Mainzer Aktiën Bier, Turënne Volharden, Café NEUF, Houtpoort. PRIJSVERHOOGING. Groote Houtstraat 36. Attentie s. v. p, Uit de Arbeiderswereló Pers-Overzicht Rechtszaken Daarom heb ih zooveelle doen. DE LUGT SERNÉ, Kampervest 3. Telefoon 569. Open vuur, groot warmtevermogen, voordeelig in kolenverbruik. „VEELUST PUNCH BURIJt RUM ARAK. CITROEN. SNEL- Reparatie-Inrichting. 4 GULDENS Schoenenbazar. AMSTEL BAR, Paarlaarsteeg 10, Haarlem Erwtensoep en versche Zeenwsohe Mosselen. 2 cent per glas zal worden verhoogd, 30 cent per liter verhoogd. het eens. Alleen als de Min. het voor nemen had het gansche bedrijf te re organise eren, bij de wet, als commer- cieele inrichting, kon de heer Bos de aanstelling van don nieuwen anü> teaaar plaatsen. Anders niet. De Minister was vóór groote zelf standigheid dei' afzonderlijke bedrij ven, maai* hij had te letten op do Ministerie el e verantwoordelijkheid. De Min. wilde geen automaat worden, die maar de stukken van het hoofd bestuur toekende. Daarom had do Min. een deskundige noodig die do stukken voor hem doorlas, waarvoor hij zelf geen t'jd had. Dat geschiedde ook tot nu toe, maar door verschil lende ambtenaren. De nieuwe ambte naar ral een speciale taak hebben, doch het overleg met den dir.-gen. niet alleen niet in den weg staan, doch eer bevorderen. Aan de zelfstan digheid van den dir -gen. zou dot niet afdoen; die hing trouwens niet alleen van den Min. af en was onder den be- staanden toestand grooter dan onder een directorium in het stelsel van dr. Bos. De afd. Waterstaat gaf aanleiding tot het uitspreken der gebruikelijke desiderata voor verschillende streken des lands. Zoo klaagde de lieer Roes- singh over gebrekkige maatregelen tegen te geringen afvoer van hemel water. De kleine rivieren moesten verbeterd worden. De heer I.ieftinck juichte het toe, dat de Min. verbete ring wilde brengen in het vaarwater van den Gelderschen IJsel. Verbete ring van do schipbrug te Doesburg bepieitte de spr., vervanging door een vaste brug, met medewerking van gemeente, provincie en Staat. De heer Van Foreesl sprak tegen den bureaucratischen gang van zaken en langzaamheid bij den waterstaat en tegen het te duur werken. Ook op het groote oeconomische belang der drooglegging van de Zuiderzee ves tigde de spr. de aandacht. Van de uit voerbaarheid overtuigd, drong hij op spoed aan. Over grindbaggeaen op do Waal had de heer Duymaer van Twist het, in verband met de daar bij betrokken industrie. Voorts wees de spr. op de noodzakelijkheid van verbetering der watersiaatstoestan- den in zijn district. Over waterstaats belangen in Friesland (bedijking van de Lauwerzee enz.) sprak de heer An- kernian in een maidenspeech. Daar na deed bij een beroep op den Min. ten behoeve van de zedelijke en gees telijke belangen der polderjongens, die gebaat zouden zijn door betere huisvesting en verbod van sterken drank op de werken. De heer De Mon- té Verloren bepleitte verbetering van de Vecht en drooglegging der plassen benoorden daarvan. Nog zeven andere sprekers waren ingeschreven toen het tegen elven ging. Benrnen langs de rijkswegen was net onderwerp van den heer Van j Heemstra, die over ongelijke behan-J heling van de eigenaren in verschil-1 lende streken des lands gewaagde, ten aanzien van de nakoming der po-j liiiebepalingen. De heer Oosterbaan ondersteunde het gesprokene in zake de schipbrug 1 te Doesburg. Andere plassen moesten drooggelegd worden, meende de heetf: Van Wichen, nl. die van Baarie, Nieuwkoop en Moorden. Bete* toezicht op de binnenscheep-j vaart, bepleitte de heer Pollema. Ter bezuiniging op de zeeweringen moest gewapend beton gebruikt worden. En j verdieping van het Kanaal Groningen -De Lemmer was gewenscht. Verbe-j tering van het kanaal AlmeloNord- born, was dc wensch van den heer: Elhorst, nl. in dien zin dat er een zijtak zou komen naar Enschedé, Hen gelo en Oldenzaal. De heer Schaper meende dat men niet moest generaliseeren en alle pol- derjongens ruwe klanten noemen; er was reeds veel verbeterd door organi satie. Betere huisvesting, betere na leving der Drankwet ware wensche- lijk. Zij waren alleen afdoend te hel pen door het vereenigingsleven. Ar- beidsopdracht aan organisaties zou daartoe kunnen bijdragen. Eindelijk kwam ook dc heer Van Nispen een steentje bndrag'ii voor de vaste brug over den IJsel bij Doesburg. Toen dachten de tien leden die er nog over waren naar bed te kunnen gaan, maar de Minister van Water staat kreeg nog het woord. In het algemeen .moesten water staatswerken door de betrokken stre ken worden ondernomen, zeidc de Mirt., en dan kon worden nagegaan of de Staat er aan medehulpen moest. Over het toezicht op de binnen scheepvaart zou de Min. met zijn col lega van landbouw raadplegen. De quaestie van de Lauwerzee-indij king was het onderwerp geweest van een onlangs uitgebracht, ongunstig, rapport. Wat de Min. verder antwoordde zullen belangstellenden moeten na slaan, want onze verslaggever was verplicht zijn brief te sluiten, wijl de post méér haas thad dan de Minis ter. DE OPLICHTING VAN 30.000 TE AMSTERDAM. Naar het Ilbld. verneemt, wint de meen-ng veld, dat de oplichter Dixon met de usances in den diamanthandel op de hcogte zou geweest zijn. Im mers hij vilde beslist niet in de Tulp. straat zakeu gaan doen. In deze vlak tegenover het Amstelhotel liegende straat hebben de voorname makelaars In diamant hun kantoren gevestigd, maar mr. Dixon begreep maar al te goed, dat zijn oplichterstruc bij deze geroutineerde zaken menschen veel minder kans van slagen bood. Hij schakelde derhalve de makelaars uit, door zolf met zijn tolk fabrikanten te gaan opzoeken, cn zoo zijn de heeren Halberstadt cn Hakker nog betrek kelijk jon^e juweliers het slachtof fer geworden. Met hoeveel overleg Dixon zijn rol gespeeld heeft, moge nog blijken uit het feit, dat hij twee volle urea leu kantore der firma Halberstadt en Hakker vertoefd heeft, zóó nauwkeu rig bekeek hij stuk voor stuk de prachtigo brillanten. Hij moest ze hebben, zei Dixon, voor een cellier, dat met Kerstmis geleverd moest wor den Dixon is naar Engeland overgesto ken. Do mogelijkheid, dat hij, om zijn spoor zoek te maken, dadelijk weer naar het continent is teruggekeerd, be staat evenals zoo vele mogelijkheden. De hooren Halberstadt en Hakker zijn naar Antwerpen en Brussel geweest om do juweliers en de politie aldaar in te lichten. In Londen cn Parijs zijn ook maatregeien genomen, maar tot nu toe is geen spoor van den oplichter ontdekt. Pogingen tot verkoop zijn, voor zoover bekend, nog niet gedaan. Do heer Hakker, die zelf als eigen werkmaker de meeste brillanten ge slepen heeft, is in staat de steenen ie herkennen. t KAN VERKEEREN1 In de vergadering van den Raad der gemeente Engwirden vroeger de rijkste gemeente in Friesland werd besloten een commissie te be noemen tot het nagaan van den slech ten financieelen toestand der gemeen te en tot beramen van maatregelen, daarin verbetering te brengen. TUOELSTRA's KERSTREDE. De federatie der S. D. A. P. te Am sterdam beeft besloten dit jaar op Kerstmis bet Paleis voor Volksvlijt af to huren voor de vergadering waarin de heer Troelstira zijn politie ke redevoering houdt. Vorige jaren werd in Plancius vergaderd, doch dit lokaal bleek te klein te zijn. SPOORWEGTARIEVEN. De Hbld.-correspondent te Utrecht bevestigt het bericht van de „Haag- schü Ct.", volgens hetwelk de Staats- spoor in staat zal zijn de nieuwe rei zigerstarieven op 1 Juni 1910 in te voeren. De H. IJ. S. M. schijnt even wel nog niet zoo ver te zijn, zoodat dientengevolge van invoering op dien dag wel niets-zal kunnen komen. Alle berichten echter, waarin voor de invoering een andere datum wordt aangekondigd, zijn voorbarig. DE STORM. Hindelooper visschcrs hebben schappen van de reddingsbrigade slaagden er in met rookmaskers door te dringen tot den zolder en de kin deren uit het met rook gevulde huis te brengen. De brand was spoedig gebluscht met behulp van één spuit van de vrij\yil- lige brandweer. GEEN MISDAAD. Het lijk van den jongen man, dat Maandag door de politie te Utrecht in beslag werd genomen, in verband met de mogelijkheid, dat de dood niet zou zijn ingetreden als een gevolg van den val van de trappen, (de man werd dood gevonden in het trappor taal van een logement in Wijk C al daar) is van het sectielokaal der kli nieken uit ter aarde besteld. Naar het „U. D." verneemt, is niet gebleken, dat hier inderdaad aan een misdaad behoefde te worden gedacht. AANRANDING. Een brutale aanranding heeft avonds nabij Waterhuizen (Gronin gen) plaats gehad. Schipper Pinkster van Groningen was per fiets naar Waterhuizen gegaan, om te zien, of zijn schip ook in aantocht was. Nabij genoemde plaats werd hij plotseling aangegrepen door een vier tal kerels. De een sloeg hem op het hoofd, een ander wierp de fietslan taarn stuk en in de duisternis wist een derde zich meester te maken van de portefeuille, die Pinkster in den binnenzak van zijn jas droeg, en waarin oen paar honderd gulden aan bankpapier stak. Toen de aanranders het geld in hun bezit hadden lieten ze hun slacht offer aan zijn lot over, en maakten zich met den buit uit de voeten. VERDRONKEN. Een 19-jarige werkman van de fa briek van de firma Wilton, nabij Schiedam, die naar zijn werk wilde gaan, en, om den koristen weg te ne men, het verboden terrein van de Gemeente Drinkwaterleiding overstak is in een reservoir geloopen en hoe wel direct hulp werd verleend, ver dronken. Gemengd Nieuws SCHIPBREUKELINGEN DOOR HAAIEN VERSLONDEN. Een der overlevenden van de schip breuk van de passagiersboot „La Sey- ne", te Singapore vergaan na eene aanvaring met de „Onda", heeft bij zijne aankomst te Marseille het vol gende verteld Het schip liep spoedig vol water. Niettegenstaande de paniek, deed de bemanning al het mogelijke, om de lijkeu van schipper Kooistra en DenP«fbemanning i i Ar t a„ te bed lag, op het dek te krijgen, knecht Van der Ley van de .p dl maar het wa| Jmogelijk iedereen te 1'rieschc kust vergane tjalk gevonden.redden. Twee minuten na de aunva- Het lijk van den schipper was onder ring stond het water reeds op het het zand bedolven en het lijk van dek. Een passagier, die er in geslaagd doelen de wijze van samenstelling van zulk een commissie of raad van eer. Tot onzen spijt aprak de heer Lobman van een commissie „die hij zelf daar toe kan aanwijzen en die liet volko men vertrouwen bezit van het geheele volk". Het wil ons voorkomen, dat het eerste liet laatste zal uitsluiten, al thans in hooge mate belemmeren en het lijkt ons dan ook niet minder dan noodzakelijk dat, indien dr. Kuyper ten slotte den weg kiest, die ook „De Residentiebode" betreurt, dat niet vroeger door hem is ingeslagen, de te benoemen eereraad niet door hem, maar door een onpartijdig college of door een of meer mannen van hooge rechterlijke of magistraatsfunctie worde aangewezen. den knecht lag onder een zeil. EIGENAARDIGE BEGRAFENIS. Men schrijft uit Middelburg: De nog steeds aanhoudende zware regenbuien doen ons schiereiland en was zich vast te klampen aan een mast, die boven water uitstak, werd door een haai weggerukt. Talrijke passagiers sprongen van schrik te water, maar de meeslen werden door haaien verslonden. Het was een vree slijk schouwspel. De booten van de vooral de lagere gedeelten al meer en1 „Onda" en de „Seyne" waren aan meer in groote waterplassen over-shmds te water gelaten. Men rekent - dat er meer dan honderd passagiers Baan. Enkele hotsteden z.jn slechts d001, de haaien zjjn ïereiond^= per roeiboot te bereiken. Woensdag' moest zelfs een begrafenisstoet het sterfhuis per vaartuig verlaten. MOORD! Men meldt uit den Hoek van Hol land: Sedert Woensdag wordt te Maas sluis de wisselloopeir van den heer Dirkzwager vermist. Door zijn pa troon, was deze, Burgersdijk ge- DE ONTPLOFFING TE HAMBURG. Over de ramp te Hamburg worden nog de volgende bijzonderheden ge meld Een geweldige vuurzuil steeg honderdon meters de lucht in, gloei ende stukken ijzer en brandende bui zen werden over de stadswijken in de buurt en over de haven geslingerd. In wilde drommen vluchtten de dui zenden toeschouwers, die in een groo- ten kring om het terrein van deh naamd, naar hier gezonden, om geld krand stonden. Bij do tweede ont- to Lonen. Schort is niote moer van E hem vernomen. Op verschillende j j]0 directeur van de gasfabriek, met plaatsen is hij hier Woensdag gezien. het oog op het dreigende gevaar, het Vermoedende, dat hem een ongeluk is terrein waarop behalve tal van werk- overgekomen, hoctt men Donderdag heden ook vele dokters aanwezig wa- hior naa, „e,gedregd In do omge- ving van den Nieuwlandschen po der 6loeg_ verbreidde een gloeieide hitte, is zijn jas gevonden, op verscheidene zoodat ook het machinegebouw ge- plaatsen met een mes doorgesneden, j vaar liep van uit te branden, maar Men vroest nu, dat de man beroofd de brandweer kon het behouden. De is geworden. Op een kleinen afstand van de jas werd zijn ledige porte feuille gevonden. EEN GOEDE VANGST. Dezer dagen is melding gemaakt van ito arrestatie van twee broers, barbiers te Rotterdam, verdacht van diefstal van een aangeteekenden brief door do firma Van Vloten en De Gij- sclaar te Amsterdam naar Rotterdam gezonden. Het blijkt, dat de politie meeste lijken zijn geheel verkoold. :rkir Een geredde werkman vertelt Ik was aan den nieuwen gashouder aan het werk. Het was even over drieën, toen de geweldige gashouder plotseling opgebeurd werd, daarna daalde en weer do hoogte in ging. Een groote straal water schoot uit het benedenste gedeelte te voorschijn, waarop onmiddellijk een vuurzuil volgde. „Redde zich wie kan was de algemeene kreet. Wij waren met tusschen de 40 en 50 man op den hiermee de hand gelegd heeft op de bouwsteiger, die dadelijk in vlam personen, die reeds geruimén tijd 1 stond. Een aantal onzer vielen met hun werk maakten van het stelen van zware brandwonden in de diepte, ter- regu's van aangeteekende brieven of wijl de anderen klauterend en sprin- postwissels uit brieven zoowel te Am- 1 1 sterdam als te Rotterdam, die dan met behulp van een valsche handtee- kening werden afgehaald en geïncas seerd. Uit het onderzoek is aan het licht gekomen, dat gewoonlijk de brie venbussen en wagens van de eerste bestelling werden bestolen, maar te vens ook, dat de broeders een mede plichtige hebben gehad in een gros sier in tabak, wonende te Rotterdam, die weer in het bijzonder was belast met het in ontvangst nemen en belee- nen van geldswaardige stukken. Ook deze is floor de politie gearresteerd. Met den diefstal van den aangetee kenden brief der firma Van Vloten en De Gijselaar mee, hebben alle drie ongeveer voor een bedrag van f 25000 op deze wijze in handen weten te krij gen, waarvan natuurlijk niets meer over is. BORRELPRAAT. Dit gesprek werd door „Het Vader land" afgeluisterd; „Is Vrijdag nu geen ongeluks dag „Waarom „Wel, dan worden de borreltjes duurder." GERED. Bij een binnenbrand, woedende In perceel no. 26 Alkemadeplein te Rot terdam, ontstond zoo'n hevige rook, dat twee kinderen uit het gezin van 't Komen op de eerste verdieping naar den zolder gevlucht waren. Man- gend den grond bereikten. De meesten onzer hadden echter ook ernstige brandwonden opgeioopen. Vreeselijk had de ontploffing het schaftlokaal gehavend, dat vlak bij den voet van den gashouder in een gemetseld ge welf was. Het lokaal was tengevolge van den grooten luchtdruk uiteenge- vlogen en de drie vrouwen, die daar bedienden, weiden onder biet puin be dolven. De vlammen sloegen naar an dere gebouwen over, die eveneens in korten tijd in lichterlaaie stonden. Vijf minuten over half zes ging ook de tweede gashouder er aan. Een to- ronhooge vlam sloeg omhoog en vul de de straten in de nabijheid met zulk een verzengende hitte, dat de brandweerlui met moeite bun lijf konden bergen. EEN EERE-RAAD. De „Nieuwe Courant", het artikel van „De Residentiebode" over eere raad of parlementaire enquête bespre kend, kan zich met de beschouwingen over de wensclielijkheid van een eere raad wel vereenigen. Doch, zegt het blad Doch slechts dan, wanneer aan één voorwaarde wordt voldaan, die sinds de heer Lohman in de Kamer het denkbeeld van een commissie aan gaf In de persbesprekingen min ol meer is verdonkeremaand. Wij be- TYPOGRAFEN-STAKING. Men meldt uit Groningen Woensdagavond is een staking uit gebroken onder de typografen bij de firma B. Jacobs. De typografen wei geren overwerk te verrichten, zooals hun door het afdeelingsbestuur van den Typografenbond verboden was, aangezien dit meende, dat overwerk niet noodzakelijk is, maai' in verband staat met een eventueele werkstaking, die binnenkort alhier algemeen zal uitbreken. De patroon heeft onmiddel lijk de stakers ontslagen. Met EVERETT. oets iklaarj Verkrijgbaar in doozen van 60, 25, 20 en T2;, cent. Een BON voor een GRATIS 12'cents doos wordt Zaterdag a. s. in dit blad geplaatst. Van heden af -j VAI.SCIIHEID IN GESCHRIFTE. Dezer dagen werd to Utrecht veen postwissel geadresseerd aan een "juf frouw in de Kanonstraat, bezorgd aan een perceel, waar bedoelde juf frouw vroeger had gewoond, maar waar thans zekere M. woont. Deze onderteekende den wissel en inde het bedrag, groot 60, waarmede hij zich uit de voeten maakte, zonder eenig spoor achter te laten. Naar wij vernemen is hij thans te Arnhem gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Bureerliike StaniS BENNEBROEK. BEVALLEN 8 December. M. van der Wiel, geb. Kassing, d. HEEMSTEDE. BEVALLEN W. Marselje, geb. Van dei' Linden, d. N. Hendrich, geb. Breet, z. H. Baltus, geb. Van Dijk, d. Stoomvaar tbericliiteu Het st. Billiton, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Dec. Gibral tar. Het st. Isis, met Eng. mails, arri veerde 8 Dec. van Port-Said te Brin- disi. Het st. Besoeki, van Rotterdam n. Java, passeerde 8 Dec. Sag res. Het st. Goentoer, van Java naar Rot te ra am, passeerde 9 Dec. Perim. Het st. Iiawi, van Rotterdam naar Java, arriveerde 9 Dec. te Padang. Het st. Banda vertrok 8 Dec. vaal Hamburg naar Amsterdam. Het st. Frisia vertrok 8 Dec. van Am sterdam naar Buenos-Ayres. Het st. Derfflinger, van Rotterdam naar Japan, vertrok 8 Dec. van Suez. Het st. Goeben arriveerde 8 Dec. v. Rotterdam te Nagasaki. Het st. Rijndam, van New-York n. Rotterdam, passeerde 9 Dec. voor- ai., 10 uur 20 min., Lizard. 39 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Groningen. M. Heeringa, aannemer te Groningen. Rechter-commissaris jhr. mr. W. Alberda van Ekenatein curator mr. H. van der Wal. W. Kroes, aannemer te Gronin gen. Rechter-commissaris en curator als voren. 's-Gravenhage. J. M. Götz van der Vet, Den Haag. Rechter-commissaris mr. C. W. Schlingemann curator mr. E. G. H. van Doorn. A. Meerpcel, Den Haag. Rech ter-commissaris mr. J. van Gelein Vitringacurator mr. J. C. W'. H. de Bruyn van Melis en Mariekerke. Amsterdam. S. Koning, broodbak ker, Amsterdam. Rechter-commissa ris mr. W. A. van Woudenberg Harn- stra curator mr. W. M. Kintz. J. Pront, roosjesversteller, Am sterdam. Rechter-commissaris en cu rator als voren. Geëindigd D. van Spengen, winkelier te Vree land A. J. van Hulsentop, reeder en aannemer te Scheveningen. De Boerenbond heeft besloten bare VETGEMESTE RUNDEREN wekelijks te laten uit halen. Daar ze op de markt totaal onverkoopbaar zijn. Prijzen als volgt; OSSENLAPPEN en GEHAKT 35 ct. ROLLADE en STUKJES 40 en 45 ct. DIKKE- en DUNNE LENDEN 45 ct. OSSENRIB 45 ct. OSSENHAAS 50 ct. BIEFSTUK 55 ct. Jan Steenstraat 39. Slachting op het Stedelijk Abattoir. Brielkaarten worden vergoed. Verscho DUINKONIJNEN 50 en 60 cent. Vette tamme KONIJNEN, 35 ct. per 5 ons, in zwaarte van 3—10 pond voorradig. Verder alle soorten WILD, BRAAD- en SOEPKIPPEN, enz. Prijscourant op aanvraag gratis en franco. P. M. C. DROST, Poelier, Botermarkt 27 - Teleff. 1210 Heeren Voorschoenen, Zolen en Hakken 2.50 Zolen en Hakken 1.40 Zolen 1.— Hakken 0.40 Dames Voorschoenen, Zolen en en Hakken 2.-*- Zolen en Hakken 0.90 Zolen 0 60 Hakken 0.30 Jongens Zolen en Hakken 1.— Kinderen Zolen en Hakken 0.75 Gedurende de wintermaanden ten allen tijde verkrijgbaar Vrijdags, Zaterdags en Zondags diverse soorten GEBAKKEN VISCH. Specialiteit in AMST£L-BIEREN Aanbevelend, FRITS HARTJE, N.B. Wordt ook aan kuis bezorgd. Vergunning. Ondergeteekcnden, samen vormende het Dag. Besluur der Veree- nigiDg „ONDERLING BELANG", brengen ttr algemeene kennis dat, krachtens een besluit op de 7 Dec. j.l gehouden algemeene vergade ring van Vergunninghouders te Haarlem en Scholen, is bepaald dat de prijs van de nu in gebruik zynde glazen met waardoor zij in staat zullen worden gesteld hun cliënteele dezelfde hoeveelheid en gehalte van waar als tot dusver te leveren. Op dezelfde vergadering werd met nagenoeg algemeene stemmen de pr(js van het binnenlandsch Gedistilleerd met Het publiek wordt opmerkzaam gemaakt, dat deze prijsverhooging Op heden 10 December in werking treedt. A. BOTTELIER. G. BLOM. G. J. VAN GASTEREN. H. SCHUURMAN. H. C. KRIEGE. G. L. ZANTVOORT M. MACHIELSE.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6