Onze Lachhoek genheden le spreken en to schrijven,' dit zou leiden tot schrijven onder pseudoniem. Het was bovendien in strijd met het recht van vergadering en van vrije gedachteuuiting. Onder allerlei détails behandelde de spr. daarna de wenschelijkheid van voe- dingsgeld voor gekeurde onderofficie ren. Komende tot het materieel, oefende de spr. eetiige critiek uit op 's Minis ters inzichten, doch inzonderheid op het vasthouden, bij geschutleverantie, aan het Kruppsche monopolie. Daar over was een geheime nota overge legd, waarvan spr. behandeling in comité-generaal vroeg. Eindelijk voeg hij of de granaten en huizen voor het geschut in Nederland zouden worden aangemaakt. De aanmaak of liever de verande ring van kardoezen gaf aanleiding tot een gezellige conversatie van den Mi nister van Oorlog met den heer Thom son, als ware er buiten hen niemand lil de Kamer. De Voorzitter maakte er evenwel een eind aam De Minister, het algemeen debat be antwoordende, deed uitkomen, dat het eindcijfer zijner begrooting steeg door vermeerdering van pensioenen en sol dijen. Inzake de N oordzee-overeen komst sloot hij zich bij zijn ambtge noot van Buitenl. Zaken aan. Uitstel vnn aanmaak der torpedo- Jagers kon de Minister niet bewilligen, ook met minder diepgang was niet te Volstaan. Het op stapel zetten van twee mijnenleggers was onvermijde lijk. Maandag 11/2 uur voortzetting (ook des avonds). DE EERSTE KAMER nam gisterenmiddag een aantal ont werpen aan van geringeren omvang, waaronder dat tot verbod van aan maak en verkoop van absinth, door Minister Heemskerk verdedigd. De Kamer is uiteengegaan tot- 27 dezer. EERSTE KAMER. VERBOD VAN ABSINTH. In 't algemeen kon men, bij het af- deelingsonderzoek, met het hiertoe betrekkelijke wetsontwerp medegaan. De hoop werd echter uitgesproken, dat de Regeering voorzichtig zou zijn bij het doen van verdere stappen op den weg van Staatsbemoeiing; welk tot de beperking van de burgerlijke vrijheid leidt. Enkele leden waren vnn oordeel, dat Ln die 'richting hier te ver werd gegaan. Het Is niet noo- dig, meenden zij, wetsvoorschriften to maken tegen misbruiken, die hier te lande in zeer geringe mate of in 'i geheel niet bestaan, FRAUDE IN DEN DIAMANTHAN DEL TE AMSTERDAM. In aansluiting met het belicht in »ns vorig nummer is nog het volgen- Ie te melden Vermoed wordt, dat S. Pimentel naar België is uitgeweken. Zijne op sporing is door de politie verzocht op frond van een klacht van een der etrokkenen, wiens partijen diamant voor een waarde van f 4000 verduis terd zouden zijn. Intusschen loopt deze zaak over een VeeJ grooter kapitaal, gelijk reeds be richt werd. Echter moeten familie leden, voor wie de man als commis- Blonnatr optrad, het grootste deel van het totaal verlies lijden. De familie tracht de zaak zooveel mogelijk to re gelen. Buiten haar staan nog verschil lende belanghebbenden, o. m. de Ju welier hierboven bedoeld, die f 4000 Inschoot, en een andere juwelier, van wien de voortvluchtige f 30.000 aan diamant onder zijn berusting zou heb ben. Met inbegrip van het kapitaal, waarvoor familieleden bij de zaak be trokken zijn, moet toch ongeveer een ton met deze zaak gemoeid zijn. Het plan is om het faillissement van S. Pimentel aan te vragen Deze moet door beursspeculaties text zijn oneerlijke praktijken zijn ge bracht. Om gaten, door verliezen ont staan, te dekken, maakte hij goede ren beneden de marktwaarde te gel de. Eindelijk was het gat niet meer te stoppen en moest de bom barsten. IW'at in diamant-handelskringen voor al ergernis wekt. is het feit, dat de mun vlak voor zijn verdwijning nog een partij diamant in commissie heeft genomen. Wat de andere zaak van den Don derdag overleden commissionnair Po lak uit Scheveningen betreft, wordt gemeld, dat deze met zijn goederen steeds op Parijs reisde. Hij deed daar samen met een compagnon en deze is gisteren met alle in portefeuille aanwezige goederen naar Amster dam overgekomen. Nadat deze goederen aan de respec tieve eigenaars ter hand gesteld wa ren, bleef er een ongedekt tekort van 4000, anderen zeggen 6300, over. Dit tekort is pondspondsgewijze over alle betrokkenen omgeslagen. Allen, ook zij dus, 'die hun juweelen terug ontvingen, droegen een gelijk bedrag bij om het tekort te dekken. Deze zaak is hiermede dus uit DE STORM. Uok te Utrecht heeft het Donder dagnacht en Vrijdag hevig gestormd. Aan verschillende perceeleu werd schade berokkend. Van het nog niet gerestaureerde gedeelte van de Dom kerk kwamen ai en we stukkeu steen naar beneden, zoodat de politie liet noodig oordeelde de Kloostergang tij delijk voor het verkeer te sluiten. Aan de Bleekerskade stortten ne gen in aanbouw zijnde huizen in el- Kaar. Gelukkig waren de werklieden nog niet aanwezig. Uit Vlissingen seinde men Vrijdag Sedert Donderdagnacht stormt het zwaar uit het Zuidwesten. Er staat zoo veel zee, dat sedert twee uur van nacht hier geen schepen meer wor den beloodst, zoodat alle inkomende schepen op de reede moeten anke ren. Bij Rammens is het Engelsche vier- fnastschip „Swanhilda" gestrand. De reddingsboot is naar Westkapel- (fe vertrokken, omdat noodsignalen werden gegeven. Bij aankomst bleek, tlat het Engelsche stoomschip Rouen zonder loods voor anker lag. De red dingsboot keerde terug, omdat het schip niet ln «evaar verkeerde. Van Vlieland wordt geseind: De postverbinding naar Harlingen en Texel was gisteren onmogelijk* Door een afgewaaid pakhuisluik ia een 7-jarig kind aan de Noorderha ven te Groningen gedood. OP DE ZUIDERZEE. Gisteren vertrok het s.s. „Heeren veen" van de Holl. FriesL Lijn te 9.20 van de Lemmer. Ongeveer een uur stoomens van de Lemmerhaven, be merkte kapt. Blei een schip, dat de noodvlag had geheschen. Dadelijk werd alles in orde gebracht om tot redding overr te gaan; touwen, lijnen met reddingsboeien werden klaarge legd, en koers gezet naar bet in nood verkeerende schip. De eerste maal dat men bij het schip kwam, werd den schipper toegeroepen zijn anker te laten slippen, het fokkezeil te hij- schen en voor den wind op te sturen. Het schip bleek te zijn de ijzeren tjalk Johanna uit Zuidwolde. Dé naam van den schipper kon men niet opnemen daar de roef bijna voortdu rend onder water was. Met de - v de torn kwam de Heerenvo a hel schip van achter langszij loopen, een tros werd opgegooid en door twee jongens, vermoedelijk zoontjes van den schipper, van ongeveer 15 A 16 jaar opgevangen. Nu moesten deze knapen de tros inhalen, de schipper bleef mei zijn vrouw aan het roer, doch kon dit haast niet houden. De jongens waren niet bij machte de zware tros in te halen en lieten die, helaas, schieten, waardoor de ver binding van boot en schip verbroken werd. De sloep van den schipper was tot overmaat van ramp gezonken. Kapt. Blei kon een derde poging niet wagen, daar deze ook vruchte loos zoude zijn door de hooge zeeën en den steeds heviger wordenden storm. Zoo stoomde de „Heerenveen' tot groote spijt van passagiers en bemanning weer door. Weldua was de „Johanna" uit gezicht; het schip- was nu zonder anker, zwaar slinge rende, een prooi der woeste golven. Doorstoomende ontwaarde men van de Heerenveen bij den val van Urk weer twee schepen voor anker, waar van een do noodvlag ophad; ook deze kon geen hulp worden verleend, tot groot leedwezen van de bemanning der Heerenveen, die haar uiterste best had gedaan, doch zelf drxxr te genwind in haar reis zwaar werd be moeilijkt. TER WILLE VAN HET KIND. Men schrijft ons Deze week kwamen de volgende gel den in sub-comité Hilversum, te op gave 500 gld. sub-comité Zeist, 2e opgave 274,941/2 gld. sub-comité Leerdam 70 gld.sub-comité Hoorn 182,05 gld. sub-comité Haarlem le opgave (waaronder een gift van A. S. te B. groot 1000 gld.) 1760 gld.sub comité Nunspeet, ruim 40 gld. sub comité Woudrichem 41.45 gld.; sub comité Zaan 110 gld.bij den heer Th. M. Ketelaar van mevr. J. te A. 100 gld. aan kleine giften bij de algeuieeue penningm., 11. 67 gld. To taal met de vorige opgave 16725,591/2 gulden. De geheels inboedel voor niets, in dien in alle gezinnen een kistje staat voor zilverpapier, capsules, theelood, en stukjes koper. Te zenden aan A. C. Bos, adres „Koloniehuis Kerdijk", Egmond aan Zee. ARMENZORG-CONGRES. Onder voorzitterschap van jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen is een uitgebreid comité gevormd van verte genwoordigers der burgerlijke, kerke lijke en particuliere armenzorg, tot voorbereiding van het in 1910 te Gro ningen te houden congres voor de ar menzorg en on) te geraken tot groo te uitbreiding van het ledental in stad en provincie. DE ACCIJNSVERHOOGING. De „Tel."-correspondent uit Den Haag meldt De spoedige aanneming, zonder de bat en zonder hoofdelijke stemming van het ontwerp tot verhooging van don accijns op het gedistilleerd, door de Eerste Kamer, liceft in parlemen taire kringen vrij veel verrassing ge- ba ard. Naar ik verneem, hebben de vrij zinnige leden dier Kamer eerst het voornemen gehad het ontwerp niet te aanvaarden, maar in een bijeen komst zijn ze daarop teruggekomen Het zou trouwens toch niets gebaat hebben. MR. N. G. PIERSONFONDS. Door het bestuur van het Mr. N. G. Piersonfnnds, opaericht bij akte den 22on April 1909, is benoemd tot voor zitter mr. N. G. Pierson te 's-Graven- haee ondervoorzitter prof. dr C. A. Verrijn Stuart te Groningen tot se cretaris mr. H. J. Tasman te *s-Gra- venhage. Tot leden der financieele commissie zijn benoemd de heeren nirs. Th. H. de Meesier en A. van Gijn te 's-Gra- venhage en de heer G. M. Boissevain te Amsterdam. Tot leden der advies commissie de heeren prof. H. B. Gre- veu te Leiden, prof. J. Baron d'Auluis de Bourouill te Utrechtprof. C. A. Ver rijn Stuait te Groningen prof. W. H. Nolens te Amsterdam en mr. C. Th. van Deventer te 's-Gravenhage. EEN NIEUW BEGRAAF-TOESTEL. Üp de gemeentelijke begraafplaatsen te Utrecht zijn sedert eenigen tijd toe stellen in gebruik, waarmede men de kisten automatisch in de groeve doet dalen. Voorloopig was het een proef neming, om te zien, of deze toestellen in de praktijk goed voldoen. Nadat ae constructie op aanwijzing van den di recteur, den heer Rutgers, eenigerma- te was verbeterd, werd besloten het aantal toestellen uit te bre'den; er wordt nu geregeld mede begraven. De proef zoowel op het oude als op het nieuwe kerkhof Is goed geslaagd. Utrecht was de eerste gemeente ln ons land, die deze toestellen invoer de. Tal van andere gemeenten komen zich nu in den laatsten tijd van goede werking dier toestellen overtui gen, Amsterdam zond faatst ook een ambtenaar en dezer dagen nog, kwam ook iemand uit Edam eens kijken. EEN OPZIENBARE ARRESTATIE. Op last van den officier van justitie le Groningen is gisteren gearresteerd H. J. Dieters, tot voor kort lid van Gedeputeerde Staten. Hij wordt ver dacht van verduistering en oplich ting op groote schaal. Naar uit Groningen aan 't Hbld. wordt medegedeeld, is de arrestatie van den heer II. Dieters Jr. geschied op vermoeden van verduistering en oplichting gepleegd als gedelegeerd commissaris van de N. V. Neerland? Grondbezit. Da gearresteerde was lid van Gedeputeerde Staten en moet als lid van de Prov. Staten voor Winscho ten aftreden in 1913, maar hij nam 22 October ais zoodanig zijn ontslag, na dat hij tien dagen to voren door de Groningsche Rechtbank was failliet verklaard. Hoe groot de omvang van dit faillissement is, staat nog niet vastde curator, mr. H. Schran, heeft de lijst van crediteuren en debiteuren nog iJet kunnen Indienen, men spreekt echter van een bedrag van ruim f700,000. Dit moet echter vaststaan, dat de aanhouding door den officier van Jus titie is gelast naar aanleiding van ge pleegde verduisteringen vóór dat het faillissement was uitgesproken. Het bedrag der gepleegde verduisteringen moet enkele tonnen bedragen het juiste bedrag kan ook hiervan niet worden opgegeven, omdat dit pas uit de instructie, die heden beging zal kunnen blijken. Medegedeeld werd, dat door den verdachte, die groot-grondbezitter en landontginner was, ettelijke Landerij en, voor veel hooger bedrag dan de werkelijke waarde, in schijnkoop van de hand werden gedaan en daarna weder op dezelfde wijze werden te ruggenomen en voor een veel te hoog bedrag aan de vennootschap weder verkocht De arrestatie heeft te Bussum plaats gehad door eenige Groningsche in specteurs. Met den trein van 5.12 Is de gearresteerde eistermiddag te Gro ningen aangebracht en per celwagen naar het huis van bewaring getrans porteerd. De verdachte, die onvermogend was en als conducteur dienst heeft gedaan op de tram Zuidbroek—Terapel, heeft, na den ommekeer in zijn fortuin onge lukkig gespeculeerd. EEN SCHIPBREUK. Het bij Westkapelle gestrande schip is de Engelsche barge „Lord Napier", van Londen, geladen met pijpaarde, en bestemd voor Antwerpen. Aan boord waren 5 personen en wel de kapitein John Henoland, de stuurman William Snellen, de matrozen Wil liam Malory en George Sowles, en de 18-jarige kok Alfred Warnick. Deze laatste, die voor het eerst een zeereis maakte, is in wanhoop van het schip gesprongen en vond voor de oogen van zijn makkers zijn graf in de gol ven. De vier andere mannen wisten met behulp van zwemgordels en na een vreeselijke worsteling met de golven, de kust te bereiken. Allen wa ren uitgeput van den doorgestanen angst en den strijd met de golven, en als het ware waanzinnig van blijd schap over hunne redding. Door de lichtwachters van den ijzeren kust lichttoren, die reeds door het afschie ten van vuurpijlen hadden doen uit komen, dat zij het ln nood verkeeren- de schip opmerkten, werden de dren kelingen ondergebracht in het hotel „Kasteel van Batavia". Eén hunner, die zich gewond had, werd door den plaatselijken geneesheer behandeld. Het whip zelf, waarvan door den hevigen storm de zeilen gehpel stuk waren geslagen, is tegen de staket- palen van den zeedijk geheel verplet terd en verbrijzeld. JAPAN EN NEDERL.-INDI5. In 't Hbld. lezen we o. m. De „Ostasiatische Lloyd" schijft, dat een reisverslag van den liberalen afgevaardigde van den Japanschen Rijksdag, Takehosji, heel wat opzien heeft gebaard in de Japansche pers. Deze afgevaardigde, die oud-hoofd redacteur is van het onafhankelijk blad „Yomiuri Shimbun", kwam on langs terug van eene reis, waarop hij van Kwantoeng uitgaande, Tongkin, Annam, Kambodja. de groote en klei ne Soenda-eilanden en Formosa be zocht. In een reeks artiken, waarin hij van zijne bevindingen verslag doet, be toogde Takehosji, dat Japan zijn uit- breidmg-staatkunde op het vasteland moest laten varen en den blik moest wenden naar den Indischen archipel. Daar lag de toekomst van Japan, daar liggen landen, die te zamen een bijna even groot oppervlak beslaan als China, maar een veel talrijker bevol king hebben dan China (sic). Die lan den vormen de koloniën van een kleinen staat, Holland, dat onnoeme lijke schatten daarvan trekt (sic). Straat Soenda, is een der gewichtig ste strategische doorvaarten. In de handen van een land als Japan, met een sterke vloot zou, in verband met de Engelsche versterkingen in Straat Soenda aan elke vloot ter we reld de doorvaart kunnen worden be let. Deze uitlatingen geven bewijs van weinig geschiedkundige en aardrijks kundige kennis, maar toch hebben ze aandacht getrokken, omdat Takehos ji in nauwe betrekking staat tot den leider der liberalen, den oud-premier markies Saionjl. In de officieuss „Kokumin Shim bun" wordt echter Takehosji'3 ge schrijf op de rechte waarde geschat, doordien dit het werk genoemd wordt van iemand, die niets van buitenland- sche politiek begrijpt, wien het aan gezond menschenverstand ontbreekt, en die slechts verwarring kan stich ten en wantrouwen zaaien. RAAD VAN BEROEP BIJ „DE TUINBOUW-ONDERLINGE". Door het centraal bestuur van den Nederlandse hen Tuinbouwraad is krachtens artikel 46 der Statuten van de Tulnbouw-Onderlinge Ingesteld eene commissie van scheidslieden (Raad van Beroep), wier bevoegdheid zich zal uitstrekken over het geheele land. In deze commissie hebben sitting 2 patiroona^ 2 werklieden, terwijl als voorzitter en secretaris zullen optre den twee Juristen: mr. dr. A. Slote- maker L.IIz. en mr. I. G. Jaxon Deel man, respectievelijk voorzitter en griffier van den Raad van Beroep te Amsterdam, Ingesteld volgens artikel 75 der industrieels Ongevallenwet. Naast de bovengenoemdo juristen, hebben verder zitting als werkgevers ie heeren H. W. van Spronsen, te Loosduinen en C. H. B. Alsclie te Velp, en als werknemers de heeren G. J. Ch. Sorlet te Haarlem en C. Beets, to Koedijk Als leden-plaolsvervangers zullen treden de heeren mr. G. Kirberger en mr. E. A. L. Boas, resp. plaatsver vangend voorzitter eu griffier van den Raad van Beroep te Amsterdam, en W. Warn aar te Sassenheim en G. A. van Rossem le Naarden als werk gevers en J. Mooncn te Boskoop en Lucas de Koog te nonselersdijk als werknemers. De zitting nemende werklieden zijn door do verzekerde werknemers zelve aangewezen. EEN MINNE STREEK. Dat „kwajongensstreken" niet al tijd zoo onschuldig zijn als men dik wijls doet voorkomen, maar voor de betrokken partijen dikwijls hoogst on aangename gevolgen kunnen hebben, ondervond het gezin v. d. B., te 'e- Gravenzande, dat hierdoor eenige angstige oogenblikken doorleefd heeft. De vader van het gezin was als be ambte bij destrandvondorij druk bezig bij het transport van aangespoelde balken en stukken hout. Eenige opgeschoten lummels zou den eens, zoo meenden zij, „oen grapje' hebben. Met het ernstigst egezicht van de wereld vertelden zij aan de dochter tjes van v. d. B., die daar juist aan het spelen waren, Zeg, weet jelui al, dat Je vader door een stuk hout Is doodgeslagen? Do kinderen liepen hevig ver schrikt en huilende de woning bin nen, om aan moeder deze Jobstijding te brengen. Algemeene ontsteltenis. De zoon des huizes ging op onder zoek uit en hoorde gelukkig, dat va der „zoo gezond als een visch" ginds aan het werk is. Maar met dat al was de stemming dien ganschen avond er uit ook bij de moeder en de kinderen. Land en Tuinbouw HET BENUTTEN VAN MINDER WAARDIG OOFT. Iedeir jaar, althans wanneer de fruitoogst vrij aanzienlijk is, wordt ook steeds minderwaardig ooft ge oogst, waarvoor moeilijk een directe afzet te vinden is. Dit jaar is dit in bijzondere mate het geval, daar vele boomen sterk door de luis waren ge teisterd, zoodat de vruchten zeer klein, voor een goed deel onverkoop baar zijn gebleven, veel or van zelfs niet geoogst werd. Toch kan ook dit minderwaardig ooft zeer wel in de huishouding warden benut, zoowel 't afgevallen ooft, als de geplukte of geschudde, maar kleine, minder goed gevormde vruchten. Beginnen wij met de appels, dan kunnen deze op verschillende wijzen tot voedsel worden bereid, en wel tot gelei, marmelade, moes (groente) en ook appelstukken tot compóte. De al dus toebereide voorraad kan in den winter aan de tafel een aangename en goedkoope afwisseling bieden. Om gelei en appelgroente of -moes te verkrijgen, worden de appels in stukken gesneden en de slechte en wormstekige plaatsen uitgesneden; geschild mogen zij in geen geval wor den, daar de stof ln den appel, die het gelei-worden bewerkt, direct on der de schil en in het klokhuis ligt. Daarop warden de appelstukken in een ketel of heel wijd vat te vuur ge zet, met slechts zooveel water, dat ze Juist hierdoor bedekt zijn. Zijn de appelstukken zacht (week) gekookt, dan moet de massa op een over een vat (kuip, pot, enz.), gespannen doek gegoten worden en dan moet het sap afloopen: uitdrukken moet echter vermeden warden, omdat daardoor het sap licht troebel zou worden. Het aldus gewonnen sap wordt an dermaal op het vuur gezet, nadat daaraan zuivere 6uiker: 3'4 pond op één pond sap is toegevoegd, en bij levendig vuur heel snel, maar open, ingekookt, terwijl men door een ge lijkmatig roeren aanbranden voor komt. Men moet daarbij zorgen, dat het sap tot het gelei-worden niet van de kook komt, daar het anders niet dik wordt; een te lang koken verhin dert eveneens hel gelei-worden en kleurt het sap slechts donker. Is het sap Iets dikachtig geworden, dan laat men eenige druppels op een koud bord vallen; trekken deze zich parelsgewijze samen, dan heeft de gelei genoeg gekookt en kan dan in kleine glazen worden gedaan, welke na vulling worden dichtgemaakt. Aan te bevelen is, een stuk vloeipapier, ter grootte van de oppervlakte van de ge lei, in rum gedompeld, er over te leggen, waardoor schimmelvorming voorkomen wordt. De massa, die in den doek achtergebleven is, wordt nu door een vergiettest gewreven, zoodat slechts nog schillen en klokhuis ach terblijven, daarna, met suiker naar smaak, weer te vuur gezet en sterk ingekookt: zoo verkrijgt men oen fruit gerecht, dat voor goed appelmoes vol strekt niet onder doek Tu -i«vzen ge daan en goed afgesloten, blijft hei ook zeer lang bewaard. Een verdere aanwending van de ge vallen appels, in 't bijzonder van de zoete, is de bereiding van appelgroen- te, bij onze Duitsche naburen Rijnsche groente geheeten. Hiertoe worden de appels eveneens, als boven vermeld gekookt, en dan in een doek of fruiG pers uitgeperst. Het sap wordt dan met iets suiker dik ingekooktdit fabrikaat krijgt dan een donkere kleur en is eveneens zeer duurzaam. Heeft men toevallig rijpe peren, don kunnen deze goed hierbij benut wor den, waardoor suiker wordt be spaard. Dikwijls worden ook voor een dool roodgele wortelen (peren) er tus- schen gekookt, welke van het fiino aroma weliswaar iets wegnemen. Is het gevallen ooit reeds tamelijk groot, dan worden ze geschild, in vier doelen gedeeld, het klokhuis verwij derd, en de stukken zorgvuldig in een suikeroplossing gekooktwie het aangenaam vindt, kan er wat vanille of citroensap aan toevoegen. Deze stukken, in glazen gedaan, goed ge sloten, geven een mooie compóte voor den winter. Waar groote re hoeveelheden appels ton gebruike staan, is de bereiding van appelwijn aan te bevelen. De ap pels worden in een houten tobbe (kuip) stuk gestampt, en dan wordt het sap uitgeperst. Hierbij moet men er echter wel op letten, dat zoo mm mogelijk ijzerdeeien met het sap in aanraking komen, daar het zuur het ijzer aantast en daardoor de te fabri- ceeren wijn een donkere kleur ver krijgt. Alle ijzerdeeien moeten daar om goed vertind of geëmailleerd zijn. Is het persen afgeloopen, dan worden goed zuivere vaten, te voren gezwa veld en goed met water tutgèsooeld, met het most gevuld, en tot het gis ten bij een temperatuur van minstens 18 gra,den Celsius opgesteld. liet vat mag niet geheel vol zijn en wordt met een gistsponning gesloten. Deze kan men gemakkelijk zelf klaar maken, door een boogvormig glazen buis door de kurk te steken en deze dan op het vat te zetten het andere eind der huis nlaatse men in een glas met wa ter, waardoor het vat tegen lucht toevoer is beschermd, terwijl het zich ontwikkelend koolzuur door do glazen buis kan ontwijken. Na circa 5—6 we ken zaJ de voornaamste gisting voor bij zijn, de wijn wordt op een ander vat van de gist (droesem) afgetrok ken, en blijft nu sponnïngs-vol lig gen na circa een jaar moet de drank op flesschen afgetrokken wor den. Daar appelwijn meest iets wrang is, kunnen peren bijgevoegd worden, welke het wrange bijna ge heel door beur suikergehalte dekken. Verder laten zich de appels nog goed benutten in gedroogden staat geschild en b.v. op teenen horden in fen bakoven gedroogd. Het gedroogde ruit moet, zoodra het volkomen droog is, in buidels luchtig worden opgehangen. Uit bovenstaande blijkt, dat op ver schillende manieren het minderwaar dig ooft, dat van weinig of geen waarde wordt geacht, voor de huis houding en ook ten verkoop geschikt kan worden gemaakt, en aldus nog in vele gevallen belangrijk voordeel kan opleverqen, dat anders geheel of gedeeltelijk verloren gaat. C. B. PREDIKBEURTEN NED. GEREF. KERK. ZONDAG 5 DECEMBER, GROOTE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Veen, NIEUWE KERK. Geen dienst. JANSKERK, Voorm. 10 are, Ds. Montijn. Nam. 2 ure, Ds. Barbas. Doopsbedienlng. 's Avonds 6 ure, de heer F. Kamp, Zendeling van de Salatigazending. BAKENESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de heer Hilbrander. EGLISE WALLONNB. 9 1/4 heures, Ecole du Dimanche. Volksbelang (Jansweg 40.). 10 1/2 heures, Mr. Martin Dupont, GEREFORMEERDE KEPK, (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulder. EBEN-HA6ZER-KERK. (Klein Heiligland Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tibben. WOENSDAG 8 DECEMBER, 's Avonds 8 ure, Ds. Heida, pred. te Halfweg. Bidstond voor de Theol. School Vereenigde DiensL CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiders traat). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5J ure, Godsdienstoefe ning. DONDERDAG 9 DECEMBER, 's Avonds 7 1/2 ure, Ds. Minderman, pred. te Rotterdam. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. W. Ringnalda. 'a Avonds 6 uur. Dezelfde, LUTHERSCHE KERK, Voorm. 10 ure, Ds. Schade van Wes trum, Ev. Luth. pred. te Groningen (Beroepspreek;. Nam. 1 ure, Zondagsschool in de kerk. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. 's Avonds geen dienst. remonsirantsch- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Drost, Heirv. pred. te Moordrecht Nam. 1 ure, Zondagsschool, In de kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE Ned. Luth. Genootschap. Voorm. 10 ure, Ds. Schröder, Ev. Luth. pred. te Nijmegen. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN Lokaali „Weten eo Werken". (Gedempte Oude Gracht). Voörm. 10 ure, Ds. C. Th. Cramer VOn Baumgarten, van Hoorn. BAPTISTS GEMc, (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 uur. Openbare Same^ komst Namiddags 12 ure, Zondagsschool 's Avonds 6 ure, Gemeentevergadflj ring. Maandagavond 7 1/2 uro. Meisje* Vereeniging. Dinsdagavond 7 ure, Kleine Mety jesvereeniging. Woensdagavond 8 uur. Jongeling* vereeniging. Donderdagavond 8 ure, Jongedoc^ ters-Vereeniging en Zang. E\ ANGELISATIB „der Goddelijke Genezing"» Drappen Ierstraat 11 zwart. Voorm. 10 uur, Samenkomst Nam. 3 1J2 uur. Kinder samenkom^ Maandagavond 8 uur, de Hoer R. van Leeuwen, van Amsterdam. Donderdagavond 8 uur. Bidstond^ EVANGELISATIEGBBOUW. Jacobljnestraat 26. Voorm. 10 ure, de beer E. R. Boa* uit Den Haag. Bekeerd Israëliet. Nam. 12^ uur. Zondagsschool. 's Avonds 6 uur, de hoer E. R. Boe* Maandagavond 6 en 8 uur, Naai krans. Donderdagavond 8 uur. Openbare Samenkomst geleid door don Iter G R. Polman, uit Amsterdam. BBNNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk* BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bemmefc DOOPSGEZINDE KERB Voorm. 10 ure, Ds. van Calc&r* EVAKG. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. M. van KI eet BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, de heer Beekman» voorganger ProL Gemeente te Rou- bail 's Avonds 6 1/2 ure, Geen dienst HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. de Hartog, Doopsbediening en gew. raaandeL collecte voor Lokaal v. Chr. Belan gen. 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. de Hartog* HILLEGOM. Voorm. 10 ure, Ds. Engelborts, pred. te Amsterdam, 's Avonds 6 ure, Ds. Snethlage, pred. te T.Lsse. Doopsbedienlng. HOUTRIJK EN PU LAN FN. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Woensdagavond 7 uur, Bijbelle* zing. 8ANTPOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Bax, EVANGELISATIE. tVoorm. 10 ure, Ds. Kampstra. Directeur van het Diaconeseenhuta (e Haarlem. SPAARNDAM. Geen opgave ontvangen. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper, 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. de Soppeft WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach vafl der Sprenkel. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Creutzberg. 's Avonds 5 ure, Ds. Creutzberg. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumul Meijjes. Met medewerking van het Kerke lijk Zangkoor. Doopsbedienlng. 's Avonds 7 ure, Ds. Posthumus Meijjes. Gij bezoekt uw vriend Jan, veel minder dan anders. Toch geen ru zie? Wel neen, maar wij hebben o» langs zijne laatste sigaren opgerookt Mevrouw Z. U heeft mijn doch ter hooren zingen; vindt u ook niet dat zij toekomst heeft? Criticus. Hml Ja! zij kon oud worden. Tante: Wil je niet gaan zitten, Keetje? Keetje: Neen, tante, liever blijf ik op uw schoot, ik geloof dat de bank pas geverfd is." Verflucht, zei mevrouw B., kun je heel gemakkelijk doen verdwijnen. Dan snijd je maar een ui aan stuk jes en verspreid die in de kamer. 1 Zal wel waar zijn, zei haar man, dat is net als met verkoudheid, die genees je radicaal door j.o nek te breken. Man vergeet niet morgen een ad verten tie te plaatsen, want Bello is weggeloopen; ik heb Drieka zoo dik wijls gezegd beier op den houd te letten. Wees maar gerust; ik zal e£n knoop in mijn zakdoek leggen. Den volgenden morgen leest me vrouw in de courant: Flinke belooning. Verloren een afschuwelijk geel mor mel, met één oog en zonder staart. Het antwoordt op den naam Bella. Het riekt als een parfumeriewinkel na een binnenbrand. Als men 't dier morsdood thuisbrengt, krijgt men de bovenvermelde belooning. Mevrouw valt in zwijm. Gast. Akelige kerel, waarom bracht Je mij het warme water niet om zes uur? Kellner. Ik was hang, mij te ver slapen, mijnheer, en daarom heb lk het gisterenavond a.' voor uw deur gezet

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 11