NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Urastrekco 27e Jaargang. No. 8118 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en feestdagen VRIJDAG 10 DECEMBER 1909 A ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊ«i pb* DR!B haandbns Vaa 1-^ regels 50 Cts,: iedere regel meer 10 Cï& Bulten het ArrofifEssSflietl 7oor Haarlem 1-28 Haarlem van 1—5 regeli i—, elke regel meer ƒ0. Reclames Cent per teg^C Voor de dorpen fa den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der g,yïr* gQ0W%){>4i''- f$ Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)]-38 Advertentiën van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing] Franco per post door Nederland l-öo figp 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant CMustreerd Zonda^iad, 'voor Haatten I 037t Redactie en Administraties Groot© Qootstraat omstreken en franco per post B a45 l»tercczmnöiiaa2Teieloonnnminer der Redactie 600 e& der Administratie 724. dtgayo der Yenoootscbap Loorens Custer. Bkeciear i. C. PEKREBÖGSLDnikkcrij; Znidtr Buitenspaaree G. Telelooonammer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad fs uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 11 DECEMBER. Schouwburg: Onderling Genoegen. Uitvoering en bal, 8 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan ge opend van 2 tot 5 en 8 tot 11 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. OM ONS HEEN No. 1050. Toestanden op bet platteland Een paar dagen geleden ontving ik Vijf lijvige boekdeelen, die te mrnen vormen het rapport van de Staats commissie voor den Landbouw, die bij Koninklijk besluit van 20 Juni 1906 is ingesteld. Het zal zeker niemand verwonderen dat ik eerst greep naar het deel, dat handelt over de toestanden in de landbouwstreken in onze onmiddellij ke omgeving. Daarbij mag vermeld worden, dat dit gedeelte bewerkt is door onzen oud-stadgenoot, den heer J. H. Wentholt, na den dood van den heer J. H. Krelage voorzitter van de 'Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Een paar jaar geleden nam de heer Wentholt afscheid van Haarlem. Hij zou zich laten ver plegen wegens een aandoening, die niet alleen hemzelven reden tot be zorgdheid gaf. Met des te meer ge noegen maak ik van deze gelegenheid gebruik om mee te deelen, dat de kuur hem goed heeft gedaan, dat hij hersteld is en niets liever wil, dan weer geregeld aan den arbeid gaan. Het werk, dat hij in deze Staats commissie heeft verricht, toont aan, lat do dagen van lichamelijken tegen spoed voo-r hom voorbij zijn. In het hieronder volgende zullen wij een en ander aan zijn beschouwingen ont leent» Aan den heer Wentholt dan werd opgedragen de bewerking van de ant- woorden op de vragenlijsten, die ver spreid werden in Noord-Holland ten zuiden van liet Noordzeekanaal, Zuid- Holland ten noorden van den Rijn en de Nieuwe Polders in Utrecht. De twee laatste afdeelingen kunnen ons evenwel minder belangstelling inboe zemen. De vragenlijst nu is zeer uitvoerig, aïd. I handelt over de soorten van landarbeiders en den aard van hun werk, II over de Ioonen, III over an dere inkomsten, IV over den alge meen en economischen toestand, V over trek en vestiging der arbeiders, VI over bescherming van cLen land arbeid, en VII over vragen van alge- nieenen aard. Bovendien was aan de vragen een uitvoerige toelichting toe gevoegd. Eigenaardig is al dadelijk de mede deel ing, dat voor de ongehuwde, in wonende, vrouwelijke dienstboden de landarbeid veel van de oude aantrek kelijkheid heeft verloren. Het niet meer bewerken van de melk aan huis is baar blijkbaar onaangenaam, en daarbij stellen zij hoogene eischen aan de inwoning, waaraan het boe renhuis niet schijnt te kunnen vol doen. Vandaar dat deze meisjes in de stad gaan dienen. In liet algemeen stijgt het aantal van de losse en vermindert dus dat van de vaste arbeiders. Zucht naar meer vrijheid is daarvan een der oorzaken, een ander© is deze, dat de losse werkman in sommige tijden van het jaar méér verdient, dan de vaste, en een derde motief bestaat in het meer en meer doen verrichten van landarbeid in aangenomen werk. Zoo worden in de Haarlemmermeer do beetwortelen in aangenomen werk gerooid en het wiedwerk op dezelfde manier gedaan. De zich sterk uitbrei dende bloembollenteelt heeft overigens de vraag naar arbeidskrachten zeer .vermeerderd. Een omstandigheid, die zeker als een verbetering kan worden be schouwd, is, dat van de werkkracht der gehuwde vrouw weinig gebruik meer wordt gemaakt. Alleen in het allerdrukst van hooi- en korenbouw, bijvoorbeeld bij het binden en tijdens het rooien en schoonmaken der bie ten, zi&t men zoo nu en dan de ge huwde vrouw werkzaam op het lr«id. In den tuinbouw is men zoover nog niet, daar werkt de getrouwde vrouw veel, maar alleen in de drukste tijden van het jaar en voor lichte werkzaam heden, zooals pellen en schoonmaken. In de streken waar veel aardbeien worden geteeld noemt de rapporteur do hulp der vrouw „menigmaal on misbaar". Liefst doet de landarbeider geen fabriekswerk, alleen in tijden van weinig werk gaat hij daartoe over. Zoo werken in den winter arbeiders uit Spaarndam, als stokers aan de gasfabriek te Haarlem, veten uit de Haarlemmermeer en den Houtrak- polder op de suikerfabriek te Half weg soms zijn landarbeiders aan het werk op de papierfabriek te Velsen en de boterfabriek t.e Schoten. Zoo nu en dan gaan enkele landarbeiders uit Haarlemmermeer in den winter op fabrieken werken in Dortmund, Hamm en Essen. Wat dan de groote meerderheid in den winter doet Allerlei werk, dat soms verband houdt met den bodem in de bollenstreek hout opmaken en hout kappen, in Velsen schepen los sen ar beiders van Zandvoort gaan van December tot Mei ter zeevis scherij. Wat de loonen betreft, uit al de ingevulde vragenlijsten blijkt, dat de loonstandaard zich gedurende den laatsten tijd in een regelmatige, vrij sterk stijgende richting beweegt. Se dert de laatste 20 jaar zijn de loonen 20 tot 30 procent gestegen. Als een van de oorzaken noemt de rapporteur de meerdere ontwikkeling en betere opleiding van den werkgever. Opper vlakkig bekeken schijnt diat argument ietwat vreemd, maar het wordt hier mee toegelicht, dat die grootere ont wikkeling aanleiding geeft tot een meer intensieve cultuur, die meer arbeidskrachten noodig maakt, waar door natuurlijk het loon stijgt. Daarnaast is uitbreiding van cul tuur een van de redenen der loons- verhooging, de trek van de landarbei ders naar de steden, in den tijd toen daar de bouwvakken bloeiden. De ontevredenheid, die daardoor bij de landarbeiders ontstond, en die ten gevolge had, dat zij hunne kinderen niet meer voor den landarbeid wilden bestemmen, veroorzaakte een gebrek aan werkkrachten, waarin bijna al leen door verhooging van loon ver betering kon worden aangebracht. En eindelijk gingen de landprijzen voor uit en stegen de landbouwvoortbren g- selen in waarde.' Behalve de loonen hebben de mees te arbeiders nog andere Inkomsten. Vaak hebben zij, behalve vrije wo ning en tuintje, mi stukje land In huur, waarop in. hoofdzaak land- en tuinbouwproducten worden geteeld voor eigen gebruik en waarvan alleen dan wordt verkocht, wanneer de oogst overvloedig of het product voor eigen gebruik ongeschikt is, zooals suiker bieten of bloembollen. In de Haarlem mermeer huurt menigmaal de arbei der van zijn werkgever een perceel land voor f 1.95 a 2.10 per are, waar op in hoofdzaak aardappelen en groenten geteeld worden, soms peul vruchten, granen, suikerbieten en bloembollen. Een enkele houdt kippen en zoekt bijverdienste in den verkoop van de eieren, weer een ander houdt een of twee koeien, waarvan de melk te -Amsterdam wordt uitgevent. Naar de meening van den bewerker (de heer Wentholt heeft zich Diet al tijd tot het bloot bewerken van de vragenlijsten bepaald) leeft de land arbeider van thans gemakkelijker, dan die Yan voorheen. Natuurlijk in de eerste plaats door het algemeen verhoogde loon, dan door grooter ont wikkeling en bijvoorbeeld als gevolg der bestrijding van het drankmis bruik. De ken teekenen van den voor uitgang zijn verbetering van levens standaard en leefwijzede tegen woordige landarbeider gevoelt be hoefte aan een betere woning, aan heter voedsel en aan meer weelde en opschik, dan een vorig geslacht noo dig achtte. En op deze opmerking volgt een beschouwing, die ik letter lijk afschrijf „Ik persoonlijk juich deze verbete ringen toe, alleen doet het mij leed, op te moeten merken, dat naast den vooruitgang in stoffelijke welvaart geen vooruitgang in plichtsbesef en plichtsgevoel bij den arbeider valt waar te nemen." Zoo algemeen als deze stelling daar staat, vereischt zij toch wol eenige toelichting. Ik heb die te vergeefs ge zocht, wel vind ik een aansporing aan de onderwijzers, om deze deugden bij de kinderen te bevorderen, omdat de werkgever geneigd zal zijn het hoog ste loon ie betalen aan die werkne mers, welke zich onderscheiden door arbeidskracht en plichtsbesef. Volko men juist, maar daarmee wordt de algemeene beschuldiging aan 't adres der arbeiders niet aannemelijk ge maakt. Wanneer de rapporteur zich in deze niet vergist, zou een korte opsomming van de verschijnselen, waaruit deze achteruitgang in plichtsbesef en plichtsgevoel blijkt, wel wenscbelijk zijn geweest. J. C. P. Stadsnieuws BRONGEBOUW. Een succes-avond voor de directie van het Bron gebouw gisteren avond. Het blijkt dan toch wel, dat de leden de zorg waardeeron, waarmede de hoeren Van Gasteren en Ghabot de programma's samenstellen. Het was dan ook eivol. Zoo in het middenvak als op de zij-stoelen, en op de galerij. En het was een dankbaar en geest driftig gestemd publiek ook, wat tel kens bleek uit de bijvalsbetuigingen, die soms bet karakter van een ovatie aannamen. Kriens' strijkorkest gat een viertal stukken, waarvan de ouverture uit Mendelssohn's „Marchen von der schonen Melusine" en „Zwei Elegi sche Melodien" van Grieg wel 't meest voldeden. Vooral de fijn-genuanceerde en innige voordracht van „Herz- wunde" en „Letzter Frühling" (de Elegische Melodien) maakten zulk een indruk, dat de aanwezigen in eeca fhrsterlooze stilte toehoorden. De tenor Van Kempen zong met de geweldige beheersching van klank en tonen-omvang de aria van Tamino uit „Die Zauberflöle" en eenige lich tere liederen, waarvan het guitige „Gloeiend gesmeed" en het teere „Da- heim" liet publiek dermate in bewon dering bracht, dat de heer Van Kem pen „Daheim" als toetje moest geven. Zeer belangrijk was dezen avond ook het optreden van den Duitschen declamator Ernst Wilhclmy, wiens pi-estaties een artistiek genoegen ga ven. Voor de rustpoos zegde hij een ballade van Felix Dahn „Graf Wal- ther und die Waklfrau", een echt- Duitsche sprookjesstof, versyrabolie- kend den invloed van vriendschap, ge loof sa liefde. Wilhelmy is een man van weinig gebaar, en toont gedurende zijn voor dracht een vrij expressieloos masker. De eenige iiuonatie-in-beweging maakt hij met het bovenlijf, gelijk een zanger wel doet, overigens laat hij 't geheel de stem doen. Het leek ons toe. dat de declamator beter was in de 1 yrisch-dramatisclie gedeelten, dan in de epische, walniet wegneemt, dat hij een mooi kunstge heel van de ballade wist te maken. „In der Schenke", een lied van Ujefski-Burmeister, niet zoo zwaar van slof als het eerste stuk, werd nu op zeer gelukkige wijze vertolkt. Het strijkorkest bracht de moeilijke bege leiding goed tot zijn recht De heer G. J. van Gasteren bood den heereu Van Kempen en Wilheliny elk een grooten lauwerkrans aan. Fi etson gevaL Hedenmorgen slipte een slagersjon gen met zijn rijwiel op de Kleine Houtbrug. Hij kwam te vallen en werd zóo verwond, dat het bloed hem langs 't hoofd liep. Blijkbaar erg ont daan, sprong de jongen weer op z'n fiets en rende de Kampervest af. Bij het wachthuisje der E. S. M. werd hij opgevangen door eenige beambten der tram, die bemerkten, dat 't met den jongen niet pluis was. Hij maakte een vreeselijk misbaar. Men bracht hem naar het Gasthuis, doch daar weiger de hij geholpen te worden. De E. N. E. T.-beambten gingen toen naar het Diaconessenhuis, waar 't gelukte hem te verbinden. Stuurlieden-exa mem- Te 's-Gravenhage slaagde gisteren onze stadgenoot, do heer J. W. v. d. Ben, voor het examen ter verkrijging van 't diploma van 2en stuurman bij de groote stoomvaart* Werkloosheid. Onze stadgenoot, de heer J. Ger- ritsz, zal morgen voor de Nationale Vereeniging tegen W erkloosheid spre ken over de practijk der werkloos heidverzekering. Zijn stellingen zijn De ervaring met ondersteuningsco- mité's verkregen moet m. i. leiden tot de conclusie I. dat uitkeering in geld het slecht ste middel is om de werkloosheid en h3re gevolgen te bestrijden II. dat bestrijding der werkloosheid niei accidenteel, in aar permanent moet geschieden en dan gedifferen tieerd. a. voor vakarbeiders 1. door bevordering van de toepas sing van het beginsel der verzekering: 2. door uitvoering van werken door de overheid, niet op willekeurige tijd stippen, maar op gekozene, en wel te gen vol loon b .voor arbeiders boven de 60 jaar, zoolang geen ouderdomspensioneering is ingevoerd door werkverschaffing (het laten vervaardigen van voorwerpen, die te gen luttele bedragen later ter be schikking van bedeelden worden ge steld) c. voor losse arbeiders: door het verschaffen van werk (als regel grondwerk) tegen niet-vol loon, terwijl de inkomsten de uitgaven niet behoeven te dekken. d. voor beroepswerkloozen door verbeterde armenzorg. BRAND EN DIEFSTAL.- In die glasfabriek van de firma J. Sabelis Co. op het Spaarne werd hedennacht omstreeks 2 uur brand geconstateerd dootr een politieagent en een man van den nachtveiligheids dienst. Wie van die twee de ontdek ken Is geweest, is ons niet recht dui delijk, maar de reuk moet één van beiden op het spoor van den brand hebben gebracht. Iloe het zij, een on derzoek werd ingesteld, een deux van het per.ceel, uitkomend in een steegje daarnaast, werd open gevonden, en bij intrede viel het oog dadelijk op een vuurmassa. Direct werd de fami lie De Breuk, een der vennooten, die een eindje verder woont, opgebeld, de brandweer gewaarschuwd, terwijl de nachtwaker met z'n alarmfluit twee collega's naar het terrein van den brand riep. De heer De Breuk was intusschen niet thuis, is naar Londen om de voetbalmatch EngelandNe derland bij te wonen. Spoedig ver scheen Jetje, de politiewagen en Spuit 10. De laatste hoefde evenwel geen water te geven, dat was niet meer noodig. Met twee slangen was het vuur spoedig bedwongen, en toen de heer R. Veth, een andere vennoot omstreeks drie uur verscheen, was alles afgeloopen, en werd de aange richte schade bezichtigd. Toen bleek dat de brand zich beperkt had tot het benedenvertrek, waar vele gereed schappen, vaten roet terpentijn en olie een prooi der vlammen waren geworden. Echter bleek nog iets meer, nl. dat er gestolen was. De brievenbus werd opengebroken en ledig bevonden, diamanten om glas te snijden en een rijwiel ont braken, terwijl voor de kluis ijzeren voorwerpen werden gevonden, die de den denken aan pogingen om daar in te breken. Of do dieven bij deae pogingen gestuit zijn doordat 'n bran dende lucifer in aanraking kwam met terpentijn of een andere brand bare stof? Onmogelijk is dit niet. Alles was verzekerd. DE HAARLEMSCHE WATER- LEIDING. Een belangrijke vergadering is te gen Maandagavond uitgeschreven door de Vereeniging van Industriee- len en Kooplieden, betreffende bouw kunde en aanverwante vakken. Dan zal namelijk in het gebouw „De Nijverheid" een bespreking wor den gehouden over „De Haarleinsche Waterleiding", welk onderwerp wordt ingeleid door Prof. Eug. Dubois, die liet bekende rapport over deze kwes tie voor het Bloemendaalsche Ge meentebestuur heeft opgesteld. ALG. NED. ZUIVELBOND. Tot bestuurslid zijn herkozen dehee- ren E. E. Posthuma te Haarlem, en K. J. A G. baron de Collot d'Escury te Kloosterzande. Bouwvereentging: In de Woensdagavond gehouden vergadering van do coöperatieve bouwvereeniging Eensgezindheid wer den tot bestuursleden herkozen de heeren J. Stenier. voorzitter, en S. Veldkamp, commissaris. Ook werd be sloten in de Kerstweek geen huur te laten betalen. VERHOOGING ACCIJNS. Men schrijft ons Geachte Redactie, Met verwondering las ik in uw blad van gisteren het artikeltje „De buit samen gedeeld". De schrijver daarvan loont aan, dat de vergunninghouders uaar aanleiding van de verhooging der accijnzen op gedistilleerd hunne prijzen met f 0.371/2 per liter van 50 verhoogon en wil het nu blijk baar doen voorkomen, alsof deze ver hooging ongemotiveerd is. aangezien het rijk de accijns slechts verhoogd heeft met 0.27 per liter van gelijke sterkte. Heeft inzender van dat stukje wel eens gehoord van winst in procenten uitgedrukt Blijkbaar niet, anders had hij zijn artikeltje waarschijnlijk niet geschreven. Voor den opperviak- kigen beschouwer moge de zaak zich wellicht voordoen zooals de schrijver die wil doen voorkomen voor den geen, die een weinig dieper doordringt kan dit niet liet geval zijn. zooals uit het volgende blijkt: 1) Stel inkoopsprijs van 1 liter gedistilleerd van 60% f .14 (zonder accijns) Accijns oude berekening per liter van 60f .63 Inkoopprijs van 1 liter van 50% (mei accijns)f .77 Inkoopprijs van 1 liter van 40 40% X f —.77 f -.61o 60 Stel verkoopprijs van 1 liter van 40o/of —.86 Winst op 1 liter van 40%.. f —.28* ,85* in procenten 100X%=38o/0bijna —,6lo Nu iBde accijns verhoogd met f —,27 per liter van 60% is dus geworden f 0.90 per liter van 60% Dus inkoopprijs van 1 liter van 50% f ,14 f .90 f 1,04 Inkoopprijs van 1 liter 40 40% X t 1-04 =f ,88* 60 bij 88% winst=f ,81" Nieuwe verkoopprijs moet wordenf 1,14» Oude verkoopprijsf ,86 Verhooging moet per liter van 40% bedragenf ,298 of na afronding ƒ0.30, *t geen juist het bedrag is, waarmee de vergunning houders den prijs hebben verhoogd. Met dank voor de plaatsing, X. 1) De getallen zijn aan de praktijk ontleend. Verhooging van den drank- prijs. We meldden al de verhooging van den 5-cenU borrel op 7 cent door do leden van „Onderling Belang De zoogenaamde 8-cents café's hebben thans besloten den prijs van 8 cts. te brengen co 10 cts. De huifjes zijn af geschaft. De groote cafe's en hotels hebben eveneens de halfjes afgeschaft, en hebben den prijs van de grocs, be halve de wijngrocs, met 5 cts. ver hoogd. De prijzen blijven overigens dezelfde. De gewone borrelglazen wor den kleiner. Men vestigt er onze aandacht op, dat de tappers hun taxieflijst, die de eigenaars van gTOote zoowel als van kleine café's, in de gelagkamer moe ten ophangen, ten politieburecle moe ten laten wijzigen en laten goedkeu ren. GEEN CHOLERA. De schoenmaker P. F. de Nijs, Zuidpolderstraat 68, is op instructie van den heer A. van Dam, arts, over gebracht naar de barak van het Weeshuis aan het Heiligland. Deze overbrengingen in den laat sten tijd geschieden omdat in een aanschrijving van den Inspecteur voor de Volksgezondheid een derge lijke maatregel bevolen is, zoodra maar het geringste vermoeden be staat, dat een ziekte cholera kan blij ken te zijn. Daar geen der in de woning aan wezigen het huis hadden verlaten, voordat de maatregelen getroffen werden, heeft men het perceel nog niet ontsmet. De daar aanwezigen mo gen de woning niet verlaten. Een po litieagent werd voor de deur ge plaatst. Het bacteriologisch onderzoek zou waarschijnlijk beden afloopen. Even wel deelde ons de geneesheer van het Gasthuis, mee, dat hij van mee ning was, dat hier geen sprake van cholera is. De patiënt maakt het zeer goed. Hinderwet. B. en W. doen weten, dat bij hunne beschikking van 2 December j.l. aan A Vasen Hz. vergunning is verleend tot uitbreiding van de kleerenwas- seherij en drogerij, door het plaatsen von eeneu staanden stoomketel van 18 vlerk M. verwarmend oppervlak', ter vervanging van den bestaanden stoomketel van 7 vierk. M. verwar mend oppen-lak, in eenen te maken uitbouw (ketelhuisje) van het per ceel aan het Zuider Buiten Spaarne no. 118 rood. B. en W. doen weten, dat bij hun ne beschikking van 7 December j.l. aan O. F. II. Schönhuth vergunning is verleend tot uitbreiding van de azijnmakerij „het Anker", door ver- grooling in het perceel aan de Spaorn wouderstraat no. 18. Dr. M. Groshof f. Men bericht ons, dat de overbren ging van het stoffelijk overschot van Dr. M. Greshoff van het gasthuis naar 't station te kwart voor negen ge schiedt. De lijkkist wordt te kwart vóór tien aan het bestelgoederensta- tion an\i den Jonsweg in een daartoe ingerichten goederenwagen geplaatst. De begrafenis zelf heeft, zooals wij gisteren reeds meldden, te 's-Graven hage plaats, 't Vertrek van het sta tion der H. IJ. S. M. aldaar is be paald op kwart vóór twaalf. De ge- noodigden zullen zich ter zelfder tijd in de 1ste klasse wachtkamer aldaar bevinden. Te water. Gisteravond omstreeks half acht had een bejaarde dame, die 't stuur van haar flets blijkbaar niet geheel mees ter was, op de Oranjekade het onge luk inct fiets en al in do Leidsche- vaart te rijden, 't Geval trok do aan dacht van een voorbijganger, dia ijlings in een roeibootje, dat daar aan den wal lag. sprong en de drenkelinge redde. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). HEEMSTEDE. Leverantie. Door B. en W. Ls aan C. J. van den Broek te Haarlem voor 343 opge dragen de levering van de noodige ijzeren waarschuwingsborden, gevor derd wegens het in werking treden op 1 Janncri a.s. dor gewijzigde mo tor- en rijwielverordening voor deze gemeente. HAARLEMMERLIEDE C.A. Als deskundigen voor de schatting van het meubilair voor de personeels belasting, dienstjaar 1910, zijn voor deze gemeente benoemd de heeren G. L. Smit, P. A. Poppink, C. J. Cramer en A. Con ij n Mzn., te Haarlem, en als deskundige voor de huurwaarde der gebouwen, de heer J. A. Kauk alhier. SANTPOORT. Op de deze week gehouden pluim vee-tentoonstelling te Leerdam, be haalde de heser J. v. d. Lijn te Sant poort met een zilver-wyandott© een tweeden prijs, met een witte wyan- dotte een zeer eervolle vermelding. HAARLEMMERMEER. Bij de zoo toenemende paardenfok kerij worden pogingen aangewend, dat de Commissie tot aankoop van paarden voor het leger ook in deze gemeente voor dat doel zal komen.- VELSEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen op Dinsdag 14 December 1909, des voorna, te 10 uur, ten geineeutehuize, Suppletoire agenda Ca. Vaststellen van een rooilijn voor eenigo wegen. Toelichting. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de navolgende rooilijnen vast te stellen Velseroord Kanaalweg. Engehnun- dusweg en Volserduinerbuurt^eg, 6 meter uit de as dier wegen. SantpoortBloemendaalsche weg, 10 meter uit de as van den weg Kruidbergerweg, 6 meter idem. Hiüegondswegje, 5 meter idem. ZANDVOORT. Door den architect Joh. Jansen te Zandvoort is ondershands aanbe steed bet bouwen van een dubbele villa voor rekening van den beer J< Nederkoora. Ingeschreven was door de heeren J. Water, voor f 12.883; de Bouwers- bond te Haarlem, voor f 13.933, S. Slagveld, voor 13.457, T. Koper en C. Siegers, voor 13.700 en L. tea Broeke, voor f 13.963, alle anderen te Zandvoort wonend. Het werk is nog niet gegund.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1