NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8X02 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdsgen. maandag 22 november i9oa a HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB RAANDBNi Voor Haariem I-2Q Voor de dorpen te den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers 0D2^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M -je omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loaresss Custer. Directeur X C. PEEREBüGSL AD VERTENT1EN1 Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Euften bet Arrocdlssenreat Haariem van 1—5 regels elke Tegel meer/0.20 Reclames 30 Cent per iegA BB Abonnement aanzienlijk rabat AdvertenöSn van Vrasg en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administraties Groote Houtstraat tetercomnranaaJ Telefoonnummer der Redactie 600 ee der Administratis 724. Drukkerij! Zolder Bnltenspaarne 6. TeiïlooDnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bulfenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 23 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1-2 uur. Brongebouw: Alscheids-Lieder en- avond, Amsterdamsch Vokaal Sex tet, 8 uur. Schouwburg: Jong Heidelberg, 8 u St Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Sint-Nlcolaasavond op Maandag. Zooals bekond is hebben vooral de banketbakkers groot belang bij de vraag, op welken dag het St. Nïcolaas- feest zal worden gevierd. Immers zij moeten niet alleen, zooals andore ne ringdoenden, in zeer korten tijd veel leveren, maar ook een groot gedeelte daarvan in die weinige dagen nog maken. Het is dus van belang te weten, hoe zij denken over de quaestïe: Zater dag, Zondag of Maandag? En nu vernemen wij van het bestuur van de afd. Haarlem van den Nederland- schen Banketbalckersbond, dat in een onlangs gehouden ledenvergadering de meerderheid de voorkeur gaf aan de viering van St. Nicolaas op Maan dagavond. Daardoor toch zou de groo te drukte worden verdeeld over drie dagen, terwijl wanneer de Zaterdag algemeen als de feestavond werd ge nomen, tot 's avonds laat zou worden verkocht, maar de bezorging ondoen lijk blij sen zou. Bovendien, zoo deed ons bet bestuur opmerken, kunnen de klanten natuur lijk veel beter bediend worden, w an neer er ecnige ruimte van tijd is, dan in de overjaciiting, die het gevolg zou wezen van de St. Nicolaasviering op Zaterdag. Toen den vorigen keer de SI. Nico laas ook op Zondag viel, maar alge meen op Maandag werd gehouden, is die regeling voor de banketbakkers aangenaam en voordeeiing geweest. Derhalve, zoo concludeerde het be stuur, zullen wij gaarne zien, dat niet op Zaterdag- maar op Maandag avond de feestviering plaats heeft. VEREENIGING VAN SPOORWEG AMBTENAREN. Zaterdagavond hield de I-Iaarlem- sche Vereeniging van Spoorweg ambtenaren haar eerste feestelijke bijeenkomst in dezen winter. De groote bovenzaal der Sociëteit Veree niging was door de leden en introdu ces g-eheel gevuld. De voorzitter, de heer P. van Zon neveld heette allen welkom, doch deed de mededeeling, dat de heer P. G. Philippo, die als zanger op liet feestprogramma stond vermeld, niet goed bij stem was. Dadelijk daarop trad de laatste op met den proloog uit Paljas )Lcon Cavallo). Inderdaad bleek de heer Philippo wat schor te wezen, en klonk zijn stem eenigszins hard, maar zijn krachtige bariton deed den proloog overigens goed tot zijn recht komen, en de aanwezigen gaven blijken van groote ingenomen heid met z'n voordracht. Vervolgens droeg de mannelijke helft van het duo Voget op zeer verdienstelijke wijze Julius Cesar voor. Deze droog-komie- ke alleenspraak lokte meermalen een lach salvo uit, en behaalde aan het eind een welverdiend applaus. Het echtpaar Voget stelde vervolgens voor, hoe een boerenjongen het vrijen leerde. De hew Voget typeerde hier bij heel goed den rijken, welgedanen 'boerenzoon, die echter een beetje schuw is voor vrouwen, terwijl mevr. Voget een aardig boerinnetje voor stelde. De heer B. G. Serné gaf ver volgens ecnige stukken op de viool ten beste, Madrigale van Simonetti en het teere Nocturne van Chopin. Zijn spel was heel verdienstelijk. Mej. M. Gijsbertse bleek een lieve sopraan-stem te bezitten en vergastte ons op een paar aardige li cd ek es. Voor de pauze trad de heer Voget nog eens op met „Terug van het bai rn asqué, wat eveneens in goede aar de viel. Na tie pauze traden dezelfde per sonen op als daarvoor. Een zeer ge zellig bal besloot den welgeslaagden' feestavond. VRIJSPREËKOMANIE. In een lang vervolg van het artikel Voorlichting of Verdedi ging over de zoogenaamde vrij- spreekomanie van den Haarlemschen kantonrechter, geeft het Bloemen- daalsch Weekblad nu bijzonderheden. Maar de belangstellende lezer heeft er weinig houvast aan. Buiten een sentimenteel betoog over klagende ambtenaren en burgemeesters, die niet met name genoemd worden, vin den we slechts twee feiten en wel dat in zake de verordeningen op den vleeschvervoer en de vleesch- keuring te Haarlem (Zie 't Jaar verslag) in 1008 6 vrijspraken zijn gegeven op 21 dagvaardingen dat de straffen in die belangrijke materie nooit anders dan 10 in één geval waarin voor den tweeden keer misdreven werd, 25.boete waren dat het is voorgekomen, dat een slagersjongen een zoo geringe straf ki Lvg na vervoer van onge keurd \leesch, dat zijne 2 kornui ten van Ju. a getuigengeld hem de boete koiXiC-n betalen, waarna de heeren samen op de gezondheid der justitie een potje bier gingen drinken tan de rest der duiten Wij noemde:oze voorbeelden fei ten, maar z.;u ze dat eigenlijk wel? Zfjn ze bet ain.aus in d e z e n zin, dat daaruit een overdreven neiging van j den kantonrerhier om vrij te spreken, kan blijken Immers ni. Voorzichtige lieden, i die weten, dal hoor en wederhoor dient te worden toegepast, zouden vooraf wel eens willen weten, waar- om de kantonrechter in die zes geval len vrijsprak, of de overtredingen wel wettig en overtuigend waren be wezen w aarom de straffen in deze aangelegenheden zóo waren en niet liooger. Eerst dan zou het publiek er eenï- - gerinate over kum.on oordeel en. Nog) niet eens geheel. V«"ant zij, die zittin gen van rechtbank of kantongerecht nebben bijgewuoi.u, en de behande ling van zuken gevolgd met de in spanning van uun verstand en de deelneming van nun burl, weten zeer wel, dut dingen invloed kunnen ult- ■oetenen op net vonnis, die loch te subtiel zijn, om ze Op te nemen in de overwegingen, die tot dat vonnis heb ben geleid: do j soonlijkheid van den overtreder, jj ij voorbeeld en tol van kleine omstandigheden daarne- mens. Wij zijn dus nog altijd niet. over tuigd en wachten maar weer op het aangekondigde vervolg. LABOUCHeitE, O YENS EN CO. Bovenstaande bankiers-firma ver spreidt een aardige reclame, 't Is een in grijzen omslag omknoopt met wit zijden koordje, gevat boekwerkje, dat tal van fraaie foto's tot inhoud heeft, betrekking hebbend op de gebouwen der bank in verschillende plaatsen van ons land, en op intérieurs van 't hoofdkantoor te Amsterdam. Vooral het kijkje iu de „Salie dee Cotfres- forts" zooals T onderschrift luidt, toont aan, dat. zij, die er hun geld iu bewaring geven, gerust kunnen zijn op 't stuk van iubraak. De geweldige sloten en grendels, die de deur te zien geeft, zijn een goede waarborg voor de veiligheid der gebrachte gelds waarden. Een aardig kiekje van het Haarlemsche bankgebouw heeft na tuurlijk ook een plaatsje gevonden. De foto van 't kantoor te Amsterdam geeft een goed denkbeeld van de ar chitectonische schoonheid van dit bouwwerk, wuarvun vooral de gevel een fraai staaltje is. HaarL Muziekkorps. Maandag 22 Nov. geeft het HaarL Muziekkorps, onder directie van den heer C. P. W. Kricns, een concert in Deventer; Dinsdag 23 en Woensdag 24 Nov. wordt met medewerking van hetzelfde corps door Deventers Gem. zangkoor Euterpe, directeur de heer Joh. Wensink, een opvoering gegeven van het oratorium Paulus van Men delssohn. RECHTERLIJKE COLLEGES. Bij K. B. van 19 Nov. zijn benoemd: tot rechter-plaatsv. in de axr.-recht bank te Haarlem, mr. H. R. Ribbius, dr. in de Staatswetenschap, adv. en proc. aldaar. tot kantonr.plaatsv. in bet kanton Wijk bij Duurstede met ing. van 1 Dec. mr. J. W. R. van Eeten, werk zaam ten parkette van de ambt van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Utrecht, te Driebergen. (St Ct) Hooger beroep. P. van E., alhier, veroordeeld door de Rechtbank tot 45 dagen gevange nisstraf wegens diefstal van een handwagen, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Bij besluit van 20 Juli 1909 werd aan de gemeente Helder, ten behoeve van haar zeevaartschool met machi nisten-afdeel ing voor elk der jaren 19101912 een subsidie van 1500 toe gekend, onder voorwaarde, dat het rijk 6000 steun zal geven. Aan deze voorwaarde is niet geheel voldaan, zoodal Gedeputeerde Staten thans voorstellen de subsidie in verhouding der rijksbijdrage voorloopig op f 1200 te bepaten. Voorgesteld wordt aan het hoofd bestuur der A l gem eene Vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem, ten behoeve van het waarborgkapi taal der in 1910 alhier te houden na tionale bloemententoonstelling eene bijdrage toe te zeggen, groot 1/4 ge deelte van het nadeelig saido, dat na besteding van alle bijdragen van het rijk, van particulieren en van de ver eeniging zelve, mocht overblijven, maar tot een bedrag van ten hoogste 5000. De vereeniging had om steun in dezen vorm gevraagd. Gedeputeerde Staten schrijven in hun voorstel „de tentoonstellig belooft van zeer veel belang ie worden voor een tak van bedrijf, waarbij de ingezetenen van een groot aantal gemeenten in dit gewest tegenwoordig, zijn betrokken." Gedeputeerde Staten stellen voor aan de gemeente Enkhuizen 500 sub sidie te geven voor de restauratie van het waaggebouw. Ook het Rijk geeft daarvoor f 500. Voorgesteld wordt aan J. Zonne veld te Castricum over te dragen het erfpachtsrecht voor onbepaalden tijd van het kadastrale perceel gemeente Castricum sectie D, No. 611 en den daarop staand en opstal aan dezen te verkoopen voor 200. Dit is een deel tje van den grond, onlangs gekocht van tl. H. H. de Vorstin Zu Wied, en is groot 320 vierk. qieier. Voorgesteld wordt aan de wedu we van den voormaligen provincialen archivaris, den beer JJr. P. Schelie- uia, een toelage van 300 per jaar, voor het tijdvak van vijf jaren, te verieenen. Aangeboden wordt een eerste suppletoir© begrooting voor den dienst ïyuy van het provinciaal krankzinni gengesticht Meer en berg, in ontvangst en uitgaaf 13.888.20 1/2 aanwijzend. De rekening van 1908 gaf voor de buitengewone uitgaven een saldo van f 48.750, waarvan nu 13.388.20 1/2 op den dienst voor 1909 is overgeschre ven. Under de uitgaven is f 8727.01 voor den bouw van twee dokterswo ningen. Ook wordt aangeboden een eerste suppletoire begrooung voor den dienst 191U van dit geslicht, in ontvangst en uitgaaf 152.790 aanwijzend. Voor de uitvoering van buitenge wone werken moet een geldleeniug vau 117.000 gesloten worden. Daar onder worden gerekend f 28.900 voor het aanschaffen en plaatsen van twee stoomketels en de verbouwing van het Xeteihuis in Oud-Meerenberg, en f 68.000 voor het stichten van 40 wo ningen voor het personeel. Voor de jaarweddeu van het perso neel der administratie van den ge neeskundigen dienst en van den huis- dienst zijn hoogere bedragen uitge trokken, m verband met een reorga nisatie der jaarwedden. Ter bestrijding van te verleen en weduwen en weezen-pensioeu is ƒ3645 uitgetrokken. De geldleening van 117.000 willen Gedeputeerde Staten in dertig jaar aflossen. Ingediend zijn ontwerpen van een bijzonder reglement voor den Prins Hendrik-polder, op Texel, van een bijzonder reglement van bestuur voor den polder 't Hoekje, en tot op richting van den polder „de Nieuwe Buiiewijk en wijziging van het regle ment van den Vereenigden en Klein- l Duivendrechtschen polder. ONDERWIJZERS-PENSIOENdk De Minister van Binnenlandsohe Zaken brengt ter kennis van onder wijzers en onderwijzeressen, die toe gelaten zijn tot inkoop voor pensioen van diensten vóór 1 Januari 1906 aan bijzondere lagere scholen of bijzon dere kweekscholen bewezen, dat de betaling van den 2en termijn uiterlijk op 31 Dec. 1909 behoort te geschieden. Onderwijzers en onderwijzeressen, die krachtens het 9e lid airt. 72 der lager onderwijswet tot na herplaat sing tot pensioeninkoop zijn toegela- ten behooren den lsten termijn te voldoen uiterlijk 31 Dec. van het jaar volgende op dat der herplaatsing. BOND VAN VRIJZ. PROPAG. VEREEN. IN NEDERLAND. Men schrijft ons: Zondag werd te Amsterdam gehou den een Buitengew. Algem. vergade ring door bovengenoemden Bond. Het voorstel Den Haag, ook door de Jonge Vrijz. Prop. Club Haarlem gesteund, om nl. den Bond voortaan de .vooruitstrevend" vrijzinnige be ginselen te doen voorstaan, was wel het voornaamst behandelde. Na uitr voerige verdediging en bestrijding, waarin o.a. werd betoogd de wensche- lijkheid dat de Bond zich hier niet voor verklaarde, maar de aangeslo ten clubs ieder volkomen vrijheid werd gelaten, zich al dan niet „voor uitstrevend" vrijzinnig te noemen, werd het voorstel den Haag verwor pen. Do voorzittel", secretaris, penning meester en 2e secretaris, de heeren W. O. A. Koster, E. Ekering, P. J. Oud en C. Vreedenburgh, vonden hierin aanleiding hunne functies neer te leggen. Een bemiddelingsvoorstel van Haar lem om het maximum uit te brengen stemmen door de afgevaardigde van elke club op acht te stellen, werd aangenomen. ESPERANTO. In het nummer van Zaterdagavond is de eerste regel van het 3e couplet van „La Kapelo" verkeerd afgedrukt. Er staat: En la mondon venis nova sento, dit moet zijn: En la tombojn de l'monteto. S. D. A. P. en d8 Raadsver kiezing. In de vergadering der aid eel ing Haarlem van de S. D. A. P. werd be sloten, de candidatuur-Bregonje te steunen. Bij vonnis der Arr. Recht bank alhier, d.d. 20 November 1909 Is in staat van faillissement verklaard P. van Ruiten, winkelier in kruide nierswaren, manufacturen en groen ten, wonende te R oelof arendsveen gemeente Alkemade. Rechter-Commissaris Mr. W. H. van Nes van Meerkerk. C a e c i 1 i a. Naar wij vernemen zal het mannen koor „Caecilia dir. de heer Alb. Heiloo, deelnemen aan den zangwed strijd, uitgeschreven door de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriend schap te houden in April vtih het volgend jaar. Nachtrumoer. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd door een twistend echtpaar op de Ams!erdamsche Vaart zoodanig burengerucht gemaakt, dat door de buren de politie er bij gehaald werd. Na een aanmaning van de politie keerde de rust in de woning terug. Leger des Heils. Men bericht ons, dat een koor van zangers, afkomstig uit de Nationale Kweekschool van het Leger des Heils ta Amsterdam Woensdagavond in het gebouw aan de Schagchelstraat een bijzondere zanguitvoering zal ten bes te geven. Dit zangcorps bestaat niet uit de gewone, blijmoedige halleluja- zangers, maar uit goed geoefende heilssoldaten, over wier zang- en muziek-prestaties zeer waardeerend geschreven wordt. VEILEN MET OF ZONDER MAKELAAR. De notarissen van den ring Haar lem en omstreken hebben onderling goedgevonden na 1 Januari geen ma kelaars bij de veilingen in „De Gou den Leeuw' toe te laten, dan wan neer dezen als gemachtigden optre den. Evenwel, die overeenkomst moet nog niet onderteekend zijn. Eenige makelaars hebben nu een onderhoud met notarissen aangevraagd. Worden zij uitgesloten uit „De Souden Leeuw", dan zuilen zij ook niet als gemachtigden daar verschij nen, maar zullen dan gaan veilen in het Nieuwe Verkooplokaal op de Nieuwe Gracht. Een nieuwe fase aldusde make laars tegen notarissen. Koloniaal Museum. Ook in dezen winter worden er door het Koloniaal Museum eenige voor drachten gehouden over onderwerpen op land, volk en voortbrengselen van Nederlandsch Indië betrekking heb bend. De eerste spreekbeurt zal ver vuld worden door Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, die zal spreken over zijn me- dischen onderzoekingstocht in Suma tra (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). OVERVEEN. Werd in de Dinsdag gehouden raadsvergadering door een der leden gevraagd om verlichting van het pad dat van den Zijlweg naar den Kor ten Zijlweg loopt, thans heeft men daar reeds electrische verlichting aangebracht. Dit is zeker daar een groote verbetering. BLOEMENDAAL. Stroopers. In den laatslen tijd zijn dc stroopers vooral die met den lichtbak, zóó tal rijk geworden, dat het korps jachtop zieners van mevrouw Van der Vliet Borski deze week versterkt zal moe ten worden. Gebeurde dit niet, dan zouden de opzieners, die nu toch al ongelooflijk veel moeite doen moeten om de orde te handhaven, weldra in 't geheel geen rust meer hebben. SANTPOORT. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn her kozen de heeren A. Hazevoet en H. Smit, en gekozen de heeren W. van Leeuwen en L. van Meurs. HEEMSTEDE. De alhier gehouden collecte door de diakonie der Ned. Herv. gemeen te voor de extra winterbedeelïng der armen heeft 835 opgebracht. Deze week zal in het R. K. Veree- nigingsgebouw eeno operibaire verga dering worden gehouden over Zon dagsrust. Als sprekers zullen optreden Mgr. G. W. Konings, Rector, Adviseur van den R. K. Volksbond en Mt. M. Ver kouteren, Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. BENNEBROEK. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de ijsvereeniging Ben neb rock en omstreken in het hotel de Nieuwe Geleerde Man word door den secretaris het jaarverslag uitge- hracht. Hierna bracht ook de penningmees ter verslag uit, waaruit bleek, dat er een saldo van 29.33 1/2 is. Vervolgens had de verkiezing plaats wegens periodiek aftreden van de heeren P. Bakker en L. Roozen als voorzitter en commissaris, beiden werden herkozen. Door het bedanken wegens vertrek van den heer A. v. d. Aardweg als commissaris, werd gekozen de heer J. A. Ruigrok. Verder werd mededee ling gedaan dat thans bij den secreta ris baanka&rten a 0.10 te verkrijgen zijn voor het Zuiderdistrict der Noord Hollandsche IJsvereeuigingen. HALFWEG. De eerw. pater Seijnade zal alhier een voordracht houdon met lichtbeel den over de Afrikaansche Missie. De ze bijeenkomsten zijn voor ieder toe gankelijk. IJMUIDEN. Het uitgaande stoomschip „Paci fic" is tegen een semstoel geloopen, welke daardoor zwaar beschadigd werd. Het stoomschip Pacilic heeft f 11.000 borg gesteld en is vastge maakt om onderzocht te worden. ZANDVOORT. Dinsdag 14 December zal ten raad- huize in het openbaar worden aan besteed de uitbreiding vau de riolee- ring en de verplaatsing van het uit- looz'ngs-bossin. Alhier zijn aangespoeld en onder beheer der Strandvonderij gesteld 20 boddmgs en 26 tonnen, alles onge merkt. Het door deze gemeente voor het jaar 1910 te leveren aandeel In de lich ting der nationale militie is door Ge deputeerde Staten der provincie Noord-Holland vastgesteld op 13 man, waarvan 9 ter volledige oefening en 4 tot korte oefening. Donderdagavond zal in „Ons Huis" door den heer P. Varekamp, arts al hier, eene lezing met lichtbeelden worden gehouden over „Licht, Lucht en Zee". MR. N. DE RIDDER. Mr. N. de Ridder, burgemeester van Leiden en lid der Tweede Kamer voor het district Wijk-bij-Duurstede, is vrij onverwacht overleden. Hij was eeni- gen tijd geleden ernstig ziek geweest, doch daarvan zoo goed als hersteld. Vrijdag constateerde de geneesheer pleuris, waarbij een longontsteking kwam, waaraan hij overleed. DE AFPERSING. Het Nwsbl. v. Fr. verneemt, dat de som, welke v. d. V. te Leeuwarden werd afgedreigd, In ronde cijfers 2500 heeft bedragen. Bij huiszoeking is daarvan slechts f 236 teruggevon den. TER WILLE VAN HET KIND. Het correspondentieblaadje vau het Dames-comité bevat een opwekking aan allen, die medewerken en nog zullen medewerken, om te zorgen, dat 11 December een goed deel van de benoodigde 70.000 gld. bijeen is. Volgens bij den architect genomen informatie kan het groote en ruime, maar hoogst eenvoudige gebouw on geveer 1 Juli 1910 gereed zijn, wan neer eind December de aanbesteding gehouden kan worden. Op 11 December vergadert vol gens bij de oprichting genomen be sluit het Comité te Amsterdam. Tot op 17 November was ruim 12.000 gld. bijeen. STAATSCOMMISSIES. Omtrent deu stand der werkzaam heden van verschillende Staatscom- missiën wordt het volgende medege deeld: Verwacht svordt, dat het rapport der onderwijs-ineenschakelingscom- missie vóór het einde van dit jaar iu hei licht zal kunnen gegeven wor den. Do Staatscommissie voor de hypo theek-wetgeving is zoover met hara werkzaamheden gevorderd, dat de be- ëindigng daarvan waarschijnlijk ia den loop van het jaar 1910 kan wor den verwacht, eveneens de Staats commissie tot voorlichting met be trekking tot de te treffen regelingen voor het onderhoud van de burgerbe volking in do Stelling van Amster dam. De Staatscommissie van enquête omtrent het tramwegpersoneel ver trouwt haar verslag vóór het einde van 1909 te kunnen indienen. De aanbieding van een wetsont werp met memorie van toelichting, waarin de voorstellen en denkbeelden der commissie voor de jacht beli chaamd zijn, kan thans spoedig tege moet gezien worden. Van de Staatscommissie vov*r den handeldrijvcnden en industrieelcu middenstand wordt o.a. gemeld: Een verslag, betreffende de veis vroegdo winkelsluiting werd, in den vorm van een wetsontwerp met me mor ie van toelichting, aan Hare Ma jesteit de Koningin aangeboden. Twee leden der Staatscommissie onderzochten, krachtens het ten vori gen jare verkregen verlof, In Oosten rijk de werking der middenstands- coöperatie en brachten van hunne bevindingen dienaangaande een uit voerig verslag uit, dat bij de regee- ring werd ingediend. Binnenkort zal aan dat verslag openbaarheid wor den gegeven. Zoodra do Staatscommissie vooi de Middenstandsenquêto een alge meen resultaat heeft- verkregen, ligt het in hare bedoeling om do verkre gen uitkomsten, zooveel zulks wen- wenschelijk zal blijken, aan te vullen door mondeling onderzoek naar niet algemeen voorkomende bedrijven en naar enkele speciale punten, den mid denstand in het algemeen betreffend, zooals het credietvraagstuk eu der gelijke. De werkzaamheden der Staatscom missie voor hot Zalmvraagstuk zijn thans zoover gevorderd dat zij zich voorstelt in den loop van het volgend jaar haar rapport te kunnen uitbren gen. ROTTERDAMSCHE INBREKERS. De Rotterdamsehe politie is er in geslaagd wederom een inbreker te grijpen, 's Nachts omstreeks 2 uur werd de heer P. Landheer, horloge maker aan de Nieuwe Haven 139, ge wekt. Een onderzoek instellende, be merkte hij dat twee personen bezig waren in de gang naast zijn pand door een zijdeur den winkel binnen te komen. Op zijn telephonisch alarm was spoedig een vijftal politie-agen- ten aanwezig, die de gang binnen drongen en zich van één der twee personen meester maakten. De man heet S.t thuisbehoorende te Vtaardin*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1