Verschijnt dagelijks, behalve op Zotv en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 37e Jaargang. Ho. 8106 VRIJDAG £6 NOVEMBER 1909 ABONNEMENTEN AD VERTEN TlNi pbh drib flaandbni W Van 1—5 regels 50 Cts,: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Voor Haarlem I I l l f 128 Sögtt^gJfcSL^ Haarlem van 1—5 regels /t~, elke regel mee? a tu Reclames 30 Cent per regd. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ,130 Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 C-vTe!» BSp.^31 sS 50 Cte» voor 3 plaatsingen k contant «SE*3d ZondagSlad, 'voor Haarl'em" I I 037* RedaCtle °B Administraties Groote Bootefraal omstreken en franco per post ,0.45 Iatercommaoaall Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratis 724 tWgava der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREB00EDrukkerij t Znlder Bnltengpaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 27 NOVEMBER, Schouwburg: Nieuwe Ned. Tooneel- v&reen. Madam© Sans-Gêne, 8 uur. De Kroon: Amst. Tooneel-Ensem- ble: Francisco Ferrer, 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert D. I. N. D. U. A., 8 uur. Brongebouw: Uitvoering Sempre Crescendo. 8 uur. OM ONS HEEN No. 1041. De Arbeidsbeurs en nog wat. Nadat de arbeidsbeurs te Haarlem een tijdlang bijwijze van proefneming bestaan had, is ze eenigen tijd gele den door den gemeenteraad definitief ingesteld en gereorganiseerd. Dit zou niet zijn gebeurd, wanneer men niet bad ingezien, dat zij in de arbeids verhoudingen nut opleveren kan. Ik geloof, dat haar be teekenis het best kan worden weergegeven in deze twee punten dat de arbeider niet meer verplicht is, de winkels af te loopen om werk te vragen en dat er gele genheid wordt gegeven tot het ver krijgen van een eenigszins betrouw bare werkloosheids-statistiek. Let wel, ik zeg niet, dat die voor- deelen verkregen zijn, maar dat ze behaald kunnen worden. Op dit oogenblik is de deelneming nog niet zoo .algemeen, dat de arbeider durft volstaan met zich aan de arbeidsbeurs te iaten inschrijven en dan op bericht te wachten. Hij kan de zoo vaak trieste rondwandeling langs de werk plaatsen nog niet missen. De werk gevers namelijk maken nog volstrekt niet algemeen gebruik van de beurs, velen wachten nog op de sollicitanten en zoolang dezen, begrijpelijk tuk op werk, zich komen aanmelden, zullen ze den weg naar de arbeidsbeurs nog niet kunnen vinden. Hier is dus een cirkel, waarin men noodelóos rond draait.' Waarom de werkgevers zoo doen is geen geheim gebleven. In de eerste plaats uit gewoonte. Wie tientallen jaren gewend is geweest, dat het per soneel zich bij hem aanmeldde, komt er zoo gauw niet toe, dat nu aan de arbeidsbeurs te gaan.... vragen, zoo als dat heet. Er komt bij, dat de meerting nog wel heerscht, als zouden zich bij de beurs alleen minderwaar dige werklieden aanmelden, een ver klaarbaar gevolg van het wantrou wen. waarmee in den beginne de ar beidsbeurs ook door den bekwamen arbeider aangekeken.is, maar dat nu geen reden van bestaan meer heeft. In net nummer van 15 November *an het tijdschrift „Gemeentebelan gen" heeft de heer C. B. een artikel geschreven Hardnekkige wan begrippen aangaande de arbeidsbeurs, waarin deze zich bijna over zijn onderwerp veront schuldigt. Mij dacht, dat daarover geen excuus noodig was, maar dat de schrijver zich toch vergiste met het stuk aan dit voor gemeentebestu ren en raadsleden bestemd blad, in te zenden, 't Zou. beter in een algemeene courant gepast hebben, waar liet meer kans had onder de oogen te komen van werkgevers. C. B. is namelijk van oordeel, dat bij dezen het groote gevaar ligt, dat de arbeidsbeurzen niet tot vollen bloei zullen geraken. Behalve het ar gument van de minderwaardigheid der werklieden van de beurs, voeren de patroons aan, dat zij vrij willen zijn om tc kiezen wie zij willen. Te recht wijst de schrijver op den boozen cirkelgang, die in deze redeneering schuilt„zoodra de werkgevers af spreken ik neem niemand aan, dan door bemiddeling van de beurs, zal men daar ook de most skilled labou rers (bekwaamste arbeiders) aantref fen." In de plaats daarvan geven ze de voorkeur, meent C. B., aan „kostbare advertenties". Nu, die kostbaarheid Is. sedert Haarlem's Dagblad zijn kwartjes-annonces Invoerde, ook geen argument meer. En misschien krijg ik het dus met de administratie van onze courant aan den stok, wanneer ik C. B.'s betoog verder bespreek. Maar daarom niet getreurd wisse ling van maatschappelijken vorm, die iemand een klein nadeel zou toebren gen, kan hij niet en moet hij ook niet willen beletten. Ik zie nut in de ar beidsbeurs en vermeld daarom met instemming C. B.'s klacht, dat een der wanbegrippen bij de werkgevers hieruit bestaat, als zou de beurs hun werklieden willen opdringen. Dat doet zij niet, integendeel zendt zij den werkgever op zijn verzoek zooveel werknemers op zicht, als hij maar verlangt en zoo dikwijls als hij verlangt. ,De beurs laat ieder vrij, volledig vrij. Zij koestert slechts één hart- grondigen wensch en deze ishet universeel bemiddelingsbureau in een gemeente te zijn, de plaats waar alle vraag om en aanbod van arbeids kracht samenkomtZiedaar het ideaal van C. B., dat waarschijnlijk wel wat te algemeen omschreven is, daar ik nog niet vernam, dat bijvoor beeld vrouwelijk personeel van de arbeidsbeurs gebruik maak! Waar om zou het niet zal waarschijnlijk de schrijver vragen. Ik antwoord omdat ik niet gehoord heb, dat in de besturen vrouwen zitting genomen hebben, wat toch zeker noodig zou wezen, indien de arbeidsbeurs bij voorbeeld ook als plaatsings-bureau voor dienstboden en andere vrouwelij ke werkkrachten bedoeld was. In dit verband ben ik er benieuwd naar, of vrouwen voor een plaats in het bestuur van de Haarlemsche Ar beidsbeurs, dat eerstdaags moet be noemd, zullen worden voorgedragen Tot dusver stelden werklieden-organi saties alleen mannelijke candidaten. Overigens meende ik, dat juist het in stellen van die besturen aan de ar beidsbeurs grooter bekendheid zou kunnen geven, daar de bestuurders min of meer als propagandisten op zouden treden. C. B. doet daarover een mededee- ling, die niet hoopvol stemt. Hij ver telt namelijk „er hebben in de beurs- besturen werkgevers zitting, die geen werklieden van de door hen bestuur de inrichting betrekken en zoo zij dit eens doen, dan alleen wanneer zij zoo gauw geen raad weten, hoe de be- noodigde werkkracht te bekomen." C. B. noemt dat teekenend, maar bedroevend. De vraag is alleen, of hij hier niet wat zwartgallig is en een enkel geval te veel ais een soort alge meenheid schildert. Kwam zoo iets bij de Haarlemsche Arbeidsbeurs voor dan zouden, hoop ik, dc bestuursle den hun collega uitnoodigen, zijn plaats aan een meer belangstellend werkgever in te ruimen. Als een ander argument tegen de arbeidsbeurs wordt genoemd, dat de directeur niet beoordeelen kan, of de werknemer voor den werkgever ge schikt is. Maar de heer C. B. wijst er terecht op, dat een wakkere beurs- directeur op den duur daartoe zeker geschikt zai worden en dat bovendien de werkgever in hoogste instantie zelf uitmaakt, of hij den arbeider in dienst zal nemen, of niet. Aangevoerd wordt de quaestie der werk\orschaffing. Daarvoor is de arbeidsbeurs geen bureau, al meenen sommige philantropen van wel. Hulde aan de brave menschen, die zich uit sloven om den een of anderen be schermeling aan werk te helpen maar bij de arbeidsbeurs moeten zij in de eerste plaats niet wezen. Een particulier kan zich het hart nog laten roeren, de directeur van de arbeids beurs is tusschenpersoon en moet het blijven. Als het liem kwalijk genomen wordt, dat hij een dergelijken be schermeling, die wel eens ziekelijk of onbekwaam is, niet aan een baantje helpt, dan geeft de philantroop be wijs, de beteekenis van de arbeids beurs niet te beseffen. Dit in 't algemeen. Over de Haar lemsche arbeidsbeurs nog een woord in 't bijzonder. Weldra zal haar be stuur worden benoemd, dat gevormd moet worden door drie werkgevers, drie werknemers en een voorzitter. die geen van beiden is. Ik kan mij voorstellen, dat het niet gemakkelijk zal zijn, dien voorzitter te vinden. Misschien kan het dus zijn nut heb ben, een paar personen te noemen. De een is de heer Jan Gerritsz, leer aar in de staathuishoudkunde aan de Amsterdamsche H. B. S. en secreta ris van twee Haarlemsche Kamers van Arbeidde ander Mr. Dr. H. R. Ribbius, leeraar in de staathuishoud kunde aan de Haarlemsche Iloogere Burgerschool. Voor den eersten pleit zijn groD- dige kennis van arbeidstoestanden in onze gemeente, voor den tweeden dat hij jurist is en wel zooals blijken kan uit zijn benoeming tot rechter- plaatsvervanger van ongewone qualiteit. Ik noem die namen om uit te lok ken, dat wellicht ook een ander ge schikte candidaten weet aan te wij zen hunne namen zullen in dit blad gaarne worden vermeld. Want het is van geen geringe beteekenis voor de arbeidsbeurs, dat zij een be kwamen voorzitter krijgt. Juist in het stadium van groei en ontwikkeling waarin de arbeidsbeurs in Nederland nog altijd verkeert 1 J. C. P. Stadsnieuws DE HOOGLEERAARSBENOEMING AAN HET EVANGELISCH-LUTH. SEMINARIUM. De heer J. M. Domela Nieuwenhuis schrijft in 't Hbld. In de buitengewone vergadering der j Evangelisch-Luthersche Synode van 24 Nov. is de heer Dr. H. A. van Bakel (te Haarlem) benoemd tot hoogleeraar van het Evangeiisch-Luthersch Semi-1 narium met 11 tegen 10 stemmen, wel- j uitgebracht waren op den heer Dr. J. A. Rust. Deze benoeming isonweL t i g. Aan de stemming toch is deelge nomen door den heer H. C. Lohr, emeritus predikant, die Zondac 24 Oc tober 1909 afscheid heeft genomen van de gemeente Rotterdam, wier predi kant hij was. Op dien datum heeft hij opgehouden dat te zijn, en nu luidt art. 19 van het Algemeen Reglement voor het bestuur der Evangelisch Lu- thersche kerk in het Koninkrijk der Nederlanden. „De Synode" bestaat uit 21 stemhebbende leden, te weten 8 dienstdoende predikanten enz. Art. 20 slot luidt„De aftredenden zijn herkiesbaar. Emeriti-predikan ten, zijn niet benoembaar tot lid of secundus-lid der Synode. Predikanten-leden en secundi, die emeritaat verkrijgen, treden onmid dellijk af". Vermits de stem van den heer Lohr een beslissenden invloed heeft kun nen hebben op den uitslag, blijkt de onwettigheid van de gedane benoe ming. Deze toch geschiedde met de meer derheid van één stem. De heer H. C. Lohr schrijft ons ln het avondblad van 25 November van het Handelsblad en de N. R. Ct. heeft de heer J. M. Domela Nieuwen huis beweerd, dat de benoeming van den heer Dr. H. A. van Bakel lot hoogleeraar aan het Seminarium, in de buitengewone vergadering van de Synode op 24 dezer, onwettig is, om dat ondergeteekende, sedert 1 Novem ber emeritus, met aan de stemming had mogen deelnemen, aangezien art. 20 al. 3 van het Algemeen Reglement voorschrijft, dat predikanten, die lid zijn van de Synode, onmiddellijk moe ten aftreden, zoodra zij emeriti wor den. Het beroep op bovengenoemd arti kel heeft geen waarde meer en kan niet dienen ais bezwaar tegen de wet tigheid der benoeming, nu in de jaar lij ksche vergadering der Synode, op 7 Juni van dit jaar, het voorstel der Sy nodale Commissie, om de aftreding te laten geschieden bij het einde van het Synodale jaar, waarin het lid eme ritus geworden is, met algemee ne stemmen is aangenomen, ge lijk blijkt uit het Kort Verslag der Sy node van 1909, bL 15, 40 en 41. Het Synodale jaar loopt van Synode tot Synodedit Synodale jaar dus tot Juni 1910. als wanneer de Synode zal worden gehouden. Ik ben en blijf dus ,tot dien termijn stemhebbend lid der Synode. H. C. LOHR. Haarlem, 26 November 1909. Cursus Weten en Werk en. Naar men ons meldt, zijn de pogin gen, om den wetenschappelijken cur sus, die des winters op Donderdag avond in „Weten en Werken" gehou den werd, in een ander gebouw te houden, mislukt. Oorzaak hiervan is geringe belangstel line en financieel e Bezwaren. MEDISCHE ONDERZOEKINGEN IN SUMATRA. Donderdagavond hield Dr. J. P. Klei weg de Zwaan, op uitnood'ging van de commissie van het Koloniaal Mu seum, in de bovenzaal van de Kroon een lezing over bovengenoemd onder werp. Spreker was met den bekenden ethnolqpg Alfred Masz op een studie reis gedurende een tijd van bijna acht maanden geweest, en had bij die gele genheid medische en anthropologische studiën der bevolking aldaar ge maakt. Bijna het geheele stroomge bied van Kwontan, Kampar en Siak werd doorreisd, een gebied dus, dat in 1891 door de expeditie-IJzerman voor de eerste maal bezocht werd. De domineerende volksstam aldaar is die van Mening-Kabou-Maleiers. Vele on derzoekers achten de Maleiers een mengsel van 't Kaukasische en bet Mongoolsche ras; volgens andere ge leerden is 't een onvermengd-zuivere volksstam. In de binnenlanden is 't zuivere Ma- leiers-type 't best bewaard gebleven de aan de kuststreken wonendeu zijn 't meest met andere rassen vermengd. De inlandsche geneesheeren in die streek, de zoogenaamde doekoens, staan bij de bevolking in hoog aan zien. Spreker had geneeskundige handschriften medegebracht, wier in houd op boomschors en bladeren was gepenseeld, en waarvan de bladzijden in harmonika-vorm toegevouwen wa ren. De belooning, die deze medici voor hun diensten ontvangen, bestaat gewoonlijk uit producten van 't land, en bij gebreke daarvan, uit geld. Ge neest de patiënt evenwel niet, dan blijft ook iedere belooning achterwe ge. Verschillende ziekten worden be streden met de middelen, die eenige overeenkomst met de kwaal vertoo- nen. Zoo wordt bloeduitstorting met een compres van roode rozen legen- gegaan, vanwege de kleurovereen- komst. Kanker wordt met een levende kreeft genezen, wegens naamgelïjk- heid. Kreeft is nl. in de Latijnsche taalcancer. Tegen hartaandoeningen wordt een aardbei aangewend, omdat deze vrucht veel met dit lichaamsdeel in vorm overeenkomt. De ziekten zelf worden aan drieërlei oorzaak toege schreven, aan vergiftiging, bnoze gees ten en betoovering. Vooral de ziekten, die door de geesten veroorzaakt wor den, zijn zeer talrijk, 't Meest vergif- lig zijn rupsen- en kattenharen en vocht uit het hart van den vleermuis en den groenen kikvorsch. Hoewel him kennis van de geneeskunde dus voor een groot deel op fantasie, mys ticisme en overlevering berust, zijn hun toch ook enkele werkelijk zeer goede medicamenten bekend, waar door deze volksstammen voor den Europeaan een kennismaking ten vol le waard zijn. De boeiende rede werd met groote aandacht door de talrijke belangstel lenden gevolgd, en een Juid applaus dankte Dr. Kieiweg de Zwaan voor zijn werkelijk interessante voor dracht Op heeterdaad betrapt. Donderdagavond liepen twee man- 'nen onverwachts een bontwinkei op den Nieuwendijk te Amsterdam bin nen en rukten vóór de bedienden dit konden verhinderen twee waar devolle bonten van een stellage af, waarna zij het op een loopen wilden zetten. Zo hadden echter buiten den waard gerekend, in deze den heer V., uit Haarlem. Deze zag van den bazaar aan de overzijde uit den diefstal ple gen en zonder zich een oogenblik te bedenken, liep bij naai* don bontwin kei toe en greep beide mannen, juist toen zij zich met hun buit wilden ver- wijdoien, flink beet, waarna hij ze aan de politie overleverde. Hulde aan dezen flinken Haarlem mer, die aldus den bontwinkelier voor groote schade heeft gevrijwaard- De beide mannen werden in arrest gesteld. Drankbestrijding. In plaats van den heer J. Veenstra, welke bedankte wegens vertrek, wer den in de gisteren gehouden vergade ring van het Centraal Comité van Drankhestrijdende vereenigingen te Haarlem, benoemd tot secretaris de heer G. K. van den Haak en tot redac teur van het Maandblad „Onze Strijd' de heer C. E. van Eykern. Rijwielzaak. Heden opent de heer M Stavinga zijn nieuwe rijwielzaak in 't perceel aan de Smedesferaat 26. Vanmorgen hebben we er even een kijkje geno men, en we moeten bekennen, dat het er alles keurig uitziet. Tegen de fond van donkergroen behang en t lijkkleurig fluweelen etalage-overtrek komen de rijwielen en verschillende onderdeelen uitstekend tot hun recht. Medegedeeld zij nog, dat de heer Sta vinga Haarlem's vertegenwoordiger voor Simplex- en F ré dér iaue-rij wie len is» De Haarlemsche Duinwaterleiding Naar we vernemen is de onteige ningskwestie inzake de Haarlemsche Duinwaterleiding reeds in een eenigs zins gevorderd stadium. Het Haarlemsche gemeentebestuur deed bereids stappen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, om te verkrijgen, dat de Regeering bij de Staten-Generaal een voorstel'tot ont eigening van de Bloemend aalsche duingronden ten behoeve van de uit breiding van het prise d'eau zou in dienen. Door den Minister is deze zaak in handen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gesteld om advies. In verband met het feit, dat ons gemeen tebestuur zijn verzoek grondde op de mogelijkheid van waterleverantie aau de omliggende gemeenten, hebben Ge deputeerde Staten aan de besturen dier gemeenten om advies verzocht. Verschillende gemeentebesturen heb ben dat advies reeds verstrekt. O. a. vernamen we, dat het gemeentebe stuur van Schoten adviseerde in een voor het verzoek van ons gemeente bestuur gunstige» zin. Nu is evenwel bij den Raad van Schoten een concessie-aanvraag voor een waterleiding ingekomen van de Maatschappij tot bouw en exploitatie van Gemeentebedrijven te Utrecht vertegenwoordigend de firma Carl Franrke te Bremen die een voor de gemeente vrij voordeelig pachtcon- tract aanbiedt. (O. a. wordt voorge steld vijf jaren waterleverantie zonder risico voor de gemeente. Na het ver strijken van dien termijn zou de ge meente recht van overneming hebben, echter met dit voorbehoud, dat de Maatschappij bij een nadeelige ex ploitatie gehouden zal zijn hot bedrijf e blijven voorzetten). Gaat de gemeente Schoten op dit aanbod in en komt de eigen water leiding van Bloemendaal tot stand, dan is het de vraag, of. de Haarlem sche Duinwaterleiding zelfs bij het tegenwoordig systeem van water winning zulk een uitgebreid duin gebied noodig zal hebben, als nu wordt gemeend, daar immers Bloe mendaal en Schoten, twee belangrijke afnemers, in dat geval onze waterlei ding niet meer van nood© hebben. „POLYHYMNIA". Dat gemeugd koor „Polyhymnia" heugch nog zoo kwaad niet. Daar valt wel wat meê te doen. En er wordt wel wat meê gedaan ook. Want de directeur, de hoer J. WoJte- rus Grootendorst, schijnt zijn taak ernstig op te vatten. Wat hij vooral goed verstaat, is zijn koor „bij edkaar te houden" en het mooi te laten nuanceeren. Ook wijdt hij blijkbaar de noodige aandacht aan beschaving in toon en uitspraak. Maar er kan toch nog meer gebeu ren. Vooreerst zou wanneer de ver eeniging dezen avond ten minste „au grand complet" was (ik heb zelden of nooit deze uitvoeringen bijge woond) wat aanvulling der midden stemmen geen overdaad wezen. Onze stad levert nu eenmaal meer goede sopranen dan dito alten en meer sonore bassen dan metaal-stemmige tenoren op. Het daaruit voortvloeien de overwicht der buitenstemmen op de middenpartijen, dat in vele onzer gemengde koren valt op te merken, moge al van minder belang zijn waar het de uitvoering geldt van kleinere, in homophonen stijl geschreven werk jes, zooals b.v. de hier uitgevoerde „Hymne" van Silcher in grootere en meer doorwerkte stukken als Flo rence's bekend „Exaudi Deus" wordt het gebrek aan evenwicht wel dege lijk, en soms vrij hinderlijk, voelbaar. Ik zal dan ook vau de uitvoering van laatstgenoemd werk maar niet anders zeggen, dan dat de piano-gedeelten verreweg het mooist klonken. Vervolgens kon de dirigent mis schien zijn sopranen die, als de krachtigste partij in zijn koor, daarin het meeste goed, maar ook het meeste kwaad kunnen doen een wat juis- teren toonaanzet bijbrengen en haar op het hart drukken bij liet zingen niet alleen den mond. maar ook de ooren flink tc openen Een en ander zou ongetwijfeld aan klank en intonatie nog zeer ten goede komen. Overigens kon men het der prestatie wel aanhooren, dat de vereeniging op bet Zaandamsche concours een gun- stigen indruk moet hebben gemaakt, en dat de meegebrachte derde prijs eerlijk verdiend werd. Voor de gewenschte afwisseling bij liet hier besproken concert van gister avond zorgden twee gunstig bekende dilettanten mevrouw E. J. Emrik Lehmans (sopraan), van hier, en de heer J. H. Krul (bariton), te Overveen onderscheidenlijk begeleid door mevr. D. Roos—Goldschmidt en mej. W. M. J. Krul. Beide solisten brach ten het publiek, dat de „Vereeniging"- zaal voor twee derdon vulde, in zóó geestdriftige stemming, dat zij er niet zonder bis-nunimer afkwamen. Wel een bewijs, dat de aanwezigen zich allerminst hebben verveeld. PHILIP LOOTS. De H a 1 s e n. De Halsen zijn weer overgebracht naar de vroegere (de groote) zaal en hangen daar naast elkander, alle acht. De portretten uit het legaat Fo- bricius hebben een afzonderlijke plaats gekregen in dezelfde zaal. Over het schilderij „De officieren van den Cloveniersdoelen" ligt sinds lang een blauw waas tot over den hoed van de meest linksche figuur. STRAUSS-A VOND. Reeds vóór achten kwamen de men schen de I3rongebouw-zaal binnen, en toen om negen uur Kriens' strijkor kest den avond inzette met de vroolij- ke en levendige Reitermarsch was be- neden haast geen stoel meer leeg, ter wijl ook zeer velen boven een plaatsje gevonden hadden. Het orkest bracht, gedirigeerd door den heer Ferwerda, uitsluitend vroolïjke muziek ten gehoore, en het was een waar ge not, naar de heerlijke, fiine, sleepen- de muz;ck te luisteren. Tusschen de nummers door werd op vol orkest ge danst de animo daarvoor v.js al bijzonder groot. Toen tegen elf uur het grootste deel van het orkest was heengegaan, en daarmee een deel van de zeer talrijke aanwezigen, kwam het bal eerst goed tot zijn rechtdaar vóór was de zaal haast te klem voor de vele danslustigen. De heer S. Mar tin had de leiding. Het was een uit stekend geslaagde muziek, en dans avond. II a r m o n i e. Nied de heer Ooievaar is, zopals men ons meldde, tot nieuw bestuurslid van deze muziekvereeniging gekozen, maar de heer Roozendaal. P o 1 i l i e-a g e n t e n. Door den burgemeester zijn tot aanvulling van vacaturen benoemd tot agenten van politie 3de klasse K. Buys uit Haarlemmermeer, J. Hoes Haarlem en tot agent van politie 4e klasse J. van Es ook alhier woon achtig. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. UIT SCHOTEN's RAADSZAAL. De Gemeenteraad van Schoten praatte gisteravond ruim 2 1/2 uur vol over een agenda van 5 punten, waarvan er vier zonder beraadsla ging er doorgingen, zoodat over de eigenlijke agenda geen woord gerept werd. De verklaring van dit zonder linge geval schuilt hierin, dat som mige agenda's van de Schotensche Raadszittingen bijster onevenwichtig zijn. Een topzware kop (ingekomen stukken), een mager lijfje (de agenda) en daarachter vaak een even onver wacht staartje, als men wel eens van een muisje zegt, in officieeier taaJ heet dan 't muizenstaartje: Rond vraag. Die eigenaardige agenda-construc tie is niet alleen een gebrek in den vorm, omdat zoowat alles maar „in gekomen stuk" wordt genoemd, doch heeft ook 't nadeel, dat de bij dit punt ter sprake gebrachte zaken, on voldoende of niet voorbereid als ze zijn, een punt van beraadslaging uit maken, en dus den Raadsleden tijd tot overwegen heeft ontbroken. De eigenlijke agenda is in weinige zinnen mee te doelen. Tot onderwij zer aan school A, werd benoemd do heer II. F. Oets met 5 stemmen. Op den heer J. H. de Vriendt werden 2 stemmen uitgebracht. Tot leden der Gascommissie wer den benoemd de heeren Hooy, De Groaff en Nelis. Den concierge van school B werd een jaarlij ksche ver goeding van f 22.50 toegekend wegen! meerdere werkzaamheden door 't her halingsonder wijs veroorzaakt. Eindelijk werden B. en W. gemach tigd een voorstel te overwegen oin met de gemeente Haarlem een con tract te sluiten in zake de toelating van leerlingen uit Schoten op do Haarlemsche inrichtingen voor M. O. Maar die „Ingekomen stukken!" Daarbij hadden we het over elec- trische trams, waterleiding, gas, schoolbouw enz. Do Winkeliersvereeniging adres-, seerde om water te vragen aan Haar lem of aan Bloemendaal. De VOORZITTER herinnerde aan de kwestie van de uitbreiding dor Haarlemsche Duinwaterleiding. Haar i lem heeft beloofd na dio uitbreiding

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1