H. J. Gee\en, L Hiel, J M Meyer, L. A. Lohman, C G Verwey, Care! Zwollo, G. P. Dekker, H N. A. Goosseus, J. A. M. HTetbrïnk, R C. Langeveld. C. Mulder, H J Th. Peltenburg en J Steyl, allen te Haarlem, bij het 10e Reg:ment infanterie; H R. Kriege te Haarlem bij de 4e Cnmp. Hospitaal soldaten; N Zethof en A. A. van Zanten te 's-Gravenhage bij de grena diers en jagers; Arie Thoëncs te Na&rdea bij het 7e Reg. infanterie A. v. d. Mark te Utrecht bij de genietroe pen en Th. W. A. Eman te Ede bij het llo Reg. infanterie. De verlofgangers, die door ziekte zijn verhinderd op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen, moeten op de gemeente-secretarie een neeskuudige verklaring laten over leggen. Verdere inlichtingen op het stadhuis (2e afdeeiing). Reserve-kader. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 14 December 1909 ook te Haarlem het eerstvolgend examen wordt afgeno men van hen, die wenschen toe te treden tcj, liet reservekader bij de in fanterie of de vesting-artillerie. Ken nisgevingen van deelneming aan het examen moeten vóór 1 December ont vangen zijn door den hoofdofficier van het reservekader te 'e-Graven- hage. Rubriek voor Vragen Geabonneerde n hebben bet voorreoh nraften op vereoiiilUnd gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ik Ui zenden bij de fLedr.otie van Haarlem'* Dagblad, Groote Hoatatn.«t 68 Alle aitwocrdoti worden relioel kosteloo# gegeven on, voor aooveel mogelijk ia, dan lag na de Inzending Aanvragen, die niet volledig naam ar woonplaats van deu inteuder vormeldau, wordt geen uandnclilgeseboi'ken. VRAAG. Kunt u mij ook meedeel en, waar ik een courant kan bekomen, die op manufacturen betrekking heeft'? ANTWOORD. Bij de firma Dufour en Co., Rokin 95 te Amsterdam, wordt uitgegeven „De Manufacturier", vak blad voor manufacturen en aanver wante artikelen. VRAAG. Heeft een tienguldenstuk met den beeldenaar van Koningin Wilhelmina met hangend haar, nog bijzondere waarde? ANTWOORD. Neen. 't Is evenwei mogelijk, dat een liefhebber van mun ten er nog iets meer voor geeft. VRAAG. Weet u ook een afdoend middel om een wespennest, dat in een zijmuur onzer woning gewerkt is, uit te roeien ANTWOORD. U moet het nest met zwavel uitbranden en de holte in den muur met kalk dichtstrijken. VRAAG. Waai- zijn de krankzinni gengestichten hier in Nederland ge vestigd ANTWOORD. Rijksgestichten zijn te Medembkk en to Grave; bijzondere gestichten zijn 't Provinciaal krank zinnigengesticht „iVIeereuberg" te Bloemendual, gesticht voor krankzin nigen Coudewater te Rosmalen, het gesticht „Denneuoord" te Zuidlajeu, het gesticht „Wolf hezen" te Wolf he zen, en 't geneeskundig krankzinni gengesticht te 's-Gravenhage. VRAAG. Wat beteekenen in 't Haar- lemsche wapen de woorden „Vicit vim virtus" ANTWOORD. De deugd overwint het geweld. UIT 'T REGEERINGSANTWOORD OP DE AFDEELINGSVERSLA- GEN OVER DE OORLOGS- BEGROOT1NG. Men vertrouw ue aai ue tegen woor dje Munster zijn zieu&wqJi<e /.ar willen luoUcuoeien over de üeiuugujae vra gen beiielienUe Ue uniwis.&eiing onzer wooiiiiacuL ui ue uaa&le too&oiusl eu ziju piaiiiicn uienaaiigaunue zaï open baren .Men vroeg in \eiouud hiermee ol ae Minister uiet zijn voorgunger van ooiueel is, aal Ue a. s. wijziging oer Aliiit.ewei moei zijn gericht op ver korting van den diensllijd tot 5 jaar, met twee hernuluigsoefeiLiUgen eu van ueu dienst bij de laudvveei eveneens tol 5 jaar, met een herhalmgsoeieuuig terwijl het couungeut tot pi. m. 22.1HW behoort te worden uitgebreid. men vroeg verduidelijking van het voorschrift omtrent het bidden bij maaitijuen ui d.cu zin, dat het niet alleen geldt voor den aanvang der 'maaltijden, maar dat bij het einde van den maaltijd ook stille worde ge last. Men drong aan op spoedige tot standkoming der hervorming van de militaire rechtspleging. Als een der oorzaken van veler mis noegen is het leger wezen verschillen de leden bij hernieuwing op de klacht dat de rechtspositie der militairen be neden den rang van officier onvol doende geregeld is. In verband met het duel, dat on langs te 's-Gravenhags heeft plaats gehad en waarbij een der partijen, een actief dienend officier der huza ren was, vroegen eenige leden naar 's Ministers zienswijze omtrent deel neming van een officier aan zulk een bij de wet verboden handeling. Moet het feit, dat bedoelde officier, die tot vijf dagen gevangenisstraf is veroor deeld, tot nog toe in zijn positie in het leger is gehandhaafd, worden afge leid, dat de legerautoriteiten van oor deel zijn, dat noch het begaan van ge noemd strafbaar feit, noch het onder gaan van gevangenisstraf te dier zake op de beoordeeling van een officier van invloed mag zijn. Daar de vergoedingen voor kostgan gers ingevolge de Militie wet 1901 reeds tot 600,000 is gestegen, zou men gaar ne vernemen hoe deze Minister denkt over vrijstelling der kostwinners. Die vrqsteiiing moet natuurlijk niet al te gemakkelijk worden verteend. Overi gons werd wederom de meening ge uit, dat sommige- gemeentebesturen het den miliciens uit hun gemeente ai te gemakkelijk maken voor hun gezin in het genot van een vergoeding te worden gesteld. Eenige leden meenden, dat het vraagstuk der upproviandeering van do stelling van Amsterdam in oor logstijd niet ais opgelost kan worden beschouwd aangezien zoo groote voor raden als daarvoor noodig worden geacht mot steeds aanwezig zullen zijn. Inlichtingen werden gevraagd. Door den heer Eiland is een nota hij het verslag gevoegd betreffende de verwarming, de spijsbereiding, de badgelegenheid en de verlichting van de kazerne voor de genietroepen. DE JOHANNITER-ORDE. Uit Berlijn schrijft men aan Het Vad.: „In Nederland schijnt niet alge meen bekend te zijn, dat onlangs drie voorname" Nederlanders de on derscheiding is te beurt gevallen, be noemd te worden tot eerenridder der Joiianniter-orde. Deze hoeren zijn: graaf Van -Regieren Limpurg en ba ron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester der residentie, beiden te s-Gravenhage, en graaf Bentinck Amarongen, te Amerongeu. „Vooral de benoeming van burge meester Sweerts zal velen ten uwent genoegen doen. „Ben ik goed ingelicht, dan zullen eerlang nog oenige nieuwe leden der orde worden benoemd. „Zooals men weet, beoogde de Jo- hauniter-orde oorspronkelijk, tijdens de kruistochten o.m. het oprichten van hospitalen. Sedert Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan het hoofd staat vuu het Nederiandsche kapittel, gaat van den Prins, die zich zooals bekend is levendig interesseert voor alles wat het reddingswezen en den verplegingsdienst betreft, een streven uit, om de werkzaamheid der Orde in Nederland meer en meer te leiden in de richting van het Roods Kruis. Op dit terrein is waarschijn lijk voor het Nederlandsche kapittel een nuttige werkkring weggelegd. De uitbreiding van het getal eereridders staat met dit streven in verband." NIET MEEK IN DEN SLAAP GESTOORD. De passagiers mei de sneltreinen 29 D Berlijn-Amsterdam 'a ochtepds en 28 D Amsterdam-Berlijn des avouds, die, gebiuik makende van de slaapwagens in die treinen, tot nog toe steeds aan de douane-kantoren te Oldenzaal eu te Bentheim tot aan gifte hunner bagage moesten uitstap pen, zijn hiervan thans vrijgesteld, indien ze slechts op een biljet, model 2346, hun hand- en ingeschreven ba gage vermelden, dit biljet met hun naam onderteekenen en het daarna aan den dienstdoenden conducteur ter hand stellen. EEN SMOKKELAARSKLUCHT. Men schrijlt uit Dinxperlo aan de Zutph.' Courant: Eenige smokkelaars die een wagen met koïfie ovetr de Pruisische gren zen brachten werden op de vlucht ge jaagd door een persoon, welke met een geweer gewapend hen het halt toeriep en zich als kommies voordeed. Terwijl de smokkelaars vluchtten, palmde de verschrikker de koffie in en bracht ze in zijn huis. Toen de smokkelaars de misleiding bemerk ten togen ze naar het huis van den verschrikker, namen hun koffie te. rug en gaven den man zulk een pak ransel, dat hij wel niet inear zulke grappen zal uithalen. DE RADEN VAN BEROEP. Het bericht betreffende opheffing der Haden van Beroep voor de Onge vallenverzekering vindt zijn grond io de bij het regeeringsantwoord op de algemeens beschouwingen der Staats- begrooting overgelegde opgave van bij de verschillende departementen tijde lijk werkzaam gestelde gepension- neerde personen in welk stuk als re den der tijdelijke aanstelling van den griffier bij den Raad van Beroep te Leeuwarden het volgende wordt me degedeeld Óp grond van de omstandigheid, dat bij het onderwerpelijk college zoo wei nig zaken worden behandeld, kwam het voldoende voor de waarneming van het griffierschap te beloonen met een bezoldiging van jlOÜO 's janrs, zijnde de helft dei- jaarwedde van den griffier, waartoe dun evenwel een lij delijke opdracht noodzakelijk was, terwijl h'ermede tevens werd bereikt, dat met het oog op de in voorbereiding zijnde regeling der administratieve rechtspraak, waarbij de Raden van Beroep worden opgelost, een mógelijk in de toekomst uit te keeren wacht geld werd uitgespaard. NEDERLAND EN BULGARIJE. De Hollandsciie gezant te Konsiantl- nopel, Van der Does de Willebois, d<e ook te Sofia geaccrediteerd is, over handigde den koning van Bulgarije zijn geloofsbrieven. In zijn toespraak braclit Ue gezant de gelukwenschen van koningin Wil» heimina over. O. m. zeide de gezant, dat door de hooge wijsheid van den koning vrede eu orde bewaard waren gedurende do gedenkwaardige ge beurtenissen, welke tot vervulmig van den hartewensch. van het Bulgaar- sche volk geleid hadden. in zijn antwoord aan den Hollaiul- schen gezant te Koustantinopel, le Sofia geaccrediteerd, die zijn geloofs- brieven kwam overhandigen, gaf ko ning E'erdinand uiting aan zijn dauk- baarheid jegens koningin Wilhelmma de eerste souvereine van Nederland, die te Sofia fs vertegenwoordigd, er legde de verzekering af, dut hij zou medewerken aan het handhaven doT aidus geschapen vriendschappelijke betrekkingen. HET SLOT VAN EEN FEEST. Een uitvoering, gegeven door de R. K. Vereeniging Crescendo to Sneek, had een treurig slot» Toen na afloop van liet bal het be stuur nog een korte wijle vertoefde in de zaal, kwamen de gebrs. Joh. en W. B. de achterzaal binnen en ge bruikten daar iets. Laatstgenoemde was vroeger bestuurslid van „Cres cendo geweest. Hunne aanwezig heid zette kwaad bloed bij liet be stuurslid C. B. Deze had ze daar lie ver niet en wilde ze de zaal uit bob ben, wat ook gelukte. Zonder oeni- gen last worden ze door den 20-jari- gen J. van der S. de zaal uitge bracht» Toen deze in de zaal terug kwam, was B. nog woedend dat ze er geweest waren en sloeg uit kwaad heid de glazen stuk. Van der S. dit ziende werd nu ook kwaad, liep de zaal weer uit, de gebroeders B. ach terna, achterhaalde hen op het Scha penplein en wilde ze niet een ge opend Zweedsch mes te lijf. De ge broeders B. wisten een paar maal door schoppen den aanval af te we ren, doch de derde maal gelukte dit niet en werd de 22-jarige W. B., die den stoot nu met zijn linkerarm wil de pareeren, nog ol diep in den bo- nedeuarm getroffen. De dader ging hierna op de vlucht, de gebr. B. naar het politiebureau op de Nieuwe Vee markt, waar de commandant der wacht de hevig bloedende wonde ver bond. De inmiddels geroepen genees heer, de arts G. Bouma, spoedig aan wezig, achtte directe opneming in 't St. Antonius-Ziekenhuis noodzake lijk. waar de getroffene thans ver pleegd wordt. Het gelukte de politie den dadet to arresteeren. Na verhoor bekende hij ten slotte de misdaad gepleegd to hebben en reeds des avonds in de zaal zonder eenige bedoeling, het mes ge opend in den zak gedragen te heb ben. Hij ls weer op vrje voeten ge steld. door E. W. Hornung. *1) En werkelijk kwam mijn meisje heel spoedig kalm naar buiten, gevolgd door laatste waarschuwingen en klachten haar van de stoep af nage roepen want de neger stond haar na te kijken, terwijl zij met flinken stap rnijn kant uitkwam, nu eens haar hoofd oprichtend om de lucht op te snuiven, dan weer zich bukkend om onkruid le plukken, het ware beeld van een gevangene, die aLieen om liaarzelfswil de frissche Jucht op zoekt. Ik had mijn oog voortdurend scherp op mijn omgeving gevestigd, terwijl <k met den revolver in de hand dichter tegen den muur kroop. Maar nog vóórdat mijn lieveling heel dicht bij mij was (want zij was langen tijd on schuldig naar de maan blijven staan kijken), had haar gevangenbewaarder een flesch tegen het licht gehouden en zoo plotseling en haastig een schuil plaats opgezocht, dat ik ieder oogen- blik verwachtte hem terug te zullen zien komen, en mij daarom niet durf de bewegen. Eva zag mij echter en neuriede al voortwandelend, hetgeen zij mij te zeggen had. Volg mij, zong zij, maar doe zoo als nu, doe zoonis nu, dicht tegen den muur, dicht tegen den muur. En voort wandelde zij op d^elfde wijze en liep langs mij heen zonder haar hoofd om te wenden; daarom bleef ik in de schaduw (mijn leelijk wapen nu uit het gezicht houdend) en zij liep voort in het lichttot wij aan het eind van den tuin kwamen, waar liet pad een rechten hoek maakte naar rechts, achter de rhododendrons omeenmaal in de schaduw daarvan aangekomen, bleef zij stilstaan en wenkte mij, en liet volgend oogenblik ha dik haar handen in de mijne. Eindelijk I was alles wat ik :nde eerste oogenblikken kon zeggen, ter wijl ik haar diep in haar lie\e oogen stond te kijken, geen held op dit held haftig oogenblik, maar grooter ver liefde dwaal dan ooit. -- Maar vlug vlug vlug voeg de ik er bij, terwijl zij mij weer tow be zinning bracht door haar handen te rug te trekken. Wij hebben geen tijd te verliezen. Eu ik keek wild van den éenen muur naar den anderen» alleen maar om mij te overtu*"gen, dat zij aan den éenen kant even ontoegankelijk waren als arm den anderen. Wij hebben meer tijd dan u denkt, waren de eerste woorden van Eva. Wij kunnen niets doen voor over een half uur. Waarom niet? Dat zal ik u dadelijk zeggen. Hoe wist u over den muur te komen Groote steenen aangebracht van de beek, en ze opgestapeld tot ik den top kon bereiken. Ik meende haar oogen te zien glin steren. Wat een geduld zei ze zachtjes. Wij moeten een eenvoudiger weg zten te vinden om er uit te komen en ik denk, dat ik hem gevonden heb. Zij zijn allen weg, behalve José, zooals u weet. Alle drie De kapitein ls den geheelen dag al weg. Dan waren de twee anderen zeker mijn ruiters geweest, heel waarschijn lijk in een of andere vermomming; en mijn hoofd duizelde bij de gedach te aan liet gevaar, dat ik geloopen had op hetzelfde oogenblik, dat ik mijzelf het veiligst waande. Wel, ik zou hen ailebei hebben neergeschoten Maar ik zei dat niet tegen Eva. Ik roerde zelfs dat incident niet eens aan, zoo bang was ik haar vertrouwen in mij te schokken. Mij daarom verontschul digend over mijn in dp rede vallen. zonder het te verklaren, verzocht ik baar mij haar plan mee te deelen. Het was heel eenvoudig Er was geen gevaar, dat de anderen vóór middernacht zouden terugkeeren er was meer kans, dat zij veel later zou den komen en nu was het pas elf uur en Eva had beloofd niet langer dan een half uur te zullen wegblijven. Als dat voorbij was, zou José komen om haar te roepen. Het is e^eulijk afschuwelijk om zoo geslepen te moeten zijnzei de kleine Eva huiverendmaar het is van geen nut oin daar nu over te denken, voegde zij er snel aan toe, als je met zulke gevaarlijke mannen, zul ke schurken hebt rekening te houdenl Eu ik üeb den geheelen dag gelegen heid geiiad om uiij er op voor te be reiden, eu heb zooveel geleden tot ik zoo wanhopig ben, dat ik liever van nacht zou sterven dan er nog éen in dit huis doorbrengen. Neen, laat mij uitspreken I José zal hier jn den tuin komen om naar mij te zoeken. Maar u en ik zullen ons verbergen aan den anderen kant van deze rhododen drons. Eu als wij hem hier hooren, zullen wij dwars door het lange gras wegloopen. Dan zullen wij de deur voor zijn neus sluiten en grendelen, en hij zal in een val zitten. Het zal hem eenigen tijd kosten binnen te ko men tijd genoeg om ons een grooten voorsprong te geven wat meer is, als hij tot de ontdekking komt. dat wij weg zijn, zal hij doen, wat zij allen gewoon zijn in zoo'n geval te doen. Wat is dat Niets zeggen tot men er achter is gekomen en dan liegen voor hun le ven en hun levens stonden op het spel'bij de Zambesi, arme kerels Zij zweeg even, haar beslist gezicht je vol afschuw over nooit vergeten en met zooveel moeite doorstane oogen blikken. Als wij eenmaal weg zijn, zal het mij verwonderen, als zij het vóór mor gen te weten komen, besloot Eva, zonder er met een woord over te spre ken wat ik met haar beginnen zou daarover had ik echter zelf evenmin lang nagedacht Laten wij er dan nu een begin mee maken l was alles wat ik zei of dacht Neen; zij kunnen nu nog niet komen, en José is sterk en brutaal en ik heb gehoord hoe ziek u ia Dat u in weerwil daarvan toch gekomen is Zij brak af, terwijl zij haar kleine handjes zoo dankbaar op mijn schou ders legde, dat ik niet weet hoe ik mij zelf bedwong om haar niet aan mijn hart te drukken. In plaats daarvan lachte Ik en *©i dat mijn ziekte niets dan een voor wendsel was, waardoor het inij ge makkelijker was geworden hier bij haar te komen. En zooveel goed deed mij de klank van haar beminde st de betoovering van haar oogen. het bemoedigende van haar aanraking, dat Ik mii ternauwernood bewust was van bedrog, maar mij weer een ge zond man "voelde, tervv'jl wij daar sa men in het maanlicht stonden. Geheel onder haar betoovering stond ik haar daar in haar dappere, jonge oogen te kijken liet Ik mij aan haar hand leiden achter de hooge, dichte rhododendrons. Daar wachtten wij, enkel wat ongemaald gras en een mot onkruid begroeid pad tusschen ons en keken naar de deur. die nog wijd open stond en die een dee! van de ver lichte hal daarbinnen vrij liet. Hier-* op hielden wij zoowel angstig als ou- geduldig ons oog gevestigd, deze kwellende elementen van onzekerheid; maar de neger verscheen niet spoe dig; en mijn oogen zwierven weer terug naar liet gelaat van mijn liet meisje, met haar prachtige door ue maan verlichte krullen en deu stel- ligen, besl'sten, verbitterden blik, ciie mij aan twee maanden gele den terug deed denken, toen Eva De- nison in de laatste uren van het schip op den achtersteven van de „Ljv dy Jermyn" stond. Maar het was niet haar blik alleen, zij droeg ook dezelfde japon, waarin zij op ons laatste concert had gezon gen en waai moe zvj in de kleine boot was gestapt» (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5