Als gij aw kind EMSER-WATER iourbüjet 6f een .rondiretsblljet bij rich heeft Het feit, dat ze zoo goed als geen geld bij zich hadden en de zonderlinge bagage, uit inbrekers- werktuigen bestaande, droeg er ook niet toe bij om de geloofwaardigheid Van hun bewering te verhoogcn. Wat de op een hunner bevonden brieven betreft, beweren zij, dat zij die in hun eigen kamer gevonden hebben. Zij erkenden, dat zij hun ba gage met het koord, dat zij bij zich hadden, uit het raam hebben neerge laten. Gebleken moet zijn, dat het twee tal reeds vroeger in Amsterdam ver toefd heeft Er wordt nu nagegaan of de Duitsdhe justitie wellicht een appeltje met de Jeugdise „pleizlerrei- zigers" te schillen heeft BRANDEN. Te H Haantje, gemeente Sleen, Is afgebrand de woning, bewoond door de weduwe Lee kamp en toe behoor en- de aan den heer Winters. Van den inboedel werd niets gered. Alleen het huls was verzekerd. GEDENKTEEKEN. De vervaardiging van het gedenk- teeken van Jan van Oldenbarneveid dat te Amersfoort zal worden opge richt Is opgedragen aan den beken den beeldhouwer August Falise, lean- ear aan de Rijksschool voor Kunst nijverheid te Amsterdam. LANDARBEIDERS. De in 1906 ingestelde Staats-eom- missie voor den landbouw heeft hare rapporten en voorstellen omtrent den oeconomischen toestand der landar beiders uitgeeeven. Zii concludeert o. a. tot de volgende maaireeeten ver betering van den phvsischen toestand der plat.telandsbevolkine door het te gengaan van bodemverontreiniging en verstrekking van meer geneeskun dige hulp, verbetering van de wo ningwet, algemeene en vakontwikke ling der landarbeiders, door meer practisch landbouwenderwijs; ver strekking van grond aan landarbei ders desnoods door gemeentebestu ren bescherming van den landarbeid zonder maximalen arbeidsdag met vrijlating van vrouwen- en kinderar beid in eigen bedrijf en loonarbeid- verbod van kinderen beneden de 12 jaar landarbeidersverezekering door liindbouwongevallen - verzekering; vrijwillige ziekteverzekering, invuli- diteits- en ouderdomsverzekering. EEN GESTRAFTE ZAKKEN ROLLER Het „Rottend. Nbld." vertelt De kapitein van een der Hullbooten heeft de gewoonte, als hij te Rotter dam is, een of andere plaats van ver maak, variété, schouwburg, concert zaal of zoo te bezoeken. Nooit slaat hij over, maar nog nooit ook heeft hij zoodanige plaats kunnen verlaten, of hij miste don een sigarenkoker, dan een zakdoek, dan weer wat anders. Als hij iets in zijn zijzakken deed was hij er zeker van, dat het op de een of andere manier zou verdwijnen. En bijna zeker dat dit zou geschieden in de pauze. Maar die zekerheid en bij- niWeüexiieui waren lang niet zoo erg als de cnzeiierneid, wie de dader was en hoe het toen in 's nemelsnaam mo gelijk was, dat iemand, die goed bij nju positieven is, hem maar niet kon betrappen. Daar moest iets op gevonden wor den. En de Engelsciiman vond er iets op. Hij nam twee lapjes zeildoek, naaide die vol mei scherpe ongure vischha- keu en naaide vervolgens in eik van zijn zijzaküeii een lap met die visch- hakeu zoo, dat de punten naar bene den zaten. Verleden week werd de proef op de aom genomen. Weer was het pauze en Weer liep onze vriend in koffiekamer of corridor wat op en neer. Juist zal hij een glas bier aan zijn mond bren gen, als eensklaps een heftige ruk de helft uit zijn glas gooit en een pijn lijke schreeuw den kapitein de zeker heid gaf, dat de visch gebeten had en aan den haak zat. Het was een visch die niet stom was, zooais de meeste visschen, maar een die .geweldige Hollandsche vloe ken uitbraakte, die de Engelschman voor een beleefd compliment opvatte voor zijn vindingrijkheid, en waarop hij even beleefd antwoordde Mr. Pickpocket, 1 am verry sorry,, but it was not my fault. Look here, there is a policeman, he will serve you right. (Meneer de zakkenroller, het spijt me, maar het was niet mijn schuld. Kijk, daar is een politieagent, die je wel helpen wil). En met ernstig gehavende hand ging de zakkenroller mee naar het bureau. Vooreerst zal de Engelsch man van hem wel geen last meer heb ben. Maar heiaas er zijn meer pick pockets op hel oogenblik in Rotter dam, we worden ook in dit opzicht wereldstad. uit de Haagsche en Amsterdamsche Brieven aan de verschillende bladen De heeren briefschrijvers vertellen niet veel nieuws. Daarom laten we 't bij twee hapjes. De Amsterdammer van de „Prov. Gron. Ct." heeft het over de valsche munters Vaischmunterij schijnt hier ter ste de nog bij voortduring gepleegd te worden. Onze tramconducteurs, de menschen, die wellicht het meest mei kleingeld te maken hebben, ontvan gen nog telkens valsche dubbeltjes, kwartjes, halve guldens en guldens, en zeer nauwgezet laat de tranidirec- tie, die haar personeel terecht die schade niet laat dragen, aan het einde der week den voorraad valsch geld deponeeren bij de politie, die er intusschen maar niet in slaagt den maker er van op te sporen. Maar nu is er een vaischmunterij ontdekt, wuaraan voor mij voorloo- pig een luchtje kleeft. Een vrouwtje zou namelijk een valschen stuiver zoo'n nieuwen nikkelen in de tram in betaling hebben gegeven. Men heeft het mensch, dat zich van geen kwaad bewust was, aangehouden, haar een half dozijn uren op het poli- tiebuieau gehouden, haar gefouil leerd, huiszoeking bij haar gedaan, daarna, omdat zij vertelde den stui- j ver van hare moeder gekregen ie nem ben, ook bij deze een lnvai gedaan, doch het resultaat van dit alles is nihil geweest en de juffrouw staal weer op vrije voeten. Op haal gezond heidstoestand ze verkeert in be langwekkende positie zal het wel geen goeden invloed hebben gehad, maar ik heb een zeer sterk vermoe den, dat te groote ijver, hetzij van een tramconducteur, hetzij van een inspecteur van politie, haar dien part gespeeld heeft. Want het wil er bij mij niet in, dat een valsche munter er ooit aan zou denken munt te slaan uit zijn bedrevenheid door onze nik kelen stuivers na te maken. Welk metaal hij daarvoor gebruikt, moet hem dat, dunkt rnij, toch een schade post opleveren, want al wist hij een alliage van lood en ander metaal te vinden, dat voor zoo'n namakerii ge schikt is, dan zijn de kosten van ver vaardiging en het risico van ontdek king toch zoo groot, dat hij toch lie ver zijn heil in valsche kwartjes of vaLsche guldens zal zoeken, dan in valsche vijfcentssiukken. Intusschen, de politie onderzoekt ijverig, gelijk zij alles ijverig onder zoekt, en als det onderzoek iets op levert, dan zal ik er mijn lezers ver slag van doen, zoo noodlg een „pec- cavi" - Ik heb mij vergist (didisiès) dac aan vastknoopend. Voorloopig ge'oof ik echter nog niet aan de val sche stuivers. De Hagenaar van het „Deventer Dagblad" schrijft Met groote hardnekkigheid houden de geruchten In de pers aan over voorgenomen reizen van onze Ko ningin in het buitenland- Het Is mil bekend, dat de secretaris van Hare Majesteit alle geruchten dienaan gaande logenstraft, ze kortweg „uit de lucht gegrepen" noemt, maar miin ervaring in de journalistiek leerde mij, dat zulke dignitarissen wel eens verplicht zijn, verstoringen af te Leg gen, die later minder juist blijken te zijn geweest. Ik heb daarom ook el ders, waar men goed ingelicht is, ge ïnformeerd, maar ook daar liet men zich zeer gereserveerd uit. Mijn in druk is eciner, dat er wel degelijk gedacht wordt vermoedelijk heeft er zelfs reeds een ofiicieuse gedach- tenwisöeling met andere Hoven over plaats gehad over een bezoek van onze Koningin aan buitenlundscne vorsten, maar zulke aangelegenheden blijven nu eenmaal langen tijd offi cieel geheim. Een beetje geduld dus nog. DE BURGEMEESTER VAN BEST. Eon adres, voorzien van ongeveer 300 handteekeningen van inwoners van Best (N.-B.), is verzonden aan den Commissaris der Koningin en aan Gedeputeerde Staten. Het adres bevat een protest tegen het optreden van den liet. De Wert te Best, tegen den burgemeester dier gemeente. Veroordeeld wordt de wijze waarop een viertal Raadsleden den burge meester tijdens zijn afwezigheid heb ben behandeld, welke behandeling naar overtuiging der adressanten, al-' leen aan het drijven van den heer De! Wert moet worden toegeschreven. I Tevens wordt betreurd dat de secre- tarls tijdens de afwezigheid van den burgemeester niet een beter begrip van zijn plicht had, omdat een be hoorlijke voorlichting zijnerzijds al het gebeurde had kunnen voorkomen. ZESDE ANTIREV. PARTIJDAG. Te Groningen werd onder voorzit terschap van den heer J. Wirtz Czn. te Winschoten, de 6e anti-rev. partij-, dag in de provincie Groningen ge-1 houden. Nadat spr. de vergadering had geopend met een krachtige op wekking met de welbeproefde begin selen der anti-rev. partij te blijven voortarbeiden, sprak prof. nir. P. A. Diepenhorst te Amsterdam over: Iets over Colvijn's beteekenis voor het so ciale en politieke leven. Daarna sprak ds. A. H. van An- del te Baarn over: Onze ooalitie. Kr&gea vaö de nationale daden Van den heer R. Lehmann, zooais hij tel, maar hij had se zelf aangewakkerd So. ntet na 15 maanden, maar reeds na 9 maanden volgde de decoratie op het aanzoek 4o. het Chr. Nationaal Boeren comité had blijkens een rede van ds. Colenbrander, „gehoopt" zelf wel voor de krijgsgevangenen te kun nen lOTgen 5o. Dr. Kuype- heeft het voorgesteld, alsof zijne beschuldigers hem ten laste legden, het geld voor zich zelf besteed te hebben. Dat was een „misleidende" voorstelling. „Wat voor waarde hebben nu deze 5 punten Zij bewijzen m. alleen, dat dr. Kuvper zich zelf in een zwaarwichtig stuk, al» zijne apologie was in klef nigheden heeft vergist Voor mr. Troelstra Is echter dU al les genoeg, om aan dr. Kuvper's goe de trouw te twijfelen voor hem Is het genoeg, om te constateeren, dat er onder dr. Kuyper's bewind was „een centrum van corruptie" n.L West- meijer. Dr. Kuyper heeft gezegd, dat hij het listig weefsel van deze intrigante niet doorzag. Mr. Troelstra gelooft daar eenvoudig niets van. Afgezien van de zaak-R. T^hmnnn is trouwens z. i. dev oorgenomen decoratie van E. A, Lehmann aanlei ding genoeg om een justjtiëel ingrij pen op gTond van art 362 Wetb. v. Strafrecht te wettigen. Althans een onderzoek is noodig. Dat moet de Ka mer willen, vooral de rechterzijde, niet alleen om het belang van het land, maar meer nog om het belang van den beschuldigde zeiven. Stelt mr. Iroetsira-flu zoo'n parle mentaire enquête want daar wil hij heen voor Neen, hij vraagt aan de voormannen der rechterzijde, dat zij hem toch van deze onaangename taak zullen ontslaan. Zij moeten zelf bet daartoe noodige voorstel doen. Het zal mij benieuwen, of iemand op Troelstra's welwillende imitatie zal ingaan. Maar als niemand het uoet, twijfelt er dan niet aan, dat mr. Troelstra of een van zijn vrienden het doen zuiien. Het heele drijven der so ciaal-democraten is daarheen. De zaak is dus nog niet uit. zij begint fei telijk pas. De acte van beschuldiging is pas opgemaakt. Dat was het eerste bedrijf. Nu komt htt tweede. De Ka mer op het rechtsgestoelte, dr. Kuyper in zijn boetekleed op de bank der be schuldigden, mr. Troelstra vormt het openbaar ministerie, R. Lehmann en zijn secretaris en juffrouw MathUue en mr. Tideman, de getuigen. Zou het zoowel in het belang van onze Nationale Eer ais van het Recht nu maar niet het allerbeste zijn, dat nog tijdig het scherm valt Intusschen, de heeren moeten het weten 1 Spert en Wedsfrijdess INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL gezond, vroolijk en frlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen. WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukke lijk den naam j Dr. HOMMEL. VOETBAL. DE BOLTON WANDERERS ENGA- GEEREN EEN HOLLAND- SCHEN SPELER. Naar wij vernemen, hebben de Bol ton Wanderers, die tot nog toe in de Engelsche le league wedstrijd op wedstrijd verloren en in de laatste weiten verschillende nieuwe spelers „kochten", eene correspondent ie ge opend met een hunner Hollandsche vrienden, om te trachten, den N'eder- landschen international E. Snethlage, van wiens spel men de gunstigste herinneringen heeft behouden, te be wegen, de „Trotters" in de Kerstweek in twee wedstrijden bij te staan. Of dit met de tegenwoordig geldende in ternationale bepalingen mogelijk zal zijn, hangt af van den aard der wed strijden. In competitie- of bekerwedstrijden zal hij niet mogen uitkomen. In elk geval is het een bewijs, dat Snethlage zeer zeker over voor een Hollander buitengewone capaciteiten beschikt. LTel.") HOCKEY. De Competities. Zondag worden de volgende wedstrijden gespeeld: le kL: Amsterdam-Hilversum te Amsterdam; De Musschen—H. H. V. te Haarlem; OdisHaarlem, den Haag. 2de kl. A: den. 2de kl. B: Rotterdam. LeidenUtrecht te Lei- VictoriaDordrecht te ka tegen aandoeningen der slijmvliezen Prijs per J/i kruik 26 cent. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. Verkrijgbaar in Apotheken. Prijs 1.26 per flacon. PersUverzicht DE ZAAK-DR. KUYPER IN DE TWEEDE KAMER. De Kamer-overzichtschrijver van „De Tijd" schrijft o. a. Naarstig heeft mr. Troelstra bijeen gezameld, wat in „Nieuwe Courant" en „N. Rott. Cour." is geschreven over de verklaring. En dat haalde hij nu nog eens overhoop lo. Dr. Kuyper heeft zich eenige malen in data's "ver gist 2o. Dr. Kuyper had „kennis ge- SCHAATSENRIJDEN. De amateur-hardrijder W. Taconis te Heerenveen is door den Nederland- schen Schaatsrijdersbond aangezocht voor training naar Davos te gaan. TOCH EEN RIJWIEL TENTOONSTELLING. „Het Rijwiel" meldt, dat de plannen van de Rotterdamsche vereeniging van Rijwielhandelaren zullen verwe zenlijkt worden. Een tentoonstelling van rijwielen, banden en sportbenoodigdheden zal gehouden worden in Maait 1910. NOG EEN VLIEGENDE HOLLANDER. Naar „De Auto" meldt is de heer C. v. Maasdijk dezer dagen naar Pau vertrokken, waar binnenkort de vlieg machine, door genoemden hoer be steld, zal arr:veeren, waarna met de vliegproeven een aanvang zal worden gemaakt ZWEMMEN OOMS—MAAS. De Antwerpsche Zwemclub geeft den 2den December een feest, ter eere van het feit, dat de burgemeester van Antwerpen ee re-voorzitter van de club geworden is. Bij die gelegenheid zal Ooms tegen Maas zwemmen op de 500 meter. (Jit de Arbeiderswereld DE STAKING IN N.-Z. WALES. De eisch der stakende mijnwer kers, dat de geschillen met de werk gevers zullen worden onderworpen aan het oordeel van een scheidsge recht, voordat het werk wordt her vat, is door den premier overge bracht aan de mijneigenaars. Die vau de Zuidelijke districten hebben bereids geantwoord, dat zij dien eisch niet inwilligen. Wel zijn zij be reid d& gesChilten voocr to leggen aan den loonraad. Ook de mijneigenaars ln het Noor den en het Westen hebban den eisch der siakers afgewezen. Er zijn nu door de staking en het daaruit voorspruitend gebrek aan steenkool 20.000 arbeiders zonder werk. De stakers zijn voornemens een mijn te explolteeren op coöperatie ven grondslag. 20.000 STAKENDE MEISJES. Op aandringen van Gompers, den bekenden Amerikaanschen arbeiders- leidor, hebben ongeveer 20.000 meis jes van 17 tot 20 jaar, allen werkzaam in fabrieken van dameskleoiing in het Qoston van New-York, den arbeid neergelegd. Zij eLschen korteren beidstijd en hooger loon en zij heb ben alle kans hare eischen ingewil ligd te zien, daar de fabrikanten juist op het oogenblik geen arbeidskrach ten kunnen missen. Kerk en School EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen het beroep te Stads kanaal door den heer II. L. Boerlijst, prop. te Amsterdam. GER. KERKEN. De heer R. Huls, predikant te Nieuw-Amsterdam. heeft wegens re denen van gezondheid zijn emeritaat aangevraagd. Beroepen te Marken de heer F. C. Meijster, candidaat te Katwijk aan Zee. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren J. C. Mom, geboren te Dord recht, W. J. Slis, geboren te Som- melsdijk, C. Kroon, geboren te Am sterdam. Geslaagd voor het eerste ge deelte de heeren J. EL Teunlsse en E. P. Snijders. Met goed gevolg afgelegd het doc toraal examen ln de Nederlandse lie letteren door mejuffrouw M. J. van Soest. Amsterdam. Bevorderd tot doctcn* ln de -rechtswetenschap op Stellingen rnej. Anne Bolle, geboren te Middel burg. Amsterdam. Met gunstig gevolg Is afgelegd hei doctoraal examen ln de rechtswetenschap door den heer J, G. de Hoop Schoffer. Utrecht. Geslaagd candid nat theolo gie I de heeren M. G. Gerritsen en H. E. Beker Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer R. E. Kiel- stra, geboren te 's-Gravenhage, op proefschrift: „Duitsche Verekeorspo- proelschrift: „Duitsche Verkeerspo- Geslaagd voor het arts-examen eer ste deel de heer C. F. van Hei-waar den. Bevorderd tot arts de heer A. J. Koxteweg. VRIJE UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechts geleerdheid de heer J. Verdam, op proefschrift„Kinderdoodslag Kindermoord". Gemengd Nieuws POLITIEKE INBREKERS. Aan „Daily Express" wordt uit New-York gemeld, dat inbrekers uit het landhuis van Knox, den Ameri kaanschen minister van buitenland- sche zaken, te Valley Forge alle staatsstukken hebben geroofd, die hij daar bestudeerde. Het zilver en de andere kostbaarheden lieten zij on aangeraakt. Dat moeten dus politieke inbrekers geweest zijnl BEDELAARS-STREEK. In Parijs is onlangs een bedelaar aangehouden, die de virtuositeit in zijn vak zóó ver gedreven had, dat de politie hem strafbaar achtte. De bedelaar speelde de volgende ko medie Hij slofte in armoedige plunje de straat af, op een aanzienlijken af stand door een grooten Newfound lander hond gevolgd- Bij het zien van een been of een korst brood, snelde de bedelaar daar heen, doch de hond sprong hem achterna en trachtte hem den afval te ontrukken. Een hevig ge vecht ontstond, eindigende met de overwinning van den üond, die^ met het been in zijn bek vluchtte. En de uitgeputte arine man lag snokkend op straat. Dan waren er altijd medelijdende voorbijgangers, die hem opbeurden, en met zijn lot begaan, geld bijeen brachten, om den hongerige in de ge legenheid te stellen, wat eten te koo- pen in plaats van het door den houd weggenomen been. De dageiijksche inkomsten van de zen Dc.-u-ei.aar bixiioegen ongeveer oü ir., waarvan zoowei aijzed als zijn gueti-geilresseer<le viervoetige hand langer ruim konden leven. Doen de slraalverlooning werd op gemerkt zoodat beuelaar en hond voortaan een nieuw nummer zuiien moeten onstudeeren. WORSTELAAR, WIELRENNER, BEUL. Er ligt climax in het achtereenvol gens uitoefenen van deze beroepen. Utto Meyer, een bekend Duilsch wor stelaar en wielrenner Iemand die reeds aan ruwheid gewend was ge raakt heeft een aanstelling ais beul gekregen. Toevallig is de man, dien hij het eerst terecht moet stel len, zekere Brauer, een vroegere ka meraad van hem op de wielerbaan. Brauer is n.L wegens moord op een koopman te Keulen ter dood veroor deeld. DE KOMEET VAN HALLEY. Op het observatorium van Lick, in Californië, is men erin geslaagd een spectrum te verkrijgen vun de komeet van Halley, een resultaat, dat tot nu toe niet verkregen was. Er is vastge steld, dat het spectrum niet lichtend was uit zich-zelf, maar dat het slechts was samengesteld uit weerkaatst licht Geen aanduiding heeft men kunnen verkrijgen ten opzichte der scheikundige samenstelling. Ex worden expedities uitgerust ln de Vereenlgde Staten en ook In Enge land, om de komeet waar te nemen gedurende de totale zoneclips, die ln Mei 1910 zal plaats hebben, en die ge heel zichtbaar zal zijn in de Poolstre ken en ln een gedeelte slechts van Australië. DB HUDSON-FULTONFEESTEN De Amerikaansche commissie voor de Hudson-Fulton-feesten heeft een gouden herinneringsmedalile aan de ze feestviering laten slaan, die zal worden aangeboden aan de regeerin gen, die daaraan hebben deelgeno men. Generaal Woodford heeft een exemplaar der medaille aan presi dent Taft overhandigd, en vertrekt de volgende week naar Europa om ook aan onze regeering en voorts aan die van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië de medaille uit te reiken. VERSTERKING DER ENGELSCHE VLOOT. Het Huis van Afgevaardigden van het Australische Gemeentebest heeft met 39 tegen 9 stemmen een motie der regeering aangenomen, uitsprekende, dat onverwijld een begin zal worden gemaakt met den bouw van een Aus tralisch eskader bij de rijksvloot. OVER DEN OORLOG. In een Russisch blad schrijft m'n- heer Kapferer een artikel over de luentvaart in 1910, waarin hij onder andere zegt, dat de vliegmachines binnenkort zóó talrijk en zoo geper- fectionneerd zullen zijn, dat zij allen oorlog zuilen onmogelijk maken. Toen we dit bericht lazen waren we onuitsprekelijk verheugd. De oorlog onmogelijk I Maar.... twee minuten later zien we helaas een ander bericht, dat meldt, dat de Zweedsche luitenant-kolonel Unge torpedo's heeft uitgevonden, die in de lucht werken net zooals de vroe gere torpedo's in het water. Honderd torpedo's en een lanceertoestel wor den naar Krupp te Essen vervoerd door de Maatschappij Mars, om daar op groote schaal vervaardigd të wor- dtn en verder te worden bestudeerd. De torpedo's van Unge kunnen een afstand van 4500 meter doorloopen. Zij hebben een lading van twee kilo aan explosie-stoffen en ontploffen, hetzij door aanraking met het mikpunt, het zij op een voorafbepaald oogenblik, vastgesteld door een uurwerksysteem. De aanvangssnelheid van zulk een torpedo is 50 meter per seconde, maar deze stijgt weidra tot een snelheid van 300 meter. Deze uitvinding Is van veel belang in den strijd tegen de bestuurbare luchtballons. Bittere ontgoocheling weer De oor log zal niet. worden afgeschaft, neen nog wreeder gemaakt worden. We zijn wel modern I.... LEGERSCHANDALEN IN SERVIë. De geschiedenis der Servische le- gercorruptie is opnieuw verrijkt met een fraai staaltje van omkoopecrij. Het Servische legerbestuur stuurde een paar maanden geleden een mili taire commissie van deskundigen, onder leiding van don eersten lui tenant. Rajkowitsch, naar de Zweed sche patronenfabriek te Lanzkrona, i die een strenge controle zou hebben uit te oefenen op het aanmaken der munitie. Daarbij is het tusschen Raj kowitsch en de andere vier commis sieleden tot een hevig conflict geko men. De vier officieren beschuldigen Rajkowitsch van omkoopbaarheid, en beweren, dat hij een betaalde agent der Zweedsche fabriek is, welks voor Servië aangemaakte munitie on bruikbaar is. De heeren seinden dit ook aan den minister van Oorlog en eischten tegelijkertijd hun terugroe ping. Maar tevens wilden zij Rajko witsch persoonlijk te lijf gaan, zoo dat deze in de fabriek moest vluch ten. Dit werd door de directie der fabriek aan den Servischen minister van Oorlog geseind, die daarop tele grafisch de gansche commissie terug heeft geroepen. BELGIë EN DE CONGO. Donderdagavond is te Liverpool de groote protest-meeting tegen het Bel gische Congo-beheer gehouden. Voorgelezen werd een brief van den aartsbisschop van York, waarin gezegd wordt, dat de toestand van den Congo wel is waar verbeterd is, maar dat men niettemin de pogingen moest verdubbelen, om van de Belgi sche regeering vervulling der bij tractaat aangegane verplichtingen te verkrijgen. Sir Arth. Conan Doyle verklaarde, dat hij geen vertrouwen had in de belofte der Belgische regeering en dat men krachtdadiger dan ooit moest werken. EEN BOMMENWERPER. Een anarchist heeft In het raidden van de stad Paulo (Brazilië) een bom in den winkel van een Duitscher ge worpen, waardoor een groote brand is ontstaan, die de geheele wijk met verwoesting bedreigt. Naar verluidt, zijn verscheidene menschen omgeko men. AUTOMOBIELONGELUK. Op de Via Appia te Rome is de auto mobiel van den grondeigenaar Mon- tari in botsing gekomen met die van de beide Amerikaansche millionnairs Lockoport uit New-York en Weber uit Californië. Beide auto's werden totaal verbrijzeld, de Amerikanen en hun chauffeur zwaar gekwetst, terwijl de heer Montari ongedeerd bleef. Een boerin echter kwam onder een eter automobielen en werd doodelijk gekwetst HET NUT VAN POLITIE HONDEN Dank zij de politiehonden, van web ker africhting men in Duitschland tegenwoordig zooveel werk maakt, is het opsporen van misdadigers veel gemakkelijker geworden. Onlangs vermeldden wij, hoe gauw een politie hond de bedrijvers van een achtvou- digen moord in het dorpje BogusLa- wtee had kunnen aanwijzen. En nu hebben politiehonden elders weer een booswicht achterhaald. Nu melden de Berlijnsche couran ten, dat op het landgoed Dalmiu van den oud-minister Podbielski op de zesjarige dochter van den tuinmat een moord was gepleegd en dat van Dalniin uit Berlijnsche politiehonden ontboden waven. De honden werden dadelijk afgezonden en nog In den loop van den dag kwam hot bericht, dat de honden den moordenaar opge spoord hadden en deze in hechtenis genomen was. Hij ls een zestienjarige tuindersjongen van het landgoed. Eerst wilde hij loochenen, maar na een langdurig verhoor bekende hij het meisje vermoord te hebben. EEN GRUWELDAAD. Inlichtingen worden verzocht tot vaststelling van de identiteit van ze keren V. Dariin of Warlin, die ongo- veer half October j.l. to Barcelona in een hotel .heeft vertoefd, in gezelschap van een meisje, dal hij ziin dochter noemde. Een paar dagen na hunne aankomst is dit meisje op haar bed gevonden, gedood door een vuurwa pen, terwijl van den als heer geklee- den persoon aanvankelijk geen spo ren waren te vinden. Op de tafel wa ren achtergelaten verschillende pa pieren en een visitekaartje, waarop de han had geschreven, dat hij van Antwerpen afkomstig was en weduw naar was. In de kamer zijn nog gevonden een portefeuille met eenig geld en twee enveloppen met het adres Monsieur Dariin, waarvan een pos te restante Scheveningen, met stempel 's-Graven hage, en de andere poste restante Den Haag, met stempel Scheveningen. Kort daarna is in een bosch te Bar celona, hangende aan een boom, ge vonden het lijk van genoemuen heer, door een revolverschot, midden in 't voorhoofd getroffen. In Antwerpen is de naam Dariin of Warlin niet gevonden in de registers van bevolking of burgerlijken stand- Van alles, wat kan strekken tot vast stelling van de identiteit der perso nen, wordt mededeeling verzocht aan het departement van Justitie te 's-Gra venhage. kort kieuw». „De Sirene". Dit veertiendaagsch tijdschrift voor autonieuws bevat de ze week: Eene herinner mg aan de propagandatochten door Java, met tal van bijzonder fraaie foto's, door den heer J. F. Verwey. Voorts nog een portret van den nieuw-benoein- den gouverneur-generaal, den heer A. F. W. Idenburg. De bijlage is een kunstfoto van een reis van Z .Exc. de gouverneur-gene raal J. B. van Heutsz. „De Luchtvaart" schrijft ditmaal ever De opleidingsvaarten in 1909. Over vogelvlucht en vliegmachines zwaarder dan de lucht. Goedkoop waterstofgas. De 16e vaart van de „Rotterdam". De tegenwoordige stand der luchtvaart. Voorts kleine mededeelingen. De ongeluksmijn te Cherry iri Illi nois is wederom dichtgemetseld, om dat de brand zich opnieuw onrustba rend uitbreidde. De mijn zal nu eeni ge weken gesloten blijven, zoodat de kans op meer reddingen beslist is ver keken. Te Corinto in Nicaragua gaven een aantal inwoners overluid op straat hun vreugde te kennen over eeu be richt, dat generaal Estrada, de aan voerder der opstandelingen, ecu over winning zou hebben behaald op de re- geeringstroepeu. De overheid liet de onvporzichtigen in hechtenis nemen en deed veertig van hen zonder vorm van proces fusilleeren. Ten gevolge van aanhoudende re gens welke de laatste dagen op Corsi ca vielen, is een geweldige rotsmassa losgeraakt en heeft een dorpje in de nabijheid van Ajaccio gedeeltelijk verwoest. Een aantal huistes werden vernield; twee personen zijn vernlet- terd, terwijl ougeveer 15 dorpsbewo ners ernstige verwondingen opliepen. iSorgerlifks Staatf HA A RLEM M ERM E ER Getrouwd J Tates en J. Cardol, J. W. Honcoop en F. de Smit, P. Th. de Winter en P. Turk. Bevallen M. de Boer—Clemens, d-, A. Kort—Blonk, d., A. HuisFlobö, d., G. CamffermanHoning, d., J. DeugdMarkus, z., M. Brand—v. Diemen, z„ N A. SchuurmanMaar- Ie, z., H. J. VosTreffers, z., F. v. d. Bergv. <L Meulen, d., E. Mulder- Eilander, d., T. BrasWitte, d., A. W. Oudenaar—v. Staverden, d., NL C. BootDunweg, d. Overleden Krijgsman, 66 j., P. Jurriens, 75 j., J. Lommerse, 56 j., P. Haan. 3 j.. J. H. E. Evers, 22 j., E. E. Vuurens, 9 mnd. Steomvaartberichten Het stoomschip Delfland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, vertrok 25 Nov. van Leixoes. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 25 Nov. Perim. Het stoomschip Celebes, van Arm sterdam naar Batavia, passeerde 25 Nov. Point tte Galle. Het stoomschip Prins Willem IV, van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 25 November, des namiddags 9 uur, van Havre. Het stoomschip Frisia arriveerde 26 November te Amsterdam van Buenos Ayres. Het stoomschip Noord am arriveerde 26 November n.m. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Gorredijk (Neptune- lijn), van Rotterdam naar Newport News, arriveerde 25 November n.m. te Baltimore. Het stoomschip Maartensdijk (Ca nada-lijn), van Montreal naar Rot terdam, passeerde 26 Nov. voorm. 9 u. 25 min. Prawle Point.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 14