Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA- Stadsnieuws Uit die Omstreken Binnenland 27 Jaargang. No. 8103 D1N8DAG SS NOVE&iBEB 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRBB MAANDBNl Voor Haarlem1.2G Voo? de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H <3c omstreken en franco per post 0.45 fcféfave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J» C. PEEREBÖÖ8L Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. AD VERTEN i n Ni Van 1—5 regels 5C Cts»: iedere regel meer 10 Cis, Euiten het ArroncüjStnient Haarlem van 1—5 regels h—, elke regel meer ƒ0.21- Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie* Groote Houtstraat fotercommuaaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij; Zolder Bulteaspaarne 6. Telefoonnummer 122, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 24 NOVEMBER. Schouwburg: De Hagespejers: Een huwelijk onder Lodewijk XV, 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert Zang en Vriendschap, 8 uur. Kil Vereeniging: Huish. Verg. Don derdagavond. Cursus Weten en Wer ken, 8£ uur. Bloem endaal, Hotel „Duin en Daal": Concert, 8 uur. Om Ons 11 e e n. In het Tweede BJud van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Het herstellen van schilderijen" in de rubriek Om Ons Heen. De St. Nicolaas-viering. Een onzer lezers schrijft Geachte Redactie Men schijnt te dezer stede nog steeds niet uitgemaakt te hebben, op welken dag dit jaar het St. Nicolaas- feêst gevierd zal worden. Naar ik ver nam koos men daartoe te 's-Graven- hage Zaterdag 4 December, op an dere plaatsen echter, zooals te Am sterdam en te Utrecht, Maandag 6 December a.s. In deze onzekerheid schijnt het mij niet overbodig toe, de aandacht te vestigen op het groote belang voor do winkeliers hij de vaststelling van de zen dag. Daar te Amsterdam de Alge- meene Winkeiiers-Vereeniging zich in het belang haner leden openlijk voor de viering op G December verklaarde, had ik (en vele mede-winkeliers met mij) eenigszins verwacht, dat de Haarl. Handelsvereeniging eveneens op dergelijke wijze hare ineening zou hebben kenbaar gemaakt. Gaarne maak ik dus gebruik van cfe bekende gastvrijheid van de redac tie dezer courant, om zoowel het koo pend nubliek als de middenstanders zelve te wijzen op de voordeden, ver bonden aan het twee dagen langer duren van den z.g. St. Nicolaastijd, aan de verdeeling der vele St. Nico- laas-bestellingen over meer dan één dag, en dus met nadruk te pleiten voor de viering van het aanstaande St. Nicolaasfeest op Maandag 6 December. Onder dankzegging aan de redactie voor de mij welwillend afgestane ruimte, ben ik, Met hoogachting, J. A. V. „Kunst Adelt". Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van 't Geheel-onthouders Zang koor „Kunst Adelt" wordt in Decem ber een concert gegeven in de groote zaal der Sociëteit „Vereeni ging". W eiwillènde medewerking wordt toegezegd door mevrouw J. v. Eiber gen Santhugens—Waller (zang), en den heer Th. C. de Maaré (violoncel list), beiden van Amsterdam, terwijl mejuffrouw Ré Lcvie (eerelid der ver eeniging). hier ter stede wel bekend, de welwillendheid heeft de begelei ding op zich te nemen. Behalve de gewone nummers, vrou wenkoor, enz., zullen, gelijk we reeds meedeelden, eenige nummers in de nieuwe wereldtaal „Esperanto" ten gehooro gebracht worden, hetgeen voorzeker voor 't eerst in Haarlemen wellicht ook in Nederland, door een zangkoor gezongen zal worden. ORGELBESPELING ïn de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 25 November 1909, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den hoc. W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Baoa. No. 2. Adagio (4o Symphonïe), Beethoven. No. 3. Sonate No. 2, A. Guilmant a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. No. 4. Andantino, Rheinberger. No. 5. Koor uit „Josua", Handel. C o p. „V o o r u i t g a n g". In de Maandagavond gehouden al- gemeene vergadering van dc Coöpe ratieve Broodbakkerij- en Verbruiks- vereeniging „Vooruitgang" werd het dividend van de bakkerij vastgesteld op 6 pet, terwijl 11/2 pet. korting zal worden gegeven op de kruideniers waren Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. A. J. Bremer, J. Mul der, J. Joosten, D. Peereboom, H. v. d. Kad, L. C. J. Poppe en D. J. Boes. Tot commissarissen werden geko zen de heeren Jac. v. d. Gevel M. H. Groenendaal en Zwier* Stemming voor den Ge- meenteraad. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat de herstemming voor den gemeenteraad ter benoeming van een lid voor liet 3de kiesdistrict uit de heeren J. H. Bregonje en Mr. J. H. Monnik zal plaats hebben op 1 December e.k. De stemming vangt aan om 8 uur 's morgens en duurt tot 5 uur. De bureaux houden zitting als volgtVoor het stomdistrict A in het schoolgebouw aan het Leidscheplein (No. 3d), voor het stemdistrict B (hoofdstembureau) in het schoolge bouw aan de Tempeliersstraat, en voor het stemdistrict C in het school gebouw aan. het Klein Heiligland (No. 12). Donderdag vergadert de Haarlem- sche afdeeiing van de Lib. Unie, om haar houding te bepalen bij do her stemming voor den Gemeenteraad op 1 December. De Vrijz.-dem. kiesvereeniging ver gadert hedenavond. SUSAN METCALFE. Do beroemde Amerikaansche zang©- res Susan Metcalfe heeft zich -ister- avond in de concertzaal der „Veree niging" doen hooreu. 't Was wel geen talrijk publiek, dat de kunstenares zijn opwachting maakte, maar de warmhartigheid van de gebrachte huldiging zal haar toch een vriende lijke herinnering meögeven aan haar optreden voor de TIaarlemsche kunst vereerders. Met recht bewonderde men de zeldzaam gelukkige gaven, waarmede deze zangeres is toegerust. In haar meer klankvolle dan bepaald groote, maar omvangrijke en vol maakt geëgaliseerde stem bezit zij e>en ideaal muziekinstrument, en haar meesterlijk rustige adembeheersching doet haar het middel aan de hand om dat instrument te bespelen, geheel naar de ingeving van haar muzikale ziel. Hiermede wil ik niet zeggen, dat bet karakter van haar stem zich tot de ideale verklanking van elk lied even willig leende, of dat mij het voe len van de vertolkster steeds in vol maakte overéenstemming met dat van den toondichter leek te zijn. Integen deel heb ik bij eenige voordrachten voornamelijk bij Schubert en Schu mann veel minder de eigenlijke stemming gevoeld, dun genoten van het schoone uiterlijk, het technisch achevéde onfeilbare intonatie, het geparelde, fijn geciseleerde van de meiismen, enz. Maar ook in die geval len moest de belangstelling van den hoorder levendig blijven door bet be sef, dat de zangeres, in volle artistie ke oprechtheid, het lied gaf, precies zóóals zij het zich voorstelde. En dit te kunnen is het hoogstbereikbare voor den uitvoerenden kunstenaar. Het meest sublieme van dezen lie deravond lag, dunkt mij, in zijn eerste gedeelte. Die prachtige melodieën van Glück, Scarlatti, Caldara, Rameau en Monsigny in de voordracht zoo zui ver beiijnd, zoo fijn en sober genuan ceerd ze klonken verrukkelijk mooi! Ook een paar composities van Neder landers kwamen op het programma voor, n.m. „Der Erst© Ball", een cy clus van Kor Kuiler, en „Madonna- kindje" van Cath. v. Rennes het laatste door Susan Metcalfe in zuiver Hollaudsch gezongen. Beide vader- landsche kunstvoortbrengselen na men, naast die van Italië, Frankrijk en Duitschland, hun pLaats met ecre in. De concertgeefster zag zich, door het onbedaarlijk applaus, eenige ma len tot een bisnummer genoopt. Do begeleiding van den heer Louis Schnitzler was magnifiek. Stem en instrument vormden een voortreffelijk geheel. PHILIP LOOTS. NUT. Voor het departement Haarlem der maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen" trad gisteravond op de heer Henri Dekking uit Rotterdam. De groote bovenzaal van bet gebouw in de Zijlstraat was vrij aardig bezet het publiek bestond, behoudens enke le heeren, uit dames, waaronder een aantal beweeglijke meisjesscholieren, die een heeleboel stoelen probeerden, vóór ze een plaatsje naar beur zin hadden gevonden. Gezegd moet worden, dat de jonge dames tijdens de voordracht één en al aandacht waren. De heer Dekking verklaarde in een korte inleiding, dat de lyrische poë zie in de 12e en 13e eeuw in Frank rijk bloeide. Troubadours bezongen de liefde en de schoonheid in hunne romances. „Geoffrin Rudèl en zijn prinses van verre landen" vormden wel het mooiste symbool van de lief de. Heinrich Heine bezingt die mys- terieuse geschiedenis uit don tijd der kruistochten en F-dwnnd Rostand schreef „La Princesse Lontaine. De heer Dekking droeg de metrische ver taling in 't Hollandsch van dat hero ïsche en dramatische dichtstuk voor. Taal en stijl waren grooisch en ver heven. Vervolgens droeg de heer Dekking voor een fragment uit „Aleid", een onafgewerkt blijspel van Eduard Dou- wes Dekker. Dit was een fijn geestige schets uit het studentenleven. Daar na werd voorgedragen een mo noloog genaamd ,,'t Knappe Kind", waarin op vermakelijke en geestige wijze de voor- en nadeelen van een eenigst kind boven meer kinderen werden aangetoond. De aanwezigen hebben zeer zeker genoten van en zich geamuseerd met de prestaties van den heer Dekking, die op een hoog peil stonden. ROLSCIIAATSENBAAN IN DE BRON. Naar ons gemeld wordt, heeft de directie van het Brongebouw beslo ten, eerstdaags een rolschaatsenbaan te openen. De algemeen© belangstel ling, waarin de rol scha atsensport zich tegenwoordig wederom mag verheu gen, is niet te verwonderen. De zach te winters hebben 't genot van schaat senrijden zeer onzeker gemaakt. De schaatsensport telt vele aanhangers en 't beste bewijs is er voor, dat zich nauwelijks een gelegenheid voordoet, of leder haast zich naar de ijsbaan. Do rolschaatsensport is even gezond en opwekkend en daarbij even mot- vol als het schaatsenrijden, bovendien gemakkelijker te leeren. Vooral in het buitenland wordt deze sport druk beoefend, en zij, die in Engeland of Duitschland wel eens zoo'n skating- rink bezochten, weten hoe enorm druk j 't daar is. „HoLlandern" is voor den Duitscher een waar genot geworden, waarvan hij zoowel op de geasphal- teerde strateu, als op banen druk ge bruik maakt. Ook in ons land begint deze spori weer te herleven en daar om besloot de directie van het Bron gebouw in Haarlem een gelegenheid te openen, waar zij, die de kunst reeds machtig zijn, kunnen rijden en voor anderen gelegenheid bestaat de rolschaatsensport te gaan beoefenen, terwijl het voor een derde categorie, n.l. de toeschouwers, een aangename tijdpasseering is. De ruimte in de groote zaal tus- schen de pilaren wordt als baan in gericht. Daar komt ook een tentje waar rolschaatsen worden verhuurd. Muziek zal het schaatsenfeest opluis teren. Voor kijkers wordt de ruimte rond de pilaren en de conversatie zaal bestemd. Dinsdag a.s. wordt de baan opengesteld. We hopen diezer dagen nader op de zaak terug te komen, doch kunnen nu reeds mededeelen, dat de zaal van het Brongebouw zich uitstekend blijkt te leenen voor deze gezellige, beval lige en dan ook overal meer en meer in de mode komende sport. DE GLADHEID. 't Blijkt, dat de gladheid der wegen al menigeen een paar minder aange name oogenblikken bezorgd heeft. Voor een goed deel is dit evenwel toe te schrijven aan Haarlem's jeugd, die met haar liefhebberij voor 't maken van glijbaantjes, het straatverkeer ge vaarlijker maakt. Van gemeentewege zit men blijkbaar niet stil, om de val- en uitglijpartije* tot 't geringst moge lijk aantal te reduceeren, vooral op do bruggen. Gisteravond werd de Groote Markt, die door de jongens in een groote gladde vlakte herschapen was, met zand bestrooid. De jeugd, ilio ln grooien getale zich te dier stonde aan 't glijgenot overgaf, was in een omme zien verdwenen. Een vrouw in de Bakkerstraat had ook niet veel plezier van de glijbaan tjes toen zij een dier blinkende spie- gelviakten betrad, gleed zij uit, viel, en moest met een paar bulten op het voorhoofd haar weg vervolgen. Faillissementen. B ijvonnissen van de Ar-r. Recht bank alhier, d.d. 23 November 1909, zijn in staat van faillissement ver klaard: K. Meyer, ba-kker le IJmuiden J. Bakker Pz., tuinder te Velsen P. J. Schackman, winkelier te Haar lem, Ged. Oude Gracht. Rechter-commissaris in alle mr. W. H. van Nes van Meerkerk. HAARLEMMERS TE MECHELEN. Op uitnoodiging van de Kon. Too- neel maatschappij „De Dylezonen", zijn een 22 dames en heeren, leden van de tooneelvereeniging Jacob van Lennep Fabricius' „Met den hand schoen getrouwd", gaan opvoeren. Zaterdagmorgen gingen ze op weg en werden om half 12 te Antwerpen ontvangen doar afgevaardigden van de Belgische vereeniging. Daar werd de dag doorgebracht met het bezien van allerlei merkwaardigheden der stad, waarna naar Mechelen werd ge reisd. De Haarlemmers werden daar ont vangen door het bestuur en een groot getal leden van de tooneel- maatschappij, namens wie de heer Vanderwalle, eerevoorzitter dei' ven- eeniging en volksvertegenwoordiger en na hem de secretaris Naegel het woorden voerden. Beide sprekers gewaagden van de verbroedering van Noord- en Zuid- Nederland, die zich weer afspiegelde in het bezoek van de Haarlemmers aan Mechelen. De Nederlanders en de Belgen, aldus merkten de sprekers op zijn een van zeden en gewoonten, doch worden slechts gescheiden door kunstmatige grenzen. De Zondag werd besteed aan 't bekijken van de bezienswaardigheden van Mechelen. In do hoofdkerk werd een extra orgelconcert gegeven, waarvoor een Hollandsch programma was samen gesteld. Te zes uur begon daarop de voorstelling in den Schouwburg, die in een kwartier tijds na de openzet ting der deuren tot den nok gevuld was. Onze stadgenooten werden er harte lijk ontvangen. Na het speleai van de Hollandsche en Belgische volksliede ren, werd eerst „Met den handschoen getrouwd" gegeven en daarna „In Politiek". Met het oog op het verschil in taai-eigen werd op het tooneel langzaam gesproken. De toehoorders konden dan ook de beide tooneel- stukken uitstekend volgen. De Haarlemmers werden geestdrif tig toegejuicht. Bij monde van den heer Naegel werd aan de vereeniging een fraai geteekend eere-diploma overhandigd, ter herinnering aan het bezoek te Mechelen. De heer S. Wij- nandts Cz. nam het diploma in ont vangst en zeide in een toespraak dank voor de zeer hartelijke ontvangst. Na afloop wend in een ander ge bouw een bal gegeven, dat tot 5 uur Maandagmorgen duurde. Om 10 uur ging men toen alweer op weg naar Brussel, waar men den gehcelen dag bleef om de stad te bezichtigen. Een aantal leden der „Dyiezonen" verge zelde de gasten. Over Mechelen werd in den avond naar Haarlem terugge reisd, nadat men op het perron te Mechelen van de daar samengeko men leden der Dyle-zonen afscheid nam. Bloedspuwing. Gisterenavond omstreeks half tien bevond inej. D., wonende Zomervaart, zich met haar vier kinderen op de Groote Markt, toen zij plotseling in eenzakte. Nadat zij naar het hulp bureau van politie aan het Pand was overgebracht, kreeg zij daar een he vige bloedspuwing. Op advies van den politiearts, den heer Maas, werd zij hierop naar het St. Elisabeths Gast huis getransporteerd. De zieke bracht een vrij rustigen nacht door. St. Nicolaasfeest. Evenais andere jaren zal de directie van het variété „De Kleine Vereeni ging" in de Kleine Houtstraat weer een groot Sinter Klaasfeest organisee- ren. Men zie de advertentie. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). vergadering uitgeschreven te Hoofd dorp. De agenda bevat o.' m. Bestuurs verkiezing, wegens periodieke aftre ding van dr. Van Dorsten en Jb. van Zijverden Reglementswijziging Be spreking wijkverpleging. Vooral dit laatste punt is voor deze gemeente een zeer belangrijke quaes- tle. Het bouwen van een bouwmanswo ning met graanschuur enz., voor re kening van den landbouwer H. de Ruijter, alhier, is onderhands opge dragen aan den aannemer D. v. Dam me te Nieuw-Vennep. In een gehouden vergadering van de afdeeiing Haarlemmermeer van den Nederlandschen Protestanten bond, werd een voorloopigc regelings commissie van vijf personen gekozen, om te komen tot de oprichting van m eigen kerkgebouw, daar tot dus ver de godsdienstoefeningen steeds werden gehouden in het Beursge bouw. Reeds is er voor een bedrag van f 1675 geteekend als bijdragen, terwijl er nog f 1500 is toegezegd. Men hoopt binnen korten tijd het benoodigde be drag volteckend te hebben. Onder zeer veel blijken van belang stelling is te Hoofddorp de Christelij ke school geopend. Tal van genoo- digden, leden dier vereeniging met hunne dames waren aanwezig. Onder de aanwezigen bevonden zich de bur gemeester mot het dagelijksch beöiuur dezer gemeente, benevens nog andere autoriteiten. Na de opening werden de aanwezi gen in de gelegenheid gesteld, de fraaie lokalen ie bezichtigen, welke aller verwachtingen overtroffen. Een gedeelte van het oude school lokaal wordt ingericht tot woonhuis en winkel. HALFWEG. Met den heer P. Verhoog Jr. als voorzitter, is alhier met een dertigtal leden een Christelijke zangveroeni- giug opgericht. IJ POLDER. In den Grooten IJpolder onder SI© terdijk komen meerdere gevallen van typhus voor. De gezondheidscommissie stelt een onderzoek in naar den toestand der woningen. IJMUIDEN. De gestrande Ida. Van den gestranden gaffelschoe ner Ida heeft men thans een 20 ton graniet gelost. De eerste blokken naast het schip geworpen zijn door het zand bedol ven. Thans brengt men ze langs rails naar den voet der duinen. Op deze wijze wil men trachten na lossing eerst het schip af te brengen en daarna de lading vervoeren. De laatste dagen werkt het weder bijzonder mede. SCHOTEN. Gistermiddag ontstond, tijdens de bewoonster even afwezig was, een be gin van brand in het perceel De la Reystraat no. 3U. liet beddengoed van een kinderledikantje, had vlam ge vat, en 't vuur deelde zich spoedig mee aan het behangselpapiea De bu ren, die opmerkzaam gemaakt wer den, konden met eenige emmers wa ter het vuur blusschen. De schade be paalt zich tot het beddengoed, dat ge heel verbrand is. De oorzaak is onbe kend. In de Raadsvergadering van 25 No vember a.s., nam. 71/2 uur, zullen behandeld worden de ingekomen stukken, de vergoeding voor werk zaamheden door den concierge school B., eene bijdrage in de kosten van het Middelbaar Onderwijs, de benoe ming van 3 leden der gascommissie, en een onderwijzer van bijstand aan school A. HAARLEMMERMEER. De opbrengst van de collecte voor den gewapenden dienst, die in deze gemeente eerst heden werd gehouden, bedraagt f 84.78. „Het Witte Kruis". Door de afdeeiing Haarlemmermeer van „Tiet Witte Kruis" is een leden DE DECORATIE-QUAESTIE. „Het Volk" maakt een serie kant- teekeningen op de door dr. Kuyper afgelegde verklaring in zake de deco- ratie-quaestie. In verband met de plaatsing von E. A. Lehmann op de zeer voorloopige lijst zegt „Het Volk" Naar wij een dezer dagen nog eens vernamen, heeft E. A. Lehmann aan mej. Westmeijer voor haar pogingen tot zijn decoratie niet minder dan f 10,000 doen toekomen, welke som haar door mr. Mesritz te Amsterdam lil gedeelten is uitbetaald. De Kamerverslaggever der Tel. meldt Toen Maandagmiddag de heer Kuy per zijn rede over de algemeen© poli tiek begon, viel liet op, dat vele leden van de linkerzijde aanstonds de zaal verlieten en niet terugkeerden vóór dr. Kuyper geëindigd had. De enkele leden, die bleven, negeerden de rede geheel en luisterden niet. Het schijnt, dat men door deze demonstratie wilde te kennen geven, dat het antwoord van dr. Kuyper onvoldoende is ge weest. STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ. Te Wageningen had Maandag de officieels opening plaats van het Sta tion voor Maalderij en Bakkerij op gericht door de vereeniging van dien naam. Tegenwoordig waren o.a. de minister van landbouw, nijver heid en handel, en do commissaris dea- Koningin ln Gelderland. Het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter dr. J. Roeters van Lennep, die uitvoerig de geschiede- ais der totstandkoming van het sta* iion in herinnering bracht en daar» bij de verschillende personen huldig de welke daaraan hunne krachtdadi ge medewerking verleenden. Minister Talmat schetste de beleeke- nis die aan de oprichting van het Station mag worden toegekend als middel om door hare wetenschappe lijke voorlichting de nijverheid te ontwikkelen, de eerlijkheid daarin te bevorderen, üok voor de kleinere on dernemers is liet van het grootste be lang bekend ie geraken met de on derzoekingen betreffende grondstof fen en werkwijze Met den wensch dat de inrichting onder Gods zegen zou beantwoorden aan de verwachtingen die van harte gekoesterd worden, verklaarde de Minister hot station voor geopend. De burgemeester van Wageningen, mr. Hesselink van Suchtelen, wensch te alsnu de vereeniging succes met het bereikte resultaat van zoo groot belang voor de volksvoeding in enge- ren zin ook voor de materieele en in- tellectueele welvaart van Wagen in gen. Hulde bracht spr. ook aan de kloeke krachtdadige wijze waarop de Minister ten deze het particulier ini tiatief steunde. In het hotel De Wereld werd den minister en verdere autoriteiten een lunch aangeboden. W. C. J. PASSTOORS. Naar wij met genoegen vernemen, blijft de toestand van den heer Pas- stoois vooruitgaande. Alle gevaar is geweken, de zieke zit al weer een uur tje per dag op. Wel zal het nog ©eni gen tijd duren voor hij de oude weer is, en de Bcgrootingsdebatten zullen hem ditmaal moeten missen, maar hij knapt lanezamerhand toch weer op. („D. v. N.") TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. GULPEN. Uit de beste bron kan „Het Volk" mededeelen, dat aan den heer Van Kol wel een candidatuur ii> het district Gulpen is aangeboden,, maar dat hij heeft geweigerd. DE UTRECHTSCHE OPLICHTER AANGEHOUDEN. Te Rotterdam is door de Amster- damsche recherche het jongemensch aangehouden, dat te Utrecht den ju welier Van Kempen voor twee paar oorknoppen wist op te lichten en wel ke sieraden te Amsterdam in twee stadsbanken van leening werden be leend voor ongeveer drie honderd gulden. Ook aldaar trachtte hij naar men zich herinnert zijn slag te slaan. De aangehoudene is iemand van goede familie en afkomstig uit Am sterdam. Reeds kort na het gebeurde had onze politie vermoeden op een be paald persoon, wiens portret in haar bezit was. Dit vermoeden is thans be waarheid geworden. Bij zijn aanhouding had de op lichter nog een vrij aanzienlijk be drag aan geld in zijn bezit. DOODGESTOKEN. Zondagavond omstreeks half elf is in de Dijkstrant te Aalten een Duit scher door een bewoner van Dall met een mes gestoken do Duitscher werd zoo ernstig gewond, dat hij in den nacht in hot Rusthuis is overleden. DOODSLAG. Te Vlissingen Is door een 24-jarig persoon poging bot doodslag gedaan op een 22-jarige dienstbode met wie hij vroeger vei keering had. Ilij heeft het meisje met een mes verschillende steken toegebracht, waarvan een vrij diepe halswonde. De dader is ge arresteerd en heeft bekend. Hij is naar het huis van bewaring te Mid delburg overgebracht. DIEFSTAL MET BRAAK. Zondagavond, toen do bewoners af wezig waren, is bij mej. wed. 't Hooft in de Haarstraat te Gorincbem een brutale diefstal met braak gepleegd. Toen de bewoonster ongeveer 10 uur thuis kwam, vond ze de deur met een valschen sleutel opengemaakt. Zij be gaf zich dadelijk naar de achterkamer waar de brandkast stond, die op de zelfde wijze was geopend, terwijl ook kasten en kastjes eenzelfde lot had den ondorgaan. De dief of dieven heb ben blijkbaar op hun gemak hun werk verricht, daar zelfs alle doosjes zijn onderzocht of leeggeschud. Zelfs het bed van een der kostgangers was uit het ledikant geworpen om te zien of daaronder ook iets te vinden vra&

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1