Pers-Overzicht Sport en Wedstrijden Leiteren en Knnsi Koloniën üemengd Nieuws Kerk en School nieuw uit alle macht te treKktm, ter wijl de werkman met vlakke hand het achterdeel bewerkt op een wijze, dat het ver in rond hoorbaar is. Het worsten-fabriek brult, loedt, gilt, vrouwen loopen weg, kinderen beginnen te huilen, honden te blaf fen, boertje trekt en werkman duwt, eu zoo wordt eindelijk weer de Rijn straat bereikt- Dan kiest de dikhuid plotseling de wijste partij, het lieflijk stemgeluid zwijgt stil, de ooren war den losgelaten en vreedzaam knor rend, het asphalt met zijn snuit be snuffelend, klappend met de lange ooren, schommelen de carbon aden in wording verder, terwijl boertje gele genheid heeft even het voorhoofd af te vegen. LA. CL") EEN SNEL BLOEIEND DORP. In de streek van Overdinkel, tot voor een paar jaren nog een eenzame hei vlakte tusschen de Dinkel en de Duitsch-Nederlandsche grens, onder de gemeente Losser, gaat thans een dorp verrijzen, zoo snel, als misschien nergens ten plattenlande is aan te wij ten. Te midden dezer heidevelden worden de huizen Jaarlijks bij tien tallen gebouwd alle woningen van Nederlandsche arbeiders, die te Gro- nau In de fabrieken gaan werken. Bij de meeste woningen, die reeds korter of langer tijd staan, ziin tuinen of stukken land uit den heidegrond ont gonnen en leveren thans reeds flinke producten. Ook verschillende neringdoenden en niet te vergeten vergunninghouders hebben daar een aardig debiet. Ten vorigen jare is er een degelijk en smaakvolle Ned. Herv. kerk met pas torie gebouwd in gothischen stijleen predikant is er gevestigd. Tot den douw eener katholieke kerk zal men het volgend jaar overgaan de gelden daarvoor zijn door kapelaan Van Laak bijeengezameld, terwijl ook van gemeentewege, daar het volgend jaar een openbare school zal gebouwd wor den, waartoe reeds door den Gemeen teraad is besloten. Ongetwijfeld zal er over enkele jaren in Overdinkel een flink dorp zijn verrezen. WAT ONZIN. „Het Vaderland" licht deze zinne tjes uit het Haagsche Gemeenteraads- verslag „B. en W. komen tot de overtuiging d'at het overweging verdient. 1n af wijking van wat eerst was voorge steld, met de gemeente.... voorloopig in zee te gaan, zonder tusschenpomp- station en rein water-reservoir". Verder „Wij willen nog even resu- meeren wat de schaduw- en de lichj- zijnen zijn van een toren en reinwater- kelder." En „Vele menschen zijn daar reeds in het water geraakt, moet men dan wachten tot het kalf verdronken is?" EEN LISTIGE OPLICHTER. De man, die Dinsdag in Utrecht de firma Van Kempen voor een paar dia manten oorknoppen, ter waarde van f2400 heeft opgelicht, heeft Maandag in Amsterdam al getracht zijn slag te slaan. Na Dinsdag heeft hij weer in Amsterdam de te Utrecht gestolen Ju- woelen beleend. Hij heeft zich Maan dag gewend tot een juwelierszaak, waar hij een valschen adellijken naam opgaf en onderhandelingen opende over den aankoop van eend'a- mant van ƒ.3000. Die verliepen ook niet naai- genoegen, de argwaan van den juwelier werd opgewekt, maar onze man, die beloofd had terug te komen, xook lont de politie was Inmiddels ook op het spoor gekomen van den lis- tigen oplichter, en hij vertoonde zich niet meer. Er wordt ijverig naar hem gezocht. DE NOORDERZON (Men schrijft ons uit Den Haag, dat een coinmissionnalr in effecten, zeke re H., zich uit de voeten heeft ge maakt, met medeneming van een aan zienlijk bedrag. (TeL) TEGEN DE BRIEVENBUSDIEVEN. Ten einde te voorkomen, dat men brieven of andere stukken uit de aan de deuren bevestigde kastjes haalt, heeft iemand een eenvoudig middel bedacht en aan 't Hbld. geloond. Aan de binnenzijde van de brievenbus is langs de geheele gleuf een rij ijzeren pennetjes aangebracht waartegen de stukken stuiten en die voorkomen dat men ze er uit kan halen. Het Is al heel gemokkeluk. NOS JUNGUNT ROSAE. De vereeniging tot bevordering van rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" heeft besloten een- tentoonstelling voor ro zen uit te schrijven, die op 25 en 26 Juni te Hilversum zal worden gehou den. ACCIJNSVERHOOGING GEDISTILLEERD. Het dagelijksch bestuur van den Hotelhoudersbond zond een adres aan de Tweede Kamer, waarin op ver schillende gronden de voorgestelde verhooging van den accijns op gedis tilleerd wordt bestreden. Mocht de Kamer evenwel van oor deel zijn, dat eene accijnsverhooging op het gedistilleerd wenschelijk is, dan dringt adressant er op aan, de voor gestelde verhooging van f 63 op f 90 aan te nemen en niet b.v. bij amende ment een kleinere verhooging te doen accepteeren. Bii een belangrijke ver- hooglng toch met 27 per hectoliter kan de prijs voor den verkoop In het klein door de belanghebbenden rede lijkerwijze worden verhoogd, waar door het gevaar van de voor de volks gezondheid nadeelige vervalsching minder groot zal worden. SURNUMERAIR DER REGISTRA TIE EN DOMEINEN. De Minister van Financiën maakt bekend, dat aan te vangen in de twee de helft der maand Febr. of in het be- fln der maand Maart 1910, vergelij- end examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waar voor het aantal plaatsen Is vastge steld op ten hoogste tien. DE ELECTRISCHE CENTRALE IN HET GOOI. Aan het plan: een electrlache cen trale voor de gezamenlijke Gooische gemeenten, wondt hard gewerkt Verschillende maatschappijen heb ben een concessie aangevraagd. Dr. Kuyper's verklaring In de Tweede Kamer. flie ook verslag Kamerzitting), nkele Kameroverzichtschrijvers der ochtendbladen schrijven een oor deel over de rede van Dr. Kuyper. O. a. het „Algemeen Handelsblad", dat begint Ende hij sprak 1 De rnise-eu-scène was weer prach tig. Heel den dag was dr. Kuyper weggebleven, niet alleen in den mor gen {zooals meestal) maar ook in den middag. Heel de rede van den heer Troelstra ging voorbij ook het laatste gedeelte waarin hij juist de lintjeszaak behandelde zonder dat „hij" verscheen. Maar „hij" liep achter den groenen wand aan de rechterzijde heen en weer, en kon dus, juist toen de heer Troelstra zijn laatste woorden sprak, sensationeel binnenkomen. Wie van dat wachten daar achter de coulissen niets afwist, was zeker „paf van het prompte". En terwijl heel de zaal den afge vaardigde van Ommen met de oogen volgde, liep deze zeer bedaard naar het linkereind van de presidentstafel, waar de presentielijst ligt, toekende die, en kuierde vervolgens naar zijn plaats. Nog vóór hij die bereikt had, klonk de stom van den Voorzitter (het was blijkelijk al afgesproken) „Het woord is aan dr. Kuyper voor een persoonlijk feit." De zaal luisterde, eerst in stille opmerkzaamheid, later, toen de ver klaring niet zoo heel veel bleek in te houden, met meesmuilen hier en daar, een enkele maal met even lachen ter linkerzijde. Rustig, langzaam en met zeer krachtig, helder geluid, las dr. Kuy per, staande in zijn bank, de apologie voor; die hij vooraf had opgesteld, en die, naar het scheen, reeds was ge drukt. Daarna Er volgden eenige toejuichingen van de anti-revolutionairen en bij de Roomschen. Niet links. Maar ook niet bij de Chrlstelijk-Historischen. En onder de handdrukken die, al lengs, den heer Kuyper toekwamen, zagen wij ex geene van de fractie- Lohman. De heer Lohman zelf zat in druk gesprek met anderen toen dr. Kuyper, na het afleggen van de ver klaring, langs den afgevaardigde van Goes kwam en zelfs even staan bleef. Om daarna, langzaam, de zaal uit te wandelen. Een schitterende triomf was het zeker niet En dat kon het toch ook niet we zen. Dr. Kuyper heeft de beschuldiging van lintjeshandel afgeweerd door te zeggen Bewijs dat maar eens gij kunt het niet Dat was echter, in de gegeven om standigheden, niet voldoende. Zoo spreekt een advocaat, niet een volks vertegenwoordiger, oud-Minister, die zich heeft schoon te wasschen voor de natie. Maar de dus gebleven leemte vulde hij ten slotte aan. Met zijn eere woord. Daarmede behoort, dunkt ons, de beschuldiging weg te vallen. Als een Nederlandsche volksvertegenwoordi ger... och neen als een fatsoenlijk man zijn eerewoord geeft, dan be hoort de beschuldiger verder te zwij gen, tenzij uit een feit mocht blij ken, dat hij onwaarheid spreekt, en dus geen fatsoenlijk man is. Alleen maar Wij vreezen, dat de meerderheid, des volks niet zoo zal redeneeneu. Dat voor de openbare meening de omstandigheden te kras zuilen blij vein spreken. Dat haar het geloof niet zal kunnen worden ge schonken. Maar moet dus. tegenover dr. Kuyper's eerewoord, de beschuldiging van lintjeshandel vervallen, bevestigd daarentegen is. door dr. Kuyper s eigen erkentenis van „schuld door onvoorzichtigheid", de juistheid van de grief, die wij indertijd hebben ge maakt „De Telegraaf' Wat nu Is het incident hiermee afgeloopen Wij gelooven er natuurlijk niets van. Wel verklaarde dr. Kuyper positief, dat hij geen woord meer over deze zaait zal zeggen, maardaar zal de linkerzijde zich niet aan houden. Er bereikten ons geruchten, dat het nog warm zal toegaan. Daarom zul len we. vóór verder onzen indruk weêr te geven, het debat uug afwach ten. Slechts kan gevraagd worden, waarom de heer Kuyper wat hij nu gezegd hee*, niet als nota bij de stukken heeft overgelegd, dan ware een kalme lezing aan een zuiver de bat bevorderlijk geweest. En als we nog mogen wijzen op één verschijnsel, dat ons trof, dan is het dit dat de heer Kuyper zoo koud, zoo droog, zoo ongevoelig sprak. Het was, of hij een formule vóórlas. Heeft dan deze zaak den sterken man waarlijk geen ziele-leed gebracht Er straalde niets van in het antwoord door.... De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" Er is meer, dat de heer Kuyper on beantwoord heeft gelaten er is meer ook, dat hij onopgehelderd heeft ge laten. Zijn speech moge den heer Duymaer van Twist en eenigen ande- ron getrouwen bemoedigende bravo's hebben ontlokt, een verplettering van onbezonnen of onredelijke aanvallers is zij in geenen deele geworden. Wat meer zegt, meer dan een gedeelte der verdedigingsrede kwam ons voor, eer geschikt te zijn, om de meening van hen, 'die reeds maanden geleden be weerden, dat de heer Kuyper inder tijd een allerzonderlingste opvatting heeft gehad van de plichten, die het ministerschap meebrengt, te verster ken, dan om haar te verzwakken. Later Wij weten thans ook het verweer was aan het slot een boetedoening tevens dat de heex Kuyper erkent, het verwijt eerier „schuldige onvoor zichtigheid" te verdienen. Zij kwam laat, maar zij kwam, die erkentenis. „Ik erken aldus de afgevaardigde voor Ommen de mogelijkheid, dat ik gewikkeld werd in de draden van een weefsel, dat ik niet doorzag. Het ware eisch van vroed beleid geweest, mij vooraf op de hoogte te stellen." Quaeritur Wie had of wie hadden dat weefsel gesooDnen Mal. West- meyer alleen De heeren Lehmann en Mathilde samen Heeft misschien, in zijn onwereidsche nalevetelt, de heer Kuyper zelf, zonder te weten wat hij deed, ijverig medegesponnen Wij blijven in de onzekerheid. Vervolgens Ten slotte nog deze zeker niet on merkwaardige verklaring van dr. Kuyperhij heeft herhaaldelijk en met nadruk aan mej. Westmeyer ver zekerd, dat elk verband tusschen de coratie en verstrekking van gelden rechtstreeks was uitgesloten, omdat hij zich „bij de gesprekken eener niet altijd logisch redeneerende vrouw af vroeg, of er iets achter school". Als de heer Kuyper zich dit van ineet af wat ernstiger had afgevraagd, ware er zou men zoo onwillekeurig zeg gen nimmer iets van de „wikke ling in de draden van het weefsel" gekomen. Maar is dan waarlijk mej Westmeyer den scherpzinnigen politi cus Kuyper. die bovendien op zijn hoede was, te slim af geweest Het is sterk. De „Maasbode" (H eenige R. K. blad dat een ochtendblad heeft) schrijft o.a.: Vandaag was 't dan de dag de»,- dar gen, waarop vonnis zou worden ge veild over dr. Kuyper. Het openbaar ministerie werd waargenomen door mr. P. J. Troelstra; de jury werd gespannen door de glunderende lin kerzijde. En op de publieke en gere serveerde tribunes was het propvol van op sensatie beluste dames en heexenl 'n Soort Steinhell-proces! Ten min ste, wat de belangstelling aangaat; de vergelijking doelt niet in de aller verste verte op den persoon van den beschuldigde! Zelfs de pers was opgekomen in grooter getale dan gewoonlijk. Niet minder dan drie hoofdredacteuren van liberale bladen waren den heelen dag aanwezig. Vervolgens: Nog mogen we er wel aan toevoe gen, dat, wat dr. Kuyper heden in het publiek gezegd heeft cms reeds be kend was uit een gesprek, dat we, toen de „lintjes-kwestie" pas hangen de was, met hem hadden. We vroegen hem toen een interview, dal hij wei gerde. Maar hij deelde om vertrou welijk het verloop deT zaak mee. En de ons toen gegeven voorstelling klopt geheel met de verklaring, he denmiddag in de Kamer afgelegd. Indien zulk een bewijs nog noodig is, dan kan dit precies kloppen van beide verklaringen dienen ten bewij ze, dat de heer Kuyper thans niet „ge draaid" heeft Ten slotte: Dr. Kuyper is er, dunkt ons, ln ge slaagd, volkomen zich te zuiveren van den blaam, dien men hem wilde aanwrijven. Dat dr. Kuyper geen onedele bedoe lingen gehad heeft zal nu voor elk eerlijk man wel vast staan. Te meer waar hij erkende, te zijn gewikkeld geweest in „de draden van een weef sel dat hij niet doorzag". Erkende te vens, „van een der personen een verkeerde voorstelling" te hebben ge had en niet te hebben gehandeld naar „eisch van goede voorzichtigheid, en vroed beleid". Hij erkende dan ook zijn schuldige onvoorzichtigheid, maar hield als zijn conclusie staande, dat: le. De decoratie van R. Lehmann volkomen gerechtvaardigd was; 2e. spr. alle verhand tusschen de coratie en geschonken geld ontken de; 3e. het eerste steekhoudende argu ment, waaruit het tegendeel moet blijken, nog moet worden geleverd. Blijkbaar ontroerd eindigde de heer Kuyper met nog eens te verklaren, dat het hem zou grieven, als men hem niet geloofde, maar, dat hij in geen geval over de zaak verder nog zal spreken. Salvate Animaml Ik heb nooit gehandeld ln stirijd met mijn gewetenl We zeggen gaarne, dat de geheele indruk dieu deze rede gaf, deze was, dal een oprecht, eerlijk man hier aan hel woord wusl Blijkbaar geloofde ook het meerendeel der linkerzijde daarin. Dat de Kamer zeer geëmotionneard uiteenging zal men begrijpen. DE REGEERING EN HET KIESRECHT. Tegenover de door ous aangehaalde slotalinea van de antirev. „Rott." by haar beschouwing over het standpunt der Regeering ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk, schrijft De Tijd VV ij kunnen het antirev. orgaan niet toegeven, dat eene verschuiving van de oplossing van het vraagstuk tot 1913 ons het algemeen kiesrecht bren gen zal. De buitengewone kalmte, waarmede die verschuiving door het overgroote deel van ons volk gedragen wordt, is immers een slaand bewijs, dat de kiesrecht-agitatoren de kie zers niet achter zich hebben en derhal ve meer over een deukbeeldigen dan een rieelen invloed beschikken. Maar waarom zou dan hun actie de Re geerders dwingen of nopen tot het aanvaarden van een kiesstelsel, dat hun niet welgevallig Is Db Tijd begrijpt niet hoe De Rott. aan zijn pessimisme komt DE 30 OPCENTEN OP HET TARIEF. Dr. Nolens acht in de „N. Venlosche Ct." de geopperde bezwaren tegen de voorgenomen voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten schromelijk overdreven. Geheel zonder bezwaar is ze intus- schen niet, en dr. Nolens kan zich niet voorstellen, dat de minister van Fi nanciën ze niet graag achterwege zal laten als het maar kon. De voorloopige tariefsverhooging zou moeten dienen als laatste middel, tot tijdelijke versterking der inkom» sten. Zii komt dos bii een nog gunstiger opbrengst der bestaande middelen het eerst in aanmerking om van de lijstte verdwijnen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal men mot den minister over de be zwaren moeten heenstappen, tenzij men andere middelen kunne aanwij zen, waartegen geen of althans niet zoo „gewichtige" bezwaren zijn in te brengen. BERGEN. De Kennemer Sportclub heeft nu het veld Alleen voor de Hippische sport, en het moet gezegd worden, dat van deze omstandigheid een druk gebruik gemaakt wordt, zoowel wat deelneming betreft door Eigenaars, als wat het bezoek betreft Groote velden zijn nu schering en inslag, en de een schijnt nog liever zijn winterhaver te willen verdienen dan de andere. Vijf nummers bevatte het program ma, waaraan door niet minder dan vier nummers uitsluitend en alleen door Nederlandsche paarden deelge nomen kon worden.Atalanta, Wn.nla, Talliens Pride en Lord toonde de helden van den dag te zijn. Hunne verrichtingen waren over 't algemeen goed, doch het paard van den heer Rultman, Talliens Pride, maakte wel een der schoonste cour- sen van haar geheele draverscar rière, doch daarnaast moet Lord ge noemd worden. Koster Sr. reed den zoon van Concurrent en Einile voor treffelijk ter overwinning, vooral als men bedenkt, dal drie Heats geloo- pen moesten worden. Het gaan over de haan van Atalanta en Warrda, kan niet onberispelijk worden genoemd. De allerschoonste prestatie van den dag was de overwinning van Carmen. Zonder ook maar een enkelen mis pas te maken toonde dit paard momen teel een der gevaarlijkste concurren ten in een eerste klasse draverij te zijn. Bos ten Hagen toonde ook nu zijn steeds beter en beter wordende hand van rijden. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Adelineprijs. Pirijzendraverij. Af stand 2400 M. L Atalanta, 2350 M.t Schönxock, in 4.39 een vijfde seconde. 2. Icarus, 2520 M., J. G. de Boer, in 4.40 vier vijfde seconde. 3. Lohengrin, 2505 M., A. Mol, in 4.40 vier vijfde seconde. II. Agnes-prijs. Recorddraverij. Af stand 2000 M. L Warda, 2070 M„ v. d. Bogaairdt, ln 3.46 twee vijfde seconde. 2. Kwikstaart, 2065 M.( E. Easing, in 3.47. 3. All Right, 2135 M., G. Ensing, in 3.47 vier vijfde seconde. III. Alchimlstprijs: Handicap. Min. Afst. 2000 M. L Carmen, 2080 M., ten Hagen, in 3.25 een vijfde seconde. 2. Roy Lockheart, 2055 M., Appel, Ln 3.25 vier'vijfde seconde. 3. Minnie H., 2090, Monsieur, in- 3.25 vier vijfde seconde. IV. Asmudeeprijs. Handicap. Af stand 2000 M. 1. Talliens Pride, 2170 M., Bultman ln 3.52 een vijfde seconde. 2. Albertine, 2335 M., J. Ensing, in 3.53 een vijfde seconde. 3. Elinka, 2100 M., Schipper Sh., ln 3.56. V. Record Heatdraverij. Min. af stand 1600 M. le heat- 1. Rheingold, 1792, Schön- rock ln 2.59. 2. Sierra Fils, 1720 M.. J. G. de Boer, in 2.59 twee vijfde seconde. 3. Jaantje, 1696, M. ten Hagen, in 3 min. 2e heat: 1. Lord 1660, Koster Jr., in 2.57 drie vijfde seconde. 2. Rneingold, in 2.57 vier vijfde se conde. 3. Alexandra, 1708 M., Ockhorst Jr., in 3 min. 3e heat: 1. Lord, in 2.57 twee vijfde coude. 2. Rheingold, in 2.57 twee vijfde se conde. COUPE DUPUICH. De internationale wedstrijden te Brussel oen den Coupe Dupuich zul len dit seizoen twee dagen duren en er zuilen slechts vier elftallen voor worden uitgenoodigd voor Engeland Bishup Auckland en Bromley, voor Nederland H. V. V. of Dordt. Voor België zal, om mogelijken naijver tus schen de clubs te voorkomen, een ge mengd Brusselsch elftal worden uit genoodigd, in deu geest van onze „Zwaluwen" en „Vleermuizen" en de EngeLsche Wanderers en Pilgrims. OLYMPISCHE SPELEN. Men weet, dat er twee soorten her boxen Olympische spelen bestaan. De eene is een speciaal Grieksche instel ling, die haar feesten om de vier jaar, maar telkens in Athene houdt De andere houdt de spelen ook om de vier jaar, maar steeds in verschillen de plaatsen. (1900 Parijs, 1904 SL Louis, 1908 Londen, 1912 Stockholm). De Atheensche combinatie zal nu weer andere jaar de sportlui uit alle hoeken van Europa naar zich toe trachten te lokken. Of zij echter slagen zal mag betwij feld worden. Enkele groote sportbon den in Engeland hebben reeds te kennen gegeven, dat zij weinig lust gevoelen in 1910 ln Athene mede te dingen en ook in Holland, België Zweden en Frankrijk hebben enkele voorname sport-organisaties zich in denzelfden zin geuit De hoofdreden is de financieel© kwestie. Aan mededinging zijn groo te kosten verbonden en een tusschen- ruimte van twee laair ia voor aele sportbonden niet voldoende om de te stevig aangesproken beurs weer tot behaaglijker afmetingen te brengen. ATHLETIEK, Een nieuw wereldrecord loopen werd Zondagavond te Pretoria ge maakt Donaldson legde 120 yards (109.71 M.) in 11 1/4 sec. Het wereld record van 11 4/5 sec. dateerde van 1882. LUCHTVAART Graaf Zeppelin hoopt binnen twee jaar den Atlantische Oceaan met een zijner bailons te kunnen overvliegen. Dokter Gans Fabrice, van München, beweert, dit het volgende jaar reeds te kunnen doen en laat een specialen boL Ion bouwen. Het schuitje zal den vorm van een bootje hobben, zoodat de reis te water zal kunnen worden voortge zet. Een andere Duitsche geleerde, pro fessor Thaddeus C. Lowe laat zich een reuzenballon maken, om de reis om de wereld ln een tocht te kannen vol brengen EEN WERELDKAART. -De vertegenwoordigers der buiten- iandsche koloniale mogendheden had den op het ministerie van Buitenland- sche Zaken ln Engeland een bijeen komst met de afgevaardigden der En- gelsche regeering om te beraadsla gen over <je mogelijkheid, van, met al ler medewerking, een wereldland- kaart voor te bereiden. JOZEF ISRAëLS. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct Hoe hooger hij in leeftijd stijgt, hoe hooger stiigt zijn werk Het thans van den meester door de firma Buffa aan gekochte schilderij komt z^o van het atelier. Welk een geestelijke rijpheid in de opvatting en uitvoering van het sujet I Een onderwerp, dat ook reeds vóór dezen door Israels is behandeld, ik weet niet, hoe dikwijls hij zoo'n mannetje, bij liet vuur gezeten, dat aan een kooltje vuur zijn neuswar mer tjö aansteekt, al heeft geschilderd. Maar toch is dit iets anders dan vroe ger. Het onderwerp is ten eerste nog versoberd: alléén de muu op den stoel, liet schuin invallend licht, opkruipen de langs de mouw van het boezeroen en zacht verzilverend, als fijne satijn- stof. het schaarsche haar, dat onder uit den pet komt kijken. Met de tang heeft hij een kooltje vuur gevat en steekt er zijn pijpje aan op. Langzaam kronkelend stijgt de rook van het smeulend vuur in de schouw en vloeit samen met de donkere schaduw onder den schoorsteenmantel, in wiens om- huiving de figuur des mans, zoo sterk gebonden aan de omgeving, is geze ten. Want dit schijnt ons wel het zeer kenmerkende van Israels' werk uit den laatsten tijd, dat daarin sterker dan ooit de Rembraridtieke zijde van zijn kunst naar voren komt; welke voor mij dit bijzondere heeft, dat de figuren niet gezet zijn 1 n de omge ving, maar er zich uit losmaken. In de duisternis schijnt een lichtkern verscholen, die langzaam de donkerte, ceiitrilugaal, doorgloeit en de vormen welke straks nog in de schaduw wa ren ingedoken, zichtbaar worden doet. Merkwaardig is ook de vaste schil dering van dit laatste doek, de mooie plastiek in de uitdrukking der din gen, met enkel van de figuur, maar ook van al het andereden stoel, waarop de man gezeten is, den vloer en wat zal er nog veel meer leven ko men in den achtergrond, waarvan de verven bier en daar zijn ingescho ten.... 1 Dit laatst werk van Israels rijt zich waardig aan ztjn laatste zeü-portret, en is ais aan de diepte ontgraven van een rijk gevoels- en geestesleven. ATJEH. Bij een klewang-aanval op een te- rugkeerend transport in de Gajoe Loeoa is zwaar gewond de sergeant Van Heugten en onbeduidend gewond de 2e-iuitenani VV. H. van Pesch. De vijand liet 10 dooden achter, waaron der 2 pangs. AUTOMOBILISME. Een tocht, in een auto, die drie per sonen het leven kostte, kwam in be handeling voor de strafkamer te DanL zig. in den laten avond van 22 Aug. had een chauffeur zonder voorkennis van zijn patroon een tochtje gemaakt met diens auto en noodigde een vriend uit mede te rijden. De chauffeur stond gunstig bekend. In een koffiehuis trof men een paar kellnerinnen, die den iaatsten trein hadden gemist. De chauffeur bood aan de meisjes naar haar woonplaats te brengen. De vriend wilde ook eens aan het stuur zitten een dor meisjes zou hem den weg wijzen, doch schijnt zich vergist te hebben en de auto reed ln de rivier, met het ongelukkig gevolg, dat alleen de chauffeur gered werd. De rechtbank veroordeelde hom tot 8 maanden gevangenisstraf. MIJNRAMP IN AMERIKA. Telegrammen uit Cherry melden, dat alle pogingen, om den brand in de mijn te dooven, mislukt zijn. Troe pen bewaken thans de toegangen. Officieel wordt thans het aantal om gekomenen ais 300 opgegeven blijk baar bevonden zich dus minder arbei ders In de mijn dan eerst werd ge dacht DE HELDIN VAN DE ZWEEP. De klesrechtvTOUw, die t© Bristol minister Churchill met de zweep ge geven heeft, is er voor den politie rechter genadig afgekomen. Onder borgtocht voor goed gedrag mocht zij zelfs vrij uitgaan; anders een maand gevangenisstraf, welke zij wel zal verkozen hebben, naar de vaste tak- tlek. Ze had al aan een verslaggever gezegd, dat zij ln de gevangenis zou weigeren te eten en zich met alle macht tegen kunstmatige voeding zou verzetten. Zij beklaagde zich ook, dat de politie haar gegrepen had: ze had met Churchill willen ultvechtenl Op de terechtzitting dreigde zij alle le den van het kabinet te zullen behan delen als zij Churchill had gedaan. Men zegt altijd, redeneerde zij, dat een man, die een vrouw heeft belee- digd, met de zweep moest hebben. Welnu de ministers beleedigen aldoor de vrouwen door ze in politieke on. derworpeiibeid te houden. Iu een blad las men een nieuwe be- handeling aangeprezen van de vrou wen, die ln de gevangenis weigeren te eten. Geen kunstmatige voedlngi Maar ais na eenige dagen de honger- kuur voor de gevangens ge\aoriiJk dreigt te worden, stelle men baar op vrije vooten. Is ze in de gewone maat schappij wear goed gevoed, dan neme men haar weer gevangen, en gaat op dezelfde manier te werk, tot de volte straftijd is uitgezeten. Misschion zou een verandering in de wel er noodig voor wezen. In tusschen eten eenige kiesrechtvrouwen, die dezer dagen gevangen zijn gezet, weetr als van ouds. BEROEPSSTERFTE AAN LONGTB- RING IN AMERIKA. Een rapport van het Arbeidsbureau te Washington bevat belangrijke bij zonderheden over den invloed van cte stofontwikkeling ln verschillende bo drijven op de sterfte aan lougtering onder de arbeiders. Op den leeftijd van 15 tot 25 jaar bereikte de s'erfte baar hoogste punt van 50 van alte doodsoorzaken, ln de bedrijven met productie van dierlijk en plantaar dig stof. Metallisch stof gaf nog een cijfer van 47 maar voor de andere stofsoorten werd dit lager, tot het laagste, van 32 voor mineraal stof. Op andere leeftijden was de rangorde soms een anders, en weerd bv. het sbraatstof 't minst schadelijk en op den leeftijd van 45 tot 55 juni was de verhouding in sommige op zichten juist omgekeerd, en b.v. het minerale stof het gevaarlijkst gewor den. De schrijver schatte, dat door betere beveiliging der arbeiders jaar lijks meer dan 22.000 levens gespaard konden worden. GROOTE KNOEIERIJEN. Te Bern is groot opzien gewekt door knoeierijen, die bij de Inter nationale Eisenbuhubank ontdekt zijn. Aan (le bestuurders van de in stelling wordt ten laste gelegd, dat zij een geflatteerde balans en een misleidend jaarverslag hebben opge maakt. Ettelijke bankiers met klin kende namen in de financieels wereld zijn in hechtenis genomen, als llueg- li, voorzitter van den Grooten Raad van het kanton Bern eu voorzitter van het Gewerbegericht, een van de oprichters van de bank; Spiess, vroe ger directeur van de Zentralbank; SpöndLin, vroeger Lid van den raad van beheer van de Zentralbank, te Zurich; en mevrouw Wüest, de be zitster van een vermogen van milii- oenen, dat haar man door zijne fi- nancieele operaties hoeft gewonnen en op haren naam laten zetten. Ook die man is gevat. Edgar vou Pourta- lès, die binnenkort met Spiess een nieuwe bank zou openen, zou ook ln hechtenis genomen zijn, indien hij niet ernstig ongesteld ware geweest. In hel geheel zijn al acht financiers in hechtenis genomen of ernstig Ln de zaak betrokken. Maar meu ver wacht nog nieuwe inhechtenisne mingen. Utrecht. Geslaagd cand. scheikun de de heer A. M. Valeton. Bevorderd tot semi-arts de heeren J. Nieuwen- huijzen en L. Schaepkens v. Riempst. Bevorderdtot arts de heeren J. P. VVefers Bettink en B. C. H. M. Knüppe. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht. De commanditaire ven nootschap V. A. Hillen Co., fabri- kante in staal- en ijzerwerken aldaar, en voor zooveel noodig de eenige be- heerende vennoot dier commanditaire vennootschap V. A. Hillen, ingenieur en fabrikant aldaar. Rechter-coininis- saris jhr. mr. J. VV. B. Bi)6Ch van Oud-Amelisweerd curatoren airs. L. van Lier en D. Ragay Jr. Alkmaar. G. S Groenewopd, bak ker te Egmond aan Zee. Ree liter-com missaris rnr. H. W. van Tienhoven curator mr. P. A. Offers. 's-Hertogenbosch A. Kuys, man denmaker, te Schijndel. Rechter-com- missaris jhr. mr. Van Nispen cura tor mr. I. A. Swane. J. F. M. van Bussel, koopman te Heeze. Rechter-commissarLs mr. A. van Baar curator mr. M. van der Grinten. Breda. S. de Geus, winkelier in kruidenierswaren, te Dongen. Rech- ter-commissaris mr. E. A E. Meeu wen curator mr F. H J. J. Suys. Breda. J. B. Antems, koopman, te Prinsenhage. Rechter-commissaris jhr. mr. E. A. E. Meeuwen curator mr. A H. Lijdsman. Winschoten. H. Knip, koopman ln suikerwerken te Hoogezand. Rechter commissaris mr. J A. Schaaffcura tor mr. R. Ph Veenhoven. Amsterdam. A. Speelman Jr., hou der van een electro-technisch bureau, aJaaar. Rech ter-commissaris mr. VV. F. Bijleveldcurator mr. I. A. M. Bünker. L. Kreikamp, koopman in boter en kaas, aldaar. Rechter-commLssaria mr. W. F. Bijleveld curator mej. mr- Cath. M. VV. Roem. Geëindigd J. Vos Paans, koopman te Sprang L. Lievers, schilder, laatstelijk te 's-Hertogen bosch. W. van Dijk, loodgieter te Zeist. Ingetrokken surséance van betor« ling Commanditaire Vennootschap V. A. Hillen Ca, machinefabrikanten t» Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7