Ons Feestgeschenk. Ons Prinsesje. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. prachtig feestgeschenk Tachtig cents Uit de Omstrekea 27e Jaargang No. 8109 DINSDAG SO NOVEMBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB SAANDBNi Voor Haarlem f 1,28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem 037^ 3e omstreken en franco per post 0.45 T*Tava der Vennootschap Loorens Coster, BIrectear J. C. PE£R£BÖ0IB« ADVERTENT IÊNI Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cte, Eiilten bet ArrondfsKment Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer ƒ0. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie* Groot© Houtstraat tatsrcommonMi Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie724. Cruiser!]: Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiEn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bnltenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Door een bijzondere overeenkomst zijn wij in staat, een aan te bieden aan onze Geabonneer den, namelijk een keurig Album Het prachtig uitgevoerde werk is een Dagboek in beeld van H. K. H. Prinses Juliana, van hatre geboorte af tot heden. Het is uitgevoerd in fraaien Kleurendruk door Hollandscbe artisten en ingericht om bijgehouden te worden in woord en beeld. De nieuwe portretten van 1 Dec. komen er ook in voor. De portretten zijn fraaie lichtdrukken. Het Album is keurig gebonden in wit met goud, de band versierd met wapens. Het is in Haarlem alleen voor onze Geabonneerden aan ons Bureau Groole Houtstraat 53, te verkrijgen voor den spotprijs van per exemplaar. Naar buiten de stad tegen toezending van ban en postwissel 0.90. Zaterdagmorgen te 12 uur zullen de exemplaren van het fraaie Album in ons bezit zijn. Reed» nu bestaat er gelegenheid, zich van een exemplaar te verzekeren door inlevering van onderstaanden Bon en betaling van 0 80 voor Haar lem, f 0.90 voor buiten de stad. Do namen der bestellers worden dan op een lijst genoteerd en de exx. kunnen Zaterdag worden afgehaald. (Toezending naar buiten de stad). ÜMT Aan niemand kan meer dan een exemplaar worden afgestaan. Wij verbinden ons slechts tot levering voor zoover de voorraad strekt. voor één Ex. Album Ons Prinsesje. In te leveren aan het Bureau van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53, met bijbetaling van slechts 80 Cents voor Haarlem en 90 Cents voor buiten de stad. DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 1 DECEMBER. Soc. Vereeniging: Muziek- en voor drachtavond der Haarl. Toynbeever- eonigixig, 8 1/2 uur. Brongebouw: Rolscbaatsenbaan ge opend van 25 en 811 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen, 2 en 8 1/4 uur. KI. Vereeniging: St. Nicolaasfeest, 5 1/2 uur. KI. Houtstraat 2: Cursusavond van den Alg. Ned Bond van Meubelm. en Behangers, 8 uur. Herstemming voor den Gemeente raad. 8—5 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Invloed van bet weer op de go- zondheid" in de rubriek Om Ons Heen. ■ORGELBESPELING In de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 2 December 1909, des namiddags van 2 tot 3 uur, do or den heer W. Ezerman. Programma 1. Phantasie und Fuge, Max Reger. 2. Adagio, G. Merkel. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. 4. Elsa's Brautzug Zum Munster, R. Wagner. Cursus R. K. Geloofs- en Ze- deleer. Ten einde precies te half negen met de voordrachten te kunnen eindigen, tullen bovenstaande cursuslezingen ïn 't vervolg te kwart voor achten be ginnen. SCHERMEN. In 1910 zullen door den Nederland sen en Amaleursehermbond worden uitgeschreven een nationale wed strijd te Haarlem en een international le wedstrijd te Scheveningen, De juiste data worden nog nader «eregeld. STUKKEN VAN DEN RAAD. Straatverbetering. Door G. N. Visser en 9 andere be woners van de Nieuwe Kruisstraat is ingediend een verzoekschrift tot verbe tering van de bestrating en de ver lichting. B. en W. stellen voor, de keibestra ting door klinkerbestrating le vervan gen door bijplaatsing van een lan taarn zal de verlichting worden ver beterd. Stedelijk Museum. De Commissie van Toezicht beveelt ter vervulling van de plaats, welke met 1 Januari a- s. in hare commis sie zal open komen door gewone af treding van Jhr. Cb. F. van do Poll, aan de beer enJhr. Cb. F. van de Poll en John. F. Hulk. Gemeentegrond. De firma Droste en Co verzoekt om een strook gemeentegrond >n den Veerpoider, toegang gevende tot de fabriek, gedeeltelijk te doen bestra ten en verharden. B. en W. stellen voor, daar deze grond niet voor den openbaren dienst bestemd is, een gedeelte ter grootte van 15 vierk. M. tot en met 31 Decem ber 1910 aan verzoekster voor 0.20 per jaar per vierk. M. te verhuren en vergunning te verleenen tot het maken van een uitgang, alles op diverse voorwaarden. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van J. van den Berg, om ver lof tot het verkoopen van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in bet perceel aan de Lange Heer en vest no. 104. Rolschaatsen. De firma C. J. van den Broek, hoek Warmoesstraat alhier, verkoopt net rolschaatsenmerk „Philip's Vox popu- lï", dat o. m. ook door den instructeur van de Bronbezoekers Jaap Eden be reden wordt. Voor meerdere bijzonderheden ver wijzen wij naar achterstaande advor- ten tie. Concerten. Onze bekende alt-zangeres, mej. Hermine Scholten zal 31 Januari, in samenwerking met mevr. Joh. C. Hoek en dr. A. J. Silver te Birmingham, In EngelaneL een concert geven, 1 Fe bruari treedt ditzelfde drietal to Handswortb op. SINT NICOLAASFEESTEN. KUNSTBESCHOUWING WIJSMUL- Als November op 't eind loopt en LER, SLUITER. December nadert, dan popelt elk kin- eeu ^xiwsitie* gewijd aan den ^rhort arbeid van bovenstaande kunstenaars derhart vau blyde itrwachtmg letd6 het TeekeIlcoUege _)Klln3t ,y heerlijke Sint Nicolaasfeesi komt!... I 0n3 Boel" gisteren de kunstbeschou- Gun den kleinen dit genot; wat wingen van zijn nieuw vereenigings- méér zegi: laat ze zooveel mogelijkjaar. En inderdaad belangrijk, zoo- genietenl N u nog leven ze uit de korf i wel in qualïteit als in quantiteii, mag zonder zorgen, maar weldra worden I deze ,,expöS™e genoemd worden \'l A,,rI meer dan 60 kunstwerken waren ze op bun beurt óók opgenomen m ]angg wanden der conversatie den avontuurlijken maalstroom deezalen van het Brongebouw opgesteld, levens. Als ze dan voor teleurstellin- Aan de geestige kunst van Willy gen en bekommeringen komen teSluiter, den forse hen, raak-t.ypeeren- staan en er op hun levensweg meer {l6n> kleurgevoelenden teekenaar doornen dan rozen groeien, zal een herinnering aan de vroolijke dagen dei' jonkheid sterken en in 't leed troosten. Laat de kinderen zooveel mogelijk geniete nl Zoo denkt ook de directeur van 't variété „De Kleine Vereeniging" er over. Daairom beeft bij, evenals vorige jaren, weer een serie Sint Nicolaasfeesten geor ganiseerd. Maandagavond werd de eerste voorstelling gegeven. Een groot aan tal kinderen, sommigen van ouders vergezeld, hebben daar opgewekt feest gevierdI Wanneer wij groote menschen een Sint Nicolaas, met rood-fluweelen mantel en gouden bisschopsstaf, op een wit paard in volle majesteit, met een gevolg van twee blanke bedien den en een zwarten knecht, de zaal zien inrijden, noemen we 't aardig. Maar, kunnen we den indruk, dien een kind daarvan krijgt, gissen? 't overgroote geluk, dat in z'n jong hartje jubelt? Wat vertollen ze onuit sprekelijk veel, die half lachende ge zichtjes, met wijd-open oogenl Wat ligt er veel klank in dat eenvoudige liedje: 't Heerlijk avondje is gekomen; 't Avondje van Sint Niklaas... 't Jubelt de zaal door, zoo oprecht, zoo welgemeend. Zoolang do hooge gaet in de zaal was, werd niets anders gedaan dan gezongen. Hoeveel keer de maan door de boomen geschenen beeft en de stoomboot uit Spanje is aangekomen, valt niet te schattenI Was 't liedje uit, dan maai- weer van voren af aan begonnen. De pianist was le bekla gen! De Sint was goed gemutst! Hij ging heel nederig! op een stoel zitten en liet de kleinen om beurten bij zich komen, om een bandje te geven en wat te praten. Met veel eerbied tra den ze nader; 't was ook zoo gewich tig! Enkele meer vrij-postigen vertel den aan den Sint, wat ze op bun ver langlijstje voor dit jaar gezet had den... Je moet van de gelegenheid profiteeren zoo dachten deze kin deren zeker. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met 't optreden van ce- nige specialiteiten. Enkele aardige, heel onschuldige, maar toch lachwek kende tooneelstukjes werden opge voerd, een muzikale clown .deed zich hooren, twee gymnasten verrichtten wonderen van vlugheid en kracht, enz. Ook daarmee werden de kleine toehoorders vermaakt, getuige hun luide instemmingsuitingen. Om acht uur was de voorstelling afgeloopen. Toen kwam nog een belangrijk pro- van actie en expressie, was de kleins zaal, aan de meer teère kunst van J. H. Wijsmuller, den smakelijken en charmanten uitbeelder van Hol- landsch landschap- en stadsgezicht, de grootere zaal toebedeeld. Wel was ook Sluiter door enkele verdienstelijke landschap-studies ver tegenwoordigd („Landweg" en „Mar ker buurt"), maar het bijzonder talent toch van dezen kunstenaar ligt in het humoristische, in de allergeestigste voordracht. Zoo zijn er vele stevige, jolige en stoeiende Volendammers, of de meer fijnere teekening van typen van modern mondain leven. Met een enkele geniale lijn of kleur- zet weet Sluiter het komische van een persoon of toestand vast te leggen. B.v. die fatten I Wijzen wij ten slotte nog op de krachtige aquarel „Volendamsehe een glundere meid van melk en bloed. Bij Wijsmuller's belangwekkende serie vonden wij die kunst het aan trekkelijkst waar op eenvoudige maar delicate en hoogst artistieke wijze, met rood of wit, de fusain was aan gevuld. Zijn vogelvlucht „Kijkje le Egraond", „de Molen", „Buurtje te Weesp", „Tuindershuis", zijn mooie voorbeelden daarvan. Hoe juist is steeds het schuivende en ruime van den voorgrond uitge drukt. De aquarellen of teekeniugen in meerdere kleur dedeu vaak wat slap of wollig aan. Kostelijk was hij echter weer in zijn schetsen als „Brugje te Monni kendam" en „de Watermolen", of m zijn liefdevolle studie van eenige herkenstammen. Was door het slechte weer het be zoek aan de kunstbeschouwing niet overdruk, toch waren er nog velen, die storm en wind hadden getrot seerd. Een drietal teekeningen werd ver kocht. G. KERKHOFF* (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). SCHOTEN. De vereeniging tot Veredeling van Volksvermaken geeft a.s. Dinsdag een St. Nicolaasfeest aan de kinde ren harer leden. Alle kinderen krij gen een klein geschenk. Het schoolfeest. Bij de opsomming van giften voor het schoolfeestje verzuimden wij te melden, dat door den heer R. Hoog land, drogist alhier, 120 flesclijes eau de cologne zijn geschonken. HEEMSTEDE. Raadsstukken. B. en W. stellen voor, den heer J. Th. A. Etmans, uit Haarlem, te be noemen tot architect der gemeente iti Heemstede tot 31 December 1910, op gram-iiununer. Noor tic kinderen weg jaanve(W<, groot f 300. gingen, mochten ze bij Sint Nicolaas komen om een stuk speelgoed in ont vangst te nemen. Daarna gingen ze welvoldaan en dankbaar naar huis, om zeker in den slaap van den goe den Sint te droomen... De heer Van Tol getroost zich voor 't organiseeren van deze voorstellin gen veel opoffering. Voldoende is op te mei-ken, dat het cadeautje dat kinderen van Sint Nicolaas ontvan gen meer kost, dan de toegangsprijs beloopt. Maar, hij heeft ook voldoening van zijn werkl KEES. Jubileum. Den 16den December herdenkt de heer J. Mertens, vuurwerker, den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de Haarlemsche Ma chinefabriek voorheen Gebr. Figee. Hoogwater. Door den hevigen Zuidwestenwind en den regen is zoowel het buitenwa ter als dat in de aangrenzende pol ders ver boven jpeil gestegen. Allo stoomgemalen en molens zijn dan ook in werking gesteld. B. en W. stellen voor. de heffing der rechten, eventueel verschuldigd voor hot in gebruik hebben van open baren gemeen te-grond of openhaar gemeente-water, te doen geschieden door den gemeente-ontvanger, met dien verstande, dat de betaling te diens kantore moet plaats hebben on middellijk nadat van het verschuldig- |de bedrag is kennis gegeven. B. en W. stellen voor, na de over dracht van een gedeelte Leidsche- vaart, den weg daarlangs en net tol huis door de gemeente Haarlem aan de gemeente Heemstede, met ingang van 1 Januari 1910 een verordening op de heffing van tolgelden vast te stellen en welvoor ieder schip vijf cent, ieder pleiziervaartuig tien oent, iederen balk van een houtvlot 2 1/2 cent, en verder voor ieder persoon te paard vijf cent, ieder paard aam de lijn vijf cent, ieder los paard of stuk hoornvee 21/2 cent, ieder voertuig bespannen met één paard vijf cent, en tien cent voor elk paard méér voor dat voertuig. Het tolgeld moet worden voidaan aan den tolgaarder, alvorens de brug doorgevaren, bet hek of den tolboom gepasseerd wordt. BENNEBROEK. RAADSVERGADERING. Maandagavond vergaderde Benne- broek's vroedschap, onder presidium van den burgemeester, mr. D. Zubli. Geen der raadsleden ontbrak op het appèl. De ingekomen stukken waren niet zeer belangrijk. Enkelie raadsbeslui ten waren, met goedkeuring van Ged. Staten teruggekomen, eeu schrijven van den heer II. J. Calkoen, ambte naar aan de secretarie te Edam, was ingekomen, houdende bericht, dat hij de benoeming van secretaris-ontvan ger van Bennebroek aannam, een goedkeurend schrijven verder van Ged. Staten, dat deze beide betrekkin gen door éénzelfden persoon werden waargenomen, en ten slotte een ken nisgeving van de oprichting der woon- vereeniging „Bennebroek", die in het belang van de woningtoestanden in de gemeente werkzaam hoopt te zijn, waarin zij zich tevens op eventueelen steun, zoowel moreel als financieel, aanbeval. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Hierop had de beeediging plaats van den pasbenoemden secretaris-ontvan ger H. J. Calkoen, waarna de heer Zubli eenige waardeerende woorden sprak en ten slotte den wonsch uitte, dat hij de voetstappen van zijn vader zou mogen drukken. De heer Calkoen dankte, evenals zijn vader, burgemeester van Edam, die ter vergadering tegen woord icr was, voor 't vertrouwen, dat de Raad in hem betoond had, de hoop uitspreken de, dat hij zich dit vertrouwen waar dig zou mogen betoonen. Daarna kwamen B. en W. met een voorstel, om een stukje grond van on geveer 4 vierk. M., achter de woning van den heer Th. Braam9 gelegen, voor een som van 10 le verkoopen. De Voorzitter voegde hier nog bij, dat de kosten van overdracht enz. door den heer Braams zouden moeten ge dragen worden. De heer Van Ittersum vond den prijs wel wat hoog; z. i. was f 4, dus f 1 per vierk. meter, ruim voldoende. Dit denkbeeld werd door B. en W. overgenomen, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming aange nomen werd. Tot slot was een schrijven van B. en W. van Lisse ingekomen, houdende verzoek om twee Raadsleden te be noemen, die deel zouden uitmaken van een comité, bestaande uit Raads leden der gemeenten tusschen Haar lem en Leiden gelegen, en afgevaar digden van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, dat de~\vensche- lijkheid van een electrische tram ver binding door de bloembollenstreek zal hebben te onderzoeken. Benoemd wer den de heeren Stam en Van Ittersum, die beiden de benoeming aannamen. Alvorens de vergadering te sluiten, wenschte de burgemeester den Raads leden een gelukkig Nieuwjaar, daar 't dit jaar waarschijnlijk de laatste keer geweest is, dat een gemeenteraadsver gadering is belegd geworden. SPAARNDAM. Bij de alhier gehouden veiling van woonhuizen, werk- en bergplaatsen te Spaarnwoude en Houtrakpolder, zijn de verschillende perceelen opgehou den. HAARLEMMERMEER. Bij den heer C. L. Jansen, winke lier aan de Hoofdvaart te Haarlem mermeer, is een begin van brand ge weest, doordat de huisvrouw de bran dende lamp vulde met olie, waardoor ontploffing ontstond. Door het wer pen van dekens op de vlammen mocht liet gelukken de reeds hoog opstijgen de vlammen te blusschen. HALFWEG. Aangezien tweede Kerstdag dit jaar op Zondag valt, zal de Kerst feestvie ring met de kinderen der Zondags school alhier, op den \olgenden Maan dag plaats hebben. IJ MUIDEN. De sleepbooten Yischplocg en Vis- schershaven, van IJmuiden, liebben gisteren bij hoog water getracht do gtstrande Ida vlot te sleepen, wat niet gelukt is. De Ida heeft zware stuurboords slagzijde gekregen, cn door het stormweer der laatste dagen veel geleden. Êioseclaac DE RIDDERORDEN-QUAEST1E. Naar het „N. v. d. D." mededeelt, moeten vroeger èn dc oud-minister De Marez Oyens èn de (toenmalige) minister Idenburg, uit vriendschapen waardeering voor dr. Ivuyper, aange drongen hebben op de vorming van een commissie van onderzoek, een ecreraad, als men wil, en toen moet, als man van links, de oud-minister Cort van der Linden bereid zijn be vonden deel uit te maken van de te vormen commissie. De instemming van dr. Kuyper was zoo goed als ker, maar werd op het laatste oogeiv» blik nog teruggenomen. Het „N. v. d. D." meent, dat het misschien nog tijd is oiu nogmaals een poging te doen. DE LINTJESZAAK IN DE TWEEDE KAMER. In een Maandagavond in het gebouw Plancius te Amsterdam gehouden openbare vergadering, belegd door de S. D. A. P.„ heeft mr. P. J. Troelstra gesproken over „de lintjeszaak in de Tweede Kamer". Er was veel belang stelling, eenige honderden konden dan ook niet tot de zaal worden toe gelaten. Mr. Troelstra, met applaus begroet, noemde het pas afgeloopen algemeene debat in de Tweede Kamer van bij zonder belang. Spr. wees er op, dat de onthullin gen niet zijn uitgegaan van de so ciaal-democraten, maar van een vrij liberaal, van mr. Tideman, die de stukken bovendien al eenige jaren in handen had, en ze eerst n a de ver kiezingen publiceerde. Vervolgens herinnerde Mr. Troelstra aan de be kende en meermalen beschreven bij zonderheden dezer decoratie-zaak, en vervolgdeHet heet, dat hij (dr. Kuy per) er in is geloopen. Maar zoo iets is toch niet aan te nemen van den ge- wiksten politicus, die vele jaren het klavier van dc volksconscientie be speelde. Spr. wil niet beweren, dat z. i. dr, Kuyper willens en wetens eet» lintjeshuudel heeft gedreven, maar waarom dan deze houding Hem zijn voor de voeten geworpen beschuldi gingen, die hem zelfs het aureool van persoonlijke honorabüiteit van het hoofd rukken, beschuldigingen, die ons bloed zouden doen gisten, en dr. Kuyper antwoordt: „Bewijs mij, dat ik dat misdrijf begaan heb I" Spr. is geen persoonlijk vijand van dr. Kuyper, hij heeft gelukkig ge leerd, personen en zaken le scheiden, en hij is er zelfs moeilijk toe le bren gen, tegenover zoo groot een man zulke kleine, lage dingen aan te voe ren. Er is een soort van menschelijlte solidariteit, welke zich. daartegen ver zet. Maar waarom dan deze ontwij kende verdediging? Dr. Kuyper liet de gelegenheid voorbijgaan om een parlementaire enquête uit te lokken (die naar spr.'s meening alsnog moet plaats hebben, en waartoe de rechter zijde het initiatief moet nemen)liij volgde zelfs den wenk niet op om de instelling van een eereraad te vragen. En zoo is de man, die eens aan het hoofd der regeering troonde als de machtigste verdediger van de belaiv gen der burgerlijke klasse, in een po- si tic geraakt, welke spr. zelfs zijn erg- sten vijand met zou toewenschen. Het vertrouwen in dr. Kuyper's woord en in zijn integriteit bij de handhaving der publieke belangen is verdwenen. Ten slotte zette spr. uiteen, wat u i. do wijdere beteeken is van het ge beurde is. TARIEFSVERIIOOGING. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt lli parlementaire kringen wordt ver wacht, dat minister Kolkman zijn voorstel, om de tarieven met 30 te verhoogon, zal intrekken. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog niet. HERVORMING MILITAIRE RECHTSPRAAK. „Het Volk" meldt ouder alle voorbe houd liet volgende Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, is er eindelijk tusschen de burgerlijke en militaire machten overeenstemming gekomen, omtrent de hervorming van de militaire straf rechtspleging. Bijna alle regelen van de burger lijke strafvordering zullen worden toegepast. Binnen zeer korten tijd zal liet wetsontwerp worden inge diend. VERKIEZING WIJK BIJ DUUR STEDE. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft bepaald, dat de verkie zing voor een lid van de Tweede Ka-« uier der Siaten-Generaal in het kies district Wijk bij Duurstede, noodig geworden door het overlijden van mr. N. de Ridder, zal plaats hebben op Vrijdag 17 December, de stemming, zoo noodig, op Donderdag 30 Decem ber, en de herstemming, zoo noodig- op Dinsdag 11 Januari. ONZE SCHEEPSMACHT. Blijkens te 's-Gravenhage ontvange\ bericht is het eskader der Indische zeemacht van zijn reis naar China en Japan te Batavia teruggekeerd. DE FABRIEKSDIEFSTALLEN TB EINDHOVEN. Eenige dagen geleden werden bij de firma Philips Co., gloeilampenfa briek te Eindhoven, een paar perso nen gevangen genomen, verdacht, van diefstal. Een dezer personen bekende intusschen het hem ten laste gelegde.; Aanvankelijk werd gemeend, dat men hier met een op zichzelf staaud' i geval te doan had, doch thans meent.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1