Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Saaarlemsche Handelsvereeniging 27e jaargang. No. 8113 ZATERDAG 4 DECEMBER 1909 B ABONNEMENTEN ADVERTENTifiHi pgr drib maand eni rag? Van 1—5 regels 50 Cts,: Iedere regel nicer 10 Cts. Bulten het AnontEsKmcaf Voor Haanem 1-28 Haarlem van 1—5 regeb L~, elke regel meer ƒ0. Redans 'jo Cent per ieg4, Voor de dorpen ta den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der aSK Bq Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant föS!d S^tad, voor Wem' 1 I I I I l 0-37* R®dacti® en Administratie* Groote Houtstraat omstreken en franco per post 0.45 ïfistereommnnaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 coder Administratis724. Eftgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur j. PEERESOOl» Drukkerij! Zolder Bnitenspaarn© 6. Teiefoonnnmmer 122. Toi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA». Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Goedgek. bil Kon. Beul. tad 12 Nov. 1899. De Haarlem sc he Handelsvereeni ging hier ter slede, opgerichl 10 Mei 1892, hoclt in den loop van den tijd wel haar recht van beslaan bewezen. In ze-J vele gevallen, zaken van ver schil" -nden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes Jammer echter, dat men alge- meel. niet meer blijk geeft, dit te waax ieerei», door als lid der Vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 6U0 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particuJ.eren, moesten lid worden, om ten mms te te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat oo haarletnsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als duende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vweeniglng buiten bare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er m*de, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en ïuformatieu vour ben in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende dei. handel en het bedrijf detr leden. Als proef kunnen voorlaan nieuwe leden vour een half jaar worden aan genomen, duch slechts het 2e halfjaar ivau 1 November tol en met 30 April} ad 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eenig. lig zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenhottz en A. H. J. Merens, Spaarue 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge- vest.gd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 cts. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in bet ai- geloopen jaar gegeven. In Augustus en September 1909 zijn 49 vorderingen tot een bedrag van f 1477.38 1/2 betaald; 11 vorderingen worden afbetaald; 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art- 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis •lat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. De politieke worsteling in Engeland Dag aan dag, reeds een half jaar achtereen, heeft men in 't buiten landsch overzicht iets en soms veel kunnen vinden over den strijd, dien de Engelschen nu onderling voeren. De geheele wordingsgeschiedenis, de ontwikkeling en ook de uitbreking vaa 't conflict, hebben we daarin wel be schreven, maar... toch vreezen we, dat er lezers zullen zijn, die zich nog geen heldere voorstelling kunnen ma ken van den geheelen omvang en de belangrijke beteekenis van den strijd. De helaasl noodzakelijke dokto- rale zuinigheid bij de toediening van 't nieuws, dag na dag, die doet den ken aan den geijkten terra van 't apothekers-fleschje: „elk uur een pap lepel", heeft daaraan natuurlijk schuld. De bedoeling van dit artikel is dan ook, ont in kort bestek nog een kleine •repetitie te houden. De regeeringsvorm in Engeland is eenigszins afwijkend van dien in ons land. Hij is ouderwetschetr; wat wel te begrijpen is, omdat men aan de overzij van 't Kanaal al een parle mentair stelsel had, toen wij daaraan nog niet durfden denken. In de mees te gevallen is de achteraan-komer later den voorganger nog de baas, want hij heeft intusschen partij ge trokken van de ontwikkeling der nieuwe denkbeelden. Wij, Nederlanders, hebben een Eerste en een Tweede Kamer. De Tweede Kamer is het, die de wetten maakt en de Eerste treedt op als een controleerend college, dat heeft te beslissen of ze de reeds aan genomen wetten wil goedkeuren of verwerpen. De Tweede Kamer is de eigenlijke volks vertegen woordi- ging, want daarin zitten de mannen, die direct door de kiezers aangesteld worden. Anders is T met de Eerste Kamer, waarvoor een getrapte verkiezing is ingesteld: de kiezers vaardigen de leden der Provinciale Staten af en deze heeren maken dan onder elkaar uit, wie waardig is, om tot lid der Eerste Kamer benoemd te worden. Over deze samenstelling der Eerste Kamer is in ons land al veel geschre ven en door de vooruitstrevenden ook al veel a-eklaagd. Maar toch, hoe men praat, de kiezers hebben invloed op de samenstelling van dit college, al thans op de politieke richting. In Engeland nu heeft men een Hoo- ger- en een Lagerhuis; *t Hoogerhuis is, in vergelijking met ons, de Eerste, 't Lagerhuis de Tweede Kamer. Er is evenwel een belangrijk verschil, wat 't Hoogerhuis betreft! De leden daar van warden niet gekozen, maar e 'X v e n hun zetels van familie-leden, of hebben or krachtens hun positie recht op. Thans bestaat 't Hoogerhuis uit 3 peers van koninklijke bloede, 2 aartsbisschoppen, 22 hertogen, 23 markiezen, 123 graven, 42 burggra ven, 24 bisschoppen, 335 baronetten, 16 gekozen Schotsche peers, 28 geko zen Iersche peers, te zamen 618 per sonen. 't Zijn dan ook bijna alle adellijke groot-grondbezitters. Meermalen is 't tusschen 't Hooger- en 't Lagerhuis reeds tot botsingen gekomen. Heel begrijpelijk, want de tegenwoordige regeeiringspartij in *t Lagerhuis is overwegend liberaal, terwijl de overgroote meerderheid der Lords conservatiever ideeën be lijd! Opgemerkt zij nog, dat men in de Engelse he politiek geen op den voorgrond tredende godsdienstver- deeling heeft, zooals wij die in onze antithese kennen. Liberaal is daar vooruitstrevend, democratisch; con servatief: behoudens-gezind. Nu heeft 't ministerie dit jaar een begrooting bij 't Lagerhuis ingediend, waarbij verschillende financieele her vormingen en nieuwe belastingen werden voorgesteld. Een versterking der geldmiddelen was beslist noodig, deze toch hebben te veel te lijden van de opdrijving der lezeruitgaven en de kosten van de onlangs ingestelde ouderdomspen sioenen. De belangriikste nieuwigheid is wel de belasting op de waarde-ver meerdering van den grond. Wat daarmee bedoeld wordt, is T best met eenige voorbeelden duide lijk te maken. Wanneer mnheer A. een stuk land heelt van 100 H.A., dat uu 60.UCU gulden waard is en hij ver koopt den grond over 2 jaar voor 120.000 gulden, dan bedraagt de waarde-vermeerdering van den grond 60.000 gulden. Vroeger stak de ei naar dit voordeeltje geheel In den zak, maar nu wil de minister van fi nanciën Lloyd George daarvan eeni ge procenten voor de rijks schatkist opeischen. Een ander artikel der wet maakt 't mogelijk om ook geld voor de schat kist te eischen, zonder dat de grond verkocht wordt. Dit wordt bereikt, door den grond te laten schatten. Maken de rijksschatters uit, dat 't eigendom van een m'nheer B. 1000 in waarde gestegen is, dan moet m'n heer B. toch zonder zelfs één vierkan ten meter te verkoopen en dus 1 cent te ontvangen, eenige procenten van deze f 1000 waarde-vermeerdering in de schatkist storten. Er zijn evenwel verschillende uitr zonderingen gemaakt. Alle grond voor land- en tuinbouw in gebruik, valt buiten deze belasting. Deze toch al kwijnende tak van volkswelvaart kan zoo n belasting niet meer dragen. Ook de gronden van weldadigheids- vereenigiogen, voor tehuizen en ge stichten, worden niet bezwaard. De conservatieven en vooral de Lords van 't Hoogerhuis, die zelf grondeigenaars zijn, maken tegen de ze nieuwe belastingen veel bezwaar. Ze zeggen: „zoo wordt 't kapitaal aangetast", of in n o g grooter woor den: „dit is 't socialistisch beginsel tot afschaffing "van 't particulier be zit, zij 't dan ook nog op kleine schaal toepassen." De regeerings-gezinden in t Lager huis spotten met deze ar gumenten. Een hunner heeft gezegd: men komt den heeren aan hun portemonnaie en, hoewel deze dik-gespekt Is, kun nen ze 't toch niet verdragen, dat er een paar dubbeltjes voor 't algemeen belang worden uitgehaald. 't Lagerhuis heeft de begrooting met groote meerderheid aangenomen. Thans was 't woord aan 't Hooger huis! Veel is door de Lords gedebat teerd, maar van te voren stond reeds als een paal boven water, dat ze de begrooting niet zouden goedkeuren. Kort en bondig zeggen: we v e r w e r- p e n de begrooting, dat hebben de heeren niet gedaan, want er is groot verschil van meening over de vraag: of de Lords daartoe de bevoegdheid hebben. Getracht is daarom deze machts-quaestie te mijden door aan neming van de motie, ingediend door Lord Lansdowne, waarin staat: ,,'t Hoogerhuis acht "t noodig, dat de kie zers zich eerst over deze begrooting zullen uitspreken." Inderdaad een handige zet! Nu stellen de Lords zich in theorie niet tegenover de kiezers, maar treden op als hun vereerders en beschermers van hun rechten. In de liberale en democratische pers wordt 't op treden der Lords zeer gehekeld en hun ook verweten, dat ze zich stel len tegenover de door het volk geko zen afgevaardigden. Tartend wordt gevraagd: „Moeten we het nog langer gedoogen, dat de Lords, die slechts door hun geboorte tot het ro geeren geroepen worden, deze macht over ons uitoefenen?" 't Klinkt als een oorlogskreet: Weg met 't Hoogerhuis! De Lords zijn nog al eenstem mig in hun oordeel geweest, met 350 tegen 75 stemmen hebben ze de mo tie van Lansdowne aangenomen. Daardoor hebben de Hoogerihiiis-le- den aan de liberale regeexing den strijdhandschoen toegeworpen. En... deze is aanvaard! Gister heeft men 't kunnen lezen, dat 't Lagerhuis met 349 tegen 134 stemmen een protest motie van den premier Asquith heeft aangenomen, waarin de hou ding der Lords in krachtige bewoor dingen afgekeurd wordt. De koning heeft beloofd, *t advies van 't ministerie te volgen en 't Lar gerhuis te ontbinden. Nu moeten er dus in de volgende maand algemee ns verkiezingen komen en dan zei blijken, welke meening de kiezers hebben. De liberalen voeren den strijd v o o» de begrooting, met de nieuwe belas tingen inbegrepen, en tegen 't Hoo gerhuis. Wanneer de kieietrs beslis sen, dat dit liberale ministerie aan 't bewind zal blijven is 1 met de macht der Hoogerhuis-leden gedaan! 't Is nog onzeker wat de plannen der ministers zijn, maar al willen ze voor- loopig nog geen geheele afschaffing van 't Hoogerhuis voorsteden; zeker is, dat ze toch In den zin hebben, om de bevoegdheden der Lords zóó t« beknibbelen en te verkleinen, dat een herhaling van 't nu gebeurde, niet te vreezen is. De ministen-ieele meerderheid in Lagerhuis is groot. De motie van den premier toch werd aangenomen met 349 tegen 134 stemmen dat zegt genoeg! 't Zal dus niet gemakkelijk zijn, deze meerderheid in een minder heid om te zetten. Maar... er komt een „maar' bij! Da verkiezingsstrijd zal niet alleen voor of tegen 't Hoogerhuis gaan. D« voorstanders van een tariefhervrvr- ming hebben zich, onder leiding van Balfour, opgemaakt. Ook zij veroor- deelen deze nieuwe belastingwetten en meenen de financiën van 't rijk beter te kunnen versterken door verhooging der invoerrechten. H. i. heeft deze protectie nog voor, dat dft eigen nijverheid beschermd wordt en de werkloosheid verminderen zal. Overbodig haast te zeggen, dat do liberalen en socialisten dit protrctie- stelsel afkeuren en zich er tegen ver zetten, ook omdat ze er geheel an dere uitkomsten van verwachten. 't Is dus een wat troebele verkie zingsstrijd. Over den uitslag is nog niets te zeggen. Maar men gevoelt, dat hier belangrijke zaken op 't spel staan. Wanneer de liberale regeerinft wint... O Hoogerhuis-leden beeftl Lords betaalt grond-belasting! Wanneer de protectionisten winnen, dan is 't Engelsche vrijhandel-stelsel binnen een jaar afgeschaft. 7:ees. Haarlem'iier Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Mijn goeie vrouw keek verdrietig. „Het is", zei ze, „bijna een onmoge lijkheid om een man voor zijn St. Ni- colaas iets te geven. Mannen zijn de tegenstrijdigste schepsel, die ik ken „Behalve de vrouwen dan toch ze ker", zei ik bijwijze van interruptie. „Mannen", ging ze voort, zonder zich te laten storen, „klagen er altijd over, dat ze geld te kort hebben en als je hun dan iets present wilt doen, dan hebben zo niets noodig. Dat klopt niet, zou ik meenen. Iemand, die geld te kort komt. moest van alles noodig heb ben „Alsof ik geen St, Nicolaaswen- chen heb opgenoemd", wierp ik tegen. „Vooreerst een lorgnetkoordje, want bet tegenwoordige is geknoopt, wat leelijk staat. Dau een taschje van was. doek om kaartjes in te bergen en ver der „Ja juist, verder is er niemendal. Zoo'n iastigen man heeft niemand. Hupstra heeft een portefeuille noo dig „Dank je, zoo'n dik ding kan ik in mijn zak niet verdragen I" „Hopma heeft een scheerspiegel ge vraagd „'k Scheer mijzelf niet." „Zelfs Wouter heeft een cadeau op gegeven een vulpenhouder." „Daarmee schrijft iedereen op de zelfde manier. Dank je wel, ik wil mijn eigen schrijfhand houden. Maar 4r nog wel een ander middel." „Zoo I" „Ja en afdoend P Mijn vrouw keek me aan, ze ver trouwde het niet recht. „Tegen St. N'colaaszei ik, „ceef je bij ongeluk een duwtje aan je thee kop. Pats daar ligt ze in twintig stukken. Of je laat je portemonnaie, natuurlijk op "t laatst van de maand als er toch niets meer inzit, in de mod. der vallen. Of je zakmes verdwijnt, je weet niet hoe Dit werd mijn vrouw, als zuinige huismoeder, toch te kras. „De boel be hoeft niet opzettelijk vernield te wor den", zei ze, een beetje kortaf. „Ais je dan heelemaal geen wenschen hebt, zelfs geen kistje sigaren „Voor reen wereldsch goud", riep ik, wel wat onvriendelijk, want ik her innerde me, hoe ze een paar jaar ge leden ook sigaren had gekocht, die niet te rooken waren geweest. Wat er de reden van is kan ik niet verklaren, maar dit is wel zeker als een vrouw sigaren koopt, dan deugen ze niet. Hoewel ik in geen geval kwaad wil spreken van mijn medemensch, ver moed ik, dat menige handelaar aan een vrouwelijke klant in de handen stopt, wat hij kwijt wil wezen. Mijn vrouw drong er niet verder op aan ze verdween en ik ben nu heel benieuwd naar wat de goeie Sint me brengen zal. Want dat ik niemendal krijg, geloof ik geen oogenblik daar in kan de aangeboren vrouwelijke goedhartigheid toch niet berusten I 't Is intusschen mogelijk, dat het ten slotte uitloopt op een cadeau van meer huishoudelijken aard, waar de huisvrouw anders zoo niet aan toe komt. Voor zulke dingen is de St. Ni- colaas een bijzonder goede gelegen heid. Ja, als mij gevraagd wa9, welke ca deautjes ik niet wensch te ontvan gen, dan zou ik een volledige liist heb ben aangelegd. Daar is vooreerst een automobiel, omdat er geen kans op is, dat iemand mij d'e ooit zal vereeren en mijn waardige oudtante Van Zeu ren, toen ik nog een kind was, terecht placht te zeggen „zorg er voor, jon gen. dat je niet lust, wat je toch nooit zal worden voorgezet" Om dezelfde reden verlang ik ook niet naar een vliegmachine, die bovendien dit be zwaar heeft, dat je er letterlijk mee uit de lucht komt vallen, wat een ver standig man alleen en uitsluitend in figuurlijken zin wenscht te doen. In de derde plaats verlang ik niet als St. Nicolaascadeau naar een zetel in den Raad, daar het veel aardiger is te cri- tiseeren wat een ander doet, dan zelf te doen. Zoo zat ik eens in een restau rant in de nabijheid van iemand, die aanmerking maakte op nagenoeg alles wat hem werd voorgezet. „Mijnheer", zei ik, „u schijnt niet Mcht tevreJen te stellen „Mijnheer", antwoordde hij, „ik ben chef-kok in een restau rant in een andere stad daar moet ik vijftig weken lang dagelijks critiek hoor en de andere twee weken heb ik vacantie en critiseer anderen. Vandaag is mijn laatste vacantiedag, u begrijpt dus, dat ik lastiger ben dan ooit Kell- ner, neem dat ijs weg, het smaakt naar kaarsvet 1" Deze man was een philosoof, maar als ik hötelhouder was. zou ik hem niet als gast in mijn huis willen ont vangen. Enfin, ik heb nog maar drie dingen opgenoemd, die »k voor St Nicolaas cadeau niet zou wenschen te ontvan gen. Er zijn er nog veeJ meer. Allerlei zaken, die je onder andere omstandig heden en op andere plaatsen bewon dert. kun je thuis niet zebruiken. Hoe lastig en onaangenaam zou bijvoor beeld het bezit wezen van een echo in je huiskamer. Of van een waterval in jo salonEn welk figuur zou de Noordpool maken op je vliering, aan genomen al, dat Cook of Peary, 't is mij om 't even wie, dat voorwerp naar Europa als stuk van overtuiging had den meegebracht en er mii nu ten slot te gelukkig mee zouden willen ma ken I Als iemand mij een half miliioen wou vereeren, al was het in kwartjes, ja dan zou ik wel geen ruimte in huis hebben om de zakken te plaatsen, maar misschien zou mijn buurman, wegens het feestelijke van de gelegen heid, er ook zijn woning voor willen leenen. Ik heb inderdaad gedacht dat niet bij toeval de Hooge Raad zijn uitspraak inzake het legaat van Jhr. Druijvestein op den Sden December had bepaald. Het zou voor de vereeni ging tot uitbreiding van de verzame ling op het Stedelijk Museum zoo'n aardige St. Nicolaasverrassing ge weest zijn, wanneer de Hooge Raad haar het halve millioentje van den heer Druijvestein, dat nu alweer zal zijn aangegroeid, toegewezen had. Helaas, het heeft nog niet mogen zijn. Wegens ziekte van een der leden is de uitspraak verzet op den 17den en de vereeniging, zoowel als de erfgenar men, kunnen nog twee weken langer met het mes in den buik blijven zit ten. Veertien dagen, waarin over en weer heelwat kan worden onderhandeld. Wanneer >k kans had op zoo'n erfenis (maar hoe ik in Haarlem en omstre ken ook rondtuur, er is niemand, van wien ik zooiets verwachten kan) dan zou ik geen bemiddelingsvoorstellen willen doen. Of je voelt dat je recht hebt en dan wij je ook alles hebben, of je voelt dat de aanspraken zwak staan en dan wacht je de uit spraak kalm af, In niet al te hoopvol le stemming, zoodat de teleurstelling niet groot kan zijn. Maar van je goed recht overtuigd wezen en je bestrijder een flinke port'e aanbieden neen, zoo'n redeneering vat ik niet. Intusschen wil ik eerlijk erkennen, dat ik niet weet, hoe je voelt en denkt, wanneer een half miliioen kans heeft om je heelemaal te ontglippen. Sommige situaties zijn zoo moeilijk te beoordeelen, als je ze niet zelf hebt meegemaakt. Welke gedachten komen er bijvoorbeeld op bij een banketbak ker, die maar even in zijn sloofje Is weggeloopen, om een dubbeltje siga ren te koopen en op een losgeraakte ijsschots met een snelheid van dertig kilometer per uur in den Atlantischen Oceaan naar het noordoosten drijft, terwijl hij binnen een halfuur aan zijn besten klant vijftig roomsoezen moet leveren I Het zonderlinge mengelmoes van gedachten, dat bij zoo'n man op komt, kan ik wel ongeveer gissen, maar toch nooit met diezelfde levendig heid gevoelen, als hij doet. Toen een beroemd veldoverste slag moest leve ren, tuurde hij op de terreinkaart en kon het met zichzelf niet eens worden over het plan van aanval. Zijn neef, een kaaskooper, die bij hem op bezoek was en goeden raad wou geven, zei schuchter„Als ik u was waar op de maarschalk dadelijk antwoord de „in die mogelijkheid kunt u zich zelfs niet verplaatsen I" Dat de kaaskooper daarop zijn mond dichthield kan de lezer begrijpen. Ik zwijg verder over halve millioenen en ga liever tot meer alledaagsche din gen over. Er was onlangs een jong- mensch zoek de politie wist zoogoed als zeker, dat hij te Rotterdam was, maar kon hem niet te pakken krijgen. Totdat eindelijk de Amsterdamsche politie berichtte wij hebben u bericht dat hij een oog te weinigen een boche! te veel had, maar we kunnen u nu nog een derde uiterlijk kenteeken aanwij. zen hij draagt namelijk geen gele re genjas Een uur daarna werd er gelefe neerd„we hebben hem gevonden. Dank voor de informatie Of 't waar is durf ik niet met zeker heid verklaren. Wouter heeft me het verhaal gedaan en die heeft nu een maal niet op met al de gele regenjas sen, waar je de menschen tegenwoor- dig in ziet loopen. Een ware gebeur te nis, die ik voor mijn rekening neem, is deze, dat in een handboekje voof vreemde woorden deze verklaringer voorkomen pedicure is mannelijke likdoornsnij der manicure is vrouwelijke likdoorn snijder. Dat voorvoegsel m a heeft den sa- mensteller zeker van de wijs gebracht, want een manicure is natuurlijk iemand, die de handen verzorgt, zoo als een pedicure de voeten. Maar er zijn meer vergissingen In de wereld. In een van de groote bla den staat een dankbetuiging van een vereeniging aan de directie van eeD restaurant, waar zij een feest heeft gevierd. „Want", zoo schrijft het be stuur, „met een tooverslag, op een knopje drukken, bracht ons de electrt sche lift naar boven en zoo ook omge keerd weder naar beneden." Stel je voor, dat je na een feestvie ring omgekeerd naar beneden wordt gebracht 1 - JTDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5