Harmse van de Geer, H. van Niel Hz. SPECULAAS ES LETTERBASKET H. FRAffiBN Jr. Barrevoetestraat 14, Zie vooral onze St. Nicolaastafel. Gierstraat 35 ST. NICOLAAS. Voor do a.s. St. Nicolaas Manufacturen en Gemaakte Goederen. MAGAZIJN „DE HUISVROUW' Garnituren Dames-Sierkammen, Git, Schildpad enz. OE JONG's GhocolaaMers Pers-Overzicht Sport en Wedstrijden Het beste en goedkoopste adres voor alle soorten SPEELGOEDEREN en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN is het lste qualiteit f 0.48 met ronde loodjes. 2e f 0.45 met platte loodjes. Katoenen voor Dienstbodenjaponnen sar Alles tegen zeer lage prijzen. JANSSTRAAT 25, over de Ridderstraat. Ruime keuze: Horloges Wekkers Pendules Koekoekklokken Staande Klokken Barometers Regulateurs Fantasieklokjes Groote Houtstraat 86 Het meest gesorteerd Unrwerkenmagazijn. Partumerieën en Toilet-Artikelen van W. KOLDEWIJN, Kerk en Schooi overtreffen dit jaar al weder alle andere. Stelt g\j prijs op goede waar, be stel dan uw boter bij J. VAN DER LAAN, Riviervlscbmarkt 13. Telefoon 545. Oudst adres. HOFLEVERANCIER. goworpen kleearngstukken en gereed schap aantroffen. Daaruit wordt af geleid, dat de werklieden in deze, thans ingestorte gang nog gelegenheid hebben gehad te vluchten. Sedert Za terdag werd echter geen kloppen meer gehoord. Het opruimingswerk wordt met den meesten ijver voortgezet. EEN NOODLOTTIGE BRAND. Do afgevaardigde voor Missouri in het hondscongres, de heer De Ar- mond, is in zijn slaapkamer verbrand met zijn kleinkind. Hij was voorne mens binnen enkele dagen naar Washington te vertrekken, om de zit ting bij te wonen, die op 6 Dec. wordt geopend, en had daarom beschikt, dat zijn kleinkind, waarvan hij bijzonder veel hield, in zijn kamer zou slapen, zoolang hij nog thuis was Dinsdagnacht werd mevr. De Ar- mond gewekt door hulpgeroep uit de kamer van haar echtgenoot. Zij liep daar hoen en zag de kamer in lichte laaie staan. Een oogenblik was zij verlamd van schrik, toen wekte zij de huisgenooten en drong zij vastbera den de brandende kamer binnen. Even over den drempel viel zij in zwijm, haar zoon kon haar nog weg dragen, maar zag geen kans in de slaapkamer te gaan hij moest zijn vilder en zijn zoontje aan hun vree- selijk lot overlaten. DE VERDEDIGING VAN DR. A. KUYPER. De (R.-K.) Residentiebode vat aldus haar oordeel samen Onschuldig aan het hoofdfeit der beschuldiging, het verkoopen van Ne derlandsche ridderorden voor partij- doeleinden, zoolang die schuld niet zal bewezen zijn op een wijze, die voor de rechtbank als wettig en overtui gend kan worden aangemerkt. Het blad voert aan, dat het oorzake lijk verband, wat dr. Kuyper betreft, tusschen decoratie en partïjbijdrage niet bewezen is. Daarnevens erkent het, dat in de beschuldiging van den heer Tideman, dat oorzakelijk ver band misschien wel te vinden is. Hoe laat zich deze schijnbare tegenstrij digheid dan verklaren Eenvoudig uit het feit, dat zij slechts schijnbaar is. Mejuffrouw Westmeijer en de hee- ren Lehmann wier moeder zoo gaarne een Nederlandsche decoratie voor hen had hebben dit verband wel aangenomen. Zij hebben door bemiddeling van mej. Westmeijer Minister Kuyper nu- geloopen hebben liem hun diensten aangeboden voor nationale doelein den hebben ingenomenheid met het Ministerie betuigd; hebben later anti-revolutionnaire partijkas ge steund maar hebben bij die betui ging geen verband gelegd tusschen dien steun en de eerder verkregen ridderorde, al heeft dat verband in hun geest misschien wel bestaan. Voor dr. Kuyper, wien niet op dat verband werd gewezen, heeft het ech- ter volstrekt niet bestaan. Ziedaar onze verklaring der Schijnbare tegenstrijdigheid, dat een oorzakelijk verband, hetwelk mis schien tusschen de feiten te vinden is, aan dr. Kuyper onbekend bleef. Hij heeft alleen verantwoording af te leg gen voor zijn brieven, in deze den ge zongen tekst der opera. De gesproken tekst werd door de firma Westmeijer. Lehmann er tusschen gevoegd en was dr. Kuyper niet bekend, vóór de zwa re beschuldiging tot zijn kennis is ge komen." EEN VERGELIJKING. Het geval-Kuyper brengt ons een ander in herinnering, dat met het on derhavige wondere overeenkomst ver toont, aldus de „Msbd.". Wij bedoelen de kwestie-Treub contra de „Nieuwe Courant". Daar was ook een aanklager, die over „corruptie" sprak. Daar was een beschuldigde, die den schijn tegen zich had. Ofschoon niet kon ontkend worden, dat het Haag- sche orgaan zich een subsidie van f800ü liet toestoppen door de Ned. Vereeniging van Werkgevers, ont kende de redactie pertinent alle ver band tusschen die donatie en haar wijze van pen-voeren. Er werd een eere-raad benoemd, die de zaak onderzoeken zou. Met alle respect voor den arbeid van den eere-raad en voor de conclu sie waartog hij kwam, zij ons de op merking vergund, dat ook hier het verband tusschen beide niet wel con troleerbaar is. Of een journalist zich influenceeren laat, is een kwestie, die hij alleen voor zijn geweten kan maken en voor de buitenwereld van zijn eerlijk getuigenis afhangt. Vragewaarom wordt deze libera le journalist op zijn woord geloofd, en waarom weigert men zulks den anti revolutionairen oud-minister Wij vermogen hierin niets anders te iien, dan een meten met twee maten. Het nationaal-historisch weekblad „Nederl. Stemmen", eveneens dr. Kuyper's verweer besprekend, meent: Het is een Christelijk beginsel om onverbiddeilijk gestreng op te treden tegen de zonde, doch den zondaar te gemoet te treden met de barmhartig heid, die het beseft dat alle stervelin gen dagelijks in veel struikelen, moet ingeven. De verontwaardiging over de mogelijkheid, dat in Nederland ridderkruisen te koop zijn. was eene opwelling van edelen aard maar wie niet rust, vóórdat een mensch, die struikelde, aan de kaak is "esteld, toont zich kleinzielig. Om die reden zouden wij ook thans de zaak afgedaan oordeelen ten aan zien van dr. Kuyper zelf. Zijn verkla ringen in de zitting der Tweede Ka mer van jl. Donderdag mogen wel licht velen niet bevredigen, men dient toch in het oog te houden, dat deze afgevaardigde ter zijner verdedi ging zeker niets zou aanroeren, dat nog meer licht zou verschaffen over particuliere gesprekken en brieven, die de hoofdzaak onveranderd lieten. Bovendien heeft dr. Kuyper erkend, zich aan eene onvoorzichtige handel wijze te hebben schuldig gemaakt. Wat baat het nu dezen bejaarden staatsman, aan het onmiskenbaar einde van zijn politieke loopbaan, ook al heeft hij zich ter goeder trouw (want de kwade trouw is geenszins aangetoond) niet altijd correct gedra gen, steenen te blijven nawerpen, als of zijne beteekenis en zijn groote in vloed op de ontwikkeling van onze staatkundige verhoudingen zich laten afmeten naar de wijze, waarop aan één persoon eene orde werd toege kend, en de overwegingen, die golden, om van een ander.... aanteekening te doen houden Waarlijk, er zijn nog wel andere bezwaren tegen het stre ven van dezen staatsman gerezen bij hen, die zijn uitgangspunt niet deel den. VOETBAL. NEDERLA ND—ENGELAND. Het Engelsche elftal, waartegen het Nederlandsche op 11 December te Chelsea in Londen zal spelen, is al dus samengesteld: R. P. O'Donnell (Reading), doel; V. S. Corbett (Birmingham) en H. Smith (Oxford City), achter; K. R. G. Hunt (Leyton), F. W. Chapman (South Nottingham), en R. M. Haw- kes (Luton), midden; A. Berry (Ful- ham), V. J. Woodward (Chelsea); H. Stapley (Glossop), A. S. Owen (Leices ter Fosse) en E. W. Williams (Ports mouth) voor. De namen der Nederlandsche spe lers zijn nog niet bekend. De Officieele Mededeelingen van den Ned. Voetbalbond melden, dat het Nederlandsche elftal Donderdag 9 Dec. via Vlissingen naar Queensbo- ro zal oversteken. De Reünie heeft plaats te Rotterdam, station Delfts sche Poort. De wedstrijd wordt, zoo als men weet, gespeeld 11 Dec. op het terrein der Chelsea F. C. Stamford Bridge. Te Londen zal Intrek genomen wor den in het Inns of Court Hotel, High Holborn. Terugkeer Zondagmorgen 12 De cember eveneens via Queensboro Vlissingen. Het wedstrijdprogramma van den Haarlemschen Voetbalbond is voor a. s, Zondag als volgt samengesteld le Klasse. Klein Haarlem—V. V. Hercules, 2 uur. Z. V. V.—Heemslede, 2 uur. Kin he imE. D. O. II, 2 uur. 2e Klasse. E. D. O. 3—Velsen, 2 uur. Haarlem 4—H. F. C. 4. 10 uur. V. V. ConcordiaKlein Haarlem 2, 2 uur. UnionVictrix, 2 uur. 3© Klasse A. II. F. C. V—Union 2, 10 uur. F. C. Achilles—H. V. V. 2, 2 uur. E. D. O. 4Haarlem 5, 10 uur. 3e Klasse B. Klein Haarlem 2Haarlem 6, 10 u. Haarlem 7Prinses Juliana, 10 u. PROTESTEN. De Protestcommissie van den Ned. Voetbalbond wees van de hand het protest van de vereeniging Achilles (R.) naar aanleiding van den op Zon dag 10 Oct. j.l. gespeelden wed strijd V. O. C.—Achilles. Eveneens werd van de hand gewe zen het protest van D. F. C. naar aanleiding van den Zondag 17 Oct. gespeelden wedstrijd Quick—D. F. C. Nog besloot de Protest-Commissie niet in behandeling te nemen het protest van Haarlem naar aanleiding van den Zondag 17 Oct. gespeelden wedstrijd H. F. C. II—Haarlem II. ELF-STEDENTOCHT. Door het bestuur van de vereeni ging „De Friesehe Elf-stedentocht" is besloten, van lieden af de inschrijving voor deelneming aan een te houden Elfstedentocht bij het bestuur open te stellen. Het inleggeld voor leden werd be paald op f 1, voor niet-leden f2. Elke deelnemer ontvangt een herin- neringskruisvoorts worden medail les beschikbaar gesteld voor de eerst- aankomenden. en, zoo mogelijk, zal een wisselprijs worden ingesteld. Het bestuur zal overwegen, in het vervolg ook tochten te organiseeren voor dames en heeren. KORFBAL. ProgTamma voor Zondag a.s. Com petitie-wedstrijden: Te Amsterdam: O. S. C. A. ID. T. V. I. Quick II—O. S. C. A. II. D. E. V. IID. E. S. Te Utrecht: D. I. O. S. II— O. N. I. Te Amersfoort: A. V. O. G.—M. H. S. II. Koek Lange Boogaardstraat. Aanbevelend, GEEN FILIALEN hebben wij zeer voordeelige Extra lage prijzen Jaeger Dames- en Heeren-Ondergoederen, Kousen, Handschoenen, Zijden- en Wollen Dasjes, Boufants, Zelfstrikkers, Bretels, Witte en Gekl. Overhemden, Witte en Bonte Boezelaars. Ruime Keuze In Voorts alle Tel. 371. Diverse merken Eau de Cologne per llacon en per kistje van 3 stuks. Odeurs en Toilet- zeepen in gewone en Luxe verpakkingen. vindt men in het magazijn van Anegang 42, Maaplom NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Exmorra c.a. door ds. J. Visser te Foudgum. Bedankt voor het beroep te Worn* mels (Friesland) door ds. H. Wanting te Kimswerd te Medemblik door ds J. P. Dijk te Nijega en Elahui- zen. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Geslaagd doctoraal rechts wetenschap de heer E. van Zinnicq Bergmann. Utrecht. Bevorderd tot doctor In de rechtswetenschap op Stellingen de heer P. M. Arts, geb. te Tilburg. De Stoomdrukkerij „Lourens Coster" levert alle soorten Drukwerk. Extra kwaliteit In Bloamzakjes. Fijne kwaliteit in Blauwe zekjes. Goede kwaliteit in Oranjezakjes. DE JONG'S APPEL DE JONG'S CROUTON zeer geschikt voor St. Nicolaas

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7