HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Rubriek voor Vragen Binnenland VRIJDAG 10 DECEMBER 1906 Ëisüenlandscb Overzicht BINNENLANDSCHE POLITIEK IN DUITSCHLAND betreft, heeft er lang onzekerheid be staan. Von Bülow trok er na de be lasting-misère tusschen uit en met hem ging 't blok, conservatieven, li beralen on vrijzinnigen, ten grave. In die crisis-dagen werd een nieuw blok gevormd', thans door conserva tieven en Centrum-leden (R.-Katholie ken). Toen gingen de Rijksdagleden met froot verlof en deed de nieuwe xijks- anselier z'n intrede. Wel is eemeld dat hij zich druk heeft bezig gehou den met de bestudeering der buiten- landsche politiek, maar hoe hii over de binneniandsche staatkunde dacht, bleef een ondoorgrondelijk geheim. Zou hij zich een blok kiezen Zoo ja, van welke samenstelling? Men vroeg, maar.... Von Betiimann Hollweg bleek een tweede Zwijger Nu heeft DE RIJKSKANSELIER GESPROKEN. 't Was gisteren, onder veel belang stelling I De tribunes in de Riiksdag- zaal waren stampvol en ook was er een buitengewoon aantal Rijksoagle- den tegenwoordig. 't Woord is aan den Rijkskanse lier Toen de voorzitter dit zeide, werd H stil Allen luisterden met veel nieuwsgierigheid. Von Bcthmuun Hollweg sprak over de begrooting voor 1910. Hij zei, dat deze met bijzondere voorzichtigheid is opgemaakt, en naar menschelijke be rekening zal de werkelijkheid met de raming niet veel kunnen verschillen. Aa- alle eischen voor het behoud van de weermacht des Rijks is voldaan. (Dit zeker ter geruststelling voor de oorlog-vreesachtigen, die ach en wee zouden schreeuwen, wanneer Duitsch- land iets minder deed dan Engeland in den wedstrijd, om de erootste vlootj. De eerste laak van den Rijks dag is nu aan het Rijk een solide R- nuueieeie regeling te verzekeren ('t Blijkt dus, dal de financieele hervor miugen van dit voorjaar nog niet vol doende zijn geweest. Uuverwacüt komt deze Jobs-tijding niet, want men is door geruchten voldoende voorbe reid). De rijkskanselier vervolgde: Bij de oplossing van die taak zullen de par tijen moeten samenwerken, die door de vorige belustang-debatten met er- kaar in strijd raakten. Ondanks deu vloed van verwijten, ben ik nn« heden vast er van overtuigd, dat slechts door f oedkeuring van de besluiten van de tijksdagmeerderheid het mogelijk iï geweest een begrooting aan liet Huis voor te leggen, die de geleidelijke consolideeriug der Rijksfinanciën be looft. (In 't centrum en rechts werd geroepen Zeer juist 't Slot der rede was Een Duitsche regeering kan nooil een partij-regeering zijn. Slechts het rudicalisme heeft er een levendig be lang bij geheel Duitschland in twee politieke kampen te verdoelen, naar mate vau de positie tegenover de af- zonderlij ke belastingvoorstellen. Duitschland heeft er geen enkel voordeel van, zoo die tegenstellingen in alle eeuwigheid voortduren. De groote kringen der bevolking wenschcn niet op den duur te leven van politieke sensatie en ergernis. Ons volk, in zijn krachtigen arbeid, verlangt naar een consequente, vaste politiek, zoowel in het binnenland als naar buiten. Wie zich, a's Duitschland, een positie op econo misch en intellectueel gebied verover de door uuchteren arbeid, kan die po sitie slechts doo; zulk een arbeid be houden. Eu zooals daarbij alle krach ten des volks hebben medegewerkt, zoo moet het ook blijven in de toekomst. (Luide toejuienmgen in het centrum, en rechts, onrust links;. D? conclusie u>t de iede is dus. Jat Von Bethmann Hollweg elk blok uit geschakeld heeft. De nieuwe rijkskan selier wil dus OP HOOP VAN ZEGEN REGEEREN, en voor de verschillende wetten en voorstellen een wisselende meerder heid in den Rijksdag zoeken. Of 't hem zal gelukken en voor hoe lang Bij 't daarop in den Rijksdag vol gende debat deelde de staatssecretar s der schatkist mee, dat de benoodigde leening van 520 millioen mark het ge volg is van het tekort van het vorig jaar. De leening zal, om de geldmarkt te sparen, bij gedeelten worden uit gegeven. Ook deze heer zei, dat de begrooting voor 1910 met de uiterste zuinigheid opgemaakt is, maar Jen grondregelgeen uitgaaf zonder deK- king. Hij zei Het financieel beheer van het rijk is thans genaderd tot het punt, vanwaar, naar geiiuopt uiag worden, een weg loopt naar een bete re ontwikkeling." Mooi gezegd, hè MaarVon Bülow heeft een half jaar geleden precies hetzelfde ozegd en nu blijkt 't toch weer mis te zijn Bovendien is er nu weer onzekerheid gekomen over de NIEUWE FINANCIEELE PLANNEN dor regeering. Zal de oude erfenisbe lusting weer \oor den dag gehaald worden, of zullen andere handelswa ren heiast worden 't Verdere debat liep over de bui- tenlandsche politiek, u. a. werd er op gewezen, dat het Drievoudig Ver bond de bewerker van den Europee- schen vrede is gebleven en dat het gevaar voor oorlog verdween, zocdlra hekend werd. dat Duitschland nnt Oostenrijk blijft samengaan. OVER DEN VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND; Is niet veel nieuws te vertellen. De pers houdt zich bezig met de bespre king van het tarief-ontwerp door het blad van Chamberlain gepubliceerd. De liberale bladen juichen er over, dat in dit ontwerp een belasting op de» levensmiddelen is gelegd en noemen *t het dure-voedsel-kabinet. Intusschen zijn er andere organen van tariefhervormers, die 't bedoelde ontwerp niet in alle deelen goedkeu ren. Een algemeen geharrewar dus. 't Wordt tijd, dat ook de oppositie partij klaren wijn schenkt. Dezer dagen zijn er ook de Hooger- huis-leden op uitgetrokken, om de kie zers te bewerken. Lord Resteren heeft te Welling geen gelukkig debuut ge had 1 Zijn opmerking, „dat Engeland van binnen wordt bedreigd door hot socialisme en van buiten door Duitschland", werd met hoongelach ontvangen en toen hij vervolgde „Gij zult mij niet g6looven, voordat de Duitschers u de bajonetten in het lijf steken", schaterde de geheele zaal het uit. De lord had ook wel een gelukki ger argument kunnen bedenken I Ook IN HONGARIJE wordt nog steeds strijd om de regeer macht gevoerd. Nu verzekert men weer, dat de aanneming van de ont slagaanvraag van het ministerie, door den Koning, zeker is. DE KRETENSER ^UAESTIE wacht ook nog op een oplossing, maar... zal nog wei wat langer rroa ten wachten. De beschermende mo gendheden van Kreta zullen aan de Turksche gezanten een nota overhan digen, waarin verklaard wordt dat zij het oogenblik thans niet geschikt achten voor diplomatieke onderl: in delingen omtrent het definitief be stuur van het eiland. De Kretensers blijven dus ontevre den i UIT MAROKKO hebben we in langen tijd niets ge hoord. Blijkbaar zijn alle vechtplan- nen opgegeven en is er nu werkelijk vrede gekomen. De Spaansche minister-president heeft in overleg met de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog besloten, dat voorloopig alleen o'e spoorweg-aanleg te Melilla zal worden nervat. De mijnarbeid zal eerst we der worden opgenomen, als de gemoe deren wat kalmer zijn. Uit Petersburg wordt gemeld, dat, volgens daar ontvangen officieuze be richten j Tokio, over een INLIJVING VAN KOREA als onafscheidelijk deel van Japan be raadslaagd wordt. Wie had zooiets niet verwacht? Maar een andere vraag is. of Rus land en China deze landhonger van Japan zonder protest willen laten voorbijgaan 1 DE KONING VAN BELGIë is weer wat beter. Gisteren heef Z. M. althans verschillende personen in audiëntie ontvangen. Stadsnieuws PROTESTANTENBOND. Voor de afdeellng Haarlem van den Ned. Protestantenbond trad gister avond op ds. VV. Bax Jr., uit Sant poort. De spreker besprak de geschie denis van het gewijde lied en deed daartoe enkele grepen uit het groote veld der gewijde poëzie, waarin niet zoozeer de kunst, als wel de vroom heid op den voorgrond treedt. Gewe zen werd op de 150 liederen in het Oude Testament, die den toets der eeuwen hebben doorstaan. Marnix van St. Aldegonde en Von del zijn o. a. Oud-Nederlandsche dich ters op het gebied der gewijde poëzie. Uit de oudheid zijn bekend Ambrosius en Augustinus, uit later tijd o. a. Bernard van Clairvaux en Thomas van Aquino. In den beginne werden de gewijde liederen in het Latijn of Grieksch slechts door de priesters ge zongen, en prevelde het volk een en- kei vreemd woord, dat „lieer erbarm U onzer" beleekende, mee. Langza merhand mocht dit woord meegezon gen worden, "ten slotte omstond het statig gemeentegezang. Franciscus van Assisi en zijn leerling, Italiaansche dichters, heb ben ook de gewijde poëzie ver rijkt. Vooral het „Stabat Mater" van deu laatste is wereldvermaard en -s ook door Hollandsche dichters ver taald. Luther is de vestiger van het Duitsche kerklied, zijn liederen aüe- i men een gezonde kracht en een blij geloof, en werden gezongen door de arbeiders bij hun werk, de dienstbode bij haar vaatwerk, de moeder bij de wieg van 't kind. Het meest b d is: I „Ein fester Burg 1st unser Gott". ')«i tijd ontbrak ds. Bax om de geschiede nis van het gewijde lied voor en na de hervorming in o n s land, te be spreken, en daarom stapte de spreker maar over naar de hedendaagscho dichters in Nederland. De werken van Perk, Loots, Van Deyssel, Verwey, v. Eeden, ook wel de jongeren na 1£3Ü ge noemd, worden in verband me* den godsdienst in boekjes o. a. van ds. J. Meyer, besproken. Vele vrienden van 't geloof hebben weinig vleiende dingen gezegd van deze door anderen hoog-vereerue dichters, ze te hoog moedig gevoudeu. Er is waarheid in die verwijten, zei spr., maar ook overdrijving. Under hun gedichten zijn steenen van minae- re schoonheid te vinden, maar ook diamanten van groote waarde en vroomheid. Mevrouw Lapidoth— Swart heeft heerlijke Christus-Sonnet ten geschreven, waarvan spreker er eenige aanhaalde, ook gedichten vau Joh. Roddingius, Pol de T.Iont, me vrouw Kloos, Marie Boddaert, Gu do Gezelle, Verwey en Cornelis des Arno- rie van der Hoeven. Daarmee besloot ds. Bax zijn boei ende voordracht, die met zeer veel aandacht door de talrijke aanwezigen was gevolgd De verhoogde alcohol- accijns. Wij gingen gisteren op onderzoek uit om te vernemen, of de wijnhande laren het drukker hadden dan anders met het oog op de nieuwe accijns op den alcohol en vernaman het vol gende Bij do firma M. J. Roozekrans t Of het druk was Druk Drie-, viermaal drukker dan anders In de laatste dagen wordt meer besteld dan anders in maan den I Bij de firma Beccari Druk Overstelpend, dank u voor de belangstelling, geen minuut tijd. Dag, mijnheer Bij Ferwerda Tieman Druk Nagenoeg uitverkocht, kan lang niet alle hestellingen voldoen I Bij Verkruysen De Lange Druk We hebben geen handen ge noeg, lk zal probeeren of de Dienst verrichting me helpen kan 1 Bij Jager Gerlings Druk Ontzettend. We zijn al een dag of drie bezig van half acht tot half elf I En zoo zal het wel bij alle hande laars geweest zijn. ACCIJNS GEDISTILLEERD. Naar 't Hbld. meldt ontvangen de inspecteurs der accijnzen uit alle dee len van het land officieel opgaven omtrent de verzending van gedistil leerd aan neringdoenden en particu lieren, om ook daardoor te kunnen doen nagaan of bij hot in werking treden der accijnsverhooging, de aan wezige voorraden wel behoorlijk wor den aangegeven. Rijkspostspaar bank 1908. Het aantal inleggers over het gehee le land vermeerderde in 't jaar 1908 met 64824 en steeg tot 1401670, het verschuldigde te goed wees aan een bedrag van /151.638.334.74, of f 6.142.683.74 1/2 meer dan einde 1907. Het aantal staitsschuldboekjes ver meerderde raet 2569, steeg tot 9509 met een saldo-vermeerdering nominaal van 1.481.150, waardoor het op die boekjes verschuldigde tot een nomi naal bedrag van f 6.640.700 is geklom men. Te Haarlem bedroeg het saldo der inlagen en terugbetalingen ter Rijks postspaarbank op 31 Dec. 1907 2.12<. 139.79. Over 1908 werd ingelegd 1.5ot>.9<8.86, uitgekeerd /1.461.48J.03, en het saldo der inlagen en terugbe talingen bedroeg op 31 December 1908 f 2.222.635.04, aizoo een vermeerde ring van 954.95.25 aanwijzend, liet aantal boekjes vermeerderde met 1265 en steeg tot 29572. ORGELBESPELING in de Groote- uf Sint Bavokerk alhier, op Dinsdag 14 Dec. 1909, des nam, van 1 tot 2 uur, door den W. EZER- MAN. Programma: No. 1. Concertfantasie, A. No. 2. Adagio, Haijdn. No. 3. Sonate No 5, Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con mos to. c. Allegro maestoso. No. 4. Ave Maria, Fr. Liszt. No. 5. Die Ehre Gottes, Beethoven. Uit de Kechtszaai MISHANDELING. De arbeider August van P. had I zich gisteren te verantwoorden we- 1 geus mishandeling met voorbedachten rade. !ln do herberg van Van den B., te Haarlemmermeer, was op den 8sten October bij liet biljarten tusschen be klaagde en zekeren M. S. twist ont staan. Die twist was al hooger geloo- pen en in het huis van Jan K. was het tot een uitbarsting gekomen. Met een mes gewapend was Van P., die een zeer driftige jonge man is, op K. toe- I gestormd en had hem een, gelukkig ongevaarlijke, wond in üe borst toe- gebracht. Ook M. bleek, volgens verschillende getuigen, niet geheel onschuldig te zijn. Deze had Van P. namelijk met een glaasje op het hoofd geslagen, waardoor beklaagde een hevig bloe- denue woud éven boven üet oog be kwam. Mr. Hoyer achtte de mishandeling wollig en overtuigend bewezen, tven- ais üe voorbedachte rude, daar tus- scneu deu eigenlijken twist en den messteek een zettere tijd verloopen is. Spreker, eischte daarom 8 maanden gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdedi ger, Mr. ihoue, acntto de vuorbe- dacute rade voistreüt met bewezen. Wei is er een zekere tijd geweest, waarin door beklaagde middelen be raamd konden worden, tol het wraak nemen op zijn tegenstander, maar die tijd kan er niet een geweest zijn van rustig nadenken, daar beklaagde toch in heiligen drilt gonuudeid heeft. Spreker drong daarom op vermin dering van straf aan. Op dienzelfden dag had Andreas v. H. in het café van Jan K. een paar ruiten ingeslagen. Twee getuigen, N. S. en M. S., bevestigden dit. Mr. Hoyer vroeg 1 maand gevange nisstraf. EENDENDIEFSTAL. De oude eendenfokker E. E. te Pur- merend, had met z'n eigen, twee een den van collega J. B. ter markt ge bracht. Maar B., die de zwemvliezen zijner eenden met een teekentje ge merkt had. was er alras achter geko men, dat zijn eigendom op het punt was verkocht te worden. Dies som meerde hij E. de eenden terug te ge ven, wat deze ook deed, en gaf daar op de zaak bij de politie aan. Daar E. zelf bijna niets hooren kan, deed beklaagde's zoon gistermiddag als tolk dienst, in welke functie hij door de rechtbank beëedigd werd. E. verklaarde gedacht te hebben, dat het eenden van hem zelf waren nooit had hij de bedoeling gehad ze te stelen. Mr. Hover was evenwel een andere meening toegedaan en vroeg eene maand gevangenisstraf. STROOPERS. Ten slotte kwamen eenige stroopers in hooger beroep van het vonnis van den kantonrechter. Tegen allen werd bevestiging van H vorige vonnis gevraagd. Uo»booii»ordöa hebben het roorrejh i-ragen op Tereohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te seadeu bij de Kedaotie van Haarlem'e Dagblad, Groote Hout»treat 88 Aile antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveal mogelgk is, den dag ua de inzending Aanvragen, die niet volle-ig naaut en noonplaats Tan den inzender vermelden wordt geen aaudauntgeeononken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen wat een maanvisch is? Waar komen deze visschen voor? AN'IWOORD: De maan- of klomp- visch (orthrgoriscus mola) behoort tot de orde der beenige visschen en de onderorde der vastkakigen met saam gegroeide kaken en leeft in den Atlautischen Oceaan en in de Mid- deliancLsche zee. Hij bezit de gedaan te van een ruwen klomp, vandaar de naam. Deze visschen worden slechts zeer zelden gevangen. VRAAG: Hoe heet de groote schit terende ster, die des avonds in bet zuiden te zien is? ANTWOORD: U bedoelt waarschijn lijk Jupiter. VRAAG: Ik heb gelezen, dat het spinnen weer in de mode komt. Waar kan men hierin te Haarlem les krij gen? ANTWOORD: U doet het beet ln ons blad een advertentie te plaatsen. Uit de Omstreüea BLOEMENDAAL. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Na de notulenlezing meedeeling der ingekomen stukken. Dit vaak zaakrij ke punt bleek nu poovertjes: 'n dank betuiging voor subsidieverleening van „Generaal Joubert" en goedkeuirings- berichten van Raadsbesluiten door Gedep. Staten. De agenda werd voortgezet met de vaststelling van een achtergevel rooi lijn voor gronden aan den Bloemen- daalscheweg en de Korte Klevewlaan. In verband met punt 3 wilde de heer Roozen Jr. eon transactie. Door die rooilijnbepaling wordt de grond van den heer Reindors meer waard. Nu willen B. en W. volgens punt 3 een strook grond koopen van R. voor f 500. Zou nu de heer Reinders niet dit stukje om-niet willen afstaan? Voor wat, hoort wati De VOORZITTER oordeelde dit la ten bloeden «enigszins onbillijk. R. heeft 20 per vierk. M. betaald bij den aankoop. Hij laat dus al f 300 vallen. De beer ROOZEN Jr. vond den prijs toch wat te hoog. De heer DE WAAL MALEFIJT had dit aanvankelijk ook gedacht, maar na een gesprek met den heer R. zag spr. in, dat de prijs van 500 billijk is! Men betaalt dan f 12 per vierk. M., terwijl de heer R. er f 19 voor be taald heeft. De heer TIDEMAN achtte combina tie van punt 2 en 3 in strijd met elke wet en verordening. I-Iij oordeelde 't het best, dat wie tegen den aankoop was tegen den voorgestelden prijs, stemde tegen dat punL De rooilijn zonder meer werd thans vastgesteld met de stemmen der bei de hoeren Roozeen en van den heer Bijvoet tegen. Thans kwam de grondaankoop in behandeling. Do heer ROOZEN Jr. vond 't wen- schelijk, dat de geheele strook van 2 M. weid aangekocht. De VOORZITTER deelde mee, dat daarover is gesproken, maar de heer R. wil dat niet, hij heeft den grond noodig voor de bezoekers van luncliroom-halte E. N. E. T. De heer KOOLHOVEN vulde dit aan door op te merken, dat de heer R. zijn ontvangsten per vierk. M. op 200 schat. Het voorstel van B. en W. werd thans aangenomen met de stem van den heer Roozen Jr. tegen. Goedgekeurd werd het voorstel tot doortrekking van de waterleidings buis in de Kleveriaan tot aan de Delft. De kosten zijn f 1000, waarvan f 500 door Haarlem wordt betaald. Toegestaan werd een crediet van f 8000 voor den aankoop van grond en 't maken van een klaringsinrich- ting te Overveen. Er moeten nog onderhandelingen gevoerd worden met eenige grondei genaren, o.a. 't R. K. Kerkbestuur. In zake de rioleering van Harte lust zal "n gespecificeerde begrooting worden ingediend in de volgende ver gadering. Vastgesteld werd de 3de suppletol- ro begrooting yoot 't dienstjaar 1909 tot een bedrag van f 44.9EX). In verband met de te maken open bare werken werd EEN GELDLEENING VAN MAXI MAAL 60.000 uitgeschreven, rentende ten hoogste 4 pet. Te beginnen met 1911 zal elk Jaar 2000 worden afgelost. Om vrije beschikking te krijgen over de perceel en, waarop zich het tolhuis te Overveen bevindt, word be sloten dit terrein niet verder in op stal uit te geven aan directeuren van den Bloemendaalsclien straatweg. Waarom moest dat geschieden? vroeg Mr. TIDEMAN. Dat kon de BURGEMEESTER niet zeggen in openbare zitting. Dan moet 'k tegen stemmen, repli ceerde Mr. TIDEMAN. Maar hij stemde niet tegen, want de vergade ring werd geschorst en t gelukte den Voorzitter den heer Tideman te over tuigen van de noodzakelijkheid van de aanneming van t voorstel, wat dan ook geschiedde, zoodra de verga ring was heropend. De Rondvraag bracht een aardig en een belangrijk moment Een der Haarlemsche bladen, waar van we den naam niet noemen, had bericht, dat de wolf, die de heer Lo- kerse heeft gekocht voor z'n politie hondenfokkerij losgebroken was. Bloemendaal in angst natuurlijk: DE WOLF LOSl De telefoon klingelde dagen achtereen op 't politiebureau. Of de wolf nog niet gevangen was? De heer BIJVOET maakte er oolij- kerwijze een interpellatie van. Meneer de voorzitter, aldus sprak hij, er is mij deze week ge vraagd, of de wolf al gevangen wasl - Meneer Bijvoet, aldus de VOOR ZITTER, do wolf was niet los, 't Is een onjuist bericht geweest en de re dactie van die courant hooft ver zuimd de rectificatie op te nemen. - Er loopt oen witte Koes xcuid, hekleriie een der leden op. - Ja, de wolf was een witte Kees, constateerde de VOORZITTER. - 't Is een canardI interrumpeerde een der leden. - 't Gevreesde dier, aldus stelde de VOORZITTER ten overvloede gerust, likt je de handen en snuffelt aan je broek. Als je hem aanhaalt vindt-ie dat erg prettig. Zoodat Bloemendaal gerust kan zijn. Het belangrijke punt bracht de hoer VAN TIEN HOVEN ter sprake. Hij dankte B. en W. voor de toezending van het rapport-Dubois inzake de Haarlemsche waterleiding. Nu wilde hij vragen, hoe liet met DE BLOEMENDAALSCHE WATER LEIDING stond. De VOORZITTER deelde mede, dat Mevr. VAN DER VLIET DER GE MEENTE DE BESCHIKKING HEEFT GEGEVEN OVER EEN TERREIN TE BENTVELD AAN DEN DOOD WEG. Heden zouden de eerste proef boringen plaats hebben onder leiding van den ingenieur-architect eu in te genwoordigheid van B. en W. De heer ROOZEN Jr. klaagde er over, dat de Gobr. Roozen een brug in 't Rollandspad hadden moeten la ten herstellen, terwijl het niet vast stond, dat de Gebr. Roozen daiurtoe verplicht waren; palen in den weg had de Gemeente ook altijd onderhou den. De heer MALEFIJT zei, dat nu de heeren Roozen de zaak toch in orde hadden gebracht, die kwestie weer voor jaren van de baan was. (gelach) Mr. TIDEMAN: Dan moeten we eens onderzoeken, of de Gebr. Roozen de kosten van het onderhoud der pa len niet aan de Gemeente moeten terugbetalen! (Gelach). De vergadering eindigde alzoo in een vroolijke stemming. Een der hee ren maakte ons nog de opmerking, dat de bel van 't Raadhuis stuk was en de zittingen niet meer kunnen in geluid worden. Of 't nu niet tijd werd, dat er een nieuw Raadhuis kwam? BEXNEBROEK. Het R. K. kerkbestuur heeft beslo ten, om een afgeschoten gedeelte der kerk beschikbaar te stellen tot r- ging van rijwielen. De kerkgangers kunnen thans hunne rijwielen aldaar bergen. Dikwijls voorkomende geval len van beschadiging zijn oorzaak van dezen maatregel. Tot 2en commissaris van den R. K. Volksbond afd. Bennehrock en om streken, is gekozen de heer J- Meijer, die de benoeming heeft aangenomen. Voor bet doen van aangifte voor de Nat. Militie door loteliugen, geboren in 1891, zal gelegenheid zijn geduren de de maand Januari a. s., en meer iu het bijzonder op 6 Januari 1909. HOFBERICHTEN. Het Hof zal eenige dagen lichten rouw aannemen wegens het overlij den van prinses Waldemar van Dene marken en van den Hertog van Meck lenburg Strelitz. PAPENDRECIITSCHE STRAFZAAK. Wij vernemen, dat het afschrift van net proces-verbaal in deze zaak, door den substituut-griffier in orde te maken, niet minder dan 300 blad zijden groot is. Zoodra dit proces-ver baal gereed is, kan door den rechter commissaris te Dordrecht mot de nieuwe instructie begonnen worden. Men vermoedt, dat deze zaak niet voor April 1910 voor het Gerechtshof te Arnhem zal kunnen behandeld worden. LDe Tijd"). TWEEDE KA VIER. Door het verdagen vau het verze- keringsdebat wen de Kamer bij Land- bouw al aardig wat t},d ol. Maar hard werken blijft niettemin noodig. De Minister nam een post terug voor subsidie aan de Nederland- sclio Vlieger vereen iging, welke post eenige bedenking bad oütv>.»et. De afdeeling Arbeid gaf tot eene breede discussie aanleiding. De heer Schaper, niet genoegen het rapport der Arbeidsinspectie ontvan gen hebbende, constateerde slapheid in -de toepassing der arbeidswet voornamelijk de rechterlijke macht scheen niet genoeg socialen /.in te i>o- zitten om de arbeiders to beschermen tegenover nalatige pa'roons. L>« spie» ker had ook van deu Minister moer beperking verwacht vau den arbeids duur van vrouwen en kinderen, ten aanzien van de hygiënische eischen, mede bij Koninklijk besluit van 10 Augustus 1909 gesteld, hadden 'a Ministers eischen hooger mogen zijn. Hetzelfde gold vau de eischen voor do Keramische nijverheid, al bracht spreker aan sommige pa troons hulde voor de proef nemingen, om het loodglazuur af te schaffen. De heer Schaper vroeg scherper toe passing der arbeidswet voor naai sters on van de Veiligheidswet, die op alle bouwwerken moest worden toegepast. Zondagsrust was voor tal van door spreker genoemde catego rieën gewenscht en toepassing der arbeidswet op dienstboden. Met den lieer Schaper drong do heer Treub bij den Minister aan om racer te weten van diens voornemens betreffende den 10-uren-dag voor vol wassenen. Dadelijk na de motie-Aal- berse nadden de ambtenaren aan hot werk moeten gaan. De Minister alleen droeg do verantwoordelijkheid, en mocht die niet verschuiven. De Mi nister kwam mei allerlei partieeio wetten. Wat zou de wijziging der ar beidswet brengen, wat de andere wet- tekes die werden toegezegd (steen houwers, bootwerkers). Er moest een wetgeving komen a u s e i n e in G u s z. De Minister moest duidelijk maken wat men verwachten kon. Dat vond ook de heer De Klerk, die een vaste hand wenschte tegenover de industrie, in het belang de* arbei ders. De volwassenen in 't scheepsbe drijf moesten evenzoer krachtens art. 4 der Arbeidswet beschermd worden als thans de jongens. De heer Aalberso nam den Minister ln bescherming, die, meende hij, niet anders had kunnen antwoorden dan hij deed. De Minister was consequent, want hij had zich steeds op het stand punt gesteld, dat aan do invoering van den 10-uren-dag oen onderzoen moest vuoruigaan. DocJi dat mocht geeu uitstel ad caiendas Graecas be ttekenen spreker nam ook niet aan, dat dat de bedoeling des Ministers was. Want de rechterzijde, thans meerderheid, had in dat opzicht een groote verantwoordelijkheid jegens do arbeiders. Uok de hoor Van do Velde sprak het vertrouwen uit, dut de Minister do Christelijke arbeidcrswereld niet zou teleurstellen. II.., vroeg voorts de toeiauug vau wen uioeid van juugei in do drukkerijeu der couranten, voor vouwen en hulp bij liet drukken, dok later dan liet wettelijk uur. in ver band met do uitgifte van sommige bladen. Nadat besloten was, Zaterdag niet te veigaderen, antwoordde de Minis ter, dat hij niet vrijgevig kon wezou tegenover de couranten, die ook do arbeidswet ontdoken. Algeheel loodwitverbod was nog niet mogelijk. Aan ueu wensch van den heer De Klerk kon evenmin wor den voldaan. De Minister dacht over de uitgave van een populair boekje over de Arbeidswet. Uitbreiding der Veil'glteidswtr, uit ulle werklieden ware niet mogelijk, evenmin het stel len van te strenge hygiënische eischen. Op de uitwerking van net besproken Koninklijk besluit moest «enigen tijd worden gewacht. De zaak der douw werken was in onderzoek. Bepalingen omtrent dienstboden zou den in vole gezinnen verwarring ver oorzaken. Den Minister was niet naar zijn plannen omtrent do arbeidswetgeving in de stukken gevraagd hij zou er later gaarne een uiteenzetting van geven. Maar hij wilde reeds nu zeg- ge.n niet den weg op te gaan van ééne alles regelende wet. Naar iio vraag of een 10-uren-dag kon worden ingesteld, zou de Minister binnenKort een onderzoek doen in stellen in de beschermde bedrijven. lLj wilde stuk voor stuk tot beper-' king van arbeidsduur komen. Do heer Days wijdde een zeer lange rode aan do wonschelijkiieui van lots verbetering van een aantal catego- ï'ieën van beambten eu ambtenaren dor Rijksverzekt-"Uigsbank, wier po- sitio te wenschon overliet (ook in ver band met overwerk, wachtgeld, exo- mons en promotie), terwijl andere ca tegorieën bevoordeeld worden, bijv. door toelagen. De Minister deed uitkomen, dat voor deze categorieën die toelagen reeds waren of worden ingetrokken en dat sedert G maanden een reorga nisatie van het personeel in de inaa« was, tengevolge waarvan de toesiam. verbeteren zou. Voor toelagen aan ontslagen tijdelijke werkkrachten, menschen die er in geloopen waren en het in slecht hadden, was de Min to vinden. Met den heer Duys wisselde de Min. ook van gedachten over het (maxi mum) crediet van 5000 voor het 9e internationaal congres voor arbei dersverzekering van 1910, te 's-Gra- venhage. Er zou ernstig gewerkt wor den en weinig gefeest. In de avondvergadering was Wa terstaat aan de orde en maakte de heer Van Idslnga bezwaar tegen de aanstelling van een referendaris ter voorlichting van den Min. in zake post en telegraaf. Een goede verhou ding vorderde, dat de directeur-gene raal de adviseur des Min. was. Met dezen spreker was do heer De Ram

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5