Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandse!) Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON Het Vergaan van de „Lady Jerrayn." 27e Jaargang. Ho. 8108 MAANDAG 20 NOVEMBEB 1909 B ABONNEMENTEN A D V E R T E N TlÈNi PER drib maandbni gmSb' "783$$ Van 1—5 regel» 50 Cte.: iedere regel meer 10 Cts. Euiten hef Arrondteeaenf Voor Haarlem i i l 128 JjVBkmMrSfftteignX. Haarlem van 1—5 regel» L—elke regel meer /0.26 Reclame» 30 Cent per reed. Voor de dorpen In den omtrek «aar een Agent gevestigd b (kom der fraaüranrSSP/a B? Abonnement aanzienlijk rabat v gemeente)1-30 Jpyj&jt PkS"^AW Advertenüên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 28 Cts. per plaL:^g| Franco per post door Nederland 1-65 O 60 cts' voor 3 plaatsingen A contant &dffl^USbhi,,voir'HiUlim" aarS Beda!:ae m Administratie: Groot» Houtstraat Ce omstreken en franco per post „045 Uterciimmnnaal Teletoonnnmmer der Redactie 800 ec der Administratie 724. Uitgave Je? Vennaotseftap loarcns Coster. Directeur J. C. PEERHBOOi.Drnkkert): Zolder Bnltenspaame fl. Teleloonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandscfa Advertentie-Bureau D. Y. ALTA» Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Minister-zijn ls een baantje, dat ook z'n schaduw-zijden heelt. Aller- earst moet men zich pal-stellen tegen lastige volksvertegenwoordigers en dan loopt men ook nog de kans dooar een politiek-heethoofd te worden ver moord. Vooral de Fransche Excellen ties hebben daarvoor veel risico. Nu is er weer EEN AANSLAG GEPLEEGD OP DEN FRANSCHEN MINISTER VAN OORLOG. Maar... bij heeft een generaal voor den minister aangezien, en zich dus leelijk vergist. Zaterdagmiddag loste een persoon twee revolverschoten op generaal Ve rand, die op weg was naar een feest maaltijd. von den Fransohen bond van gymnastiek ver eenigingen en dien hij voor den minister van Oorlog hield. De generaal werd licht aan het voorhoofd en vrij ernstig in den nek gewond, naar het militaire hospitaal gebracht, waar de geneesheeren ver klaarden, dat zijn toestand geen zorg behoefde te wekken. De pleger van den moordaanslag, Endedsi genaamd, is oud-militair, hij zei beambte bij de legeradministratiie te Bousada (in Algiers) te zijn ge weest en aldaar door officieren ge ploegde fraudes ontdekt te hebben. Wijl de officieren bevreesd waren, dat hij de ontdekte verduisteringen en vervalschingen openbaar zou ma ken, besloten ze hem uit den weg te xuirnen. Hij zei de voorts, dat hij, twee maanden geleden een brief aan den minister van Binnenlandsche za ken had geschreven, om dien van de zaak op de hoogte te stellen, maar dat hij geen antwoord had ontvan gen. Ten slotte had hij besloten, zich op den minister van Oorlog, generaal Brun, te wreken. Een ander bericht meldt, dat de •ichieter niet wel bij 't hoofd is. Aan a'n vergissing zou men 't haast zeg gen I Voor den minister is die vergis sing een bof, maar voor generaal Verand niet. Ook de SPAANSCHE SOLDATEN IN MAROKKO hebben 't niet aangenaam. Reeds meermalen, zelfs uit bronnen die het weten konden, is beweerd, dat de strafexpeditie ten einde was. En nu blijkt, dat daaraan nog niet gedacht wordt! Integendeel uit Marokko komt de tijding, dat de Spaansche krijgs macht naar Nador op marsch gegaan zijn. Dit is' natuurlijk om een bezet ting van 't mijngebied der Beni-Bifrou te bewerken. Reeds meldt een offici eel telegram uit Melilla, dat de ca valerie der voorhoede het plateau van den berg Atlanta zonder noe menswaardig verzet heeft bezet. Of de Mooren zich gewillig uit hun an dere stellingen zullen laten verdrij ven, zal de tijd leeren. Bijzonder vechtlustig schijnen de Rif-lieden niet meer te zijnl De Spaansche troepen hebben daar entegen weer een versterking ont vangen van ruim 2000 man, ter aan vulling van de door ziekte openge vallen plaatsen in de gelederen. Met deze hernieuwing der actie ia tevens een einde gemaakt aan de door de Inboorlingen sleepend GEHOUDEN* VREDESONDER HANDELINGEN. Slechts enkele stamhoofden toch meldden ziel) nu en dan In het hoofd kwartier aan, terwijl anderen weer hun komst aankondigden, maar ge neraal Marinas tevergeefs op het be paalde uur lieten wachten. De Zaterdagavond gehouden verga dering van den Spaanschen minister raad beraadslaagde uitsluitend over do positie der Spanjaarden in Ma rokko, tengevolge van de nieuwe ac tie. De ministerraad besloot onmid dellijk technische commissiën naar Melilla te zenden, om de punten vast te stellen, waar voorloopige verster kingen gebouwd moeten worden en besloot insgelijks, dat de Spaansche troepen uit Marokko naar het vader land zullen terugkeeren, al naarmate en wanneer de opperbevelhebber, generaal Marinas, dit gelegen zal oordeelen en de reservisten, zoodra zij in Spanje terug zijn, naar huis te zenden. Dit wil met andere woorden zeg gen, AAN GENERAAL MARINAS wordt geheel de vrije hand gelaten. Wanneer deze nu maar niet al te strijdlustig woirdtl Ook ligt er in op gesloten, dat Spanje haai' versterkt gebied in Marokko, vooral rondom Melilla wil uisbreiden. Vermoedelijk zal 't geheele mijngebied daarin dan opgenomen worden, want waarom anders de nieuwe actie van generaal Marinas om de Mooren uit dit gebied te verjagen? En bij dit alles heet 't, dat SPANJE GEEN VEROVERINGS POLITIEK wil voeren, 't Vorige kabinet en ook 't tegenwoordige heeft dit herhaal delijk verklaard, en toch... Wel blijkt steeds duidelijker, dat de Marokko-politiek der Spanjaarden door de kabinetswisseling niet be langrijk veranderd is. Dit is wel een argument voor 't vaak opgedoken ge rucht, dat Spanje door huitenland- sche afspraken (lees Frankrijk) ge bonden is. DE SPAANSCHE CORTES weer bijeen is (vermoedelijk tegen 15 December) zal er wellicht weer over de buitenlandsohe politiek gesproken worden. Maar niet alleen over Ma rokko. Aan den leider der uiterste Cata- leensche groep is door minister Mo- ret medegedeeld, dat dan de afge broken debatten over de gebeurtenis sen in Barcelona en den veldtocht zullen voortgezet worden. Dat kunnen weer woelige verga deringen worden. Ook IN t ENGELSCHE LAGERHUIS zal t dezer dagen wel stormachtig toegaan. In de zitting van Woensdag zal minister Asquith een protest-mo tie voorstellen tegen de verwerping of uitstelling der begrooting door het Hoogerhuis. De ministers zijn er dus wel gauw bijl Dinsdagavond stemt 't Hoogerhuis over de motie Lansdowne en Woensdag protesteert 't Lagerhuis al, dat al is opgeroepen in de vaste verwachting, dat 't Hoogerhuis de motie van Lord Lansdowne zal aan nemen. De PROTEST-MOTIE van t ministerie zal zoo luidt 't plan de campagne! worden ge steund door een algemeen geacht li beraal afgevaardigde; het debat er over zal Woensdag en Donderdag du ren. Daarna zal de premier de ko ninklijke boodschap voorlezen, waar bij de zitting van het parlement voor onbepaalden tijd wordt verdaagd, ondier bijvoeging, dat de regeering zoo spoedig mogelijk aan den Koning zal voorstellen HET LAGERHUIS TE ONTBINDEN. De bedoeling der regeering is daar toe in het begin van Januari over te gaan. Op deze laatste bijeenkomst van het huidige Lagerhuis zal een pcroote openbare bijeenkomst dei' liberale partij volgen, waarschijnlijk Vrijdag in Albert Hall, waar minister As quith het wachtwoord voor de alge- meene verkiezingen zal uitgeven. Naast hem zullen alle ministers op het platform plaats nemen. UIT RUSLAND wordt gemeld, dat door de regeering bij de Doema een wetsontwerp inge diend is betreffende de versterking van de provinciale gendarmerie. Bij 't ontwerp is een memorie gevoegd, welke een bijzonderen kijk geeft op den binnenlandschen toestand van bet Russische rijk. Volgens deze me morie is de bestaande revolutionnai- re beweging in Rusland onder den invloed van een aantal economische en andere factoren wederom sterk toegenomen en strekt zij zich uit over bijna alle deelen des rijks. Behalve de zuiver revolutionnaire beweging is ontstaan een nationalistisch agra rische, die vooral op den voorgrond treedt in gewesten, waar de gendar merie slechts zwak of in 't geheel niet vetrtegenwoordigd is. In de memorie wordt verzekerd, dat de revolution naire beweging onder de boeren en arbeiders in alle gouvernementen toe-1 genomen is. Vooral in de Oeral is dit het geval; telkens komen nieuwe re- volutionnaire organisaties het hoofd; opsteken. Volgens een verklaring van de rechterlijke autoriteiten in het gouvernement Kazan neemt het aan tal politieke misdaden daar snel toe. Het geheele gouvernement kan als revolutlonnair beschouwd worden. DE KRETENSER KWESTIE. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Weenei» geseind, dat de Knetensers besloten hebben alvast afgevaardigdn voor de Grieksche Ka- met te kiezen ten einde op deze wijze te dwingen tot een beslissing over het eiland. Men verwacht ten gevol ge van dit besluit der Kretensers ern stige verwikkelingen. ONDER ONS. Het mannenkoor „Onder Ons" hield Zaterdagavond een feestelijke bijeen komst in de Concertzaal van St. Ba- vo, die nagenoeg geheel gevuld was. Onder de aanwezigen bevond zich de familie Beynes, waaronder de be schermvrouw, mevr. de wed. J. J. F. Beynes, en de eere-voorzitter, de heer J. J. Beynes. Een orkestje, bestaande uit viool, piano en klarinet gaf als 't ware een preludium tot den feest avond. Vervolgens trad het koor, onge veer vijftig man sterk op met Zon dagswijding van Fr. Abt. Met dit stuk, en met het daarop volgende „Omhoog" van G. A. Heinze, behaal de het koor den 2den prijs in de 3de afdeeling op den Zangerswedstrijd in het Brongebouw. Dit feit zegt reeds genoeg van het gehalte van het Za terdagavond gepresteerde. Ons leek de voordracht zeer be schaafd, de dirigent, de heer W. P. J. van Geanert, scheen zijn manne tjes heel goed onder appèl te hebben, terwijl wat de keuze der beide stuk ken aangaat, ons vooral het eerste uitstekend beviel. Het publiek gaf groote ingenomenheid te kennen. Vervolgens trad het mandoline-en semble „Con Amore" op met een vroo- lijken, twinkelenden marsch, en daarna met een weemoedig stuk, ge naamd: „J'ai tant pleuré". Met deze ongewone muziekafwisseling, die het ensemble welwillend verleende, had het een ongemeen succes. Opvallend was de mooie pianobege leiding van den heer G. J. van Oort. Daarna trad do bekende Nederland- sche dichter-humorist Johan Schmier op, die vooral met zijn eigenaardige ode aan de erwtensoep zeer veel suc ces had. Ook de pruimeboom, zooals die door hem werd voorgedragen, werkte sterk op de lachspieren. Een bijzondere verrassing werd den aan wezigen bezorgd door een feestlied, expresselijk voor deze gelegenheid door den zanger op het mannenkoor Onder Ons vervaardigd. In dit lied passeerden ach tereenvolgens de familie Beynes, de spoorwagens, do heer Van Gemert als directeur, en de vijf bestuursle den op geestige wijze de revue. De. toejuichingen en het applaus waren dan ook zeer krachtig, waardoor de heer Schmier zich tot het geven van een extra-nummer genoopt voelde. Het koor trad daarna op met het stemmige Avondlied van Joh. J. H. Verhulst, dat algemeen in den smaak viel. Na de pauze traden dezelfde personen weder op. Een gezellig bal besloot den in alle opzichten geslaagden avond. Kerstfee st viering. Woensdag 25 December zullen de kinderen, die de Zondagsschool van Ds. J. W. Knottenbelt bezoeken, in de Bakenesserkerk hun Kerstfeest vieren. Als steeds zijn ook de ouders uitgenoodigd. Militaire zaken. Door het bestuur van den Neder- landsche Slagershond is verzocht, te willen bevorderen, dat bij onder- handsche aanbesteding van de leve ring van vleesch, met zorg wordt toe gezien dat alleen tot solide slagers uitnoodigingen tot inschrijving wor den gericht en voorts dat aan de in schrijvers aan wie de levering niet wordt gegund, daaraan, zoodra mo gelijk, kennis wordt gegeven. Door den minister van Oorlog is bepaald dat voor zooveel zulks nog niet is geschied, hieraan gevolg zal worden gegeven. Terwillevanhetkind. 1-Iet llaarl. Comité voor het bouw fonds van het Centr. Genootschap voor Kinderhersteliings- en Vacantie- kolonies heeft tot dusver ontvangen een bedrag van ca. 700 en bovendien een gift van 10Ü0. Waar /70,Ü0Ü benoodigd is voor den bouw van hot tehuis wordt nog eens dringend aangedrongen bijdragen in te zenden bij den penningmeester, den heer J. Schreuders. Een wereldreiziger. Wij lezen in de Deli-courant: Vanmorgen hebben we 'n bezoek ontvangen van een zeer merkwaardig man, een reiziger, die in deze tijden van snelle en steeds snellere ver keersmiddelen „de oude paden" in fi guurlijken en letterlijken zin blijft bewandelen, 't Is de heer N. Saeijs, Haarlemmer van geboorte en zoon van de nbekenden geograaf, wiens liefde voor kennis van den aardbol op den zoon blijkbaar is overgegaan. In September 1906 ging Dr. Blink, een Belgisch geneesheer, een wed denschap aan om in 6 jaar tijds, te voet, een trip rond de wereld te ma ken. Hij vroeg den heer Saeijs op zijn kosten de reis mede te maken en deze ging - p .iet voorstel in. Maai' in Parijs werd de dokter ziek, kreeg genoeg van de zaak; de heer Saeijs echter had geen lust terug te gaan en zette de firma op denzelfden voet voort. Alleen trok hij verder over Ma drid naai' Lissabon, scheepte zich daar in voor New-York. Vandaar trok onze globetrotter dwars door de Vereenigde Staten, en toen achtereenvolgens door Mexico, door enkele Zuid-Amerikaansche re publieken naar Buenos-Ayres, waar hij zich weer inscheepte naar Mar seille. Toen kwam Zuid-Europa aan de beurt, de Balkanstaten, ging het over den Hellespont via Klein-Azië en Palestina naar Egypte. De heer Saeijs doorkruiste vervolgens Soe dan en trok, de Oost-Afrikaansche kuststreek houdend, naar do Kaap. Per stoomschip ging het weer naar elders, daarna naar Bombay om- vervolgens geheel Voor-Indië door te trekken en via Pendjab naar Ran goon te wandelen. Van Rangoon bracht hem een schip naar Penang, en per „de Koek" kwam hij gisteren de straat van Malakka overgesto ken. Over een dag of wat keert de heer Saeijs naar Penang terug, reist dan via Singapore naar Java, denkt dit land in de lengte door te tippelen, onderneemt dan een kruistocht dooi Oost-Azië en gaat daarna „huistoe".- In 1912 denkt hij in Holland aan te komen. Per dag legde de reiziger van 40— 60 KM. af; hij reisde steeds alleen, en vond zijn weg met behulp van kaarten en het kompas. Onze reiziger, een stoere verschij ning in khakikostuurn en voorzien van een groote tasch, waarin de of- flcieele bewijzen dat de door hem op gegeven route getrouwelijk is ge volgd, is voornemens zich don tijd hier ten nutte te maken en een le zing te houden. Wij twijfelen niet of de heer Saeijs zal heel wat hebben beleefd en een schat van ervaringen in zijn dooa hebben. Het zal stellig de moeite loo- nen hem daarover te hooren uitwei den; Woensdagavond om 9 uur treedt hij in de Witte op. SCHILDERSCLUB „DE TIEN". Is, voor de Haarlemmers, Bloemen- daal des zomers meer aantrekkelijk dan in den herfst-wintertijd, zoo is er echter thans wel reden voor een extra- bezoek aan deze gemee-nte. In Hotel „Hartenlust" toch, is van 27 Nov.—5 Dec. gebivakkeerd de Gooische schil dersclub „De Tien". „Hartenlust" zal een ieder bekend zijn, doch ten overvloede wijst een met bloedrood, kabbalistisch merk X voorzien affiche den weg aan do zoe kenden. Een zestal jaren geleden deed ,,De Tien" voor het eerst van zich hoorem- De schilder Aug. Legras was hier de man van het initiatief en is tot he den ook de voorzitter der club. Bij de 9 andere bentgenooten heeft door woonplaats of contract-omstandighe den persoonswijzig>ng herhaaldelijk plaats gehad; men moet bepaaldelijk in het Gooi woonachtig zijn. „De Tien" van heden dan versie ren met een 70-tal hunner werken in olieverf, in aquarel en pastel of als ets de hal en een drietal zalen van Bloemendaal's „Hartenlust". Volgen we den catalogus. Daar is Breman, de pointillist met een 9-tal schilderijen, het mooist uit komend in zijn fleurige en schuiven de korenvelden, de strakke, paarse luchten zwaar van warmte. Dake Jr. met een kapitaal „Bosch bij Delden te doen misschien, maar veel verder doorgevoerd dan zijn an dere inzending, schetsen meest alle. Heijeubrock, de bekende vertolker van fabrieksinterieurs en bootgeval- len, is ook hier door deze onderwer pen vertegenwoordigd. Zijn „Suiker fabriek" heeft gedeelten, die treffend het besmookte en gore, het bedrijvige leven en de rookzware atmosfeer uit drukken. Toon de Jong heeft eisen, Gooische landschappen gevoelvol van opvat ting, fijn en bestudeerd in de détails men denkt aan Dupont. door E. W. H o r n u n g. 40) Santos was de eerste, die in staat was te spreken. Een ander maal zul jij jo mïs- echij.'i nog wel twee maal bedenken, voordat je spreekt, vriend squire. Rattray vroeg mij eenvoudig, wat ik daar had uitgevoerd, woedend van drift, en met zulk een vloek, dat ik op mijn beurt hem ongezouten de waar heid iii het gezicht slingerde. Ik waagde een poging om aan jelui, schurken, te ontkomen, zei- de ik. D is jij hebt dat laken naar be neden gelaten Natuurlijk. Mooi zoo Dan heb ik met je af gedaan, zei hij nu is alles uit. ■Ik deed je een aanbod. Jo wilde het niet aannemen. Ik doe mijn bestjij beantwoordt het zoo maar nu mag ik ook gehangen worden, als ik je looit weer de kans ga*1 De brandewijn en het wijnglas ston den waar Rattray ze moest hebben neergezet, op een eikenhouten bankje naast liet bed terwijl hij sprak liep hij de kamer dwars door, vulde het glas tot over den rand, en dronk het in één slok leeg. Hij slikte nog toen hij zich omkeerde, op Joaquin Santos toeliep, en met een vuist, die beefde, wees naar de plek, waar ik stond. Je wilde met hem afrekenen, zei Rattray, ga je gang. Het spijt mij alleen maar, dat ik er tusschen ben gekomen. Maar geen antwoord volgde, en ditmaal kwamen ook geen kringetjes rook van zijn verdorde lippen de man had sinds het oogenblik, dat Rattray binnenkwam, een sigaret ge rold en aangestoken, maar zij brand de nu onopgemerkt tusschen zijne vingers. Zijn aandacht was geheel op mij gericht. Hij wist welk verhaal ik nu zou vertellen. Hij wachtte er op, «_n was klaar met zijn antwoord- De aandachtige houding van zijn hoofd, het listig schitteren van zijn scherp zinnige oogeoi, zijn hoog en breed ge welfd voorhoofd, de overtuiging van de vele hulpmiddelen, waarover hij te beschikken had, dan het bewust zijn, dat ik zelf gedwaald had, dit al les bracht mij zoo in de war en van de wijs, dat ik er stotterend de woor den uitbracht. Ik vertelde Rattray ieder woord, dat deze verraders achter zijn rug gesproken hadden, maar ik zei het alles zoo haperend, en wat het nog erger maakte, en mij nog meer in de war bracht, ik was mij maar al te zeer bewust van mijn eigen domheid, om aan mijn woorden iets overtui gends te geven. En waarom kwam je dan niette voorschijn om het mij te zeggen vroeg Rattray, zooals ik wel verwacht had. Waarom heb je tot nu ge wacht Juist, waarom herhaalde Santos, met een glimlach en een hoofdknikterwij] een uitdrukking van verdachte toegevendheid en van verademing op zijn perkamentachtig gelaat kwam. En hij voelde zich al weer genoeg bedaard om een trekje te doen aan zijn sigaret. U weet waarom, zei ik, in 't ver trouwen, dat ik bet verst zou komen met eerlijkheid tegenover hem, die tot in hart en nieren bedorven was omdat ik nog hoopte te ontsnap pen. U had mij een kans gegeven, zei ik, dan zou ik er u een gegeven hebben. Zou u, och, zou u Heel vrien delijk van u, mijnheer Cole Neen, neen, zei Santos, niet vriendelijk, maar slim Slim, goed overlegd en ongelooflijk gauw verzon nen Mijnheer Rattray, wij hebben ons allemaal vergistwii dachten met een dwaas te doen te hebben, maar wat een bewonderenswaardige bondgenoot zou hij zijn. Zooveel be vattelijkheid, zooveel handigheid, met zijn long zoowel als met zijn pistool hoe goed zouden wij hem kunnen gebruiken 1 Het verheugt mij, dat je besloten bent hem aan mij over te laten, vriend Rattray, want ik ben het volkomen met je eens. Het is niet meer noodzakelijk, dat hij sterft I Meen je dat riep Rattray scherp. Natuurlijk meen ik dat. Je hadt volkomen gelijk. Hij moet zich bij ons voegen. En dat zal hij, als ik met hem praat. Ik kon niet spreken. Ik was betoo verd door dit misdadig wezen, dat mij wilde verraden op een of andere manier, daarvan was ik overtuigd. Verraad had hij in den zin, dat wist ik mijn dood was zeker en toch kon ik niet spreken. Spreek dun toch als 't u belieft met hem, riep Rattray, en ik zal maar al te verheugd zijn, als je hem wat gezond verstand kunt bij brengen. Ik lieb het geprobeerd en het is mij mislukt. Het zal mij niet mislukken, zei Santos zacht, Maar het is beter dat hij wat tijd heeft om er over na te denkenhij moet er eens over slapen, zooals je zegt. Laten wij hem de laatste uren van dezen nacht nog gelegenheid geven morgen is er tijd genoeg. Ik kon nauwelijks mijn ooren ge- looven toch wist ik, dat er verraad, niets dun verraad in het spel was en den morgen zou ik nooit zien. Maar wij kunnen hem hier niet laten, zei Rattray, dat zou be- teekenen, dat wij den geheelen nacht de wacht bij hem moesten houden. Juist, zei Santos. Ik zal je zeggen waar wij hem kunnen her bergen, als jo mij toestaat even te fluisteren. Zij trokken zich terug en zoowaar als ik leef, ik dacht dat dit voor Rat tray de laatste oogenblikken van zij a leven waren. Ik hield de wacht, maat er gebeurde nietsintegendeel, beide mannen schenen het eens te zijn, de Portugees gesticuleerde, de Engelsch- rnan knikte, terwijl zij voor het ven ster stonden te praten. Hun aange zichten waren eigenaardig geruststel lend. Ik begon n;iij zelf tot kalmte aan te manen en mijn best te doen al dat wantrouwen en die kwade voorge voelens te onderdrukken. Als deze twee het werkelijk over mij eens wa ren (drong ik mij zelf op), dan kon er toch wel heelemaal geen verraad in het spel te zijn. Ik bedacht, dat Rat- Jray lang genoeg samen met mij op gesloten was geweest om de ergste verdenking bij zijn bondgenooten wakker te roepen nu zij het met el kaar eens waren, zou er toch mis schien heelemaal geen bloed vergoten worden (als ik bijv. voorgaf too to geven), zelfs ofschoon Santos er en kele minuten geleden niets om gege ven zou hebben, wiens bloed vergoten werd. Dat was blijkbaar de aard van dien schurk om zijn doel te berei ken of zijn persoon te verdedigen, zou hij iemand het leven benemen met niet meer wroeging dan waarmee de gewone misdadiger geld wegneemt maar moorden alleen ter wille van het moorden was geen genot voor hem. Mijn vertrouwen werd verder^hcr- steld door het gezicht van kapitein Harris altijd een echte schurk zon der eenige beschavinghij had na Rattray uit de flesch brandewijn ge dronken, en lag nu te dommelen op het bed van den laatste, terwijl hij als een goed zeeman zijn horloge naast zich legde. Het speet mij wer kelijk voor hem, toen het gesprek voor het venster plotseling ophield, en Rattray den kapitein wakker maakte. Word wakker zei hij. Wij hebben die matras noodig, jij kunt haar dragen, dan zal ik de kussens an andere dingen nemen. Ga mee, Cole Waarheen vroeg ik ferm. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5