F. WISBRUN LIFFMANN Afdeelins PELTERIJEN. Gedurende 14 dagen EXTRA AANBIEDING Binnenland Rechtoz&keit De Papendrecht8che Strafzaak (ietnenpd Nieuws Onze Lachhoek Vraagt onze extra aanbieding NERTZ BONTEN van f 3.30, 3.60, 3.90, 4.50 en hooger. Ziet onze speciale Bont-etalage Ruime keuze in KINDERGARNITUREN. Ziet onze speciale Scst-etalage gevolgd hebbende de werkzaamhe den van het comité tot bevordering dar Zondagsrust in deze gemeente géhoord de toespraken van Mgr. Konings en Mr. Verkouteren, uit Am sterdam overwegende, dat zoowel godsdien stige als maatschappelijke belangen hier dringen overwegende, dat reeds vele parti culieren zich over de bevordering van Zondagsrust gunstig hebben uitgek» *^n overwegende, dat het den winke tiers slechts dan mogelijk is, hunne winkels op Zondag gesloten te hou den, wanneer de burgerij in hare *ueerderlieid zich daarvoor verklaart; spreekt hare onverdeelde instem ming uit met het genoemde doel. Onder luid applaus werd deze motie aangenomen, waarna de heer Klijn nog mededeelde, dat de volgend week een beslissingsvergadering yan winkeliers zal belegd worden. HOFBERICHTEN. H M. de Koningin-Moeder heeft be langrijke aankoopen Laten doen op den Bazar van „Arbeid Adelt" VGravenhage. Prins Hendrik zal van 9 tot 16 De cember in Dultschland vertoeven, ten einde tegenwoordig te zijn op 11 De- oember bij de huwelijksvoltrekking van de Vorstin van Reuss, nicht van Koningin Wllhelmina, en op 15 De cember bij de huwelijksplechtigheid van Hertog Johan Albrecht van Meck lenburg, Regent van Bronswijk, Prinsen broeder. DE MOORD TE AALTEN. Omtrent deze misdaad wordt uit Aalten nog gemeld: De verslag ene is de oudste zoon van Kahlenberg uit Lied er n bij Boe- helt en 24 jaar oud. Nadat hij gesto ken was liep hij nog een eind de Kerkstraat in en zakte toen ineen. Zijn jongere broer en nog een kame raad waren bij hem. In een café opgenomen, had een geneeskundig onderzoek plaats, waar- ui tb leek, dat de toegebrachte wonde doodelijk was, daar de longen waren getroffen. Op een kar werd hij naar het zie kenhuis vervoerd en stierf aldaar een half uur later. Aanleiding voor deze laaghartige daad schijnt er niet te bestaan. Den verdachte, een 22-jarige inwo ner van te Dale is 's avonds door de politie opgepakt. Toen men hem haal de lag hij reeds te bed. Toen de trein vertrok, waarmede ook de verdachte geboeid naar Zut- phen werd vervoerd, gaf het aanwe zige publiek door luid geschreeuw eijn woede te kennen. Den vader van den versla gene trof voor 5 jaar eveneens een treurig ver lies, toen zijn vrouw door den blik sem werd gedood. MET MAN EN MUIS VERGAAN? Men schrijft uit Sneek: De vermiste stoomboot „Handel en Nijverheid1" vaart tusschen Sneek, Amsterdam en de Zaanstreek; zij is 90 ton groot, eigenaar is de heer C. de Jong, te Warns. Zaterdagavond 7 uur vertrok het zeer zwaar geladen vaartuig uit Amsterdam o.a. met 1500 balen meel voor de firma's Kok en Zonen alhier, mi een ander te Leeu warden. De boot is vrij zeker In het Val van Urk wegens den zwaren bo- venlast tijdens 't ruwe weer tusschen Zaterdag en Zondag gekanteld, waar door er thans niets van is te zien. De bemanning bestond uit 4 perso nen: kapitein R. Kloosterman, een Eéer jong persoon, pas een week ge trouwd, de machinist K. Boersma, ge huwd en vader van 5 kinderen en de knechts Joh. v. d. Wal en zoon, wiens moeder met haar kinderen 'angstig op hem en vader wachten. 't Is vrij zeker, dat de boot met taan en muis is vergaan. DE TRAPPISTEN TE TILBURG. Naar aan De Tijd wordt geschre ven, zijn de moeilijkheden, waarvan Indertijd te dezer plaatse melding is gemaakt, tot een oplossing gekomen, vooral dank zij de bemoeiingen van den Franschen abt Dom Chautard, bijgestaan door den prior van Cher- nay, Dubuiason, thans voorloopig overste van Koningshoeve. De crediteuren hebben er in toege stemd de schuld niet op te eischen, maar zich rente en kapitaal te laten uitbetalen uit de winst, welke, naar men hoopt, de brouwerij met het landbouwbedrijf jaarlijks zal opleve ren. Thans heeft de afgetreden abt, die zich volkomen aan Rome onderwor pen heeft en geseculariseerd is, alle goederen die op zijn naam stonden, overgedragen aan eene naami. ven nootschap, welke de bovengemelde verplichtingen jegens de schuldei- schers op zich heeft genomen. Gedu rende de vorige week zijn dagelijks de Trappisten uit de verschillende huizen, waarin zij tijdelijk een ca> derkomen hadden gevonden, terugge keerd, zoodat er zich op het oogenblik zes en zestig te Tilburg en een en twintig in de van „Koningshoeven" afhankelijke priorei van Zundert be vinden. SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Naar „Het Vad." verneemt, zal de regeering zich op het 28 dezer te Am sterdam te houden congres, uitgaan de van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, doen vertegenwoordigen door een lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. Deze vergadering zal gewijd zijn aan een bespreking over de herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden 1907. Zesde Dag. Woensdagmiddag zette het gerechts hof te Arnhem de beliandeling van de zaak-Garsthagen voort, wederom on der groote belangstelling van de zijde van het publiek. Het eerst word thans gehoord de heer Adriaan Visser Meeszn., brood bakker en lid van den raad te Papen- drecht. Getuige woont sinds 18 jaren kort bij den Veerdam te Papend recht PresidentHoe was de toestand vroeger te Papendrecht Getuige Op Zaterdag en Zondag zeer rumoerig. Er hadden vechtpar tijen plaats. De toestand was zoo, dat hij zich verplicht rekende zijn vrouw gezelschap te houden als deze de stoep moest schoonmaken, uit vrees voor baldadigheden. PresidentLs de toestand in latere jaren verbeterd Getuige Belangrijk verbeterd. PresidentWaaraan schrijft ge cLit toe Getuige Gedeeltelijk aan het ver wijderen van verschillende personen, die aan de vechtpartijen deel nemen en gedeeltelijk aan het forscher op treden van de politie. President Zijn u gevallen bekend van het hardhandig of onrechtmatig optreden van de rijkspolitie Getuige ik ben er nooit bij ge- weest. Van hooren zeggen heb ik het weL In één geval heb ik het hard handig optreden der rijkspolitie toe gejuicht, namelijk in het geval van Van der Linden. Ik heb de personen bebloed naar huis zien gaan, en ik ben van meening, dat de politie er niet is om vermoord te worden. PresidentIs u ooit ter oore geko men, dat er een beweging tegen het gezag of tegen den burgemeester op touw werd gezet Getuige Nooit Er is mij niets van bekend. Wel heb Ik bij geruchte ver nomen, dat er complot heeft bestaan tegen de politie, en dat er geld werd verzameld. PresidentDus meent u, dat de po litie niet onbehoorlij.k is opgetreden GetuigeVoor zoover mij ter oore kwam, geloof Lk, dat het gedrag der rijkspolitie wel eens te wenschen liet. Mr. Van Hamel Dus getuige, die een vriend van den burgemeester is, is van meening, dat de rijkspolitie wel eens uitdagend optrad Getuige Jawel. Mijn oordeel is, dat de politie daar in hare bevoegdheid is te buiten ge gaan. M. i. is Garsthagen mishan deld, le. omdat iemand niet zoo val len kan, en 2e. omdat verschillende getuigen in deze zeer betrouwbaar zijn. Advocaat-GeneraalDie er geen van allen bij geweest zijn. Mr. Van Hamel Er worden alle meeningen gevraagd.- Ook deze mee ning heeft haar recht van bestaan. Is getuige nog altjjd een vriend van bur gemeester Bonten Getuige Ja. Mr. Van HamelIs getuige van meening, dat de burgemeester in deze nooit gefaald heeft PresidentDat zullen wij maar niet vragen Raadsheer-Rapporteur In het pro ces-verbaal van het verhoor in de in structie van 6 April 1908 hebt u zich zeer gunstig over het optreden der rijkspoiiue uitgelaten. Hoe komt het, dat uw meening zich thans heeft ge wijzigd Getuige Mijn meen in g is gewijzigd sedert ik een onderzoek heb inge steld. Raadsheer-RapporteurEen gewe tensvraag- Is u nog een goed vriend van den burgemeester Getuige lk ben nog steeds een goed vriend van den burgemeester. Vervolgens werd geboord de heer D. S. de Rijke, veercommissaris te Papendrecht. Deze bekleedde die be trekking sinds 1900. Af en toe hadden er vechtpartijen op den Veerdam plaats maar dit was vroeger. Er heerschte rivaliteit tusschen Oost en West. Bouterse werd onder de jon gens afgeschilderd ais een „kreng". Getuige heeft later wel eens gehoord dat er over mishandelingen door de politie geklaagd werd, maar hij kon het niet begrijpen dat de politie er de schuld van was. Vervolgens werd gehoord de 72- jarige barbier Corns. Schouten te Pa pendrecht. Hij woont aldaar 32 ja ren. Bij overlevering weet hij dat er wel eens een heideaseh rumoer op Papendrecht was, maar uit eigen waarneming weet hij niets. President: Van wien vernam u dat er mishandeld werd1? Getuige: Ik heb het van Van der Esch gehoord, maar die man komt mij niet geloofwaardig voor. President: Waarom niet? Getuige: Omdat hij meer geslapen dan gewaakt heeft (Gelach). Mr. Van Hamel: Sprak Van dei' Esch u over de zaak-Wiggars? Getuige: Ja, nadat hij nachtwaker af gemaakt was. Daarna werd gehoord de heer C. van de Pol, inspecteur der recherche en onbezoldigd rijksveldwachter te s-Gravenhage, die eerst met den heer Voormolen en later na diens overlij den in opdracht van den Minister een onderzoek instelde naar de vraag of de politie te Papendrecht aan re delijke eischen voldeed. President: Kunt u mededeelingen doen over feiten die u zijn bekend ge worden? Getuige: Ik heb verschillende ver balen ingediend waaromtrent mij geen geheimhouding is opgelegd. Raadsheer mir. Hesse: Heeft u wel eens personen te goeder naam en faam bekend staande, gesproken, die uit eigen waarneming over mishande lingen konden verklaren? Getuige? Zulke menschen heb ik gesproken, menschen die de mishan delingen hadden gezien. Zij verklaarden dat de politieman nen te ver gegaan waren. Get. verklaarde verder dat hij op dracht kreeg van den Minister om aan de verdediging alles mede te dee- len wat hij aan den procureur-gene raal had medegedeeld. Radsheer mr. Hesse: Is het u op gevallen dat er getuigen zijn thuis gelaten die belangrijke mededeelin gen kunnen doen uit eigen ervaring? Getuige: Ja. Raadsheer mr. Hesse: In Papen drecht? Getuige: Ja- Ad v.-Generaal: Waren dit men schen die verklaringen konden afleg gen omtrent de zaak-Garsthagen of omtrent Papendrechtsche politie. Getuige: Menschen die beweren dat er mishandeld werd. Raadsheer-Rapporteur: Kunt u ee- nige verklaring geven omtrent Le grand? Getuige: Legrand heeft mij eerst verklaard dat Garsthagen bloedend op de secretarie stond en op de zit ting heeft hij mij gezegd, dat die eer ste verklaring de waarheid was. Mir. Van Hamel stelde verschillen de vragen: Mr. Van Hamel: Kan getuige be paalde nieuwe gevallen van beweer de mishandeling en*, opnoemen? Getuige: Ja- Getuige: Ja. Boon, Van Dijk, De| Mr. Van Hamel: En zijn ze niet le- Graaf, Verheul, W. Vogel, Van Wljn-i der tot 2 jaar gevangenisstraf ver gaarden en Van As peren. Mr. Van Hamel verzoekt het Hof deze personen met hubne getuigen alsnog te doen dagvaarden. Verder wenscht hij nieuwe getuigen in de zaak-Garsthagen te doen den. President: Het Hof zal na afloop zijn meening geven. Advocaat-gen.: En den oud-kanton rechter te Sliedrecht heeft get- die gehoord. Getuige: Neen. Dien heb lk niet gehoord. Advocaat-gen.- Dien heb ik laten hooren door een inspecteur van poli tie en hij liet zich zeer gunstig uit over de veldwachters. Dat ls een 74- jarig man en een oud-magistraat. Mr. Vau Hamel: Mijnheer de pre sident. Advocaat-gen.: Zwijg u nou eens. U spreekt altijd als ik spreek. Hij verklaarde, dat Van den Berg steeds zeer ijverig was In den dienst en dat er op zijn zedelijk en maatschappelijk gedrag niets was aan to merken. Ook omtrent Maarsman liet hij zich gun stig uit- De oud-ontvanger der regis tratie De Jong schreef mij dat hij, uit vrees voor een gerechtelijke dwa ling, sclireef om gunstig omtrent Ven den Berg te getuigen. Mr. Van Hamel: Heeft get. ook met notabelen gesproken die niet in den geest van den advocaat-generaal getuigden? Getuige bevestigt zulks. Er waren er bij die zich gunstig en ongunstig over de veldwachters uitlieten. Get. noemt den burgemeester van Oud- Aiblos, die wel eens aan Bouterse zijn vertrouwen ontzegde. President: Het Hof wenscht dit ven- hoor te staken. Het is niet geschikt voor de terechtzitting. Mr. Vau Hamel. Het komt mij voor dat waar de advocaat-gen. notabelen aanvoardde ten gunste der Rijksveld wachters, de verdediger mag aan dringen om ook de verklaring te ver nemen van hen die anders oordee- len. (Applaus). President: Teekenen van goed- en afkeuring laat ik niet toe. Na nog eenig debat vroeg mr. Van Hamel: Heeft get. ooit iets gemerkt van een complot tegen den burge meester? Getuige: Neen. Wel is mij over ds. Hoekstra verzekerd dat hij in het be ging van 1908 toen hij pas te Pa pendrecht was en den toestand niet kende, een bezoek kreeg van iemand die hem mededeelde dat de zaak van Garsthagen wel eens leelijk voor den burgemeester kon worden. Ds. Hoek stra dacht toen aan een liberaal oompiot tegen den burgemeester en heeft bewerkt dat verschillende nota belen verklaringen bij mr. Van Tricht ten gunste van den burgemees ter en de politie zijn gaan afleggen. Later is hij gaan twijfelen en ging hij een zelfstandig onderzoek instel len. Mr. Van Hamel: Was er niet een vroegere politieagent uit Schevenin- gen, die zich met een revolver wa pende om zich desnoods tegen de rijksveldwachters te kunnen verde digen? Getuige bevestigt zulks. Hierna kwam voor de brigadecom mandant dor rijksveldwacht, de heer D. van Beesten. Deze zegt ongeveer 18 jaren in Dordrecht te zijn gesta- tionneerd geweest. Hij getuigde gun stig omtrent de rijksveldwachters. Hij bevestigde dat het de eerste ja ren erg rumoerig te Papendrecht was. Bouterse moest er eerst alleen optre den, later kwam Van den Berg er bij. Van een klacht Is hem alleen in het geval van wijlen Van der Linden iets bekend. Deze kwam vrijwillig klagen dat hij door Bouterse was mishandeld. Hij werd in arrest gehou den. Mr. Van Hamel: Is getuige iets be kend omtrent de rijksveldwachters Van Eijkeleaboom en Kloppers? Heeft hij omtrent hen ook niet vroeger gunstig getuigd? oordeeld wegens meineed? Gexuige: Ja. (Beweging). Getuige C. de Kegt, brigade-com mandant der rij ksveld wacht te Slie drecht, verklaarde gunstig ten op zichte van Maarsman en Van den Berg enz. Nooit kiaenten. Garsthagen, nu voorgeroepen, ant woordde op de vragen van raadsheer mr. Hesse dat hij eigener beweging naar Van Elk is gegaan. Van Elk was niet van te voren bij hem ge weest. Getuige Legrand Jr. weer voorge roepen, hield op de vragen van rntr. Van Hamel vol, dat hij Garsthagen op den bewusten morgen met een bloedneus op de secretarie beef tge- zien. Hij erkende den heer Van de Pol gezegd te hebben dat zijn eerste verklaring aan dezen de waarheid was en dat hij niet met Van Elk ge sproken heeft. Toen hij dezen dezer dagen wilde aanspreken, riep Van Elk: Blijf asjeblieft van mij weg als je niet vergiftigd wilt worden. Vervolgens werd de heer Van Elk andtumaal voorgeroepen. Hij zei Wiggers en Kwakernaat beiden op het hart gedrukt te hebben dat zij wisten moesten wat zij deden, toen zij beiden een klacht Indienden to gen den reenter-commissaris mr. Rhede van der Kloot Beiden zeiden zeer wel te weten wat ze deden. Hij zei vervolgens dat de klachten al zeven acht jaren hem bekend waren maar er was niets aan te doen. In de zaak-Garsthagen kon hij klagen omdat de burgemees ter er bij tegenwoordig was. Hij zei verder dat die zaak door mr. Van Tricht is vergiftigd geworden en dat mr. Rhede van der Kloot de dupe van dezen was. Getuige verklaarde uit eigen onder vinding te weten dat de zaak door mr. Van Tricht was vergiftigd, wat den president aanleiding gaf te ver zoeken dat getuige zich zou matigen. De zitting werd daarna geschorst. Het Hof begaf zich in raadkamer om het verzoek der verdediging tot het hooren van nieuwe getuigen in de zaak-Garsthagen en andere geval len te overwegen. Het gerechtshof kwam te ruim half zes uit de raadkamer en de president deelde als de beschikking van het hof mede: het gerechtshof gehoord enz. overweegt dat bij het getuigenver hoor is gebleken, dat getuige W. J. Legrand verklaringen heeft afgelegd, die op zichzelf tegenstrijdig zijn, waarom het Hof een onderzoek nood zakelijk acht naar de waarde van diens verklaringen. Zoo ook acht het Hof noodig een onderzoek naar het gewicht van de verklaringen van Joost de Heer en andere getuigen en deskundigen, die licht kunnen ontste ken omtrent deze getuigenissen, als mede omtrent de gehoorigheid in bet Gemeentehuis te Papendrecht en ook met betrekking tot de vraag of bij avond bloedsporen zijn waar te ne men in den gang van het Gemeente huis, Indien deze door een petroleum lamp wordt verlicht. Overwegende dat dit onderzoek op de terechtzitting nLet behoorlijk kan plaats hebben en dat derhalve een nader onderzoek ge wenscht is, be veelt het Hof ambtshalve een nader onderzoek, schorst de zaak tot na ai- loop daarvan en stelt daartoe de stukken in handen van den «rechter commissaris bij de arrondissements rechtbank te Dordtrecht. Hierop werd de zitting gesloten. DE MIJNRAMP IN ILLINOIS. Ruim een week geleden ontstond brand in een kolenmijn te Cherry in Illinois (Amerika). Er waren toen, naar men aannam, ongeveer vier hon derd werklieden in de mijn, die men wegens de snelle uitbreiding van het vuur aan hun lot moest overlaten. Zelfs ging men er toe over den ingang tot de mijn hermetisch te sluiten, om aldus den brand te bedwingen. Zoodra de brand had uitgewoed, werd met het opruimingswerk aange vangen. En toen men daarmede vor derde, hoorden de arbeiders kloppen in een afgelegen gang. Met den uiter sten spoed werd daarheen een weg gebaand. Toen de laatste versperring opgeruimd was, konden twintig uitge hongerde arbeiders gered worden. Zij waren voor het vuur en de ver stikkende gassen gevlucht, zoo ver rij konden. Aan het uiterste einde van een gang bouwden zij op aanwijzing van een hunner kameraden, die reeds vroeger een tnijnbrand had medege maakt, een muur van stukken steen kool en slakken om het vuur en de gjftige gassen te weren. De dAgelijk- sche eetkost werd bijeengegaard, om in kleine porties onder elk der opge- slotenon te worden verdeeld.... en toen begon het lange wachten in een donkere ruimte, zonder licht en lucht, met een onvoldoende hoeveelheid voedsel en niet meer water dan zij langs de druipende wanden konden opvangen. Dagenlang vroolijkten d* moedigsten de zwakkeren op, vertel den om beurten om het spook der moe deloosheid te verdrijven... Maar ook hun ontzonk ten laatste de moed en zwijgend zaten zij toen bijeen, in starre wanhoop. Van tijd tot tijd schreeuwden zij om hulp, muar al leen de echo antwoordde zij sloegen met hun werktuigen tegen den wand maar hoorden alleen een doffen weer klank, totdat ten laatste, toen zij uit gehongerd en vertwijfeld waren, van den anderen kant van den muur sla gen klonken. Zoo werden rij bevrijd. Zij hadden geen besef meer van hun toestand, zij begroetten hun redders niet met uit bundige vreugde, maar drukten hun eenvoudig de hand, alsof zo heel ge woon, na afloop van hun dagtaak, hun makkers weerzagen.... Natuurlijk weid na deze ervaring met des te meer ijver de mijn door zocht. Nog 58 menschen vonden de redders levend, en op het bericht van een hunner, dat In een oostelijke gang nog honderd vijftig man waren opge sloten, werd ook daarheen het red dingswerk ondernomen. Omtrent het lot van deze ongelukkigen is nog niets bekend. GOEDE ZAKEfN. .Ie Schilder(in T atelier van x"n collega) Heb je nog wat verkocht ln den laatsten tijd Jawel, verleden week Zoo Wat dan Mijn horloge en 2e. Schilder nog. le. Schilder 2e. Schilder antieke kast. EEN VREEMD PENSEEL. Op een schilderschool, waar het rookeu verboden was, zag de profes sor een der leerlingen met een pijp tabak in de hand. Wat is dat voor een vreemd pen seel vroeg hij ironisch, waartoe dient dat Do leerling (antwoordde) Daar maak ik wolken mee. OOK EEN VRAAG. Pieter liep met een doek om zijn gezicht, schier razend van kiespijn. Jaap (medelijdend)Heb je last van kiespijn, kerel? Pieter (verstoord) Dat hoef je m« warempel niet te vragen. Heb je wel 'reis kiespijn gehad, zonder dat je or last van hadt FOOIEN. Vreemdeling (die bij het verlaten van het hotel fooien geeft) Verlang jij ook een fooi? Ik heb je nog nooit gezien I Wie ben je Ik ben de man, die 's morgens den huisknecht wekt. Een medicus schrijft iemand een ra. cept voor. Drie dagen later vraagt hij hem Heb je mijn recept gevolgd Neen, antwoordt de man, als ik het gevolgd had, had ik waar schijnlijk mijn nek gebroken. Hoezoo vraagt de geneeshe.» weer. Omdat ik het uit het raam ge gooid heb, was het lakonieke ant woord. Twee reizigers zaten in den trein. Ik kom uit Friesland, zei de een. Prachtige zaken gedaan. Hoeveel denk je dat Ik verkocht heb? Ja, dat weet ik niet, antwoordde de ander. Natuurlijk niet, maar raad eene Nou zoo wat de helft De helft van wat r— Wel. de helft van wat je zegt! Dichterlijke jongedame: Hoor, hoe de zee zucht en steunt ln haar slaap 1 PracticusDat zoudt u ook doen ais uw bed vol schelpen lag f - V ''«"VV V 1-] tegen exoeptioneele prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7