Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 4 Dec. 1909. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Horta (Azoren)laagste 722.4 m.M. te Christianiasund (Westkust Noor wegen). Verwachting tot den avond van 6 December Wind meest krachtige Zuid-Weste lijke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar be wolkt, regenbuien. Temperatuurzachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Vuur 932 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 726 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien B6 ZIJLSTRAAT HAARLEM. ïbermometerstaad te Haarlem. Zaterdag 8 December Hoogste gisteren S uur F. 46 Laagste hedennacht F. 88 Hoogste heden tot 18 uur F. 42 en dat hij daarna door drie personen Van een bedrag van 1000 Mark be roofd was. STEENKOLEN IN ZEELAND? Eerstdaags zal nabij St. Jans teen, lop een terrein nabij de Belgische grens, een aanvang worden gemaakt met de boring om te onderzoeken of »r zich ook steenkolen bevinden. Reeds is eenig materieel voor het Jtmderzoek aangevoerd. DE STORM. Men meldt uit Hellevoetsluis De loodsaf haal kotter No. 1, die hier ter reede lag, is tijdens den vlie genden storm van zijn anker gesla gen en op 't strand geworpen. Stoomloodsvaartuig No. 2 zal bij het avondgetij trachten, hem af te brengen. Het Engelsche viermastschip Swan Helda, dat bij Ram me kens was ge strand, is hedenmiddag door sleep boot-assistentie vlot en naar Antwer pen gesleept. Hoe hard het woei. Op het Stadhoudersplein to Den Haag is vanmorgen een wagen van een slager met paard en al omverge- waaid. OUD-CONSUL HENRY PLUYGERS. De particuliere correspondent van Üe N. R. Ct. te New-York schrijft: De Nederlandsche kolonie te Now- York heeft een zeer betreurenswaar dig verlies geleden. De heer Henry Pluygers, uit een bekende Rotterdam- Uche familie gesproten, is 19 Novem ber j.l. alhier na een vrij langdurig lijden overleden. I Ongeveer een jaar geleden had hij em gezondheidsredenen zijn verzoek 'Om ontslag als consul der Nederlan den hier ter stede ingediend. GRONDWETSHERZIENING. De vereeniging „Mannenbond voor (Vrouwenkiesrecht" heeft een adr<efi 'Aan den Minister van Binnenland- Jsche Zaken gezonden, waarin zij op komt tegen eenige mededeelingen in de Memorie van Antwoord op de al- gemeene beschouwingen over de staats begrooting, waarin de regeering o.a. te kennen geeft, dat thans het oogenhlik nog niet is gekomen om tot herziening der Grondwet over te faan, en da t de herziening van het iesrecht niet rijp is en het tegen woordige kiesrecht ruim genoeg Ls, om de meest uiteenloopende verlan gens en inzichten tot uiting te doen komen. Na bestrijding van deze mee ting verzoekt adressante maatrege len te nemen, dat zoo spoedig moge lijk door de regeering bij de Staten- Genaraal voorstellen tot grondwets herziening worden ingediend, om daardoor te geraken tot het kiesrecht en de verkiesbaarheid der Neder- landsche vrouw. BRANDEN, Waarschijnlijk doordat een bran dende lantaarn te dicht bij het rieten dak gehangen was, is Vrijdagavond het boerderijtje van F. de Bruin, in het Woud onder Lunteren, geheel af gebrand. Alleen het huis was verze kerd. Door onbekende oorzaak ontstond gisteravond brand in een blok van zes huizen, gelegen aan de Bomerbroek- eche Straat te Ambt-Almelo en toe- behooren.de aan wed. Beverdam, II. Post, H. J. Rutgers, wed. Middel kamp, J. BokhoYe en wed. Cardinaal. 'Aangewakkerd door den hevigen wind stonden de huizen in korten tijd in lichter laaie. De brandweer kon wei nig meer doen dan de aangrenzende porceelen beschermen; de zes huizen werden totaal vernield. De inboedels .werden mede een prooi dor vlammen. Do schade wordt door verzekering ge dekt DRIE MENSCHEN GESTIKT. In aansluiting op het eerste bericht .Wordt nog gemeld Gistermorgen verspreidde zich te Wijhe (Overjjsel) het gerucht, dat er! in een zandbaK, waarmede zand uit den Usel gebaggerd wordt, 3 men- schen door kolendamp gestikt waien. Ai spoed'g bleek de waarheid van het gerucht. De zandbaggerlieden J. Lu- cassen, D Boogerd en H. Jansen uit Deventer werden dood in 't voorouder waarin een kachel stond, gevonden. Een geneesheer, die nog getracht heeft do levensgeesten weder op te wekken constateerde den dood. Naar men verneemt laat Boogsrd oen vrouw eu een kind na en zijn de beide anderen ongehuwd. RAADSVERKIEZING TE AMSTER DAM. Bij de verkiezing voor een lid vau den Gemeenteraad in district II (va- cature-Sleef) ziju de volgende candi- daten opgegeven J. ter Haar Jr. (Chr. Hist.), Joh Ingenohl (vrijz. dem,), dr. C. A. L. Rademaker (r.-k.), J. v. d. Tempel (S. D. A. P.), L. F. H. Wackers (lib.) en S. de Wolff (S. D. P.) ONGESCHOOLDE ARBEIDERS. Een bezoek door ons dezer dagen aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs gebracht, geeft ons, aldus schrijft het „Hbld.", aanleiding te wijzen op liet groot aantal ongeschoolde werkkrach ten, dat te Amsterdam rondloopt. Van de jongste Mei-maand af tot nu toe werden aan de Arbeidsbeurs 5469 manneu ingeschreven, en niet minder dan 2659 misten elke vakkennis. Een treurig verschijnsel niet alleen, maar een factor, die het werkloozenaarlal vergroot. Bij bestudeering van liet werkloozenvraagstuk zal hieraan ze ker de noodige aandacht geschonken worden. KWARTJESVINDERS. Een student kwam zich bij de poli tie te 's-Gravenhage beklagen, dat hij in den trein tusschen Rotterdam en Schiedam met kaartspelen f 25 heeft verloren. Pers-Overzicht DE ZAAK-Dr. KUYPER. Als commentaar op de mededeeling betreffende een eereraad, schreef de anti-rev. „Rotterdammer" „Dat de socialistische pers inius. schen haar campagne zal staken, 1u niet te verwachten. Maar dan toch kan eenigermate worden vermoed, dat bijv. het libera le „Handelsblad" zal willen ophou den, met het spreken over „Kuyper's farizeësche woorden", „type van schijnheiligheid", enz. De liberale pers kan nu wel geduld oefenen, totdat de uitspraak van het eere-gericht zal zijn gevallen. Anders zou ook zij toonen, dat het haar niet gaat om „de heiligheid der politieke zeden", maar, evengoed als bij de socialisten, om politiek schan daal te maken." In een artikel „Een enquête" verde digt „Het Volk" het voorstel der soc.- dem. Kamer-fractie. De fractie had dit plan al lang, zegt „Het Volk", doch wilde afwachten, of de rechterzijde, na Troelstra's tweede rede, niet zelf het initiatief zou ne men. Het blad zegt dan Thans Ls wel duidelijk genoeg ge bleken, dat de partiien dier meerder heid. die zich christelijk noemen, dien plicht niet voelen. Zij schijnen er niets in te vinden, een harer voor-1 naamste leiders met den smet beladen te zien, waarmee dr. Kuyper bels-1 den Ls. Zij hebben den moed niet, de schande van zich af te werpen. Prat op hun macht en bouwend op de volg- zaamheid hunner kiezers, gaan ze- voort met hun besmet blazoen het land te re geer en. Nu wordt het de plicht van ande ren, het initiatief te nemen. En wijl de voornaamste aanval van de zijde der sociaal-democraten is gekomen, ia het ook aan hen. dezen stap te doen, ook al, wijl ook de partijen ter linker zijde blijkbaar niets van "plan zijn. Inzake het verschil tusschen parle mentaire enquête en eere-raad, schrijft het orgaan der S. D. A. P. Zoo'n eere-raad, benoemd door of vanwege den beschuldigde zelf, een groep menschen met geen enkele wet telijke bevoegdheid uitgerust, aan welke een regeering geen stukken kan afstaan, die geen bevoegdheid heeft een eed op te leggen, of af te nemen, helpt in deze zaak niets. Hier zou weer met he<t „eerlijk woord" van Jan, Piet en Klaas, in oit geval van Rudolf en Mathllde c.s moeten wor den gemanoeuvreerd en de uitspraak 5 zou geen waarborg geven, voldoende, om Kuyper's aanhangers of tegen standers het zwijgen op te leggen, In dien zij haar gingen critLseeren. Wil men de zaak werkelijk uitma ken, dan ls niet een eere-raad, doch een parlementaire enquête, dat wil zeggen, de instelling van eene door de Kamer benoemde commissie, toe gerust met een zekere rechterlijke be voegdheid, die de zaak onderzoekt en uitspraak doet, het middel daartoe. Het zal Interessant zijn om te ver nemen, of de rechterzijde dit aan durft. nimmer gepubliceerde afbeeldingen! vai. hoogsteigeuaardige en zeer mooie koekvormen met bijschriften. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN; Eigen Haard: Eigendom, door De Meeriaer, 1. Merkwaardigheden uit Atjeh, door X. Het Institut interna- tionai de bihliogruphie te Brussel, dour A. B. v. (L Vies. De nieuwe por tretten van H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Van mutsen, kornet ten en hoofdijzers, slot. De rampen van Loemadjang, van L A. Maironier te Malang. Roeping, door Pauline le Roux. Van huis, door E. Johanna. Feuilleton: ie was de schuldige? naar het Engeisch van Mark Sale, slot. Bijvoegsel: De strijd der Lords. Van een mummie. Op rolschaatsen. Kinderen van abonaés. Personalia. Het huis aan de drie grachten, aiies niet afbeeldingen. „De HoLIandsche Revue*" van deze maand heelt weer een belangrijk nummer. Als frontispiece ditmaal een goed gelijkend portret van Mr. I VV. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam. In de rubriek „We- relugescnieuenis' een portret van den heer H. J. LovLnk, afgetreden direc teur-genen: al van den landbouw en verder schillende karikaturen.; Als „b/ óvijke onderwerpen" war- j den ci_^ maand behandeld: Konings-' hoven; Le nieuwe kunstzaal der Ki*y-| kampen; De Zuaniandsche zilversme derij; De vrouw in het beroepsleven;j ter wille van het kind. De karakter- schels bespreekt den heer P. H. Hu- genhoitz, den afgetreden voorganger der vrije gemeente te Amsterdam en 't „boek van de maand": „Bewijzen van 's menschen voortleven na den stoffelijken dood," door M. N. de F re- mery. Voorts de gewone rubrieken. „Pak me me" heeft als voorplaat ditmaal een foto van 't uit de puin- hoopen herrezen San Francisco. Het tijdschrift bevat verderEtienne, <te Frauc-trreur. Verloren illusie, schets van Margot Greve. De zen- i dingsten toonstelling te Rotterdum. j Uit de stilte. De 's-Gravenhaagsche Politie-, tooneel-, muziek- en scherm- vereeniging „Underling Kunstgenot. Voorts de gewone rubrieken talrijke foto's versieren dit nummer. „De Auto" De automobiel-con structie in 1910, motortransport, om wagens geruischloozer te maken, uit de praktijk van den automobilist, pro paganda voor het automobilisme, de auto dwars door Afrika, middelen tegen het bevriezen van het afkoel- watei nieuw systeem electrische tram in ons land, Marietta op de Olympia- Show. Motorwielrijden: Motorrijwielen ten dienste van het leger, de Roc-naaf, de Alcyon 2 P.K., uil Indiè, uit de prac- tijk en verder de gewone rubrieken. De „Revue der Sporten" bevat een geïllustreerd praatje over het biljart- ipel, du or C. van Aken, een artikel over wedrennen met een foto van het Hollandsche paard Admiraal Togo, van M. Baronesse Van Brienen, dat Zaterdag den Manchester November Handicap won, foto's op voetbaige- bied, o. a. van het Nederlandsch Elf tal, van een collectie Schotsche Ter riers, en verder een geïllustreerd ar- tixed over pluimvee en vogelsporL Uit Brig (Wallis) wordt bericht, dat te Goppenstein onder de arbei ders van de Lótshbergtunnel, een complot is ontdekt tot vermoording van ingenieurs en opzichters. Veertig personen hadden deel genomen de samenzwering. De politie heeft ze ven man in hechtenis genomen. Volgens de Neue Frele Presse is de Oostenrijkse he minister van Buiten- landsche Zaken, graaf von Aehren- thal, voornemens eerstdaags het be zoek van den Duitschen rijkskanse lier, von Bethmann Hollweg, te be antwoorden en naar Berlijn te gaan om de te Weenen begonnen gedach- tenwisseling over de Europeesche po litieke aangelegenheden, voort te zetten. I van Amstel Hollman, A. Greve en H. A. de Vos. I Bevallen: A. van Twisk—Pfeiffer, d., P. M. Dernïson—Koelemeijer, d. Overleden P. Heinis, 58 J. ZANDVOORT. OndertrouwdJ. Jansen en J. B. W. Brauns. BevallenK. van Koningsbruggen Zwemmer, d., S. KoningKemp, z., A. TerolVan Keulen, z. 't SINT NIKOLAASFEEST OP DE SCHOLEN. Dank zij de moe<iLe, die de commis sie uit de aid. Haarlem van den Bond van Nederi. Onderwijzers, bestaande uit mej. S. Houtkooper en de heeren E. de Boer, S. ten Kate en S. de Groot, zich hebben getroost, is aan 2500 kinderen der scholen voor ge woon 1. o. een prettig St. Nikolaas- feest bereid. Gisteravond zijn aan 300 kinderen nieuwe kleedingstukken uitgedeeld, en dezen morgen werden 1600 leer lingen van de 2e en 3e klassen" dieir scholen onthaald op allerlei lekken nijen. De kinderen van 't tweede leerjaar kregen „ovendien een mooi prentenboek. Ook werden 64 kinderen van de school voor buitengewoon lagetr on-j derwijs getxacteerd. 't Behoeft wel geen beteog, dat de kinderen 't heel pre .tig vinden zooi te worden onthaald. f Amsterdamscbs Bcnrs. Openingskoersen van 4 Dec. 19 laboulrkre uyens co. s bank Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT: 2 1/2 Certific. N.W.S. 76 7/8, 3 1/2 Certific. N.W.S. 92. Consols 89 3/8, Hope's 88 3,8, Russen 1909: 94 1/4, Rus sen 1906: 97 7/16 Z. AMER1K. STAATSFONDSEN: C. Peru 9, Pref Peru 36 1/4. PETROLEÜMAANUEELEN. Koninklijke Petr. 435 1/2, Moeara Enim 1931/2, Sumatra Palembang 175 3/4, Periak 140 1/8, Zuid Perlak 185 1/2. MIJ NAANDEELEN. Kutahoens 259, Redjang Lebong 860, Cult. 180, 151 1/2. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Denver 4813/16 Erie 32 7/8, Kansas 43 3/4, 701/2. Missouri 471/8, Rock Island 39 3/4, Southern Rails 30 7/8, Southern Pacific 129, Union Pacific 201, Wabash 211/2, 'J 11/16, Am. 87 3/8, Steel 88 3/4, Carren 717/8, C. Marine's 711/16, 241,2, 703/4. telegrammen Maar vanmiddag was 't eigenlijk Kerk en School Letteren en Kunst ONZE STRIJD. Het tweede nummer van „Onze Strijd", maandblad van het Centraal Comité van drankbestrijdende veree- nigingen te Haarlem, geeft als hoofd artikel: .Waarom geheelonthouder?" Verder verscheidene aardige liedjes en treffende verhaaltjes. Ten slotte de gewone rubrieken. ADAM IN BALLINGSCHAP. Men wil aan de honderdste voor stelling van „Adam In Ballingschap", welke op Vrijdag 10 December te Am sterdam bepaald is, een eenigszins feestelijk karakter geven. DE ORANJEVAAN. 't St. Nicolaas-nummer van „De Oranjevaan" ziet er alleraardigst uit. Als lioofda/rtikei een aardig verhaal van de wijze waarop de Koningin, toen nog Prinses Wilhelmina, Haar gezelschapsjuffrouw, miss E. Sexton Winter ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest een poets speelde. Ver- dar bevat dit nummer eenige nog NED. HERV. KERK. Beroepen te Schipluiden (toez.) ds> J. riauta te Zoeterwoude. Bedankt voor het beroep te Mijns- heerenland door ds. G. Bolkestein te Harich (Fr.). Beroepen te Wijngaarden c.a. de heer H. A. de Geus, cand. te Bruchem (bij Zali-Bommel). Bedankt voor het beroep te Cuyk door da W. van Deursen te Itave- stete. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Kooteh (Fr.) door den heer W. F. C. van nelsdiugen, cand. te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts me juffrouw H. J. Knottenbelt, geboren te Amsterdam A. J. H. Hintzen, geboren te Hilversum. Geslaagd voor het eer ste gedeelte de heer J. de Konink. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. M. Mer- kelbach, geboren te Rotterdam, op proefschrift„Naar aanleiding van de collectieve arbeidsovereenkomst". Utrecht. Bevorderd tot doctor In de plant- en dierkunde op proefschrift „Onderzoekingen over de perceptie van den zwaartekrachtprikkel door planten", mej. C. J. Pekelharing, geb. j ie Leiden tot doctor In de rechtswe tenschap op Stellingen de heer H. Th. ter Haar Romeny, geb. te Dedems- vaart; tot doctor in de staatsweten schap op Stellingen mr. Otto Reuch- lln, geb. te Tlel. Utrecht. Geslaagd kerkel. voorber. ex de heer W. A. v. Grlethaijsen. Cand. rechten de heer H. cte Vries Theor. geneesk. ex. de heer W. v. Wermeskerken. Groningen. Geslaagd voor het 1ste gedeelte artsexamen de heer O. H. Eisveld Bosch. Te Berlijn wordt in het voorjaar van 1910 begonnen met den bouw van een nieuw gToot Warenhuis van de firma A. Wertheira; het zal oen op pervlakte van 6700 vierkante meter beslaan en aan grond en bouwwerk.., 14 millioen mark kosten. Blijkens de jongste volkstelling heeft Japan ongerekend de actief dienende soldaten en matrozen een bevolking van 51:458.074 zielen. 't gruote. feest. Om één uur kwam in nat Bror,gebouw een deel van de hommeicjes uit de eerste klassen sa- .non am daar pret te maken. En om drie uur kwamen weer andere kleu- ters uit die klassen. Samen "waren 't er 815. Van de 400 eerste pretmakertjes j hebben we wat gezien. Midden op dei rolschaatsenbaan leek 't een bewaar school nu. Allerleukste groepjes wa- ren 't. In een kringetje zat elke klas op den grond rond de onderwijzeres sen en onderwijzers. Die g'ngen maar met groote bakken vol met speculaas, borstplaat en ik weet al niet welke lekkernijen meer, hun kringetje rond. Of 't hun smaak te Je moest die oolijke snuitjes met hun knabbelmondjes vol heerlijks maar eens aanzien. De oogjes glun- der-schitterden boven de van pret hooggekleurde wangetjes. En een gezwatel dat er kwam uit die mond jes, als ze maar even leeg waren I Maar gezongen moest er tusschen- beiden ook worden. En dat deden de kleinen braaf, dat moet gezegd wor den. Wat een geluid uit die klein kinderkeeltjes kan komen, als er zoo'n 400 bij elkaar zijn I De heer De Boer, wiens toewijding wel 't meest tot het slagen van het feest bijdroeg, had dan ook veel moei te, om het met zijn fluitje stil te ma ken, toen de poppenkast vertoond zou worden. Even werd het muisstil, toen een der dames kwam vertellen, dat zij roet de poppen de lotgevallen van Jan Kiaassen zou vertellen. Maar toen ze 't ongeluk had om te vragen, of de kinderen goed konden lachen, en dat ze 't dan maar eerst eens moesten laten hooren, toen steeg er na 't eerste bedeesde „Ja, juf frouw", zulk een lach-lawaai op, dat de juffrouw op 't tooneel haar ooren dicht stopte, zoo'n leven als 't was. En toen dan eindelijk Jan Kiaassen en Katrijn zich kwamen vertoonen, toen was 't gulle lachen niet uit de zaaL Van 't eind van het feest kunnen we nog niet vertellen, dat doen we Maandag wel eens. Om vandaag alleen nog de meedee- ling te doen, dat voor de kleinen een tombola was samengesteld waaruit ieder kind een stuk speelgoed kreeg. IJMUIDEN. In de maand November werden door de Noordzeesluizen alhier geschut. Naar zee 2 fregatten of bark, 2 schoeners, 1 kofschip, 208 stoomsche pen, 68 tjalken, 247 visschersvaartui- fen, 627 andere vaartuigen te zamen 155 schepen, inhoudende 987,059 kub. nieter. UH zee 1 fregat of bark, 1 brik, 1 schoener, 4 kofschepen, 208 stoom schepen, 68 tjalken, 320 vlsschersvaar- tuigen, 632 andere vaartuigen te za- znen 1235 schepen, inhoudende 965,797 kub. meter. Totaal 2390 schepen, inhoudende 1,952,856 kub. meter, tegen 1,847,348 kub. meter in 1908. Hiervan 973 schepen geschut door de groote schutsluis, waarvan 20 te I groot voor de oude alms. Door <!e Oranjesluizen ie Dchcllux-1 woude 5 schoeners, 1327 schroef- stoombooten, 2186 tjalken of pramen, 860 visschersvaartuigen en 66 andere vaartuigen te zamen 4444 schepen te- f gen 4444 in 1908. DE STORM. LIVERPOOL, 3 Dec. Men'vreest dat de „Eiian Vannin", een passagiers- stoomer, tusschen Liverpool en het eiland Man, verongelukt is. De boot is verre over haar tijd en redcLmgsgor- deis en haar mailzakken zijn bij Li verpool gevonden. Ook andere rampen op zee worden gemeld. LIVERPOOL, 4 Dec. Alle hoop op hot itöhoud van de „Ellan Vaunin" is op gegeven men meent, dat het stoom schip door den storm op een zandbank voor den mond der Mersey gedreven is en daar is gestrand. In dat geval zijn de 12 passagiers en de 21 man der equipage allen vergaan. LORIENT, 3 Dec. Een ontzettende storm woedt op de kust van Morbj- hanna. Twee vuurtorens van Groix werden gedeeltelijk verwoest, ver scheidene barken sloegen te pletter. AARDBEVING." TRAPANI, 3 Dec. Hedenmiddag werd te Camporeade een zeer hevige schok gevoeld. De schoolkinderen vluchtten ontsteld, een meisje stikte en twee werden verwond. DE CRISIS IN ENGELAND. LONDEN, 4 Dec. Officieel wordt ge meld, dat de parlements-ontbindmc is vastgesteld op 8 Januari de nieuwe verkiezingen beginnen 13 Januari 1910. FORTIS. ROME, 4 Dec. De oud-minister For tos is overleden. AANSLAG OP HET SENAATS GEBOUW TE RIO. RIO JANEIRO, 4 Dec. Bij de ope ning der zitting van den Senaat leel- de de senator Ruiz Barbosa mede, dat een aanslag op het senaatsgebouw is beraamd. De politie oefent streng toe zicht uit. tagmijjlke S&ei HAARLEM. BEVAL! EN H December. J. T. Beek, geb. Oo&- terum, d. C. W. Kamer, geb. Van Nimwegen, d. 4 December. C. van Gennip, geb. Van Bragt, d. G. Rip- hagen, geb. Büthker, d. OVERLEDEN 3 December. J. Gieyndert, 67 j., Wil helm mapark. A. Luijten, 38 j., Ro- zestraat. BLOEMENDAAL, Ondertrouwd: J. G. Tavenier en T. P. de Jong. GetrouwdJ. Hamer en C. A. Ploos FAILLISSEMENTEN. Utrecht C. A. Werkhoven, hande laar in breimachines, aldaar. Rech- ter-commissaris jhr. mr. J. Schuur- beque Boeije curator mr. J. J. de Waal Malefljt A. J. Vendrik, zadelmaker, al daar. Rechter-commissarLs jhr. mr. J. Schuurbeque Boeijecurator mr. O. Gezelle Meerburg. Zwolle, 1 December. R. Zoet, rij wielhandelaar en winkelier te Har derwijk. Rechter-oammissarls mr. E. L. Umbgrove curator mr. J. van Gif ten. Almelo. D. S. van Brandwijk, win kelier te Enschedé. Rechter-commis sarLs mr. C. W. Star Busmann, cura tor mr. dr. M. G. ten Cate. Leeuwarden. U. de Wolf, reiziger, te Bolsward. R ech ter-co mm iss ar is mr. C. W. Stheeman curator G. Keikes. Amsterdam. J. Wessels, koopman, aldaar. Rechter-commissaris mr. P. A Rutgers van der Loeffcurator mr. A. Schwartz. 's-Gravenhage. A. J. André de la Porte, aldaar. Rechter-commissaris mr. II. W. van Sandiok; curator j'hr. mr. H. de Ranitz. C. W. Hoenkamp, boekhande laar aldaar. Rechter-commissaris mr. F. Beudeker curator mr. H. D. Tak ken. J. Hoogerhoud, aldaar. Rechter commissaris mr. J. van Geleln Vitrin- ga curator mr. P. Droogleever For- tuyn. De firma Hoogerhoud en Schoe- maker, aldaar. Rechter-commiss ar is en curator als voren. H. Schoemaker, aldaar. Rechter commissaris en curator als voren. J. Boode, koopman, te Schevenin- gen. Rechter-commissaris mr. F. Beu deker curator mr. L. Metritz. i. Edelaar, Noordwljk-Binnen. Rechter-commissaris mr. C W. Schlir.gemann curator mr. I. H. Goudsmit. Geëindigd P. A. van Eyck, commissonnair in effecten te Nijmegen. Joh. Maagd, smid te Gieterveen (ge meente Gieten. J. H. H. M. Verbeek te 's-Graven hage. J. Arots, kleermaker, gewoond heb bende te Schinnen. O. Hans ma, koopman te Groningen. Opgeheven A. de Jong, broodbe zorger, te Amsterdam. VV. H. van der Sijs, zonder beroep, te Weesp. C. A. Thümmier, horlogemaker, te Hilversum. Th. F. van Hoof, winkelier te Waal wijk. Gemengd Nieuws EEN VERVOERMIDDEL VOOR RIJKAARDS. Een comité van vijf aeronautischa experts heeft een begroeting opge maakt voor luchtvaartuigen voor pas sagiers. Uit deze begrooting blijkt ten duidelijkste, dat de luchtreizen voor- loopig tot een weelde blijven, die al leen de met aardsche goederen geze- genden zich zullen kunnen veröor- loven. Majoor Van Parsaval is de voorzit ter van het comité, waarin zitting hebben de heeren Itettig, professor Flarm, professor Romberg en luite nant JVlödebeck. De bouw van een luchtschip en loods met alle benoo- digdheden kost ongeveer f 240.000. Zulk een luchtschip zou behalve de bemanning, 18 personen kunnen ver voeren. Wanneer men aanneemt, dat het schip per jaar 200 dagen zou kunnen opstijgen, dan zouden de kosten be dragen 180.000 of f 900 per dag. Aan nemende, dat het luchtschip elke reis het maximum passagiers zou meene men, hetgeen zeer onwaarschijnlijk is, dan zou elke passagier voor een dugreisje 60 hebben te betalen, waar door de kosten zouden worden ge dekt en een kleane winst zou worden gemaakt. In verband met het feit, dat de eigenaars op een kleiner aautal passagiers op verscheidene reizen zouden hebben te rekenen, 'zou voor een reis zelfs nog meer moeten wor den betaald. Indien het luchtschip per dag 6 opstijgingen zou ondernemen, zou voor de reizen toch nog 10 f 12 moeten worden betaald. UIT DE JEUGD VAN KONING MANUEL. Naar aanleiding van het bezoek van dom Manuel, den Koning van Portu gal, aan Parijs, deelt Jane Dieulafoy In de „Figaro" het een en ander me de omtrent de opvoeding van dezen jeugdigen souveréin, die zoo onver wacht en onder zulke treurige omstan digheden op den troon werd geroe pen. Als klein knaapje reeds betoonde de tegenwoordige koning groote leer gierigheid, die gepaard ging met een uitstekend geheugen, zoodat hij ge makkelijk leerde en het eens geleer de in zijn memorie gegrift bleef. Werktuigkunde was steeds een liefhebbérijvak geweest van de Bour bons en de Orleans en ook bij den jongen Manuel zat de belangstelling in de mechanica in het bloed. Geen. horloge of ander kunstig samenge steld voorwerp was dan ook veilig voor hem, hij rustte niet, voor hij achter de geheimen van hun samen- stelsel was. De beide broertjes werden zooveel mogelijk buiten aanraking met de hofhouding gehouden; bij hunne op voeding ging hunne moeder uit van het denkbeeld, dat de mensch zijn waarde ontleent niet aan zijn geboor te, maar aan zijn karakter, zijn ken nen en zijn kunnen. Steeds werd hun ingescherpt, dat hunne hooge geboor te voor hen een prikkel moest zijn an deren in alles te overtreffen, in deugd zoowel als in wetenschap. En ontzien werden de jeugdige prinsjes niet. Op 'zekeren dag kwam het speelka meraadje van Manuel weenend aan Koningin Amelia mededeelen, dat de kleine prins hem had geslagen. „Wel nu," zei de koningin, „sla hem terug, maar klik nooit.' Toen de prins twaalf jaar was, werden Moushinho d'Albuquerque, een dapper officier en Franz Ke- rauseh, een geleerd Oostenrijker, zijn leermeestetrs; de laatste was spe ciaal belast met zijn letterkundige opleiding. De prins was bestemd voor zee man; zijn vader koesterde de stille hoop, dat zijn zoon eens In staat zou zijn In verre gewesten de schitteren de tradities van zijn geslacht te hand haven en daar den Portugeeschen naam weder tot de oude eer te bren gen. In 1904 werd dom Manuel na afge legd examen adelborst, eerst, in 1907, echter begon hij de lessen te volgen, evenals de eerste de beste aanstaande zeeofficier. Het noodlot heeft echter niet gewild, dat hij de studies ten einde zou brengen, liet frissche zee mansleven was voor hem niet wegge legd, hij zou geen Lauweren plukken ln afgelegen streken, er wachtte hem een troon, nadat het moordend lood van een verraderlijken misdadiger zijn vader en zijn oudsten broeder had nedergeveld. EEN DETECTIVE OVER DE SHER LOCK HOLMES-ROMANS. De bekende Londensche detective van Scotland Yard, Melville, geeft in de „Daily Mali" zijn meening te ken nen over de verhouding van de Sher lock Holmes-verzinsels tot het werke lijke misdadigersleven. Een roman tiek, zooals zij in al deze romans voorhanden is, bestaat er volgens zijn meening onder de misdadigers niet. Bovenal zijn de detectives steeds on juist geteekend. Wel zijn er onder deze enkelen, die een bijzondere op vatting van hun plicht hebben, maar grootendeels zijn zij gewone criminee- le beambten, die slechts op een afzon derlijk gebied een zekere routine ver kregen hebben. Het geniale opsporen van den misdadiger kómt slechts zel den bij detectives voor. Het is hun meestal pas na zwaren, moeilijken arbeid mogelijk, den misdadiger te vatten. Verder stellen zich in de Sherlock Holmes-romans de detectives dikwijls met grooten durf over alle bestaande wetten en maatschappelij ke belemmeringen heen. Dit is in werkelijkheid voor een po litiebeambte onmogelijk. Slechts al te vaak wordt hij in de uitoefening! van zijn plicht door bestaande wet-! ten belemmerd. Ook van de misdadtó

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2