NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws CJit <fc «instreken Haarlemmer Halletjes 27e Jaargang. No. 8107 Verschijnt decieliiks, behalve op Zon- en Feestdagen zaterdag 27 november 1909 d AARLENTS ABONNEMENTEN PER DRIB ÉS AA ND ENi Voor Haarlem 1-26 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Vi «9e omstreken en franco per post 0.45 Uffgav® der Vennootschap Loerens Coster. Blrectenr i» C. PEERESöOSl^ AD VERTEN I agNi Van 1—5 regels 50 Cts,: iedere regel meer 10 Ct3. Buiten het Arrondissement Haariem van 1—5 regels j elke regel mee? ƒ0.2ü Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing] 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administraties Groote Houtstraat tatercommonaaj Telefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. VIERDE BLAD. MILITAIRE ZAKEN. Vervoer Militie. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat wanneer de af te leggen afstand van hunne woonplaats naar de plaats van opkomst onder de wa penen van militie- en landweerplich- tigen en het reservekader meer dan 20 K.M. bedraagt, het vervoer voor Rijks-rekening kan geschieden. Lotelinsren, die vóór hunne afleve ring worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid bij de zeemilitie of een bepaald korps, en daartoe de gemeente hunner woon plaats moeten verlaten, mogen voor Rijks-rekening per spoor, tram of stoomboot vervoerd worden, indien de afstand meer bedraagt dan 5 K.M. De vereischte bewijzen voor vervoer voor de reis worden verstrekt door den provincialen adjudant, die voor de terugreis door den chef van de mi litaire ziekeninrichting, alwaar het onderzoek plaats heeft. De verblijfkosten voor laatstbedoel de categorie van lotelingen is be paald op f 1. Haariemscbenijve rheid. Aan de werf „Neerlandia" van Gebr. Brouwer en Van Dijk is met gunstig gevolg te water gelaten de stalen sleepkaan Noordkaap 2, groot 400 ton voor rekening van den heer E. Maas te 's-Hertogenbosch, terwijl de kiel gelegd werd van een lichter, groot -70 last, voor rekening van een Amsterdamsche firma. In aanbouw is een sleepkaan, groot ca. 300 ton, ge naamd „Neerlandia", voor rekening van den heer J. de Bruin te Amster dam, terwijl de bouw is opgedragen van een dergelijk vaartuig voor Bel gische rekening. HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Dinsdag, den 30en November 1909, des avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. Voorstel van B. en W. tot ver dieping van de Wippervaart en de Zandvaart en het maken van een ha ventje met beschoeiing bij de gasfa briek. 2. Voorstel van B. en W. in zake verzekering van de gashouders tegen brand- en explosie-schade. 3. Vaststelling van verordeningen op de heffing en de invordering van tolgelden op den 1-eidschen V-aartweg en ue LeidbChe Vaart. 4. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor het gebruiken van of \oor het hebben van particuliere wer ken en inr'chtingen onder of boven den openbaren gemeentegrond of het openbaar gemeente-water. 6. Vaststelling van eene instructie voor den gemeente-opzichter. Benoeming van een gemeente- arch'tect. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. In het boekje van de firma Heenk en Wefers Bettink over de rolschaat- eensport, een bewijs van wakkere voortvarendheid, vond ik een aantal aanwijzingen, hoe een nieuweling moet doen om zich de kunst eigen te maken. Geneigd en bereid als Ik steeds ben, om mij met nieuwe zaken en denkbeelden vertrouwd te maken, heb ik daarvan een en ander aan mijn vrouw voorgelezen en haar aan gekondigd, dat ik aanstaanden Dins dag de opening van de baan in het Brongebouw zonder fout zal gaan bij- wonen. En dat wel op rolschaatsen 1 „Man", zei ze, „zou je op jou leef tijd er wel aau beginnen Dat hinderde me een beetje. Je kunt aan den verkeerden kant van de vijf tig en toch een flink en sterk mans kerel wezen. „Vrouw antwoordde ik dus, „waar toe dient het, om me op deze manier toe te spreken Prijs het liever in me, dat ik energie genoeg heb om aan iels nieuws te beginnen. Had je liever, dat ik met de kat op mijn knie bij de kachel zat? In dit boekje sitaat precies te lezen, hoe je doen moet. Luister maar eens goed „Bij het aandoen van de schaatsen „moet de as der voorwielen juist on- „cter den bal van den voet geplaatst „worden en verdient het aanbeveling, „dat de nieuweling eerst eens langs 7. Benoeming van twee leden voor de Commissie voor de verkrijging eener electnsche tramverbinding voor de bloembollenstreek. 8. Benoeming van gemeente-artsen en eene gemeente-vroedvrouw voor 1911. 9. Benoeming van twee leden der Gascommissie wegens periodieke af treding van de heeren A. H. van Wickevoort Crommelin en W. C. van Meeuwen. 10. Adres van den heer P. J. M. El- dering om afwijking van de rooilijn van den Heerenweg voor eene verbou wing. 11. Voorstel van B. en W. tot uitbrei ding van het materiaal voor den rei nigingsdienst. 12. Adres van mej. A. J. Slingerland, echtgenoote van den heer J. H. Ilirdes om een boom aan de Prinsenlaan te doen rooien, met voorstel der Plant soenencommissie. 13. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eene gratificatie aan den rijksveldwachter. 14. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden in erfpacht van de perce^- len Sectie A nos. 761 en 762. 15. Ingekomen stukken en mededee- Ungen. Volkstelling. Door B. en W. zijn benoemd tot tellers G. Bouman, W. Schotvanger, R. Pronk. A. Verdonschot, C. Verdon- schot, J. J. Uitendaal, J. H. ten Ma gen en J. W. Hekket. ftiimeufcna NEDERLAND EN VENEZUELA. Men weet, dat de Venezolaansche regeering, ter vervanging van dr. Paul, den heer Grisanta naar Europa gezonden heeft. Deze is thans te Pa rijs geïnterviewd door den correspon dent der „N. R. Ct.", en zei „Venezuela's grootste wensch is zijn goede betrekkingen met Nederland, evenals met alle natiën, te behouden. Het heeft een tijdperk van vrede en welvaai't ingewijd. Alle aanzienlijke politieke personen van de Republiek en het geheele land hebben met een stemmigheid de candidatuur van ge neraal Gomez uitgeroepen voor het presidentschap van de Republiek voor de komende grondwettige periode, welke den 19den April 1910 aanvangt, om vier jaren te duren. De huidige regeering heeft een vas ten grondslag in de openbare mee ning. De regeering vvenscht de toe passing van de vrijheid te grondves ten en de Republiek op den weg van den vooruitgang te sturen. De candi datuur Gomez zal in het geheel geen tegenstand, geen discussie ontmoe ten Venezuela opent zijn poorten ruim voor de vreemdelingen en wil, dat dezen in de Republiek rustig welzijn en welvaren zulten kunnen vinden. Mijn zending en taak in Nederland is, de diplomatieke betrekkingen tus- schen Nederland en Venezuela nau wer te maken. Ik ga naar Nederland met het groote vertrouwen, mijn zen ding tot een goed einde te brengen. „de kanten van de baan loopt, om „aan de rollende beweging gewend „te raken. Zonder ze van de baan te „verheffen rolle men afwisselend de „linker- en rechterschaats, een wei- „nig van elkaar af geplaatst, zonder „overhaasting voort. Waar men in „het begin slechts langzaam vooruit „komt, wordt door deze oefening wel- „dra voldoende vaardigheid verkre- „gen om te trachten, met een streek „vooruit te komen." Nu, wat zei ik je Kan het eenvou diger Mijn vrouw knikte goedmoedig, maar met iets in haar oogen. dat ik niet recht vertrouwde. ,,'t Gaat bijna vanzelf', zei ze. „Die schaats niet van de baan verheffen zal wel gaan, dat durf je toch niet, en met die overhaasting zal het ook wel schikken. Maar die as van de voorwielen precies onder den bal van den voet, zie je...." „Waarom niet, ma vroeg Jan, dre daarop juist binnenkwam. „Ik zie je nog, Jantje", zei ze, en lachte eens vriendelijk tot haar oud sten zoon, „toen je voor den eersten keer zou schaatsenrijden, op het ijs natuurlijk. Je vader had geen tijd, geloof ik, of vond het te koud „Hè zei ik. „Tenminste, de brave man was er niet bij present. Ik zou je dus onder richten. Ga eerst maar wat glijden, Jan, zei ik, til je voeten vooreerst niet op, want dan val je I Langzaam aan, dan leer je het 't gauwst. Dat laat ste was niet noodig geweest, want het kind1 stond zich meer te bedenken, Ik breng de hartelijke gevoelens van mijn regeering en van mij persoon lijk. Ik twijfel niet, bij de Nederland- sche regeering gelijke gevoelens te zuilen vinden. Wat de bijzondere punten van mijn zending in Nederland betreft, hier omtrent kan ik geen verklaring af leggen, alvorens met de Nederland- sche regeering gesproken te hebben. Het is mijn plicht omtrent deze pun ten het stilzwijgen te bewaren." Omtrent de positie en het lot van Castro zeide de heer Grisanti nog woordelijk het volgende „Generaal Castro is volstrekt impopulair en zelfs gehaater is geen kans, dat hij weder aan het bewind Jiomthij is ook onmachtig den vrede in de Repu bliek te storen." DE KAMERZETEL VAN WIJK-BIJ- DUURSTEDE. De Haagsche correspondent van „De Tijd" verneemt uit betrouwbare bron, dat in toonaangevende politieke krin gen der rechterzijde het denkbeeld, om den opengevallen zetel van Wijk bij-Duurstede nu aan de Katholieken over te laten, niet onsympathiek ont vangen is. Officiëele besprekingen zijn er echter nog niet over gevoerd. MOORDAANSLAG. Toen zekeren M., logeerende in het logement „De Trompet", op den Hoo- gensteenweg, te Weert, door de vrouw van den logementhouder niet spoedig genoeg bediend werd, gaf M. haar een slag in het. aangezicht. Om hulp roepende, verscheen haar man, welke M., die de vlucht nam, achtervolgde. Op straat heeft M. een levensgevaarlijke wonde gekregen. De politie arresteerde, als verdacht van den moordaanslag, den logement houder V., welke naar Roermond ge transporteerd werd. De gewonde werd nog denzelfden avond in het St. Jansgusthuis opge nomen. ERGER VOORKOMEN. Men meldt uit Harlingeu Gisterenmorgen passeerde de tram, die te 7.25 naar Bolsward vertrekt, den overweg van liet spoor nabij Harlingen, toen een trein, die rangee- rende was, van den stationskaut na derde. De machinist van den trein zag het gevaar en remde uit alle macht, doch de rails waren glad en de trein zoude den personenwagen van de tram in het midden hebben getroffen, indien niet de machinist van de tram met volle kracht was doorgereden. Thans werd alleen het balcon ver brijzeld, een goederenwagen zwaar beschadigd en werden van twee an dere goederenwagens de koppolstan- gen verbogen, doordat deze tegen plkander opschoven. De talrijke passagiers, die gedeelte lijk van de tram sprongen, bekwa men geen letsel. DE KNOEIERIJEN IN GULPEN. Naar de „L. K." nader verneemt, is bet onderzoek omtrent de kies- knoeierijen, gepleegd te Bocholtz bij de op 11 Juni j.l. gehouden stemming dan dat het wezenlijk in beweging was." „Hè vroeg op zijn beurt Jan. „Zooals ik zeg", verklaarde mijn vrouw vriendelijk, ,,'t Ergste waren zijn schaatsen zelf. Hoe hij ze zoo kreeg, weet ik nog niet, maar om de twee minuten zaten ze dwars onder zijn voet daarom, vroeg ik zoo van die rolschaatsen „Dit is", zei ik met vaderlijke waar digheid, „schromelijke overdrijving. Vooreerst ben ik Jan niet en dan ben ik zooveel ouder „En stijver", zei die oneerbiedige zoon. „Geloof me» vrouw", zei ik met een kalmte, die mij eerbied voor mezelf inboezemde, daar ik veel meer lust had om kwaad te worden, „geloof me, de zaak is heel eenvoudig. Het staat precies allemaal in T boekje, hoe je doen moethet lichaam links of rechts buigen, den schouder naar voren brengen, rechtsom buigen, als je een bocht wilt maken, met den eenen voet over den anderen heen stappen zóó eenvoudigeen kind kan het doen 1" „Natuurlijk", zei mijn vrouw. „Ik weet nog, dat je zou loeren fietsen, nu een jaar of vijf geleden. De in structeur had gezegd doortrappen en het stuur rechthouden, dan gaat het vanzelf vooruit, 't Kon niet een voudiger, een kind kon het doen. Eerst reed je links tegen het trottoir, daarna rechts. „Doortrappen I" riep je leermeester. „Dat doe ik al 1" riep je terug, „maar hij wil niet recht vooruit 1" Als hij er op zat. wou de voor een. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, geleid door een brigadier-titulair der marechaussee en een gemeente- tevens onbezoldigd rijksveldwachter, gevoerd tegen een kiesagent te Neubouw (Bocholzerhei- de) en zes kiezers, allen bij name ge noemd. Tegen al deze personen werd proces verbaal opgemaakt, waarna verschil lende hunner door den rechter-com- missaris te Maastricht zijn gehoord. Verder schijnt de zaak niét te zijn gekomen. De kiesagent werkte voor de candi datuur van den heer P. Brouwers. S. D. A. P. „Het Volk" meldt, dat de herstem ming tus9chen mevrouw Roland Holst en Hermans voor een lid van 't partij bestuur der S. D. A. P., tot resultaat had, dat Hermans gekozen is. KIEVITEN. Sedert een 50-tal jaren worden te Reeuwijk in het najaar veel kieviten, die dan in grooten getale over de Slulpwijksche plassen trekken, gevan gen met slagnetten op de eilandjes in die plassen. Thans is deze vangst weer in vollen gang. Het gelukt der politie niet, ze geheel tegen te gaan. SPEELHOLEN TE SCHEVENINGEN Naar aanleiding van het in het Voorloopig Verslag omtrent speelho len te Scheveningen opgemerkte, kan de Minister van Justitie de verzeke ring geven, dat, ook sedert hij aan het hoofd van het Departement van Justitie staat, niet geaarzeld is steeds bij de betrokken autoriteiten aan te dringen alle mogelijke door de wette lijke voorschriften toegelaten maat regelen tegen de speelclubs te treffen. Meer dan eens is dan ook op last der Regeering de vraag, of een strafbaar feit was gepleegd, aan het oordeel van den rechter onderworpen, echter, voor zoover ten aanzien van Scheve ningen bekend is, in verband met de bestaande wetgeving zonder het ge- weschte resultaat. Vergelijking met hetgeen te Vaals is geschied, kan be zwaarlijk in alten deele opgaan, om dat het in deze zaken dikwijls slechts van eene nuance afhangt, of voor de rechterlijke overtuiging de elementen van het strafbaar feit al dan niet aan wezig zijn voorts moest niet over het hoofd worden gezien, dat de orga nisatie van en de deelneming aan de speelclubs te Vaals voor een goed deel door vreemdelingen geschiedde, zoo dat strenge toepassing der Vreemde lingenwet reeds zeer dienstig was tot bestrijding van het euvel. BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. Door het bestuur der Nederlandsche afdeeling van deze tentoonstelling is voor zijn commissaris, secretaris en architect, vrij persoonlijk vervoer bij de Belgische Staatsspoor aange vraagd. Naar wij vernemen is het ver zoek niet toegestaan, wat ons te meer bevreemdt, daar de Nederland sche Staatsspoor eene dergelijke aan vrage heeft ingewilligd. („Avp.") fiets wel. Op één avond had je tien kwetsuren aan armen en beenen. En weet je nog van 't leeren opstappen De Ijnker voet op de step, zei de in structeur, dan op T zadel wippen en dodelijk met den rechter trappen. Doodeenvoudig. Maar als ik bedenk, dat je wel dertig keer achter je fiets liep te huppelen, vóórdat je er op sprong...." En ze lachte bij de herinnering tol haar de tranen over de wangen lie pen. Dat model van gebrek aan eer bied, Jan, lachte hardop met haar mee. „Als ik hier een voorwerp van spot moet wezen", verklaarde ik met waar digheid, „dan Ls het beter, dat ik heenga." Maar toen ik alleen was, heb ik be dacht, dat er Dinsdag bij de eerste oefening toch ook toeschouwers moe ten zijn. Voorloopig zal ik mij der halve onder dezen scharen. Voor ge zelschap houd ik mij aanbevolen. Want ik wil wel verklaren ik min de gezelligheid. Een mensch alleen is maar niemendal en daarom heeft het me dan ook verwonderd, dat onze notarissen in den laatsten tijd zoo veel neiging tot eenzelvigheid aan den dag leggen en zich met het gezelschap van hun droge acten tevreden schij nen ie stelten. Vroeger waren bij vei lingen een notaris en een makelaar onafscheidelijk, in den trant van Damon en Pythias, Castor en Pollux, Cösar en Mm ka, neen, dat laatste is een vergissing. Kortom, je kon op een veilingsbiljet niet lezen van een makelaar, of je vond daarop ten BOERDERIJ INGESTORT. De boerderijt gelegen te Meerlo (L.) in <Ie kom van het dorp en bewoond door het echtpaar P. J. Eckmans, stortte Donderdagnacht om 2 uur aan de zijde van het slaapvertrek van ge noemd echtpaar in. Men kan zich den schrik der bewoners, die gelukkig geen kwetsuren opliepen, best voor stellen. De instorting ging met ge- druisch gepaard, zoodat spoedig bu ren aanwezig waren, om, zoo noodig, de behulpzame hand te bieden. Eck mans wist aanvankelijk niet wat hem overkwam. Eerst dacht hij aan in braak. Maar spoedig drong het volle licht van de maan de legerstee binnen en goed en wel ontwaakt, merkte hij welk gevaar hem dreigde. Het bovenste deel der boerderij moet nog zoo oud niet zijn, maar de funda menten schenen zeer oud en versle ten. EEN WONDERKALF. Het is gebeurd ultimo Maart van dit jaar, dat een koe van den heer C. van Henten te Oud-Loosdrecht een kalf kreeg, dat al dadelijk de bijzon dere aandacht trok wegens zijn ge ringe grootte en eigenaardigen li chaamsbouw. Bij het opgroeien van dit wonderkalf groeide ook de belang stelling, immers het kalfje is niet al leen klein, maar doet erg vreemd. Het dier is slechts 70 c.M. hoog, ter wijl ziju gewone natu genooten vuil gelijken leeftijd dubbel zoo groot zijn. Het heeft verüer een kop als een geit en ook de voorpooten hebben meer van een geit dan van een kalf. Het gekste is echter, dat de staart en het geheele achterste gedeelte veel heb ben van een ezel. Het kalf is bijna geheel zwart van kleur, sloot als een bok en gaat dik wijls, geheel uit eigen beweging, als een hond op z'n achterste pooten staan. Het wonderkalf geniet een voortref felijke gezondheid. VERHOOGING INVOERRECHTEN. De Kamer van Koophandel te Am sterdam heeft een adres aan de Twee de Kamer gericht, waarin o. a. ge schreven wordt: Het onderwerp toch raakt ten zeer ste de door ons vertegenwoordigde belangen, en wel in uiterst ongunsti- geu zin. De voorgestelde verhoog'iig immers is bedoeld als eene tijdelijke, in zoo verre ais de uitgesproken bedoeling is, dat slechts zal blijven gelden, totdat een grondig herzien tarief van invoer rechten in werking zal kunnen tre den. Het tarief zal dus feitelijk worden gewijzigd in twee tempo's, die vermoe delijk kort op elkander zullen volgen. Nu komt het ons voor, dat indien er ééne belasting 's. die ongeschikt is voor lijdelijke wijziging, het is het invoerrecht. De invoerrechten immers vormen een verbruiksbelasting, die men al leen om technische redenen heft bij de bron, bij het binnenkomen der -roede- ren in het land, maar daarbij is de bedoeling, dat de belastin^ door hon, die haar betalen, zal worden overge bracht op de verbruikers der aldus be laste artikelen. Tusschen het tijdst'p van heffing en dat, waarop de oor- spronkel"ke betaler zijne aldus voor geschoten gelden terug ontvangt, zal dikwijls geruime tijd verstrijken. Nu behoeft het toch wel nauwelijks be toog, dat dit- stelsel medebrengt sta biliteit in het invoerrecht, daar an ders alle berekeningen in den handel, op het invoerrecht gegrond, zullen moeten falen. In wellicht nog sterker mate geldt dit voor de nijverheid. Tallooze mee voerde artikelen, dienen deze tot grondstof, halffabrikaat, hulpmiddel, verpakking enz., en de fabrikant moet dus bij zijn berekeningen voor hetgeen zijn fabrikaat hem kost, met het In voerrecht op de artikelen rekening houden. Dat hem dit niet mogelijk zal zijn, indien dit invoerrecht aan gedu rige wisseling onderhevig is en hij dus daardoor in zijne zaken ernstig belemmerd zal worden, zoowel voor leveringen binnenlands als voor uit voer, spreekt van zelf. Deze en andere overwegingen leiden er toe de Tweede Kamer met alten aandrang te verzoeken aan het voor gestelde wetsontwerp haar goedkeu-1 ring te willen onthouden. DE GEZONKEN BOOT. Men meldt uit Enkhuizen: Op aanwijzing van de equipage van den veerdienst tusschen Stave ren en Enkhuizen, die reeds eenige keeren meenden op hun reis iets be ven water te hebben zien uitsteken, hebben visschers uit Enkhuizen de gezonken stoomboot „Handel en Nij verheid" ontdekt benoorden Enkhui zen, tusschen de zandplaten Kreu pel en Hofstede, op 15 voet water;.) DE ZONDERLINGE LOGEER GASTEN. Gister zijn de beide jeugdige Duit- schers, die iu een hotel op het Dam rak te Amsterdam logeerden zonder er hun rekening te betalen, voor den officier van justitie geleid. Het ver moeden, dat men hier met een paar op avontuur beluste jongelui zou te doen hebben, is, na het verhoor dat beiden op het politicbureau hebben ondergaan, niet versterkt. Integen deel, men meent thans dat de aan gehoudenen een paar internationale hoteldieven zijn, die er hun werk van maken „gratis" in verschillende ho tels te logeeren en dan, als 't kan, hun slag te slaan. Hier was hun buit in elk geval heel pover: een paai brieven, waarvan de inhoud abso- luus geen waarde had, en... een eind je kaarsl Bij hun verhoor beweerden beiden dat ze voor hun pleizier op reis wa ren. Dit strookt niet met de omstaiv digheid. dat er geen spoovbiljet in hun bezit gevonden is, terwijl men toch mag aannemen, dat iemand dit een pleizierrcisjc maakt, óf een re overstaan van notaris zoo en zoo. 't Woord overstaan was wel lee- lïjk, maar daar ben je in 't veiling- Nederlandsc-h aan gewend en de be doeling» was goed. Zoo hebben we jarenlang drie ma kelaars in vaste goederen gekend twee zijn er overleden en de derde heeft het veilen er aan gegeven. Die drie waren bevriend met alle nota rissen. En toen nu inplaats van de drie twaalf makelaars kwamen, mocht ik zoo zeggen „wat een vriendschap is er toch op dé wereld!", al verwonderde het me wel, dat de notarissen precies twaalf vrienden wilden hebben en geen enkelen meer. Die dertiende, veertiende en vijftiende hadden toch ook heele beste men- schen kunnen wezen. Maar wat zien we nu gebeuren De j notarissen vatten de uitdrukking j ten overstaan van op, alsof j er tegenoverstaan bedoeld was, en j willen voortaan zonder de makelaars veilen. Alleen wanneer die gemach- tigd zijn, mogen ze meedoen. Waar j zijn nu de schoone dagen van woleer gebleven, toen deGoudenLceuw wel beier de Zoete Inval van de makelaars had mogen heeten. Wel zijn de tijden dan ook veranderd. Vroeger at de Gou den Leeuw uit iemands hand tegenwoordig zit hij als een ver scheurend dier voor den ingang van het gebouw en laat die en die en die niet toe, tot ten slotte de notarissen alleen blijven en het erentfeste ge- slacht der makelaars finaal is doodge- 1 beten I En dat terwijl veten hunner in de makelaardij hun sponeen, dat beeld is onjuist, want hoe veelzijdig een makelaar ook wezen moet, paard rijden komt in zijn vak niet te pas. Weliswaar nemen de menschen he' met beeldspraak zoo nauw niet. Hek ik niet nog pas gelezen van iemand, die in de schrijfmachinebranche zijn sporpn verdiend had? Dit is een waar dige tegenhanger van het rapport, aau de hand waarvan de geachte spreker zijn voorstel verdedigde. Zoo'n rapport met een hand hoe kwam het stomme dier er aan Ja, hoe komen de menschen er aan, kalm heen te lezen over prachtige be richten als ditde voorzitter hield tot den jubilaris een welsprekende rede, terwijl de muziek een schetterende fanfare blies Wat een stem moet die feestredenaar gehad hebben oqj boven dat schetterende koper uit te komen Je wordt soms bang van al hel fraais, dat je leest. Zoo ls er dezei dagen een huishoudboek verschenen, samengesteld door een vrouw. Na tuurlijk. Daar is haar domein. Maai niet zonder angst heb ik onder d< posten van dat boek, onder zout, zeep soda, suiker, zien staan Zakgol<' man Is liet dan al zoover met ons geko men, mannen broeders, dat moedei de vrouw, evenals zij den steenkolen man betaalt en den bakker, ons ook het zakgeld toebedeelt, waarvan zt dan zeker ook het bedrag vaststelt FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 13