Koloniën Kerk m Schoei taren eo was goe<l bekend mot den kapitein Kloosterman. Het vermoeden, dat hij met deze boot naar Friesland is gereisd, is der halve niet ongegrond. De betrokken V erzekerin gsmaat schappij heeft besloten de gezonken etoomboot te doen lichten, zooaat spoedig zal blijken of zich in de bo ;t lijken bevinden. DE MOORD IN HET KOEKANGERVELD. Naar men meldt, heeft de politieten huize van KI. Bakker, te Koekanger- veld, een scheermes in beslag geno men. De vrouw van B. verklaarde, dat ze het mes, dat eenigszins verroest was, gehaald had uit het huis van haar vader, die thans hij haar in- .woont OPLICHTERS. Bij den juwelier P. vam Santen Jr., in de Paleisstraat te Amsterdam, kwamen Zaterdag een paar heeren, die er een zilveren vischgarnituur be- ctelden en meenamen. Maandag kwa men zij terug en deden nog een groo- te bestelling, bij eikaar ter waarde van 600, waarvoor een accept werd geteekend met den naam Klooster. Zij gaven op, op de Rujsdaelkade te wonen. Deze opgaven bleken niet juist te zijn, zoodat men hier vermoe delijk met een paar oplichters te doen heeft. Woensdagmiddag poogden zij hun Clag te slaan bij den juwelier C. H. van der Velden, in de Kalverstraat. Zij „kochten" er een gouden dames- ketting, een gouden horloge en een gouden kruisje. Toen liet op betalen aankwam, zeiden zij, dat er na 1 Ja nuari aan hun adres in de Utrecht- schestraat kon gedisponeerd worden, doch, toen de heer Van der Velden bezwaar maakte, lieten de bezoekers hun pakje staan en gaven hun voor nemen té kennen naar den heer Van Santen te gaan. De heer Van der Velden stelde zijn collega in de Paleisstraat telefonisch van dit voornemen in kennis. De po litie zoekt de oplichters. HET OUDE BEURSTERREIN TE AMSTERDAM VERKOCHT. Naar het „Rbld." verneemt, is de ree tie van het modemagazijn „De Bijenkorf" het eens geworden met het gemeentebestuur van Amsterdam over den aankoop van 't geheele oude- beurs-terrein, waarvan „De Bijen korf" thans een gedeelte in gebruik heeft. De koopsom bedraagt f 825.000. In de Woensdagmiddag gehouden ge heime zitting van den gemeenteraad is het bod van „De Bijenkorf" reeds aanvaard. Binnenkort zal nu eene voordracht over dezen verkoop ver schijnen, waarin dan tevens een ont- werp-o vereen komst met den kooper zal zijn opgenomen. Het ligt iu de bedoeling van de di rectie van de „Bijenkorf", om het 2890 M2. groote terrein geheel te be bouwen. De plannen voor het nieuwe mode-magazijn zijn nog niet vastge steld, doch wel staat reeds vast, dat hét gebouw vijf verdiepingen hoog zal worden, en drie hoofdgevels zal krijgen, een aan de zijde van den Dam, een aan den kant van liet Dam rak en een aan de zijde der nieuwe beurs. De bouwkosten zullen onge veer" een miilioen bedragen. EEN BEELD VAN H. M. EN DE PRINSES. Men schrijft uit Middelburg Zooais bekend is, prijken in ons aloud stadhuis, iu nissen iu den Voorgevel, de levensgroote beelden van de graven van Holland en Zee land, die, te gelijk met de restauratie van het front van het monumentale gebouw, geleidelijk worden ver nieuwd. In een der bestaande nissen, in den topgevel van het stadhuis, zal nu worden aangebracht liet beeld van H. M. de Koningin met prinses Ju liana op den arm, naar een ontwerp van den heer dr. Cuypers, te Roer mond. De Koningin heeft aan het ontwerp Gare goedkeuring gehecht ONDER DEN TREIN. Te Baarn is nabij het station HolL Spoor het 8-jarig zoontje van den heer C. Zondag door een trein uit Amersfoort overreden en onmiddellijK gedood, MASKERADE TE LEIDEN. Dezer dagen houdt de commissie tot voorbereiding en regeling der maske-- rade tijdens de lustrumfeesten in 1910 le Leiden een tentoonstelling van costuumteekeningen, stoffen en attri buten van deoi historischen optocht, voorstellende de „Blijde lucomste van Syne Hoocheit Frederick Hendrick Binnen Amsterdam, in gezelschap van 11. M. Henrietta Maria van Bour bon, Koningin van Engeland". i)eze tentoonstelling geeft reeds een indruk van den grootschen optocht. TARIEF VAN INVOERRECHTEN. Op een vraag van den lieer Patijn heelt de voorzitter van de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de Regeering, met het oog op de veranderde om standigheden, zeer ernstig overweegt, of het ontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten met 30 pet. met zal worden ingetrokken. Een definitieve beslissing daarom trent zal zoo spoedig mogelijk wor den genomen. VERDRONKEN. Bij het binnenvaren der Parkhaven te Rotterdam door liet stoomschip „Amstel", geraakte door hot malen der schroef een roeiboot vol water, waarin twee Katendrechtsche vis- schers. Beiden geraakten te water, *én verdronk. DRIE MENSCHEN GESTIKT. Donderdagmorgen zijn te Wij he drie bagger werkers uit Deventer door kolendamp in een baggerschuit op den IJsel gestikt gevonden. DIEFSTAL VAN GEHEIME STUKKEN. Nader meldt men omtrent den dief stal bij de firma Philips, te Eindho ven, dat de verdachte. Van G., na be kentenis wederop vrije voeten is ge steld ook de verdachte v. d. W. is losgeslaton. Daarentegen zijn weder tn hechtenis genomen zekcie r. II. en S., werkzaam aan de „Volt", te Til burg. Men verwacht nog meer aan houdingen. Zondag heeft de justitie een ijverig onderzoek Ingesteld te Tilburg en de fabriek in volle werking gesteld, daar men vermoedde, dat stukken gestolen waren, die alleen bij werking der ma chine te herkennen waren. De justitie zet het onderzoek voort DE STORM. Men meldt uit Vlissingen: Woensdagnacht is door den xwaren storm bij West-Kapelle gestrand de Engelsche barge „Lord Napier" van Par naar Antwerpen. De kapitein en drie man zijn geredeen der opva renden is verdronken. Het schip is vermoedelijk totaal verloren. FERRERSTRAAT. Op de agenda der vergadering van den Bredaschen gemeen ieraad, welke Zaterdag gehouden zal woTden, komt een adres voor van de vereeniging „De Dageraad", met verzoek om aan een der nieuw aan te leggen straten den naam van Ferrer-straat te willen ge ven. BRANDEN. Nabij Coevorden is afgebrand de boerderij van Diegers. Eenig vee en twee paarden kwamen ld de vlammen om. De inboedel was laag verzekerd. In De Krim, gemeente Gramsbergen is de boerderij van W. afgebrand. Twee paarden en eenig vee kwamen om. EEN FRANSCH PENSIONAAT TE ASTEN. Naar de ,,'s-H. Ct." verneemt, v eb ben Fransche zusters de villa „Sem per Virens", eigendom van mevrouw de wed. A. Bluijssen te Asten, aange kocht. Zij zullen er een pensionaat voor jonge dames oprichten, dat in April a. a reeds zal worden betrok ken. FRAUDULEUS BANKROET. Naar wij vernemen, bestaan tegen een dezer dagen gefailleerd persoon le Amsterdam zeer zware vermoedens frauduleuze handelingen gepleegd te hebben. Bij dit faillissement, waarvan het passief ongeveer- 50,üOU bedraagt zijn een groot aantal personen betrok ken. De zaak is nog in onderzoek. IN. v. N.) DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Hoewel eerst zoowei financieele over wegingen als gebrek aan ruimte zich verzetten tegen het bestemmen van een daartoe geschikte ruimte voor „Groot Nederland", is het aan den commissaris-generaal van de Neder- landsche inzending, dank ook de li- nancieele medewerking van het Alge meen Nederlandsch Verlamd, mogen gelukken om de oprichting van een eigen gebouw, een eigen paviljoen vooreen inzending van „Groot Neder land" te verzekeren. Het zaJ betrekke lijk dicht bij 't NederL hoofdgebouw worden opgericht, in denzelfden stijl en onder meer een flinke zaal bevat ten van ongeveer ti bij 16 meter. Van Vlaamscne zijde is dit plan met groote ingenomenheid begroet; zoodat dus zeer zeker ook op krachtige mede werking van die zijde met vertrouwen mag worden gerekend. De verbreidmg van onze moeder* aal over gansch den aardbol zal er op aanschouwelijke wijze worden gede monstreerd, zoowel iu journalistieken als in letterkundigen en wetenschap- pelijken zin. De innchtuig van het pa viljoen zal voornamelijk worden ver zorgd door het Algemeen Neder landsch Verhoud. Dit dB Haagscbe eu Amsterdamscba flrievenaauüe verscnniimue manen De Haagsohe correspondent van de Standaard schrijft: "k Maak me sterk, dat negen van de tien menschon, die een vergade ring van de Tweede Kamer bijwonen op de publieke tribune, de redevoe ringen, die ze daar hooren, niet zou den herkennen in de krantenversla gen en in de Handelingen. Een Franschman heeft eens van den Kamer-stenograaf gezegd, dat hij niet meer of minder is dan San- cho, de schildknaap van Don Quichot- redenaar. „Hij kleedt den Don aan en uit, brengt zijn toilet, zijn purpe ren mantel, zijn valsche tanden en zijn pruikje in orde. Hij wacht den redenaar achter de schermen op, als deze, badende in zijn zweet, na de ro Ivan Demosthe nes vervuld te hebben, het tooneel verlaat. Daarop wascht hij die rede voering in amandelzeep, parfumeert ze en verhoogt daardoor haar glans/ En wanneer hij aldus Demosthenes op z'n Paaschbest gekleed heeft en er niets aan" ontbreekt, vertoont Sancho hem aan het publiek." Daar ligt veel waars in, dat ook geldt voor de gewone krantenmen- sclien, wier taak nog daardoor ver zwaard wordt, dat zij vaak uit enke le fragmenten van zinnen of brok stukken van woorden een betoog moe ten opbouwen, dat slechts zeer frag mentarisch tot hen doordringt. Zij doen dan ongeveer* hetzelfde als de natuur verschors, die uit één enkel beentje een gan3Chen voorwereldlij ken kolos construeeren. Do stenograaf heeft boven hen nog dit voordeel, dat iedere redenaar zijn eigen stenogram corrigeert en alle ongerechtigheden, die de snel schrijver hem terecht of ten onrech te heeft laten zeggen, zoo spoorloos mogelijk doet verdwijnen. Soms maakt het een of ander lid van de Kamer van dat recht om zich zelf te amendeeren zoo'n ruim ge bruik, dat je, de Handelingen nale- zeude, niet nalaten kunt, uit te roe pen: „Maar, HoogEdolGestrenge, u hebt heel iets anders gezegd!" Intusschen verandert dat niets aan de verdiensten van den stenograaf, van wien de bovenbedoelde schrijver getuigd heeft: „Na een oefening van een paar jaar kan uit ieder steno graaf een uitmuntend afgevaardigde groeien. Doch ik zou er mijn hoofd, noch mijn oruik onder durven ver wedden, 3at leder "afgevaardigde In staat zoude zijn, stenograaf te wor- den/< Z'n collega van de KmNemsche Courant zegt, dat roet genoegen in ruimen kring vernomen zal zijn het besluit van den Ministerraad om aan de ambtenaren der Departemen ten van Algemeen Bestuur niet toe te staan, werkzaamheden te verrichten voor de tienjaarlijksche volkstelling van dit jaar. In 1899 moeten in dat op zicht misbruiken zijn voorgekomen, die meer dan ergerlijk waren. Trou wens, deze bepalen zich volstrekt niet tot het werk voor de volkstellingen, er wordt dagelijks op de Departemen ten in die richting zwaar en herhaal delijk gezondigd. Nu en dan verneemt men daarvan staaltjes, die bijna on gelooflijk zijn. Dat de diensturen niet zwaar zijn, misgunt niemand dezen heeren. Ook dat er veel gebeuzeld en gelummeld wordt, dat op sommige bureaux iedere vlieg een voorwerp van de nauwlettende aandacht der heeren ambtenaren is, en dat er geen ongewoon geluid van de buitenwereld tot hen kan doordringen, of zij leg gen er de pen bij neer en posteeren zich met den neus tegen de ruiten ged.rukt, voor de ramen ook dat trekt men zich niet erg aan. Maar dat er In 's Rijks tijd zooveel vette en middelvette en magere bijbaantjes door hen worden waargenomen, zie daar iets, wat velen de gal doet over- loopen, en nu en dan in het openbaar aanleiding geeft tot rechtmatige klachten. Het talrijke leger van hen, die dag aan dag zoekende zijn naar een betrekking of een baantje, ge voelt zich daardoor in zijn belangen aangetast en zijn bestaan bedreigd. Die heeren ambtenaren zoo rede neert men hebben een gemakkelijk leventje .en kennen geen zorg; dat misgunnen wij hun niet, maar laten zij dan ten minste anderen het brood niet uit den mond nemen door het nnnexeeren van alle bijbaantjes, die zij kunnen krijgen en met fatsoen (of zonder) kunnen waarnemen. Bij het zonder fatsoen herin nert do correspondent zich het des tijds te Den Haag nog al veel bespro ken geval van een ambtenaar, die een wel ingerichten handel in natu- raiia dreef... op zijn bureau. De aqua riums en terrariums, de glazen kisten met schildpadden en slangetjes, de kooien met vogels, de verzamelingen^ vogelnestjes namen ten slotte zooveel plaats in, dat het bureau een goed ge- sorteerden winkel van die artikelen geleek. Toch kou dit jaren goed gaan en zou het mogelijk nog in vollen gang wezen, indien niet de inwonen de concierge, die er den brui van kreeg al dat goedje te moeten voe deren en naloopen, zich er over be klaagd had, waardoor het misbruik uit- en tot een einde kwam. Verder is bekend het gebeurde met een ambtenaar, die als bijbaantje het boekhouderschap van een Bouwgrond maatschappij vervulde. Op zekeren dag vond de Minister onder de hem voorgelegde stukken eenige papieren, die hij niet te huis kon brengen, en waarvan niemand iets- begreep, tot dat men ten slotte terechtkwam bij den bedoelden ambtenaar, die des gelijks zoekende was en het dezen bleek, dat een aantal stukken van zijn Bouwgrondmaatschappij per 'on geluk onder die voor den Minister waren geraakt- Het getal ambtenaren, die voor za ken 's avonds de boeken bijhouden, is trouwens legio; dat der ambtenaren- assuradeurs in de verschillenden ran gen en graden, die in dat vak voor komen, nadert het van dichtbij; co- pieerwerk wordt desgelijks veel ver richt, maar het is niet zeer voordee- lig en de concurrentie groot; copiee- ren op de schnjfmacliiue komt even- eeus veelvuldig voor, daar dit werk gemakkelijk aan te leeren is. De Am sterdam nier van de Prov. Groninger Courant schrijft: We hebben allen gelezen en ge hoord van het dieptreurige vergaan van de stoomboot „Handel en Nij verheid" op de Zuiderzee. Ik zal over de oorzaak van het ongeval met mijn lezers niet napraten dat laat ik aan deskundiigeu over doch op één bijzonderheid vestig ik de aandacht. Er wordt nl. verzekerd, dat aan boord van het schip geen reddingsboot was. Ik meen te weten, dat een soliede ree- derij hier ter stede eigenaresse van de stoomboot was, in ieder geval het beheer er over voerde heeft de di rectie daarvan dan nooit de gedach te bij zich voelen opkomen, dat zij toch in hooge mate onverantwoorde lijk handelde door niet te zorgen, dat een dergelijk reddingsmiddel nan boord was. Had de „Handel en Nij verheid" een roeibootje aan boord ge had, de luttele opvarenden er van hadden vermoedelijk het veege lijf bij tijds kunnen bergen, toen zij tot de ontzettende ervaring kwamen, dat het vaartuig begon te kenteren. Nu kan men slechts te hulp roepen door de stoomfluit te laten werken, doch in liet daiistere van den nacht heeft dat niet geholpen en de ongelukkigen hebben den dood in de golven gevon den, terwijl het kleinste roeibootje hunne redding woire geweest- De droeve gebeurtenis zal nu mis schien één goed gevolg hebben, dat n.l. de algemeene bestuursmaatregel, I noodig voor de Inwerkingtreding der Schepenwet, spoedig verschijnt. Im mers als die wet reeds van toepassing ware geweest, zou het ongeluk niet gebeurd zijn, omdat artikel 4 er van onder meer verplichtend stelt, dat aan boord van elk schip de noodlge reddLngs- en veiligheidsmlddelein aan wezig zijn, terwijl de wet tevens heeft gezorgd voor bet noodige toezicht, dat aan deze en dergelijke bepalingen de hand wordt gehouden. Nu gaat: men wellicht, na het verdrinken van het kalf, den put dempen... voor de kleine scheepvaart zal dit droevige geval dan in ieder geval het lieilzame gevolg hebben, dat er wat meer spoed wordt gemaakt met een scherper en beter toezicht dan thans mogelijk Is, in te voeren. EEN RIJKSMUSEUM VAN HEDEN- DAAGSCHE KUNST. Aan bet Rijksmuseum te Amster dam is een nieuwe afdeeling toege voegd, welke den naam heeft ont vangen, „de uitbouw Drucker". He den Vrijdag is zij zonder eenige plechtigheid voor het publiek openge steld. Ten einde te voldoen aan het be ding, waaronder onze te Londen ge vestigde landgenooten de beer J. C. J. Drucker en zijn echtgeaoote vrou we M. L. Drucker en zijn echtgenoote we M. L. Druckex-Fraser een aan zienlijk gedeelte hunner aan bet Rijk gelegateerde verzameling moderne schilderijen en aquarellen „in bruik leen" voor het Rijksmuseum stelden: het beding dat voor deze kunstwerken een „geschikte plaatsing' zou warden aangewezên, zoocUH zij „goed tot bun recht zouden komeh", bracht de toen malige minister van binnenlandsche zaken een post op de staatsbegroo- ting van het dienstjaar 1906. Feitelijk is met dezen „uitbouw Drucker" gesticht een Rijksmuseum van bedendaagsehe kunst. EEN PRIJSVRAAG. De Nationale vereeniging tot be strijding van den woeker heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een tooneelstuk, waarin het doel der Ver eeniging wordt aanschouwelijk ge maakt. Een prijs van f 200 is uitge loofd. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE AMBTENAARS-BOND. Zondag 12 December zal te Amster dam de oprichtingsvergadering van den '.Algemeen en Nederlandschen Arobtemaarsbond worden gehouden. ONDERZOEK NAAR WERKLOOS HEID. Werd bij de aanvankelijke raming gemeend, dat een bedrag van 10.000 voldoende zoude zijn om de uitgaven te bestrijden, welke de Staatscommis sie voor de werkloosheid met zich zal brengen, sedert is de aanstelling noodig gebleken van een aantal ad junct-secretarissen, die de sub-com- missien, waarin de commissie zich verdeeld heeft, en den secretaris zul len hebben bij te staan. Het oorspron kelijk geraamde bedrag is dientenge volge aanmerkelijk te laag. Naar zich thans laat aanzien, zal deze Staatscommissie Ln 1910 een uitgave vorderen tot geen minder bedrag dan f 17.000 en wordt dat ontbrekende bij suppletoire begrooting aangevraagd. ONS VEE IN ARGENTINIë. Door de Koninklijke NederlandsChe Landbouwvereeniging te 's-Gravenha- ge worden sedert eenigen tijd pogin gen aangewend om met eene Neder- landsehe inzending uit te komen op de internationale landbouwtentoon stelling te Buenos Ayres, welke al daar in 1910 bij gelegenheid van hel honderdjarig bestaan der Argentijn se he Republiek gehouden zal war den. EEN BANDJIR. De „Deli Cour." meldt, dat het te Belawan heeft gebandjird. Tengevolge van de zware regens der laatste dagen was de Deli-rivier sterk gezwollentoen daarop van nacht springvloed intrad, kon de dijk, die den kampong doorsnijdt, den zwo ren druk der watermassa's niet lan ger weerstaan en brak, met het ge volg, dat het water met geweid den kampong instroomde en do huizen binnendrong. Op sommige plekken stond het water circa 1 meter hoog. Vooral de Chineesche kedeh-houders Leden schade, daar het zilte water hun voorraden rijst, suiker en andere vic tualiën, die niet intijds konden wor den geborgen, finaal bedierf. Tegen den morgen daalde het water en omstreeks 8 uur was de weg weer als gewoon begaanbaar. ATJEH. Er bestaat kans, dat een aantal veroordeelden, destijds to Tapa-Toean gevonnist en verbannen, weer naar hun land terugkeeren, deelt de Deli Ct. mee. Een voorstel in dien geest is reeds ingediend. CHOLERA IN INDIë. Twee choleragevallen hebben zich te Samarang voorgedaan, één daar van met doodelijken afloop. Te Batavia zijn den 2den November overleden 3 choteralijders, in behan deling waren nog 35 patiënten. De ziekte plantte zich epidemisch voort van Meester Cornelis naar Bekasie. %gï1 eo Wedstrijden EEN BESTUURBARE BALLON IN NEDERLAND. Naar De Auto verneemt, is de heer W. Jochems, van 's-Gravenhage, thans te Parijs vertoevend, voorne mens met den door hem ge kochten bestuurbaren Zodiac ballon (hetzelf de type waarmede do graaf De la Vaulx eenige tochten van Antwerpen naar Brussel heeft gemaakt) van Pa rijs naar Den Haag te veren. Binnen enkele dagen zullen wij dus hoogstwaarschijnlijk het eerste' bestuurbare type in ons land den verschijnen., Rechtszaken SMAADSCHRIFT. „Een „poster" der leerling-kwee kers", was het opschrift van een arti keltje in „Het Volk" van 17 Januari 1909. Daarin werd medegedeeld, dat de woning van den heer Henri Polak, den voorzitter van den Diamant.be- werkersbond, te Laren, weer eens ge post werd vanwege de klandesliene leerliiigkweekers, en om nu ie doen zien wat voor soort menschen voor dit werkje wordt gebruikt, werd in het artikeltje de naam genoemd van den „bekenden" B., die vroeger te Hilversum een wasschenj had, eene •^eroordeeling tot twee jaar gevange nisstraf kreeg wegens valschheid in geschrifte, en later zich herhaaldelijk toelegde op verplaatsing van kapitaal naar zijn kant." Wegens smaadschrift werd door den heer C. A. B. een klacht inge diend en dientengevolge stond voor de 5de kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht de verantwoordelijke redacteur van bet dagblad „Het Volk" voor de rubriek „binnenland'', de heer J. F. Ankersmit. Beklaagde zei in het aigemeen be lang te hebben gehandeld. In het al gemeen belang achtte hij het weu- schelijk het publiek te waarschuwen, dergelijke posters niet te gebruiken. Getuige B. wees er op, dat hij schade heeft geleden. Hij werd na de verschijning van het artikel ontstegen uit de betrekking van poster, die hem gedurende langen tijd in uitzicht was gesteld en waarmee hij 20 per week verdiende. Het O. M. achtte het ten laste ge legde daderschap van beklaagde aan smaadschrift bewezen. De mededee- lingen geschiedden in een vorm van noodeloos krenkenden aard. Ook ont kent spreker, dat het algemeen be lang bij het artikel betrokken was. ELsch f 10 boete of vijf dagen hech tenis. Mr. Bern. M. Cohen lichtte de ci viele vordering van den beer Blom tot een bedrag van minstens 80 uit voerig toe. Mr. H. Louis Israels, de verdediger, concludeerde, dat bet der rechtbank behage, op grond dat beklaagde blijkt te hebben gehandeld in het algemeen belang, hem te ontslaan van rechts vervolging, en subsidiair de behande ling der zaak te schorsen, en aanvul ling wat betreft het onderzoek naar de waarheid, te bevelen. MISHANDELING TE ONNA. De beklaagde in de mlshandelings- zaak met doodelijken afloop te Onna, Van der Vegt, is door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot 9 maan den met aftrek dar voorloopige hech tenis. NED. HERVORMDE KERK. Ds. J. C. Benit, te Purmerend, vraagteervol emeritaat om gezond heidsredenen. Beroepen te Heer-Hugowaard ds. A. J. Reinders te Oosterland op Wie- ringen; te Schalsum (Fr.) ds. P. Vlieg te Otterdum (Gr.). Bedankt voor het beroep te Rotter dam (vac. Kromsigt) door ds. G. W. C. Vunderink te Amersfoort. Beroepen te Urk (toez.) ds. J. Rave- sloot, te Tul en 't Waal. Beroepen te Oud-Beijerland ds. A. Luteijn te Aal (Gelderland). Aangenomen het beroep te Losdorp (toez.) door ds. J. de Jong te Zwaag- westeindete Ptngjum door den heer P. van der Veer, cand. te Gro ningen. Bedankt voor het beroep tot hulp prediker te Heerjan9dam door dr. A. Eekhof, cand. te Diemen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Oldekerk door ds. J. H. Beumee te Ureterp. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Groningen ds. L. II. Bee kamp te Arnhem. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer H. Ilannema, geb. te Pasoeroean. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer L. Crebas, geboren te Groningen. Utrecht. Geslaagd. Cand. theol. II, de heer J. A. Raab© jr.cani. wis- en sterrek., de heer J. Thoden v. Velzen; doet. rechtsw., de heer J. P. J. Gewin. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proef schrift „De Bicentrale projectie", de heer N. Bakker, geb. te IJ 1st. Leger en Vïoot GEEN FOURIERS MEER? Door den Minister van Oorlog Ls het gevoelen gevraagd van de korpscom- mand anten over het plan, de positie van fourier af te schaffen en te be palen, dat een der sergeanten of wachtmeesters den dienst van fourier vervult. Aan den met die werkzaamheden belasten onderofficier zou dan eene toelage van tien cent daags kunnen worden toegekend. Git de ArbelderswereM TYPOGRAFEN-STAKING. Men meldt uit Enschedé In een Woensdagavond gehouden vergadering van typografen werd be sloten Donderdagmorgen het werk niet te hervatten. De eisch ie: invoe ring van de loonregeling, vastgesteld door den Alg. Ned. Typ. Bond. Bij de ze staking zijn niet betrokken de fir ma J. ten Gate Bzn., drukkerij „De Nieuwe Tijd" en drukkerij „De Sa menwerking", daar op deze drukkerij en de gewenschte loonregeling rs.xls is ingevoerd. De staking omvat 35 gezellen, waarvan 7 niet zijn georga niseerd. In een vergadering der patroons wer dbesloten de eischen der gezellen niet tn te willigen. Het meerendeel der patroons kan zetten en zij zullen ;vol-' gens de TeL) elkaar helpen, onï de couranten op tijd te doen verschijnen» DREIGENDE STAKING. Er heerscht gisting in het Ruhrge- bied, in het groote Rijnsch Westfaal- sche kolenbekken. Er gaan geruch ten van een dreigende staking, de on tevredenheid der mijnwerkers stijgt er met den dag, zoo zelfs, dat de be- sturen der groote arbeidersbonden reeds manifesten hebben verspreid om de mijnwerkers tegen onberaden stappen te waarschuwen en tot trouw aan de organisatie aan te sporen en de aanwijzingen der organisatie op te volgen. Pers-Overzicht BEVEILIGING ONZER ONAFHAN KELIJKHEID. Ciyis Mil schrijft in liet „Handels blad" een artikel, waaraan we het volgende omieenen Feitelijk omstaat alle strijd over het militair© r^agstuk ten onzent door verschil van waardeering der ge vaarkansen. Velen achten tengevolge van den langdurigen vrede, waarin Nederland zich heeft mogen verheugen (pi.rn. 80 jaar), die kansen gering anaeron (kon men hen in het gemoed lezen, men zou zeggen enkelen) mecnen, dat men zich toch niet kan verdedigen. Daarmede gaat eenerzijds een uit- eenloopende meening over de wijze, waarop men zich moet verdedigen, aan den anderen kant een evenredige afkeer tot het brengen van offers, ge paard. Daarna Vast staat, dat de kansen op oor log dalen. Om beuzelingen of tenge volge van persoonlijke grieven wordt het zwaard niet meer getrokken. Maai- aan den anderen kant is de oorlog, breekt hij eenmaal uit, op reusachtige wijze in hevigheid toege nomen. Hij vraagt de min of meer plotselinge bescnikbaarsteiling van alle krachten van een volk iu de- kortst mogelijken tijd. In die twee bijna onvereenigbare elementen groote zeldzaamheid eenerzijds bij ontzaglijke intensiteit aan den anderen kant, ligt de moei lijkheid van liet geheele militaire vraagstuk opgesloten. Vei'v olgens Do eerste vraag zou dus zijn aan welke eischen moet de verdediging iu Nederiand ter zee en te land onder de gegeven tijdsomstandigheden, po litieke en oeconomische verhoudingen voldoen Daaruit 'volgt de tweede vraag welke hulpniiddelep, perso neel,' materieel en financieel, worden daarvoor noodig geacht. Ten slotte Is eenmaal in hoofdzaken uitge maakt, hoe en onder welke omstan digheden ons orgaan van verdediging zal functionneeren, dan kan daarop een rekening gebaseerd worden van hetgeen voor een zeker aantal jaren noodig is aan menschen en geld, aan welke oefeningse ischen deze men schen hebben te voldoen en welke oêfeningst ij d e n daarvoor noodig geacht worden. Het Nederlandsche volk i. e. zijn vertegenwoordiging kan dan uit maken of het deze offers kan en wil brengen en op welke wijze clit zal ge schieden. Zoolang echter eenerzijds ons stel sel van verdediging voor onbepaalde» tijd, in wettelijke verstijving wordt vastgelegd, anderzijds hetgeen jaar lijks bij de begrooting gevraagd wordt afhankelijk is van ministerieele en politieke inzichten en er geen sprake is van steLselmatig voortbouwen op een bekenden grondslag volgens in hoofdlijnen aangegeven plannen, zoo Lang zal de verdediging in het moeras blijven, zal de publieke opinie, de vox populi, blijk geven van ongeloof en lauwheid, zullen de deskundigen het niet eens worden, en, zij het op verschillende gronden, ieder naar aard en positie in hun binnenkamer moeten blijven verklaren „het ha pert 1" DE QUAESTIE-KUYPER. De Tijd schrijft: Van onze gereserveerde houding in zake de quaestie-Kuyper hebben wij, v'an de eerste publicaties af, tot dus verre geen oogenblik spijt gehad. De politieke moraliteit van - de christelijke partijen staat bij ons zoo hoog, dat wij meenden niet te mogen toegeven aan de neiging, die bij alle vrienden van dr. Kuyper dadelijk zich gelden deed, om als bewezen voor te stellen wat men het liefst wenschte en spontaan aannam. Dank zij deze terughoudendheid, welke stelliger gegevens deed af wachten alvorens een oordeel te vel len, zagen wij ons niet genoodzaakt om voorbarige oordeelvellingen, te rug te nemen. Met de houding van onzen Haag- schen briefschrijver hebben wij ons uitdrukkelijk kunnen vereenigen, ook toen deze na de tweede rede, door jhsr. Lohman in de Kamer uitgesproken, meer positief dan de eerste maal, zijn meening uitte, dat de zaak tot dan toe door dr. Kuyper niet op de juiste wijze behandeld was. Thans lezen wij met belangstelling, onder den titel „Vroede mannen", in De Standaard een driestar: (Onzen lezers bekend. Red. H. D.) Hieruit verstaan wij, dat dus dr. Kuyper werkelijk zeer ernstig denkt aan het in het leven roepen van een Eereraad, die van alle stukken, op de zaak betrekking hebbende, zal kennis nemen en getuigen hooren zal, om daarna een uitspraak te doen, waaraan ieder zich zal hebben te onderwerpen. Dit verheugt ons zeer, omdat in dit feit alleen reeds o. i. een zeer krach tige aanwijzing ligt, dat Dr. Kuyper in waarheid niets te vrcezon heeft en daai-om niet schroomt aan het oor deel van vroede mannen alles voor to leggen, wat tot de zaak behoort. De eenige manier om. in de cegeven oen-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6