Verschijnt dsgefgksi behdve op Zoo- on Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. flmtenlandsch Overzicht Stadsnieuws Binnenland Het Vergaan van de „Lady Jermyn." iT» ttMTfaag. NO. 8108 VBIJDAG 26 NOVEMBEB 1909 R rv HAARLEM'S DAGBLAD ABOHNEMENTEN P8R DRIB MtNDBHi Voor Haarlem ...".II Moot de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland165 Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem Se omstreken en franco per post /126 0.02 H 0.37 H 0.45 Pltgave der Vennootschap loartna Coster. Plredeat A C. PEEREBOOB. A D V E R T E N T16 Ni Van 1—5 regels 50 Cts.j iedere regei meer 10 Ct& Bulten hef ArrondlSSSttenf Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.tü Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing* 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie e» Administratie t Groot* Houtstraat latereommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem tn dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. TWEEDE BLAD. 't Is in het Engelsche Hoogerhuis nog tot geen stemming over de motie van Lord Lansdowne ge-komen. De Lords zijn nog aan 't debatteeren, maar onder al hetgeen van weerszij den gezegd wordt, is al weinig, dat onbekend was en nieuw licht 'n de xaak geeft, 't Onderwerp is vroeger in de pers al zóó uitgeput, dat er voor de Lords niet veel is overgebleven. Op de overbekende gronden zegt Lord A., dat hij v o o r de motie is en Lord B., dat hij zich gedwongen voelt om te- 5en te stemmen. Men had evengoed adelijk kunnen gaan stemmen, want t debat is toch nutteloos, elk komt met z'n stem In z'n zak I Gisteravond had d© „Bond tegen 't Hoogerhuis" EEN BETOOGING ©p touw gezet6000 betoogers trokken naar het parlementsgebouw, floten eenige voorbijgaande Lords uit en werden toen door de politie zonder veel moeite uiteengejaagd. De betoogers trachtten later ten tweeden male het pol'tie-cordon om het parlementsgebouw te verbreken, maar werden weder verdreven. Een groot aantal personen werd evenwel in hechtenis genomen. On verwacht (wel toevallig I) kwam de minister van financiën uit het parle mentsgebouw en was dadelijk 't mid denpunt van een spontane huldiging. Luide werd geroepen leve de liberale regeering, weg met dë Lords Of er onder de 6000 ook kiesrechtda mes waren, melden de telegrammen nog niet, maar is wel te raden. In de BELGISCHE KAMER is ook eerst veel gedebatteerd over de legerwet, maar nu is men in de laat ste dagen 't resultaat gaan omzetten in stemmingen. Na in haar voorgaande zittingen 't beginsel van één zoon uit het gezin, den persoonlijken dienstplicht en de vrijstelling van geestelijken te hebben goedgekeurd, nam de Kamer gisteren den diensttijd van 15 maanden voor de infanterie en van 2 jaren voor de Cavalerie aan. Dit tweede wetsartikel is met 98 te gen 27 stemmen en 11 blanco aangeno men. Wat betreft den duur van den diensttijd, deze zal twee jaar na de uitvaardiging der wet van kracht worden. De tweede lezing is op Dinsdag a. s. bepaald. Natuurlijk zal d© wet, gezien de stemmingen over de verschillende ar tikelen, worden aangenomen. De «ei st uitgesproken verwachtingen j hield g'steren althans een redevoe ring, waarin hij alle partijen uitnoo- digde zich te vereenigen om een grondslag te zoeken voor ©en overeen stemming ©n den strijd der nationa liteiten te doen eindigen. De Excellentie wil dus 't kwaad in den wortel aantasten dat is goed, maar... of hij er in zal slagen In Frankrijk is thans weer DB SCHOOLSTRIJD meer op den voorgrond getreden. De zer dagen had te Parijs, onder voor zitterschap van den oud-president Loubet een feestmaal plaat9 van het republikeinsch-democratisch verbond. In de rede, die minister Trouillot bij die gelegenheid hield, bracht hij o. m. den tegenwoordigen veldtocht tegen de neutrale school ter sprake, welke veldtocht volgens dezen staatsman, met het oog op de komende verkiezin gen op touw is gezet, met het doel on rust te stoken onder de bevolking en aan te sturen op een burgeroorlog. „Maar wij zullen niet dulden" zeido de minister, „dat er oorlog wordt ge- voerd tegen de wetten, de onderwij zers en de schoolboeken. Wij zullen misschien zelfs genoodzaakt zijn nauwlettender te gaan toezien op de scholen onzer tegenstanders, op hun ne onderwijzers en op hunne leer boeken, die door een scheeve voorstel ling der historische feiten trachten onder de burgers haat te zaaien en het vuur van een burgeroorlog aan te blazen." 't Schijnt dus tot een feilen strijd te zullen komen 1 IN DEN BALKAN schijnt men minder strijdlustig te worden, althans tusschen Turkije en Bulgarije. De gezant van Bulgarije verklaarde dat de Bulgaarsche minister van bui- tenlandsche zaken groot gewicht hecht aan de handhaving van vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije en betreurt, dat de heer Miljakof in de Sobranje een rede heeft gehouden, die aan het voortbe staan van die betrekkingen niet be vorderlijk was. Men is er dus blijkbaar op uit, om elke onaangenaamheid te voorkomen. Wanneer AMERIKA EN NICARAGUA er ook maar zoo over denken, 't Ge rucht wil, dat het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken een som van 100,000 dollars zal eischen van de republiek Nicaragua als schadevergoeding voor de onwetti ge terechtstelling van twee Ameri kaansche onderdanen, die gestreden hadden in het revolutionnaire leger. Door de Octobristc-nfractie is bij den onvermijdelijke 5*. E*", 2S««- nisier-crisis, zijn dus niet bewaar- he.d. in den Senaat zal het wel hetzelfde gaan ais in de Kamer. In een vergadering der rechterzijde van den Senaat is met groote meer derheid besloten het regeeringsont- werp betreffende de reorganisatie van - bet leger doer invoering van den per-1 a?.a aangenomen, dan zou een einde «oonlijkcn dienstplicht, aan te no- ?'Jn Bekomen aan de noodlottige w,l- j lekeur, die tot dusverre heeft ge- belangrijk wetsontwerp ingediend. Er wordt daarin ni. \oorgesield, om In liet vervolg het onderzoek in POLITIEKE MISDRIJVEN niet meer te doen geschieden door de gendarmerie, maar door de rechter lijke macht. Mocht dit voorstel wor men. Uit de gehouden redevoeringen bleek, dat men nog al gunstig voor 't ontwerp gestemd is. Van dezen overeenstemmingszin zou teker ook wel wat IN DE OOSTENRIJKSCHE KAMER gebruikt kunnen worden. Misschien dat 't nog eens zoover komt I De minister-president Von Bienerth heerscht bij de vervolgingen wegens staatsniisdrijven, waardoor zoo tal loos velen te zwaar of zelfs onschuldig zijn gestraft. Mocht.... Helaas is 't nog toekomst muziek, evenzoo het plan der Russi sche regeering om SIBERIë ALS BANNINGSOORD AF TE SCHAFFEN. Vóór men in Rusland zoover Is, zal er nog wel wat anders moeten gebeu ren I De journalisten laten MADAME STEINHEIL nog niet met rust Naar de „Figaro" verhaalt moet het wederzien van mevrouw Slelnheil en haar dochter Marthe tot tragische tooneelen aanleiding gegeven hebben. Terwijl de moeder zich voor haar dochter op de knieën wierp en om ver geving voor haar vroeger leven smeekte, weigerde Marthe ook maar een woord tot haar te spreken. Zon der dat het tot een verzoening kwam, gingen moeder en dochter van elkan der. Het meisje wil haar eigen weg gaan 1 MIJNRAMP IN JAPAN. In de kolenmijn Onoura in de pro vincie Fukuoka, had een ontploffing plaats. Tot heden zijn vijftien lijken boven gebracht. 228 personen zijn nog STUKKEN VAN DEN RAAD. VERHUUR VAN GEMEENTE GROND. B. en W. stellen voor een stuk land bij het Slachthuis aan R. Ewouds Jr. te Sloten te verhuren tegen een beta ling van 25 peir jaar. COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. Max lid van commissie C tot wering schoolverzuim is door die Commissie I den heer W. Ezerman. schikking uit den post voor „Onvoor ziene Uitgaven" dienst 1909, tot een bedrag van 2451.30. Werkverschaffing. Door middel eener circulaire wordt vanwege het bestuur van „Patrimo- nium's Werkverschaffing" een beroep gedaan op den weldadigheidszin der ingezetenen. In dit rondschrijven wijst het bestuur er op, dat de veree- niging al dertien jaar op deze manier gewerkt heeft. Den vorigen winter waren er werkloos Ingeschreven be neden 50 jaar 26 personen boven 50 jaar 67 van 50 tot 60 jaar 34 van 60 tot 70 jaar 27, en boven de 70 jaar6. Te e k e n-C o 1 le ge K. z. o. D. Op een der eerste dagen van de vol gende week opent „Kunst zij ons Doel" de reeks zijner kunstbeschou wingen in het seizoen 1909—1910, met een expositie die bijzonder belangwek kend belooft te zijn, immers een groot aantal aquarellen en teekeningen der beide bekende kunstenaars J. II. Wijs muller en Willy Sluiter zullen wor den tentoongesteld. In October j.l. werd, wederom met krachtigen ijver, met de teekenoefe ningen, hoven in de Waag, aange vangen. Het ledenaantal der vereeniging on derging weinig verandering wel wij zigde zich het bestuur, door de uittre ding dei- heeren H. v. d. Eijnde en E. Voet, die geen herkiezing wensch- ten. Hunne plaatsen werden ingeno men door de heeren P. Kuiper Jr. en H. Boot, respectievelijk als penning meester en locaal-commissaris. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 30 November 1909, dos namiddags van 1 tot 2 uur, door een aanbeveling opgemaakt, die luidt als volgt. lo. Mej. M. Schuit; 2o. de heer J. Ost. BANK VAN LEENING. B. en W. stellen voor goed te keu ren de rekening en verantwoording der Gemeentelijke Bank van Leening over 1908—1909 en het voordeelig sal do f 1399.54 1/2 in de gemeentekas te storten. VOORDRACHT ONDERWIJZER. Door B. en W. van een onderwijzer aan de School voor gewoon lager onderwijs no. 6, voor de vacature P. Rezelman, de volgende voordracht opgemaakt. le. S. Prins, onderwijzer te Haar lemmermeer. 2e. W. van der Maat, idem, te Zwolle. 3e. J. H. A. Waage, idem, te West- zaan. Programma No. 1. Preludium en Fuga, G. F. Handel. No. 2. Adagio, Fischer. No. 3. Sonate No. 2, Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. No. 4. Offertoire, Th. Dubois. No. 5. Aria Mondnacht, R. Schu mann. UIT DE RECHTSZAAL. UITGESTELD. Terecht stonden gisteren de gebroe id ders'H. en J. W. V., vischhandelaars- ïs, t,r benoeming. knecjlts te IJmuiden, ter zake van 't >r aan de School VQn <je gai€rjj af <je vischhal aldaar naar beneden werpen van vischman- den In plaats van hiervoor een katrol te bezigen. Een der manden had een bezoeker der vischhal ongelukkiger wijze aan 't hoofd getroffen. Daar enkele getuigen met verschenen wa ren, werd deze zaak tot de volgende week uitgesteld. WEERBAARHEIDSVEREENIGING. Dootr de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Weerbaarheidsveneeniging wordt verzocht, een der lokalen van de H. B. S. met 5-j. cursus Maandag en Donderdag na 4 uur in gebruik ie mogen nemen ter oefening van hare leden. B. en W. hebben geen bezwaar te gen dit verzoek en stellen voor de gevraagde vergunning te verleenen. ONVOORZIENE UITGAVEN. De financieele commissie adviseert tot goedkeuring van den staat tot be ten den Minister tot het besluit alleen dan in deze zaak een strafvervolging in overweging te geven als door de Zweedsche Regeering op vervolging zou worden aangedrongen. Mede acht te hij het wenschelijk, dat een klacht wegens het gebeurde door den Zweed schei) commandant werd ingediend, terwijl in Zweden, waar het feit is ge pleegd, huisvredebreuk slechts op klacht kan worden vervolgd. Rubriek voor Vragen G»»boune«rdati h»bb«n hel roorreoii vragen op vereohlUend gebied, mits voor beantwoording vetbeer, ln te tendeu bfl de Bedeotle ven Haarlem'» Dagblad, Orooie Honutraat 68 Alle antwoorden worden jebeel koeteloos 5egoveu en, voor aooveel mogeiyk ie, den aj na de intending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender rormelden, wordt geen ae-ndachtgeseüonkeu. VRAAG. Mag ik een jongen bene den de 16 jaar tijdens liet Sint Nico- laasfcest langer dan 7 uur laten wer ken Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden ANTWOORD. Artikel 5 van de Arbeidswet verbiedt den arbeid van een persoon beneden de zestien jaar in fabrieken en werkplaatsen vroeger te doen aanvangen dan te 5 uur des voormiddags of later te doen eindi gen dan te 7 uur des namiddags. Bedoelt u, wat uit uw vraag niet is op to maken, of u zulk een persoon langer dan 7 uren per dag mag laten werken, dan kunnen wij u mededee- len, (lat hetzelfde artikel der Arbeids wet bjpaalt, dat hét aantal uren, waarin arbeid verricht wordt, niet meer dan elf uur per etmaal bedra gen mag. VRAAG: Mij'n vader Is voor den tweeden keer getrouwd, buiten ge meenschap van goederen. Ook winst en verlies zijn uitgesloten. Er zijn geen kinderen. Als vader nu sterft, kan de vrouw dan ook van zijn in boedel krijgen of van hetgeen er ge wonnen is, geld of goed? ANTWOORD: Als er een testament - '-"«a VRAAG: Mijn dochter Is door haaè mevrouw op staanden voet ontsla!» gen, omdat zij een kleinigheid brak. Nu wil mevrouw een week loon ah» schadevergoeding inhouden. Heeft atj daar recht op? ANTWOORD: Inhouden mag zij fa geen geval. Het ls maar de vraag ot het meisje onvoorzichtig of nalatig la geweest, dan wel of er een louter on geluk plaats had. Zulke dingen moe* ten eigenlijk bij het aangaan der huur besproken worden. Als er iets van komt, vervoeg u dan aan het Bureau van Consultatie om Inlich ting. TWEEDE KAMER. De heer Troelstra, van het eersts gedeelte van wiens repliek telegra fisch werd melding gemaakt, besloot dat deel met een uiteenzetting van do redenen die de soc.-dem. hadden ge leid mede te werken tot den val van het Kabinet-De Meester, dat h. i. zijn woord niet gehouden had. Mr. Troslstra oter da decoratle- quaestis. Hiermee kwam do heer Troelstra tot de decoratiekwestie. Zijn eerste rede over deze zaak heeft da\ Kuyper niet beantwoord diens verklaring stond naast die rede. Thans kan spreker op het persoon lijke in de zaak ingaan, nu de heer Kuyper al het licht heeft gegeven, dat hij meende te kunnen geven. Wij staan in een moeilijke positie. Wij staan hier als politieke mannen. Wij dienen te trachten, waarborgen te krijgen, die invloeden van persoonlij ken aard buitensluiten. De Voorzitter U zult dus niet den persoon van dr. Kuyper besproken. De heer Troelstra Wat ik zeg, be hoeft u waarlijk geen reden tot onge rustheid te geven. Spreker heeft niet geloofd, dat de heer Lohman zich ln haar voordeel bestaat, dan deelt 5°or persoonlijke kleinigheden zij ook mede in de nagelaten goede ren, eD daaronder behoort ook de winst, wanneer door uw vader gedu rende het huwelijk winst Is ge maakt. VRAAG: Wie kan in geval van overlijden het hooge busgeld in ont vangst nemen, de kinderen uit het vo rige huwelijk of zij? ANTWOORD: De maatschappij be- laten beïnvloeden ten nadeel© van dr. Kuyper, die jaren lang het hoofd der coalitie is geweest, en die nog lei der is van de stuwende kracht in die coalitie. Wij weten, dat het politieke element in de zaak is, dat de coalitio zou losscheuren als een deel dier coa litie in deze zaak tegenover dr. Kuy per gaat staan. Dit is het belang voor de rechter zijde, om hem zooveel mogelijk vrij te pleiten. Daartegenover staat het belang der linkerzijde, om dr. Kuy- 'T GEBEURDE MET DE HVALEN. De Minister van Justitie schrijft in de memorie van antwoord op het af- deelingsverslag o. a Betreffende het gebeurde met het Zweedsche schip „Hvalen" zet de Mi nister uiteen, dat het hem aanvanke lijk wil voorkomen, dat deurwaarder en getuigen wederrechtelijk op het vreemde oorlogsvaartuig verbleven, daar die vreemde oorlogsbodem was Zweedsch territoir, en dat zij door te weigeren dien bodem te verlaten na daartoe herhaaldelijk te zijn gesom meerd, pleegden een feit, dat door de Nederlandsche strafwet als misdrijf wordt beschouwd en waarop ook door de Zweedsche wet straf is gesteld. De omstandigheden echter waaron der de feiten zijn voorgevallen, hrach- tanlt gewoonlijk uit aan dengene die mo.8eliik .zwaaiende te in het bezit van het boekje is. Dat De zaak moet dus besproken worden, los van persoonlijken voor- geld dient om daaruit de begrafenis keur of afkeur. Wij moeten ons op te bekostigen en wat er over schiet het standpunt van het recht stellen, behoort weder tot de nalatenschap. zeide de heer Lohman, en dr. Kuyper wenschte dit ook. Spreker is het daar» VRAAG: Als een meisje half No vember in dienst treedt en geen con tract geteekend heeft en met de eer st week alweer vertrekt, is zij dan verplicht om zes weken loon te ver goeden? ANTWOORD: Als het meisje ge huurd was om per 3 maanden be taald te worden, dan was de opzeg gingstermijn zes weken. Heeft zij dien termijn niet in acht genomen, dan is zij zes weken loon als schade loosstelling verschuldigd. mee eens, maar waar men de regelen van het recht bij ons verlangt, passen de heeren zelf ter rechterzijde die re gelen van het recht niet toe. De rechterzijde komt slechts tot een non liquet, tot een geloof in de on» schuld van dr. Kuyper. Waarop is die vrijspraak gegrond Zij kon niet gegrond zijn op nieuwe feiten van ontlastenden aard. Zij is gegrond op het eerlijk woord van dr. Kuyper, die zich beroept op zijn geweten. Daar* tegen zijn, afgescheiden van den per soon, bedenkingen. Men kan de ver klaringen van den beschuldigde niet als grondstof voor een vrijspraak ne men, zoolang het bewijsmateriaal ï-cüniuJb i'QN *<8) door E. W. Hornuog. Ik schudde mijn hoofd. Alleen op die ééne conditie. Blijf je daarbij zei hij woest. Ja, zei ik, en mijn eenig ant woord .was een zucht, toen hij nog eens zijn uitersie best deed mij over te halen. Denk er over, Cole, denk er over 1 Dat heb ik al gedaan, Rattray. Moord is eenvoudig niets voor ihen 1 Het is voor mij evenmin iets. Het leven is niets I Neen, het moet toch eens ein digen. Dus wil je je woord niet geven tonder die conditie Neen je weet er alles van. Hij nam met vlammende oogen geen notitie van mijn woorden, zijn pand lag op den knop van de deur. Dus ie verkiest te sterven Oneindig liever. Sterf dan voor mijn part 1 HOOFDSTUK XVII. Als dieven het oneens worden. De deur sloeg dicht. Zij werd on zichtbaar gesloten en de sleutel er uit genomen. Ik luisterde naar het geluid van driftig zich 'verwijderende voetstappen, maar hoorde niets. Wel werd na een kort poosje de deur weer open gemaakt en trad Rattray weer binnen. Zonder naar mij om te kijken greep hij den kandelaar van de tafel, die naast mijn bed stond, en droeg hem naai' een bureau aan de overzijde dei- kamer. Daar bleef hij even staan, met zijn rug naar mij toegekeerd, de kaars geloof ik op den vloer. Ik zag, dat hij in icderen jaszak iets stak. Toen hoorde ik een dof knippend ge luid, alsof hij een klein lederen étui had gesloten wat het ook mag ge weest zijn, hij gooide het weer onver schillig in het bureau en het volgend oogenblik was hij werkelijk weg, ter wijl hij de kaars brandend op den vloer had achtergelaten. Ik lag daar en hoorde het geluid van zijn voetstappen wegsterven, en nu klonken zij wel heel driftig, ook had hij mij geen enkelen blik waar dig gekeurd. Ik luisterde, totdat er niets meer te hooren was- en het vol gend oogenblik was ik overeind en het bed uit. Ik beefde een beetje en mijn hoofd deed mij veel pijn, maar mijn opge wondenheid overheerschte alles. Ik nam de kaars op, maakte het onge sloten bureau open en toen het leege étui, dat ik vlak vooraan vond lig gen. Mijn hart bonsde er was geen twij fel aan. Het étui was voor een inhoud van twee kleine pistolen bestemd, die Rattray in zijn jaszakken had laten glijden. Speelgoed moesten zij lijken in ver gelijking van mijn nieuwe revolver dat deed er niets toe. Ik was niet meer in doodelijken angst voor mijn leventoch was er iets in Rattray, betgeen mij trouwens voortdurend een gevoel van betrekkelijke veilig heid gegeven had, in weerwil van zijn laatste woorden tot mij, dat mij in fluisterde, dat zijn vrees voor mijn veiligheid oprecht gemeend was. Dat hij deze kleine pistolen had meegeno men (natuurlijk waren er in mijn revolver nog maar drie kamers gc» laden) bevestigde mijn vertrouwen in hem. Hij zou voor niets terugdeinzen, om mij tegen de heftigheid van zijne bloeddorstige medeplichtigen te be schermen. Maar zoover zou het niet komen. Mijn beenen werden weer steviger. Ik zou daar niet zwak terneer liggen, zonder ten minste een poging in het werk to stellen tot zelfbevrijding. Als net gelukte het idéé kwam plotse ling bij mij op zou ik Rattray een ultimatum zenden uit de naastbij- zijnde stad en dan zou Eva onmid dellijk en onvoorwaardelijk in vrij heid gesteld worden, of de geheele zaak zou zonder omwegen in handen der plaatselijke politie gesteld wor den. Er waren twee getraliede vensters, allebei in denzelfden ontzaglijk dik ken rnuur tot mijn genoegen ont dekte ik, dat zij uitkeken op het open erf aan de achterzijde van de zaal, met de eikeboomen aan den over kant ook was de afstand tot den grond niet heel groot. Het was het werk van een oogenblik om de lakens van mijn bed te rukken, do twee ein den samen te binden en een derde om den vensterstijl van het grootste venster. Ik had dit gedaan, en mijn lakens naar beneden laten zakken, toen een beweging beneden mij het bloed in de aderen deed stollen. De nacht was zwaar bewolkt. Ik kon niemand zien des te grooter was mijn schrik. Ik ging wat meer in de kamer te rug en liet de lakens hangen, in de hoop, dat zij in de duisternis ook on zichtbaar zouden kunnen zijn. Ik bliee de kaars uit en keerde, niet wetende wat te doen, naar het ven ster terug. Het volgend oogenblik stond ik verstomd van schrik tus schen twee groote gevaren. Nog hoor de ik een geluid daar beneden, maar dit werd overstemd door nog iets veel ergers. Een onzichtbare hand was heel kalm bezig te trachten de deur open ie maken, die Rattray achter zich gesloten had. Gesloten! klonk 't met zachte, wraakzuchtige stem in mijne ver schrikte ooren. Dat zei ik wel, mompelde een onder die jonge gek heeft den sleutel gehouden. Er volgde een pauze, waarin Joa quin Santos zijn oor tegen het leege sleutelgat scheen gelegd te hebben. Ik denk, dat hij slaapt, hoor de ik hem zeggen. Het is niet r.oodig om hem weer wakker te laten wordt n in deze wereld. Hei zou jam mei- zijn. Eén slag tegen het slot zou hem wakker maken, zei Harris, maar die jonge dwaas zou tiet hooren. Terwijl mijn aanstaande moorde naars dit fluisterend gesprek hielden, stond ik half verlamd van schrik bij het open venster met niet veel lust om mij langs de lakens in de armen van een onz.ichtharen vijand te laten vallen, ofschoon ik geen idéé had wie hunner het kon zij'n maar meer ver vuld van hoop om in de duisternis langs mijn moordenaars heen naar Rattray en de arme Eva te vluchten en daarom begeerig rondkijkend naar een of andere schuilplaats in de kamer. De beste, die ik kon vinden, was een inham in den dikken muur tus schen de twee vensters, waarin klfee- ren waren opgehangen een kleine kast zonder deur, die mij genoeg tot schuilplaats zou dienen, als de kamer niet al te nauwkeurig doorzocht werd. Hier verborg ik mij eindelijk, na een oogenblik van besluiteloosheid, dat mij bijna het leven had gekost. Do jassen en broeken voor mij waren nog in beweging, toen de deur bij den eersten slag openvloog, en Santos een oogenblik in het maanlicht naar het bed stond rond to kijken. Met een sprong bereikte hij het en ik zag een oogenblik het lemmet van een sabel glinsteren, het viel op mijn bed neer en bleef daar liggen. Hij is hier niet I Hij hoorde ons en heeft zich ver borgen. Maak licht, vriend, en wij zulle» het heel spoedig zien. Harris deed liet. Hier is een kaars, zei Santos, steek haar aan. en houd de wacht bij de deur. Wat drommel, waar zit die vent Ik was er van overtuigd, dat hij mij gezien had, maar de kaars ging dicht langs mijn voeten heen en werd in de hoogte gehouden voor het ven «rfer. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5