SCOti S Enralsion Engelsche Zieïite Stadsnieuws Uit de Omstreken bij had afgelegd, toen hij «erste mi nister was. De sluimerende bevoegd heden van de Lords behoorden slechte toegepast te worden in zxceptioneele omstandigheden en met directe mach tiging van hot volk. Ofschoon erken nende welke levensbelangen met de begrooting gemoeid waren, verklaar de hij, dat de kracht, de werkzaam heid en de zekerheid, die van het Hoogerhuis uitgingen, voor het land van nog hoogor belang waren. De oppositie togen de begroeting behoorde niet ie worden vastgeknoopt aan de geldelijke belangen van de er felijke leden van het Heerenhuis. Da Lords zouden door hun optreden zelfs T BESTAAN VAN HET HOOGFR- HUIS IN GEVAAR brengen en bovendien in de kaart der «egeering spelen. Ten slotte ver kir rde hij. dat de op positie, wanneer Zij de begrooting zou aannemen en aan het iand de beoor deeling over hare werking zou over laten, waarschijnlijk een overwinning sou hebben behaald, over welke zij zelf verbaaj>d zouden staan. Wanneer er veel Lords zijn, die er too over denken, dan kon de stemming Wel eens een verrassing zijn 1 In het OOSTENRIJKSCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN fteerscht evenveel verschil van mee ning, maardaar is men wat kWormbloediger en toont dit duidelijk. De Kamer heeft gisteren haar ar beid hervat. De ministers werden bij hun binnentreden door de radicale Tsjechen met gejoel ontvangen, zoo dat men een haif uurtje geduld moest hebben, om de heeren uit te laten senreeuwen. Nadat de rust een beet je teruggekeerd was, werd de begroo- iing voor 1910 aan de orde gesteld. Ook in de BELGISCHE KAMER heeft 't eenigen tijd gestormd, maar nu is 't daar wat rustiger geworden. Gisteren is de behandeling der ieger- wet voortgezet, en werd 't gemiddel de Jaarljjksche contingent op 42.800 man bepaald. In de Russische Doem a is een storm aan 't opsteken. Deze volksvertegen woordiging keurde een voorstel goed, om den minister van binnenlandsche zaken te interpelleeren over de kerk te Opolje, In het gouvernement Sjed- lelz, die eerst aan do katholieke gees telijkheid en later aan de orthodoxe was afgestaan. De Interpellanten beweren, dat de kerk, toen de quaestie over de terug gave pas was opgeworpen, DOOR DE POLITIE MET GEWELD GEOPEND, en aan de Russische geestelijkheid was overgegaan. Bij die gelegenheid was het katholieke altaar verwoest en waren de graven der stichters uit de kerk verwijderd. Dat ook de Russische regeering meermalen eigenaardig (om geen krachtiger woord te gebruiken I) op treedt, bewijzen de besluiten, die ge nomen worden, om FINLAND TE KNECHTEN. De Keizer heeft het besluit van den Russischen ministerraad goedge keurd, waarbij voor den vervolge ver boden wordt, dat op buitenlandsche congressen, conferenties, tentoonstel lingen en internationale feesten, zoo dra zij een politiek karakter dragen, de vertegenwoordigers der Finsche departementen zelfstandig optreden. Indien dergelijke congressen enz. niet van poiitieken aard zijn mogen de Finnen daaraan deelnemen als parti culiere personen of vertegenwoordi gers van particuliere vereenigingen. Wanneer het noodig schijnt, officiee- lo vertegenwoordigers van Finland naar eenige internationale bijeen komst af te vaardigen, kunnen zij optreden als leden van Russische de- pulaties doch zoo geen Russische de putatie wordt afgevaardigd, mogen Finsche vertegenwoordigers aan de beraadslagingen niet deelnemen. Dit is schijnbaar een onbelangrijk besluit. Toch wordt er niets minder in vastgelegd, dan de meeningFin land is geen zelfstandig land, maar een gewone provincie van Rusland. Eu in de Oekase van den Tsaar, ge- teekend 4 November 1905, werd de zelfstandigheid van Finland hersteld. Is men dit te Petersburg vergeten Maar er Is meer I De Russische leden der Russisch- Finsche commissie hebben een ont werp opgesteld voor de regeling der toekomstige staatsrechterlijke positie van Finland. Dit ontwerp bepaalt, dat de volgende punten aan de competen tie van den Finsehen Landdag zul- en worden onttrokken, en aan de Rijkswetgeving zullen worden onder worpen de deelneming van Finland aan de staatsuitgaven en belastingen, aan de weerpiicht en de oorlogs-uit- gaven, de rechten der Russische on derdanen in Finland, de voltrekking van Russische rechterlijke vonnissen, de grondbeginselen van het bestuur, de bescherming der openbare orde, do crimineele wetgeving, de beginselen der rechts- en strafvordering, het schoolwezen, het recht van vereeni- ging en vergadering, de perswetten, de douanerechten, geld en geldver keer, post, telegraaf en telefoon, luchtverkeer en spoorwegen, voor zoover daarbij de landsverdediging eu het verkeer met het buitenland sa menhangen, scheepvaartverkeer, en de regeling der rechten van buiten landers in Finland. Dat is.... zoowat alles l We begrij pen niet, waarvoor Finland dan nog een volksvertegenwoordiging moet hebben. Zullen de Finnen zich dit alles-laten aanleunen Een oud spreekwoord zegt„de kruik gaat zoolang te water lot ze berst." 't Geschil tusschen DE VEREENIGDB STATEN EN NICARAGUA Is nog niet uit do wereld geruimd. Uit Panama wordt gemeld, dat de troepon der Vereenlgde Staten op de landengte last hebben gekregen, om *Ich te Panama te verzamelen, en daar te wachten tot transportschepen 1 gereed zullen zijn om hen naar Nica ragua over te brengen. Of er al een ul timatum van de Amerikaansche ra- geering is afgekomen, schijnt nog niet bekend; ook niet, of door de Vereenigdo Staten is aangedrongen op een schadeloosstelling voor het ter- dood brengen van twee Amerikanen op last van president Zelaya. In Engeland gaat men krachtdadi ger tegen DE SUFFRAGETTES optreden. Twee dames, die op 28 Octo ber hebben getracht de stembus te Bormondsey te vernielen, werden respectievelijk tot vier en drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. Het BsddlDgswezen aan Holland'a kutten In dit onguurste aller seizoenen met z'n stonnbaiderlngen over land en zee; met z'n gevreesde noordwes ters vooral, die als vliegende stor men, daar van over de Shetlands en do Far-oer komen aanhuilen en pal op Holland's kusten slaan, fn t voor den zeeman bange getij, leest men berichten uit de kustplaatsen van 1 nazien van het reddingsmateriaal, het beproeven van vuurpijltoestel len en 'reddingbooten. Want, wanneer straks do onstui mige windrazmg do onder do kust varende schepen op het strand smakt, of gevaarlijker nog ze halver wege op een zandbank tilt, moet al les gereed zijn, om den in nood ver keerenden te hulp te komen. Het geldt menschenlevens wellicht en daarom mogen er geen kosten en moeite gespaard worden om alles in de beste orde te hebben. En in de laatste dagen hebben ee nigen strandingen 't alweer bewezen, dat zelfs de techniek en meerdere kennis van onzen tijd 't niet verhoe den kunnen, dat er scheepsongeiuk- ken plaats hebben. Onze kusten heb ben in dit opzicht een treurige ver maardheid, al bewijzen de namen yernkisten (ijzeren kust) en Jammer bocht in de Deensche wateren, dat 't nog wel erger kan. Niet alleen door den tijd van het jaar is het onderwerp „reddingwe zen" actueel geworden. In „Haarlems Dagblad" is langs critiek geleverd op de werking van de reddingsmiddelen, te Z&nd- voort aanwezig. Men was niet zeer voldaan, aldus berichtte men ons, over de resultaten, die bij de gehou den oefeningen waren bereikt. 'k Ben e<r daarom op uitgegaan, om eens na te gaan, boe bet Red dingwezen aan Holland's kusten ei genlijk geregeld is. Want oen eigenaardig feit is 't, dat wij landrotten onze kranige zeelieden die in tijd van nood op redding uit gaan, wel hoogelijk waardeeren, maar toch zoo weinig weten van organisatie en materiaal van het reddingswezen. Do Staat heeft ook in dit opzicht het particulier initiatief laten zorgen. En het kan gezegd worden, dat ©r op geheel belanglooze wijze goede orga nisaties zijn tot stand" gekomen. Telt men de Harlmger Redding maatschappij, wier werkzaamheden moer van plaatselijken aard zijn, niet mee, dan. blijft het reddingwezen op gedragen aan twee groote maat schappijen, nl. de Noord- en Zuld- Hollandsche Redding-maatschappij en do Zuid-Hollandsche Redding-maat schappij. De eorste, die haar arbeids veld heeft van Moddergat, aan de Friesche kust tot Loosduinen aan de Zuidhollandsche en te Amsterdam zetelt, is wel de belangrijkste. Van haar oprichting in 1824 af heb ben haar reddingsploegen ongeveer 410G menschen het leven gered. De Zuid-Hollandsche Redding maatschappij heeft haar gebied van Loosduinen tot Cadzand In Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij deed in de 8U jaren van haar bestaan een 500 menschenlevens redden. Overal langs do kust hebben deze maatschappijen reddingsstalions. De Noord- en Zuid-Hullandscne Redding- maatschappij heeft er 29, o. a te Wijk-aan-Zeé, IJ muiden, noordzijde, haven en zuidzijde, Zandvoort en Noordwijk-aan-Zee. Doze stations worden beheerd door commissiën. Het personeel verricht het reddingswerk geheel vrijwillig. Bovendien zijn er langs de geheele kust z.g. kustwach ten, die onmiddellijk de waarneming van eon dreigend ongeval op zee rap porteer en. Als kustwacht dienen de lichttorens, de reddingstations en de kustseinposteu, de z.g. semaphoren. De reddingsmiddelen zijn te verdee- len in twee groej>en. De eene omvat dan 't materiaal om ver-van-de-kust- verongeiukte schepen te hulp te ko men en de andere groep de reddings middelen, om de op strand geloopen vaartuigen te naderen. Er zijn natuurlijk een aantal fac toren, die samen bepalen waar een scheepsongeluk plaats heeft: op hotj strand of verder in zee. De gesteld heid van de kust en haar voortzetting onder water dus de zeebodem is vooral van invloed daarop. Bij Zand- voort b.v. heeft men de gevreesd© zandbanken. Daar zijn tal van sche-1 •pen gestrand, in IJrauiden zijn het meestal de pieren, die uit den koers geraakte booten doen verongeluk ken. Het gevolg daarvan is, dat men te IJmuiden veelal gebruik zal moe ten maken van de reddingsmiddelen voor den korten afstand en te Zand- voort van die voor meer verwijderde schepen. Natuurlijk gebruikt men de laatste hulpmiddelen te IJmuiden ook, maaT dan voor vaartuigen, die op de kusten ten noorden of ten zui den der plaats geloopen zijn. Van de middelen der eerst bedoel de groep is de reddingsboot een der voornaamste. Uit den aard der zaak kunnen hier de scheepsreddingsboo- ten bulten beschouwing blijven. De kustreddingbooten zijn Ingericht volgens drie typen: de strandboot, de zelfrichtende boot en de stoom- reddta gboot De etrandbooten koenen het meest voor; bijna aan elk station der Reddingmaatschappijen zijn beschikbaar. Zoo zijn er te Zand- voort één en te IJmuiden twee. Zelf richtende booten vindt men to IJmui den aan de haven, te Nieuwedlep en aan den Hoek van Holland op het Holl&ndsche vasteland en op de Zuid hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Ban stoomreddingboot is nog zeldza mer: alleen aan den Boek is er gestationneerd. Zoo'n strandboot ia H gewone v tuig, dat we in bet dagelljksch leven met den naam van „reddingboot" aanduiden. Dergelijke booten zijn ta melijk vlok gebouwd. Kn wel hierom, dat zij dienst moeten doen op het on diepe water langs de kusten. Die booten staan altijd gereed op een bijzonder daarvoor ingerichte wa gen. Het bovenvlak is nL hellend ge maakt, om de reddingboot, die op rollen van den wagen afglijden kan, onmiddellijk eenige vaart te geven. Wordt bet vaartuig naar bet strend gereden, dan zit de bemanning er al in met de riemen gereed, om dodelijz weg te kunnen roeien, wanneer de boot in *t water glijdt. Gaf men de boot die aanvangssnelheid ntet, dan zou men gevaar loepen, dat de bran ding haar weer terug zou slaan. De zelfrichtende boot of Havenboot Is zoo Ingericht, dat ztj, wanneer zij mocht omslaan, weey ombuitelt en dus hi den goeden stand terugkomt. Deze booten worden met sleepbooten naar buiten gebracht, of zeilen met eigen tuigage uit. De stoomreddingboot eindelijk is een vaartuig, dat door een watertur bine, in gang gebracht door een stoommachine, wordt voortbewogen- Deze beweegkracht ontstaat door in zuiging en uitpersing von water in een buizenstelsel. Daardoor worden schroeven of schepraderen overbodig. Een voor deel voor onze vlakke stranden en ondiepe wateren. De reddingbooten hebben t bij stranding op de kust gevaarlijker dan in open zee. Op de kust staat altijd de gevaarlijke branding, die niet al leen vele 'reddingspogingen doet mis lukken, maar soms ook de redders doet omkomen, 'k Zal 't hier niet heb ben over allerlei gevaren die de be manning eener reddingboot in de branding bedreigt, noch, hoe zij de zeeën moeten ontwijken. Genoeg zij 't op te merken, dat in deze bijna al les aankomt op het beleid van den stuurman. Bij 't schip gekomen, moet de red dingboot evenwijdig aan 't schip aan de lijzijde gaan liggen. Van boord af, wordt dan oen lijn geworpen, waar mee de boot aan 't schip wordt vastge legd, opdat een deel der bemanning a?t n boord van het ln nood verkeeirend schip kan komen, om de opvarenden In de reddingboot te brengen. Aan boord van het verongelukte schip moeten de bevelen van den bootsman van de reddingsboot on voorwaardelijk worden gehoorzaamd: De gezagvoerder van het schip blijft *1 laatst aan boord om de orde te bewaren. Eerst worden vrouwen, kin deren en hulpbehoevenden passagiers gered, dan de mannelijke passagiers, daarna de bemanning. Ook de onder- deelen van de bemanning gaan in be paalde volgorde van boord: eerst het hofmeesterspersoneel, dan de machi- nedienst en eindelijk dekpersoneel. Goederen mogen niet in de redding booten worden gebracht. Wordt dit wel gedaan, dan kan de bootsman de ze goederen over boord laten werpen. Alleen scheepspapieren en gelds waarde mogen meegenomen worden. De reddingbooten komen 't eerst ln aanmerking om gebezigd te worden, ten einde den schepelingen op een verongelukt vaartuig hulp te bieden. En eerst wanneer men met de booten geen redding kan verschaffen, komen de andere hulpmiddelen aan de beurt In de eorste plaats het „Wippertoe- stel". Met een vuurpijltoestel of een lijnkanon wordt Yan het strand af een lijn geschoten over het schip, om al dus de verbinding tot stand te bren gen. Een vuurpijltoestel bestaat uit een langwerpige ijzeren bak op een driepoot, waarin een Ijzeren huls van 80 c.M. lengte en 7 c.M. middellijn, gevuld met een kruitmengsel, ligt. Bij het ontbranden van t kruit wordt de vuurpijl weggeslingerd en neemt met zich mee een schietlijn van 500 M. lengte en 21/2 c.M. dikte, die over het schip heengeschoten wordt. Lijnka- nonnen zijn kleine stukjes geschut, waarbij aan den kogel een 300 M. schietlijn vastgemaakt is. Een dezer kanonnen is van Nederlandsche con structie, n.L het z.g. kanon-Jacobe, dut te Scheveningen wordt gebruikt. Heeft men op een dezer manieren de schietlijn aan boord gekregen, dan haalt de bemanning van het schip de lijn in. Aan het emd van d»t touw is een katrol vastgemaakt, waarover een lijn zonder eind loopt. Dia lijn heet de „wipper". De katrol wordt nu on geveer 5 M. boven het dek aan een der masten vastgemaakt. Door den wipper, die van 't strand afkomt en door het katrol weer naar land toege trokken kan worden, kan men nu voorwerpen van de kust naar het schip zenden. Dit wordt het eerst ge daan met een zwaren tros. Deze wordt een 70 c.M. boven het katrol aan den mast vastgemaakt. Daarna wordt van den wal af langs den wipper een red dingboei naar 't schip gezonden. Aan de reddingboel is een z.g. redding broek bevestigd, ln die broek steekt nu de eerste, die gered zal worden, de beenen en wordt dan op de volgende manier van het schip naar de kust ge trokken De reddingboei is bevestigd aan een katrol, die over den straks genoemden zwaren tros loopt. Aan dat touw hangt dus de man in de red dingbroek. Het touw zonder-eind, de wipper, is mee vastgemaakt aan den reddingbroek. De redders aan het strand trekken dan de wiDDerlUn naar ï'ch toe en brengen zoo den man naar land toe. Een deskundige, die Tc over de oefe ningen te Zandvoovt sprak, was van meening, dal te Zandvoort dit wipper- toeetel weinig diensten zou kunnen verleenen maar wel weer te Dmui- den met vrucht kan gehruikt worden. De reden daarvan is, dat het touw van het wippertoestel moeilijk strak gespannen kan worden. Dit hangt dus met een bocht Wanneer nu 't schip op een paar honderd meter afstand zit, en de lijn dus even lang is, hangt deze in het water. Een schipbreuke ling, aan deze Hjn in de redding broek hangend, komt dus ook ln zee terecht en loopt groote kans in het water te stikken, terwijl men hem van het strand af door 't water naar land trekt. Hel eenige middel, om in een der gelijk geval ongelukken te voorko men, is het eind van het touw, dat op het strand 1$, neel hoog vast te ma ken. Maar hoe moet men dat doen op een vlak strand, als te Zandvoort Men zou b.v. een mast moeten hebben op de duinen. Maar dat zou weinig helpen. Immers het punt van waar men de lijn over het schip schiet is af hankelijk van de ligging van het schip en van de windrichting. Zoo vertelde men, toen 'k deze kwestie aanroerde. Maar zou 't niet mogelijk zijn, om een cf meer masten op de duinen te plaatsen Heeft men dan de lijn ge schoten en den tros aan boord ?rekre gen, dan zou men m. L toch wel dien tros, desnoods met een verlengstuk, aan een der dulnmasten kunnen be vestigen. Immers te IJmuiden ge bruikt men voor T vastmaken van do lijn var. 't wippertoestel de ijzeren opstanden op de pieren men heeft daar dus ook vaste punten. lntusschen verzekerde men mij dat het publiek niet ongerust behoeft te zijn over het niet in orde zijn der reddingsmiddelen te Zandvoort, daar de Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij geen kosten ont ziet om het maieraaal in goede orde te houden. JAC C. M. Jr. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. per regel. ban de gezondheid Uwer kindereo voor goed verwoesten, iudien ge er niet spoedig by zyt. Scott's Emulsion stuit de Eogelsche ziekte onmiddellyk door bet beendergestel te verster ken en om de vroeger zoo magere beenderen zal zich weder stevig vleesch vormen. is de Standaard-Emnlsie zoowel in zuiverheid, liebtverteerbaarheid als voedeado kracht De echte Scott's Emulsion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieksmerk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voor komt By alle Apothekers en Drogisten. TEYLER-LEZING. Als naar gewoonte opende Prof. Dr. Eug. Dubois, hoogleeraar te Amster dam, gisteren de reeks van winter- lezingen ln de gehoorzaal van Tey- ler's Stichting. Een talrijk publiek hoorde do voordracht aan, die han delde over de kleurwarking der licht stralen. Achtereenvolgens behandel de Pi-of. Dubois de kleur van de mine ralen, de planten, de lucht en het water. Bij de mineralen besprak sprekeT, hoe de verschillende kleuren ontstaan door teruggekaatst licht na obsorbtle van een deel der stralen, door stof fen eigen aan de mineralen, en door afzonderlijke kleurstoffen. Daarna ging hij na, hoe diamanten enz. fos- foresceeren, d. w. z. nalichten, wan neer ze vooraf bestraald, verwarmd of een mechanische drukking ondergaan hebben, en hoe fluoriet en dergelijke fluoresceerende lichamen soms ander- kleurig licht uitstralen na een stérke verlichting. Zoo geeft groen fluoriet in dat geval blauwe stralen. De zee is in de groote bekkens don ker blauw, in de randzeeën, als de Noordzee, en bij iand groenachtig. Deze eigen kleuren dienen onderschei den te worden van de gereflecteerde kleuren, die wisselen met de tint van de lucht. Dat 't water blauw is in zijn aard bewijst de proef met een lichtstraal in een bak met water. Daarin worden, door kleine deeltjes, enz., alle licht stralen geabsorbeerd, behalve de blau we stralen, vandaar dat men een blauwe kleur waarneemt. De bijkleu ren, zooals die in de Gele Zee en de Roode Zee ontstaan door inbrenging van vreemde stoffen, ln de eerstge noemde zee brengt dë Hoangho b.v. geel leem uit China en in de laatste zijn hei bruine en roode algen, <ü.e 't water unuui. L)e Rio Colorado in Ca lifornia 13 rood door ijzersteen en de Rio Negro, een zijstroom der Amazo ne, is zwart door humusstoffen. Op een dergelijke wijze ais by de ze© verklaarde Prof. Dubois de wit blauwe kleur van de lucht. Blauwe en witte stralen worden onderscheiden lijk teruggekaatst door de luchtdeel tjes en waterblaasjes. Het avondrood en morgenrood is te verklaren uit 't feit, dat de zonnestralen op die tijd stippen een langeren weg hebben af te leggen door hel luchtruim en daar door een grooter verlies van blauwe en violette stralen ondergaan. Ten slotte bleef spreker stilstaan bij de groene kleur der planten, veroor zaakt door 't chlorophyl, dat door 't bevattende xantophyl blauw-gToene stralen en het cyanophyl gele stralen doet terugkaatsen, die dan samen de groene kleur veroorzaken. Waarom de blaren niet alle licht absorbeeren, als dat toch gebruikt wordt bij do ontleding van het voed sel Prof. Dubois meende, dat dan de warmte in het plantenllchaam te hoog zou stijgen. De voordracht werd. met yeel belang stelling gevolgd. TBYLERS GODGELEERD GE NOOTSCHAP. Directeuren van Teyler*s Stichting en de leden van Teyler's godgeleerd genootschap hebben uitspraak daan over de prijsvraag: „Het genootschap vraagt eene stel selmatige uiteenzetting van de zede lijke denkbeelden, te vinden in Boen- dale's „Lekespieghel" en de gelijktij dige literatuur in ons vaderland." Ingekomen was een antwoord on der het motto „Inaugurair". Dit werd evenwel niet bekroond, èn om den inhoud èn om de taal niet Uitgeschreven werden de volgende prijsvragen: Om beantwooord te wonden vóór 1 Januari 1910: 1. „Het genootschap verlangt een antwoord op de vraag: welke plaats heeft het Lutheranisme ingenomen in het Nederlandsche Protestantisme van vóór 1618; welke Invloed is door Luther en door de Duitsche reforma tie op Nederland en op Nederlanders geoefend; en hoe is het te verklaren, dat deze richting ln dien tijd tegen over andere op den achtergrond is getreden?" 2. „In welke betrekking staan de denkbeelden van het hedendaagsche kal vinisme tot die van het 16de-eeuw- scho?" Om beantwoord te worden vóór 1 Januari 1911: 3. „Het genootschap vraagt een studi9 over de godsdienstigheid der hedendaagsche plattelandsbevolking van Friesland." Om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1912: 4. „Het genootschap vraagt eene geschiedenis van het socinianisme in Nederland." De prijs voor elke vraag bestaat uit een gouden eerepenning of vierhon derd gulden. De verhandelingen moe ten geschreven zijn in 't Nederiandsch Latijn, Fransch, Enge Is ch of Hoog- duitsch. Militaire zaken. Naar aanleiding van het feit, dat door Z. E. den Luitenant-Generaal, commandant van het veldleger, tot de commandanten van korpsen een aan schrijving is gericht, inhoudende misbruiken en daardoor vernielen van rijwielpaden door bereden offi cieren en minderen en door militaire voertuigen tegen te gaan, is door den Alg. NederL Wielrijdersbond aan voornoemde autoriteit hun voor nemen kenbaar gemaakt, dat door hen krachtig zal worden medege werkt tot het ln goede orde houden der bestaande en het aanleggen van nieuwe ruiterpaden. Reservekader. Door den Min. van Oorlog is be paald dat jongelieden, die zich bij het reservekader vóór 1 Januari 1910 verbinden en die den werkelijken dienst van 8 maanden onafgebroken wenschen te vervullen, alsnog vol gens de oude bepalingen hun op komst voor eerste oefeningen kunnen stellen ln het tijdvak van Februari tot Mei. De militieplichtige, cLie zich na 1 Januari 1910 verbindt en die desver- langd zijn verplichten werkelijken dienst van 8 maanden onafgebroken wenscht te vervullen, zal gehouden zijn onder de wapenen te komen bij de schoolcompagnie te Amersfoort op 1 October van het jaar van op komst tot eerste oefening. Vorenbedoeld© militieplichtige aan vaardt ln zoodanig geval bovendien de verplichting, om ln aansluiting aan de hier bedoelde 8 maanden werkelijken dienst, nog 4 maanden hoort. Hinderwet. B. en W. doen weten, 'dat op alle werkdagen van 9 tot 2 uur, tot 7 De cember e.k., 's namiddags ten 1 1/4 ure, ter gemeente-secretarie (7de af- deeling) ter inzage is nedergelegd een verzoekschrift met bijlagen van W. F. Blom, om vergunning tot uitbrei ding van de smederij door vergroo ting en het plaatsen van eenen zuig gasmotor van 12 1/2 P.K. ter vervan ging van den bestaanden gasmotor, in het perceel aan den Jansweg no. 13 en dat op 7 December e.k., ten 1 1/4 ure op het Raadhuis de gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren te gen het uitbreiden der inrichting in te brengen. B. en W. doen weten, dat aan J. J. Sickmann vergunning is verleend tot oprichting van eene koek- en banket bakkerij in het perceel aan de Osta- destraatNo. 14. Rubriek voor Vragen Qaabonuserdeo babbgu hal voorreek vragen op rercohtllend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te eenden bQ de Redactie van Haarlem'* Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooveel mogelijk is, den d&£ na de Inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaat* van den inzender rermelden, wordt geen aandachigesehonken. VRAAG. Op mijn beide armen zijn reeds sinds een paar jaar met blau wen inkt letters getatouëerd. Hoe zou men die zonder snijden verwijderen kunnen ANTWOORD, Wend u tot ©en ge neesheer. VRAAG. Bestaat er te Haarlem een Bond van barbiers- en kappersbedien den. Zoo ja, hoe zijn naam en adres van den secretaris ANTWOORD. Hier ter stede is een afdeeling van den Ned. Kappers- en Barbiersbedienden-bond gevestigd. Se cretaris daarvan is de heer C. P. W. van Ooloo. Kleine Houtstraat 81 rood. VRAAG. Tot wien moet men zich wenden om op de sollicitantenlijst ge. plaatst te worden van de nieuwe spoorweg-maatschappij, die lijnea door de Haarlemmermeer zal explol- teeren ANTWOORD. Wend u tot de direo- tie der Hollandsche Electrische Spooiv weg-maatechappij, Heerengracht, Ara, sterdam. VRAAG. Hoe verkrijgt men het ge middelde der ranglljstjes van de cora« peu tie wedstrijden ANTWOORD. Dit gemiddelde ver- krijgi men door liet aantal gespeelde wedstrijden op het aantal behaalde punten te deelen. HEEMSTEDE. De Zondagsrust. Woensdagavond kwamen de Heem- steedsche ingezetenen Ln de groote zaal van den R.-K. Volksbond bijeen ter aanhooring van de toespraken van Mgr. G. W. Konings en Mr. H. Verkouteran, beiden uit Amsterdam, over de bevordering van de Zondags rust in de gemeente Heemstede. De heer K. Klijn, voorzitter van het plaatselijk comité, sprak eeu kort woord van welkom tot de aanwezi gen, die, naar spreker met vreugde! opmerkte, de groote zaal geheel vul-" den. Mgr. G. W. Konings begon met on te merken, dat één dag in de wee0 noodzakelijk is, om de verloren ar beidskracht te herwinnen. En even noodzakelijk is het. dat allen die rust op denzelfden dag genieten, want al leen dan kunnen familie- en maat schappelijke banden sterker en ster ker worden. De huiselijkheid in het bijzonder wordt door een wekelijk- schea rustdag in de hand gewerkt En, waar de maatschappij slechte een verzameling van huisgezinnen is, zoo zal de Zondagsrust juist de bron zijn, waaruit het zaad van de maat schappelijke orde zal opkiemen. Vooropgezet is te dezer plaatse de winkelsluiting op den Zondag. Wan neer men nu vraagt, is d j winkel sluiting mogelijk dan zegt de win kelier Daar kan het publiek alles aan toe doen. Maar wanneer het pu bliek den winkel open vindt, koopt het, wat ook niet meer dan natuurlijk is. Beide partijen moeien samenwer ken van één zijde kan het niet ko men. Wanneer het publiek er voor zorgt de inkoopen op den Zaterdag avond te doen, kan de Zondagsrust binnen enkele weken tot stand ko men. Doet het publiek dat niet, gaai dit b.v. in de stad koopen, waar de winkels wel geopend zijn, dan zullen de winkeliers, wier financieele scha de hierdoor te groot worden zou, op den rustdag nooit werkelijk rust ge. nieten. Maar ook de winkeliers moeten een. drachtig samenwerken. Zijn er maai enkelen, die niert aan de algemeen© beweging deelnemen, dan kan er evenmin iets tot stnnd gebracht wor den. Eerlijkheid en samenwerking zijn hier in de allereerste plaats noo dig. Hét zou spreker verheugen, wan neer er nu alleen door helder inzien en zonder eenigen drang van buiten, een ongeschreven practisehe Zondags wet tot stand kwam. De financieele schade zal zich ook slechts tijdelijk doen gevoelen deze zijde van de zaak biedt we] de minste bezwarei^. Werken allen samen, dan geniet ieder Heemstedenaar binnen eenige dagen van den rustdag, be sloot Mgr. Konings. Hierna sprak Mr. H. Verkouteren, die enkel© opmerkingen omtrent de Zondagsrust ven aanzien van verschil lende beroayen gaf. De Zondagswetten zijn betrekkelijk oud. In den tijd vau Co oston Lijn den Groote reeds waren er de eerste beginselen vuu te bespeu ren. Onze eigen Zondagswet verbiedt den winkeliers niet hun winkels op den rustdag gesloten te houden de wetgever zou aau zulk een gebod toch de hand niet kunnen houden. Een mooie zijde van deze zaak is juist, dat hier alle partijen kunnen samen gaan de een kan het doen uit een godsdienstig, een tweede uit eeu hy giënisch, een derde uit een maat schappelijk oogpunt, maar allen zijn het hierover eens, dat Zondagsrust een zegen is. Wel is het niet mogelijk, dat allen van den rustdag genieten predikan ten, de politie, doktoren en andere dienaren der gemeenschap, zijn soma genoodzaakt dien dag door te wer ken, maar dan kan toch wel een werkdag vrij gegeven worden. Ook voor de militairen is het, vooral in oorlogstijd, niet altijd mogelijk den Zondag te rusten. Wanneer het even wel niet noodzakelijk is, dan moet op dien dag niet gewerkt worden is liet dat wei, dan is er ook niets tegen, den rustdag door te werken. Wat het verkeer betreft, is men hier nog niet zoover als in Engeland, waar op den Zondag vrij geregeld geen brieven bezorgd worden, en van de steden uit slechts twee treinen pei dag loopen. Ook in ons land kan het verkeer op den rustdag veel beperkt worden. Hoe staat bet nu met de vermaken Die moeten op den Zondag in huis gezocht worden, tenminste wat het meerendeel btlreft. Toch is er niets tegen, ook een gepast vermaak bui tenshuis te zoeken. Amerika geeft on3 in deze zaak het schoonste voorbeeld. Daar wordt op den Zondag niet meer dan het hoogst noodzakelijke werk verricht. Zoover is het hier nog lang niet, maar spre ker gelooft, dat die toestand eens ze ker kornen zal. Ten slotte sprak de heer Verkoute ren den wensch uit, dat Heemstede ter zake van Zondagssluiting der win kels aan andere gemeenten een goed voorbeeld mocht geven. Hierna beklom Heemstede's burge« meester, de heer mr. D. E. van Len- nep, het podium, en bracht een woord van dank aan de sprekers, en aan 't comité, dat de zaken zoo goed aan gevat bad. Ook de heer Van Lennep wekte publiek en winkeliers nog eens op, de handen ineen te slaan en een drachtiglijk samen te werken, want hier kan werkelijk iets goeds tot stand gebracht worden. De heer Klijn zegde den sprekera met korte woorden dank en stelde h'erna voor, de volgende motie aan te nemen Heem steed's burgerij, in verschil lende lagen en standen vergaderd in de groote zaal van den R.-K. Volks bond, op den avond van 24 November 1909;

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6