f lAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Binnenland Bffltenlandach Overzicht Het Vergaan van de „Lady Jerinyn." WOENSDAG 21 NOVEMBER 1909 VRAAG. Ik heb een winkeltje ge opend van dagelijksche behoeften en zou u willen vragen of het nog veel verschilt in de belasting, als ik die zaak op den naam van mijn vrouw laat zetten ANTWOORD. Voor zoover ons be kend is, maakt dat hoegenaamd geen verschiL VRAAG. Ik ben met mijn tweede vrouw getrouwd. Alleen uit het eerste huwelijk zijn kinderen. Als ik kom te overlijden, heeft mijn vrouw dan recht op het zaakje? ANTWOORD. Eigenlijk heeft leder evenveel recht, maar u moet een tes tament maken en daarin uwe vrouw geven wat u haar geven kunt en te vens het recht om bij de boedelschei ding al wat tot die zaak behoort tegen schatting in haar deel te nemen. Uw notaris zal dat wel voor u in orde ma ken. VRAAG. Tot wien moet ik mij wen den om geplaatst te worden bij het wapen der marechaussee ANTWOORD. Wend u tot den com mandant der eerste divisie, majoor G. A. van Haeften, wiens standplaats is 's-Hortogenbosch. VRAAG. Welke dagen kan ik voer zenuwziekten in 't Leidsche zieken huis terecht ANTWOORD. Wend u met deze vraag schriftelijk tot de directrice van 't academisch ziekenhuis te Leiden, mej. W. C. M. Bloemers. VRAAG. Kunt u mij ook het adres meedeeleu van den Nederlandschen consul te Chicago ANTWOORD. Onze consul aldaar is de heer G. Birkhoff Jr., hem kan in 't Nederlandsch geschreven worden. VRAAG. Kunt u mij ook 't adTes op- feven van een dei- bestuursleden, der irusseische tentoonstelling ANTWOORD. Bestuurslid Is o. m. de heer Leo Meert, industrieel, voor zitter van 't Vlaamsche Handelsver bond, St. Nicolaas, België. l)it de Omstreken SCHOTEN. Kennisgeving Hinderwet* B. en W. van Haarlem brengen ter kennis dat door hen ls ontvangen eene bekendmaking van B. en W. van Schoten, dat het verzoek van K. G. van der Maat, om In liet perceel, kadastraal bekend gemeente Scheten in sectie B, no. 2058, eene werkplaats voor het lood- en zinkwerkersbedrijf te mogen oprichten, door hen is toe gestaan. IJMUIDEN. In de week van 14 tot en met 20 No vember kwamen te IJmuiden binnen 58 stoomschepen Inhoudende 230,964 kul). M. en 1 zeilschip inhoudende 728 kub. M., te zamen 59 schepen. In houdende 231,692 kuh. M. In datzelfde tijdvak vertrokken 66 stoomschepen inhoudende 256,708 kuh. M. TWEEDE KAMER De voortzetting van het algemeen debat op gisteren kenmerkte zich door een ietwat geprikkelde stem ming. Van het eerste deel der verga dering werd telegrafisch bericht. De zoo Juist vermelde stemming deed zich gelden toen de heer Van Doorn, tot de Kuyperquaestie komend de opmerking maakte, dat de heer Lohman zijn uitvoerige beginsel-uit- eenzetting vermoedelijk had gegeven in het besef, dat de rechterzijde re habilitatie behoefde. De heer Lohman ging toen de zaal uit. Waarop de Van DC2I™ cu> merkie, uat hij niets beleedigends be doeld had voor dien afgevaardigde en bereid was, ware dit wel het ge val, verontschuldigingen aan te bie den. De heer Van Doorn voerde overi gens aan, dat Inzonderheid de quaes- tie der decoratie van den heer E. A. Lehmann niet voldoende was opge helderd. De heer Van Doorn wenscht thans een woord te wijden aan de veel be sproken ridderordenquaestie. Hij doet dit na lange aarzel'ng, daar hij deze zaak bedroevend vindt en het een bladzijde is in onze historie, die lie ver niet langer moest worden openge slagen. Maar de houding van een ze kere fractie van de overzijde verplicht hem er toe. De heer Van de Velde heeft het vertrouwen zijner partij in dr. Kuyper uitgesproken. Na diens herhaling en aanvulling van de ver klaring in „De Standaard". In die „herhaling" kan 't niet liggen. Het moet liggen in de „aanvulling". En nu zal spr. niet spreken over de verschil len tusschen de eerste en tweede ver klaring, maar alleen wenscht hij te spreken over de hoofdzaak, die de zaak voor hem stelt in weerzinwek kend licht. Spr. wil aannemen, dat dr. Kuyper in de decoratie van Rudolf Lehmann niets verkeerds deed, maar hij heeft zich laten overhalen om ook een an deren Lehmann te decoreeren. Het heette vroeger hij stond niet op de voorloopige lijst. Thans blijkt, dat dr. Kuyper zijn best heeft gedaan om hem een decoratie te bezorgen en dat hij dit gezegd heeft aan juffrouw West- meijer. Spr. vindt dit een treurige zaak, omdat hier blijkt, dat in staats- bandelingen werden betrokken perso nen geheel staande buiten de poli tiek. Als de heer De Visser zeide, dat het thans bij de verkiezingen rustiger toeging, dan in 1905, toen het ging tegen dr. Kuyper, dan vraagt spr. heeft men toen niet instinctief gevoeld dat de zaken in Den Haag niet goed weiden behandeld. Deze zaak is ook voor de rechterzij de een zeer treurige, cmdat haar aan zien er niet door versterkt is. Het be vreemdt spr., dat er niet een van de leden der Staten, die in 1904 door dit geld zijn gekozen, gezegd heeft non tali auxilio en zijn ontslag heeft geno men. Maar in elk geval is bewezen, dat het stemmen van rechts niet al tijd is het stemmen van recht. De quaestie der ridderorden werd nog besproken door den heer De Beaufort, die niet de meening deelde van den heer Van Idsinga, dat de Reg. gehouden was de gestelde vra gen te beantworden. Dat was alleen waar, indien het eigen daden gold. Onder opmerking, dat bij het deco reeren van den heer R. Lehmann de gewone informaties niet hadden mo gen achterwege blijven, zeide hij, dat hij, minister zijnde, wèl aan do Ka mer zou hebben medegedeeld of, naar zijn inzien, de ingebrachte be schuldiging tegen een ambtsvoorgan ger lasterlijk was dan niet. Het ge ven van decoraties te beperken tot buitenlanders, was een denkbeeld dat zijn sympathie had. De heer Smeenge maakte er de Reg. een verwijt van, dat zij niet vol doende aandacht schonk aan de quaestie der Zuiderzee-drooglegging in verband met de belangen der vis- scherij. Do rede door den heer Goeman Bor- gesius gehouden, was bijna uitslui tend een antwoord op die van den heer Troelstra. De leider der Libe rale Unie, betoogende dat de sociaal- democratie bij do verkiezingen in de kaart van het conservatisme had ge speeld, verweet de tractie medege werkt te hebben tot den val van het Kabinet-De Meester en dus verant woordelijk te staan voor het niet ver wezenlijken van die plannen die ook door haar werden toegejuicht. Te midden Yan heftige interrupties van den beer Troelstra, die buitenge woon geprikkeld was, zeide de heer Borgesius dat de soc.-dem. in de Ka mer een te groot woord voerden, de arbeidersklasse afscheepten met woorden, geen enkele verantwoorde lijkheid aanvaardden, terwijl de Lib. Unie in de periode 1897—1901 al haar beloften nakwam en het Kabinet-De Meester dit ook gedaan zou hebben als het niet tot aftreden was genoopt. Het streven der L. U. naar Staats- naniiciineeriDg w&s gevolg van den wensch om eindelijk tot een oplos sing van het vraagstuk te komen. Die oplossing verwachtte spr. thans niet spoedig, in het beleid van Minister Tolma had hij geen vertrouwen. Hij verzette zich tegen de tijdelijke ta riefsver hooging en tegen het op den achtergrond schuiven van de kies- rechtquaestie bij grondwetsherzie ning. Hij hoopte ten slotte, dat de Reg. méér zou geven dan hij ver wachtte. Vervolgens sprak de heer Van Nis pen, die 't woord voerde bij verhin dering van den heer Loeff, voorzit ter der Katholieke Kamerfractie, dis ongesteld is. In zake de decoratie- quaestio sluit hij zich allereerst aan bij de woorden van den heer Loh man: dat wie in deze zaak wil oor» deelen, geheel onbevangen en vrij moet staan tegenover den te beoor- deelen persoon. Maar wie 6taat on bevooroordeeld tegenover dezen ambt genoot en partijleider, die groote veelzijdige figuur, die zijn stempel heeft gedrukt op een deel der histo rie? Wij moeten ons hoofd daarbij koel houden. Of hetgeen gisteren is geschied, toen dr. Kuyper 't woord voerde, pleit voor den zin naar on partijdigheid van een deel der linker zijde, laat hij daar. Spr. zal trachten objectief te zijn. Hij keurt volstrekt niet elke verde diging van dr. Kuyper goed. Die in de „Sticlitsche Courant" keurt hij be paald af.Maar menige verdediging berustte op de ridderlijke gedachte: wij kunnen Ln de schuld van onzen leider niet gelooven en daarom blij ven wij hem trouw. Wat nu de zaak zelf betreft, gaat spr. niet op bijzaken in, maar de hoofdzaak is dat dr. Kuyperr op zijn eer en consciëntie ontkend heeft elk verband tusschen de decoratie aan Rud. Lehmann en het verkiezing»- geld. En nu verheugt het spr. dal daarna geen lid der Kamer dat ver band heeft gehandhaafd. We hebben hier de verklaring van een respecta bel man, gedaan op zijn eer en con sciëntie. Zoo goed als spr. dit van zichzelf zou eischen als hij zoo iets verklaarde, zoo goed aanvaardt spr, deze verklaring zonder eenige restric tie, te meer waar zij is afgelegd door den giTootsten onder do grooten in ons land. Men heeft gespot met dr. Kuyper's naïveteit, blijkende uit zijn verkla ring, dat hij de draden van het hen» gespannen weefsel niet heeft door zien. Maar spr. acht dit, gelet op het geen hem van elders bekend ls om trent diens karakter, wel aanneme lijk. Spr. concludeert: De beschuldiging is, wat de hoofdzaak aangaat, niet slechts niet bewezen, maar het tegen gestelde daarvan is zelfs zeer aanne melijk geworden. Het vertrouwen der katholieke Kamerfractie ln dr. Kuy per als leider der met ons bevriende anti-revolutionnaire partij behoeft door hetgeen omtrent deze aangelei genheid is bekend geworden, niet 14 worden weggenomen* Heden ls de Minister Heemskerk aan het woord. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. Naai' gemeld wordt zullen de drie christelijke partijen in Amsterdam een groote meeting houden. Zij wen- schen dan met kracht te protesteereh tegen al wat den burgemeester van Amsterdam aanleiding heeft kunnen geven tusschentijds zijn ontslag t« vragen en er op aan te dringen, dat hij zal blijven en op dat verzoek zal terug komen. Van elke partij zullen een of meer sprekers optreden. D. F. W. PRINS. Te 's-Gravenhage is overleden de heer D. F. W. Prins, lid van de carga doorsfirma A. Prins en Co., te Schie dam. De overledene, die den leeftijd van 65 jaar bereikte, was vice-consul van Denemarken, consuiair-agent van Ita* lië, oud-lid van den Gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel tó Schiedam. HET TILBURGSCHE KLOOSTER* Maandag wead het Trappistenkloos ter „de Koningshoeve" te Tilburg door verschillende paters en broeders be trokken. Naar wij vernemen, zal alles weer zijn gewoon verloop krijgen, al leen zal een nieuwe abt de plaats van den ex-abt Verbruggen innemen. (Maasb.). GEEN CHOLERA, Maandag is te Utrecht de vrouw van schipper Populier, afkomstig uit Groningen en met zijn vaartuig Lig gende in het Merwedekanaal, aldaar onder verdachte ziekteverschijnselen ongesteld geworden. Het onderzoek van de faecaliën door prof. Spronck heeft echter uitgewezen, dat het geen cholera was. Ook gisteren was 't IN HET HOOGERHUIS ongewoon vol. 't Debat over de be grooting werd voortgezet, maar nog niet beëindigd, zoodat de stemming niet voor morgenavond verwacht kan worden. Natuurlijk is men nieuwsgierig hoe de uitslae zal zijn. Toch wordt reeds algemeen aangenomen, dat de motie Van Lord Lansdowne een voldoende meerderheid zal halen, 't Gaat dus al leen slechts over de vraaghoe groot die meerderheid zal zijn en hoe do verschillende Lords zullen stemmen. 't Huis bestaat thans uit 3 peers van koninklijken bloede. 2 aartsbis schoppen, 22 hertogen, 23 markiezen, 123 graven, 42 burggraven, 24 bis schoppen, 335 baronnen, 16 gekozen Schotsche peers, 28 gekozen Iersche peers, te zamen 618. Als men de peers van koninklijken bloede, die aan geen partijstemmingen deelnemen, er buiten laat, blijven er 615 peers over. Onder dezen zijn er, de 26 bisschoppen daargelaten, niet meer dan 92 libera len en van dezen zullen er vermoede lijk tusschen de 70 en 80 de begrooting steunen. Bij de stemming over de drankwet verleden jaar werden 272 stemmen tegen en 96 voor die wet uitgebracht. Bij de stemming over het Home Rule-ontwerp in 1893 zijn er 419 stemmen tegen en 41 voor uitge bracht. Bij 't DEBAT VAN GISTEREN deelde Lord Cromer mee, dat hij geen deel zou nemen aan de stem ming. Hij kan zich weliswaar met de financleele voorstellen der regeering niet vereenigen, maar evenmin zijn goedkeuring hechten aan een vorwer- ping daar deze zou leiden tot scher pen, langdurigen binnenlandschen strijd, die de werkzaamheid van En geland zou verlammen en nationale moeilijkheden scheppen. Lord Pentland trad op namens de regeering en zei, dat de verwerping van de begrooting zou leiden tot ver lamming van de uitvoerende machten daardoor tot stagnatie, aan welke geen einde zou kunnen komen dan door de een of andere revolutionnaire wijziging van de constitutie. Hij ver zocht het Huis wel te overwegen, oi het zal overgaan tot een stap, die niet weder goed te maken zou zijn, wijl padat hij eenmaal is gedaan, de toe stand nooit weder zal kunnen worden zooals hij eens is geweest. Veel nieuws wordt bij deze debatten niet te berde gebracht, 't Wachten is op de stemming 1 Belangrijker is dan ook het MAROKKO-DEBAT IN DE FRANSCHE KAMER. Bij de beantwoording der meege deelde interpellaties, verklaarde de minister van buitenlandsclie zaken. Pichon, dat de overeenkomst met Spanje den grondslag vormt van de Fransche staatkunde in Marokko. De minister is vastbesloten tot handha ving van de entente cordiale met Spanje. De Spaansche regeeriug heeft medegedeeld, dat zij zich zal bepalen tot het tuchtigen der oproerige stam men en daari i de troepen terug trekken. Frankrijk daarentegen zal het Chauja-gebied niet ontruimen, voordat de krijgsmacht van den Makh- zen dusdanig georganiseerd is, dat zij in staat is de orde te handhaven. Minister Pichon erkende, dat de loyauteit van Duitschland geleid heeft tot een ontspanning, waarover Frank rijk zich siecnts kan verheugen. umuent <ie houding, die tegenover den iVlakhzen moet worden aangeno men, zijn alie mogendheden het met Frankrijk eens, want Moeaay Halni heeit tegeno\ei Europa zich niet ge dragen, zooals men verwachtte. Deze toestand mag niet voortduren. Frankrijk beschikt over voldoende middelen m Marokko, om met ver trouwen den uitslag vau onderhande lingen tegemoet te kunnen zien. vVunixvc-r im/cricty nauu DHJTT. "Vol harden bij zijn houding, dan zal Frankrijk zelf de zorg op zich nemen voor de tenuitvoerlegging der trakta ten, die het met Europa, en wel in het bijzonder te Algeciras, heeft aange gaan. Een niet bijzonder duidelijke uit- Bpraak. Bedoelt de minister, dat van Fransche zijde weer KRACHT-MAATREGELEN EN EEN EXPEDITIE te verwachten zijn Daarna ging de Kamer stemmen. De prioriteit voor de motie-Jaurès, t^tuiuiJLib i UiM door E. W. Hornung. Ja, dat zijn in ruwe omtrekken de feiten. Het spel werd in Melbourne op touw gezet. Mijn rol was in Ascen sion te wachten tot de „Lady Jer- myn" signalen gaf haar in een schoe ner te volgen, die wij gekocht hadden en dan het kapiteinsbootje niet het goud aan boord op te pikken. Welnu, dat deed ik do détails doen er nu niets meer toe, en over het bloedige inoorden van de anderen, vóór dat ik op het tooneel kwam, zal ik ook maar niet spreken. Ik heb daar nooit mijn ioestemrning voor gegeven, ofschoon k weet, dat ik er mee verantwoorde- ij k voor ben. Ik zit hier even diep n als al de anderen. Ik heb de geva- en gedeeld en zal den buit deelen, n ik zal er met de anderen voor boe- en als heit daar ooit toe komt Ik ver- ien het maar al te zeer. En zoo zijn tv ij hier, wij drieën en de neger, alle ♦ner geschikt om ln een rij opgehan- waarbij terugroeping van de troepen in Marokko werd verlangd, werd ver worpen met 436 stemmen tegen 71de motle-Lefebvre, inhoudend dat de Kamer de verklaringen van de regee riug goedkeurt en vertrouwt, dat de ze in Marokko de eerbiediging van de Fransche belangen en de uitvoering van overeenkomsten en traktaten, die de betrekkingen tusschen Frankrijk en de Marokkaansche regeering rege len, zal weten te verzekeren, werd aangenomen met 433 stemmen tegen 67. Daarna werd met 460 stemmen te gen 72 het eenig artikel van het ont werp omtrent het toestaan van een suppletoir crod'et van 12 millloen Yoor de operaties in Marokko aangenomen. De nieuwe gouverneur van Barce lona, de oud-minister van handel, Suarez, voert al sind3 eenige weken zijn macht uit. Gemeld wordt, dat se dert zijn optreden DE TOESTAND IN BARCELONA veel verbeterd is. Met groote gestrengheid handhaaft hij de wetten, hij vermijdt evenwel al le maatregelen, die de bevolking in het harnas kunnen ja een of bij haar het gevoel van onzekerheid wekken. De leekenscholen zuilen weder wor den geopend en aan de vrijheid van onderwijs wordt geen andere beper king opgelegd, dan dat de leeraar zich moet onthouden van iets te on derwijzen, dat strijdig is met de va derlandsliefde, beleedigend voor het leger of "ericht tegen het constitutio- neele stelsel. De processen van de JONGSTE REVOLUTIE worden met spoed afgewerkt. De de licten wegens diefstal en brandstich ting worden naar de gewone recht banken verwezen, zoodat de krijgs raad alleen de belangrijkste «aken te berechten krijgt. Doodvonnissen wor den blijkbaar niet meer uitgesproken. Ook IN TURKIJE wordt 't geregeld rustiger. Op voorstel van eenige Turksche volksvertegen woordigers is dezer dagen in een ver gadering te Konstantinopei, bijge woond door twee-en-dertig afgevaar digden, onder welke een aantal leden van het Comité voor Eenheid en Voor uitgang, (welbekend uit de revolutie- en contra-revolutie-dagen een nieu we politieke partij gesticht, die den naam van GEMATIGD LIBERALE PARTIJ zal dragen. De nieuwe fractie wil optreden als oppositie-partij, en wel met het doel den arbeid van het parlement vrucht- dragender te maken. Na afloop van de voor enkele dagen gehouden verkiezing voor het Noor- weegsche Storthing, die ten nadeele van het MINISTERIE KNUDSEN uitviel, dacht men algemeen, dat dit ministerie onmiddellijk zou aftredeai. Verrassend was dus de mededeeling van den minister-president, dat het ministerie zijn aftreding had uitge steld tot het Storthing in Januari a. s. bijeenkomt, of vertegenwoordigers van de nieuwe meerderheid de regee ring uitgenoodigt, het bewind neer te leggen. Tegenover deze houding van het ministerie eischen thans de geza menlijke anti-ministerieele organen, dat de leden van het ministerie Knud- sen onmiddellijk uit eigen beweging hun portefeuilles ter beschikking van den koning zullen stellen. DE BURGEMEESTER VAN BRUSSEL De Mot, lid van den Senaat en voor zitter van het uitvoerend comité van de Brusselsche tentoonstelling is in den ven li jssr Hij was een Vlaming. Stadsnieuws TECHNISCHE VRIENDENKRING. Einde November zal de heer J. H.. Jansen, inspecteur van den A. N. W. B., een lezing met lichtbeelden hou den voer de leden der Technische Vriendenkring over: Goud, hoe men het vindt en wint. gen te worden, als u dwaas genoeg was om te vertellen en u kwam tus- schenbeiden en kwam alles te weten. Wat moest er gedaan worden U weet wat de anderen wilden doen. Ik zeg, dat het aan u ligt, of zij hun plan al dan niet zullen uitvoeren. Er is maar één andere manier, om uit de moeilijkheid te komen. Wat is dat Neem er zelf deel aan. man Deel met mij mijn aandeel. Ik zou hem in zijn knap, belang stellend gelaat hebben kunnen uit lachen ae goede bedoeling van dit onmogelijke voorstel was zoo onbe twistbaar duidelijk, en zoo oprecht verlangde de jonge schurk naar mijn toestemmend antwoord. Nadat het feit gepleegd was mede- plic#Lig worden aan zoo'n misdaad I Mijn stilzwijgen voor goud verkoo- pen Ik verborg mijn gevoelens met evenveel moeite als vastberadenheid. Ik had mijn eigen plannen al ge maakt, maar ik moest tijd winnen, om er over na te denken. Ook kon ik er niet toe komen, nu met Rattray te gaan twisten. Hoe groot was de buit vroeg lk hem, met het air van iemand, die niet ongenegen is over de zaak na te denken. Twaalf duizend ons. Is dat omstreeks acht en veertig duizend pond waard Ja ja. Rubriek voor Vrageo O o bon na er den hebben het voorreoh vragen op versolilllend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te Beuden b(J de Redactie van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel koiteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ia, den dag na do inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van deu inzender vermelden, wordt geen aandauhtgeaokonken. VRAAG. 15 Maart ben ik in betrek king gekomen, tegen maandelijksch salaris. Wanneer moet dan het sa laris worden uitbetaald? In den re gel geschiedt dit den 2en of 3en Za terdag na den I5en der afgeloopen maand. ANTWOORD. Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag, want er blijkt uit, dat daaromtrent geen regeling heeft plaats gehad en dan moet die alsnog plaats hebben. Naar onze mee ning zou de betaling eigenlijk moeten geschieden op den 15en van iedere maand. VRAAG. Ik wilde nu van betrekking veranderen en zegde 6 weken te voren mijne betrekking opdat was den laat sten October, om 15 December te vertrekken. Nu werd mij 5 November gezegd, dat ik 1 December kou gaan. Ib dit conform en heb ik recht tot 15 Dec. op mijn geld? ANTWOORD. Men had u op 5 Nov. moeten opzeggen tegen 5 December. Daar men zich aan den wettelijken termijn niet gehouden heeft moet men u betalen tot den dag van uw vertrek, benevens een maand loon voor schadeloosstelling. VRAAG. (Van iemand, die de vraag zelf liever niet in de courant had). ANTWOORD. De verhouding tus schen u en uw patroon is van dien aard, dat het beter is, dat er een ein de aan de zaak komt. Met het oog op het gesloten contract vreezen wij, dat u hem tot niets zult kunnen dwin gen. Maak er liever een einde aan. VRAAG. De weg of laan van mijn huis naar den openbaren weg, waar over ik het recht van uitweg heb, be hoort aan verschillende eigenaars van de aan dien weg grenzende stukken grond. Ik wil dien weg op mijn eigen kosten verharden, omdat ik er belang bij heb voor mijn bedrijf. Alle eige naren zijn er vóór, op éene uitzonde ring na. Heeft die eene eigenaar nu het recht om dat gedeelte van den weg hetwelk zijn eigendom ls, in orde te maken ANTWOORD. Dat u belang hebt bij het verharden van dien weg, bewijst nog niet, dat u uw servituut niet zon der die verharding zoudt kunnen uit oefenen. Daarom gelooven wij niet, dat u dien eigenaar zult kunnen dwin gen en zouden u liever raden, te trachten met hem tot eene minnelijke schikking te komen. VRAAG. Kan iemand van ongeveer 25-jarigen leeftijd in Canada huwen zonder toestemming van zijne ouders en zonder papieren ANTWOORD. Dat gelooven wij niet; althans zeker niet zonder papieren. Wanneer u weten wilt welke stukken u noodig hebt, wend u dan tot het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, afdeeling consulaire zaken, waarvan chef is Jhr. Van Panhuis. Wanneer deze refefendaris u niet direct op uw vragen mocht kunnen antwoorden, zal hij u toch gaarne den weg wijzen dien u te volgen hebt. VRAAG. Hoeveel bedragen de nota- rieele kosten voor het opnemen van een som gelds onder hypothecair ver bond ANTWOORD. Gewoonlijk drie kwart procent plus twintig gulden. VRAAG, lk verkocht een huis voor ongeveer 18,Ul)U. üp mijn vraag aan den notaris noeveel alle kosten be droegen, werd mij geantwoord 2 1/2 plus f 49. Bij ontvangst der nota werd ook gedeclareerd 17 voor het royee- ren van twee hypotheken. Ben ik ver plicht die kosten te betalen ANTWOORD Ll lies sist vrij leve ren als die hypotheken niet werden geroyeerd en kosten van royement zijn nooit onder gewone transportkos ten begrepen. U zult dus die som be- hooren te betalen. Het is juist zooveel als er gewoonlijk voor gerekend wordt VRAAG. Ik krijg van iemand 10, die hij mij in termijnen zou betalen. Ik heb hem op Zondag op de publieke straat gemaand- Nu zegt hij, dat hij niet meer behoeft te betalen. Is dat zoo? ANTWOORD. Wel neen, dat doet er niets toe. U kunt hem gerust vervol gen. En uw aandeel Veertien duizend pond. Santos neemt twintig, en Harris en lk ieder veertien duizend. En biedt u er mij zeven aan Ja I Ja Hij werd steeds begeeriger en opge wondener. Zijn oogen schitterden meer, dan ik ooit gezien had, maar oen beetje met bloed doorioopen en een koperachtige blos kleurde zijn door de zon verbrande huid. Ik ver beeldde mij, dat hij wat vrij met brandewijn had omgesprongen. Maar bloedverlies had mijn hoofd afge koeld en misschien had ook een na tuurlijke geslepenheid een aandeel in de kalmte, die mij te pakken kreeg, terwijl ik mijn metgezel om den tuin leidde. Waarom zou u zooveel opoffe ren zei ik, glimlachend. Waar om zou u hen hun gang niet laten gaan Ik heb u gezegd waarom I Ik ben zoo slecht niet. Ik trek de lijn bij een bloedigen moord I Geen leven zou verloren zijn gegaan, als ik mijn zin had gekregen. Bovendien heb ik al leen gemeen werk gedaan ten opzich te van u. Coledaar was niemand anders voor. Wij wisten niet, of gij alles wist of nietdat maakte een groot verschil voor ons; en iemand moest u volgen en te weten zien te komen hoeveel je wist Ik was de eenige, die dat met mogelijkheid kon doen. Maar, o, ik haatte die opdracht zoo I lk schaam er mij meer over dan over erger dingen. Ik moest mij in uw vriendschap dringen en ge deedt mij denken, dat ge het wel wist, maar er niets van gezegd hadt, en ie een of anderen dag bekend zoudt maken. Daarom wist ik u over te halen, hier te komen, waar u in onze macht was als ik gelijk had ze ker wordt u nu alles duidelijk Maar dit kan ik zweren ik stond er ge heel buiten, toen José inbrak in uw kamer in liet hotel. Zij handelden buiten mij om I En toen ik eindelijk hier zoo goed als zeker te weten kwam. dat u toch niets wist, was ik dankbaarder ge stemd, dan ik nog ooit in mijn le ven geweest was. Ik geef er u mij'n woord op, dat het een pak van mijn hart was. Dat weet ik, zei lk. Ik weet ook, wie die inbraak in mijn kamer pleegde, en het verheugt mij, dat ik nu met één uwer quitte ben. Het heeft u geen goed gedaan. zei Rattray. Hun eerste gedachte was, u uit den weg te helpen, en dat ls nu meer dan ooit hun plan. U weet nu met welk soort menschen u te doen heeften zij zijn met hun drieën tegenover één, den neger mee gerekend maar als u nu met mij samen deelt» staan zij drie tegen twee. Blijkbaar was hij er zeer op gesteld mij op deze wijze te redden. En ik veronderstel, dat hij mij ten laatste nog aan het wankelen gebracht zou hebben, als er niet van mijn vroegste Jeugd ai iets in mij gezeten had, dat mij altijd aanspoorde het onverwach te te doen en dit maakte ook, dat het mij nu des te meer amuseerde, mijn jongen vriend te laten voortgaan. En waar bewaart u dit goud vroeg Ik hem met een zachte stem, die zoo veelbelovend klonk, dat hij dadelijk de zijne in een fluistertoon liet overgaan, en zijn oogen mij on deugend schitterend aankeken. In den ouden tunnel, die van dit huis tot vlak bij, de zee doorloopt, zei hij. Wij, Rattrays, hebben altijd veel van het avontuurlijke gehouden. Cole, en in vroeger dagen waren wij de bekendste smokkelaars aan de kustdeze tunnel, is daar een over blijfsel van, ofschoon hij nog maar een traditie was, tot op het oogenblik, dat ik bezit nam van mijn eigendom. Ik beloofde mij zelf, dat ik hem zou vinden, en toen het zoover was, knoopte lk nieuwe betrekkingen aan, zooals u zult hooren. Ik hen er eigen lijk trotsch op. En ik wil hiermee niet zeggen, dat ik den ouden gang eens of tweemaal heb gebruikt, zooals mijn onbeschaafde voorvaderen; neen nooit is hij zoo van pas gekomen, als den laatsten tijd. Wel, Cole, het zou uiterst jammer zijn, als je het niet met ons eens werd behalve dat die schurken er levens bij verloren heb ben laten gaan, is alles even prachtig afgeloopen het zou zonde en jammer zijn, als je er niets mee te maken wil de hebben, terwijl wij samen in staat zouden zijn, die duivels var» ons af te schudden, als je het met mij eens werd wij zouden samen te sterk zijn voor hen. Zeven duizend pond mompel de lk. Acht en veertig duizend ora allemaal samen te deelen. Ja, en bijna alles is nu hier vlak bij aan dit eind van den tunnel, sn de rest is, waar wij het lieten staan, toen wij hoorden, dat jij bc-zig was, het huis binnen te dringen. Wij had den alles in het andere eind van den tunnel neergelegd, klaar om het weer in den schoener te laden, als 't bleek, dat je iets wist en dat aan de politie hadt meegedeeld. Dat was Lmmers al tijd mogelijk wij durfden letterlijk niet aan de kust komen, totdat wij wisten, hoeveel j ij wist, en wat je deedt, van plan waart, of zoudt doen. Nu echter kunnen wij ons de geheele twaalf duizend ons toeëigenen, of liever, ik kan dat doen zoo gauw als ik wil en in het volle daglicht. Ik ben dan een goudgraver, die geluk heeft gehad. /Wordt yervolstdi".

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5