Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2Te Jaargang. No. 8I0T ZATERDAG 27 NOVEMBER 1909 Ml II HAARLEM S DAGBL ABOHHBMENTBB FBR DRIB BAANDBNl Voor Haarlem iI f126 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)s i-30 franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers 0.02M Cüllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H 'je omstreken en franco per post 0.45 U!f£av8 der Vennootschap Loarens Coster. Dlrectenr J. C. PEEREB00R» ADVERTEN i ÜÊNI Van 1—5 regels 50 Cts,: iedere regel meer 10 Cts= Buiten het Arrondl-ssfacnt Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel mee? /as& Reclames So Cent per regd. Bij Abonnement aanziemijk rabat Advertentiën van Vraag' en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie; Groote Bontstraat tatercommnnaaS Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratis 724* Drukkerij: Zuider Buitenspaarns 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 28 NOVEMBER. Schouwburg: Nieuwe Ned. Too- neelvereen.: Madame Sans-Gêne, 8 u. Brongebouw: Wedstrijd voor Solo zang, 8 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoor stelling. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. KL Vereeniging: Specialiteitenvoor- Btelling, 7 1/2 uur. MAANDAG 29 NOVEMBER. Schouwburg: De Hagespelers: De Oester, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Brongebouw: le Kunstbeschouwing, „Kunst zij ons Doel," 1 tot 5 en 1\ tot 10 uur. Bennebroek: Raadsvergadering, 7 3/4 uur. KL Vereeniging: St. Nicolaasfeest, 5 1/2—8 uur. OM ONS HEEN No. 1042. EenFranschman over Nederland Niets is moeilijker, dan onze omge ving te zien. Te zien, dat wil zeggen te bewonde ren in al de schoonheid van lijn en kleur. De inda*uk stompt af door de ge woonte, vervaagt, verdwijnt op 't end, wanneer we niet oppassen. Wie niet wil blijven zien, wordt langzamer hand als een ziende, maar die blind is hij k a n niet meer zien. Toch is er zooveel aardigs om ons been te kijk. 's Morgens, als ik van de Ge dempte Oude Gracht af de Franke- straat inga, zie ik altijd weer met ge noegen dat flauw gebogen straatje, met een ouden gevel in de Anegang op den achtergrond en een boom, die ergens over een muur heengroeit, een schilderachtig plekje, dat in belle zon vooral bijzonder aantrekkelijk is. Zulke hoekjes heeft de stad bij tien tallen. En het heele land bij duizen den. Maar toch denk ik. dat we ze niet voldoende zien, niet goed zien, telkens wanneer ik een artikel vol geestdrift lees over ons land. Nu pas in Je sais tout staat er weer zoo'n stuk in, van Camille Lemon- nier, over La petite rose de H o 1J a n d e, waarmee hij ons prin sesje bedoelt. Wel wat laat, maar daarom niet minder goed gemeend beschrijft hij, welke feestvreugde er gloeide in het land, toen de geboorte van Juliana bekend werd. Hoe te Rotterdam de geestdrift opgloorde, „zooals op die kermisdagen, wanneer de geheele stad, ouden en jongen, kleinen en grooten, zelfs de politie, gaat rond springen ondnr den kreet van Osse, osse.... Die goede Camille, die alle Rotter dammers laat meedoen aan het hos- vermaak, tot de gendarmerie nationale toe, en dat in Rotter dam, zóó dicht bij Papendrecht Maai- de namen heeft hij vrij goed onthouden. Dat hij de Boompjes voor Boemtjes uitmaakt, wie zal het hem kwalijk nemen, die leest van de vroo- lijkheid in de versierde dorpen, van de kleine, aardige Ka en Ké en Sa Mietje en Netje, terwijl ze daar wan delden met hunne mutsen als vlinder- vlerken. Hoe ze babbelden, lachten en m de handen klapten. Die verloofd waren, vergaten er den armen jon gen om, die met de pofbroek aan, den hoogen hoed op het hoofd, zuigende aan een met linten versierde pijp, da gelijks plechtig zijn bezoek komt af leggen en zijn met krijt opgewreven klompen aan de deur laat staan. Hier schiet mijn lezer in een lach en zegt allicht, dat dit weer de oude vergissing over Nederland is, alsof de heele bevolking bestaat uit mannen met pofbroeken en vrouwen met vleu gelmutsen. Met uw welnemen, de Franschman heeft gelijk. Toen hij in Nederland was, zal hij u en mij ook wel gezien hebben, maar ons vond hij niet belangwekkend. Uw type, al ia uw knevel nog zoo onberispelijk ge kamd en uw modische pantalon nog zoo goed in de vouw, kan hij overal in de wereld zien. Gij en ik zijn ba naal, hopeloos gewoon. Let maar eens op, hoe verschrikkelijk doodsch en saai in geïllustreerde bladen de afbeelding van een congres er uit ziet. Vijftig mannen in jasjes en col bertjes, alsof 1 een voorgeschreven uniform wasJe kunt, zonder onder schrift, geen Rus vein een Spanjaard en geen Duitscher van een Griek on derscheiden- Geen wonder, dat onze Franschman het oog heeft gericht op het platte land, waar nog eigenaardige dracht en kleur behouden gebleven zijn. Kijk eens, als ge het tijdschrift machtig worden kunt, naar de vrouwenfiguur, die Hitchcock schilderde. Wat een kleunveelde, al kon hij het ook, ter wille van het gebruik, niet laten om den eeuwigen molen te schilderen op den achtergrond van het landschap. En let dan op het prentje het op onthoud voor de herberg, waarbij de Zeeuwsche kleeding opgeld doet en de ongenoemde schilder een wonder effect verkregen heeft van kleur en lijn en zonneglans. Neen, Lemonnier heeft in onze alle- daogschheid geen belang gesteld. We kunnen er om glimlachen, dat in zijn artikel een afbeelding voorkomt van het paleis in het Noordeinde, zooals een Nederlander het nog nimmer ge zien heeft, met een stoet van men- schen, die wachten op de blijde tij ding, voor zoover ze te onderscheiden zijn allen zonder uitzondering gekleed in nationaal costuum. Als er dames naar de nieuwste Parijsche mode en hoeren in gekleede jas bij zijn, dan staan ze verscholen in de streepjes, waarmee een handige teekenaar een volksmenigte aangeeft. Maar op den voorgrond komen ze niet. En dan het Nederlandsche land schap Er is een prentje bij van hui zen met een kerktoren op den achter grond en schepen in een stille gracht op den voorgrond, waarvan je vraagt: waar heb ik dat gezien? Wel overal, dat kan geweest zijn te Am sterdam, in Dordrecht, in Haarlem zelf, maar als wij er voorkomen, zien we het nauwelijks meer. Op de bladzij daarnaast op een smallen weg een hondekar, die langs een smal kanaal gaat, met een zeilend scheepje op den achtergrond, aardig afgekeken beeld van de wijde polders in ons land, die zoo'n diepen indruk geven van ruimte en rust. Ik zal niet zeggen, dat J. Wely onze Koningin bijzonder goed getroffen heeft in het Friesclie costuum, met een tulp in de hand. Maar de afbeel ding doet het toch wel in het midden van al die prentjes vol kleur en idea lisme, waarmee de schrijver zijn proza heeft versierd. Bevallige gedachte was het, die hem dit stuk in de pen gaf. Een tocht stel de hij zich voor, van bewoners van allerlei plaatsen uit Nederland, naar Den Haag, wachtende op de blijde tijding. Het is vergeefsche ar beid, die dichterlijke fantasie te ver talon, het lichte, luchtige, losse, leni ge Fransch ontsnapt aan de pogingen van een Hollandsche pen. Lemonnier kan natuurlijk met onze klanken in het geheel niet overweg. Waar gaan ze heen? vraagt hij van den door hem gedroomden optocht. Naar 's-G ravenage, wat be- teekent La Haye, voor zoover het knarsen van een schaaf op een stuk hout 'ets beteekenen kan. Onze arme moedertaal I Als Ne- derlandsch Verbonder zou ik me die nen boos te maken op dien Fransch man, die meent dat 's-Gravenhage L a H a y e beteekent, terwijl wij toch immers precies weten, dat het anders om is. Toch krijg ik het niet gedaan, om mij daarover tot verontwaardi ging op te schroeven, uit dankbaar heid voor do dichterlijke gedachte, die van zijn artikel de oorsprong was, en van de herinnering, die hij in zijn aardige prentjes geeft aan de schoon- lieid van ons land. 't Is waar ook, Nederland is mooi 1 Maar de Neder landers moeten er weer af en toe op gewezen worden. Toderen Zondag, mooi of minder mooi weer, ga Je, als H maar even kan, in den omtrek een middagwan deling doen. Soms in Bloemendaal, dan weer naar Heemstede of in den Aerdenhout. Op een dag kreeg ik een gast, die nog nooit Haarlem had ge zien. Wo maakten hel plan voor een lange wandeling, om hem zooveel mogelijk te kunnen laten zien. Zóó lang, dat het heele gezelschap, geloof ik, blij was toen het weer een stoel onder zich kreeg. Maar het eigenaardige was, dat ik zelf een gevoel had, of ik nieuwe stre ken gezien had. Toch kende ik ze wel, al die oude hoekjes en plekjes. Bij de poging om den gast het mooie te doen zien, was ik ook zelf weer uit de sleur geraakt en had gekeken met frissche belangstelling en de oogen wijd open.... Als we dat iederen dag deden, wat zouden we een genot hebben van nobele soort, dat niets kost. Daarom vond ik Lemonnier's fan tastisch artikel zoo aantrekkelijk. Met zijn fouten in 't Hollandsch. Want wie kan mij zeggen, wat Naagscopsjes kunnen wezen Als ik zeg, dat de schrijver bonbons bedoelt, dan raadt u het misschien Haagsche hopjesl J. C. P. Stadsnieuws Museum v. Kunstnijverheid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen van Zondag a. s. af eene reeks afbeeldingen tentoon gesteld zijn, betrekking hebbende op de Itaüaansche renaissance, die ter bestudeering dezer stijlrichting eene bijzondere gelegenheid bieden. Wij vinden er o. a. nauwkeurige opnamen der paleizen, die zich in Rome, Vene tië, Padua, Milaan, Napels en andere steden van Italië bevinden met hun architectonisch beeldhouwwerk en hunne inwendige versiering, zoodat wij een juist beeld krijgen dezer weel derige kunstuiting, die zooveel in vloed op de overige landen van Euro pa heelt uitgeoefend. Zondagmis de toegang kosteloos. DOMHEIDSMACHT. Begin December zal, zooals we reeds meedeelden, ter gelegenheid van 't 40-jarig tooneel-jubiieum van mevr. Christine Poolman, in den schouw burg aan den Jansweg „Domheids macht" van Marcellus Emants, opge voerd worden. Een commissie, be staande uit de heeren Mr. P. Tide- man, J. B. Schuyl, M. Binger, E. W. van Someren Gréve, F. M. Delfos en Ch. Ritsema, heeft zich gevormd, die mevr. Poolman op dien gedenkwaar- digen avond huldigen zal. Natuurlijk zal „Cremer" niet ach terblijven. Maar zullen de andere too- neelvereenigingen, zooals bij vroege re gelegenheden, weer door afwezig heid schitteren? Over de creatie van mevrouw Pool man schreef de heer Fr. Netscher vroeger reeds „De hoofdrol van mevr. ter Voorst werd vertolkt door mevr. Christine Poolman, en wel op een wijze, d'e ons opnieuw met bewondering vervulde voor deze actrice, die wij. Haarlem mers, zoo weinig te zien krijgen. Ze speelde zoo precies en waar, en zoo beschaafd als een dame uit die krin gen. Ze overdreef met en in niets, zelfs niet als ze af en toe boos werd en in ver wij ten uitbarstte. Haar mevr. ter Voorst is een creatie van haar, waarvan de herinnering, door de na tuurlijkheid en de frappante juist heid, nog lang bij ons zal naleven. Ook van 't stuk zelve en de overige medespelenden werd in dit verslag met veel lof gewag gemaakt. 't Kan dus een. mooie avond wor den I Niet onaardig. De politieverordening schrijft voor, dat na ondergang der zon de wagens van een licht voorzien moeten zijn, hoewel geen vorm van lamp voorge schreven is. Zooals gisteravond een persoon in de Groote Houtstraat reed, zal het toch zeker niet bedoeld zijn. Een politie-agent stevende er tenminste op af en zei: maar zeg eens man, heb je een vogelkooitje aan je wagen hangen? Dat was zoo, behalve dat er een lichtje in plaats van een vogeltje in zat. De lachlust werd bij menigeen gaande gemaakt. Heropening De heer D. J. Kors heropent heden in het perceel Spaarnwouderstraat 59 zijn winkel in manufacturen, beaaen, dekens, enz^ Vrijdagavond hield de heer J. H. Janson, inspecteur van den A. N. W. B.} in de bovenzaal van De Kroon een lezing voor de leden van den „Tech nische Vriendenkring", over „Goud, hoe men het vindt en wint". De bijeenkomst, die niet zeer druk bezocht was, werd met een kort woord van welkom tot spreker en aanwezigen door den heer Galjard geopend. De heer Janson begon met op te merken, dat het goud, waarvan onze ringen enz. vervaardigd worden, niet het zuivere 24-karaats goud is. On vermengd goud is heel lichtgeel van kleur; het ons bekende goud Is veel donkerder, door bijvoeging van an dere metalen, hetgeen voornamelijk gedaan wordt om de bewerking te vergemakkelijken. De smelttempera- tuur is 1050 gr. C. en 't soortgelijk ge wicht bijzonder groot, n.l. 19.34. De meest opmerkelijke eigenschap van dit edel metaal Is, dat 't zich niet ge makkelijk met andere elementen ver bindt 't lost zich voornamelijk op in een verbinding van salpeter- en zwa velzuur. in de natuur treft men het goud aan als erts, voornamelijk in kwarts; wordt dit kwarts nu door de een of andere oorzaak tot gruis ver splinterd en bereikt het een beek of rivier, dan ontstaat 't zoogenaamde stofgoud. In de meeste landen wordt goud gevonden, ook in 't onze, maar in zoo geringe hoeveelheid, dat 't de exploitatie-kosten niet loonen zou. Transvaal vooral is een rijk goud land; vóór den Engelsch-Transvaal- schen oorlog bedroeg de opbrengst per jaar 1/4 van die der geheele we reld, ongeveer 193 millioen gulden. De bewerking van het erts tot zuiver goud is vrij ingewikkeldnadat 't erts met boormachines uit de mijn gehaald is, wordt 't gesorteerd, het geen in Transvaal voornamelijk door Kaffers "eschied, die daarin groote handigheid bezitten. Hierna komt 't in den goudmolen, waar 't tot stukjes van kleinen omvang verbrijzeld wordt terwijl mortieren, waarin stampers werken, voor de verdeeling van het erts verder zorgen. Ten slotte wordt langs chemischen weg 't eigenlijke goud van alle bij komstige elementen gezuiverd. Tal van lichLheeiden verduidelijkten de interessante voordracht, waarop de lieer Galjard zich tolk der aanwezi gen maakte en den spreker dank zee- de voor den triooien avond, dien hij den „Technische Vriendenkring" had willen bereiden. Aanbesteding. Door den architect A. de Moaker alhier is aanbesteed: Het bouwen van een houten café-restaurant op het terrein der in 1910 te houdenBloemen- tentoonstelliug, voor rekening van den heer M. Germans. Ingeschreven werd reep. voor het bouwen en voor het terugnemen door den aannemer van het gebouw, door: Coamelissen en Kreuger, f 4620 en f 1100. H. Fernhout, Amsterdam, f 3600 en 1230. Gehr. de Graaf, Halfweg, f 3842 en 672. Gebr. J. en S. Winnubst, f 3795 en 600. P. Box, Schoten, f 3888 en f 1000. W. Hoek, f 4156 en f 870 Louw en Lubbers, f 4050 en 700. Schiphorst en Philips, f 3987 en 1300. Zwaan en Timmer, Zaandam, f4756 en 1200. J. Vink. Schoten, f 4300 en f 8S( Haarl. Coöp. Bouwersbond, f 4000 en f 1100. F. J. Zandvoort, f 3700 en f 700. De inschrijvers bij wien geen woon plaats ls genoemd wonen alhier. S. D. A. P. Door de S. D. A. P., aid. Haarlem, wordi een openbare vergadering ge houden, waarin als spreker zal op treden de heer F. van der Goes, met het onderwerp: „Vrouwenarbeid en Prostitutie". Voor volgende vergaderingen zullen worden uitgenoodigd als sprekers mar. Mendels en Mevr. Roland Holst, enz. Crescendo. Men schrijft ons: De manrienzangvereeniging „Cres cendo" heeft het voornemen binnen den kortst mogelijken tijd haar eer ste concert te geven. De groote toe neming van het ledental, bewerkt door den nieuwen directeur, den heer Henri Pielage, die in twee maanden tijd het koor met een paar dozijn zangers wist te versterken, zal het j mogelijk maken eenige zeer belang rijke toonwerken uil lc tomvu. yj. m. zijn in studie koren van Beethoven Tilman en het mooie en geestige Jan Gerstekoor van Philip Loots, opge dragen aan Apollo ie Amsterdam. Blijven de leden goed studeeren, dan zal Crescendo de onaangenaam heden van een directeurswisseling spoedig te hoven zijn. In een vergadering van de Vereen, tot Verbreiding der Waar heid, werd tot voorzitter gekozen, in plaats van den heer J. 't Hart, die als zoodanig bedankt had, de heer W. ten Boom. Door den architect A. de Maaker te Heemstede is aan J. Vink, aannemer te Schoten, na onderhand- sche besteding, opgedragen het bou wen van een winkelhuis met boven woning aan de KI. Houtstraat alhier en voor rekening van den heer C. de Jager. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Git de Omstreken BLOEMENDAAL. Door B. en W. is aan de Bloemen- daalsche voetbalvereeniging vergun ning verleend voor het plaatsen van een clubgebouwtje op het terrem aan den Meer-en-Bergschen weg. Ook ls aan G. C. Vrint vergunning verleend voor het bouwen van een schildersatelier in Hartelust, en aan Van VVienen te Haarlem voor het bou wen van een woon- en winkelhuis met afzonderlek© bovenwoning aan ue Korte Kleverlaan. OVERVEEN. J. Th. Bornwater. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van den heer J. Th. Bornwater, arts 1e Overveen, kwam een commissie uit het bestuur van den geneeskundigen kring van Haar lem en omstreken, bestaande uit de heeren Dr. C. A. J. Krol, Dr. H. L. van Linden van den Heuvel, M. Stef- felaar, arts, en Dr. A. A. G. Land, den juhilaris gelukwenschen, waarbij de voorzitter, de heer Krol, eenige hartelijke woorden sprak. Ook van de zijde der dorpsgenooten ondervond de heer Bornwater zeer veel belangstel ling. HAARLEMMERLIEDE c. a. De heer J. Schrijvers, t« Halfweg, zal 1 Januari a.s. 25 jaar in betrek king zijn als onderwijzer aan de school in de afdeeling Houtrakpol- der. SPAARNDAM. Bond voor Staatspensionneering. De afdeeling Spaarndam. van bo- vengenoemden bond hield Donderdag avond een algemeene ledenvergade ring, hoofdzakelijk tot het uitbren gen van de verslagen van secretaris en penningmeester. Daaruit bleek, dat de toestand der afdeeling tame lijk bevredigend kon genoemd wor den. Het ledental vermeerderde in den loop van dit jaar met twee. De penningmeester heeft nog een klein bedrag als batig saldo in kas. Besloten werd voorts, een spreker uit le noodigen, om in de maand De cember een spreekbeurt te vervul len. HEEMSTEDE. De heer T. P. de Kaper alhier is be noemd tot onderwijzer aan een bij zondere school te Amsterdam. Gemeenteraad. De agenda van de eerstdaags te houden raadsvergadering vermeldt het jaar 1911 in punt 8. Dit moet zijn 1910. HILLEGOM. Tot notabelen der Ned. Herv. Ge meente zijn herkozen de heeren F. W. Vlotman, J. van Til Rz. en Joh. v. Til Jr., rosp. met 175, 171 en 123 stemmen. De heer D. Moolhuijzen ver kreeg 73 stemmen. AERDENHOUT. Jeugdige avonturiers. Door de politie werden hedennacht te half twee 2 jongens van dertien en veertien jaar, zwervende hier aange troffen. Het bleek bij onderzoek, dat deze knapen afkomstig waren uit de inrichting voor onbehuisden in de Constantijn Huijgensstraat te Amster dam. Daarheen zijn zij door de poli tie teruggebracht. HAARLEMMERMEER. KANTONGERECHT. Bij koninklijk besluit van 24 Novem. ber 1909 is aan mr. F. R. Crommelln, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1910, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van kanton rechter te Haarlemmermeer, onder biugms als zoodanig HALFWEG. Vanwege den A. N. W. B. en de N. A. C. zijn aan de einden van het dorp waarschuwingsborden geplaatst, 't zijn daar gevaarlijke kruisingen met de electrische spoor. Bij de Vrijdagavond gehouden ver kiezing is tot lid van liet kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier her kozen de heer C. W. Weiselher stemming moet plaats hebben tus- schen de heeren H. D. Kerkhoven en C. van der Fance. SLOTEN. Mej. A. Beuker alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Weesp. NIEUW-VENNBP. Aan de Chr. school alhier 'e be noemd tot onderwijzeres mej. Van Driem. alhier. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap „Scheeps- exploitatie-maatschappij „Maria van Hattem", te IJmuiden, gemeente Velsen. Zij heeft ten doel het exploiteeren van schepen, met dien verstande, dai de vennootschap nooit meer dan één schip in eigendom mag hebben. Het kapitaal der vennootschap be draagt f31.000, verdeeld in 31 ann- deelen, elk groot f1000. ZANDVOORT. Door B. en W. zal op Vrijdag 10 December publiek worden aanbe steed de leverantie van het benoo- digde drukwerk en bureaubehoeften der gemeente-secretarie, alsmede de leverantie van de leermiddelen, schoolboeken en schrijfbehoeften voor de beide openbare lagere scholen, ge durende het jaar 1910. Aan den gemeente-veldwachter S. Behrens is op zijn verzoek tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend. I u-aunuoiuogiug rw 1 bewezen diensten. bhiueaiauts UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Tusschen Unitas (Ned. Christ. Tex- tielarbeidersbond) en de beide R.-K. Diocesane Textielarb.-bonden zijn on derhandelingen ioopende om een ein de to krijo-en aan den bostaanden or ganisatievorm-strijd. RIJKSKAASMERK. Naar van betrouwbare zijde ge meld wordt, zal het rapport der com missie van onderzoek naar een bruik baar rijkskaasmerk weldra aan den minister van Landbouw worden uit gebracht. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. „De Echo" schrijft o. a. De Papendrechtsche strafzaak is nog niet geëindigd. Nu het Arnhem- sehe Hof een nader onderzoek heeft gelast, zullen wij er wel meer van hooren. Dit staat vast de behande ling van deze zaak. die door de bar- baarsche en tegen alle rechtsbegrip pen indruiscliende wijze door liet Hof te 's-Hertogenbosch werd gesmoord, de behandeling dezer zaak voor liet Hof te Arnhem, heeft meer licht en daarmede meer waarheid gebracht in de Papendrechtsche troebelheden. Nog niet alles is helder en klaar, en of ooit wel bet volle licht deze zaak zal komen, zal te bezien zijn. Want ook bij het Arnhèmsche lfuf voelde men de neiging, nu en dan, do pogingen te verijdelen, om dicj>er en dieper door te dringen in deze belang rijke quaestie. Maar al blijft nog veel in de scha duw, dit is wel zeker, dat men nu ge rust mag zeggen, dat de veldwachters van Papendrecht ruw zijn opgetreden, niet hebben geschroomd te mishande len, zich niet hebben ontzien arres-' tanten af te ranselen. De veldwachters zullen, dat is ze ker, de gevolgen van hun optreden moeten dragen. Maar hoe onsympa thiek hun optreden ook is, hoe laak baar hun gedrag, hoe afkeurenswaar dig hun houding voor de verschillen de rechtscolleges, waarvoor zij hun verklaringen onder eode bevestigden, hoe strafbaar ook hun daad, men mag nooit vergeten, dat zij de slacht offers zijn van omstandigheden. Daar in Papendrecht was het een zooitje. Vechtpartijen, mishandeling,' waren daar schering en inslag. Een hoop half beschonken kerels terrori seerde daar den boel, zette alles opr stelten. Ruw. onbeschaafd, maakten zij het de politie lastig, die tegen hem niet was opgewassen. Toen werdeni de rijksveldwachters er op afgestuurd.1 met de opdracht, den boel daar in; het reine te brengen, daar wat meer orde te brengen, daar te zorgen, dat de fatsoenlijke burger niet werd ge molesteerd door onbeschofte klanJ i ten. Zij kwamen en zii maakten schoon

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1